Oostenrijk bereikt in Izmir Argentinië Rijvers waaet en PSV wint AL TIEN LANDEN BEKEND VOOR EINDRONDE NEC bij Haarlem ontluisterd SPARTA EVENKNIE VAN EINDHOVENSE TOPPLOEG Iet beslissende moment van het duel tussen Zwitserland en Noorwegen in beeld. Sulser rechts) kopt de bal in en bezegelt daarmee het lot van de Noren. MAANDAG 31 OKTOBER 1977 Eén van de weinige keren dat doelman Gujdar van Hongarije in actie behoefde te komen in het treffen met Bolivia. DEN HAAG Na het afgelopen weekeinde Zijn de namen van tien van de zestien deelne mende landen aan de eindronden van het wereldkampioenschap voetbal volgend jaar ju ni in Argentinië bekend. Zaterdag plaatste Polen zich door een gelijkspel (1-1) tegen Portugal, en gisteren voegden zich Oostenrijk en Zweden bij de groep deelnemende landen. Verwacht mag worden dat Hongarije het elfde land wordt, na de zege op Bolivia van 6-0. In Chorzow zette Deyna voor 80.000 toeschouwers in de 37e minuut de Polen op een voorsprong. De Portugese I jeiijkmaker van de voet van Fernandez. In de 62e minuut ton niets de feestvreugde van de Polen meer verstoren. rDe deelname van Polen aan het eindtoernooi in Argentinië was ook al door een gelijkspel veilig gesteld. De monsteroverwinning van 90 op Malta bracht Oost- Duitsland geen stap dichter bij kwalificatie. Een doelpunt van Prohaska besliste namelijk gisteren in Izmir de strijd tussen Turkije en Oostenrijk in het voordeel van de midden-Europese ploeg. Oostenrijk werd hierdoor in groep drie onbereikbaar voor de Oostduitsers en bereike voor het eerst sinds 1954, toen het land op de derde plaats eindigde, de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap. Ook Zweden bereikte het beoogde doel zonder zelf nog in het veld te komen. Noorwegen bewees met de neder laag van 1-0 in Bern tegen Zwitserland de Zweden een grote dienst. De Noren hadden theoretisch nog een kans om Zweden te passeren in de eindrangschikking van groep zes. Daarvoor hadden zij wel een overwinning met drie doelpunten verschil in Bern nodig. Geen moment hebben de Noren in de wedstrijd tegen de Zwitsers de illusie gehad daarin te slagen. Sulser sloeg in de 29e minuut alle Noorse hoop de bodem in door te scoren. Hij hielp de Zwitsers daarmee aan hun eerste overwinning in deze kwalificatiegroep. Waarschijnlijk zal ook Hongarije zijn opwachting gaan maken in Argentinië. Dat zou dan de eerste keer worden sinds het WK in Engeland in 1966. Voor 75.000 toeschou wers verpletterden de Hongaren Bolivia: 6-0. Met de tweede beslissende wedstrijd op 30 november in La Paz in het vooruitzicht lijkt weinig nog de kwalificatie van Hongarije in de weg te staan. De landen die zich tot nu toe geplaatst hebben voor Argentinië zijn: het gastland Argentinië, titelhouder West- Duitsland, Brazilië, Peru, Schotland, Mexico, Nederland, Polen, Oostenrijk en Zwitserland. De karakteristieken van de voor de kwalifikatieronden gespeelde wedstrijden zijn: Groep 3: Oost-Duitsland—Malta 9-0; doelpunten: Hoffman (3), Striech (3). Weber (2), Sparwasser. Groep 1: Polen—Portugal 1-1; doelpunten Deyna en Fernandez. FrankrijkBolivia 6-0; doelpunten: Nvililasi, Toeroescik, Zombori, Varadi, Pinter, Nagy. Australië—Hongkong 3-0; doelpunten Ollerton, Abonyi, Bennett. Groep 3: Turkije—Oostenrijk 0-1; doelpunt: Prohaska. Groep 6: Zwitserland—Noorwegen; doelpunt: Sulser. De standen in de diverse groepen: Groep 6 1. Zweden 4 3 0 1 6 7-4 