Michels: 'Ons probleem is dat we te weinig scoren' BEDRIJVEN DIE HUN LICHT OPSTEKEN OVER ENERGIEBESPARING KRUGEN TOT F1.000.- VAN DE ADVIESKOSTEN VERGOED. Ernie Brandts (PSV) wil zich ook internationaal laten gelden 9Ik heb op elke plaats gespeeld dus dat kan er wel 9 BARCELONA TREEDT GEHANDICAPT AAN ZUIDEMA OP PLAATS SUURBIER? Vooreen gezonde balans. Verstandig met energie. Die tegenslagen, waarbij dan ook nog eens de schou derblessure van Heredia komt de zwaarlijvige spits van Barcelona wordt echter ongetwijfeld tijdig opge lapt door de medische staf van Barcelona maken het voor Michels onmogelijk om nu al een opstelling prijs te geven voor morgenavond. „Ik bekijk eerst even hoe de jongens vandaag bij de training zijn. Daarna heb ik meer inzicht in de mogelijkheden van de ploeg. Pas dan kan ik beslissen met welk team we tegen AZ beginnen." Onzekerheid derhalve over de basisformatie van Bar celona. Onzekerheid ook over de positie van Michels bij de Catalaanse club. Zoals in Nederland luid en duidelijk bekend is houdt voorzitter Montal Michels steeds opnieuw de hand boven het hoofd wanneer de Spaanse sportpers weer eens een felle aanval lanceert op het beleid van Michels. Montal legt zijn functie echter in december neer, wat zou kunnen betekenen dat de positie van Michels ter discussie komt zodra Mbntal is afgezwaaid. Michels: „Mijn contract loopt aan het eind van het seizoen af. Met geen woord is nu al gesproken over een eventuele verlenging. Dat wacht ik allemaal rustig af. In Spanje tellen resultaten. Nu gaat het nog goed, maar dat kan zeer snel veranderen, daarom kan ik geen zinnig woord zeggen over mijn toekomst bij Barcelona". Het aanwijzen van een opvolger voor Montal belooft overigens een typische Spaanse volkshappening te worden. Michels: „Voor het eerst gebeurt dat op een democratische wijze. Alle zeventigduizend leden van Barcelona hebben stemrecht In het verleden was dat anders. Toen werden honderd vooraanstaande leden aangewezen, die werden aangevuld met vierhonderd clubaanhangers die door het lot waren aangewezen. Nu mag iedereen stemmen. En daarom wordt die verkiezing een groot feest. Welke gevolgen dat voor mij zal hebben, is nog niet te overzien. Er zijn een paar kandidaten, en onder hen zijn er die me liever kwijt dan rijk zijn. Afwachten maar. Montal treedt in december af. Daarna volgt een interimperiode tot begin april. Pas dan wordt een nieuwe voorzitter gekozen. Tot die tijd bekijk ik het wel. Zijn de resultaten goed, dan zal ik geen problemen hebben. Lopen de prestaties terug dan wordt ongetwijfeld mijn hoofd geëist Maar zover is het nu nog niet. Voorlopig gaat het nog goed. De rest zie ik in april wel". ROB HARTOG BARCELONA Rinus Michels wordt aan de voor avond van Barcelona—AZ gekweld door zorgen. Zelfs de ruim uitgevallen overwinning van 5—0 op Las Palmas kan niet verbloemen dat Barcelona grote problemen heeft om tot een aanvaardbare doelpun- tenproduktie te komen. Dertien doelpunten in acht wedstrijden, waarvan dan nog vijf afgelopen zondag, zijn inderdaad geen vetpot. Michels: „Dat is ons probleem. We scoren te weinig. Achter en op het middenveld loopt het allemaal best, ook voorin vlot het redelijk, maar zodra de laatste tien meter naar het vijandelijk doel in zicht komen, beginnen de problemen. Barcelona heeft daar al jaren mee te kampen. Wij missen een man die de aanvallen kan afronden". Dat gebrek aan stootkracht in de vuurlinie is ook af te lezen van de Spaanse topscorerslijst Michels: „Toevallig heb ik het net in een Spaanse krant nagekeken, maar in de top van dat