CELSTRAFFEN GEEIST TEGEN WF CORRUPTE AMBTENAREN CcidócGoiwaiit Het is niet mogelijk in deze buurt zaak te hebben Rijn wordt schoner Vliegvakanties: 70 procent per chartervlucht - Omgekocht door Surinamers" iOUWPAKKET IORECAPUBLIEK IOET OPNIEUW SORDEN OPGEVOED Harm Dost mag Engeland niet in MATHILDE WILLINK PLOTSELING OVERLEDEN Tweespalt in de PvdA Cuykse politieman van doodslag vrijgesproken Trein doodt schilders in poortunnel IESTUUR lASINO'S TE IAKELUK WINKELIERS IN SPOORWUK NA ARRESTATIE JONGEREN: D'66 AMSTERDAM ZELFSTANDIG IN VERKIEZINGEN DS'70 praat over opheffing BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 OKTOBER 1977 (Van een onzer verslaggevers) DAM De officier van justi- bij de rechtbank in Rotterdam gisteren tegen vijf ambtenaren de gemeentelijke sociale dienst maanden gevangenisstraf geëist ambtenaren, die werkten op de leling hulp aan rijksgenoten, wor- van Surinamers te hebben aangeno men. In ruil kenden zij overheidsuit- keringen toe voor woninginrichting en terugkeer "aar Suriname aan mpndpn, die daar in vele gevallen geen recht op hadden. De vijf ambtenaren hebben ieder onge veer tienduizend gulden opgestreken. Bij zijn eis hield de officier rekening met de grote problemen die het werk bij de gsd met zich meebracht. Door de enorme stroom Surinamers naar Nederland konden de ambtenaren hun werk niet meer aan. Zij werden om die reden in 1975 bijgestaan door Suri naamse welzijnswerkers, die hen geld toestopten als zij aanvragen voor uitke- ringen aan Surinamers snel afwikkel den. Sommige Surinaamse bemidde laars, aangesteld door de gemeente, vroegen aan hun landgenoten een be paald percentage van de uitkering. Een van de vijf verdachten verklaarden gisteren: „Het was de normaalste zaak van de wereld om kleine bedragen of cadeaus van Surinamers aan te nemen. Ook onze superieuren namen geschen ken aan". De verdedigers vroegen om vrijspraak. Zij waren van mening dat hun cliënten niet verantwoordelijk kunnen worden gesteld voor het falen van een hele afdeling. Een aantal Suri naamse welzijnswerkers moet binnen kort terecht staan. Uitspraak op 8 no vember. in bedrag van bijna 7000 gulden en technische vaardig- tid zijn vereist om met het chassis van een Volkswagen n old-timer te construeren. Het bouwpakket van deze izelle Mercedes 1929 werd gistermiddag gepresenteerd het Amsterdamse RAI-gebouw. (Van een onzer verslaggevers) JECHT Het horecapubliek moet opnieuw worden opgevoed. Nederlandse bond van horecapersoneel schrijft in zijn blad: publiek verloedert. Iedereen durft overal naar binnen. De ien ongeschoren en ongewassen in piraatachtige kleding, ngen met kettingen en tijgertanden. De „dames" in zigeuner- ïrken en beschilderd als Indianen op oorlogspad, of niet te ergeten in spijkerpakken liefst met veel vlekken en rafels. De kanier waarop deze lieden het bedienend personeel vaak benade- ;n en aanspreken is vaak beneden ieder peil", olgens de bond ligt hier één van de oorzaken van het teruglopen an toeristische accommodaties en van de service aan het publiek, aarop het Nationaal Bureau voor Toerisme onlangs kritiek had ïleverd. Andere oorzaken zouden zijn het aantrekken van onge- :hoold personeel en het slechte sociale klimaat in deze bedrijfstak, chrijft het bondsblad: „Wanneer de eerste chef wordt aangespro- en met „zeg pik geef ons eerst maar een bakkie schildpadsoep", an is het begrijpelijk dat zo'n man des duivels wordt".. De bond >ekt de oorzaak van het gedrag in het feit, „dat verwaarloosd itziend publiek vaak over voldoende geld beschikt om de meest cclusieve dranken en spijzen te kunnen betalen en het daarom estelt ook". e bond vindt het hoog tijd, dat het Nationaal Bureau voor oerisme in samenwerking