Bibliotheek Leiderdorp kampt met ruimtegebrek De Munnik mag tennishal bouwen Noordwijkse agrariërs handhaven verzet tegen bouw in Vinkenveld Voorschoten akkoord met uitgangspunt Cultuurnota BESTUUR: „BOEKEN REKKEN ZUN OVERVOL" Uitbreiding personeel Katwijkse Mallegat MEEVALLERS' IN LEIDERDORPSE RAAD T.v.-antennes over 5 jaar uit Oegstgeest Bouw- vereniging tegen verkoop REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 25 OKTOBER 1977 PAGIN/fA De openbare bibliotheek aan de Tollenaersingel. LEIDERDORP „De bibliotheekvoorzie ning in de gemeente Leiderdorp is onvol doende voor een zinvol gebruik door de bevolking en beantwoordt niet^aan de eisen die de overheid stelt". Dit is de conclusie van de nota „Bibliotheekplan Leiderdorp" die het bestuur vn de Openbare Bibliotheek aan het gemeentebestuur heeft aangeboden. Het bibliotheekbestuur wil de aandacht vesti gen op de ontoereikende huisvesting aan de Leiderdorpse Tollenaersingel. Lees- en studieruimte ontbreekt, ruimte voor het inrichten van tentoonstellingen en het ontvangen van groepen is er niet. Ook ont breekt de ruimte om extra beoekenrekken neer te zetten. De aanwezige kasten zijn over vol, van een overzichtelijke opstelling van het boekenbestand is nauwelijks sprake. Doordat de boekenrekken zo dicht bij elkaar geplaatst zijn is de loopruimte voor het pu bliek minimaal. Tijdens de „spitsuren" zijn diverse kasten onbereikbaar. Het is onmoge lijk om aan enige vorm van schoolbibliotheek- werk te doen. De bibliotheek heeft een ruimte van 150 ter wijl terwil 26 procent (landelijk percentage is 23) van de Leiderdorpse bevolking als lezer ingeschreven is bij de bibliotheek. Het bibliotheekbestuur adviseert de gemeente om te beginnen met de bouw van een nieuwe bibliotheek met een oppervlakte van 1395 m2 Indien de bouw om financiële redenen op korte termijn niet haalbaar is, adviseert het bestuur om in twee fa$en te bouwen. In 1990 dient de bibliotheek te voldoen aan de eisen die landelijk worden gesteld. Het boekenbe stand moet dan 45.000 banden omvatten. De bibliotheek moet voor volwassenen 32 uur geopend zijn, en 26 uur voor de jeugd. Het Leiderdorpse gemeentebestuur wil op korte termijn een oplossing zoeken voor de bibliotheek. Het plan van het college was om in 1978 te beginnen met de bouw van een nieuwe bibliotheek in het plan „Winkelhof". Enige tijd geleden bleek echter dat de beno digde 250.000 gulden niet beschikbaar is. Momenteel zijn b en w van Leiderdorp in onderhandeling met projectontwikkelaar Mat- ser die de woningen en winkels moet bouwen in Winkelhof. Gezocht wordt naar een moge lijkheid om het kwart miljoen aan reserve fondsen te onttrekken. Wethouder mevrouw Tichler voelt niets voor de bouw in fasen. „Het bouwen in fasen is beslist niet voordeliger omdat de bouwkosten in de tussenliggende tijd erg hoog zullen oplopen", aldus de wethouder van culturele zaken. „We hebben nog gètracht om een noodoplossing te zoeken voor de bibliotheek maar zelfs die onderhandelingen hebben niets opgeleverd". Eisen De landelijke overheid stelt vrij hoge eisen aan bibliotheekvoorzieningen. De kosten ko men voornamelijk neer op de schouders van de gemeenten. Intussen heeft de minister van CRM toegezegd om vanaf 1978 de personeels kosten te betalen, „indien daartoe de moge lijkheid bestaat". Van de overige kosten wil het Rijk uiteindelijk 20 procent voor zijn rekening gaan nemen. KATWIJK Het open jon, rencentrum 't Mallegat aan Voorstraat in Katwijk he per 