ai HISS? I l Plaatselijke (vakorganisaties zaaien onrust in Leidse bedrijven "Invaliden willen |betere toegang !tot ,,De Waard" Woensdag 26 oktober 1977leidse courant;pagina 3 Bewoners Volmolengracht eisen maatregelen Geïnspireerd jubileumconcert H. de Wolff SS LANDELIJK W00N- IWAGENWERK STEUNT ROGER DE JAGER FLEUR OP .BONDSBESTUURDERS KRITISEREN PAMFLET OVER MASSA-ONTSLAGEN: - E Bereikbaarheid Leiden mag Han voor haar huidige bewoners haar glans een beetje verloren hebben, toekomstige bewoners wordt nog steeds bet beeld van een fraaie historische en bedrijvige stad voorgehouden. Een mooi voorbeeld hiervan is de beknopte beschrijving van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds van de Sleutelstad in zijn brochure over de te res flats in de Merenwijk, die nabij het winkelcentrum verrijzen. „Door zijn centrale ligging is Leiden nog steeds een belangrijk centrum van handel, industrie, onderwijs en gezondheidsvoorzieningen", aldus het ABP. „De Leidse bin nenstad, dat zult u wel merken, is een belangrijk koopcen trum voor Leiden en de wijde omtrek. Leiden is een van die typisch Oudhollandse steden met singels, grachten, brug gen, monumentale gevels en schilderachtige hofjes". Een fraaie afschildering van Leiden, waarin geen onwaarheid valt op te merken. Wijselijk gaat het ABP niet in op de dwaalwegen die de toekomstige bewoners moeten gaan om bij al dat moois te komen. Herbestrating De Van Swietenstraat wordt binnenkort her bestraat De parkeergelegenheid wordt beduidend uitgebreid. Daartoe zal de rijbaan tot vier meter worden versmald. Ongeveer in het midden van de straat komt bovendien een extra versmalling ten behoeve van een voetgangersoversteekplaats. Tenslotte krijgt de straat aan beide uiteinden een duidelijke markering van grijze betonstenen. De werkzaamheden zullen ongeveer vier weken in beslag nemen. Tijdens die periode is de straat voor alle verkeer, behalve voetgangers, afgesloten. Vrouwenbuis Het „Vrouwenhuis" is sinds februari, behalve op dinsdag avond van 9.00—13.00 uur, ook op woensdagmiddag van 14.00—17.00 uur geopend. Kinderen kunnen ook meekomen, voor hen is er enig tekenmateriaal en speelgoed aanwezig. Aangezien het winterseizoen weer aanbreekt is het vrouwen huis van plan binnenkort activiteiten als themamiddagen, films en dergelijke te organiseren. Ook start er woensdagmid dag 2 november van half drie tot half vijf een „Vido-groep". Vido betekent Vrouwen in de Overgang, waarbij de vrouwen met elkaar over de problemen van de overgang kunnen praten. Zo'n groep draait op dinsdagavond al ruim 7 maan den. Verder bestaat er de mogelijkheid om op woensdagmid dag een praatgroep te beginnen (bij voldoende deelnemers). Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Marian van Poelje, telefoon 156337; of op woensdagmiddag in het Vrouwenhuis, Nieuwe Rijn 20A, telefoon 149987. NOVA-filmcursus De NOVA (Nederlandse Organisatie Van Amateurfilmers) houdt een drie avonden omvattende crsus voor aanstaande en beginnende smalfilmers in de Stadsgehoorzaal aan de Leidse Breestraat. De cursus wordt gehouden op 1, 8 en 15 november, elke dinsdagavond om acht uur. Cursusleider is J. v.<L Schans. Kosten: 25 gulden. Inlichtingen bij het NOVA-secretariaat, postbus 177 in Nieuwegein. In totaal kunnen 35 belangstellenden deelnemen. De Nar met Tsjecbow Theater De Nar speelt vrijdag in het LAK-theater aan het Levendaal zes verhalen van de Russische schrijver Anton Tsjechow, die onder de titel „Man, Vrouw, Liefde" worden gebracht. De verhalen zijn: Loslippig, Polinjka, Over de schadelijkheid van tabak. Een ondoorgrondelijk karakter, De koddebeier en De Wraak van een vrouw. Hoofdthema van deze .verhalen is het falen van relaties tussen mensen, met name tussen man en vrouw. In de hoodrollen Ine Veen en Coen Pronk. De regie is in handen van Hans Boswinkel, aanvang 20.15 