met werkgevers- en werknemersorgani- ities eens aandacht gaat besteden aan heropvoeding van het ubliek. SCHIPHOL Van de Nederlandse vakantiegan gers, die in 1976 een vliegvakantie hadden ge boekt, is 70 procent met een chartervlucht van Schiphol naar de vakantiebestemming en terug gevlogen. Het lijndienstvervoer nam 30 procent van deze taak voor haar rekening. Van het totale aantal van Schiphol vertrekkende passagiers reisde 52,2 procent in 1976 voor zaken. Van die zakenreizigers was 47 procent Nederlands. Deze cijfers zijn gistermiddag gepubliceerd in het maandblad „Schipholland", een uitgave van de NV Luchthaven Schiphol. Het blad ontleent deze gegevens aan een rapport dat het bureau ver- voerswetenschap van de afdeling onderzoek en ontwikkeling van de NV Luchthaven Schiphol heeft opgesteld over het reismotief bij het interna tionale passagiersvervoer in het jaar 1976. Het gegeven dat van het totale aantal vertrekkende passagiers $3 procent geen Nederlander is, is volgens het rapport waarschijnlijk het gevolg van het feit dat de buitenlandse handelsdelegaties naar Nederland gemiddeld meer personen tellen, dan de Nederlandse delegaties die naar het bui tenland reizen. Van het totale aantal uit Nederland vertrekkende passagiers had 7,6 procent als reismotief familie en vrienden. Hiervan was 41,1 procent Nederlands en 58,9 procent buitenlands. De reden van het hoge percentage buitenlanders zou volgens het rapport kunnen zijn dat de gastarbeiders in Ne derland bezoek ontvangen van hun familie en vrienden. Van het totale aantal uit Nederland vertrekkende passagiers had 31,5 procent het reismotief vakantie. Van dit aantal was 42,2 pro cent Nederlands en 57,6 procent buitenlands. UTRECHT Harm Dost en zijn vrouw Sabine is het afgelo pen weekend de toegang tot Engeland geweigerd, toen zij met de boot in Harwich arri veerden voor een week vakan tie in Wales. Dost is eind 1975 in Duitsland tot drie jaar en negen maanden gevangenisstraf veroordeeld we gens het bezit van drugs. Hij werd - na tal van protestacties in Nederland - vijftien maanden later vrijgelaten. Volgens zijn advocaat mr. D. Hartkamp heb ben de immigratieautoriteiten in de beschikking waarin de rede nen voor het terugsturen van Harm Dost zijn vermeld, aange voerd dat ze er niet van over tuigd waren dat hij maar één week zou blijven en dat hij in Duitsland veroordeeld is ge weest op grond van wetten inza ke gevaarlijke drugs. Volgens hen zou Dost in Groot-Brittan- nië een gevaar voor de openba re orde vormen. Toen Dost in Engeland aankwam had hij geen drugs bij zich. Keramiek in Delft onder de hamer Aardewerkfabriek „De Porceleyne Fles" te Delft kampt met ruimte gebrek en besloot daarom op te ruimen. Werkstukken van de experimentele afdeling, ook oudere stukken uit de Art Nouveau- tijd, kwamen gisteren onder de hamer van een Amsterdamse kunstveiling. De voorraad was echter zo groot dat het veilinghuis ze niet zelf kon tonen. Daarom werd de veiling in de Delftse fabriek gehouden. De belangstelling van het publiek was enorm groot. De Porceleyne Fles houdt er veel ruimte en veel geld aan over. AMSTERDAM Mathilde Willlink (39) is plotseling over leden in haar woning aan de Weteringschans in Amsterdam. Haar stoffelijk overschot werd gevonden door een vriend. Mathilde Willink, wier meisjes naam De Doelder was, trouwde in 1968 met de Amsterdamse kunstschilder Carel Willink. Zij scheidden in het voorjaar van 1977, nadat zij twee jaar eerder al uit elkaar waren gegaan. Dit gebeurde kort nadat Mathilde in een hevige woede-uitbarsting een aantal schilderijen van Wil link had vernield. Mathilde Wil link werd geboren in Terneuzen. Op 23-jarige leeftijd kwam zij naar Amsterdam. Voor