G.S. GEVEN TOE AAN VEEL EISEN RIJNSTREEKGEMEENTEN Vogelasiel Noordwijk laat gasten niet in de kou zitten weer in raad Warmond Geestelijk gehandicapte jeugd van Alkemade krijgt eigen kerstviering Parkeerwacht gemolesteerd Weinig groei voor Alphen in streekplan VOLGENDE WEEK BEGINT BOUW VAN NIEUW VERBLIJF Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. N"AD/IREGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 OKTOBER 1977 PAGINA 5 Als je tante Toos en Hendrik Zonderop ergens achter zet, dek je dan maar, want de stukken vliegen er gewoon vanaf. En als ze per ongeluk nergens achter worden gezet, zorgen ze er zelf wel voor dat er iets gebeurt Meestal is dat in de Rip, het Alkemadese dorp dat voor een vreemdeling Rijpwetering heet. Ditmaal echter heeft het tweetal iets achter de hand dat alle kerkdorpen I van de gemeente Alkemade betreft. Me- vrouw C. van Scheppingen (tante Toos I dus) en Henk Zonderop - die je geen (meneer mag noemen om hem niet ra- i zend te maken - hebben elkaar gevon- den om iets klinkends op touw te zetten j voor de bijna zestig geestelijk gehandi- capte kinderen in de gemeente Alkema- I de. Het moet een prachtige kerkstvie- ring worden, op zaterdag 17 december in het Ripse Dorpshuis; een gevulde ochtend met van dies d'r op en d'r an voor deze jeugd en de ouders. Tante Toos (tussen de telefoontjes door): „Hoe het kan gaan worden, daar hebben we een prachtig voorbeeld van gehad. Dat was die eerste dag met onze gehandicapte jongens en meisjes en hun vaders en moeders op 7 augustus, in het kader van de VAK (Vakantiespelen). Dat is toen grandioos gegaan, fijne ontspanning met cabaret en muziek van De Sleutels uit Leiden. Een dag die geslaagd is mede dank zij de steun van verschillende charitatieve instellingen. We vonden meteen, dat zoiets nog eens moest gebeuren; gewoon verder gaan met die kinderen die zich vaak minder kunnen ontspannen dan hun leeftijdge nootjes." Nu is mevrouw Van Scheppin gen toevallig in de Rip voorzitter van Herwonnen Levenskracht Derhalve trok zij in de Alkemadese dorpen Her wonnen Levenskrachtbestuurders langs. Die waren het onmiddellijk met haar eens, dat zo'n kerstviering voor de gehandicapte jeugd jaarlijks met kun nen terugkeren. Datzelfde meende Henk Zonderop, de „draaiende man" van het actiecomité dat geld in het laatje brengt voor de v.v. Rijpwetering en de handbalvereniging NIÓ. Er werd niet gedraald: op papier is de kerstvie ring al klaar, alleen met die verdraaide noodzakelijke financiën is het nog niet rond. En aan deze wat onvolkomen omstandigheid moeten de mensen van Alkemade iets zien te veranderen. Er moet geld op tafel komen. Dat is de hele sjoos. „Voor ons spreekt het vanzelf, dat die tweede dag er moet komen. Vooral ook dat contact met de ouders vinden we erg belangrijk. Men zit allemaal di kwijls met dezelfde problemen en vra gen. Nou, dan kom je een stuk verder met ontspanning, bij een stukje muziek en een tractatie. Ze komen wat losser; het gaat om de gezelligheid. Dat is onze hele opzet Die kerstviering moet onver getelijk worden voor een stel jonge gehandicapte mensen en voor hun ou ders net zo goed natuurlijk. We begin nen 's morgens al om 9 uur. Op het programma staan een kerstspel, samen zang, een gezellig uurtje met accordeon en een drumstel en iedereen gaat ver na enen met een tractatie naar huis." Tante Toos ziet het al helemaal voor zich. Henk Zonderop zit ook vol vertrouwen in de afloop, omdat 7 augustus zo den derend verlopen is. „Maar ja, daar is nou eenmaal geld voor nodig. We moe ten op heel wat mensen kunnen reke nen, als we elk jaar zo'n viering op willen zetten." Een rekeningnummer van de Rabobank Rijpwetering staat open: 3011.51.741, t.n.v. Kontakt GGK, p.a. Mevr. C. van Scheppingen-Hart man. Tante Toos en Zonderop zouden het geweldig vinden als op dat nummer het één en ander gestort zou worden. En als ze er besef van hadden, zouden die bijna zestig geestelijk gehandicapte jongens en meisjes met hun pa en moe het nog veel geweldiger vinden. Feest