Meer lachen dan boksen in Amicitia Tafeltennissters niet gelukkig met 1 indeling Vriesekoop bij heren Verzekering rijschool soms onvoldoende Slechte instructies bij modelbouwdozen Bij kopen van huis: let op dure verzekering JOHN LING HEEFT TALENT Wolfgang FrD] naar Dortmu Victor Linart overlede SPORT LEIDSE COUR AN. DINSDAG 25 OKTOBER 1977 PAGIN* DEN HAAG Als je voor het lachen was gekomen dan zat men gisteravond goed in het Haagse gebouw Amicitia. Voor de echte bokslief- hebbers was er weinig te zien. De meeste van de slechts elf partijen waren om te huilen of te lachen, het is maar hoe je er tegenover staat. Eén ding is zeker: het was met dit materiaal voor handen niet verantwoord om een boksavond te organiseren. Promotor Theo Huizenaar kwam in de ring met de mededeling, dat het moeilijk was om goede boksers te krijgen omdat in verschillende distric ten de kampioenschappen al waren begonnen. Op het programma stond het heroptreden van de Hagenaar Jan Wareman van School Kristalijn. Twee jaar geleden in het zwaargewicht toen door het boksen in het Vlaardingse Holy-zieken- huis gekomen en nu flink afgetraind terug in de ring in het halfzwaargewicht Tegen de sterke Ton de Groot uit Rotterdam, die al meer dan vijfentwintig partijen achter de rug heeft, deed hij het niet onverdienstelijk. In de derde ronde moest hij erg afzien. Conditiegebrek deed hem bijna ten onder gaan. Wareman heeft toch een aardige techniek om in de B-klasse zijn partijen mee te boksen. Nu verloor hij echter op punten van de Huizenaar-pupil. Een bokser met aanleg voor het eerst in de ring, was de negentienjarige broer van het Amsterdam se voetbaltalent John Ling. Hij heeft een goede dekking, liet bij tegenstander Hochwald (Huize naar) enkele leuke linksrechtse combinaties door lopen en had een paar keer een uitstekende rechtse waarmee zijn tegenstander het even moei lijk had. Maar Ling kan ook ontvangen, bezit een goede conditie en mede daardoor stapte de half zwaargewicht bij de nieuwelingen met een meer dan verdiende puntenoverwinning uit de ring. Op het eerste gezicht een aanwinst voor de Haagse boksvereniging Kristalijn. Er was verder nog een aardige slotpartij tussen Gerrit Veenstra (Kristalijn) in het weltergewicht •C-klasse tegen Dick de Wee (Verbon). Laatste zegevierde op punten. Punten die hij had verkre gen in de eerste twee ronden. In de laatste ronden was de Hagenaar Veenstra sterker, maar zijn achterstand was te groot En dan de show en het lachen. Blijkbaar komen daar de toeschouwers ook op af, want de zaal was toch nog behoorlijk vol. Hoofdrol voor Hennie Rijkse (Marciano) die lachend en dansend zijn tegenstander Venrooy in de eerste minuut de ring uit sloeg. De vreugde kon niet op door de toeval streffer. Na de pauze ging Bruin (Nicolaas) onder een fluitconcert tegen de vloer. De klap van Van Kruiningen was een daalder waard, maar beide boksers deden meer aan vermaak voor de zaal dan aan de bokssport. Kortom, weer zo'n boks avond om snel te vergeten. ARTHUR VAN RIJSWIJK De overige uitslagen: Junioren C-klasse zwaargewicht: P. v.d. Weiae (Verkade-Westland) w.o.p. tegen H. de Rijk (Verbon-Utrecht); G. van Dooren (Marciano-Maarsen) w.o.p. tegen B. de Jong (Verbon-Utrecht). Nieuwelingen middengewicht: R. Dorst (Nicolaas) onbe slist tegen R. de Koning (Kristalijn). Halfzwaar: L. Hessels (Huizenaar) winnaar door r.s.c. in de tweede ronde tegen A. Schuck (Nicolaas). C-klasse middengewicht: R. v. Beek (Marciano) w.o.p. tegen S. Leerentveld (Huizenaar), zwaarwelter: J. Krum- pelman (Huizenaar) w.o.p. tegen E. Langeveld (Kristalijn). BRAUNSCH WEIG - Wolf gang Frank, die enige jaren gele den met weinig succes voor AZ '67 speelde, is gis teren voor 800.000 gulden door Ein- tracht Braunschweig verkocht aan Borussia Dortmund, zaterdag tegen Saarbrücken voor het eerst voor zijn nic spelen. Wolfgang Frank, vorig seizoen één van de gevaarlijks» van de Bundesliga, kwam enkele dagen geleden persooi met Borussia Mönchengladbach. Dortmund deed, voor h getekende overeenkomst kwam, nog betere voorstellen. EVREUX Victor Linart, oud-wereldkampioen bij dt is zondag op de leeftijd van 89 jaar na een hartaanval in het ziekenhuis van Verneuil-sur-Avre in het Franse ment Eure. Linart, geboren in Floresse (België), die in 1906 zijn eersl wedstrijd reed, werd vier keer wereldkampioen achter motor en behaalde vijftien keer de titel van België specialiteit. Linart had zich in Frankrijk gevestigd en Franse staatsburgerschap verkregen, maar hij heeft to| einde van zijn loopbaan, in 1934, als wielrenner altijd de 1 kleuren verdedigd. Uit een onderzoek van de Consumentenbond blijkt dat niet elke autorijschool tegen alle soorten schade is verze kerd. Een WA-verzekering hebben ze allemaal wel, omdat dat wettelijk verplicht is. Een inzittenden verzekering, waarop de schade verhaald kan worden wanneer een leerling letsel heeft opgelopen bij een aanrijding, hebben echter lang niet alle rijschoolhouders afgesloten. Zelfs blijken er rijscholen te zijn die zonder kaskoverzekering werken. Riskant voor de leerling want die kan, bij grove schuld (bijv. wanneer hij met opzet niet doet wat de instructeur zegt) in theorie aansprakelijk worden gesteld voor de schade aan een lesauto. Volgens de Consumentenbond zou voor elke lesauto min stens een WA-Kasko-Inzittendenverzekering gesloten moe ten zijn en zij adviseert daarom iedereen die les wil nemen naar het soort verzekering te informeren dat de rijschool houder heeft afgesloten. Voorts vindt de bond dat er uniforme schriftelijke lesvoorschriften moeten komen voor de hele rijschoolbranche, waarin de rechten en plichten van rijschool en leerling moeten zijn opgenomen. Wanneer er zulke lesvoorwaarden komen, moet gelijktij dig een geschillenregeling in werking treden voor het geval er toch meningsverschillen ontstaan. Uit een enquête is de Consumentenbond bovendien gebleken dat er nogal wat klachten zijn over de autorijscholen. Zo komt het nogal eens voor dat de instructeur de les onderbreekt voor privé-aangelegenheden, dat hij nogal eens later komt voor de les dan afgesproken en dat er gedurende een groot deel van de les vreemde mensen in de auto zitten. Martin Vergay ongelijk DEN HAAG De raad van appel van de Stichting Nederlandse draf- en ren sport (NDR) heeft het beroep van beroep strainer en -pikeur Martin Vergay afgewe zen. Vergay was het niet eens met de hem opgelegde straf van drie maanden uitslui ting, met gelijktijdige ontzegging van de toegang tot alle wedstrijd- en trainingsba- nen voor de zelfde periode. De straf zal nu op maandag 31 oktober ingaan. m De trainer Vergay kreeg van de strafcom- missie van de NDR een schorsing opge legd, omdat hij het hem in training zijnde paard „Nescio" in het bloedmonster, na de overwinning van dit paard in de draverij om de Olga-Pluto-prijs op 29 mei van dit jaar in Groningen, de door de NDR verbo den stof pherulbutazon (een pijnstiller) werd aangetroffen. De uitslag van het eer ste onderzoek luidde: „Verdacht". De door Vergay aangevraagde contra-expertise le verde hetzelfde resultaat op, zodat het paard positief werd bevonden. MARTINEPRIJS: Hopeful Future S, Clio en Selektaner