Bouwplan Vinken veld enkele maanden in de ijskast Uitbreiding raadhuis Leidschendam gaat negen miljoen kosten Commissie voor begeleiding herstructurering 'hart' Leiderdorj HOOG OPLAAIENDE EMOTIES IN RAAD NOORDWUK 1 Rampspoed '77 Katwijk krijgt contactcommissie Jeugdwerk KORTWEG Bollen plantdag LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 OKTOBER 1977 PACINTA NOORDWUK Na een bij kans dramatisch debat waarin de emoties hoop oplaaiden, heeft de gemeenteraad van Noord wijk gisteravond beslo ten de beslissing over het ont werp bestemmingsplan Vinken- veld voor een of twee maanden uit te stellen. Bet gemeentebe stuur was van plan in dit ge bied een woonwijk te bouwen van bijna 2000 huizen en vol gens de plannen zou het Vin- kenveld tot 1991 in de woning behoefte kunnen voorzien. Daar gevestigde agrarische bedrijven zouden zo*n 03 hectare van hun teeltgrond moeten afstaan om het stichten van de woonwijk mogelijk te maken en de narig heid is, dat deze grond behoort tot de beste cultuurgrond van de bollenstreek. De agrarische commissie Noord wijk als vertegenwoordi gend orgaan van de plaatselijke agrarische organisaties had in een gedegen nota haar bezwa ren uiteen gezet Dit ter elfder ure ingediende schrijven bleek in de verschil lende raadsfracties zozeer te zijn aangeslagen, dat het een complete omwenteling in de standpunten had veroorzaakt De agrariërs refereerden zich aan de opmerkingen die G.S. en de provinciale planologische dienst ten aanzien van het ont- werp-bestemmingsplan en de bebouwing van het Vinkenveld hadden gemaakt Voor alle frac tiewoordvoerders was dit aan leiding reeds eerder gedane principe-uitspraken te herzien. Gretig haakten zij in op de sug gestie van de provinciale autori teiten om de bouw in het Vin kenveld te bespreken en ter compensatie een studie te ma ken voor het bebouwen van de grond tussen de Herenweg en het terrein van de zuiveringsin stallatie. Bij dit keerpunt in de opvattin gen voegde zich het feit, dat de aankoop van gronden in het Vinkenveld door speculanten de linkse fracties een doorn in het oog bleek. Zowel de PvdA als de PPR bleken van mening, dat sociale woningbouw op deze speculatieve bodem wel verge ten kon worden en door het ontwerpplan af te wijzen, zag men de kans schoon om de pro jectontwikkelaars de voet dwars te zetten want met het geven van een agrarische bestemming aan de grond zou hen de winst door de neus worden geboord. In de discussie hierover ging Schelvis (PPR) weer op zijn ge bruikelijke kanonnade-toer waarin hij ook het CDA betrok. Behalve de NV Noorlander zou namelijk ook het aannemingsbe drijf De Raad grond in het Vin kenveld hebben gekocht. Schel vis vond dit bijzonder kwalijk, omdat de directeur van dit be drijf, die aan de gemeentelijke woningbouw in de loop der ja ren veel zou hebben verdiend, een bestuursfunctie in de plaat selijke CDA-afdeling vervulde. In krasse termen sprak de PPR- woordvoerder zijn misnoegen uit Dit spelen op de man was aanleiding tot een woedende reactie van wethouder Ben schop (CDA) die in een emotio neel betoog verklaarde, „kost- misselijk" te zijn van de manier waarop Schelvis over de rug van de woningzoekenden heen politiek meende te moeten be drijven. Het commentaar van de wethouder, die zijn terminologie van onpasselijkheid een en an dermaal herhaalde, loog er niet om. „Als een voorman van een linkse groepering ondanks zijn grote salaris, in een spotgoed koop huis blijft wonen, stellen wij hem ook niet openlijk de kaak", merkte Benschop^^ Zelfs na de vergadering wer de wandelgangen het deba) gedempte toon voortgezet Tijdens de discussie over voorstel Vinkeveld, zag