voor de gehandicapte jeugd van Alkemade ALPHEN AAN DEN RIJN - Een parkeerwacht uit Alphen aan den Rijn is gistermiddag rond drie uur door een 18-jarige Alphenaar gemolesteerd. De parkeerwacht die de meters in de Raadhuisstraat controleer de zag twee knapen in de verbo den rijrichting fietsen. Zijn op merking dat de twee in overtre ding waren maakte weinig in druk. Onverstoorbaar zetten ze hun koers voort, terwijl ze ter loops de man driftig uitschol den. Toen daarbij het woord fascist viel vond de parkeer wacht dat hij dat, gezien ook de publieke belangstelling, niet over zijn kant kon laten gaat en zette met zijn fiets de achtervol ging in. Hij dwong de knapen tot stoppen waarna een handge meen ontstond tussen de par keerwacht en de 18-jarige jon gen. De door de parkeerwacht per portofoon geallarmeerde politie kon de man ontzetten. Beide knapen werden daarna voor een verhoor overgebracht naar het politiebureau. Daar bleek al gauw dat alleen de 18-jarige zich aan een strafbaar feit had schuldig gemaakt. Zijn 15-jarige vriend werd naar huis gestuurd. De parkeerwacht heeft bij de politie een klacht ingediend. Volgens een woordvoerder van de politie had de parkeerwacht juridisch gezien het recht de twee aan te houden, hoewel in de f unktieomschri j ving van elke Alphense parkeerwacht staat vermeld, dat deze geacht wordt zich alleen bezig te houden met parkeerovertredingen. RIJN-, AAR- EN VEENSTREEK - On danks alle geuite bezwaren van het Alp hense gemeentebestuur heeft de provin cie zich niet akkoord verklaard met de door Alphen voorgestane stormachtige woningbouw in de polder Kerk en Za- nen. Het gemeentebestuur had naar aan leiding van het in maart van dit jaar gepubliceerde „voorontwerp Streekplan Zuid-Holland-Oost" bij de provincie be zwaar aangetekend tegen de in dit voor ontwerp geventileerde remming ten aan zien van de woningbouw in deze polder. Uit het ontwerp-streekplan blijkt dat de provincie na het aanhoren van de bezwa ren van de Alphense gemeentebestuur ders onvermurwbaar is gebleken. Sterker nog de gemeente Alphen zal tot aan 1990 nog ens 500 woningen in de polder Kerk en Zanen minder mogen bouwen dan haar aanvankelijk in het voorontwerp was toebedacht. Reden van dit provin ciaal voornemen is de bouwontwikkelin- gen in het bestemmingsplan Ridderveld II, waar dankzij het niet doorgaan van de aanleg van de secondaire weg 6 ruim te is ontstaan voor de bouw van enige honderden woninen. Recreatie Meer succesvol is ondermeer de gemeen te Leimuiden in haar bezwaren tegen de voorgenomen recreatie in de Vriezekoop- sche polder gebleken. In het voorontwerp streekplan had de provincie voor deze polder een regionaal waterrecreatiepro- ject uitgedacht, maar de bezwaren (over belasting van het wegennet door toene mend recreatief verkeer en het verloren gaan van uitstekende landbouwgrond) hebben de provincie tot inzicht gebracht. De polder heeft nu een glastuinbouwbe- stemming gekregen. Waar een mogelijk toekomstig waterrecreatieproject nu zal verrijzen is nog onduidelijk. De provincie overweegt om op korte termijn hierover een studie aan te vangen. De glastuinbouwbestemming voor de Vriezekoopsche polder komt hiermee te vens tegemoet aan de wensen van onder meer het Inter Gemeentelijk Overlegor gaan Rijnstreek dat ernstige bezwaren had tegen de aanvankelijk provinciale voornemens voor vestiging van glastuin bouw in de Grote Heilige Geestpolder. Die bezwaren stoelden met name op de voor glastuinbouw verplichte ontsluiting van het gebied, waardoor volgens de bezwaarden de landschappelijke waarde van het gebied ernstig zou worden aange tast Aangepast G.S. hebben over de gehele linie het uiteindelijke ontwerpplan ten opzichte van het voorontwerp grondig gewijzigd. Zo is het streekplan Oost aanmerkelijk beter afgestemd op het gelijktijdig af te handelen streekplan West. Bovendien hebben een aantal aanduidingen een an der „naampje" meegekregen, omdat niet in alle gevallen de vlag de lading dekte. Hierdoor kreeg G.S nogal wat bezwaren