uur. Augustinus De Leidse studetenvereniging Augustinus beeft een nieuw bestuur. Voorzitter is Gertrude GrijpinkJan van Coeverder is benoemd tot vice-voorzitter. Secretaris is Ronald Plas te rk. Tot eerste en tweede penningmeester zijn respectieve lijk Jacqueline Kleijburg en Max Borghols benoemd. Aart van der Veen is het komende jaar commissaris vormings werk, Rudo Jockin is verantwoordelijk voor de opvang en Gerben van Lent verzorgt de publiciteit. Cursussen NVVH De Nederlandse vereniging van huisvrouwen afdeling Leiden en Oegstgeest start 1 novemer een cursus van drie lessen strofiguren en kaarsen maken van half twee tot half vier. Op 16 november om twee uur kunnen de leden taaipoppen schilderen en koekvergulden. Beide cursussen worden gege ven in het onderkomen van de vereniging aan het Noordeind- seplein. Inlichtingen over de cursussen zijn te krijgen via telefoonnummer 150928. De Vereniging „Voorkomen is beter" wil de komende maan den de Leidse bevolking in de gelegenheid stellen een urine-test af te nemen. Leden van de vereniging zullen huis-aan-huis strips gaan uitdelen waarmee men het onder zoek zelf kan verrichten. Wanneer er een afwijking wordt ontdekt, wordt de zelf-onderzoeker doorgestuurd naar zijn huisarts. Nadere inlichtingen over het onderzoek zijn te krijgen bij het secretariaat van „Voorkomen is beter", Kaiser- straat 2a, telefoon 134640. Baarmoederonderzoek Het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker door het Leids Cytologisch Laboratorium kan bijzonder geslaagd worden genoemd. Er is een opkomstpercentage van vijftig procent genoteerd. Bovendien laat een kwart van de opge roepen vrouwen weten waarom zij niet meedoen aan het onderzoek. De redenen zijn onder meer dat men al een uitstrijkje heeft laten maken bij de huisarts, dat men een baarmoederoperatie heeft ondergaan of dat men zwanger is. Op 31 oktober begint het bevolkingsonderzoek in het Gezondheidscentrum Bernhardkade. In aanmerking komen vrouwen die zijn geboren in 1942, 1939, 1936, 1933, 1927 en 1924. Degenen die geen oproep hebben gekregen, dienen contact op te nemen met de GG en GD, telefoon 120645. Geen zee te boog Het ensemble Riens Grate ma brengt vanavond in de Leidse Schouwburg het cabaretprogramma „Geen Zee te Hoog". Riens Gratema treedt op met Nelleke Burg, Marc Nikolai, Elsje Slats en Jan Simon Minkema. De cabaretiers worden begeleid door een combo onder leiding van Cees Bijlstra. Het programma werd geschreven door Frisco Wiegersma, Jan Boerstoel, Marjolein Heljermans en Riens Gratema zelf. Aanvang 20.15 uur Gladstonbury Fayre Op de wekelijkse film-avond van het Leidse Volkshuis wordt vanavond de film Gladstonbury Fayre gedraaid. De film gaat over een popfestival en bevat naast veel swingende life-mu- ziek ook veel achtergrondinformatie. Aanvang 20.00 uur. Toegang 2. De Volmolengracht LEIDEN De bewoners van de Volmolengracht hebben het college van b en w gedreigd het heft in eigen hand te nemen, wanneer de gemeente geen aan- s tal te maakt de straat te verbe teren. In mei hebben de bewo ners het college een herinrich tingplan aangeboden. Hen werd de toezegging gedaan dat het plan voor half augustus in de Verkeerscommissie ter sprake zou worden gebracht Tevens zou er een proef worden geno men met eenrichtingverkeer op de Oude Singel in de richting van de Langegracht en zou de Volmolengracht voorden wor den van grasperken en paaltjes tegen het chaotisch parkeren. De bewoners van de Volmolen gracht stellen zeer teleurgesteld zijn over het uitblijven van de beloofde maatregelen. Zij vre zen dat de plannen in de doof pot zullen worden gestopt In een brief aan het college drin gen zij aan op een spoedige aanpak van de voormalige gracht ter opheffing van de chaotische parkeersituatie en verbetering van het leefmilieu door het aanbrengen van meer groen. LEIDEN Dat Herman de