„Belgen bezitten nog altijd een soort Nederlanders-comp99 ans Kraay weer veldtrainer Principeverklaring dierenbescherming 'Rode Duivels' op Schiphol Duijvestein Hermes gaat verder in EC RVC BETER DAN FC DEN HAAG ROB RENSENBRINK VOETBALT GRAAG VOOR ORANJE :JAN NOTERMANS VERLAAT AZ '67 SPORT LEIDSE COURANT, WOENSDAG 26 OKTOBER 1977 PAGINA 11 De Belgische voetbalploeg „de Rode Duivels' men. De voorzitter van de KNVB de heer W. te begroeten. Vanavond wacht de ploeg de in het Olympisch Stadion van Amsterdam. ZEIST „In België zijn nog altijd mensen die niet begrijpen dat ik graag wedstrijden voor het Nederlands elftal speel. Die redeneren: waar je werk is, staat je huis. Maar voor mij ligt dat anders. Ik voetbal graag voor Nederland", stelde Bob Rensenbrink, de Nederlandse linksbuiten van Anderlecht „Iedere keer weer doe ik het met enorm plezier. Of het nu een sleutelwedstrijd is, zoals vanavond, of een onbeteke nende ontmoeting tegen de Russen of een minder belang rijk duel zoals tegen IJsland. Wanneer ik niet geblesseerd zou zijn geweest, was ik al weer eerder terug geweest in de groep dan pas nu. Om het geld behoef ik het niet te doen. Met een wedstrijd als van An derlecht tegen HSV kan ik meer verdienen dan met Ne derland—België. Dat is hele maal het punt niet. Er is na tuurlijk veel gesproken in de Anderlecht-kem, juist voor de ze wedstrijd, maar ik geloof dat de affaires die genoemd zijn veel meer van buiten af komen dan uit de spelers groep. Die jongens vinden het heel normaal dat ik de kans krijg voor Nederland te spe len. En die kans ook pak". „Anderen in België hebben daar wat moeite mee. Men is er daar nog niet aan gewend dat spelers in het buitenland hun brood verdienen. Ze heb ben nu Van Gooi, die bij Keu len speelt en vroeger is De- vrindt een tijdje bij PSV ge weest, maar die was toen, ge loof ik, al niet meer vaste keus zijn gisteravond op Schiphol aangeko- Meuleman was aanwezig om de selectie ontmoeting met het Nederlandse elftal voor het Belgisch elftal. Door onbekendheid met die toe stand krijg je merkwaardige situaties. Bijvoorbeeld over de spanning tussen Van Binst en mij. Dat is een geintje geweest We hebben dat ook duidelijk laten blijken, maar kennelijk toch niet duidelijk genoeg. Het is een vanzelfsprekendheid, dat Van Binst fel zal spelen, wie ook zijn tegenstander is, maar ik heb geen moment angst dat hij zal proberen mij uit de wedstrijd te schoppen. Ik van mijn kant ben ook hele maal niet van plan hem te gaan dollea Dat doe je niet. Daarvoor is het Nederlands elftal ook niet. Als ik het Oranje draag, speel ik zo so ber mogelijk". Onervaren „In de groep van onze Ander- lecht-spelers heb ik min of meer opgevangen dat zij den ken hier als kansloze voetbal lers naar toe te komea Dat maakt het voor hen alleen maar gemakkelijker. Wij zullen zeker een heel ander elftal tegenover ons vinden dan in Antwerpen. Toen was België nog erg jong en onervaren. Nu hebben die mannen een paar wedstrijden achter de rug en er dus wat bij geleerd. Maar ze hebben nog altijd een Nederlanders-com plex. Ik begrijp niet waarom. Stuk voor stuk zijn het alle maal goede voetballers, die zo Rob Rensenbrink: graag in oranje. in iedere Nederlandse topclub erg groene Belgen gewoon on- zijn, maar weggesleten is dat zouden kunnen meedraaien. In der de indruk van ons. Van- idee naar mijn mening nog al- Antwerpen waren de toen nog avond zal het wel wat minder tijd niet". ALKMAAR