2. Noorwegen 4 2 0 2 4 3-4 3. Zwitserland 4 1 0 3 2 3-5 Groep 3 1. Oostenrijk 5 3 2 0 8 13-2 2. Oost-Duitsland 5 2 3 0 7 13-3 3. Turkije 3 1112 5-2 4. Malta 5 0 0 5 0 0-24 Groep 1 1. Polen 6 5 1 0 11 17-3 .2. Portugal 5 3 11 7 a-6 3. Denemarken 6 2 0 4 4 14-12 4. Cyprus 5 0 0 5 0 3-20 Aziatische groep 1. Iran 4 3 10 7 4-0 2. Australië 6 3 12 11-6 11- 3. Zuid-Korea 5 2 2 1 6 3-2 4. Koeweit 4 2 0 2 4 5-4 5. Hongkong 5 0 0 5 0 3-14 HAARLEM Met bij vla gen schitterend voetbal heeft Haarlem de eens zo trctse koploper NEC volle dig ontluisterd. De ploeg boekte met de forse cijfers 6-0 de eerste thuiszege van dit seizoen en NEC kwam daarmee nog goed weg, want voor hetzelfde geld waren de dubbele cijfers op het scorebord versche nen. De Nijmeegse ploeg bracht er werkelijk helemaal niets van terecht. Aan alle kanten werden aanvoerder Guus Hiddink en zijn mannen voorbij gelopen. Zeker toen Haarlem al binneneen kwartier op 2-0 was geko men door schitterende doel punten van Lensen en Haar. Met goed combinatiespel, opgezet door Haar en Van den Ban, bouwde Haarlem aan de ene aanval na de andere, en vrijwel steeds ontstond er een scorings- mogelijkheid. NEC kon er niets tegenover stellen. De ploeg was al blij als de bal op de helft van Haarlem terecht kwam. Trainer Hans Croon pro beerde na een kwartier meer kracht in de aanval te brengen, hij verving Koenen door Vlietstra en haalde Ma- rijnissen van het midden veld en gaf hem een meer aanvallende opdracht. Het hielp allemaal niets. De ver dediging van Haarlem had geen enkel probleem met het matige aanvalsspel van NEC. Omdat het nog voor de rust 34) werd (strafschop De Vries), was de tweede helft oen formaliteit. Een kwartier na de rust was het 4-0 door De Kip. Omdat daarna iede reen zijn aandeel in de toch al opvallende produktie(- Haarlem scoorde in de voor gaande elf duels slechts vier keer) wilde hebben duurde het tot tien minuten voor tijd eer De Kip een hattrick scoorde. Scoreverloop: 10 Lensen 14), 12 Haar 2-0. 45 De Vries 34) (straf schop). 60. 82 en 85 De Kip 44). £0 en 84). Scheidsrechter: Beek. Toeschouwers: 5.500. Gete kaarten voor Schelleken# •n Wlllamae (beiden NEC). Haarlem: Boersma; Wentink, De vries, Huyg. Melgers; Van den Ban, Haar. George; Lensen. Van Willem se. MtHgers. Dries Visser. Sije Vis ser; Hulshof. Hiddink. Marijnis- sen; Hendriks. Koenen (Vliet stra). Jansen. De „gouden voet" van Willy van der Kuijlen. „Doesburg kwam naar me toe. ik wachtte tot hij gleed en schoof de bal onder hem door". Dat moment is op deze foto EINDHOVEN Zulk voetbal MOET publiek naar de velden trekken. In het voetbalpaleis van PSV maalden de zesentwintigduizend (uitverkocht) er niet om dat er (nog) geen doelpunt was gevallen. Met het spel dat PSV en Sparta toonden, kon zelfs een 0—0 bijzonder aantrekkelijk en opwindend zijn. Daar kwam nog die sensatie-van- de-laatste minuut bij als een onver wachte en formidabele climax van het op hoog peil staand duel. De „gouden voet" van Willy van der Kuijlen schonk de competitieleider op de valreep de zege hoewel Sparta in die allerlaatste seconden ook nog een droomkans kreeg die Arie van Staveren - „ik schrok van die kans, schoot te ge haast en de bal zat tegen de paal" - niet verzilverde. In belde kampen was men het roerend eens. Dit was een wedstrijd die als enig mogelijk resultaat een deling van de punten had moeten opleveren, hetzij 0—0 of 1—1. Met recht kon ditmaal