Zaidóz <2owumt Lot kabinet Den UyUnhanden van FvdA-congres ad Denie ïhiet Mes in bijbanen van hoogleraren iefvader msÊÊÊm Experiment NOS met televisiekrant Cruijff toch mee? Stadhuis beklad OOR LOONSUBSIDIES VAN HET RUK ijfentwintigduizend tijdelijke rgentinië banen in voorbereiding DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND iit geweer werd gisteren de pleegvader door Aad Denie om het leven gebracht. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NOS begint op korte termijn experimentele uitzendingen met tele-tekst, dit is nieuws en andere informatie aanreiken via het scherm, een soort tv-krant. In Engeland doet men hiermee met succes al proeven sinds 1974. Men begint met de uitbouw van de techniek, waarna in de loop' van 1978 de programmatische fase van start gaat. Wie teletekst thuis wenst te ontvangen, moet beschikken over een decodeerappa- raat. Dit zeer persoonlijke geschenk ontvangt u als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: ^^ntwoordn^49^eiderv^^ Donderdag 27 oktober 1977,68e jaargang no. 20874 Showroom „Showroom" waarin de show achter de show wordt tentoon gesteld, omlijst door zang en dans op Ned. II om 20.25 uur. Om 19.35 uur de „Dik Voorme kaar Show". Ned. I om 21.00 uur „Wat heet beter" over andere manieren van genezen. Meer wind Overwegend droog met in de ochtend op veel plaatsen mist of laaghangende bewolking. In de middag enkele opklaringen. Tot matige en aan de kust tot vrij krachtig toenemende wind uit zuid tot zuidwest. Maxima van 10 tot 15 graden. Morgen zon: 7.27 - 17.20. Maan: 18.12 - 8.42. Scheveningen hoog water 3.43, 15.59. Laag water 11.45. Jl ipenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. v\hties lexcl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Mmenten: kwartaal 40,45: jaar 150,30: losse nummers: 55 cent. BREDA (ANP) - Een 64-jarige man uit Breda heeft zich giste ren bij de politie gemeld nadat hij dinsdagavond zijn 63-jarige echtgenote Adriana van He- mert door wurging om het le ven had gebracht. Volgens de Bredase politie wa ren man en vrouw drie jaar geleden gehuwd en was de ver houding snel verslechterd. De man zou systematisch door zijn vrouw gekleineerd zijn. Afgelo pen dinsdag, aldus de man, zou zijn vrouw hem hebben gesla gen. Ongeveer een half uur later kwam de reactie van de man, die geen andere uitweg meer zag dan zijn vrouw om het leven te brengen. Beide echtelieden waren voor de tweede keer ge huwd na overlijden van hun vorige partner. ,,Grachtplonzen" wordt rage AMSTERDAM Opnieuw is. in Amsterdam een nietsvermoe dende voorbijganger in het wa ter gegooid door een groepje jongelui. Een 14-jarige jongen werd gisteren van zijn fiets ge trokken en, hoewel hij schreeuwde dat hij niet kon zwemmen, in een gracht gesme ten. ^iij slaagde'er zelf in op de kant te klauteren. De politie heeft vijf jongens aangehouden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het buitengewoon congres van de PvdA, dat op 5 november in Den Haag bijeenkomt, zal het laatste woord hebben in het gerezen conflict over het regeerakkoord tus sen de socialistische Tweede Ka merfractie en de Partijraad. Nadat de Partijraad van de PvdA het tus sen de drie fractievoorzitters be reikte akkoord dinsdag met 53 tegen 35 stemmen verwierp heeft de socia listische Tweede Kamerfractie gis teren het beleid van haar voorzitter Van Thijn met 43 tegen 5 stemmen („een overweldigende meerderheid", aldus Van Thijn) toch goedgekeurd. Wanneer het partijcongres op 5 no vember het akkoord afwijst komt er geen tweede kabinet Den Uyl. Intussen heeft koningin Juliana gis teravond aan drs. J. den Uyl op dracht gegeven tot het samenstellen van een kabinet. De opdracht luidt: „een kabinet te vormen, dat mag vertrouwen in voldoende mate steun in de volksvertegenwoordiging te on dervinden." Den Uyl is vanmorgen al met