1 november vier nieui personeelsleden in dienst gei men. De tot nu toe enige I r oeps kracht van het centru sociaal-cultureel medewerl Tejo Janssens, krijgt assisten van twee sociaal-culturele c lega's, een administratieve n dewerker en een beheerd Volgens het bestuur van 't M legat zou het nu bereikte aan van vijf beroepskrachten ideale personeelssterkte 5 voor een centrum dat zeven gen per week open is en in tijd gemiddeld 500 bezoek ontvangt. Het jongerencentrum streeft geruime tijd naar personeelsui breiding, doch vond daarvoj bij het Katwijkse gemeentefcj stuur weinig gehoor. Het Malll gat-bestuur heeft daarom eë beroep gedaan op het ministers van sociale zaken, welk ministry rie intussen berichtte dat in h| kader van de interimregeliij jeugdige werkelozen in de b| hoeften kon worden voorzien; mochten meteen vier mensfl worden aangetrokken. De nieuwe beroepskrachten zij in samenwerking met het Al beidsbureau in Leiden gerecn teerd en benoemd voor de tij van anderhalf jaar. Daarna w het Mallegat-bestuur aan <j hand van de opgedane ervarii gen bekijken of er nog met beroepskrachten moeten woi den aangesteld en of daarvoc gemeentelijke subsidie mol worden aangevraagd. NOORDWIJK - De Noord- wijkse tuinders en bollenkwe- kers blijven zich met hand en tand verzetten tegen de plan nen van het gemeentebestuur om in het Vinkenveld een gro te woonwijk te bouwen. Vandaag wordt het ontwerp- bestemmingsplan ter vaststel ling aan de gemeenteraad voorgelegd. Aan de vooravond van de raadsvergadering heeft de Agrarische Commissie Noordwijk, waarin vertegen woordigd zijn de plaatselijke afdelingen van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, de Kath olieke Land- en Tuinbouw- bond, de Christelijke Boeren- en Tuindersbond en de Hol landse Maatschappij voor Landbouw, een uitvoerige brief aan de raad gericht, waarin de commissie met .klem van argumenten haar be zwaren uiteenzet tegen de toe lichting van B. en W. op het voorstel. De agrariërs menen ten aan zien van een aantal punten steun te vinden in de opmer kingen, die Gedeputeerde Sta ten en de Provinciale Planolo gische Commissie (PPC) met betrekking tot het ontwerp hebben gemaakt. In hun schrijven komen de vertegen woordigers van de agrarische organisaties tot de slotsom, dat bebouwing van het Vin kenveld ongewenst en onnodig is en een aantasting betekent van de centrumfunctie van de Bollenstreek. Volgens de commissie kan de woningbouw in Noordwijk op een aanmerkelijk kleiner ge bied worden gerealiseerd. Dit opent mogelijkheden om nieu we bebouwing dichter bij de bestaande kern te laten aan sluiten dan in het Vinkenveld het geval zal zijn. Bovendien kan dan gebruik gemaakt wor den van de reeds bestaande voorzieningen in de kern (scholen, winkelgebieden, ge zondheidscentra, en dergelij ke". Bij woningbouw in het Vinkenveld zullen echter ex tra-voorzieningen moeten wor den gecreëerd, hetgeen zal lei den tot een teruggang van de bestaande voorzieningen in de kern of tot een noodlijdend bestaan van de nieuwe voor zieningen. Volgens de Nota Woningbouw denkt de gemeente tot 1991 voor 2527 woningen bouw grond nodig te hebben. Het leeuwenaandeel van deze grond, te weten 62,9 hectare, zouden de agrarische bedrij ven in het Vinkenveld moeten afstaan voor de bouw van een woonwijk van bijna tweedui zend huizen. Gedeputeerde Staten en de PPC blijken van oordeel, dat de gemeente met haar bouwprogramma knap aan de hoge kant zit en daar mede is de Agrarische Com missie Noordwijk het roerend LEIDERDORP De extra raadsvergadering die gisteravond werd gehouden voor de bouw van de tennishal en de inkorting van het pand Brugge- straat 1/Hoofdstraat 24, stond in het teken van de meevallers. Toen er moeilijkheden ontstonden over de financiering van een bedrag van 21.000.