worden gezegd dat de gelukkigste had gewonnen. „Wat koop ik daar voor", was het weerwoord van Sparta's teleurge stelde trainer Cor Brom die enigszins troost putte uit Rijvers' woorden dat Sparta zich de ware tweede in deze competitie had getoond. Maar intussen was de ploeg op het moment dat Van der Kuijlen nuchter scoorde wel enige plaatsen omlaag getuimeld. En dat had Sparta niet ver diend. Zo sneu verliezen mèg een golf van teleurstelling veroorzaken. Maar daar staat wel tegenover dat Rijvers, die zelden of nooit gokt, ditmaal een noodgreep toepaste die het gehoopte effect tot gevolg had. De hoofdrol in dit zinderende duel werd gespeeld door Sparta's middenveld De Goey—Van Zoest Valke, drie jonge spelers die zo flexibel waren dat zij zich de volle negentig minuten schaarden bij de verdedigers als PSV in de aanval was en naar voren trokken bij de eigen attaques. PSV wist er geen raad mee. Steeds stond de aanval - zonder de bij Nederland-België geblesseerde René v.d. Kerkhof, wat zichtbaar afbreuk deed •aan de collectieve snelheid die PSV kan ontwikke len - tegen een overmacht. PSV probeerde het met korte combinaties, met lepe passjes over de Rotterdamse defensie die kien de buitenspelval hanteerde of af en toe met lange trappen. Niets kon de sterke Rotterdamse defensie, met Marijt als de allersterkste van zijn stuk brengen. De snelle linkerspits Nick Deacy mocht dan een duel winnen van Bert Jansen maar Harry Lubse en Gerrie Deijkers waren niet snel genoeg om de bal op het juiste moment „tegemoet" te treden. Vooral Lubse kwam later nog menigmaal te laat Met de opkomende middenvelders noch met de meermalen penetrerende Huub Stevens kon PSV voldoende mankracht crëeren. De Eindhovende formatie, waarin Van der Kuijlen de ene gave pass na de andere naar voren zond en in de gehele wedstrijd slechts eenmaal de bal niet juist zag aankomen, kon zelfs niet massaal ten aanval trekken omdat het risico van de razendsnelle Spartaanse counters moest worden uitgebannen. Fair maar er werden er ook vrijwel geen weggege ven. Sparta speelde zetfs slimmer en attenter dan PSV, was ook sneller In de duels en agressiever zonder over de schreef te gaan. Ook dat was een enorm pluspunt in deze wed strijd: het faire spel zodat scheidsrechter Charles Corver het 't moeilijkst had met de buitenspelval van Sparta, waar hij goed het oog op had. Voor de rust, in welke periode Sparta al frank en vrij speelde en bepaald geen defensieve hou ding aannam - Rijvers bewonderend: „Dit is de beste ploeg die we tot nu toe hebben ontmoet" - moest Pim Doesburg tweemaal zijn klasse tonen bij schoten van Deijkers en huppelde een inzet van De Goey via een PSVer net naast het doel van de eveneens in puike vorm verkerende Jan van Beveren. Dat lijkt niet veel voor een gehele helft maar er werd zo hartverwarmend gespeeld dat het publiek op het puntje van de tribunezetels zat. Sparta, ten volle beseffend dat het de evenknie was van PSV, ging na de rust nog brutaler te werk wat Peltzer na een schot (van Marijt!) voorlangs het doel een unieke kans opleverde. Hij schoot hoog over. Deijkers daarentegen dwong Doesburg tot een save. Maar Sparta kwam wel in de verdrukking waaruit het zich pas na een kwartier kon loswurmen. Het leek er sterk op dat het een conditieslag zou worden en PSV had voor de rust zuiniger met de adem omge sprongen. Maar dat flexibele middenveld van Sparta was niet kapot te