99 Contra-terreur AANSLï van rechts Felle protesten tegen begrafenis Baader in Stuttgart rtijdeMelkt^ Algerije: Nooit gewelddadig optreden tegen kapers Britse scholen zijn bij Arabieren in trek SCHLEYER BEGRAVEN brieven lezers EEG-coördinatie bij nieuwe oliecrisis a binnenland MEDEPUCHTIGE RECHTERS Magere yoghurt hele liter tijdelijk Lijkschouwing bevestigt LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 OKTOBER 1977 PAGINA 7 De president van de Duitse Bonds Repu bliek, Walter Scheel tijdens zijn toe spraak op de uit vaartplechtigheid van de door terro risten vermoorde Hanns-Martin Sch- leyer. PARUS/BONN (UPI/AFP) - Dit is het eerste teken van de opkomende rechtse contra-terreur, zo zei een hoge Parijse poli tiefunctionaris gisteren na een bomaanslag op het kantoor van de nationale beroepsor ganisatie van de Franse magistratuur in de Franse hoofdstad. De explosie richtte enor me schade aan het gebouw van vijf verdie pingen, maar er vielen geen slachtoffers doordat zij zich voordeed voor het perso neel was gearriveerd. In het puin vond en op papier uit een schoolschrift geschreven: „Baader en Crois sant moordenaars organisatie van rech ters medeplichtig". Kennelijk, zo meenden onderzoekers, was de actie gericht tegen vermeende slapheid van Franse rechters bij de behandeling van misdrijven door uiterst linkse groepen en in het algemeen tegen de wijze waarop de Franse autoriteiten het zoeken naar de ontvoerders en moordenaars van de Westduitse werkgeversvoorzitter Hanns-Martin Schleyer uitvoeren. De explosie vond tevens plaats temidden van persberichten in Frankrijk dat een par- ticuliergevormde, anti-terreurbrigade' in West-Duitsland de Stutgarter Zeitung zou hebben laten weten al twee van de verdach ten van de dood van Schleyer te hebben geliquideerd en dat de brigade hulp zou krijgen van een netwerk van sympathisan ten in Frankrijk. Een Frans blad, Est-Republicain, meldde overigens onder alle voorbehoud - dat een krant in Stuttgart maandagavond telefo nisch middernacht een telefoontje van ie mand die zei deel uit te maken van een anti-terroristenorganisatie was getipt dat „het hierbij om twee vrouwen onder de zestien zou gaan en dat het lijk van een van deze vrouwen in de omgeving van Nancy (noordoosten van Frankrijk) zou kunnen worden gevonden". De Parijse politie verbood gisteren twee demonstraties die vandaag voor de West duitse ambassade in Parijs zouden worden gehouden, een door de uiterst rechtse „partij van de nieuwe krachten" en de ander door de uiterst linkse, zichzelf „comité tegen de onderdrukking van Stuttgart" noemende groepering. In Bonn stelde het presidium van de sociaal democratische SPD van bondskanselier Hel mut Schmidt inmiddels met klem dat er nu onverwijld volledige opening van zaken moet komen over wat er in de gevangenis van Stuttgart-Stammheim is gebeurd. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De afkeer van het terrorisme heeft in de Bondsrepubliek zulke vormen aangenomen dat in Stuttgart talloze protesten zijn gerezen tegen het besluit van burgemeester Rommel, om het stoffelijk overschot van de drie Baader-Meinhof- gevangenen, die vorige week zelfmoord hebben gepleegd, morgen in een afgelegen graf van bet kerkhof Dornhalden in Stuttgart bij te zetten. Behalve overspannen reacties van mensen die hem de raad geven de lijken gewoon maar in de rivier de Nee kar te gooien, kreeg Rommel (een zoon van maarschalk Erwin Rommel) ook van zijn eigen partij, de CDU, kritiek te verduren waarmee de zaak in het politieke vlak werd getrokken. Minis ter-president Filbinger van Baden-Wiirthemberg, zelf in deze tijd ten zeerste omstreden door de manier waarop hij de verantwoordelijkheid voor de merkwaardige en nog steeds niet opgehelderde gebeurtenissen in de gevangenis van Stuttgart- Stammheim op anderen probeert af te schuiven, heeft zich eveneens openlijk van Rommels beslis sing gedistancieerd. De burgemeester houdt echter voet bij stuk. In de eerste plaats omdat hij anders gerechtelijke stappen van de nabestaanden vreest, wat tot