POPULIERENPRUS: Oroline, Or son Baker en Netty Prise. EIKENPRLJS: Peggy Duke, Platina en Only Fortuna MIT1NGIPRIJS: Anastasia, Selinas Gold en Artois. ESSENPRIJS: Pearl Oliver, Paulien Maaldrift en Marv S. KASTANJEPRIJS: Orion Dakota, Ormosa en Lazuur. ZILVEREN SCHILD: Cupid's Cave, The Toy en Pantokrater. WILGENPRIJS: Hyacint, Lou Spen cer B en Never Worry. HERFSTPRIJS: Paroli Vitesse, Pas ja Rosa en Pijlsnel. Goud voor José Homminga LONDEN José Homminga heeft goud gewonnen op de open Britse Judokampioenschappen voor dames. Zij won in de klasse tot 48 kilogram. In dezelfde categorie veroverde Brigitte Oosterling uit Tilburg de derde plaats. Derde plaatsen waren er ook voor de Amsterdamse Vera van der Meulen in de klasse tot 56 kg en voor de eveneens uit Amsterdam afkomstige Yvonne Vringer in de categorie tot 61 kg. Roerig voetbal Argentinië BUENOS AIRES - De Argentijnse voetbalcompetitie heeft een roerig weekeinde achter de rug. Tijdens de wedstrijd Boca JuniorsChacarita openden de twee supportersgroepen het vuur op elkaar. Twee voetbalaanhangers raakten gewond tijdens de schietpartij. De politie kon de schutters niet terugvinden. Na de wedstrijd, braken in de stad opnieuw vechtpartijen tussen supporters uit. De politie gebruikte traangas en rubberen kogels om de onruststokers tot kalmte te manen. Tijdens de wedstrijd Quilmes—Temperley moest de politie even eens traangas en rubberen kogels gebruiken om een einde aan een massale vechtpartij te maken. Tips voor Duindigt (Van onze sportredactie) WASSENAAR De laatste Duindigtmeeting van dit seizoen voor de woensdagmiddag staat morgen op het programma. Daarna volgen nog twee zater dagen en Duindigt heeft het weer gehad voor dit seizoen. De tips: BEUKENPRUS: Papillon, Peter van Aduard en Porseleintje Kopers van modelbouwdozen krijgen vaak te maken met onvoldoende bouwinstructies. Van maar weinig modellen is een instructie in het Nederlands verkrijgbaar, meestal is er een instructie in het Frans, Duits of Engels. Voor geroutineerde bouwers is dit geen probleem, maar beginners ondervinden veel moeilijkhe den met technische termen in vreemde talen. Aan de buitenkant van de doos is trouwens niet te zien in welke taal de instructie is gesteld. Trouwens ook op de inhoud van de informatie is vaak nogal een en ander aan te merken. Het gaat er vaak om of het model bloksgewijs kan worden opgebouwd: bijvoorbeeld eerst de mo tor bouwen, verven, laten drogen, en daarna het chassis. De aangegeven volgorde, waarin onderdelen aaneengevoegd moeten worden, zal juist moeten zijn aangegeven, terwijl voor be ginnende bouwers voldoende algemene tips in de gebruiksaanwijzing moeten staan. Op de dozen zelf staat vaak onvoldoende infor matie over het juiste uiterlijk van het model, de afmetingen, de leeftijd waarvoor het be stemd is, het aantal onderdelen, de noodzaak het model te verven, etc. De uiteindelijke afme tingen van het model staan vaak in geen ver houding tot de omvang van de doos. De onderdelen zelf vertonen ook tekortkomin gen: soms zijn ze krom of slecht gegoten, en veelal is het wegvijlen van bramen een tijdro vend werk. De Stichting Vergelijkend Warenonderzoek, die de modellen heeft onderzocht, geeft een aantal bouwtips voor beginners: laat de onderdelen zo lang mogelijk aan de „boom" zitten, bij het nummertje - dat voorkomt zoekraken. Kleiii onderdelen kunnen trouwens het best aan d boom geverfd worden. Breek de onderdelen niet los van de boon maar snij of knip ze los. Pas de onderdele eerst, voor u ze lijmt. Kleine hoeveelheden lijd kunnen aangebracht worden met