Bouwplan i Morssingel verzandt in politiek p Weinig kritiek op prioriteiten-nota's „LINKS" LEIDEN GERED DOOR DE BEL... Ondanks naderende opheffing TWEE NIEUWE LEDEN IN CULTURELE RAAD UNIVERSITEITSRAAD OVER BEZUINIGINGEN: DINSDAG 25 OKTOBER 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 De Morssingel na de sloop van de omstreden panden Van onze raadsverslaggever) LEIDEN De behandeling van bet ontwerp-bestemmingsplan voor de Morssingel, waar 120 premie-koop flats gebouwd zullen gaan worden, is gisteravond in de Leidse gemeente raad verzandt in een puur politiek spelletje, zonder dat bet stadium van besluitvorming werd bereikt. Een aantal andere hete hangijzers, zoals de ontslagprocedure van Groenoord- haldirecteur Th. Daey Ouwens, en de reconstructie van de Valkbrug die met name nog al wat vertegenwoor- digers van wijken naar de publieke tribune had getrokken, kwamen daar door niet meer aan de orde. Al in het begin van de avond was door de fracties van WD, CDA en SGP/GPV gepoogd de behandeling van het bestemmingsplan van de agenda af te voeren. Dit in verband met het feit dat het plan een ontwikkeling behelst die niet is geplaatst in het kader van het structuurplan voor de binnenstad dat thans in voorbereiding is. Ondanks pogingen van de oppositie dit „knullige" Morssingelvoorstel in de ijskast te zetten, werd dit toch later op de avond behandeld: CDA en WD kwamen 2 stemmen tekort om uitstel te bewerkstelligen. Bezwaren Bij de behandeling van het plan stortten de raadsleden een ware regen van bezwaren over de hoofden van het college uit Beijen (PPR) en mevrouw Passchier (PSP) gingen terug in de geschiedenis en hekelden de wijze waarop de ontruiming en sloop van de Morssingelpan den waren afgewikkeld. Met name het politio nele aspect van de actie zal op verzoek van mevrouw Passchier later nog in de comissie voor politionele zaken aan de orde worden gesteld. Beide raadsleden uitten kritiek op de hoogte van de voorgenomen bebouwing (acht lagen) en op het feit dat de Fries-Groningse beleggingsmaatschappij vermoedelijk voor 125.000 gulden schadeloos gesteld zal gaan wor den omdat volgens het nieuwe bestemmings plan de bouw van kantoren aanzienlijk zal worden beperkt. Voor CDA en WD was deze wijziging van het bestemmingsplan juist een zeer belangrijk punt van kritiek. Drs. Bleijie (CDA) vond de Mors singel bij uitstek geschikt voor het scheppen van werkgelegenheid in de tertiaire sector, en sprak er zijn teleurstelling over uit dat nu gekozen wordt voor woningbouw. Hij kwam ook met bezwaren tegen de ruimte die in het plan is gereserveerd voor winkeltjes en wees op de rapporten van projectgroep en Stichting Leidse Binnenstad, waarin juist wordt gespro ken van overbewinkeling in Leiden. Bleijie pleitte er dan ook voor de invulling van deze voorzieningen in te passen in het in ontwikke ling zijnde structuurplan en niet los hiervan al tot besluitvorming over te gaan. Zijn argumen ten werden ondertreept door het WD-raadslid Van Duyn. Café's In feite kwam de PvdA met een soortgelijk voorstel, zij het dat dit de planning van de horecavoorzieningen in het plan betrof. Bij monde van de socialist Van Baaren diende de PvdA een motie in om de horeca-voorzienin- gen pas vast te stellen als de raad dé nieuwe verordening inzake het café- en horecabeleid is aangeboden. Al bijna een jaar wordt er ambtelijk aan deze verordening, die de wild groei van horecavoorzieningen moet tegen gaan, gesleuteld. Van