zijn werk begonnen. De situatie binnen de PvdA blijft ernstig. Leden van de Partijraad, die dinsdag het akkoord hebben afgewe zen, maken zich thans op, om ook het congres zover te krijgen. Maar volgens PvdA-fractieleider Van DEN HAAG (ANP) Het aantal bijbaantjes dat hoogleraren en andere functionarissen bij het wetenschappelijk onderwijs er op na mogen houden zal drastisch aan banden worden gelegd. Maatregelen ter zake zijn op komst, zo heeft minister Kemenade (onderwijs) de Tweede Kamerleden laten weten. Bij die maatregelen gaat het om hoogleraren en wetenschappelijk medewerkers die door de gemeenschap voor een volle dagtaak worden betaald. In antwoord op vragen uit de Tweede Kamer zet de bewindsman uiteen dat er naar zijn oordeel „alle aanleiding" bestaat dat prof. dr. H. Goldschmidt verbonden aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg, zijn bijbaantje beperkt.* Per week besteedt de hoogleraar gemiddeld dertien uur aan deze werkzaamheden tegen gemiddeld 35 uur aan zijn gewone werk voor de hogeschool. Van Kemenade heeft het College Van Bestuur van de hogeschool gevraagd maatregelen te nemen om de omvang van de nevenwerk zaamheden terug te brengen. In, vanuit PvdA-kring gestelde, vragen over de positie van prof. Goldschmidt, was erop gewezen dat deze secretaris is van de omstreden stichting Samivoz, presi dent-commissaris van Hero-conserven en een aantal andere com missariaten bekleedt. Op het feit dat prof.dr. A. Chorus uit Leiden adviseur is van de stichting Samivoz, heeft de minister geen kritiek. Volgens de bewindsman hebben deze adviezen slechts een inciden teel karakter. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het is niet uitgesloten dat Johan Cruijff toch met het Nederlands elftal meegaat naar Argentinië. Herhaalde hij gisteravond na afloop van de wed strijd Nederland-België nog tot in den treure dat dit „definitief' zijn laatste wedstrijd voor Neder land was geweest, enkele uren later, in een nachte lijk gesprek met Happel en Jacques Hogewoning, De buit is binnen. De spelers van het Nederlands elftal ma ken een ererondje langs de tribunes om het publiek te danken voor de steun. voorzitter sectie betaald voetbal oude stijl, schij nen deze laatsten toch weer bij Cruijff „de gevoeli ge snaar" te hebben geraakt. Afgesproken is, dat op korte termijn, waarschijn lijk na Barcelona-AZ, gezocht zal worden naar een mogelijkheid om Cruijff alsnog te bewegen met Oranje af te reizen naar Argentinië. Het ja-woord van Cruijff heeft nog niet definitief geklonken, maar dat lijkt niet veraf meer te zijn. LEIDEN Het stadhuis van Leiden is in de nacht van dinsdag op woens dag beklad met leuzen. Op de gevel bij het bor des aan de zijde van het Stadhuisplein en op de gevel aan de kant van de Koornbrugsteeg werd met rode verf geschreven „RAF, 18 oktober". Ver moedelijk is dit gebeurt met een spuitbus. Een woordvoerder van de po litie noemde de schade aanzienlijk. Irt het feestgebouw Cees en Ineke aan de Sassenheimse Hoofdstraat werd gisteren het bier uit een heel best vaatje getapt. De zoveelste wedstrijd was uitgeschreven door het Centraal Brouwerij Kantoor om de deelnemers te selecte ren van de landelijke tap-fina- le op 11 januari in Amster dam. Achttien individuelen en 17 teams uit het bollend is- trict, Leiden, Alphen en om geving bedienden de kranen in veelal geslaagde pogingen een manchet precies twee vingers dik te krijgen. De be ste individuele tappers waren De Barbaar uit Lisse en Het Vierkant (tweede) eveneens uit Ligie. Bij de teams werd opnieuw winnaar de Morsch- poort uit Leiden (Kamphues en Van Heusden). gevolgd door Café Sportrust uit Sas- senheim (echtpaar v.d. Zwart) en Taveerne uit Lisse (dames Szabo). Thijn moet er zo snel mogelijk een nieuw kabinet komen. „Er mag geen vertraging in de formatie ontstaan." Hij kon zich niet