- voor het medegebruik van de hal door de vereni gingen „Alecto" en „Velocitas", deelde burge meester M. A. van der Have mede, dat de gemeen te Leiderdorp van het streekenergiebedrijf „Rijn land" over de jaren 1976, 1977 en 1978 een uitke ring heeft te verwachten van anderhalf miljoen gulden. De tweede meevaller betrof een mededeling van wethouder E. Drenth (PvdA) dat de provincie ook bereid is de restauratie van het pand Bruggestraat 1/Hoofdstraat 24 grotendeels te subsidiëren als de gevel geen 1.75 meter maar slechts een halve meter naar achteren wordt geplaatst. Het Jaagpad be houdt dan ter plaatse een minimale breedte van één meter. Met het compromis, waarover met de bewoner kunstenaar Rien van der Nat overeen stemming was bereikt, had de raad geen moeite. Het raadslid T. de Water (PvdA) stelde vast, dat het beter was ten halve te keren, dan ten hele te dwalen. De discussies over de bouw van de tennishal verliepen daarentegen minder vlot. Principieel ver zet was er van de fractie van de PvdA en de heer J. Reugebrink (CDA). Heet hangijzer vormde het medegebruik van „Alecto" en „Velocitas". Fractie leider J. Bezemer (PvdA) en de heer Reugebrink maakten het college het verwijt, dat men het uitstel van de raadsvergadering van 14 dagen terug onbenut had gelaten om het medegebruik in een overeenkomst vast te leggen. Dit verwijt werd zowel door burgemeester Van der Have als wethouder mevr. D. W. Tichler-Moerman (WD) van de hand gewezen, omdat, wilde men de raad bijtijds informeren, geen kans had gezien binnen één week een voor alle partijen aanvaardbare overeenkomst op te stellen. „Wij hebben er serieus aan gewerkt, maar het is technisch niet haalbaar gebleken", aldus mevr. Tichler. Zij voegde daaraan nog toe, de angst van de heren Bezemer en Reugebrink wat overdreven te vinden, omdat de tennisvereniging „De Munnik" al schriftelijk had vastgelegd dat „Alecto" en „De Munnik" 's zaterdags en 's zondags van de hal gebruik mogen maken. PPR-woordvoerder J. A. M. Gordijn en fractieleider mevr. Irma Gehner spraken zich onverkort voor de tenniishal uit. Steun was er ook van de overige CDA-raadsleden. Wethouder C. Gordijn (CDA) herinnerde er aan, dat „De Munnik" op goed vertrouwen het be zwaarschrift tegen het winkelcentrum Winkelhof had ingetrokken. „Anders werd het gemeentehuis op dit moment nog niet gebouwd. De Munnik heeft lang genoeg gewacht. Laat ze maar gaan bouwen", aldus wethouder Gordijn. De fractie van de PvdA en de heer Reugebrink bleken zich uiteindelijk niet tegen de bouw van de tennishal te verzetten. De ruim twee uur durende discussie, die aan het slot ietwat verwarde en emotionele vormen aannam, werd besloten door de bouw van de tennishal door „De Munnik" het groene licht te geven, onder voorwaarde, volgens een voorstel van de heer Bezemer, dat de raad de overeenkomst over het medegebruik zal bekrachtigen. OEGSTGEEST De Oegstgeester raadscommissie van openbare werken heeft gisteravond ruim vier uur vergaderd. Bijzonder uitputtend ging men in op de wijziging van de bouwvefordening betreffende de plaatsing van antennes. Met name ontstond er enige verwarring over het begrip zendamateurs. De leden