haar hu welijk met Carel Willink, wiens derde vrouw zij was, was zij secretaresse, pottenbakster en stewardess. Zij was bezeten van extravagante kleding. Willink heeft haar op verschillende van zijn schilderijen vereeuwigd. Uit het kunsthuis '77 in Breda zijn de schilderijen verwijderd waarop Mathilde Willink staat afgebeeld. Dat is volgens een woordvoerder van deze kunst beurs gedaan uit pieteitsoverwe- ging na het plotselinge overlij den van Mathilde. De schilderij en met Mathilde Willink waren de pronkstukken van de kunst beurs waaraan 320 kunstenaars deelnemen. Volgens de mu seumleiding pasten de bijschrif ten bij de schilderijen niet bij het feit van haar plotselinge dood. ROND de kabinetsformatie, die tot gisteravond zeven uur op een snelle afwikkeling leek af te stevenen, is de verwar ring groter dan ooit. De drie fracties - CDA en D'66 unaniem en PvdA met 14 tegenstemmen - hebben het bereikte akkoord over de zetelverdeling goedgekeurd. En daarmee pleegt dan het laatste woord te zijn gesproken van de gekozen volksvertegenwoordigers. Niet echter bij de PvdA. De Partijraad kegelde het akkoord omver door met grote meerderheid een negatieve beslissing te nemen. On danks de krachtige verdediging door fractieleider Van Thijn, voor wie de stemmingsuitslag wel een nauwelijks te verteren nederlaag moet zijn. WAT nu? Het is volstrekt onduidelijk wat de feitelijke politieke situatie is na de uitspraak van de Partijraad. Partijvoorzitter, mevr. Van den Heuvel, verklaarde, dat de Partij het laatste woord heeft; fractievoorzitter Van Thijn stelde echter, dat „de formatie gewoon doorgaat". Hij zinspeelde daarbij op de „eigen verantwoordelijkheid", die de Tweede-Kamerfractie Kamerfractie van zijn partij heeft en noemde als mogelijkheid voor de fractie het in beroep gaan bij een buitengewoon Congres van de PvdA. Dit zou de situatie overigens niet verhelderen. Want door „in beroep te gaan", erkent de fractie dat niet zij, maar de partij het laatste woord heeft. En waar blijft dan de eigen verantwoor delijkheid van de fractie? De partijconstructies van de socialisten kennen andere partijen niet En terecht zo menen wij, omdat er inderdaad een duidelijke eigen verantwoordelijkheid is van de Tweede-Kamerfracties, die gekozen zijn door alle kiesgerechtigde Nederlanders. En dat zijn er miljoenen meer dan de politieke partijen leden tellen. Daarom is het nauwelijks acceptabel, dat de verantwoordelijkheid die een Tweede-Kamerfractie draagt, wordt overgenomen door een partij- orgaan. De minderheid van de PvdA-fractie, 14 personen van de in totaal 53, wordt door deze partijuitspraak plotseling in een meerderheid omgezet, die feitelijk het formatieresultaat teniet zou kunnen doen. NOG geheel afgezien van de vraag: hoe nu verder, dringt zich allereerst de gedachte op: welke betekenis heeft het onderhandelen onder leiding van formateurs of informa teurs, het geven en nemen, als in beginsel elk moeizaam bereikte akkoord door een partijorgaan ongedaan gemaakt kan worden. Het is een slechte zaak voor onze democratie, uit minderheden samengesteld en daardoor altijd op het sluiten van compromissen aangewezen. DAT thans een conflict aanwezig is tussen de grote meerderheid van de socialistische Tweede-Kamerfractie, inclusief haar leider en onderhandelaar en een met beslis singsbevoegdheid uitgerust partijorgaan, staat vast. Wie in dit conflict het laatste woord heeft, wordt verduisterd door tegenstrijdige uitspraken van Van Thijn en mevr. v.d. Heuvel. En wat is de positie van lijsttrekker en demissionair premier Den Uyl zelf? Niemand zal kunnen geloven, dat hij in dit conflict een belangstellend toeschouwer is. Werd hij niet slechts enkele dagen