Baaren wees op het grote aantal horecavoorzieningen dat zich nu al in het gebied rond Stationsweg, Steenstraat en Beestenmarkt bevindt en gaf blijk van zijn twijfels over een uitbreiding hiervan aan de Morssingel. Uit oogpunt daarvan juichte het raadslid het terugnemen van de geplande bow lingbaan uit het plan dan ook van harte toe. Parkeerdak Na het beantwoorden van de diverse kritische opmerkingen door de wethouders Waal en Ver boom en door burgemeester Vis, vroeg het CD A-raadslid Bleijie plotseling een schorsing aan. Na 20 minuten beraad bleek duidelijk waarom: Bleijie kwam met een motie de gerin ge parkeergelegenheid in het betrokken gebied op te vijzelen door het college te vragen met het ministerie van verkeer en de Nederlandse Spoorwegen de mogelijkheid van een parkeer dek op het parkeerterrein achter het Stations plein te onderzoeken. De betrekkelijk geringe parkeergelegenheid was van verscheidene kan ten ook al in eerste instantie bekritiseerd en daarbij was komen vast te staan dat de meer derheid van de aanwezige raadsleden dit als een bezwaar zag. Vooral het feit dat zowel de bewoners van de flat aan het Stationsplein als de toekomstige bewoners van de Morssingel zullen beschikken over uitstekende openbaar vervoersverbindingen en op loopafstand van de winkels in de binnenstad wonen, deed veel raadsleden vermoeden, dat zij doorgaans de auto wel in de buurt zullen willen laten staan. En waar deze toch al barstens vol staat met auto's van N.S.-reizigers en universitair perso neel, wilde Bleijie de mogelijkheid van uitbrei ding van de stallingsruimte door een parkeer dak onderzocht zien. Daarnaast legde hij zijn wens niet eerder tot invulling van winkelvoor zieningen over te gaan dan na de keuze inzake de ontwikkeling van de binnenstad, in een motie vast Beide voorstellen leken grote kans van slagen te hebben. Met name het CDA rook duidelijk een zeldzaam politiek succesje te meer nu het eerdere voorstel de plannen voor de Morssin gel helemaal niet te behandelen met zo'n klei ne meerderheid was verworpen. Mevrouw Pas schier (PSP) die toen tegen stemde, wierp zich wel op als pleitbezorger voor voldoende par keerruimte en kwam daardoor in het opposi tionele kamp terecht Bovendien werd tijdens de schorsing in allerijl het jarige CDA-raadslid Corrie Kramp opgetrommeld om deel te ne men aan de stemmingen. Maar helaas: de politieke vlieger van Bleijie ging toch op het nippertje door tijdgebrek niet op. Wethouder Waal (stadsontwikkeling) vroeg kort voor de klok van 23.00 (het sluitingsuur van de Leidse raad) een schorsing aan voor collegeberaad. Daarmee zouden de stemmingen niet meer voor elf uur kunnen wrden afgehan deld, en dus zou de behandeling verdaagd worden tot over 14 dagen, als het linkse kamp ongetwijfeld weer voltallig (en dus in meerder heid) aanwezig zal zijn. Waals opzet lukte su bliem: de voorzittershamer viel kort voor elf uur in een onbesliste én dus voor de oppositie verloren strijd... (00| Het nieuwe Laboratorium voor de Experimentele Plantensystematiek aan de Schelpenkade 14 in Leiden werd gistermiddag zonder plicht plegingen officieel in gebruik ge nomen. De Experimentele Plantensystema- M tiek is een onderdeel van de vrij jonge vakgroep Evolutiebiologie Nieuwe behuizing biologielab van de Leidse Universiteit. Het ou- zeer modem ingerichte laborato- de laboratorium was gehuisvest rium zal de vakgroep aanzienlijk aan de Binnenvestgracht en daar