stelden dat de Vereniging Nederlandse Gemeenten eerst een duidelijke om schrijving van de zenders dient te geven, alvorens men over hun toekomst een oordeel kan gaan vellen. Het ligt in de bedoeling van de commissie, dat over ongeveer vijf jaar de antennes van de daken moeten verdwijnen: dit mede gezien de invoering van de kabeltelevisie. Zowel de heer Boesjes (PvdA) als mevrouw Zoutendijk (WD) waren het er niet mee eens, dat de gemeente de aan- en verkoop van respectievelijk het pand van de Leo Kannerschool en de Julianaschool afwikkelt door tussenkomst van een makelaar. Met de aanstaande verbouwingsplannen van de Terweeschool bleek men eveneens niet zo blij te zijn. De heer Kraan (CDA) constateerde een tekort aan visie bij de gemeente. Geen bezwaren heeft de commissie tegen een permanent gebouw voor de openbare basis school De Springplank. Het is echter nog niet duidelijk waar deze school gevestigd moet worden. LEIDSCHENDAM - De R.K. Woningbouwvereniging Leid- schendam houdt vanavond in „De Witte Kakatoe" aan de Dam laan een tweede buitenge wone ledenvergadering over verkoop van huur-eengezinswo ningen in Leidschendam-zuid. Het bestuur heeft de afgelopen weken een enquête gehouden om de meningen van de leden te peilen. In de convocatie aan de. leden zegt het bestuur niet te willen verkopen omdat daar door nu en in de toekomst de mogelijkheid om flatbewoners aan een eengezinswoning te hel pen vrijwel wordt weggenomen. Het bestuur heeft al 85 aanvra gen hiervoor lopea Het CDA-tweede ka merlid mevr. T. Gar deniers sprak gis teravond voor het Oegstgeeste CDA over de kabinetsfor matie. Zij wist uite raard nog niets van het naderende ak koord. Zij verweet de meest recente breuk aan D'66 en sprak de hoop uit, dat de formatie zonder blauwe neu zen en rode ogen tot stand zou ko- VOORSCHOTEN „In het algemeen is de „feest-cultüur" in Voorschoten redelijk ontwikkeld". Een zin uit de „Cultuurnota Voorschoten" uitgebracht door de com missie voor Cultuur, Vorming en Ontwik keling. De commissie voor welzijn en on derwijs besprak gisteravond deze nota, die inmiddels al weer bijna twee jaar geleden in de openbaarheid kwam. De nota geeft een opsomming van alle vor men van cultuur en geeft een drietal aanbevelingen te weten aan het gemeente bestuur de financiële en organisatorische en aan het particulier initiatief aanbeve lingen tot zo mogelijke samenbundeling en het voorkomen van doublures in de aktiviteiten. Volgens de nota dient de rol van de over heid zich te beperken tot het scheppen van mogelijkheden: de overheid zorgt dat iets kan, niet dat iets moet. De nota streeft er naar te komen tot een samenhangend cul tuurbeleid. Wat met deze kreet bedoeld wordt werd ook niet tijdens een langdurig debat geheel duidelijk. Wethouder Marselis sprak in krom Nederlands: „De betrokken heid van alle betrokkenen". Het particulier initiatief neemt een grote plaats in bij het plaatselijke culturele le ven. Dat wordt o.a. aangegeven bij het onderdeel kunstzinnige vorming. Het zwaar gesubsidieerde „Creatief Centrum" telt 300 deelnemers, terwijl het geheel zon der subsidie werkende „Oud-Woelwijck" maar liefst 150 deelnemers heeft. De com missie voor welzijn praatte langdurig over de noodzaak of het overbodig zijn van twee culturele verenigingen, die beide het zelfde doel nastreven. Voorschoten heeft vanuit de geschiedenis in het particuliere initiatief veel „tweelingen" zo zijn er twee voetbalverenigingen, twee harmoniegezel schappen