v^pen Universiteit oplossing voor capaciteitsproblemen NIET GEK TE BEGINNEN: toeslag en een winstdeling. F2091.- PLUSfl Dat waren de dagen van Jo Versluis en zijn zilveren Langeraarse drumband Deining rond doorgestoken' loterij in Rijnsburg IOMMEEI i Lustrumten toonstelling Nophilex IV in Noordwij k n nu de pijpers weer... T.EIDSE COURANT VRIJDAG 21 OKTOBER 1977 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen legenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. RIJNSBURG In Rijnsburg is enige beroering ontstaan nadat bekend is geworden dat de hoofprijs in een loterij is gevallen op niet uitgegeven loten. Die beroering werd nog eens verhevigd door het gerucht dat de hoofdprijs, een Volkswagen Polo met een waarde van rond de tienduizend gulden, bij een der organisatoren terecht zou zijn gekomen. Het betreft de loterij die de Rijnsburgse middenstand op touw had gezet ter gelegenheid van de opening van een nieuw winkelcentrum. Iedere Rijnsburger ontving gedurende een bepaalde periode bij aankoop van meer dan vijf gulden een gratis lot. Nadat de periode was verstreken werden de overgebleven loten weggeschonken aan het genootschap Oud- Rijnsburg. Motivatie voor het wegschenken aan dit genoot schap was dat uiteindelijk alle Rijnsburgers indirect van de eventuele prijs, die op deze loten zou vallen, zouden profite ren. Wonderwel viel inderdaad een prijs op de loten die het genootschap voor niemendal had ontvangen. Het bleek zelfs de hoofdprijs te zijn, een volkswagen Polo. Ontevreden over de gang van zaken ging onder de Rijnsbur ger leefgemeenschap al spoedig het gerucht dat er sprake was van „doorgestoken kaart". Immers, het bestuurslid Vink van de middenstandersvereniging was tevens secretaris van, het genootschap Oud-Rijnsburg. Er was der halve slechts weinig fantasie voor om berichten, als zou de auto onder de bestuursleden van de middenstandsvereniging verloot zijn, de wereld in te sturen. Een autootje voor meneer Vink, maar van zowel de zijde van het genootschap alswel van de middenstanders worden de beschuldigingen met kracht van de hand gewezen. Al bij de prilste besprekingen over het opzetten van een loterij was bepaald dat eventuele restloten aan een „echte" Rijnsburgervereniging geschonken zouden worden. Om alle geruchten zo snel mogelijk de kop in te drukken besloot het bestuur van het genootschap Oud- Rijnsburg de morgen middag in ontvangst te nemen hoofdprijs alsnog van de hand te doen. De verkoop zal bij schriftelijke inschrijving geschieden aan de hoogste bieder. Om dat die hoogste prijs ongetwijfeld lager zal liggen dan de vastgestelde verkoop prijs, profiteren de Rijnsburgers alsnog van de loterij, aldus het genootschap. Het bedrag dat voor de auto ontvangen zal worden, wil het genootschap gebruiken voor de aankoop van belangrijke historische vondsten uit de omgeving van Rijns burg. Immers, dat is het basis-gegeven voor het vorgie maand in het leven geroepen genootschap. De inschrijving op de Volkswagen Polo kan geschieden door het schriftelijk uitbrengen van een bod dat men moet richten aan genootschapssecretaris Vink, Tulpenstraat 41, Rijnsburg. Zulks dient wel voor 1 november te geschieden. Enige dagen daarna zal bekend worden gemaakt, welke inschrijver en voor welk bedrag de meest omstreden auto van Zuid-Holland alsnog in de wacht heeft weten te slepen. ^atervervuiler nog - niet lestraft ÏIDEN/DEN HAAG - e Haagse rechtbank heeft Ie beslissing aangehouden de strafzaak tegen een 1-jarige exploitant van ondvaartboten te Leiden, zich zou hebben schul- ig gemaakt aan óvertre- ing van de Wet Verontrei- iging Oppervlak te wate- ■en. Studenten van een flat an het Galgewater had- en de politie gewaar- chuwd, dat van een sleep- wot men bezig was om ilie over boord te lozen. 