Crisisplan nodig om export te redden Zwitseis geld uit Hólland ficidócScMuo/nt „Thailand staat ïweer onder imilitair regiem Zuid-Afrika postgiro en «S rijkspostspaarbank Rotterdammers gaan weer naar Amerika Rechter in proces tegen Rosenbergs niet objectief Poolse dissidenten publiceren manifest IRIITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 21 OKTOBER 1977 PAGINA 9 J zijn vrouw Margaret hem enkele maanden geleden verliet omdat genoeg van had alleen maar handjes te schudden en de anige echtgenote te zijn van een staatshoofd, is de Canadese Trudeau regelmatig gezien in gezelschap van de actrice en producente Sandra O'Neill. Kranten in Canada spreken al over .euwe mevrouw Trudeau". De Canadese premier zou de echtschei- jprocedure met Margaret al vrijwel rond hebben, zodat er geen <els meer zijn voor een huwelijk met Sandra, die momenteel een inde show brengt in een van de duurste nachtclubs van Ottawa. fJANGKOK (REUTER) Na slechts een jaar lang ;n uit burgers bestaande regering te hebben gekend ;aat Thailand sinds gisteren weer onder een militair ewind. Bij een kennelijk zonder bloedvergieten verlo- >en staatsgreep schoven de militaire leiders het kabi- et van premier Thanin Kraivichine aan de kant en :elden een revolutionaire raad in. eze heeft inmiddels bekendgemaakt dat volgend jaar alge- ïene verkiezingen zullen plaatshebben met het doel de lemocratie in het koninkrijk met zijn 45 miljoen zielen te ïerstellen. De perscensuur is opgeheven, ilitairen bezetten gisteren regeringsgebouwen en vitale in- allaties in de hoofdstad Bangkok, waar de bevolking het (nieuws van de staatsgreep kalm opnam. Er waren geen meldingen van incidenten of ongeregeldheden. Een door de [militairen afgekondigd uitreisverbod voor Thailanders werd tsee uur later al weer opgeheven. Over de verblijfplaats van iremier en zijn ministers is officieel niets bekendgemaakt, j ingelichte zijde is vernomen dat zij zich in het regerings- tirum bevinden dat onder bewaking staat van militairen. 1 revolutionaire raad, onder leiding van admiraal Sa-Ngad rChaloryoo, liet weten de macht te hebben overgenomen „om situatie te helpen oplossen, de economie -te verbeteren e^en de monarchie in stand te houden". Admiraal Sa-Ngad, nd die in de vorige regering minister van défensie was, verklaar de dat het program van premier Thanin, een over een periode van twaalf jaar in fasen geplande terugkeer naar democratie, gTj te langzaam ging en verdere onenigheid in de hand werkte. Bedrijfsleven wil enkele bonderden miljoenen DEN HAAG - Bij monde van het Centraal Orgaan voor de Economi sche betrekkingen met het buiten land heeft het Nederlandse bedrijf sleven ervoor gepleit, dat het te vormen nieuwe kabinet een crisis plan voor de Nederlandse export opstelt en uitvoert. Omdat het de export slecht gaat, moeten er in het kader van dit exportplan di rect maatregelen worden getroffen, waardoor de achterstand op het stuk van de exportsteun, die Ne derland nu ten opzichte van alle andere landen heeft, wordt opgehe ven. Tevens vraagt het Centraal Orgaan een overheidsbeleid, dat gericht is op verbetering van de exportpositie. Voorzitter H.J. de Koster van het bestuur van het centraal orgaan zegt dat er nog geen aanwijzingen zijn die een opleving van de export doen verwachten. Om het Neder landse bedrijfsleven in staat te stellen op voet van gelijkheid met het buitenland te concurreren, zullen maatregelen op het ge bied van exportsteun en -begeleiding moeten worden genomen, die enkele honderden mil joenen guldens zullen kosten. Zou men bij voorbeeld nog een jaar wachten met het nemen van die maatregelen, dan zal onge veer het dubbele van dit bedrag nodig zijn om de Nederlandse export uit het slop te halen. De overheid besteedt nu grote bedra gen om bedrijven, die in moeilijkheden zijn te helpen. Het Centraal orgaan meent, dat een deel van dit geld moet worden verscho ven naar zijn crisisplan voor de export De voorzitter van het Centraal Orgaan stelt nadrukkelijk het bedrijfsleven met zijn cri sisplan geen voorsprong op zijn buitenland se concurrenten probeert te krijgen. Het gaat er om dat de achterstanden bij het buitenland op het gebied van overheidssteun en begeleiding van de