Nieuwe slakrat niet op veilingen in het Westland Werkgelegenheid neemt in land- en tuinbouw toe w GRwEIMTE FRfHT BLfËMEN B#LLEISI Speciale voorlichting over intensieve veehouderij HANDEL VINDT HET ABSURD: MOOI HERFSTWEER MAAKT SLA GOEDKOOP STERKE VARIATIE IN BLOEMENPRUZEN GLADIOLENHANDEL TRAAG VAN START nEN ND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT, MAANDAG 31 OKTOBER 1977 PAGINA 9 DEN HAAG Na vele pro beersels is er dan nu een sla- krat gepresenteerd die bij de handel in de smaak valt. De eerste reacties van deze zijde zijn positief. De krat is stevi- ger dan de andere exemplaren n oi en lijkt bijzonder veel op de krat waarmee men al jaren op de Limburgse veilingen groot succes oogst. Het gaat, zoals bekend, om de sla van klasse I. Die van klasse II en III worden normaal in meermalig fust aangevoerd. De grote slaveilingen zouden het liefst alle glassla van klas se I in de eennmalige doos én in poly aanvoeren. Een ver plichte regeling voor heel Ne derland. Dit bleek evenwel niet haalbaar. Met name de Utrechtse veiling verzette zich hiertegen. De binnenlandse 12i handel protesteert al lange tijd «J tegen de voor hen dure eenma lige exportverpakking. Waar om moeten wij voor de export betalen, zo vroeg men zich ver bitterd af. Vanuit tuinders- kringen werd - en dat is de andere kant van de medaille - gewezen op de goede presen tatie: voor een herkenbaar produkt kan beter reklame ge maakt worden. Waarom heeft de handelaar in Keulen wel geld over voor een goede ver pakking en die in Arnhem niet Kortom, er moest naar een tussenoplossing gezocht wor den. Toen begon men te expe rimenteren met verschillende houten kratjes, in de hoop dat bi de eenmaal geëxporteerde sla- kratten niet meer terug zou den komen. Per slot van reke ning zou de exportsla dan toch in eenmalig fust zitten. Waarom is toen niet meteen gekozen voor de Venlose krat? Hollandse trots? De sla- krat die vanaf morgen in de roulatie komt, lijkt bijzonder veel op de Venlo-krat De constructie is wat steviger, omdat hij twee keer moet kun nen rouleren. Daarna mag de krat vernield worden. De in houd wordt vastgeklemd door een deklatje over de kop. De bodemmaat is vergroot tot 60 iHte; Keurmeester Koot (Bleiswijk) en Rijnsburger Van der Spijk sr. in hun schik met de nieuwe krat. x 40. Dat was 56 x 38. Voor zien van een deksel is de pre sentatie bijzonder goed. Centenhandel De sla-krat kost voor de han delaar 1.60. Bij inlevering krijgt hij ƒ1.20 terug, mits schoon en onbeschadigd. Dat is nogal een verschil met de kosten van een poly-sladoos 1.45) of een gecoate doos (f 1.40). Per krop scheelt dat zo'n vijf centen. In een bran che die vaak het stempel opge drukt krijgt van een centen- handel, telt iedere cent mee Vrij in keuze De veiling is volledig vrij in de keuze van verpakking. Op Westiand-Noord, Westiand- Zuid, Westerlee en Pijnacker koos men voor dozen (vooral poly-sla). In Leiden voor krat ten. In Barendrecht voor do zen. In Bleiswijk tot 20 kg voor dozen en bij 20 kg en op is de keuze aan de tuinder, krat of doos. In Gouda wor den het dozen. Ondanks de positieve geluiden uit de binnenlandse handel plaatst men een kritische kant tekening bij de introduktie van de nieuwe sla-krat De landelijke spreiding van de aanvoer in kratten zou beter moeten worden opgezet Het kwantum kratten blijkt te klein om aan de binnenlandse behoefte te kunnen voldoen. Het is, aldus de binnenlandse handel, absurd dat de West- landse veilingen en de veiling Zuid-Holland-Zuid in Barend recht uitsluitend met de doos willen werken. UTRECHT De werkgele genheid in land- en tuinbouw neemt weer loe. Van 1975 op 1976 is het aantal werknemers