Wolff gister avond in de Stadsgehoorzaal bijzonder geïnspireerd was bij het dirigeren van „Die Jahreszeiten" van Haydn zal nie mand verwonderen. Het was immers een concert ter ere van zijn vijftigjarig jubi leum als dirigent van Ex Animo, een goede reden om te dirigeren dat de stuk ken eraf vliegen. En dat deed hij ook: dank zij zijn pittige, maar toch zeer sobere directie werd het een uitstekende uitvoe ring. De Stadsgehoorzaal was voor deze gelegen heid totaal uitverkocht, en het grote pu bliek genoot van de muziek die onder leiding van de jubilaris gemaakt werd. Karin Ostar zong een sublieme sopraan partij, zeer gevoelig modulerend en met een indrukwekkende energie. Van de drie solisten vonden wij haar het mooist zingen, maar ook de tenor Chris van Woerkom en Marco Bakker leverden een indrukwek kende prestatie. De feestelijke muziek van Joseph Haydn leende zich wel bijzonder goed voor deze gelegenheid, en leverde de solisten een goede kans om zich helemaal ih te zetten. Maar de grootste prestatie werd toch wel geleverd door het koor van Ex Animo, dat zich op deze avond lang en goed had voorbereid, en met verve zijn rol zong. Een omvangrijk koor als dit is niet gemakkelijk tot zo een prestatie te brengen als in dit concert te beluisteren viel. Men bleek de muziek voortreffelijk te beheersen, zodat er een goed doordachte en doorvoelde Jahreszeiten tot stand kwam. Het succes van de avond was niet in de laatste plaats te danken aan de voortreffelijke begelei ding door de Philips Orkestvereniging en door claveciniste Ada van der Bent. Her man de Wolff had zijn jubileum niet beter kunnen vieren. TON HARMSEN (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Opruiende ele menten zaaien paniek in ver schillende Leidse bedrijven. In stencils die met regelmaat van de klok op diverse plaat sen opduiken wordt gespro ken van massa-ontslagen bij de Scheepswerf Boot (in de Kooi) en bij de Nederlandse Electrolasch Maatschappij (NEM). Deze pamfletten zijn ondertekend door de ANVJ (een communistische jongere norganisatie), de FJG (PvdA- jongeren) de KWJ, de NW- jongeren en de Leidse afdelin gen van NW en ABVA. Deze organisaties zouden een peti tie-actie op touw hebben gezet om de solidariteit van alle Leidse werknemers te demon streren. Het meest recente pamflet spreekt van het dreigen van een zwarte bladzijde in de Leidse geschiedenis; „Krantz wordt gesloten, de LAF wordt ingekrompen van 100 naar 40 arbeidsplaatsen en massa-ont slag dreigt bij Boot en bij de NEM Daarenboven zijn dit jaar tegen de 40 arbeidsplaat sen afgevloeid bij de Universi teit", aldus het vluchtschrift. Het pamflet wekt de indruk dat een solidariteitsactie uit bezorgdheid met de werkgele genheidssituatie in Leiden op touw wordt gezet maar in werkelijkheid is het je reinste, onruststokerij waarmee be paalde groeperingen propa ganda menen te moeten ma ken. Van enig dreigend mas sa-ontslag in Leiden is name lijk absoluut geen sprake. Zo vel door de directie van de als door de woordvoer ders van de industriebond NW wordt de inhoud van het Scheepswerf Boot: geruchten over massa-ontslagen zijn uit de lucht gegrepen. pamflet dan ook bestempeld als „de grootste onzin". Zowel directeur Hofman van de NEM als directeur Van Leeuwen van de HCG, waar de NEM onderdeel van is, wij zen de geruchten over op han den zijnde ontslagen met de grootste stelligheid van de hand. „We zijn eerder op zoek naar vakbekwame arbeids krachten, dan dat we er over zouden denken mensen te gaan ontslaan", stellen zij. We liswaar wordt de NEM mo menteel doorgelicht in een on derzoek van de Nederlandse Herstructurerings Maatschap pij (de NEHEM), maar aan de vooravond van het publiceren van de resultaten hiervan staat al vast dat er in Leiden beslist geen nadelige gevolgen LEIDEN De Algemene Nederlandse Invaliden Bond afdeling Leiden heeft zich bij