beter uit de biologische voeten waren de werkomstandigheden kunnen. Ruime prakticumlokalen niet al te best. In dit gloednieuwe liggen aan een centrale gang, die is opgesierd met foto's, fraaie dia's en diagrammen en tekeningen waarop planten, plantkundige pro cessen en chemische samenstellin gen staan afgebeeld. Op de foto een van de practicum lokalen van het nieuwe laborato rium. LEIDEN Met de opheffing in het vooruitzicht zijn er gister avond door de Leidse gemeenteraad toch nog twee nieuwe leden van de Culturele Raad benoemd. Overeenkomstig de voordracht van het bestuur werden als leden van de CR verkozen drs. G. Dusée, directeur van de school voor museologie in Leiden en Ton van Brussel, journalist Beide heren zullen aanstaande donderdag meewerken aan de opheffing van de Culturele Raad, die zoals bekend haar leden heeft voorgesteld de aan haar gedelegeerde bevoegdheden aan het gemeentebestuur terug te geven en het bijltje er definitief bij neer te gooien. Voorboden van de aanstaande opheffing klonken gisteravond duidelijk door in de stemmen verhoudingen bij de benoeming. Maar 22 raadsleden stemden se rieus op de kandidaten. Ande ren vulden de namen in van wethouder Oosterman onder wie de Culturele Raad in theorie en van wethouder Tesselaar on der wie de Raad in de praktijk ressorteert, of schreven de naam van een toehoorder op de perstribune op hun stemiormu- lier. Aanvankelijk wilde het college de benoeming van de beide le den gezien het conflict met de CR van de agenda afvoeren. Maar na beraad met het CR-be- stuur kwam het hier toch op de terug. Een en ander werd gister avond gemotiveerd met de stel ling dat tussen het opheffings- besluit door de Culturele Raad zelf en een besluit van de ge meenteraad nog een aanzienlij ke periode kan verlopen, waarin er toch een verantwoordelijk be stuur zal moeten zijn. HUIZ LEIDEN De Leidse universiteitsraad heeft Bij de bespreking van deze regeringsplannen in nota's overlet lieten. De volgende week zal de raad uitzonderlijk duur zijn te beschouwen; het niet Cisteren de twee „prioriteiten-nota's" besproken augustus heeft de universiteitsraad zich verzet deze amendementen behandelen. meer financieren van bepaalde musea (gedacht en daarbij geen fundamentele kritiek laten horen, tegen een proportionele bezuiniging (op alles een Een van de meest besproken voorstellen uit de wordt aan het Rijksmuseum van Geologie en Beide nota's zijn ingediend door het college van beetje). De raad heeft toen het college van bestuur nota's is het voornemen de eerste twee jaar voor- Mineralogie en aan het Rijksherbarium); het afsto- l>estuur van de universiteit en bedoeld als een verzocht te komen tot een pioriteitstelling, wat namelijk zgn. wetenschappelijk assistenten" in ten van taken die het partikulier bedrijfsleven Ixouvast bij de te verwachten bezulnigingsmaatre- resulteerde in de twee nota's hierover. Naar aanlei- dienst te nemen. Aanneming van dit voorstel zou voor hetzelfde geld kan verrichten; en het pro be telen van de regering; maatregelen die een lo- ding hiervan werd een aantal minder belangrijke in 1978 een besparing van ongeveer twee miljoen ren voor taken met duidelijk maatschappelijk nut Cisch gevolg zijn van de ideeén die neergelegd amendementen ingediend, die de strekking van de gulden opleveren. Andere punten uit de nota's zijn meer dan tot nu toe geld te krijgen van degenen lijn in de Contourennota en de HOT-nota. het beperken van