'oor dat feit had de exploi- i eerste instantie zich voor de Leidse kantonrech te verantwoorden die lem veroordeelde tot 750 [lilden boete waarvan 500. [ulden voorwaardelijk, an dat vonnis kwam de sxploitant in hoger beroep voor de rechtbank ont kende hij zich aan ge noemd feit te hebben schul- jDe rechtbank heeft beslo- - ten de behandeling van de "~ak aan te houden tot 10 •vember, teneinde alsnog twee getuigen te horen. DUITSE DELEGATIE IN LEIDEN: (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De open universiteit is een bijzonder geschikte oplossing voor de grote capaciteitsproblemen waarmee elke univer siteit en hogeschool in Nederland te kam pen heeft en biedt daarnaast een uitsteken de mogelijkheid om naast het dagelijks werk een bij- of nascholing op universitair niveau te krijgen. Deze ervaringsfeiten heeft een delegatie van de Duitse open universiteit, de „Fernuniversit&t" uit Ha gen bij Dtlsseldorf, deze week op tafel' gelegd van de bestuurders van de Rijksuni versiteit van Leiden en de leden van de commissie De Moor, die de komst van een open universiteit in Nederland voorbereidt Op uitnodiging van het bureau onderzoek van onderwijs en de vakgroep onderwijs kunde van het Pedagogisch Instituut van de Leidse universiteit waren de rector van de Duitse FemuniversitSt, prof dr. Otto Peters met enkele assistenten en de voorzitter van de Duitse open universiteit Bartz naar Lei den gekomen om van de ervaringen met dit drie jaar oude instituut in Duitsland kond te doen. Dit bezoek is aangegrepen om tegelijk tot een wederzijdse uitwisseling van ervaringen op onderwijskundig gebied te komen. Daarnaast sprak de Duitse delegatie gistermogen met prof. dr. R. A. de Moor, voorzitter van de gelijknamige commissie die in ons land na de open school de open universiteit voorbereidt. Het is de bedoeling dat deze tussen 1979 en 1983 van start kan gaan. Evenals bij onze oosterburen zal deze open universiteit in ons land een belangrijke bijdrage kunnen leveren aan het oplossen van de numerus claususproblemen (studen tenstops). Zij kan een uitkomst bieden voor degenen die zijn uitgeloot Daarnaast vervult zij blijkens de woorden van prof. Peters een bijzondere functie voor hen die naast hun beroep op latere leeftijd een studie willen aanvatten, dan wel hun bestaande opleiding willen bijschaven. Met name biedt de open universiteit blijkens de ervaring in West- Duitsland grote mogelijkheden voor huis vrouwen, die 18% van het totaal aantal studenten aan deze instelling in Duitsland uitmaken. Als derde functie kan genoemd worden de mogelijkheid middels blokkur- sussen een bepaalde specialisatie te doen die bijvoorbeeld ook als bijvak in een gewone universitaire opleiding kan dienen. Moet de open universiteit in Nederland nog van de grond komen, in Duitsland mag zij zich verheugen in een snel groeiende belang stelling. In drie jaar tijd liep het aantal studenten aan de FemuniversitSt van Hagen op tot 11.000 van wie de helft de studie doet naast een volledige of part-time dagtaak. Het onderwijs in wiskunde economie, peda gogie en binnenkort ook rechten, culturele wetenschappen en natuurwetenschappen, wordt in hoofdzaak schriftelijk gegeven, maar daarnaast wordt in toenemende mate gebruik gemaakt van geluids- en video-cas settes. In de toekomst zal de Duitse open universiteit ook via de radio en de tv gaan opereren. Het onderwijs aan deze bijzondere instelling is in Duitsland geheel kosteloos, terwijl men over de hele wereld kan inschrijven. Onder het studentencorps bevinden zich thans 26 studenten uit Nederland. In de gedachtenwisseling tussen de bestuur ders van de Leidse universiteit en de leden van de commissie De Moor is afgesproken dat zij zich ter plaatse in Hagen op de hoogte zullen stellen. Dit tegenbezoek zal vermoedelijk in januari 1978 plaatsvinden. iconomisch wel en wee Aan de Haarlemmerstraat 170 is meubelhandel Fa. B. C. Pad- nburg een opheffingsuitverkoop. Aan het Levendaal 176/178 is de autospuitinrichting N. is, Gebr. Florijn B.V., verkoop i meubelen en antiek, gevestigd. Aan de Nieuwe Beestenmarkt 26 bij mevr. J. Collewijn, verkoop i dameskleding een opheffings- werkoop. de kantoorflat aan de Vondel- :an 47 is de derde Leidse vesti- "9 van het G.A.K. (afd. W.A.O. A. W.W.) ondergebracht. 3-ploegendieiist (week-ends vrij) m de bottelarij: vanaf 22 jaar f 2091.