het op een gegeven moment n uit, dat het ontwerpplan v< goed in de ijskast zou belan< Burgemeester mr. Bonr trachtte het failliet van het v stel nog te vookomen. „Het laat om zich nu nog uit Vinkenveld terug te trekli want daarmede wordt de ningbouw zeker met een jaai nog langer opgeschort De l gemeester voorzag verschrik lijke verbrokkeling als men toekomstige woningbouw gel of gedeeltelijk in andere gel den zou gaan situeren. gaat om een woonwijk met eigen centrum, scholen en an re voorzieningen", zei hij. B gemeester mr. Bonnike kw vervolgens met een voorstel de behandeling van het ontw» bestemmingsplan een tv maanden uit te stellen opdat zaak in de commissies en in fracties nog eens nader bekek zou kunnen worden. Hierme gingen alle fracties akkoo^ Desnoods kan er een extra v< gadering belegd worden, merl raadslid Alkemade (CDA) n LEIDSCHENDAM De uitbreiding van de hulsvesting van het gemeentelijk apparaat met nieuwe vleugels aan het bestaande raadhuis en een nieuw gebouw voor ge meentewerken gaat niet zeven miljoen gul den kosten zoals nog in april was begroot maar negen miljoen gulden. Gemeentesecretaris K. Ooms deelde deze week in de commissie voor openbare wer ken en ruimtelijke ordening mee dat het ontwerp van het Architectenbureau Thunis- sen, van Kranendonk, Becka te Den Haag waarschijnlijk al in het voorjaar kan wor den aanbesteed. Het ligt in de bedoeling eerst de nieuwe tweede zijvleugel en de achtervleugel te bouwen. De dienst sociale zaken en volksgezondheid, nu nog gevestigd in de villa aan de Koningin Julianaweg, verhuist dan naar het hoofdgebouw waarna de villa grondig verbouwd wordt met aan sluitend het nieuwe gebouw voor gemeente werken dat het front aan de Koningin Wil- helminalaan krijgt, schuin tegenover het raadhuis. Op de overigens slecht bezochte hoorzitting over de plannen waren de voornaamste bezwaren de geprojecteerde waterpartij langs de achtervleugel die de speelweide te veel zou verkleinen en de te maken parkeer voorzieningen. Wethouder H. L. van Dongen zei dat de bezwaren onderwerp van gesprek in het college van burgemeester en wethou ders zouden uitmaken en dat de nog door de gemeenteraad in te stellen begeleidings commissie deze punten ook in het oog kan houden. Vanuit de commissie werd gister- v avond op kostenbewaking aangedrongen. De bouw is bij het rijk voor subsidie aangemeld maar volgens adjunct-directeur Bisschop van gemeentewerken maken bouwwerken in het westen van het land hierop maar weinig kans. Het rijk zal wel de kosten vergoeden voor het inrichten van een, overigens ook door het rijk verplicht gestelde, nood-be stuurspost onder het gebouw. De VVD-er D. W. Bergeren zei nog dat de bevolking, die tot nu toe zo weinig belang stelling heeft getoond, duidelijk moet wor den gemaakt dat de nieuwbouw van het raadhuis er niet alleen voor de ambtenaren is, „we moeten de psychologische kant van deze grote uitgaven niet verwaarlozen", al dus spreker. Het raadhuis krijgt met deze verbouwing een grote nieuwe hal met loket ten voor de verschillende afdelingen die Het .nieuwe" raadhuis met op de voorgrond de uitbreiding. echter ook als expositieruimte gebruikt kan avonds de ruime galerij op de eerste verdie- zullen maken dat invaliden (rolstoelgebiiï worden. De architecten denken zelfs aan het ping betrokken zou kunnen worden. In het kers) alle ruimten van het gebouw gebruik voor concerten waarbij dan 's raadhuis komen vier liften die het mogelijk kunnen bereiken. Opknapbeurt Noordbuurtseweg Zoeterwoude B en W van Zoeterwoude zal morgenavond de raad voorstellen doen om de Noortbuurtseweg op te knap pen. Van het gedeelte van de