de universiteitstaken die als die daarvan profiteren. Geef om de natuur De Leidse afdeling van het Wereld Natuurfonds zit om helpende handen verlegen. Met het oog op de landelijke actie „Gééf om de natuur", die tussen 21 en 25 november wordt gehouden, zoekt het plaatselijk actiecomité naarstig naar collectanten. In totaal zijn 1500 vrijwilligers nodig die bereid moeten zijn op dinsdagavond 22 november een uur of wat enveloppen nit te zetten en deze op vrijdagavond 25 november weer op te halen. Doel van de actie is een totaalbedrag van 50 miljoen gulden bijéén te brengen om een groot aantal projecten in binnen- en buitenland te financieren op het gebied van het natuurbehoud. Ongeveer de helft van dit streefbedrag, 25 miljoen, zal aan 23 projec ten in ons eigen land worden besteed. Daaronder zijn het behoud van Neerlands oudste natuurgebied het Naarder- meer en de aankoop van onder meer het Limburgse Geuldal in aansluiting op de gelijknamige actie die recentelijk voor dit natuurgebied werd gehouden. Vrijwilligers kunnen zich als collectant melden op de tele foonnummers (071) 140085, mevrouw Frank; 763606, de heer Van Haasteren en 893386, mevrouw Plasmeijer. Theosofie De Theosofische Vereniging houdt vanavond een bijeenkomst in het Logegebouw aan de Steenschuur 6. Mevrouw Ria Exel spreekt over Psycho-synthese en Theosofie. De bijeenkomst begint om acht uur. Hol House in Vrijetijdscentrum De Nederlandse blueszanger/gitarist Shakey Sam komt vrij dag 28 oktober naar het Leids Vrijetijdscentrum. Hij treedt daar vanaf tien uur op op uitnodiging van de stichting Hot House, die vroeger haar jazzconcerten in het Eigen Huis van de studentenvereniging „Augustinus" aan het Rapen burg hield. Shakey Sam wordt begeleid door zijn eigen bluesband. Hierin spelen David Gardeur (piano), Jan de Jong (bas) en Leo Roodhof (drums). De nieuwste l.p. van Sam is tijdens zijn optreden in de zaal te krijgen. De toegangsprijs is 4,50 per persoon. Turfmarktbrug B. en w. hebben onlangs de sloop van de Turfmarktbrug en het maken van een nieuwe vaste brug over de Oude Vest openbaar aanbesteed. Als laagste inschrijver is Lareco b.v. uit Alphen aan de Rijn genoteerd. Dit bedrijf wil het werk voor ƒ589.400,- klaren. De hoogste inschrijver is de aanne mersmaatschappij Van der Straaten b.v. uit Hansweert voor ƒ762.000,-. Bij de openbare aanbesteding hebben zich geen Leidse ondernemers ingeschreven. Storende drukfout In het artikel over micro-theater Imperium in de L.C. van donderdag 20 oktober is een storende drukfout geslopen die voor veel mensen nogal wat problemen I In het artikel wordt namelijk gesproken van een eventueel uitstel van het verdwijnen van Imperium van de zolder van het fabrieksgebouw aan de Ves testraat 40 omdat een druk kerij in hetzelfde pand uitstel van verhuizing had gekregen tot 1 januari 1979. Zoals bekend gaat het pand Ves testraat 40 vallen onder de slopershamer in het kader van de renovatie van Pancras-OosL Dat gaat echter een jaar eerder gebeuren, namelijk in het begin van het jaar 1978 en niet in 1979 zoals stond vermeld. Andere bedrijven in hetzelfde gebouw hebben door de drukfout helaas de indruk gekregen dat ook voor hen uitstel van executie wat betreft het verhuizen mogelijk was. Dat is dus niet het geval, en de redactie van de L.C. betreurt het dat nu ten onrechte hoop is gewekt bij de verschillende bedrijven in dit gebouw. Lezing over Melkweg De Leidse Weer- en Sterrekundige Kring