export worden inge haald. Een eerste vereiste is uiteraard, dat een verdere achteruitgang van onze relatieve kostenpositie wordt voorkomen. Ook mag de gulden niet verder stijgen ten opzichte van de valuta's van onze concurrenten., aldus de heer De Koster. OVER de volstrekte afwijzing van de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika door de Nederlandse regering en het parlement heeft nimmer enige twijfel bestaan. Tot voor kort koos men echter voor de handhaving van de dialoog, het voortdurende gesprek, teneinde daardoor een verandering ten goede te bereiken. Die weg heeft geen resultaten opgeleverd. Integendeel. De maatregelen, die de regering- Vorster deze week heeft genomen, houden een verscherping in van de tegenstellingen, die de hoop op een ommekeer, zelfs een geleidelijke, vrijwel de bodem hebben ingeslagen. TERWIJL de vrije wereld op tal van fronten moet strijden vóór de handhaving van de primaire mensenrechten heeft de blanke minderheid in Zuid-Afrika vele inwoners van dat land beroofd van elementaire rechten als het recht van vereniging en vergadering. Ook de vrijheid van meningsui ting, via een eigen krant, voor de zwarte meerderheid, is in zijn kern aangetast. Ook het verbod van één krant is een directe aanslag op die onmisbare vrijheid. De humanitaire hulp, die o.m. door Nederlandse instanties aan de zwarte bevolking wordt gegeven, komt door het arresteren of op andere wijze van hun persoonlijke vrijheid beroven, van ook blanke leiders tegen de apartheid, op losse schroeven te staan. Zo ontwikkelt een land, waarmee Nederland door afkomst en taal steeds een nauwe verbondenheid heeft gevoeld, zich tot een politiestaat, waarin het kan zonder twijfels worden voorspeld het geweld hand over hand zal toene men. Het lijkt thans onontkoombaar, dat ook de Nederlandse regering via andere maatregelen dan het opschorten van het cultureel verdrag de regering-Vorster duidelijk moet maken, dat het land bezig is zich buiten de gemeenschap der vrije volkeren te plaatsen. Het Handvest van de Ver enigde Naties is opnieuw voor een land tot niet meer dan een vod papier geworden. VS reviseren Egyptische MIG-toestellen CAIRO (Reuten) Amerikaan se bedrijven zullen de motoren gaan reviseren van Mig-21 ge vechtsvliegtuigen van de Egypi- sche luchtmacht. Deze toestellen zijn in het verleden, vóóor de Egytische-Russische ruzie, door de Sovjet-Unie geleverd. Egypte krijgt al geruime tijd geen on derdelen meer en de Russische vliegtuigmonteurs zijn vertrok- Zes personen verbrand BILBAO (AP) Zes personen zijn verbrand toen een tankwa gen geladen met een brandbaar oplosmiddel gisteren in de Bil- baose buitenwijk van de weg af raakte, kantelde en ontplofte. Door de vlammen werden vijf zigeunerkinderen, drie meisjes en twee jongens, alsmede de chauffeur van de bus nagenoeg onmiddellijk gedood. Acht men sen moesten met brandwonden naar het ziekenhuis. De precieze oorzaak van het ongeluk was nog niet bekend. Het gekaapte vliegtuig even na de landing in Atlanta. Amerikaanse vliegtuigkaper pleegt zelfmoord ATLANTA (GEORGIA) De kaper van een Amerikaanse Boeing 737, de 29-jarige Tho rn asmichael Hannor heeft zich gisteravond doodgeschoten na dat hij de laatste elf passagiers die hij gijzelde had vrijgelaten. De gezagvoerder, tweede piloot, een advocaat en een politieman stonden bij het vliegtuig toen de kaper, die van bankroof werd verdacht, zich doodschoot. Hannon kaapte het toestel don derdag in Grand Island, Nebras- ka. Bij een tussenlanding in Kansas City om bij te tanken liet hij vrouwen en kinderen vrij. Elf passagiers en de bemanning van vier bleven aan boord. Hannon eiste dat zijn vriend David Stewart, die in de gevan genis zal als medeplichtige aan de bankroof, naar hem toe ge bracht zou worden toen het vliegtuig in Atlanta (Georgia) was geland. Dat gebeurde en Hannon liet daarop de twee ste wardessen vrij. Na een gesprek met zijn vriend liet Hannon de elf overige pas sagiers gaan en sloeg hij de hand aan zichzelf. Jereldreis Carter I gevaar k shington President Carter \erieus wanneer hij zegt dat in november niet aan zijn eldreis door negen landen int als het Congres voordien n aanvaardbare energiewet ft goedgekeurd, ggeplaatste