-per maand 896 vakantie- Vraag nü inlichtingen, tel. 071-814265 Burgemeester Smeetsweg 1, zoeterwoude Kom bij Heineken. NOORDWIJK De lustrumten toonstelling Nophilex IV van de Noordwijkse vereniging van postzegelverzamelaars wordt vandaag om 17.00 uur door bur gemeester Mr. J. M. Bonnike geopend. De expositie die in „De Kuip" aan de Zeestraat wordt gehouden, bestaat uit een groot aantal fraaie collecties met opmerkelijke thema's. Voor de inzenders van de tentoonstel ling zijn vele prijzen beschik baar, waaronder een beker van de Leidse Vereniging van Post zegelverzamelaars, de moeder club van de 30-jarige vereniging in Noordwijk. Nophilex IV is voor het publiek geopend op 21 oktober van 19.00 tot 22.00 uur, op 22 oktober van 10.00 tot 22.00 uur en op 23 oktober van 10.00 tot 17.00 uur. Tijdens en na de opening wordt de tentoonstelling bewaakt. Larry Rose Band in Volkshuis The American Larry Rose Band geeft vanavond een concert in het Leidse Volkshuis aan de Haarlemmerstraat 73 in Leiden. De Larry Rose Band bestaat uit twee Amerikanen en twee Ne derlanders. De Amerikaanse pianist-zanger Larry Rose die zich blijverid in Nederland heeft gevestigd wordt beschouwd als een van de betere popmusici. De Band bestaat verder uit Stan Davis, bas, Loek Schrievers, gi taar en Theo Wanders, drums. Het repertoire van de larry Rose Band omvat Gospel, Reggae, Rock, Funk, Blues en bovendien is het muziek waarop het goed dansen is. Het concert begint om 21.00 uur, entree 5. Een drumband jubileert: 25 jaar sloegen de man nen van Langeraars mu ziekvereniging "Arti et Religioni" hun roffels en een hele tijd geleden werd er nog geblazen ook en deden de pijper hun best. Maar er zit weer iets in het vat, wat dat blazen en pijpen aangaat, en de eerste die dit van harte zal toejui chen is Jo Versluis. J. C. Versluis, 67 jaar, die min of meer het lot van de Arti-pijpers heeft be paald. Toen hij 10 jaar terug de Langeraarse drum-gelederen verliet, viel ook het pijpersele ment uit zijn voegen. Niet lollig, vond Versluis dat, maar zolang er hoop is, is er leven. Jo Versluis, oprichter van de drumband, stimula tor, instructeur, doet vandaag in zijn rode huisje aan de Lange raarse weg een zilveren boekje open over zijn aanmarcherende gees teskind dat het stramme ritme in de lang gerekte Langeraarse gemeen schap aangeeft, als de muziek de straat op trekt. Jo is net thuis. Hij is weer even naar "de bloemen" ge weest Tot zijn 65ste zat hij nog midden in dat bloemen- vak, "maar elke dag ga ik voor m'n plezier daar weer kijken; ik kan dat gewoon niet laten". De handen gevouwen op het geringe buikje vertelt Jo iets over zijn laatste overgebleven hobby: vissen. Niet met een hengel, daar heeft hij geen geduld voor: "met fuiken en een paar zinkschakels wil ik nog weieens een snoekbaarsie vangen. Dat vind ik nou leuk, zie je. Zoals vroeger de muziek m'n hele hart had. Maar die Arti-drumband heb ik in '67 al vaarwel gezegd. Ik had als in structeur nóg een drumband, in Nieuwkoop, bij Eensgezind. Trouwens, ik heb ook de bands van Nieuwveen en De Kwakel helpen oprichten, toen ze erom vroegen. Maar 5 avon den per week in touw, dat werd te gek. Je moet het me niet kwalijk nemen, jongens, zei ik in Langeraar, maar ik kap ermee. Jullie kunnen best een beroeps betalen, in Nieuw koop kunnen ze dat niet. Daar ben ik nog een paar jaar ge bleven. In Nieuwkoop hadden ze niet veel voor de muziek over: 300 gulden subsidie per jaar, voor drumband en mu ziek. Dat was om te lachen. In Langeraar kreeg ik altijd nog Oe jubilerende drumband van "Arti" oefent onder leidino van Wim Pieterse in afwachting van de pijpers. o Versluis een tientje per week". Bij de drumband van Langeraar is Jo weggegaan toen de muziek van Arti nog in de gloria was. Toen hij opkraste, verdwenen meteen de pijpers. Dat is voor Jo Versluis een gevoelig plek je, die pijpers. "Er zijn nu weer plannen, maar aan een goeie instructeur voor die pijp ers is slecht te komen. Bij de Rotterdamse mariniers zijn ze bijna uitgestorven en de Am sterdamse Politiekapel heeft ze helemaal niet meer, heb ik me laten vertellen. Het zal een kostbare geschiedenis worden, hoewel, in de regel is de ge meente Ter Aar wel gul met haar geld". "Tja, die drumband van ons, hè. Dat ging 25 jaar geleden nogal moeilijk. Overal zag je die drumbands opkomen en wij van Arti moesten er ook één hebben. De meeste be stuursleden waren tegen; dat zou, zo zeiden ze, ten koste gaan van "de muziek". Ik vond dat niet zo. Ik wilde in dat bestuur iets dat niet ging. Toen werd ik weer gewoon lid. In '52 was dat Toen