er met anderhalf procent ge stegen tot 76.600, terwijl het aantal arbeidsplaatsen in de industrie juist van jaar tot jaar minder wordt. Voorzitter H. van Dam van de Agrarische Sociale Fondsen (de bedrijfsvereniging voor het agrarische bedrijf in het be drijfspensioenfonds voor de landbouw) heeft meegedeeld dat het in de landbouw ver diende loon, in drie jaar tijd is toegenomen van een miljard, ton tot anderhalf miljoen gul den. De sociale uitkeringen in de agrarische sector zijn ook fors omhoog gegaan. In 1972 werd in totaal 120 miljoen uitbetaald. In 1976 was dat meer dan verdubbeld tot 280 miljoen. De heer Van Dam verwacht, dat deze stijging zich in de toekomst even dras tisch zal voortzetten. Over 1977 zal 450 miljoen worden uitgekeerd. „De enorme stijging", zo licht de voorzitter toe, ,4s voorna- Het inzaaien van radijs melijk het gevolg van de nieu we arbeidsongeschiktheidsver zekering voor zelfstandigen, de AAW, die op 1 oktober 1976 in uitvoering is genomen, het bestuur van de bedrijfsvereni ging voor het agrarisch be drijf, wil de controle op de naleving van de sociale wetge ving, door werkgevers zowel als werknemers, efficiënter uitoefenen. Het zal daarom uit de kring van de argarische sociale fondsen een opspo ringsambtenaar benoemen, voorlopig voor de duur van twee jaar". De heer Van Dam vindt de verdeling van de uit voering van de sociale verze kering in ons land over 26 bedrijfsverenigingen sterk aanvechtbaar. De vakbonden hebben hun voorkeur al uitge sproken voor een beperking tot zes acht verenigingen. Het zou volgens de voorzitter gewenst zijn, als ook de werk geversorganisaties een con creet standpunt zouden inne men. De beleggingen van het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw hebben een rende ment van 9,13 procent opgele verd. Daardoor konden de in gegane en de uitgestelde pen sioenen met vier procent wor den verhoogd, terwijl aan de pensioentrekkers een extra- maand pensioen kon worden uitbetaald. De directeur der fondsen, drs. P. Mastenbroek, acht voor de komende jaren de beleggings vooruitzichten minder roos kleurig. De belegging in onroe rend goed zal verder afnemen, doordat men tegenwoordig, vooral als het om premiewo ningen gaat, liever koopt dan huurt Het aanbod van goede projecten aan institutionele beleggers is zeer gering gewor den, aldus de heer Masten broek. IN BIO-INDUSTRIE NUMMER „HET KLEINE LOO" DEN HAAG „Ga eens naar de bio-industrie". Deze oproep doet de Stichting Pulic Rela tions Land- en Tuinbouw aan het onderwijs in Nederland. In het zojuist verschenen ok tobernummer van haar tijd schrift „Het Kleine Loo" een voorlichtingsblad over de land- en tuinbouw, moedigt de Stichting het onderwijs aan om de problematiek van de intensieve veehouderij of, zoals de stedeling zegt, bio-in dustrie op school aan de orde te stellen. „Het Kleine Loo", een blad dat zesmaal per jaar gratis wordt toegezonden aan alle instellin gen voor voortgezet onderwijs in ons land en ditmaal ook naar alle basisscholen gaat, staat voor een groot deel in het teken van de varkens-, pluimvee- en kalverhouderij. De belangrijkste maatschap pelijke en economische aspec ten worden er in behandeld: hoe is de bio-industrie ont staan, welke betekenis heeft zij, welke problemen zijn er voor de dieren en het milieu en wat wordt daaraan gedaan, hoe zijn de dieren gehuisvest, om welke rassen gaat het, hoe is de verhouding tussen de veehouderij en de wereldvoed selsituatie en hoe zit het met de gezondheid van de produk- ten? De Stichting weet dat er veel belangstelling bestaat voor dit onderwerp, want zij wordt bij na dagelijks door scholen en Een onderwetse Barnevelder