Noort buurtseweg gelegen noordelijk van de brug in de burgemeester Smeetsweg, verkeert de be- schoelng al geruime tijd in een miserabele toestand. Een en an der had tot gevolg dat een ge deelte van de rijbaan voor het verkeer werd afgesloten, te neinde verdere afbrokkeling en verzakking tegen te gaan. Tegelijkertijd met deze repara tie is de gemeente voornemens het laatste gedeelte van de Noortbuurtseweg te voorzien van een bitumen wegdek. Tevens zal gelijktijdig met deze werkzaamheden een gedeelte van het rioleringsplan Miening, Noortbuurtseweg, Watertjeoost uitgevoerd worden; en wel het gedeelte vanaf de hoek Miening- Noortbuurtseweg tot en met de slootkruising achter het raad huis. CDA Leiderdorp bijna een feit LEIDERDORP - Het CDA-Lel- derdorp kan deze week een feit worden. Vanavond vergadert de CHU in de Scheppingskert en morgen 27 oktober komt de EVP in de Menswordingkerk bijeen om zich uit te spreken over de oprichting van een CDA-afdeling in Leiderdorp. Eerder deze maand sprak de ledenvergadering van de AR zich positief hierover uit Vol gens de oprichtingsakte zal bij de in 1978 te houden gemeente raadsverkiezingen de eerste kandidaat worden geleverd door de AR, de tweede door de CHU en de derde door de KVP. De keuze van de AR om de huidige wethouder van midden standsaangelegenheden en maatschappelijk welzijn C. Gor dijn als lijsttrekker te laten op treden is bij de CHU en KVP zeer goed ontvangen. De betrok ken afdelingsbesturen en de raadsfractie stelden zich una niem achter de kandidatuur van de heer Gordijn op. Hazerswoude De vertegen woordigers van de verenigingen die zijn aangesloten bij de Spor traad Hazerswoude, verdiepen zich morgenavond in de vraag of volgend jaar wederom een sportweek moet worden georga niseerd. Zoals bekend werd de ze manifestatie de afgelopen ja ren gehouden waarbij de com petitie om de beker voor de meest allround vereniging cen traal stond. Tijdens dezelfde bij eenkomst, die om 20.30 uur aan vangt in de vergaderruimte van de Landvliethal, zullen onder meer kandidaten voor de Sport stichting, moeten worden aange wezen. In dertien gemeenten in Zuid- Holland zijn gisteravond uitge breide verbindingsoefeningen gehouden om te bezien of de hulpverlening en de rampenbe strijding ten tijde van calamitei ten goed werkt. Bij deze oefe ning „Rampspoed '77" werd te genspel geboden door rampen- ploegen van uit het Provincie huis. Een en ander was geba seerd op rampsituaties in vredes tijd. Operationele diensten wer den niet daadwerkelijk ingezet. Bij de oefening kreeg men vanuit het provinciehuis een stroom be richten die moest worden ver werkt door de deelnemende ge meenten. De gemeentelijke be leidsstaf moest daarop beslissen welke hulpverlenende instanties zij te hulp moesten roepen, zoals volksgezondheid, E.H.B.O., mili taire instanties en de arbeidsin spectie. Bij het maken van de verbindingen werd meegewerkt door brandweer, rijks- en ge meentepolitie, B.B., het Rode Kruis en de P.T.T. Bij de diverse" gemeenten werd positief gerea geerd op de oefening. In Leiden oordeelde men het als zeer nut tig om te weten hoe men in dergelijke oefeningen in de toe komst „pittiger" van opzet zou den zijn. „Ook waren er teveel detailproblemen zonder een on derlinge samenhang. Het was dan wel eens moeilijk je echt in te leven", aldus een woordvoer der. Hilariteit verwekt het bericht dat in de „dorpskern" van Lei den een vliegtuig was neerge stort. In Voorburg keek men er wat raar van op dat er geen „einde oefening" werd gegeven. Dit was ook het geval in Rijswijk waar men tot half twaalf vergeefs nog op berichten wachtte. De oefening was om elf uur