Jan Notermans !J heeft ontslag genomen bij AZ *67. Gisteravond heeft hij zijn spulletjes in zijn Alkmaarse kosthuis bij elkaar gegrist om vervolgens stilletjes terug te keren naar Sittard, waar hij volstrekt onbereikbaar bleek om commentaar te leveren op de gebeurtenissen in Alkmaar. Het was gisteren een roerige dag in Alkmaar. Eindelijk kwam het tot de uitbarsting die al enkele dagen in de lucht hing. Na het teleurstellende gelijke spel tegen Barcelona werd al duidelijk dat er bij AZ koppen zouden .sneuvelen. Dat daarbij het hoofd van Notermans als eerste geëist zou worden lag voor de hand, omdat zijn in vloed bij AZ van de topfiguren nu eenmaal het geringst is. Aanleiding voor de beroering in Alkmaar zijn uiteraard de slech te prestaties van AZ in de com petitie en in het duel tegen Bar celona. De clubleiding van AZ schuift die tegenvallende resul taten voor een belangrijk deel in de schoenen van Jan Noter mans, die bij AZ zijn werk deed Notermans wordt verweten dat hij te gemoedelijk en te slap is om zich staande te kunnen hou den in het harde vak van het betaalde voetbal. Een teruglo pende animo voor de dagelijkse training, waardoor de conditie veel te wensen over zou laten, zou daarvan volgens de AZ-lei- ding het gevolg zijn. Om die reden werd Jan Noter mans gisteravond door de clu bleiding van AZ te verstaan ge geven dat Hans Kraay zich weer met de technische gang van za ken zou gaan bemoeien. Ook zal Kraay terugkeren als veldtrai ner. Notermans zou samen met C-trainer Hans van Doomeveld voortaan op het veld alleen nog maar mogen werken onder su pervisie van Kraay. Elke vorm van verantwoordelijkheid zou Notermans daarbij ontnomen worden. Jan Notermans heeft met die gang van zaken geen genoegen genomen. Hij heeft verklaard zich niet te kunnen verenigen met de plannen van AZ en heeft zich derhalve vrij willig teruggetrokken uit Alk maar. Met onmiddellijke ingang is hem daartoe toestemming verleend. A.Z.-voorzitter Arie Ligthart: „We hebben respect voor de stellingname van Notermans. Verder wil ik er niets over zeg gen. Voor de mens Notermans is dit een moeilijke zaak. Trou wens ook voor ons. Daarom ont houden wij ons van elk com mentaar". Rob Hartog '67 Jan Notermans weg bij AZ (Van onze sportredaktie) VOORBURG Duijvestein Wintersport Hennes gaat ver der in de Europa Cup handbal. Het geld wat nodig is voor de ontmoetingen met het Tsjechische Strojami komt van de firma Petit, Duijvestein Wintersport, gemeente Voor burg, sporthal De Vliegermolen en uit een spaarfonds van de handbalbond. De wedstrijddata is nog niet bekend. Het voorstel van Strojarni om op 9 en 23 november te spelen is door Duijvestein Hennes afgewezen. Geen tegenkandidaten nieuw sectiebestuur ZEIST De clubs bebben geen tegen-kandidaten gesteld tegen de voordracht van de Federatie van Betaald Voetbalorganisaties (FBO) voor de nieuwe formatie van het bestuur van die sectie. De termijn voor het stellen van kandidaten van de clubs liep gisteren af. Alle vijf voorgedragen leden zijn derhalve bij enkele kandidaatstelling gekozen. De vijf leden die de clubs mochten aanwijzen zijn: Mr. Jacques Hogewoning, voorzitter, alsmede mr. Max Tripels, Herman Chou- foer, Leo van der Kroft en Ton Zwikstra leden. Oud voorzitter van FC Den Haag Herman Choufoer neemt de plaats in van mr. Willem Kernkamp en de voormalige internationa le scheidsrechter Van der Kroft die van Henk Zon, oud-voorzitter van Excelsior. De