en een moderne witte Leghorn. ook door particulieren bena derd met verzoeken om docu mentatie. Met eigen ogen De voorlichting van de Stich ting Public Relations Land- en Tuinbouw is er niet op gericht om terechte bezwaren die te gen de bio-industrie bestaan weg te nemen. Zij wil alleen een genuanceerde meningsvor ming bevorderen. Bij haar contacten met stede lingen ervaart de Stichting maar al te vaak dat er onder de velen die een mening over dit onderwerp hebben maar betrekkelijk weinigen zijn, die de feitelijke situatie goed kennen. De meesten hebben zelfs nog nooit een stal van binnen gezien. Zij tonen zich vaak verrast als ze horen dat ze de veehouderij met eigen ogen kunnen aanschouwen als ze dat willen. De Stichting voert namelijk ai vele een ac tie „De Boer Op" die het ste delingen mogelijk maakt om boerderijen, waaronder alle soorten veehouderbedrijven, te bezoeken. Ook zijn er prak tijkscholen die bezocht kun nen worden en die een com pleet beeld geven van de var kens-, pluimvee- en kalver houderij. De oproep aan het onderwijs geldt in feite voor iedereen. Wie daar belangstelling voor heeft, kan bij de Stichting Pu- „Het Kleine Loo" van ok tober 1977 blic Relations Land- en Tuin bouw te Den Haag (Postbus 2430) gratis informatie verkrij gen over de bio-industrie (of welke ander agrarisch onder werp dan ook) en een lijst met adressen van bedrijven, die men kan bezoeken. Zolang de voorraad strekt, kan men ook een gratis exemplaar van het oktobernummer van „Het Kleine Loo", waarin naast de bio-industrie talrijke andere voor de buitenstaander inte ressante agrarische wetens waardigheden worden be schreven, verkrijgen. Gedurende de afgelopen weken was het prijsverloop voor de sla-telers teleurstellend. Ook de afgelopen week schommelde de prijs tussen de 10 en 19 cent per krop. Helaas komt deze lage prijs niet altijd in de detail handel tot uitdrukking, dit geldt echter niet alleen voor sla. De kreet „2 kroppen voor slechts 98 cent" staat op het ogenblik in Niet hoog grote tegenstelling tot hetgeen aan prijzen op de veiling tot stand komt De belangrijk ste oorzaken voor deze lage prijs zijn; het aanhoudende mooie najaarsweer waardoor de aanvoer van natuursla langer doorgaat dan normaal. Daarnaast is er door het de bloemkool is over het algemeen prima. De prijs lag de afgelopen week tussen de 55 en 70 cent per stuk. Er kart de komende week enig prijsherstel ontstaan, dit zal ech ter niet tot gevolg hebben dat bloemkool plotseling duur wordt De keuze aan groentegewassen is voor de tijd van het jaar erg groot de prijzen kun nen, op een enkele uitzondering na, niet hoog genoemd worden. Zoals bij de sla reeds opgemerkt speelt het zachte weer hier mooie weer een vervroeging in de aanvoer een belangrijke rol, de aanvoer van volle van de glasteelt ontstaan. Het aanbod van glassla zal de komende tijd snel toenemen, grondsgewassen gaat langer door dan ande re jaren. Het aanbod van spruiten blijft in en de aanvoer van natuursla zal ruim blij- een versneld tempo groeien. De kwaliteit ven voor de tijd van het jaar. Ook de situatie van de spruiten is zonder meer goed. De op de buitenlandse markt wekt geen hoop- komende week zal de prijs rond de 90 cent volle verwachtingen. De prijs zal daarom de per kilo liggen. komende week weinig verandering onder gaan. Groot bloemkoolaanbod. Voor radijs is er sprake van een groter aanbod dan vorig seizoen. Toch levert de afzet geen noemenswaardige problemen op, de prijs per bosje ligt tussen de 45 en 55 cent Naar verwacht zal de gemiddelde prijs De aanvoer van herfstbloemkool heeft in- hogêr blijven dan vorig jaar. Door het klei- middels zijn