te verwerken, die uitsluitend voortspro ten uit onbegrip met de door hen gehan teerde terminologie. Met name de betiteling „stabilisatiekern" heeft onder de daartoe aangewezen ge meenten nogal wat beroering veroor zaakt. In tegenstelling tot de eigenlijke bedoeling van deze benaming dachten veel gemeentebestuurders dat het op grond van deze indeling hen niet meer mogelijk was autochtonen en economisch gebondenen te vestigen. G.S. hadden evenwel slechts een limitering voor vesti ging van buitenaf voor ogen. Maar ook zonder de misverstanden kwam een aantal gemeentebesturen in verzet tegen de indeling in een bepaalde categorie. Zo werd op grond van de ingebrachte bezwaren de gemeente Nieuwkoop alsnog tot aanwas kern verheven, en kon zij de voorontwerp-titel stabilisatie-kern afschudden. En de ge meente Koudekerk raakte op deze wijze het afrondingsetiket kwijt en mag zich getuige het ontwerpstreekplan nu een stabilisatiekern noemen. In hun ontwerpplan wijzen .G.S. de plan nen voor een nieuw woongebied in de polder Middelburg voor Boskoop in zijn geheel af. Als reden geven G.S. de grote afstand tot het centrum (in verband met de daar aanwezige voorzieningen) en landschappelijk ontsiering. Wel zijn G.S. zich ervan bewust dat het realiseren van één aaneengesloten woongebied nabij het dorpscentrum ten alle tijden ten koste van de sierteelt zal gaan en derhalve grote financiële offers zal eisen. Daarom willen G.S. zoeken naar mogelijkheden voor kleinere projecten binnen het sier- teeltgebied waarbij de oostzijde van de Gouwe, gezien de daar aanwezige voor zieningen. niet langer uitsluiten. WARMOND Het bestemmingsplan Schiphollijn komt panavond in de raadsvergadering wederom ter sprake. II varens tot vaststelling van het ontwerp-bestemmingsplan kan worden overgegaan moeten eerst een aantal bezwaar schriften worden behandeld. Binnen de beroepstermijn 'jn vier bezwaarschriften innengekomen, twee recla- lanten meldden zich na het verstrijken van de beroeps termijn. Burgemeester en wethouders van Warmond achten alle bezwaarschriften ongegrond. De leden van de commissie Ruimtelijke Orde ning dachten er aan het be gin van deze maand anders over. De commissie acht het bezwaarschrift van het actie comité Schipholspoorlijn ge grond. Het actiecomité stelt „onvoldoende is onder zocht of er geen andere mo gelijkheid bestaat dan het grote bouwwerk in Klinken berg om de Schiphollijn af te laten buigen". Ook op de agenda staat de aankoop van een perceel grond aan de Oranje Nassau- laan. Om over enige jaren 88 woningen in de sociale sector te kunnen bouwen dient de gemeente Warmond over een aaneengesloten hoeveelheid grond te beschikken. De grond die het college nu wil aankopen, wordt geruild met een exploitatiemaatschappij die landhuizen gaat bouwen. Precies een maand geleden vierde het Beestenpul "77 triomfen in de Leidse Groe- jnoordhallen. Het was groots. |Met duizenden stonden, lagen, pten of liepen de meest uit- jnderlijke en familiaire dier soorten enkele tienduizenden ?kers te vertederen of stens tot bewondering te ïgen. Organisator Rob luwers uit Zoe term eer ïidse Plantsoenendienst, die ongen hééft telefoon) had zijn zin gekregen en na de laatste avond ging hij doodmoe naar bed. Algauw werden de super- latieve borden volgens een normale afwikkeling van za ken langs de Leidse wegen verwijderd, maar na een paar weken kreeg ik de indruk, dat Rob één schild over het hoofd had gezien. Inderdaad, nog steeds, na een maand, staat aan de Lammenschansweg een stille getuige het vergane Beestenspul te verkondigen. Niemand neemt er aanstoot aan, daar heeft iedereen te veel haast voor. Zelfs souve- nierjagers zijn Rob Lauwers niet welgezind. Beste mensen, het zijn twee prachtborden, ruggelings tegen elkaar gebon den. Laat Rob nou lekker thuis zitten en haal die dingen weg, want het slaat nergens meer op. Vandaag zit ik een beetje in de vraaghoek. Dat gaat mees tal om geld. In Alkemade wil men iets plezierigs gaan doen voor geestelijk gehandicapte