Vereniging van contractspelers (WCS) en de Vereniging van Oefenmeesters in Nederland (WON) hebben het recht totaal twee kandidaten aan te wijzen. Zij hebben inmiddels de voormalige bondscoach George Knobel en drs. Martin Snoeck, die zijn plaats van voorzitter van de WCS ter beschikking heeft gesteld, naar voren geschoven. De vertegenwoordigers van de contractspelers en de oefenmeesters hebben nog de tijd tot 1 november om kandidaten te stellen. Aad Mansveld tegen Go Ahead Eagles Pa ardenevenementen onder politietoezicht (Van onze correspondent) ROTTERDAM Feijenoords trainer Boskov heeft definitief beslist dat Aad Mansveld zon dag in het duel tegen Go-Ahead Eagles zijn rentree bij de Rot terdammers zal maken. Giste ren maakte de Hagenaar een uitstekende indruk in de spe ciaal voor hem ingelaste oefen wedstrijd voor Feyenoord-C te gen zaterdagamateur Zwart-Wit 28. Boskov: „Mansveld heeft het uitstekend gedaan, beter dan af gelopen zaterdag tegen FC- Vlaardingen. Ik ben blij dat hij er weer bij is. Volgens mij is hij weer volkomen fit" Tevens pro beerde de Joegoslaaf, Van der Korput als voorstopper, omdat de nog steeds aan zijn enkel geblesseerde Rijsbergen zondag nog zal ontbreken en Wim Jan sen, door de afwezigheid van Kreutz, die met het Oostenrijks elftal meespeelt, onmisbaar is in de middenlinie. Feyenoord-C won" met 6—0 dankzij Jaques Troost, Vreijs- sen, Staffleu, Verheyen (2x) en Budding. Villeneuve mag Japan nog niet verlaten TOKIO, Gilles de Villeneuve, de Canadese auto-coureur, die zondag betrokken was bij het ongeluk op de Fuji-baan dat twee Japanners het leven kostte, mag Japan nog niet verlaten. Hij dient zich ter beschikking van de politie te houden in verband met het onderzoek. Tijdens de grote prijs van Japan, de laatste wedstrijd in de strijd om het wereldkampioenschap van de coureurs, raakten de wagens van Ronnie Peterson en Gilles de Villeneuve stuurloos nadat de Canadees met zijn Ferrari de wagen van Peterson had geraakt De Ferrari vloog over de vangrail en spatte als het ware uit elkaar. De brokstukken van de wagen verwondden twee Japanse toeschou wers dodelijk. Tien liepen ernstige verwondingen op, voor het leven twee van de gewonden wordt nog gevreesd. Paardesport in opspraak DEN HAAG De paardesport is de laatste tijd nogal eens in opspraak. De heer Stam uit Soesterberg heeft de Stich ting Nederlandse Draf- en Rensport (NDR) bij herhaling ervan beschuldigd dat de paarden op de Nederlandse draf- en renbanen worden gedrogeerd en mis handeld. Als gevolg van deze beschuldi gingen volgt op 3 november voor de president van de Utrechtse rechtbank een kort geding. Vervolgens gaat de trainer en beroepspi keur Martin Vergay tegen de NDR een kort geding aan. Vergay was bij de NDR in hoger beroep gegaan tegen de uit spraak van de strafcommissie, nadat hij aan het paard Nesico een pijnstiller had toegediend. Bij het eerste onderzoek van het afgenomen monster na de draverij van 29 mei was de uitslag „verdacht" en ook de door Vergay aangevraagde con tra-expertise was verdacht. Vergay kreeg een schorsing van drie maanden. Hij is de mening toegedaan dat de NDR niet zorgvuldig met de dopingsmonsters om springt en heeft zijn advocaat mr. Jansen van Raay opdracht gegeven om tegen de NDR een kort geding te beginnen. Ook de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren treedt naar buiten. De dopingcommissie van deze organisa ties is van oordeel dat het belang van het paard voorop dient te staan bij de veterinaire begeleiding van sportpaarden. Op grond van een principeverklaring doet de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren de volgende aan bevelingen: 1. De reglementen op het gebied van doping van de NDR en de NHS (Neder landse Hippische Sportbond) zullen moe ten worden vervangen door één nationaal dwingend dopingreglement. 