hoogtepunt bereikt De binnen- ner worden van de prei-aanvoer kon de prijs landse aanvoer is aanmerkelijk groter dan zich de afgelopen week herstellen. Voor een vorig jaar. Op de buitenlandse markt is er goede kwaliteit prei werd 55 cent per kilo sprake van eenzelfde situatie. In West-Duits- betaald, land is er een grote aanvoer van bloemkool, waardoor de vraag naar buitenlandse kool Opvallend Sterk zeer beperkt blijft Niet alleen de Hollandse r export, maar ook de Franse export heeft Er wordt voor de komende week op gelijk- hier duidelijk van te lijden. De kwaliteit van blijvende prijzen gerekend. In de derde week van oktober is de aanvoer van witlof opvallend sterk toegenomen, dit had tot gevolg dat de prijs aanzienlijk duikelde en wel naar 2,75 per kilo. De aanvoer blijft groeien en is aanmerkelijk groter dan vorig jaar. De afzet lijkt geen probleem te onder vinden waardoor de prijs niet verder zal dalen. Eindelijk neemt de aanvoer van an dijvie af, dit resulteerde dan ook in hogere prijzen. De gemiddelde prijs kwam op 47 cent per kilo. Voor kroten wordt er gere kend op een toenemend aanbod, dit heeft tot gevolg dat de prijs teleurstellend laag zal blijven, nl. tussen de 9 en 19 cent per kilo. Bij de paprika's kwamen de afgelopen week prijzen tot stand die geheel in de lijn der verwachtingen lagen. Er was zelfs sprake van hogere prijzen. Voor rood waren er uitschieters tot boven de 7 gulden per kilo. Hier dient wel bij opgemerkt te worden dat de aanvoer van rood (150 ton) aanmerkelijk kleiner is dan vorig jaar (350 ton). Door het kleiner wordende aanbod lijken de prijzen zich goed te handhaven. Voor sperziebonen en snijbonen ligt de prijs tussen de 4 en 6 gulden per kilo. Boerenkool werd voor ge middeld 35 cent per kg. verkocht Bleeksel derij bracht 50 cent per stuk op. Raapstelen noteerden een prijs van 12 cent per bosje. Een groentesoort die helaas weinig bekend heid geniet, te weten koolrabie, werd geveild voor een prijs tussen de 28 en 35 cent per stuk. Nero, waarschijnlijk beter bekend on der de naam schorseren, een delicatesse die de asperge naar de kroon steekt, bracht gemiddeld 1,25 per kilo op. Er zat afgelopen week nogal sterke variatie in de prijzen voor de bloemen aan de CCWS. De aanvoer was groot maar toch niet groter dan in dezelfde week van het vorig jaar en dat zegt wel iets bij de geldende weersom standigheden, die voor een najaar beslist niet slecht kunnen worden genoemd. De zon heeft een goede invloed op de aan voer al behoeft dat niet te betekenen, dat een grote bloemenaanvoer altijd zo op prijs wordt gesteld en in geld uitgedrukt gewaar deerd. Dat prijspeil zakte afgelopen week dan ook voor sommige produkten. Als ge-, heel lagen de gemiddelde prijzen lager dan in voorgaande week maar wel staken zij nog gunstig af bij die in dezelfde week van het vorig jaar. De CCWS bereikte een totaal omzetcijfer van ƒ8.745.436,28 een vrijwel gelijk bedrag als voorgaande week maar ƒ7.149.926,96 in dezelfde week van het vorig jaar. De aan voer van snijbloemen, bijna 27 miljoen bos of stuks leverde 8.131.962,72 op. Die aan voer was bijna twee miljoen meer dan in voorgaande week met iets lagere opbrengst. De ruim 90.000 bos of stuks buitenlandse bloemen leverden vorige week 70.514.74 op hetgeen wel opvallend is tegenover de 159.993 bos of stuks voor ƒ83.620.75 in de afgelopen week. De aanvoer van potplanten blijft tamelijk stabiel, hoewel kan worden verwacht dat die spoedig zal gaan toenemen. Tegen het einde van de wede begonnen in het bijzonder de prijzen voor freesia, bol- bloemen en chrysanten te dalen. De rozen wisten zich goed te handhaven. Wel moet worden geconstateerd, dat