afgelo pen. KATWIJK B en w van Kat wijk adviseren de raad een con tactcommissie in te stellen die kan fungeren als intermediair tussen enerzijds het gemeente bestuur en anderzijds de ver schillende organisaties die zich in Katwijk bezighouden met jeugdwerk. In eerste instantie dacht het col lege bij de jeugdorganisaties slechts aan de Stichting Open Jongerencentrum 0t Mallegat) en de Stichting Jeugdwerk Kat wijk Ct Trefpunt). Nu evenwel per 1 oktober jl. de heer Gep van Middelkoop is aangesteld als begeleider van het jeugd- en jongerenwerk op confessionele basis, achten b en w het wense lijk de nieuw in te stellen com missie ook ten behoeve van het kerkelijke jeugdwerk in te scha kelen. Om praktische redenen is afge zien van een aanvankelijk voorgestelde commissie met een groot aantal leden en heeft men besloten tót aanstelling van een voorzitter, wethouder H. Haasnoot en vier leden. Dit zijn de raadsleden drs. H. van Mier- lo (Gem. bel.), J. van der Plas (SGP), W. van der Plas (CDA) en de heer J. van Duyvenbode die geen raadslid is, maar wel deel uitmaakt van de commissie voor jeugd- en sportzaken. De commissie die bij wijze van proef zal optreden tot septem ber 1978 wanneer de raad in zijn nieuwe samenstelling bij eenkomt, krijgt als taak het on derhouden van contacten met de jeugdorganisaties. Die con tacten kunnen uitgaan van de commissie, maar het is ook denkbaar dat de jongeren zelf met problemen of bijvoorbeeld verzoeken om steun bij de com missie aankloppen. Het ligt in de bedoeling dat de commissie éénmaal per kwar taal zal rapporteren aan b en w. Dit is mede van belang om na afloop van de proefperiode te kunnen bezien of instelling van een permanente contactcommis sie nodig is. LEIDSCHENDAM - De Leid- schendamse toneelgroep „De Gezellen" geeft vrijdag 28 okto ber in de zaal van „Witte Kaka- toe" aan de D ami aan een uit voering van de thriller „Fatale druppels" van Arnold Ridley. De regie van het toneelstuk dat om 20.00 uur begint is in handen van Jan Klein. Toegangskaarten 4 gulden zijn verkrijgbaar aan 't Hert 21 in Leidschendam-zuid en 's avonds aan de zaal. LISSE De scoutinggroep „Shawano" gaat zaterdag 5 no vember van start met een nieu we kaboutergroep. Op vrijdag 4 november wordt om 20.00 uur een ouderavond gehouden in het Shawano-clubhuis aan de Loosterweg-zuid Op deze avond kunnen de ouders alle gewenste informatie inwinnen. Meisjes van 7 tot 9 jaar kunnen zich aanmelden bij P. van der Beek, Wilhelminastraat 48, teL 15723 en bij mevrouw lm thorn, Ruys- daelplein 173, teL 15354. SASSENHEIM - In de Her vormde Dorpskerk wordt vrij dag 28 oktober het tweede Goldtfuszconcert van dit seizoen gegeven. Hierbij is niet het Goldtfuszorgel te beluisteren maar het Amsterdamse Strij kersensemble onder leiding van Philia Sengers van het Neder landse Kamerorkest Medewerk ing wordt verleend door sop raan Lucienne Bouwman, clave- cinist Cor de Jong en dwarsflui- tist Marten Root Op het pro gramma staan werken van Pur- cell, Franchomme en Bach. Aanvang 20.15 uur. WASSENAAR - Zowel de meisjes- als de jongensploeg van de Wethouder Huibregtse school hebben in het lijnbal toernooi voor bassisscholen, dat door de Wasssenaarse Schoolsportcom missie in de sporthal werd geor ganiseerd een eerste plaats be reikt 10 basisscholen namen met een jongens- en een meis jesteam, gevormd uit leerlingen van de vierde klassen aan het toernooi deel In een strak tijd schema werden eerst de 40 voor-wedstrijden gespeeld, waarna de finaleronden een aanvang konen nemen. De be langstelling van ouders en leer krachten was zeer groot Bij de meisjes werden de beste resultaten geboekt door: 1. Wet houder HuibregtseschooL 2. He renwegschool, 3. Bloemcamp- school. 