enzovoorts. Het zijn veelal de oudere verenigingen, die eenmaal opge richt werden vanuit een levensbeschouwe lijke visie. In de Cultuurnota wordt ook gesignaleerd de overlapping van de ver schillende funktionele commissies e.d. Zo wil de nota het Vormings- en Ontwikke lingswerk een meer beperkter werkterrein geven dan de commissie V. O. zelf wil. Het doel is gericht op de samenbundeling van alle aktiviteiten op het gebied van scholing zoals cursussen e.d. De nota zal in de raadsvergadering van de maand november met een advies van b. en w. in behandeling genomen worden. Opening van Nieuw Nijevelt WASSENAAR Zaterdag 21 oktober om 14.00 uur zal in he oude politiebureau in de Vai Zuylen van Nijeveltstraat he nieuwe ontmoetingscentrun van de stichting „Nieuw Nije velt" door wethouder A. J. 1W van der Klaauw worden geo pend. Het ontmoetingscentrum - g6 vestigd op de benedenverdie ping van het oude politiebureauj heeft in de afgelopen maandet een grondige opknapbeurt or, dergaan. KATWIJK De Nederland! Christelijke Bond van Overhei spersoneel houdt op donderde 27 oktober een regionale were dering in het Hervormd Kerl^ lijk Centrum in de Katwijk^ Voorstraat. Op de bijeenkom':— die om 19.30 uur begint, spreek, de heer K. Hofman over dJ vernieuwing van het CAO-zieJ kenhuiswezen. De bijeenkomsi is bestemd voor NCBO-leder die werkzaam zijn in de gezoncL. heidszorg en maatschappelijlJ welzijn. LEIDERDORP Provincial! Waterstaat heeft gisteren eeyj begin gemaakt met de verbre ding van de Oude Rijn aan Leiderdorpse kant. Het heiej van de nieuwe damwand is 1 gonnen aan de oostelijke I en verplaatst zich in een perioi van drie weken in de richtii van de Leiderdorpse brug. Hef.' voetgangers- en fietsverkeer ijj: gestremd in verband met aanvoer van materialen via loswal aan de Zijldijk. VOORSCHOTEN De proje< groep „Zaterdagavond" pres teert zaterdag 29 oktober eei variétéprogramma. Goochela; Guus Herlee, Budd en Bud< twee moderne komieken en h< zangduo Dick en Jos treden voor de vertoning van de fil „Tubular Bells" van Mike Olt field. De Hindoe-magiër „Yoj Swani Singh" en de horror] show van Manon en John frink sluiten de rij. De toeg; sprijs bedraagt 2 gulden, vang 20.00 uur. Zoeterwoude In het kadei van de door S.J.Z. georganiseerj de nederlagen toernooi om de Guus van der Geest bekei' wordt vanavond op Haasbroek: de lichtwedstrijd S.J.Z. Lug-' dunum gespeeld. De aanvang is 20.00 uur. NOORDWIJK Evenals de afj gelopen jaren, gaat de korfbalj vereniging Fluks in de komende weken weer huis-aan-huis opgej potte Amaryllissen verkopen! Velen hebben bij de vorige ak- ties plezier beleefd aan de enor-j me knol en haar prachtige bloemkelken en zij zullen ei graag weer een in huis willen hebben. De opbrengst is bestemd vooi het verenigingswerk van FluksJ dat in haar nieuwe clubhuis een fors bedrag heeft moeten inves teren. Mocht men de Amaryllis eerder willen hebben, omdat zij bestemd is voor een cadeautje of iets dergelijks, dan kan meij zich wenden tot de heer K. Pasi schier, Douzastraat 30, telefoon 10720 (na 12 uur). OEGSTGEEST De collecte voor de dierenbescherming, die de afgelopen weken in de ge meenten Oegstgeest en Sassen- heim gehouden is, heeft een be drag van 6.518 opgeleverd Het resultaat ligt hoger dan vo rig jaar het geval was. Het be stuur van de dierenbescherming Oegstgeest/Sassenheim is erg te vreden met de opbrengst en dankt alle spontane gevers(s- ters).

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4