hoogst onsmakelijke discussies zou leiden. Daarom heeft hij aan het dringende verzoek van de vader van Gudrun Ennslin en de moeder van Andreas Baader voldaan. In de tweede plaats omdat hem weinig andere keus overbleef: juridisch is het gemeentebestuur van de stad Stuttgart verant woordelijk voor de begrafenis van de gevangenen. Hen demonstratief op verschillende kerkhoven gescheiden te begraven, zou kleingeestig zijn ge weest. Er mee bij andere kerkhoven te gaan leuren met de kans op een weigering zou volgens Rommel in binnen- en buitenland pas goed duidelijk maken wat er gebeurt met „doden die niemand wil". Hij deelt niet de vrees van mensen die geloven, dat het graf van de drie terroristen een soort bedevaartplaats voor geestesverwanten zal wor den. „Pogingen daartoe zullen onmiddellijk de kop worden ingedrukt", beloofde hij. Daarentegen is burgemeester Rommel, die al eerder moeilijkhe den met zijn partij had in verband met zijn tolerantie tegenover minderheidsgroepen, ge schrokken van de onverdraagzaamheid van de „stem van het volk" die in deze dagen naar buiten treedt: „Eenmaal moet vijandschap worden beëindigd; voor mij is dat punt na de dood bereikt", aldus Rommel. Raadsel rond paspoort opgelost (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Nederland se paspoort waarvan de Somali sche autoriteiten aannamen dat het aan een van de kapers van het Lufthansatoestel toebehoor de,- is dat van Gerry Weten kamp, een van de Nederlandse passagiers aan boord van het toestel. Het paspoort vermeldt de aan duiding: „Wetenkamp, Johannes Gerardus". Vanuit Somalië was het bericht gekomen, dat het paspoort stond ten name van .Johannes Gerdus". De kapers hadden alle paspoorten van de passagiers na de kaping in be slag genomen. Stalin en Hitlei praktisch buren WENEN (Reuter) Toen Adolf Hitler en Josef Sta lin aan het begin van de eeuw woonachtig waren in Wenen, waren ze bijna bu ren. Dit is aan het licht gekomen toen' de Weense politie de burgemeester de inschrijvingsregisters van 300 beroemde of beruchte ingezetenen cadeau deed. Tot de twee dictators die in de tweede wereldoorlog el- kaars aartsvijandenwer den, de Oostenrijkse hoofd stad ongeveer twee jaar voor de eerste wereldoorlog verlieten, werden ze slechts gescheiden door een spoor baan en een paar huizen blokken in een zuidoostelij ke buitenwijk. Stalin, toen nog Josef Dz- joegasjvili, gaf op zijn in schrijvingsformulier als be roep op „huisknecht van meneer Petrov". ALGIERS (AP/UPD - De Algerijnse autoritei ten hebben laten weten dat zij gewelddadig ingrijpen tegen kapers, die vliegtuigpassagiers in gijzeling houden, afkeuren, en dat zij geen enkele regering zullen toestaan een dergelijke actie op Algerijns grondgebied uit te voeren. In de eerste officiële reactie op de Westduitse bevrijdingsactie op het vliegveld van Mogadis- joe liet het Algerijnse persbureau weten dat de regering van president Boemedienne ervan overtuigd blijft dat onderhandelen de enige, juiste manier blijft om kapers tegemoet te treden. De drie gedode kapers van de Lufthansa Boeing 737, zijn in de Somalische hoofdstad in het geheim begraven. Hun identiteit heeft men nog niet kunnen vaststellen. De vierde terrorist die gewond was, een omstreeks 20-jarige vrouw ligt nog steeds in een ziekenhuis in Mogadisjoe. Zij was getroffen door kogels aan rechterarm en rechterbeen. De vrouw wordt door de politie streng bewaakt, niemand wordt tot haar toegela ten. Onze correspondent in Parijs, Jan Drummen, meldt dat de Franse politie er van overtuigd is, dat negen of zelfs elf leden Van de groep van zestien die Hanns-Martin Schleyer ontvoerd, gegijzeld en vermoord hebben, zich geruime tijd in Oost-Frankrijk hebben opgehouden. De ne gen die zich kort voor het vinden van het stoffelijk overschot van Schleyer in Mulhouse in de Elzas bevonden, zijn geïdentificeerd. Dui zend politiemannen nemen in de Elzas deel aan het speurwerk naar de moordenaars van Sch leyer. Het advocatenkantoor van de raadsman van Irmgard Möller, heeft gisteren een verklaring