4. St Jozefschool, 5. Eu ro paschool. Bij de jongens was de uitslag; 1*. Wethouer Hui- bregtsschool, 2. Bloemcamp- school, 3. Salvatorschool, 4. St Jozefschool, 5. Bellesteij nschool. WASSENAAR - Donderdag avond 3 november te 20 uur organiseert de buurtvereniging Oostdorp en omgeving in haar ontmoetingsruimte in de kleu terschool aan de Broekweg een kienavond. Voordat met kienen wordt begonnen zal de voorlich tingsambtenaar van de gemeen te een causerie houden over het Wassenaar van een halve eeuw geleden. LEIDERDORP Het college van b. w. heeft naast de reeds door de gemeenteraad aangewezen vijf raadsleden (uit iedere fractie één), tien burger leden benoemd in de begelei dingscommissie die zich zal be zighouden met de herstructure ring van het oude dorp. Bij de samenstelling heeft men* gekeken naar twee gebieden, een gedeelte ten westen van de rijksweg tot de Berkenkade, en het Doeskwartier en de Oranje- wijk ten oosten van de rijksweg. Ook is er rekening mee gehou den dat actiegroepen die zich beijverd hebben voor verbete ring van de leefsituatie in het oude dorp in de commissie zijn vertegenwoordigd. Vanuit de groep die in het Does kwartier actief is geweest en de vereniging „De Oude Kern" (D.O.K.) zijn ieder twee leden gekozen. Benoemd werden uit het oostelijke gedeelte: P. J. van Egmond, Chr. F. Keijser, J. N. Th. Manshande, B. H. van Mee- teren en mevr. W. Reijerse-Neu- teboom. Uit het gewestelijke ge deelte: E. ten Hooven, J. J. Jans sen, J. de Lange, R. v.d. Nat en N. Schouten. Wethouder C. Gordijn (CDA) van middenstandsaangelegenhe den en maatschappelijk welzijn die als voorzitter van de begelei dingscommissie zal optreden, zei desgevraagd het een goede evenredige vertegenwoordiging in de wijk te vinden. „Alle as pecten zullen zeker tot hun recht komen. In ieder geval be staat er veel belangstelling voor de problematiek van wat we nu nog steeds het oude dorp plegen te noemen, maar waarvan ik zou willen zeggen dat het het „echte dorp" is." Wethouder Gordijn onder scheidt bij de aanpak van de problemen twee uitgangspun ten. „Bij de gesprekken met de sollicitanten voor de begelei dingscommissie is voor wat het oostelijke gedeelte betreft heel duidelijk naar voren gekomen, 1 h i< dat er allereerst een oplossir|v moet komen voor de verkee» v sproblemen, met name is de vejc keersoverlast in de Hoofdstrafr nabij de Doesbrug onhoudbaai z In het westelijke gedeelte gad c het vooral om de vraag wat v de bestemming van het raaó c huis en andere vrijkomend!c panden wanneer het nieuwe ge meentehuis in Winkelhof geree<1 is. Dat gebied moet een nieui» gezicht hebben", aldus de hee: Gordijn. I De begeleidingscommissie Oud» Dorp zal tijdens een openbart vergadering op donderdag 3 nc vember worden geïnstalleerd. In het kader van de jaarlijkse „bollenplantdag" pootte gister middag een aantal enthousiaste Noord wijkers voor de zwemin richting „BoUenbad" een hoe veelheid in slaapverkerende bloemen in de grond. Hiermee werd een uit de dertiger jaren stammende traditie feestelijk herhaald. De nu nog grijze bol len zullen in het voorjaar van 1979 tot een bonte pracht ontlo ken zijn. De aan het Prins Hen drik- Duin gelegen zweminrich ting staat er dan weer fleurig bij. Hoewel gisteren de al wat rijpere jeugd het genoegen van tuinder mocht smaken, is de plantdag eigenlijk een evene ment, waar de hoogste klassen van het basisonderwijs jaarlijks zorg voor draagt Ditmaal ver gunden zij de eer aan hun colle gaatjes, die al weer een tijdje van school af zija

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4