geleden, vlak vóór tenslotte een akkoord tot stand kwam, geconsulteerd door de infor mateurs Vrolijk en Verdam via een overleg met de drie fractieleiders? Is het dan denkbaar, dat hij niet zijn instem ming met het eindresultaat heeft gegeven? De vraag stellen is haar beantwoorden. Natuurlijk is Van Thijn niet akkoord gegaan zonder de heer Den Uyl als rugdekking te hebben, want deze moet dat nieuwe kabinet gaan leiden. Er is derhalve ook een duidelijk conflict tussen de PvdA en haar lijsttrekker. ALS de PvdA-Tweede-Kamerfractie, zo zij dit kan doen, de consequenties trekt van haar positieve beslissing en een tweede kabinet-Den Uyl toch tot stand komt, dan is er weinig fantasie voor nodig om dit kabinet slechts een kort leven te voorspellen, indien de socialistische partij haar afwijzing handhaaft ARNHEM (ANP) Het gerechtshof in Arnhem heeft de 40-jarige Cuykse politieman Johan K. die ervan verdacht werd op 2 augustus zijn 33-jarige vrouw Mieke te hebben verdronken tijdens hun vakantie aan het Italiaanse Gardameer, vrijgesproken wegens het ontbreken van een wettig en overtuigend bewijs. De politieman legde indertijd een bekentenis af bij de politie als zou hij zijn vrouw, uit de rubberboot hebben gegooid en haar hoofd onder water hebben gehouden tot de levensgeesten waren geweken. De rechtbank in Den Bosch achtte de moord indertijd niet bewezen en sprak K. vrij op 17 september 1976. De officier van justitie ging in appèl bij het hof in Den Bosch. Dit achtte K. schuldig aan doodslag en veroordeelde hem tot zes jaar gevangenisstraf. De politieman wendde zich toen tot de Hoge raad der Nederlanden die deze zaak verwees naar het hof in Arnhem. Dit hof kwam gisteren tot vrijspraak. ELSEN (ANP) In de spoor- egtunnel onder het Noordzee- inaal bij Velsen zijn giste- ichtend rond half twaalf twee annen door de stoptrein Haar- m-Uitgeest aangereden en om et leven gekomen, et zijn de 62-jarige N. Smit en 58-jarige N. de Groot, beiden St. Pancras (NH). De man- waren in de kilometers lan- tunnel met schilderwerk be- g. De gemeentepolitie van Vel- :n vermoedt dat zij de waar- huwingssignalen dat er een ein aankwam, niet hebben ge- )ord. amerleden: EN HAAG (ANP) - De Twee- sKamerleden mevrouw Haas erger, Castricum en De Kan Hen PvdA) hebben gisteren linister De Gaay Fortman van ustitie, Lubbers van Economi se Zaken en Duisenberg van inanciën schriftelijk gevraagd bevorderen, dat het bestuur an de nationale Stichting Ca- nospelen evenwichtig wordt unengesteld. i hun vragen verwijzen de ka- ïerleden naar een recent week- ladartikel. Daarin stond, dat et bestuur van de Nationale tichting Casinospelen, welke lichting de casino's in Zand- oort en Valkenburg exploi- «rt, voor een goed deel bestaat it personen, die zich in het erleden op verschillende wij- ïn hebben ingespannen voor e oprichting van casino's in lederland „vanuit keiharde za- elijke belangen". De arrestaties van een drietal jongeren die gedu rende de afgelopen maan den een aantal winkels in de omgeving van het Al- berdinck Thijmplein terro riseerden, heeft bij de be trokken winkeliers geen gevoel van opluchting te weeg gebracht. Veel dur ven de getroffen midden standers niet te zeggen, angst voor represaille maatregelen in de naaste toekomst snoert hen de mond. Neem bijvoorbeeld de heer Nieuwland, eigenaar van een manifacturenzaak in de Hasebroekstraatl Hij is één van de mensen dke het meest getroffen is. Eén van zijn zaken heeft hij reeds gesloten, een tweede volgt binnenkort. „De goede mensen natuurlijk niet te na gesproken, maar het is onmogelijk om in deze buurt nog langer een goede bedrijfsvoering tesplegen. Het leven is hier compleet onmoge lijk. In dit verband zou ik ook een verwijt