voor de bolbloe- men de prijzen zich nog slecht vormen. Voor lelies en enchantment bijzonder blijven de prijzen te laag, hetgeen reeds lange tijd het geval is en voor de kwekers dus geen reden tot optimisme geeft Ook met de irissen is het niet zo best gesteld en wordt nauwelijks het bedrag van de bollen ontvangen, zodat niet bepaald van een winstgevende teelt kan worden gesproken. De totale ruimere aan voer heeft het omzetcijfer nog aardig weten te redden, want dat is niet te danken aan gestegen prijzen, die veelal beneden die van voorgaande week lagen. Wat gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van de voorgaande week zijn:am. anjers 21 (25), tros anjers 24 (27), jaarrond tros chrysanten 44 (52), normaal 1,11 (1,40), free sia 15 (16), irissen 15 (10), leliekelk 57 (60), lelietak 33 (32), gerbera 36 (41), anthurium 1.20 (1.23), grote rozen 30 (32), kleine rozen 20 (21), baccara 54 (58), sonia 26 (28), jaar- rond geplozen chrysanten 60 (64), normaal geplozen 46 (57). Voor sommige soorten zijn de verschillen weliswaar minimaal, maar bij de hoeveelheden telt dat toch wel aan. Daling Bij het nog geldende zachte herfstweer kan eerder een daling van het prijspeil worden verwacht dan stijging. Vooral voor de nor maal chrysanten zal het aanbod wel gaan toenemen. De laatste weken bleef die aan voer beneden de verwachtingen. Vooral ver geleken bij de grote aanvoer van de jaar- rond troschrysanten geplozen rond de 750.000 bos bleef tot dusver de normaal-cul tuurchrysant nog achter. Opvallend was de grote aanvoer van freesia met 5 1/2 miljoen bos, nog iets meer dan in voorgaande week doch met slechts ruim twee miljoen bos in dezelfde week van het vorig jaar, toen ge middeld 25 cent werd betaald. De rooimachines slaan weer gulzig hun sta len bekken in de grond: de gladiolenoogst is begonnen. En natuurlijk circuleren er weer de nodige geruchten. Terwijl de ene export met veel nadruk voorspelt, dat het maar een heel middelmatige oogst zal wor den, staat geen drie minuten later een twee de deskundige te voorspellen dat er dikke knollen gerooid zullen worden. „Wat praten ze over een matig gewas? Ze halen „vloer matten" uit de grond, wat ik je zeg"De waarheid zal, zoals gebruikelijk, wel in het midden liggen. Een feit is het dat het onge woon fraaie herfstweer de gladiolen goed heeft gedaan en dat de warmte die ze deze zomer tekort zijn gekomen, nu althans voor een deel nog wordt aangevuld. Het kon daarom wel eens gebeuren dat er toch meer twaalven gerooid zullen worden dan men een maand geleden verwachtte. Risico Als de kwekers het maar aandurfden, zou den ze dan ook nog wel even wachten met rooien. Als men de knollen nog een paar weken in de grond kon laten zitten, zou dat wellicht ook twee maten schelen. Dat risico durft men echter niet aan. Het is najaar en in Holland heeft men dan veel meer kans op lagedrukgebieden met de onvermijdelijke regenbuien dan op fraai herfstweer. Als de grond iedere dag veel regenwater te verwer ken krijgt, gaat het rooien minder vlot. En als U nu weet dat de produktie van gladio len voor een zeer groot deel in handen is van telers die zeer grote arealen in cultuur hebben - er zijn er bij met tientallen bun ders! - dan kan een kind begrijpen dat men nu wel aan de slag móét Het rooien op zich zou misschien nog wel gaan, maar de gerooi de knollen moeten ook tijd verwerkt zijn. Mechanisatie Alles gaat machinaal - tot het pellen toe. Dat heeft tot gevolg dat een gladiool zo fraai "als de mooie mensen", zoals dat heet onverbid- dellijk wordt afgestoten als men deze culti- var niet machinaal kan pellen. Dat heeft in de afgelopen jaren al geleid tot