voorstellen, dat het congres een deelname van de PvdA aan het nieuwe kabinet-Den Uyl zou afwijzen. Kruisinga is van oordeel dat aan de CHU in het nieuwe kabinet twee zetels moeten worden toebedeeld, omdat D'66 met minder kamerzetels ook twee ministersposten krijgt. Maar het dagelijks bestuur van de CHU heeft een voorzichtiger stand punt ingenomen. Van Agt zal zo gauw mogelijk aan formateur Den Uyl de CDA-kandi- daten voor de ministersposten be kend maken. De verwachting is dat de verdeling hiervan als volgt zal zijn: vie ministers van KVP, twee van AR en één van CHU. Oranjemannen gaan naar Ar- weigerden iets te ondernemen. n de gevreesde Rode Duivels niets meer over. Ed van Thijn (links) gisteravond tijdens het extra fractieberaad van de PvdA in gesprek met v.l.n.r. Dolman, len v.d. Heuvel en Van der Doef. [(Van een onzer verslaggevers) HAAG De 19-jarige Aad Denie uit [laag, heeft gisteravond met tenmin- ertien geweerschoten zijn stiefvader, )-jarige C. de Jong, van het leven ifd. Mevrouw Denie alarmeerde zelf lagse politie, die bij aankomst in de Dg aan de Lange Beestenmarkt de kon aanhouden. Hij is ingesloten en ""een volledige bekentenis afgelegd. Jong, bijgenaamd „de blinde", had gekregen met mevrouw Denie, met lij al meer dan tien jaar samenwoon eer en weer werden dreigementen 1 hetgeen op een gegeven moment de rige zoon teveel werd. Deze ging naar Kamer op de tweede verdieping, haal- n automatisch geweer tevoorschijn en pt vanuit de deuropening van de ^kamer op de eerste verdieping ten- (te dertien maal op het slachtoffer, dat namelijk in het bovenlijf werd ge- t. Bij aankomst in het ziekenhuis teinde bleek het slachtoffer te zijn ■eden. pafblad van Aad Denie begint in 1971 lAij dertien jaar oud oud was, met oijk geweld en brandstichting. Sinds ajd heeft hij zich vooral schuldig ge kt aan vermogensdelicten zoals dief- met geweld en met braak. Zijn laatste ordeling gold ongeveer vijftien bero- en van mannen in de Haagse binnen- die hij samen met twee vrienden eegd had. (Zie verder pag. 14). i krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en uur nummer 071—122244 en per specia- ierier wordt de krant alsnog gebracht. (Van een onzer verslaggevers) IN HAAG Het ministerie van Sociale _Jien wil komend jaar vijfentwintigduizend nsen, die langdurig zonder werk zijn, tijde- i aan een baan helpen. Het rijk gaat voor l groot deel de kosten ervan betalen door zogenaamde loonsubsidies. Dit heeft de direc teur algemeen voorzieningsbeleid van het mi nisterie van Sociale Zaken, drs. P. H. Gom- mers meegedeeld in een vraaggesprek met De Werkgever, het orgaan van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. Achtduizend van deze tijdelijke arbeidsplaatsen worden in het bedrijfsleven verwacht, de overige van de vijfentwintig duizend bij overheidsinstellingen. De kosten van de maat regel worden op acht miljoen gulden geschat. Daarnaast is een aanvullend werkgelegenheidsprogramma van vijf- honderdmiljoen gulden in voorbereiding dat volgens Gom- mers vijfduizend tijdelijke arbeidsplaatsen zal opleveren. Daardoor zouden dan in 1978 ongeveer dertigduizend mensen tijdelijk aan het werk zijn. Ondanks deze maatre gelen tot stimulering van de vraag, is de heer Gommers GETREITERDE MAN DOODT ECHTGENOTE bang dat de werkloosheid in 1978 niet beneden de tweehon derd tot tweehonderd twintigduizend komt. Het gaat er zijns inziens nog .slechter uitzien als niet op korte termijn gecoördineerde acties in het kader van de Europese Ge meenschap worden ondernomen. Hij meent dat zonder een' geconcentreerd en gecoördineerd handelsbeleid in de EEG een effectieve bestrijding van de werkloosheid wel verge ten kan worden. Ook het nationale beleid heeft dan voldoende effect, aldus de heer Gommers. bang om af te gaan na een

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1