kinderen, in Noordwijk zijn het vogels (tussen de wal en het schip geraakt) die de aan dacht eisen en krijgen. Over een week gaat aan de rand van Noordwijk-Binnen het vo gelasiel tegen de grond. Als het allemaal meezit (het blijft arbeid van vrijwillige krach ten in hun vrije tijd), zit het aangebrachte hulpbehoevende gevederde volkje nog vóór de eerste stevige vorst (hoe was dat ook weer?) onder de nieu we pannen. De tweejarige Stichting Vogelasiel Noord wijk, die aan het Dompad eens de enige verbinding tus sen Zee en Binnen een wei nig riant onderdak kan bieden aan zieke of gewonde vogels, gaat schoon schip maken en uitbreiden. Nog vóór het eind van het jaar staat er achter het politiebureau een aange naam vogelhotel met eigen .zwembad". Als ik een beetje eenkennige vogel was, zou ik daar nooit meer weg willen, te oordelen naar het toekomst beeld dat Arno Bos, secretaris van de stichting, me schilder de. Arno Bos is behalve vogel vriend ook nog bosopzichter van Noordwijk en Wassenaar. Spoedgevallen in het asiel be handelt hij tussendoor zelf. Voor het overige komen er 's morgens en 's middags vrijwil ligers die de vogels voederen. Gisteren wierp Arno zelf brok ken wijting naar een vrij kwie ke Jan van Gent, drie verfom faaide zilvermeeuwen (die zich in Katwijk en dat komt nogal eens voor in de traan hadden gewerkt bij het ver schalken van visresten in con tainers). Die zilvermeeuwen wachten op een nieuw veren- pak, maar dat moeten ze ver der maar in een ander verblijf doen, want het hele asiel gaat over een paar dagen tegen de vlakte. Ook de nog aanwezige zielige kauw en de wat zwak op de poten staande Noorse stormvogel krijgen elders on derdak aangeboden, bijvoor beeld in de vogelasiels van Leiden en Bergen, in welk Arno Bos in zijn vogelasiel laatste toch al vrijwel alle roofvogels die in Noordwijk belanden worden onderge bracht „Het benodigde bedrag, bijna 12 mille, is nog lang niet bin nen, maar we kunnen al gaan bouwen dank zij de fa. Duijn- dam-Broekhof b.v. uit Noord wij kerhout die garant wil staan voor de bouwkosten", vertelt Arno Bos, de bosop zichter. „Particulieren en be drijven zijn al over de brug gekomen met giften en één van de eersten was Noord- wijks burgemeester Bonnike, gevolgd door enige raadsle den. Op 15 november wordt onze actie afgesloten met een avond in De Vinkenhof in Noordwijk. Dan zal asielhou der De Bruin uit Woudenberg iets vertellen over de opvang en revalidatie van roofvogels". Tegen die tijd zal evenwel het beton al zijn gestort Daarna worden de hokken over het anderhalve meter diepe bassin heengebouwd. Er komt een soort rots met poedelvijver, uitlopend in diep water. Bos: „Het geheel wordt zeker twee maal zo groot als het nu is. Het asiel (we willen ons voor namelijk gaan specialiseren op zeevogels, zoals zee-eenden, zeekoeten, allerlei soorten steltlopers) wordt ook toegan kelijk voor het publiek om de zaak een beetje educatief te maken. Het nu 12 jaar be staande vogelasiel krijgt dus een heel nieuwe en een heel prettige wending". Er is regelmatig aanloop bij het vogelasiel Noordwijk. Ar no Bos: „Tot nu toe hebben we dit jaar zeker al 200 vogels gehad die hier behalve gevoe derd ook verpleegd worden, begeleid door dierenarts Ver- schueren en in overleg met andere asiels, bijvoorbeeld over de behandeling van stookolieslachtoffers. We heb ben hier trouwens een heel pakket medicijnen". Het oude asiel heeft afgedaan, er viel niet veel eer meer mee te be halen. Het wordt er dierwaar- diger. Al blijven de gasten hulpbehoevend, hun menselij ke vrienden (Natuur- en Vogel bescherming, Noordwijks ge meentebestuur, ongeveer 150 donateurs wat is nou mini maal 5 gulden per jaar? en tien vrijwilligers) steken weer anderen aan om bij te sprin gen. Enkele tientallen hebben dat al gedaan en wie verder sympathie heeft voor het Vo gelasiel Noordwijk kan uitste kend werk verrichten via giro nummer 35.98.755 tn.v. pen ningmeester Stichting Vogela siel Noordwijk.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5