uitgegeven waaruit bhjkt dat de terroriste ont kent dat de verwondingen die zij heeft opgelo pen door een zelfmoordpoging zijn ontstaan. Ook wordt door het advocatenkantoor gezegd dat er nooit sprake van is geweest dat Andreas Baader, Gudrun Ennslin, Jan-Carl Raspe en Möller afgesproken zouden hebben om zelf moord te plegen. Op het Sillenbuchkerkhof 'in Stuttgart is gisteren onder zeer scherpe bewaking het stoffelijk overschot van de door terroristen gegijzelde en later vermoorde voorzitter van de Westduitse werkgevers, Hanns-Martin Schleyer ter aarde besteld. Tijdens de be grafenisplechtigheid had nog een incident plaats: één van de bewakende politieman nen struikelde, waarbij zijn geweer afging. Twee collega's werden aan hun benen gewond. Op de foto: Waltrude Schleyer, geflankeerd door haar schoondochter en haar zoon, volgt de kist met het stoffelijk overschot. Israël spreekt kapen ■.uranium tegen JERUZALEM (UPI) - Israël heeft tegengesproken dat het uranium uit de Verenigde Sta ten zou hebben gesmokkeld en uraniumzendingen in Europa zou hebben gekaapt om een kernwapenarsenaal te vormen. Berichten hierover waren ver schenen in het Amerikaanse blad Rolling Stone. .Aanslag in Belfast BELFAST (AP) Acht gewa pende mannen, vermoedelijk le den van het verboden Ierse Re publikeinse leger (IRA), hebben gisteren met een aantal bom men een hotel in Belfast ver- woest na eerst alle personeelsle den en gasten naar buiten te hebben gestuurd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, het hotel ging geheel in, vlammen op. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN, dinsdag Wat doen schatrijke Arabieren met hun geld? Zij kopen tenmin ste een groot eigendom in Engeland en komen geregeld winkelen in Londen. Ook sturen zij hun kinderen naar peperdure partikuliere scholen, de bekende Britse „pu blic schools", die volgens Groot-Brittan- nië's socialisten het klassenverschil besten digen. Arabische ouders geven de voorkeur aan Gordonstown-in Schotland. Dit partikuliere internaat werd gesticht door een Duitser, wiens Spartaans opvoedingssysteem pas de laatste tien jaar minder streng geworden is. Gordonstown heeft koninklijke oudleerlin- gen: prins Philips en diens zonen, kroon-' prins Charles en prins Andrew. Sinds afge lopen september is het de beurt aan hun jongste broer, prins Edward. Gordonstown kost koningin Elisabeth n veel geld. Het reglement van deze school is name lijk dat alle ouders eerlijk voor zichzelf moeten uitmaken wat ze wensen te betalen. Zij dienen zich af te vragen wat voor hen de waarde is van de opvoeding, die hun zoon in Gordonstown krijgt. Momenteel mag men een bedrag kiezen tussen 570 en 2520 pond per jaar. Het gemiddelde ouderpaar betaalt jaarlijks 2080 pond. Vermoed wordt, dat de koningin voor prins Edward nog veel meer schoolgeld neertelt. Zij behoort uiteraard niet tot de gemiddelde ouders. De omvang van deze koninklijke bijdrage blijft echter geheim. Britse partikuliere scholen krijgen geen sub sidies. De ouders betalen samen het salaris van de leerkrachten. Arabische miljonairs zijn eveneens bereid meer te betalen dan de gemiddelde welge stelde Brit Het is dus geen wonder, dat John Kempe, direkteur van Gordonstown, de oliesjeiks en hun kinderen graag ziet komen. Hij maakt plaats voor zonen en dochters van de woestijn, want Gordon stown is tegenwoordig een gemengd inter naat. Er worden ongeveer 300 jongens en 120 meisjes opgevoed. Arabische diplomaten en andere rijke bui tenlanders koesteren ook belangstelling en ontzag voor de privékostschool van Stowe, in het Engelse graafschap Buckinghamshire. Op Stowe zijn al veel Arabische jongens ingeschreven. De school wil er nog meer opnemen. Het wereldberoemde college van Eton, bij Londen, volgt dit voorbeeld. Eton heeft al tijd een lange wachtlijst, met name van pasgeboren zoontjes van gefortuneerde Brit ten. Rond hun achtste jaar moeten die kna pen een selectief examen afleggen. De laatste tijd heeft het voortdurend aan groeien van de wachtlijst zowel geleid tot het ontstaan van een „wachtlijst voor de wachtlijst". Hierop zijn momenteel al vijf piepjonge Arabieren ingeschreven. Hun va ders hebben er veel voor over om hen te laten opvoeden in Eton dat vroeger de school van alle Britse en andere Europese kroonprinsen was. Momenteel zijn ongeveer 800 Arabische jon gens en 500 Arabische meisjes ingeschreven als leerlingen van de Britse partikuliere scholen. Voor de betrokken onderwijsinstel lingen betekent de toevoer van jonge Ara bieren een voortdurende stijging van hun inkomsten en dus een nieuwe bloei. De laatste jaren hadden partikuliere scholen het niet gemakkelijk, vanwege te hoge kosten en sabotage door de socialistische regering, die hen wil doen verdwijnen. Geldig t/m zaterdag 29 oktober 'pi Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. De gebeurtenissen in Duitsland Bij het lezen en verwerken van alle informatie over de gebeur tenissen in en buiten Duitsland van de afgelopen dagen valt het mij op dat over het algemeen de wortels van het probleem nau welijks aan de orde komen. Op pervlakkige beschrijvingen van „terroristen" en hun organisa ties aan de ene kant en aan de andere een stortvloed van kre ten van afschuw en verering van „helden" contra verguizing van de „terroristen". Wat er op het ogenblik gaande is kan niet zondermeer toegeschreven wor den aan lieden zonder scrupu les. Informaties als zou de Rote Armee Fraktion een organisatie zonder doelstelling zijn dragen er niet toe bij, dat er enige serieuze aandacht besteed wordt aan wat er op het ogen blik onder tal van mensen, voor al van de jongere generaties, leeft Een steeds meer groeiende onrust en bezorgdheid omtrent de toekomst en het leven in een maatschappelijk patroon dat voor hen de vertegenwoordiger is van een in feite corrupte sa menleving. Dit soort gevoelens wegwuiven met de opmerking „nonsens" lost dan ook niets op. Zolang de kern van het pro bleem niet drastisch wordt aan gepakt zullen we telkens op nieuw opgeschrikt worden door dit soort acties. Uiteraard zal ieder weldenkend mens gijze ling van onschuldige mensen moeten veroordelen. Maar hoe onschuldig is men in leidingge vende en staatsfuncties? Be vind het maar een griezelige zaak om te beweren dat „het volk" geluk kig moet zijn in het huidige wereldbeeld. Velen zijn dat ken nelijk niet En hoewel geduld een schone zaak is duurt een mensenleven eigenlijk betrekke lijk kort Dan kun je redeneren dat je er maar het beste van moet maken hier op aarde maar je kunt je ook inzetten voor een zaak. Wie legt mij nog eens uit welk verschil er is tussen perso nen die een systeem leiden of dienen dat in feite de groeiende sociale onrust negeert en alleen maar gericht is op de overleving van de sterksten en personen die dit systeem en dus ook de vertegenwoordigers ervan be strijden om iedereen een gelijke kans te geven. Daarbij komt nog, dat de een z'n filosofie over het leven niet gelijk behoeft te zijn aan die van de ander. Er van uit gaande dat de mensheid een ketting is die op weg is naar de ontdekking van „het zijn" en gegeven, dat er meer schakels zijn dan nodig om die ketting gespannen te houden kan je tot de conclusie komen, dat er scha kels gemist kunnen worden. De moeilijkheid is natuurlijk wel om te bepalen welke schakels zo rot zijn dat ze maar beter kun nen verdwijnen. Daar zitten we dan in de vicieuze cirkel waarin gebrek aan begrip hoogtij viert, de rechtsstaat de verkeerde weg inslaat en de macht het uiteind elijk toch weer voor het zeggen krijgt. Terugblikkend in de ge schiedenis moet ik concluderen, dat we anno 1977 nog niet veel verder zijn gekomen. Wat mij beangstigt is het spookbeeld van de totalitaire staat Daar hoeven we een RAF of welke andere organisatie dan ook niet van te beschuldigen maar wel ons zelf. Er is een Engels gezegde dat ons op treffende wijze waarschuwt tegen ons zelf: He who forgets the past is condemned to repeat it in the future. (Wie de geschie denis niet kent is gedoemd de fouten te herhalen). Maar we schijnen toch nog erg veel te vergeten. Den Haag Henk Francino JET-PROJECT