klassement komen geen spelers van Barcelona voor. Topscorer is Kem- pes van Valencia, hij heeft er tien gemaakt Bij Barcelona is Zuviria koploper met vier treffers, waar van dan nog twee uit een strafschop. En dat is het bewijs van ons gemis aan een echte schutter. Kansen scheppen we voldoende, maar we missen de man die het af kan ronden". Hoewel de uitslag anders doet vermoeden openbaarde dat probleem zich ook tegen Las Palmas. Ruim een uur beukte Barcelona tevergeefs op het doel van Las Palmas. Pas nadat Zuviria uit een strafschop het verlossende eerste doelpunt had gemaakt kwam El Barca los. Michels: „Na dat eerste doelpunt moest Las Palmas uit de verdediging komen. Daar hebben wij van geprofiteerd. Maar daarvóór hadden wij het moeilijk. Kansen genoeg, maar geen doelpunten. Die vijf die we ten slotte maakten, zeggen me niets. Dat was zwaar geflatteerd". Blessure Michels kent meer problemen. Bij voorbeeld met Johan Cruijff. „Hij speelt nog ver onder zijn kunnen. Hij blijft last houden van die blessure. Bij de training proberen we hem zoveel mogelijk te sparen omdat hij toch genoeg wedstrijden speelt, maar geheel fit is hij nog steeds niet." „Bij voldoende ruimte blijft hij natuurlijk gevaarlijk, zoals op dat ene moment in Alkmaar bleek. Bij een consequente mandekking komt Cruijff echter in de problemen. Door die blessure heeft hij nog niet dat flitsende in zijn spel dat hem tot zo'n goede voetballer maakt." Met Johan Neeskens heeft Rinus Michels minder problemen. Hoewel Neeskens zelf zal melden dat zijn blessure nog altijd niet helemaal genezen is, stelde Michels onomwonden: .Neeskens heeft, nergens last meer van. Op hem kunnen wij morgenavond reke- Dat kan Michels niet op Ramos, de rechtervleugelver dediger, en Clares, die de geschorste Zuviria had moeten vervangen. Michels: „Ramos speelt zeker twee maanden niet Een kwartier voor tijd kreeg hij zondag een lelijke duw. Ten minste drie werveluit steeksels zijn gebroken en dat betekent dat we hem voorlopig kunnen afschrijven. Ook Clares kan niet spelen. Hij heeft een trap tegen zijn enkel gekregen. Het ziet er allemaal zorgwekkend uit Op dit moment geef ik geen stuiver voor de kans dat hij tegen AZ J0*130 Cruijff, van wie Michels zegt dat hij onder zijn kunnen speelt vanwege zijn blessure, is toch de hoop van mee kan spelen". Training bij Ajax voor het tweede treffen met Levski. Johan Zuidema (links) die voorbestemd lijkt de plaats va Suurbier over te nemeh, helpt het doel aanslepen voor het oefenpartijtje. de fans van Barcelona op de volgepakte tribunes. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Ajax is vooralsnog niet van plan om op korte termijn een opvolger te zoeken voor de naar Schalke 04 vertrokken Wim Suurbier. De Amsterdamse trainer Tomislav Ivic: „Het is nu nog veel te vroeg om over het aantrekken van een vleugelverdediger te praten. Eerst komt de wedstrijd van morgen tegen Levski Spartak. We zullen uit onze eigen selectiegroep een keus moeten doen." Die keus zal Ivic waarschijnlijk niet al te zwaar vallen nu Johan Zuidema tegen FC VW (5—0) zich als een serieuze kandidaat voor die opengevallen plaats heeft aangediend. Hij zal dan ook zeer waarschijnlijk mor genavond in de basisopstelling staan tegen de Bul gaarse ploeg. Dat is eigenlijk eerder dan Zuidema zelf verwacht had. Al enige tijd sukkelde hij met een blessure, waardoor hij de eerste wedstrijd tegen Levski moest missen. Zuidema is verheugd over zijn rentree maar de plaats van rechterverdediger is volkomen nieuw voor hem. De toezegging van voorzit- EINDHOVEN PSV, met AZ'67 