spelen. Izicht toonden de Spartanen evenzeer doordat de defensie met terugspelen rust in de eigen, onder druk staande, gelederen bracht. Gok Weliswaar schlep Sparta minder mogelijkheden |n fe negenentwintigste minuut van de tweede helft waagde Kees Rijvers de grote gok: Lubse en Stevens eruit. Van Mlerlo en Postuma erin. Rijvers: „Je ziet dat het zo niet gaat en dan moet je wat proberen. Met die twee hadden we zes aanvallers ter beschikking." Natuurlijk vergrootte hij daarmee het risico. Van der Kuijlen: „PSV heeft daarmee wel getoond te durven". De gok pakte goed uit maar bewees tevens hoe ontzettend moeilijk Sparta het de koploper heeft gemaakt. De druk op de Rotter damse defensie werd verzwaard en Doesburg moest ijlings zijn doel uitkomen toen Willy van de Kerkhof kon doorlopen op een pass die dwars door de verdediging sneed. Met overleg, beheerst spel en toch nog meermalen „eruit komend" leek Sparta het razende offensief van PSV in te dammen. Tot Pim Doesburg een fout maakte. Zenuwachtig spoorde de aanvoerde ver voor zijn doel staand zijn mannen aan, de handen dichtgeknepen alsof hij dat ene punt wilde vasthouden. Adri van Kraay zag dat Doesburg zich In een positie bevond waarin hl) te verslaan was. Van grote afstand lanceerde hij een boogschot dat de bal over Doesburg tegen de lat deed belan den. Daar stond Willy van der Kuijlen die de ijlings achteruit gelopen Doesburg op zich af zag komen. Van der Kul|len: „Toen was het een kwestie van wachten tot hl| zou glijden. Ik kon de bal onder hem door schuiven". Paal Een orgie van vreugdekreten steeg op van de tribunes. De zege was een minuut voor tijd alsnog binnengesleept. Maar Sparta had - hoe is het mogelijk dat een ploeg na zulk een deceptie nog doorvecht - nog iets in petto, een vlijmscherpe aanval waaruit Arie van Staveren vrij voor doel kwam. Hij toucheerde de paal, de bal sprong naar Bert Jansen wiens inzet door Jan Poortvliet uit het doel werd gewerkt. Rijvers: „Om zo'n schot als Van Kraay gaf. heb ik de hele wedstrijd gesmeekt. Hij zag de moge lijkheid en pakte hem. Ja. dat noemen ze wel de punten wegsnoepen. We mogen zeggen dat we geluk hebben gehad. Sparta heeft enorm goéd gespeeld. Daar zullen heel wat ploegen het zeer zwaar tegen krijgen. Aan de andere kant: Van der Kuijlen bleef koelbloediger dan Van Staveren die eenzelfde kans kreeg, gemakkelijker zelfs want iedereen bij ons lag toen op de grond. Pim Doesburg: „Dit had toch beloond moeten worden met een punt". Van der Kuijlen: „We wisten het niet meer met dat buitenspel zetten. Dan moet de bal er overheen maar dat kan niet op korte afstand want dan heb je geen overzicht temidden van al die spelers. En de laatste minuut wipt Van Kraay toch de bal over alles heen. Maar het is sneu voor Sparta. Enfin, ik zit in een ploeg die al zo dikwijls in de laatste minuut heeft gewon nen". Cor Brom, Sparta's trainer die toch weer een succesvolle ploeg heeft opgebouwd: „Zo is voet bal maar wij hebben niets". Jawel toch: Sparta heeft bewezen terecht zo hoog genoteerd te s- taan en een ploeg te zijn die attractief speelt HERMAN VAN BERGEM. Scoreverloop: 89. Van der Kuijlen 1—0. Scheidsrechter Corver. Toeschouwers: 26.000. PSV: Van Beveren; Krijgh. Stevens (Van Mierlo). Van Kraay. Brandts; Poortvliet. Van der Kuijlen, Willy van de De Goey. Van Zoest. Valke; Peltzer. Clarke. Van Staveren. ELT

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11