NAAR CULHAM LUXEMBURG (ANP) De negen ministers belast met weten schappelijk onderzoek van de EEG hebben na ruim twee jaar dinsdag in Luxemburg de knoop doorgehakt voor wat de vesti gingsplaats betreft van het EEG-kemfusieproject „JET* (Joint European Torus). Het is Culham bij Oxford geworden. Sinds juli 1975 is er in de EEG gepraat over dit onderzoeksproject voor kernfusie dat meer dan een half miljard gulden gaat kosten. De laatste tijd was het een stevig touwtrekken tussen Engeland en Duitsland. en, is nezwe- - yy üïï-'ïS hersenletsel Biko JOHANNESBURG (AFP) - De Zulda- frikaanse zwarte lei der Steve Biko die op 12 september in gevangenschap is overleden, is bezwe ken aan veroorzaakt schedelverwondin gen. Dit is de conclusie van de officiële lijkschouwing, zo is van welingelichte medische zijde in Johannesburg vernomen. Het eindrapport van het onderzoek is gisteren overhandigd aan de procureur-generaal van Transvaal. Deze zal beslissen of er een gerechtelijk onderzoek zal volgen. De Zuidafrikaanse autoriteiten hebben de inhoud van het rapport nog niet bekendgemaakt LUXEMBURG (ANP) Bij een nieuwe oliecrisis zal de EEG meer gecoördineerd kannen optreden. De ministers van de negen EEG- landen die belast zijn met energiesaken kwamen dit gisteren in Luxemburg overeen. Men is tot een uiteindelijk akkoord geraakt over wat in de EEG heet een crisismechanisme. Het komt er onder meer op neer dat als de invoer van olie zakt tot zeven tien procent van het normale verbruikspatroon, er besparende maatregelen worden afgekondigd. Deze besparende maatregelen hebben voornamelijk betrekking op olie en olieprodukten. Het belangrijkste aspect hierbij is de voorziening van elektriciteits centrales die gestookt worden met olie. Zakt de invoer nog meer of duurt de inzinking van zeven d tien procent langer dan twee maanden, dan komt de tweede fase. De Europese Commissie gaat dan ook maatregelen voorstellen voor andere energiebronnen en een verdelingspercentage opstellen. De ministers besluiten er dan over maar alleen met meerderheid van stemmen, zonder de mogelijkheid van een veto. De moeilijkheden bij dit debat, waar het besluit nu eindelijk na meer dan een jaar praten is gevallen, was de Britse houding. Groot-Brittannië, dat over aanzienlijke hoeveelheden Noordzee-olie beschikt, wilde een veto-recht in deze gevallen. Italië, dat wat energievoorziening betreft de zwakste partner is in de gemeen schap, verzette zich hier scherp tegen. Uiteindelijk is het besluit gevallen, zodat het crisis-mechanisme in werking kan treden bij een eventuele oliecrisis. Esperanto De Assemblee van de Raad van Europa is naar ik aanneem een democratisch gekozen instelling en van de leden daarvan ver wacht je dat ze democratisch optreden en weten wat er onder het volk leeft Daarom verbaast het mij, dat het Nederlandse Eerste-Kamerlid F. Piket (CDA) zo negatief ten opzichte van het Esperanto heeft gereageerd bij de behandeling van het talenon derwijs aan Europese kinderen. Voor zover ik weet, heeft hij over Esperanto geen informa ties ingewonnen bij de Esperan- tobeweging in Nederland. Deze beweging wordt vertegenwoor digd door de Federatie van Es- peranto-organisaties in Neder land (FEN), waarvan ik pen ningmeester ben. Ik vind het zo jammer, dat hij bij zijn afwijzing van Esperanto als - ik noem het - internationale taal geen motieven opgeeft Weet hij wel, dat Esperantisten uit verschillende landen gere geld zonder taaidiscriminatie contacten met elkaar hebben, dat er allerlei organisaties van Esperantisten, ook van vaklie den bestaan. De band die men Esperanto sprekende met een buitenlan der heeft, is echt niet kunstma tig, integendeel en ik spreek uit ervaring, dat het directe contact met een buitenlander zonder discriminatie of bevoordeling van enige taal een geweldig fij ne ervaring is. Het ware goed als de Raad van Europa eens zou gaan onderzoe ken of het Esperanto in een veeltalig Europa diensten zou kunnen gaan bewijzen. S.P. Smits, Zoetermeer.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7