houdt vanavond de eerste lezing van dit nieuwe seizoen over het magneetveld in de melkweg. Door polarizatiemetingen van sterren (opti sch), quasars, pulsars, galactische radiostraling en de spurs te combineren kan de structuur van het magneetveld in de melkweg bepaald worden. De lezing wordt door dr. T. Spoelstra aan de Wassenaarseweg 78 gehouden. Kindervoorstelling Stratenmakers Woonwagenbewoners op het industrieterrein De Waard ont popten zich afgelopen weekend als uitstekende wegenbou wers. Het wegdek van het rijpad, dat naar hun verblijven voert was van dien aard, dat er nog moeilijk over gereden kon worden. Wat hieraan te doen? Gewapend met een aantal stratenmakersattributen en een ruime hoeveelheid klinkers toog men naar het hobbelpad. Met vereende krachten ont wikkelde men ter plekke een hoeveelheid particulier initia tief waar Gemeente Werken jaloers op mag zijn. De ganse dag werd er gesjouwd, gewikt en gewogen, hetgeen aan de stedelijke politie niet zonder wenkbrauwfronsen voorbijging. Men besloot daarom eens een kijkje te gaan nemen bij het nijver volkje. De wakkere politiemannen konden echter niets ontdekken, wat ook maar enigszins ongeoorloofd zou kunnen zijn, weliswaar een tikje vreemd, hoe welOp de ellebogen geleund zaten enkele bezweet- te mannen tussen de kieren van een gloednieuw plaveisel de laatste resten aarde en zandkorrels weg te blazen, welke hun meesterstuk ontsierden. Een ander streek met zijn mouw over een wat dof uitgevallen klinker en probeerde deze aanstootgevende steen nog enige glans te verschaffen. „Bravo", riep de politie, „dat hebben jullie nog eens mooi gedaan. Goed werk jongens, want het was hier knap stoffig aan het worden". Wat oom agent niet wist, of misschien ook welwas, dat er een totaal nieuw straatje door de groep was aange legd. Uitstekend vakwerk zonder plooien en bobbels. Inmid dels is aangeboden door de bewoners van het woonwagen kamp om ook het wegdek van de Breestraat in hun activitei ten te gaan betrekken. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Sandra, dr. v. C. Kuijt en E. Smit. Jacoba, dr v J. Zuijderduijn en W. van Dijk. Johan I.. zn. v. I. Lens en A G. Leeflang. Zegert. zn. v. Z. Goedhart en G. Verkerk. Malak F., dr. v. M M. Bassiouni en A Mourad Fahmi. Larissa M. C. C.. dr. v. W. A. Molenkamp en M. J A. van den Berg. Margina G.. dr. v. J. Betgen en A. J. Koolhof. Overleden. J. M. van der Laan geb. 1903. C. van Driel geb. 1904 geh. gew. met D de Ruiter. A van der Plas geb. 1954 geh met T. Koekebakker. T M. A Ten Hengel geb. 1922 man. F. J. M. van Dljck geb. 1977 dr. v. L J. M. A van Di|ck en J. H. C. van Kemenade, P. van Schalk geb. 1922 man, J. Landré geb. 1916 man. Gehuwd: J. C. J. Robbers en A J. M. van Brakel. J. S. Wolters en E. G Flippo. J. Jansen en A. P. Nieuwpoort, G. A Stouten en H. H. Gort. N. Witte- man en M Borreman, J. C. Waaijers en I. E. M. Baden. Ondertrouwd: J. F. Betcke en O. A 's-Gravendijk, F. E. Bolding en M. J. van der Laan. C. J van der Geest en M. Mulder. M T Kassem en G. E. Lossie. C. A Keijzer en J W. Rijnsburger. E. H. M Maas en E. J. van Lohuizen, H. S. Malhotra en M. J. C. van Egmond, N. J. Moonen en J. M. T. de Charro. J. T A. Pleij en M. C. M Kathamn. A S. Roelandt en A van Eijk, T. J. Smit en J. H. de Roodo. M. C. Verhoog en P. Slegtenhorst, W G. Verkade en C. Miedema, J. Vertelman en J. Slcos. F. Wagensveld an K. N Hansen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3