deelenemer in de strijd om de UEFA-Cup, zit op een fluwelen kussentje in de wachtkamer van de volgende ronde. In de uitwedstrijd tegen het Poolse Wid- zew Lodz legde de ploeg van trainer Kees Rijvers door een overwinning van 5-3 de basis voor meer internationaal succes. Het Eindhovense voetbalpubliek deelt al een beetje in de feestvreugde, want morgenavond zal het hypermoderne stadion van PSV zijn uitverkocht PSV heeft de wind in de zeilen. Door het sportieve succes zijn voor de eerstvolgende wedstrijden bij voorbaat de tribunes al vol. De dure aankopen van enkele jaren geleden beginnen hun rendement op te leveren, maar het meeste rendement heeft PSV gehaald uit de investering Kees Rijvers. Bij FC Twente had de oud-international al bewezen over grote trainerskwaliteiten te beschikken. De oud-speler van De Graafschap, Ernie Brandts, die aan het begin van dit seizoen door Rijvers werd ontdekt, kan daarover mee praten. De 21-jarige Brandts, die het afgelopen seizoen aanbiedingen had gekregen van NAC, FC Twente, Lierse SK en Feyenoord, koos bewust voor PSV. „Ik heb de beste keus gedaan omdat er bij PSV een prettig werkklimaat is, mede door de deskun dige leiding van trainer Rijvers. Ik was voor het HAVO-diploma gezakt en wilde mijn studie per se afmaken. Bij PSV kreeg ik alle kans om me te ontwikkelen. Rijvers heeft me meer zelfvertrou wen gegeven, waardoor de combinatie voetbal - studie voor mij een haalbare kaart is geworden." Ideaal Ook op voetbaltechnisch gebied heeft Brandts in de korte tijd bij PSV veel geleerd. Hij is zelfs al doorgedrongen tot de selectie van het Nederlands elftal. Brandts, die zijn eerste voetbalschoenen aantrok bij de Didamse 4e klasser De Sprinkha nen, heeft onder Rijvers een bliksemcarrière ge maakt. Voor het grote publiek speelde Ernie Brandts een opvallende rol in de top-elf van de Doetinchemse (toen) eredivisieclub De Graafschap. Na de degradatie was er ineens belangstelling. PSV zag wel. wat in Ernie Brandts en trok hem aan omdat de Eindhovense ploeg versterking en aanvulling nodig had na het vertrek van de Zweed Ralf Edström. Brandts zag zijn ideaal, een profcontract bij een topclub, vervuld. De zoon van een warme bakker uit het kerkdorp Nieuwdijk (gemeente Didam) behoefde geen brood en koekjes meer te bakken, want voor hem was een nieuwe wereld openge gaan. Bij PSV is Ernie Brandts uitgegroeid tot een voetballer van formaat Zelden spectaculair, maar wel uitgekiend is zijn spel bij de Eindhovense ploeg, die morgenavond zonder al te veel moeite de volgende ronde voor de Uefa-Cup zal binnen stappen. Uiterlijk onbewogen, maar innerlijk toch gespannen, is de nieuweling van PSV mentaal al bezig aan de wedstrijd tegen Widzew Lods, want ook in het internationale voetbal wil Ernie Brandts zich laten gelden. WIL VAN DER PLAS PSV. ADVERTENTIE ter Jaap van Praag dat in de nabije toekomst toch nog uitgekeken wordt naar versterking, is voor Zuide ma aanleiding om zich bescheiden op te stellen. „Je moet de kans krijgen in een reeks wedstrijden. Tegen FC VW ging het goed, maar misschien loopt het tegen Levski wel helemaal niet Tenminste, als ik meedoe want Ivic heeft erover met mij nog niet gesproken." „Die plaats is helemaal nieuw voor me. Tegen VW was het in feite de eerste keer. Maar voor de rest heb ik al op elke plaats gespeeld, dus vleugelverdedi ger kan er ook nog wel bij." Toch blijft Zuidema's voorkeur nog steeds naar de spitsplaats uitgaan. Hij beredeneert dat als volgt: „Be heb het altijd gespeeld, ben daar ook het meest succesvol geweest De drang om naar voren te gaan blijft