2. Er moet een onafhankelijke instituut voor dopincontrole komen voor onder zoek van monsters, contra-monsters en research naar de aantoonbaarheid van bekende en nog niet bekende dopingmid- delen. De overheid zal daartoe een ruim budget en nog ruimere bevoegdheden aan dit instituut moeten toekennen (o.a. uitwisseling van gegevens met buiten landse instituten). 3. Wanneer gebruik van stimulerende en/of pijnstillende middelen is vastge steld, is sprake van dierenmishandeling c.q. uitlokking daartoe. De beoordeling van deze strafbare feiten is geen taak voor civielrechterlijk, tuchtrechterlijke commissies, maar er dient aangifte bij het openbaar ministerie plaats te heb ben. De desbetreffende officier van justi tie kan beslissen dat de zaak aan zo'n tuchtcommissie wordt overgelaten, dan wel dat de zaak voor de strafrechter wordt gebracht. 4. Naast de begeleiding door een daartoe door de dopingcommissie aangestelde dierenarts dient elk „paardenevenement" onder politietoezicht (een „specialist") te worden gehouden. De ontwikkelingen bij de begeleiding in de paardesport worden op de voet ge volgd door Jan Stam uit Soesterberg. Het is vooral voor de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport een belangrijke zaak om de mensen werkzaam in hun eigen organisatie van de ernst te overtuigen. Vele ogen zijn, meer dan ooit daarvoor, gericht op het sportpaard. ARTHUR VAN RIJSWIJK (Van onze verslaggever) DEN HAAG Het is op het ogenblik tobben geblazen bij FC Den Haag. Doordat Dojcin Ferazic gisteren een knie-opera tie onderging heeft trainer An ton Malatinsky (noodgedwon gen) weer een beroep moeten doen op de weinig gemotiveer de Rob Ouwehand. Deze ooit als laatste man (als vervanger van de huidige Feyenoorder Mansveld) vrijwel altijd be trouwbaar spelende verdediger mocht gisteravond in een oefen duel met amateurhoofdklasser RVC (1-1) weer eens op die plaats opereren, maar deed dat vooral in de eerste helft weinig imponerend. Ouwehand veroor loofde zich enige slordigheidjes en werd een paar keer opval lend gemakkelijk uitgespeeld. Toch zal Malatinsky aanstaan de zaterdag in het uitduel tegen FC Twente niet om Ouwehand heen kunnen, tenzij de Tsjech alsnog besluit om Simon van Vliet als ausputzer neer te zet ten. Dan lijkt Martin Toet de aangewezen man om als voor stopper te fungeren. Met het de laatste weken opval lend soepel draaiende FC TVen- te in eigen omgeving als tegen stander is deze twijfel rond de bezetting van de posities in het hart van de Haagse verdediging een weinig geruststellende zaak. Maar de defensie is niet het enige zorgenkind bij FC Den Haag, dat gisteravond tegen RVC Martin Jol als rechtsachter miste wegens studie (Cees Tem pelaar speelde op zijn plaats). Doordat ook Fred Goemans niet beschikbaar was bracht Mala tinsky een frontlinie in het veld met Roger Al be risen op rechts en Bert Blijie op links. Daar tussenin mocht Henk van Leeu wen vruchteloos proberen er iets van te maken. Dat was een hopeloze opdracht, want van de Haagse vleugels kwam nauwe