tandestokt of speld. Kromme onderdelen zijn recht I buigen in heet water. Werk bloksgewijs: bou| en verf delen van het model, zolang ze nog goe bereikbaar zijn. DEN HAAG De beslissing van de Nederlandse tafeltennisbond om de Europese jeugdkampioene Bettine Vriesekoop in de heren- competitie te laten meespelen, heeft bij verschillende topspeel- sters kwaad bloed gezet. Niet alleen omdat de bond extra facilitei ten voor deze 15-jarige speelster schept, maar ook vanwege haar laagdunkende opmerkingen, voor de televisie, over haar concur renten. Bovendien vindt men het vreemd, dat Bettine uitkomt in de herencompetitie, maar tevens deelneemt aan de titelstrijd voor de dames. Het tafeltenniswereldje is echter klein en openlijk protesteren kan een speelster een plaats in het nationale team kosten. Boetseerklei soms slecht voor gezondheid Het is jammer voor de Hema, Talens en ZAC, maar de boet seerklei die zij op de markt brengen is. blijkens een test van de Consumentenbond, slecht voor de gezondheid en kan dan ook beter niet wor den gekocht, zeker niet om er kinderen mee te laten spe len. Van de speciale soorten „kinderklei" is het merk Play- Doh ronduit slecht, zo blijkt uit de test. Wat kan men wél kopen? Van de speciaal voor kinderen bedoelde boetseer- materialen komt, mede gezien de prijs, SES zachtblijvende boetseerklei het meest in aan merking. Van de zelfhardende soorten zijn DAS-Pronto en SES zelfhardwordende boet seerklei bijzonder geschikt. Wie echter niet al te hoge eisen stelt aan de sterkte van de maaksels kan de losver- krijgbare fijne chamotteklei net zo goed kopen als alle andere merken en het is bo vendien veel goedkoper. Nog steeds proberen makelaars en verzeke ringsmaatschappijen hun cliënten bij de aan koop van huizen een „gemengde hypotheek" te verkopen. De Consumentenbond, die al vele malen heeft aangetoond dat een annuïteitenhy potheek vrijwel altijd de voorkeur verdient boven een gemengde hypotheek, waarschuwt daartegen opnieuw in de Consumentengids van november. De prijzen van de huizen zijn al hoog genoeg, om ook nog met een te dure hypotheek te worden opgescheept. De annuïteitenhypotheek gaat uit van gelijkblij vende kosten. Aanvankelijk zijn die kosten voor het grootste deel de betaling van rente over het geleende bedrag, in een later stadium als de rente na een aantal aflossingen is ge daald, wordt een hoger bedrag per jaar afge lost. Bij een gemengde hypotheek betaalt men jaarlijks ook een gelijk tedrag, maar dit be staat uit rente en levensverzekeringspremie, want tijdens de looptijd wordt niets afgelost. De hypotheek wordt afgelost met de uitkering die men aan het eind van de looptijd krijgt. Overlijdt men eerder, dan wordt de hypotheek in een keer met de uitkering afgelost. Mensen met een laag inkomen zullen vooral geïnteresseerd zijn in de lasten in de beginpe riode. Een vergelijking tussen een annuïteiten verzekering, inclusief overlijdensrisicoverzeke- ring, een hypotheek met gemengde verzekering bij Centraal Beheer (een goedkope maatschap pij) en een hypotheek met gemengde verzeke ring bij „kartelmaatschappijen" (die niet met hun levensverzekeringspremies concurreren), leert dat de annuïteitenverzekering aanzienlijk goedkoper is. Mensen met een hoog inkomen die meer oog hebben voor de som van de lasten over 30 jaar, zullen bij een gemengde hypo theek van Centraal Beheer goedkoper uit zijn, mits zij niet vervroegd aflossen of tussentijds verhuizen. Centraal Beheer kan overigens zijn premies tussentijds verhogen. Projectieschermen en kwartshorloges Wie een projectiescherm zoekt