de gemeenteraad beklaagd over het ontbre- aken van voorzieningen voor invaliden in het gebouw v^n het ^toeleveringsbedrijf „De Waard". Bij het gebouw betreden en verlaten ondervinden gehandicapten telkens moeilijkheden omdat ie. de deuren niet automatisch open en dicht gaan. -1® De bond stelt het onvoorstelbaar te vinden dat juist in dit bedrijf, g. waarin veel gehandicapten werkzaam zijn een dergelijke voorzie- da|ning niet is getroffen. Zij wijst de gemeenteraad op haar verant- roordelijkheid ten aanzien van het nemen van maatregelen voor 0* gehandicapten. Tevens stelt de bond, verontrust te zijn over de te nemen verkeers maatregelen op de toegangswegen naar het industrieterrein. Door het in te stellen eenrichting verkeer zal het de gehandicapte jWerknemers zeer moeilijk worden gemaakt het toeleveringsbedrijf bereiken. De bond vraagt de gemeenteraad dit probleem in zijn ïsluitvorming te betrekken. e«gel het ^we LEIDEN De directeur van het Landelijk Woonwagenwerk, mr. JL. S. J. Buis, heeft een beroep gedaan op het Leids ge meentebestuur alsnog over te gaan tot het aansluiten van de mobiele woning van Roger de Jager op het openbaar riool. In Waar werd oprechter troost ter wereld ooit gevonden dan bij een bloemen- groet, via Fleurop gezonden? Fleurop Interflora staat er voor in. Koninginnegracht 135, Den Haag. VZy Uw Fleuropbloemist accepteert ^^'n VW geschenkbon als bloemencheque. een brief aan de gemeenteraad en het college wijst de heer Buis op het feit dat De Jager na lang procederen een legale standplaats toegewezen heeft gekregen door Gedeputeerde Staten en dat hij tot voor een half jaar ook over goede sani taire voorzieningen beschikt Zoals bekend zorgde de sloop van de panden van Sikkens aan de Stationsweg er voor dat de aansluiting op de riolering werd verbroken en weigerde de ge meente deze opnieuw aan te sluiten, omdat zij nog altijd de rechtmatigheid van De Jagers standplaats in twijfel trekt. Ui teindelijk werd deze genood zaakt via de rechter in kort geding de aansluiting te eisen. Verwacht wordt dat deze bin nenkort uitspraak zal doen. De directeur van het Landelijk Woonwagenwerk wijst in zijn brief de gemeente op de moge lijkheid een belangrijk deel van de kosten van aansluiting van de riolering door het rijk ver goed te krijgen en noemt deze aansluiting uit oogpunt van volkshuisvesting en volksge zondheid van het grootste be lang. te verwachten zijn voor de werkgelegenheid. Voor de Scheepswerf Boot geldt min of meer hetzelfde verhaal. Algemeen bekend is dat er wel iets bij dit bedrijf aan de hand is: 2 jaar geleden werd al surceance van beta ling aangevraagd. Maar vol gens NW-districtsbestuurder Ter der Wisscha is ook hier elk gerucht over massa-ont slag volslagen uit de lucht ge grepen. „We proberen allerlei activiteiten te ontplooien om de werkgelegenheid hier te handhaven. Hooguit zal mis schien de administratie van de werf naar Scheveningen ver huizen, maar ook dat is nog zeer de vraag. Van ontslag op grote schaal is in ieder geval absoluut geen sprake", aldus de districtsbestuurder, die zijn ontstemming over de ontrust stokerij van bepaalde Leidse groeperingen niet onder stoe len of banken steekt: „De NW-afdeling Leiden heeft zich niet te bemoeien met de gang van zaken in afzonderlij ke bedrijven, dat is duidelijk een zaak van de industrie bond. Ik vind dit soort pam fletten werkelijk onbegrijpe lijk". Zijn kritiek wordt volmondig gedeeld door bondsbestuurder J. van Stekelenburg: „We heb ben het NW in Leiden al eens eerder laten weten dat ze zich beter niet met dit soort zaken kan bemoeien, zeker niet als men niet over de volledige in formatie blijkt te beschikken. We zijn dan ook allerminst gelukkig met dit soort vlug schriften: ze scheppen alleen maar onrust, en dat is abso luut niet nodig".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3