altijd in je zitten, of je nu op het middenveld of in de verediging staat Vooral de mandekking staat me tegen. Maar ik speel op de plaats waarvan Ivic denkt dat het goed voor het elftal is." t Kracht De soms nukkige Fries heeft zich onvoorwaardelijk neerge legd bij het beleid van zijn trainer, die bij Ajax naam gaat schrijven, omdat hij „verwen de" Amsterdammers heeft ge leerd om negentig minuten per wedstrijd, en zonodig ook in een verlenging, te werken. Zuidema onderkent dat daar de kracht van het huidige team ligt. Spelers als Lerby, Erkens, Ar- nesen en Schoenaker blijven gaan. Hij heeft er bewondering voor, maar weet tegelijkertijd van zichzelf dat hij die inzet niet kan opbrengen. „Het ligt niet in mijn aard. Als je tweemaal drie kwartier heen en weer blijft sjouwen, kun je niet ook nog eens verrassend in de spits op duiken en daar ligt mijn sterk ste punt" Wat dat betreft lijkt hij inder daad de meest geschikte kandi daat om de opengevallen plaats van Suurbier voor zijn rekening te nemen. Ivic heeft een voor keur voor vleugelverdedigers die snel langs de lijn kunnen opkomen en doelgericht aan het werk zijn. Zuidema beant woordt aan dat idee. Het duel met Levski hoeft gezien de eer ste uitslag (1—2) geen proble men op te leveren voor Ajax om zich bij de laatste acht in het Europese toernooi voor lands kampioenen te kwalificeren. De Bulgaren zijn vandaag in Ne derland aangekomen zonder de nog steeds geschorste Ivkov en 'avlov en de geblesseerde Bo- rissov en Panov, die in Sofia zijn been brak. Verder ontbre ken door blessures nog zo'n vier spelers zodat de ploeg van trai ner Iwan Vudsow sterk geha vend aan zijn laatste kans in deze Europa Cupronde begint Ernie Brandts: veel geleerd Investeren in energiebesparende maatregelen is in veel gevallen een gezonde zaak. U wilt best, maar de vraag is hoe? Welke maatregelen? En hoe te beginnen? En waarmee? Om u te helpen een goed antwoord op die vragen te vinden heeft de minister van Economische Zaken een regeling in het leven geroepen die u een duwtje in de rug geeft. Die regeling luidt als volgt. Als een Dit is een publikatievan het ministerie van Economische Zaken. ondernemer zich wil laten adviseren over energiebesparing binnen zijn bedrijf, kan hij een subsidie ontvangen die de helft be draagt van de adviedkosten.tot een maxi mum van f1.000,-. Als voorwaarden voor de sub sidie wordt o.a. gesteld dat het advies, moet worden uitgebracht door een onafhankelijke erkende adviseur, en dat de subsidie wordt verleend voordat" de opdracht aan de externe adviseur wordt ge geven. De SVEN, belast met het uitvoeren van deze regeling,verstrekt zowel de aanvraagfor mulieren als een lijst van erkende adviseurs en een rapportageformulier. Wie dus meer wil weten over deze regeling, of over andere zaken aangaandeenergiebesparing, zoals subsidie op de besparingsmaatregelen zelf, kan schrijven aan: SVEN, Postbus 503, 7300AM Apeldoorn.Gf bellen:tel.055-410141. Kwartfinale in Stadion AMSTERDAM Als Ajax er in slaagt de kwartfinales van het toernooi om Europa Cup I te halen, zullen de Amsterdam mers weer gebruik gaan maken van het Olympisch Stadion. Voorzitter Jaap van Praag zei gisteren dat dit stadion pas inte ressant wordt bij een toeschou wersaantal dat boven de 35.000 ligt „Maar als we deze ronde doorkomen, zullen we de vol gende keer zeker uitwijken naar het Olympisch stadion." Ajax zal op 22 november een vriendschappelijke wedstrijd te gen Leeds United spelen. De Amsterdammers zijn uitgeno digd om naar Engeland te ko-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13