aan het adres van de gemeente willen maken. Het is hun schuld dat Spoor- wijk volslagen onleefbaar is geworden. Tien jaar geleden was het nog zo dat als je een woning in Spoorwijk wilde hebben, ze bij jè thuis kwa men kijken of de vloer wel was aangeveegd. Nu stoppen ze iedereen maar in een huis en de vergunning komt later wel. Nadrukkelijk wil ik wel zeggen dat het dit keer geen gekleurde medemensen zijn die de last veroorzaken. Maar voor de rest heb ik het hier wel bekeken. Ik begin binnen kort een zaak in Wassenaar. Daar heb je die last niet". Geen problemen Een winkelier die vermeldt nooit problemen met de buurt bewoners te hebben ondervon den is de melkhandelaar. De eigenaresse: „Volgens mij ligt het er gewoon aan hoe je de mensen tegemoet treedt. Als je je een beetje kordaat opstelt, maken ze je niets. Wij hebben vaak genoeg voorraden met pils en frisdranken buiten staan, maar bij ons is er nog nooit iets gepikt. Ik vind dat je ook de groep mensen waar het nu om gaat als normale medeburgers moet behande len. Als je iets laat merken in je toon van discriminatie heb je het snel verbruid". Emotioneler reageert de siga renwinkelier die de desbetref fende jongeren zeer duidelijk heeft gemaakt wat hen te wachten stond als zij het zou den wagen bij hem binnen te komen. „Je moet niet bang zijn", zegt hij met kordate stem. „Ik heb ronduit tegen ze gezegd dat ik ze dood zal slaan, als ze mij ooit een gein tje flikken. Voor de rest heb ik mijn zaak zo goed met tra lies beveiligd dat het hier weo Sing-sing lijkt Geen mens komt er meer met ongewenste bedoelingen in. Het heeft wel wat geld gekost, maar dat haal je er ook wel drievoudig uit Als winkeliers in de omgeving hebben wij er ook wel eens aan gedacht om een particulie re beveiligingsbrigade in de arm te nemen. Op het aller laatste moment zijn die plan nen toch nog afgeketst. We realiseerden ons nog op tijd dat het gevaar bestond dat we hier van die Amerikaanse toe standen zouden krijgen. Ge weld lokt geweld uit en waar is dan het einde en dan raken we nog verder van huis. Voor de rest blijf ik bij mijn me ning, toon wie je bent en ze,, doen je niets". Zwijg: ;zaam Het aantal winkeliers dat voorgeeft van niets te weten of beweert nergens last van ge had te hebben is overigens opvallend groot. Neem bij voorbeeld de Profimarkt, waar het personeel best eens de achternaam Haas aangeno men zou kunnen hebben. Bij drogisterij De Salamander waar volgens de verhalen wel eens de 'tandpasta door de zaak vloog „heeft niemand last gehad van terreur". Super markt Melro „heeft wel eens gehooord van moeilijkheden maar nooit ergens last van ondervonden". Wordt echter even doorge vraagd dan komt wel plotse ling de kritiek op het Haagse politiekorps tevoorschijn. Dan wordt bijvoorbeeld gehoord „dat ook die jonge agentjes de gewoonte hadden om pas te arriveren als alles al weer ach ter de rug was. Dat ook de politie het in zijn broek deed als ze een keer daadwerkelijk moesten ?$treden. Een vraag teken bij de rol van de politie wordt overigens ook gezet door een ex-woonwagenbewo ner. De man, die voor geen prijs met zijn naam vermeld wil worden, stelt keihard: „De politie beweert dat er drie jon gens zijn gearresteerd. Dat is een leugen. Twee van hen lie pen gisteravond nog in het kamp rond. Ze hebben er maar één te grazen genomen. Begrijp me goed. Ik vind het juist dat ze die kinderen in hun kraag pakken. Als ze iets gepikt hebben, moeten ze daar ook voor gestraft worden. Maar ik vind het een schan daal dat ze daar ons nu als minderheidsgroepering op aan kijken". Het gelijk zal als altijd wel in het midden liggen. Vast staat dat het nog lang niet rustig is in Spoorwijk. ROTTERDAM De Rijn wordt