PvdA verwerpt regeerakkoord Kleinemisdaad neemt hoge vlucht „In 1985 helft beroepsbevolking uitgeschakeld" POLITIEKE SITUATIE ZEER ERNSTIG Chaos op rijksweg Den Haag-Utrecht Rustig weer Haringvangst verboden tot eind dit jaar og geen uitspraak ding Schakel AUTO'S IN BRAND foidae (Bou/ia/rit apenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. gnties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) ementen: kwartaal 40,45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. Woensdag 26 oktober 1977, 68e jaargang no. 20873 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Voetbal Nederland—België op Ned. I om 19.55 uur. Om 22.20 uur panora- miek met daarin een interview met premier Vorster van Zuid- Afrikau Ned. II om 20.30 uur „De doods- kus" een komische thriller uit Overwegend droog weer met plaatselijk mist. In de middag enkele zonnige perioden. Weinig wind en maxima omstreeks 15 gr., in mistgebieden ongeveer 10 gr. Morgen zon: 7.25-17.22. Maan: 17.41-7.38. Scheveningen hoog water 2.29-14.46. Laag water 10.29-22.47. Vrijheids beeld „gekraakt" Vierentwintig Portori- caanse nationalisten hebben enige uren lang het vrijheids beeld in New York „gekraakt". Op die manier wilden zij uit drukking geven aan hun ongenoegen, dat vier Portoricaanse nationalisten nog steeds gevangen zit ten vanwege de aan slag op het Ameri kaanse Congres in Washington in 1954. Links: de Portori caanse vlag aan het hoofd van het vrij heidsbeeld. Rechts: een helikopter neemt poolshoogte LUXEMBURG (ANP) De haringvangst blijft in ieder geval tot eind december van dit jaar verboden. Dit hebben de negen ministers van landbouw en visserij van de EEG gisteren in Luxemburg besloten. In december zullen zij zien of en hoe de ban voor volgend jaar eruit zal zien. Daarnaast zal in de loop van volgend jaar de Europe se Commissie, met een rapport komen waarin moge lijk andere oplossingen staan dan de biologen aandra gen voor de bescherming van de visstand. jgezellenkwis van Ted sak op NCRV-tv heeft en aantoonbaar ge- of een huwelijk. Dit \lgende week worden en tussen Lenie v.d. uit Utrecht en Renee bi te Soest. Als paar- iertrouw verschijnen ierdag in de Wie Kent- fan Fred Oster. v.d. Brink: „Bij de van Ted de Braak f ik als dame-alleen heren uitkiezen. Ik i heer van Hal als Later in de wedstrijd f Van Hal hoela-hoe- t ging niet zo best n moest ik hem zelfs >n. Na de uitzen- J: raakten we toch aan Het klikte toen x Hij bleek net als ik 1/ te spelen. Ik ben i uit mijn Utrechtse 7 en lid gewor- i zijn club in Soest, r7 hij voorzitter is". (Van een onzer verslaggevers) HAAG/TER AAR De president van de 9e rechtbank heeft het kort geding dat bewo- van de Ter Aarse Van der Hoevenstraat hadden espannen tegen het bestuur van jeugdsociëteit '.hakel aangehouden. lewoners van de Van der Hoevenstraat hadden resident van de rechtbank vorig jaar al verzocht Schakel bestuur een verbod tot het houden van I-avonden op te leggen. De president besloot toen Wel dat het beter was indien de beide partijen r leiding van het gemeentebestuur tot een minne oplossing zouden komen. Maar ondanks de vele rekken die daadwerkelijk werden gevoerd, ble- de bewoners van de Van der Hoevenstraat rreden. Derhalve verzochten zij de president jr deze maand alsnog een uitspraak te doen. Ichtend om tien uur besloot de president van de jse rechtbank evenwel ten tweede male het kort ig aan te houden. In de tussenliggende periode en deskundigen metingen naar de geluidsoverlast ->~£n verrichten. Uitspraak 9 november. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/UTRECHT Binnen de PvdA zijn grote spanningen ontstaan rond het regeerakkoord, dat de weg zou moeten openen naar het tweede kabinet-Den Vyl. Deze spanningen kwamen gistermorgen al tot uiting toen in de socialistische Tweede-Kamerfractie bleek, dat 14 van de 53 fractieleden tegen het bereikte akkoord van 7-7-2 waren, 's Avonds verergde de politieke situa tie in Utrecht toen de partij raad van de PvdA met 53 tegen 35 stemmen het ak koord afwees. De socialisti sche Tweede Kamerfractie is sinds vanmorgen bijeen, om zich op de thans ontsta ne ernstige politieke situatie te bezinnen. Eerder op de dag had het Partij bestuur van de PvdA zich met 7 tegen .6 stemmen bij het akkoord neergelegd. Daaruit bleek al, dat voor zowel fractieleider Van Thijn als de demissionaire minister-presi dent Den Uyl een nederlaag dreigde. Deze nederlaag kwam gisteravond in de Partijraad te Utrecht hard aan. Fractieleider Van Thijn ver klaarde na afloop er niet aan te denken om de formatiebesprekin gen met Van Agt en Terlouw op nieuw te openen. CDA-beraad: het jasje kan weer aan, de strijd is altans voor het CDA voorlopig gestreden met van l.n.r. Peijenburg, Andriessen, Kruisinga, Van Agt en Aantjes. Drs. Den Uyl had tevoren een dra matische beroep op de leden van de Partijraad gedaan zich bij het ak koord neer te leggen. „U neemt dit aan, of er komt geen tweede kabi net-Den Uyl" riep hij bewogen uit Het mocht niet baten. Ook niet toen fractieleider Van Thijn erop had gewezen, dat het ministerie van So ciale Zaken in handen zou komen van drs. Boersma (ARP) „een man die het volste vertrouwen heeft van de vakbeweging". De Partijraad echter liet zich niet vermurwen. Men was vooral verbol gen over het feit, dat Van Thijn naast Financiën geen extra post in de sociaal-economische sector (So ciale Zaken of Economische Zaken) had weten binnen te halen en dat het CDA beide „abortusdeparte menten" Justitie en Volksgezond heid had gekregen. Zelfs de uitlatin gen van Den Uyl, dat dit kabinet in wezen 9-7 telt (7 PvdA en 2 van D'66 tegenover zeven CDA-zetels) legde. geen gewicht in de schaal. Met 53 tegen 35 stemmen werd het akkoord verworpen. Verwacht wordt, dat op korte ter mijn een bijzonder congres van de ■PvdA bijeengeroepen zal worden. De beslissing van dit congres is onherroepelijk. Door deze ontwikkelingen zijn de posities van fractieleider Van Thijn als onderhandelaar en van drs. J. den Uyl in het geding gekomen. Eovendien worden de problemen in de socialistische Tweede Kamer fractie steeds groter. Dat bleek gis teravond ook uit een niet behandel de motie van de Partijraad waarin werd vastgesteld, dat de demissio naire minister van Financiën drs. W. Duisenberg niet meer in een nieuw- kabinet mag terugkeren. Volgens de motie is deze socialist „te behou dend". Met hem worden tegelijk an dere zogenaamde behoudende socia listen veroordeeld. De motie kwam weliswaar niet in behandeling, maar zij geeft wel de tweespalt aan, die 'binnen de PvdA naar voren geko men is. De linkervleugel neemt het onderhandelaar van Thijn ook kwa lijk dat hij Pronk van Ontwikke lingshulp heeft laten vallen. De Ont wikkelingshulp zou volgens het ak koord bij het CDA komen. Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66) onthielden zich vanmorgen nadruk kelijk van commentaar op de ge beurtenissen binnen de PvdA. In CDA-kringen viel echter wel te be luisteren, dat men deze zeer be treurt. „De PvdA is Den Uyl en Van Thijn teveel verplicht, dan dat zij zo behandeld worden", aldus sommige CD A-leden. L l WÊÊÊÊW Menuhin ondersteboven Om te bewijzen dat yoga vele vruchten aflevert, onder meer het op je hoofd kunnen staan, gaf Yehudi Menuhin gisteren daarvan een korte demonstratie in de Rotterdam se Doelen, waar hij onder meer zijn boek „Onvoltooide reis" presenteerde. „Ik wou dat ik zó kon dirigeren", verzuchtte hij in deze situatie. Meer hierover op pag. 9. vier tot vijf maanden oud isjong raakte zijn moeder spoelde aan op de Zuidfran- varen vier sloepen en tien kik- mannen voor nodig... "i de zeven meter lange en ton wegende baby weer vlot bekken. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidae Courant ontvangt u deze „half-automatiache „herenparaplu. Een mooi kadootje. naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de herenparaplu naar: naam:.... adres woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr.,349. Leiden. 