om uitsluitend dia's op te vertonen kan het best een gewoon wit scherm nemen en wel Fins Olympic Matlux die ongeveer 47 gulden kost zo blijkt uit eenj test van de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek. Voor uitsluitend filmprojectie heeft men meer aan een metaalscherm, waarbij Reflecta Superlux (ca. 95 gulden) goed uit de test naar voren komt. Voor dia en filmprojectie is een kristalscherm een goed compromis en de beste keus blijkt dan de Revue Perlwand 8448 van ca. 52 gulden. De SVWO onderzocht ook kwartshorloges en kwam tot de conclusie dat een wijzerhorloge te verkiezen is boven een cijferklokje. De wijzerhorloges zijn beter af te lezen en verbruiken minder stroom. Toch was er dit weekeinde een „stil" protest. Conny van Moorst schreef een boze brief aan het hoofdbestuur, Sandra de Kruiff kwam niet opdagen in de wed strijd tegen Tempo Team en Marjan van der Vliet liet ver stek gaan in de eerste ronde van het wintercircuit. Ze zou „tafel- tennismoe" zijn, maar de werke lijke reden schuilt in de opmer kingen van Bettine. „De spanning werd me teveel", vertelt Marjan van der Vliet. „Die beslissing van de bond was net de druppel die de emmer liet overlopen. Daarbij kwamen die opmerkingen van Bettine over de andere speelsters, die niets waard zouden zijn. Ik snap niet dat haar coach, die teven bondscoach is, zoiets toelaat, want binnenkort moeten we met haar in het Nederlandse team spelen. In de competitie zijn wij te slecht om tegen haar uit te ko men, maar straks bij de Neder landse kampioenschappen zijn wij wel goed genoeg. Ik betreur het dat de bond deze beslissing heeft genomen, want de dames competitie was juist interessant door haar inbreng. Door haar vertrek dupeert zij natuurlijk ook een aantal andere speel sters, want ook voor ons wordt de concurrentie minder", aldus Marjan van der Vliet, die weinig voelt om openlijk protest aan te tekenen. „De bond komt toch niet op deze beslissing terug", meent zij. „En je loopt het risico je nationale teamshirt te verspe len." Ook Sonja van Weelderen-Helt- zer is niet gelukkig met de be slissing van het hoofdbestuur. Zij diende zes jaar geleden, toen de damescompetitie werd ingesteld een verzoek in om bij de heren te worden ingedeeld, vanwege het gebrek aan con currentie. Maar dat werd afge wezen. Of zij nu ook „over-' schrijving" aanvraagt naar de herencompetitie? Sonja van Weelderen: „Nee, be slist niet, want ik heb het bij de dames prima naar mijn zin. Zes jaar geleden waren er slechts vier dames met een gelijkwaar dig niveau, maar nu Ügt dat Sonja van Weelderen-Heltzel is één van de speelsters die om Bettine Vriesekoop deel te laten nemen aan de anders. In de eerste instantie van onze tegenstand en nu is zij heb ik begrip voor deze situatie daar bovenuit gegroeid. Maar en ik gun het Bettine van harte. dat geldt ook voor Judi Williams Maar aan de andere kant du- en mij. Ik vraag me af hoe groot peert ze wel de negen andere dat verschil tussen haar en ons topspeelsters. In feite heeft zij nu eigenlijk is?" twee jaar de vruchten geplukt Een vraag die het bondsbestuur heeft geageerd tegen het besluit van de tafeltennij herencompetitie. zichzelf ook wel eens mag stel- trokken uit de bond. Mai len, want door deze beslissing persoon van René van E loopt men de kans de hele da- NOAD is alweer een go mestopbij de heren ingedeeld volger gevonden en d wil worden. Competitieleider lijkt deze zaak met een S Jan Stappers zag dit aankomen te lopen, en heeft zich wijselijk terugge- BAS GROOT WESSB

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10