lijks een bespeelbare bal. Waar bij vooral Albertsen zeer ver onder de maat bleef. Het mid denveld van de profs werd gis teren bestreken door Hoekema, Schoenmaker en Kila, van wie de Fries zich in de eerste helft nog enigszins onderscheidde. Maar hij zakte na de pauze ook terug in de zeer grauwe massa. Tegen dit stuntelende FC Den Haag stelde RVC een aanzien lijke positiever prestatie. De Rijswijken behoefden slechts de eerste twintig minuten van het duel iets toe te geven, maar toonden zich daarna de even knie om in de tweede helft zelfs uit te groeien tot de betere formatie. Er werden soms erg goede com binaties opgezet, die echter meestal net iets te lang werden doorgevoerd. RVC scoorde ech ter toch. Nadat de profs twee minuten voor de pauze uit een benutte strafschop van Van Leeuwen (nadat Blijie door oud- ploeggenoot-doelman Bakhuis was getorpedeerd) op 1-0 waren gekomen scoorde Riedijk na een misser van de na het uitvallen van Korevaar als linksachter spelende Kila tegen. De ama teurs kregen er niet genoeg loon voor (hard) werken mee. Opstellingen: FC Den Haag: Van Antwerpen; Tem pel aar, Ouwehand. Van Vliet, Korevaar (Aalbrekk); Hoekema. Schoenmaker (Kristen- sen). Kila; Albertsen, Van Leeuwen, Blijie. RVC: Bakhuis; Ruia (Zuiderwijk), Martens. Rog, Van der Leek; Wetzel, Huls, Bouman; Riedijk. Braham. Jeup (Van der Wal). Uitslagen Hilversum HILVERSUM De uitslagen van de gisterenavond gehouden koersen in Hilversum zijn: Lilian Axworthy-prijs: 2000 meter. 1. Orient (Huiberts Jr) 1.24.6, 2. Pa trijs Belwin, 3. Olex Six. Toto winn 3.00 plaats 1.50, 2.40, 1.80 koppel 26.70, trio 188.60. Senator-Bedell-prijs 2020 meter: 1. Ofarim (W. A. J. Velis) 1.24.1, 2. Penny Wise, 3. Pia Noroton. Toto winn. 14.70 plaats 3.20, 2.20, 2.00 koppel 31.20. General Lock-prijs: 1600 meter 1. Ohio Lee (J. S. van Leeuwen) 2.09.1, 1.20.7, 2. Overtax, 3. New Sprookjes hof. Toto winn: 35.20, plaats 3.70, 1.80, 2.20. Koppel 30.50, trio 534.10. Snowdon-prijs 2000 meter. 1. King Supreme (C. P. G. Wortel) 1.20,5, 2. Macbeth 3. Misto Buitenzorg. Toto winn. 6.90 plaats 2.00, 2.00, 3.00, kop pel 17.80. Allegheny-prijs 2000 meter. 1. Py- reus Berkenhof (W. van Buytene) 1.20.4, 2. Our Again 3. Nostar Beroo- na. Toto winn. 1.90, plaats 2.20, 3.50, 3.40. koppel 17.10, trio 269.20. H. van Wickevoort Crommelin Me morial 1977. 1. Olaf Pride (M. Bouw huis) 1.20.4, 2. Patty Zora, 3. Paarl D. Toto winn, 1.40, plaats 1.10, 2.60, 2.60. koppel 13.70. Calumet-prijs 2440 meter. 1. Noor man B (W. Huisman) 1.21.9 2. O Lala 3 Nozem D Toto wonn. 4.00 plaats 2.70 4.10 2.50, koppel 72.10, tno 417.00. Leerlingenkampioenschap IV (fina le). 2000 meter. 1. Ardent III (W. van Buytene) 1.19.4, 2. Kolibri 3. Myril Terraisc Toto winn. 6.90 plaats 3.40 2 60 4.00, trio 31.50. Higbwayman-pri^ 2020 meter: 1. Narvik (C. de Leeuw) 1.21.5, 2. Neel- ijan, 3. Lady Terraise. Toto winn. 6.90 plaats 3 20 3.70 6.60. koppel 23.70. trio 560 40. Calumet Donald-prijs 2440 meter 1. Pepiton (H.Pol.) 1.24.7, 2. Paul Per former 3. Perspire. Toto winn. 3.60 plaats 1.50 4.40 3.10. koppel 30. Totalisatoromiet: 512.909,- Oranjeplein verslaat Belgen DEN HAAG In een vriend schappelijke wedstrijd zegevier de gisteravond het Haagse Oranjeplein met 3—0 over de vierde klasser Roeselare uit Bel gië. Bij de rust was de stand: 1—0. De treffers kwamen op naam van John Nieuwenburg (2) en Henk Verwey.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11