99 DEN HAAG (ANP) Vooral het aantal slachtoffers van fietsendiefstallen, dief stallen uit personenauto's, zakkenrolle rij, agressie op straat en vernielingen is. ten opzichte van voorgaande jaren in 1976 sterk toegenomen. Dit staat in het rapport „Omvang en ontwikkeling van de criminaliteit" dat het Wetenschappelijk Onderzoek- en Do cumentatie Centrum (WO DC) van het ministerie van justitie gisteren heeft vrij gegeven. Het percentage Nederlanders dat het slachtoffer werd van handtaste lijkheden op straat steeg van 1,4% in 1975 tot 2,3% in 1976. Voor zakkenrollerij lig gen deze percentages op 1,7% in 1975 tegen 3% in 1976. Ook als alle delicten bijeen worden genomen, moet een stij ging .van de criminaliteit worden gecon stateerd. Het onderzoek van het WODC is niet gebaseerd op aangiften bij de politie maar op enquêtes en geeft daarom waar schijnlijk een zuiverder beeld. De onder vraagden gaven op ongeveer de helft van de delicten waarvan ze slachtoffer waren geworden, bij de politie te hebben ge meld. Van de geënquêteerden die geen aangifte deden vond 40% het delict daar voor niet erg genoeg. Eveneens 40% zei dat aangifte toch niets uithaalde. De kans om slachtoffer te worden van een delict is, aldus het rapport, voor jonge mensen groter dan voor ouderen, terwijl mannen een groter risico lopen dan vrouwen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Als gevolg van dichte mist hebben zich vanmorgen op de Nederlandse wegen verschillende kettingbotsingen voorge daan. Het ernstigst was de situatie op rijksweg 12 tussen Den Haag en Utrecht ter hoogte van Woerden/Bodegraven en op de rondweg bij Breda. Voor zover rond het middaguur bekend, viel er nabij Woerden slechts één dode, hoewel zich daar zeker twintig kettingbotsingen voordeden, waarbij verschillende wagens in brand raakten. Het juiste aantal gewonden is niet bekend. Volgens ooggetuigen was de weg over kilometerslengte met wrak ken bezaaid. In beide richtingen ontstonden kilometerslange files. Het verkeer uit Utrecht werd omgeleid via Gouda, het tegenoverge stelde verkeer via Vianen naar Rotterdam en Den Haag. De rijkspolitie verwachtte dat als gevolg hiervan zich ook op deze wegen weer moeilijkheden zouden voordoen. Ondanks de dichte mist bleken vele automoblisten toch nog met hoge snelheden te rijden, te weinig afstand te bewaren en met onvoldoende, of zelfs helemaal geen verlichting te rijden, aldus de rijkspolitie in Driebergen. dan is het misschien een idee werkgelegenheid te scheppen door het stimuleren van de kwartaire (niet-commerciële) sector. Van Brussel vroeg zich echter wel af of daardoor het bedrijfsleven dat het benodigde geld zou moeten opbrengen, niet te zwaar zou worden belast. Hetzelfde bezwaar voerde de VNO-secretaris aan tegen de gedachte meer werk te scheppen door het verlagen van de pensioengerechtigde leeftijd. Bovendien houdt men er daarbij zijns inziens te weinig rekening mee, dat de ene groep werkne mers niet zo maar tegen de andere kan worden ingeruild. ROTTERDAM (ANP) Als de huidige ontwikkeling door zet, dan zal in 1975 vijftig procent van de potentiële be- roepsbevolkingniet aan het arbeidspro ces deelnemen we gens ziekte, invalidi teit of werkloosheid. Dit heeft mr. H. van Brussel, secretaris van de werkgever sorganisatie VNO, gisteren gezegd tij dens een discussie bijeenkomst in de E rasmusuniversiteit in Rotterdam. Van Brussel vertelde dat nu nog „slechts" een op de vier mogelijke werknemers is uitgeschakeld, maar dat alle tekenen erop wijzen dat dit binnen kort een op drie zal zijn. De VNO-secretaris kan zich voor een deel vereni gen met de oplossingen van het werkgelegenheid sprobleem zoals aangedragen door de Wetenschap pelijke Raad voor het Regeringsbeleid in het rap port „Maken we er werk van?". Ook Van Brussel meent dat er alles aan gedaan moet worden om het bedrijfsleven zo sterk mogelijk te maken. Mocht er daarna nog niet voldoende werk zijn.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1