schoner. Dit blijkt uit cijfers van het Rijksinstituut voor de Zuivering van afvalwater (RIZA). Het kwikge halte is sterk gedaald. Ook andere vervuilende stoffen, zoals ammoniak, koper en lood komen in mindere mate in het Rijnwater voor. Het zuurstofgehalte is verbeterd. In tegenstelling tot de vele sombere geluiden over de voortschrijdende vervuiling van de „grootste riool van Europa" is de directeur van het rijksin stituut in Lelystad, ir. K. Zijlstra, van mening dat de saneringsmaatregelen al enig effect hebben gesorteerd: „De zaak ziet er niet zo uitzichtsloos uit als dikwijls wordt gezegd". Kwik, dat hoog op de lijst staat van stoffen die niet meer in het rivierwater mogen worden ge loosd, komt sinds 1972 in steeds mindere mate in de Rijn voor. Schommelde het kwikgehalte van het Rijnwater bij Lobit vijf jaar geleden nog tussen de 2 en 4 microgram per liter, thans is het gemiddelde gedaald tot 0,5. Hiermee is het kwikgehalte gekomen onder de voorlopige grens waarde. Deze was vastgesteld op 1 microgram per liter. Het kwikgehalte is slechts weinig verwijderd van de uiteindelijk te bereiken grens van 0,2 microgram per liter. Een ander zwaar metaal, dat op de zwarte lijst voorkomt, is cadmium. Uit het onderzoek van het RIZA blijkt dat vijf jaar geleden het cadmiumge- halte van het Rijnwater nog boven de voorlopige grens van 5 microgram per liter uit kwam. Dit jaar is het gehalte gedaald tot even boven de 2 microgram per liter. Dit is nog slechts 1 micro gram verwijderd van de uiteindelijk te bereiken grenswaarde. AMSTERDAM (ANP) D'66 in Amsterdam met een zetel in de raad is niet ingegaan op het verzoek van PvdA en PPR in de hoofdstad om voor de ge meenteraadsverkiezingen vol gend jaar een programmatisch akkoord te sluiten. D'66 doet derhalve zelfstandig aan deze verkiezingen mee, zo heeft de afdelingsvergadering van deze partij besloten. Na de verkiezingen wil D'66 wel met PvdA en PPR samenwer ken, maar niet alleen met deze partijen. „Gezien de moeilijke situatie van Amsterdam, is pro grammatische samenwerking met andere democratische, poli tieke partijen gewenst", aldus een verklaring van de afdeling. B W Amsterdam tegen hogere aardgasprijs AMSTERDAM (ANP) B. en W. van Amsterdam zijn tegen verhoging van 4 naar 18 pro cent van de BTW op aardgas voor particuliere kleinverbrui kers. Zij vragen de gemeente raad hen te machtigen dit standpunt in te nemen tijdens het overleg met de Vereniging van Gasexploitanten van gas bedrijven in Nederland. B. en W. zijn om sociale redenen te gen de prijsverhoging van aard gas. Die verhoging betekent dat de prijs per kubieke meter in 1981 op 37 cent komt. Het Am sterdamse gemeentebestuur wil slechts tot 31 cent gaan. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - De politieke partij Democratisch Socialisten '70 gaat zich zaterdag in Arn hem buigen over de vraag of ze als partij moet doorgaan. Sinds DS'70 bij de eerste de beste Tweede Kamerverkiezingen waaraan ze deelnam, acht ze tels behaalde, is de partij terug gevallen naar een zetel bij de laatste verkiezingen. Een bezinningscommissie uit de partij is het er over eens dat het program van DS'70 een ade quaat antwoord biedt op de pro blemen waarvoor de Nederland se politiek staat, maar verder reikt de eenstemmigheid niet Een groot deel van de commis sie onder leiding van oud Eerste Kamervoorzitter prof. Mazure wil de partij opheffen, omdat haar ledenaantal te klein is en onvoldoende eensgezindheid toont. Een ander deel van de commissie vindt dat de partij wel zelfstandig moet doorgaan, maar dan onder een andere naam en ideologisch sterker dan nu. Het partijbestuur wil nadere bezinning.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9