een verar ming van het assortiment en dat proces zal zich stellig voortzetten. Gladiolenverdelaars als bijv. het befaamde bedrijf van Konijnenburg Mark te Noord- wijk, selecteren hun zaailingen ook op dit punt heel streng. Wat niet geschikt is voor mechanische verwerking - ook al is het nog zo best en fraai! - gaat zonder meer de porriehoop op. De mechanisatie zal steeds verder doorge voerd worden, omdat de producent door de steeds stijgende kosten en lonen gedwongen wordt de produktie per man per dag op te voeren. Anders komt er geen brood op de plank. Wie nu gladiolen wil telen die alleen met de hand gepeld kunnen worden, zal daarvoor een extra hoge prijs moeten ma ken en dat is er vandaag gewoon riiet bij. Gladiolenveredelaar Th. Preijde bekijkt een nieuwe witte aanwinst. De sterk doorgevoerde mechanisatie heeft niet alleen geleid tot een verarming van het assortiment, maar werkte ook nog een ander min-punt in de hand. Tal van gladiolen worden nl. op contract geteeld. De betreffen de landbouwers worden natuurlijk wel geïn strueerd, maar zijn lang niet altijd deskun dig genoeg en gaan vermoedelijk ook niet immer even zorgvuldig te werk. Eén ver keerde zak met kralen door een partij en de zaak zit zo door elkaar als het maar kan. Omdat men de bloemen vaak voor de bloei - en natuurlijk met de machine! - verwijdert, ziet men die dwalingen vaak niet eens. Maar de bloemkweker die de leverbare bollen van dergelijke partijen koopt, komt ze uiteraard wel tegen. Omdat Nederland ook zeer veel plantgoed naar andere landen exporteert, kan dit op de duur kwalijke gevolgen gaan hebben. Een goede naam opbouwen is een kwestie van jaren, het telkens maar weer „vertonen" en bewijzen, door de verruwing van de teelt hier te lande, dreigt die zorgvul dig opgebouwde goede image in korte tijd naar de knoppen geholpen te worden. Ge lukkig bestaat er goede hoop dat de bloem bollen in 1978 onder de Landbouwkwaliteits- wet gebracht zullen worden. Vandaag vallen ze nog onder de Bloembollenkwaliteitswet en reikt de arm van de Bloembollenkeu ringsdienst niet ver genoeg om op te treden tegen partijen die vol dwalingen zitten. Deze dienst mag nu met de wet in de hand niet verder gaan dan afkeuren wat niet gezond is. Een partij gladiolen waarin honderden „vreemden" voorkomen, kan heus nog wel gezond zijn..... Intussen is de handel in gladiolen nog maar traag op gang gekomen. De exporteurs heb ben geen haast en er is voor hen ook weinig reden om met veel geestdrift uit de start blokken te gaan. De gladiolenbloemen zijn de afgelopen maanden in binnen- en buiten land goedkoop geweest en het is dus be paald niet zo, dat de afnemers zitten te popelen om opnieuw gladiolenknollen te be stellen. Gelukkig is de toneel oppervlakte van de gladiolen dit jaar niet al te groot En daar het in de lijn der verwachtingen ligt dat de dikke knollen niet over de mand zullen lopen, zal het met het aanbod ook niet de spuigaten uitlopen. Hoge prijzen zijn er vandaag dus nog niet bij, al mag de kweker die vandaag dikke knollen heeft aan te bieden van bijv. Hun ting Song, White Goddess en Victor Borge, nog niet klagen. Al gebeurt dat laatste natuurlijk toch weL Als er een goed jaar wordt gemaakt, is er reden om te klagen dat men nog druk bezig is de slechte resultaten van voorgaande sei zoenen goed te maken. Wie in de gelegen heid is geweest vele jaren achter de coulis sen van dit wonderlijke vak rond te kijken, is al lang vertrouwd met de gedachte dat vele kwekers en exporteurs jaar-in, jaar-uit kans zien van het verlies te leven. Én vaak nog op een comfortabele wijze ook! !L

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9