medewerkers de president zeiden dat hij ensdag tegenover de energie gaderende democraten uit Huis van Afgevaardigden, dat hij in Washington blijft de wet er ligt, zodat het ngres niet moet denken dat hem door te talmen kan ngen tot een compromis om zijn tijdstip van vertrek na- t rters reis naar vier continen- begint op 22 november. Hij wacht evenwel dat het Con- is voor die datum met een nvaardbare energiewet komt. loalitie in sraël verruimd L AVIV (AFP-UPD De mocratische hervorm ings be ging van Tigael Yadin heeft een stormachtige vergade- ig gisteren besloten toe te den tot de coalitieregering D premier Menachem Begin koedblok). in het slot van een zes urn- rende vergadering werd met tegen 44 stemmen bij drie thoudingen besloten daartoe ir te gaan. Daarmee zal de ditie kunnen rekenen op un van 78 van de 120 afge- trdigden in het parlement heeft de regering-Begin de un van 63 van de 120 leden n de Knesseth. ud-gevolmachtigd ïinister Einaar •verleden IENEDEN LEEUWEN Dr. J. E. Einaar, vroeger gevol- tochtigd minister van Surina me, is gistermorgen in het Gel derse Beneden Leeuwen op 81- erige leeftijd overleden. Dr. Ei- ®ar was behalve gevolmach- igd minister ook consul gene- ■eal in New York en president- arator van de universiteit van 'Uriname. Hij speelde een be- ^ijke rol, bij de totstandko ming van die'universiteit. lDe crematie vindt maandag lts in het crematorium Eike- )urg in Rijswijk. Publiek wordt voetbal-tv-moe HILVERSUM De laatste ja ren is zowel de gemiddelde be langstelling als de gemiddelde waardering voor televisie-voet bal iets minder geworden. Dat blijkt uit het rapport "12 1/2 jaar televisie-voetbal" van de even lang bestaande dienst kij konderzoek van de NOS. Volgens de samensteller van het rapport lijkt er sprake te zijn van een zekere voetbalmoeheid bij gedeelten van het publiek. "De belangstelling en waarde ring in de laatste jaren, is, nu het niet meer zo goed gaat met het Nederlandse voetbal, gerin ger dan in de jaren zestig. Het nieuwe is er een beetje af', zo concludeert hij. service des che^sposafe betaalkaart p 9234567 th g lucassm stationsstraat 33 loowoude 9999 Is Zwitserland uw reisdoel deze winter? Wij wensen u daar veel plezier. Maar laat dat plezier met bederven door te weinig geld op zak. Neem wat betaalkaarten van de postgiro mee. Elk Zwitsers postkantoor geeft u er maximaal 200 frank per kaart voor, op ver toon van uw giropas en uw geldig paspoort Goeie reis! Mrwft Contant vreemd geld in meer dan 30 landen. JONGENS GOOIEN MET EIEREN Twee mensen hebben gister avond in het bureau Archime- desstraat van de Haagse politie gemeld dat zij door ongeveer tien jongeren met eieren waren bekogeld op de Laan van Meer- dervoort ter hoogte van de Suezkade. Later op de avond werden twee autosurveillanten aangesproken door twee voetgangers op de Regentesselaan die eveneens met succes, door ongeveer vijf tien jongeren met eieren beko geld waren. De eiersmijters zijn nog spoorloos. LISSE De buurtvereniging „Wilhelmina" houdt op 25 ok tober de eerste kaartavond van het seizoen in het Lissese „Baken" aan de Achterweg. Er wordt gestreden om diverse „Vleesprijzen", de uiteindelij ke winnaar ontvangt uit han den van mevrouw Van der Velden een wisselbeker. Inleg- geld bedraagt 4 gulden per avond. De competitie wordt 5 avonden gespeeld. LISSE De recreatiecommis sie van het gemeenschapcen- I trum „De Poel" houdt op vrij dag 21 oktober een discoavond voor de jeugd. De discoavond wordt in het „Poelhuys" ge houden van 19.00 uur. Op zaterdag 22 oktober wordt in het Poelhuys een kienmid- dag gehouden ten bate van de Vara speelgoedactie. Een kien- briefje kost 20 cent, ouders zijn niet welkom. Dirigent Edo de Waart en de leden van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest weten wat hun te doen staat: de derde Amerikaanse toernee omvat 23 concerten in vier weken. Gisteravond en van avond nog concerten in De Doelen, maandag vertrekt men naar Nevada, Californië en Arizona. Op 25 november hoopt men terug te zijn. Men is bij het R.Ph.O. zo ingenomen met de Amerikaanse pianist Paul Schenly, dat hij de concertreis van 1975 meemaakte, dat hij met het orkest in september j.l. concerteerde tijdens de Londense