kwam als directeur Alex Muller, van de Amsterdamse Politie. Een tromboneblazer. Dat was een goeie. Hij begon al gauw de trommels te missen als Arti de straat op ging. Ik zei: meneer Milller, daar ben ik nou 5 jaar mee bezig geweest. Hij heeft de band erdoor geduwd, mag ik wel zeggen. Er was toen geen geld. Er werden renteloze aandeeltjes uitgegeven. Zes trommen waren het begin en dan hadden we nog wat ouwe liggen. Al gauw kwamen er een paar hoornblazers bij. De oude Wassenburg, die nog steeds lid is, had ik erg mee. Hij fokte die hoornblazers op voor de drumband. Hij, als trompetblazer, kon ze wel voorblazen; ik niet Ik heb aan Wassenburg erg veel steun ge had. Weer wat later deden de pijpertjes hun intrede. Zelf be gon ik toen ook wat te blazen. Muller kwam weer: Jo, jij moet eens een maand of wat naar Amsterdam gaan; je kunt veel meer dan je denkt, zei Müller". Jo Versluis kwam bij meneer Van Stigt terecht Die gaf hem les op de pijpersfluit. De ver eniging betaalde de les: een rijksdaalder per uur. Dat was in '52. Niet eens zo erg gering. Jo betaalde het bus geld en de tram. Het was vlak bij de oude RAI. „Ja, zo was dat Je maak te wat mee bij Arti en haar band. Aardige dingetjes ook. Het ging snel omhoog met de drumband. Binnen een jaar of 11 sloeg en blies men zich van de vierde afdeling naar de Ere-afdeling. Dat was toen Hoogovens ging strijken met de prachtbeker die door Arti's drumband was verdiend, "maar dat werd later weer goedgemaakt door een burge meester die zich in de bekers had vergist bij de uitreiking". Toen Versluis in '67 vertrok kwam het verval er een beetje in bij de drumband. "Ik zag er geen gat meer in. Ik wilde per se niet terug naar een derde of vierde afdeling. Bij Arti bleef ik wel aan, als lid. Maar het gaat nu magnifiek, met Stellaart als directeur en Wim Pieterse voor de band. Dat mag ik gerust zeggen. Het slagwerk dat er nu is, vind ik eerlijk waar erg goed. En dan die majorettes, die er een jaar of tien geleden bij zijn geko men; daar heeft Stellaart in het begin een douwtje aan ge geven. Nou ja, verder is er niets, op het moment Het wachten is op de pijpers. Dat zou ik erg fijn vinden, als die kwamen; als er maar een be ste instructeur voor wordt ge vonden. Het geld ervoor is er; beslist wel. We doen er bij Arti ook zelf heel wat voor, zoiets waardeert ons gemeentebe stuur. We hadden steun en een warm hart van burgemeesters als Hoogenboom, Van der Poel en nu weer Verhoef'. Erg in z'n schik is Jo Versluis met instructeur Wim Pieterse: "een dankbare leerling van mij die in '53 kwam, een trou we en handige jongen. En wie ik ook graag wil noemen is Niek Pieterse helemaal geen familie van Wim die als tamboer maltre al 25 jaar lid is en nog steeds met de stok voorop loopt Ik geloof, dat hij de enige van "vroeger" is die overgebleven is. Kijk, dat soort mensen heb je overal ook in een drumband nodig. Dat is nou onze liefde voor (geslagen) harmonie". Ziet Jo Versluis een toekomst voor Langeraars bloedeigen drumband? Wis en waarachtig wel. "Zoals het er nu uitziet met die medewerking alom, een bestuur dat pal staat voor de vereniging, nou dan moet er binnen een paar jaar weer een drumband van klasse kun nen komen. Nu kan een mu ziekvereniging niet draaien als de gemeenschap er niet voor een groot deel achter staat Kijk nou naar die verkoping van afgelopen zaterdag: 13.000 gulden opbrengst Dan zeg ik: het lijkt erop dat Arti meer aanhang in de gemeente gaat krijgen. Er is iets gaande, men gaat meer achter Arti staan dan vroeger. Hoewel, er zou den veel meer donateurs moe ten komen. Dat is toch niks, een tientje per jaar. Maar per soonlijk vind ik de grootste steun het besef bij een vereni ging als Arti met haar band: de bevolking hebben wij op onze hand..." Zaterdag 29 oktober worden in het Parochiehuis rond de jubilerende drumband de bloemetjes een beetje buiten gezet Jo Versluis is door het bestuur aangezegd, dat hij die avond disponibel moet zijn. Hij moet er, zogezegd, bij we zen. Zoals hij er bij was, een kwart eeuw geleden. Een drumband uit de grond stam pen, dat was toen voor Lange raar een hele onderneming en zoiets kun je nou niet meer over je kant laten gaan.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5