Prom en ook in de komende toernee is hij één van de solisten. Een voortreffelijk pianist, zonder twijfel, maar op zijn visie van Beethovens derde pianoconcert valt zeker nog wel wat aan te merken. In de eerste maten reeds demonstreerde hij met zijn hamerende aanslag tumultueus geweld, de aanpak van een Liszt- concert, uitbundig, zeer virtuoos en bijzonder rijk aan (uiterlijk) effect. De levendigheid, de vreugde, de humor werden aan dit alles duidelijk ondergeschikt gemaakt. De solist applaudiseerde voor het orkest en hoe ongebruikelijk ook, het was zeker terecht. Edo de Waart heeft zijn orkest op zeer hoog niveau laten spelen deze avond. Het Beethoven-programma werd jgeopend met de ouverture Leono- re nr. 3 en dezevende symfonie besloot dit opvallend correct afgewerkte orkestrale aandeel. Geïnspireerd en attent, boeiend en karaktervol. In het Amsterdamse Carré ging gister avond de première van de nieuwste musical van Annie M. G. Schmidt, geti teld „Foxtrot". Tij dig hersteld van een beenblessure, opgelopen tijdens de repetities, danst- in deze scène Geor gette Hagedoorn met twee meisjes van het ballet. WASHINGTON (UPI) Julius en Ethel Rosenberg zijn in 1951 wegens spionage naar de elec- trische stoel gestuurd door een rechter die, in flagrante schen ding van de wet, vóór, tijdens en na de zittingen contact on derhield met de openbaar aan klager. Dit blijkt volgens Ame rikaanse juristen uit stukken (van de federale recherche FBI en andere instellingen) die on langs werden opgeëist door Ro bert Meeropol. Deze 30-jarige zoon van het echtpaar Rosen berg probeert al jarenlang de naam van zijn ouders te zuive ren. De Rosenbergs werden tijdens de koude oorlogsperiode veroor deeld, en in 1953 gevonnist, om dat zij Amerikaanse atoomge heimen zouden hebben verra den aan de Sovjet-Unie. Meeropol eiste onlangs tot dus ver geheime stukken op, krach tens de wet op vrije informatie. De stukken, die zo'n 30.000 pagi na's beslaan, zijn bestudeerd door een 100 advocaten en hoog leraren in het stafprocesrecht De groep heeft de commissies van justitie in Huis van Afge vaardigden en Senaat schrifte lijk verzocht om een onderzoek naar het optreden van rechter Irving Kaufman, de man die het doodvonnis uitsprak. Kaufman is tegenwoordig presi dent van het hof van beroep in New York. Hij heeft met geen woord gereageerd op de zeer ernstige beschuldiging die tegen hem is ingebracht Professor Vern Countryman van de Harvard-universiteit is van mening dat er uit de stuk ken een schokkend patroon op doemt van. „ex parte" contacten (buiten de rechtzaal) „tussen Kaufman, de openbaar aankla ger, FBI-agenten en andere ambtenaren". WARSCHAU (UPI) Meer dan honderd Poolse dissidenten heb ben gisteren een manifest gepu bliceerd waarin wordt opgeroe pen tot herbezinning op de poli tieke en economische situatie in het land en waarin tevens be paalde fundamentele vrijheden worden gevraagd. Het manifest stond gisteren afgedrukt in het onafhankelijke maandblad Glos (de stem). Volgens het manifest ligt de „bron van de huidige economi sche verwarring, van het verval van de autoriteiten en van de demoralisering van de samenle ving in het feit dat de burgers worden beroofd van hun rech ten en het land van zfin onaf hankelijkheid". Gevraagd wordt om vrijheid van woord en infor matie, vrijheid om verenigingen te vormen en het recht op sta ken. Tot de 110 ondertekenaars van het manifest behoren Ja eek Ku- ron, Adam Michnik en Jan Jo zef Lipski, alle drie vooraan staande leden van het „comité ter verdediging van de arbei ders". Glos drukte ook het tele foonnummer af en het adres van een nieuw onafhankelijk uitgeverskantoor dat geopend is in het apartement van de dissi dent An toni Maciarewicz. Politieaanval op fabriek: 120 doden QUITO Bij een aanval van de politie op een suikerfabriek bij Qoayaquil in Ecuador zijn 120 stakende arbeiders om het leven gekomen. De stakers trachtten te ontsnappen en kwamen in het water terecht en verdronken. Van de 1800 arbeiders zijn honderden gearresteerd. De regering had woensdag gezegd dat 16 arbeiders waren verdron ken toen zij om aan traangas te ontkomen in het water waren gesprongen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9