Oranjestraat kan zelf beslissen over sloop ^66 met eigen lijst de verkiezingen in t)ud-Leiden viert 75-jarig bestaan Inet tentoonstellingen en geschenken sernwinkelapparaat Siet inkrimpen 21 OKTOBER 1977 LEIDSE COURANT/ llt^ f,sjEN -r- De politieke partij meenschappelijke ledenvergade- PPR, D'66 en de WD te onder- Een mogelijke samenwerkings- tijk onbelangrijke onderwerpen, tele verschillen tussen de parti 'z^EN T- De politieke partij ocraten '66 zal, wanneer de „aal daarmee akkoord gaan, >rie^e gemeenteraadsverkiezin- üi 1978 deelnemen met een i lijst en een eigen pro- ïma. Het bestuur van de se afdeling stelt zich op het Ipunt dat de partij weer anig levensvatbaar is dat ïtting van een nauw sa- irkingsverband met de ongewenst is. Ook van ge meenschappelijke ledenvergade ringen wil men af. Desalniettemin wil het bestuur haar oude coalitie-partners niet helemaal links laten liggen. Tij dens een bijeenkomst in het zaaltje van de Pieterskerk wordt de leden op 28 oktober voorgesteld de mogelijkheden tot vorming van een college van b en w dat steunt op PvdA, PPR, D'66 en de WD te onder zoeken na de gemeenteraadsver kiezingen. Het bestuur is geen groot voorstander van het op nieuw vormen van een links programcollege „Overwegingen van democratische, taktische en praktische aard leiden tot de conclusie dat een programcolle ge binnen de huidige wetgeving geen ideale bestuursvorm is", aldus het bestuur in een schrij ven aan de leden. Een mogelijke samenwerkings verband binnen een college met het CDA ziet het bestuur van D'66 niet zitten. „Het CDA heeft zich in de afgelopen raadsperio de bij herhaling zodanig opge steld, dat er omtrent de beteke nis van de letter D in de afkor ting CDA wel ernstige twijfels moeten zijn gerezen. Plaatsing van verschillende fractieleden op de sprekerslijst bij betrekke lijk onbelangrijke onderwerpen. Opzettelijke absentie uit de raadsvergadering, zodat het quorum niet werd gehaald. Ver schillen in het, CD A-standpunt in de commissies en raadsverga dering etc." aldus het bestuur. Tegen een samenwerking met de WD in een nieuw college heeft het D'66-bestuur aanmer kelijk minder bezwaren. Welis waar onderkent het fundamen tele verschillen tussen de partij en, maar het bestuur meent dat deze de gemeentelijke politiek niet raken. Mocht het de nieuwe raadsperiode niet lukken een college met de WD te vormen, dan wil het bestuur alleen me dewerking aan de vorming van een nieuw college verlenen, wanneer de partners (PvdA en PPR) zich bereid verklaren in 1982 te streven naar een college dat steunt op bredere basis. VIESRAAD VOOR DE BINNENSTAD: EN De Adviesraad voor de Binnenstad vindt dat het ïwinkelapparaat in het Leidse centrum niet moet worden •hotkrompen. Dit stelt de adviesraad onder meer in zijn reactie poide ontwikkelingsschetsen, die onlangs door de prjectgroep uienstad" zijn uitgebracht De adviesraad stelt zich op het —^dpunt dat er thans geen sprake is van „overbewinkeling" in len. reactie stelt de Advies- d voorts dat de woonfunctie ïpsde Leidse binnenstad verste- 4 dient te worden. Een toena- met 1,6% waarover in de wikkelingsschetsen wordt ge- oken, lijkt de raad niet vol- «*Hnde Cj| ontwikkelen van een zaken- ■^trum in Pancras-oost is vol- zlcls de adviesraad ongewenst tchiwege de te verwachten ver- rstoename. istarens reageert de adviesraad de nota „Analyses en aanbe- (ngen inzake opslagruimten i He Leidse binnenstad" van de neente. De raad kan zich ver gen met de grote lijnen van de gemeentelijke nota. Hij pleit er evenwel voor dat er een be gin moet worden gemaakt met het verplaatsen van hinderlijke bedrijven buiten de woonwijken van de stad. Voorts stelt de adviesraad dat bij verheling van opslagruimten minder intern transport nodig zal zijn. ,3Ü een hogere concentratie van op slagplaatsen betekent dit een ge- richtere vrachtsverkeersstroom over wegen die daartoe beter zijn uitgerust dan de te smalle binnenstadsstraten", aldus de adviesraad, die er bovendien op wijst dat bij concentratie een betere beveiliging bij brand en diefstal kan worden verkregen. 2Huwelijksbedrog Vrolijk amateuristisch 1cl[DEN Eindelijk na twee jaar ploeteren ging gisteravond in LAK 'Het Wederzijds Huwelijks Bedrog' in première. Gestart bedrijfstoneel van P'75, verloor de groep eerst haar regisseur —vervolgens haar achterban: het Project '75. Het LAK nam 'Het Irog' moederlijk onder haar vleugels, Jef Senteur bewerkte fgedijks tekst met listige pen en voerde de regie, en zie er kwam e«n zeer humoristische produktie uit te voorschijn. 4 Bedrog' in zijn moderne jasje, gespeeld door rasechte liefheb- Ns (de meeste spelers deden gisteravond hun eerste toneelerva- m.g op), is een mengeling geworden van klucht, sentimentele heaan, melodrama en ironisch neptoneel. In het stuk zitten subtiel uat>orgen kleine anachronismes vooral in de tekst. Niet overal 'l^rdt de plechtstatige taal volgehouden en dat geeft een leuk let. Soms is het onmacht van de spelers die de lach opwekt, !^r met enige verve passen ze die momenten van zwakte in him ■lin. ■inep-graaf is een prachtig type, die tot op het laatst zijn droge k pties volhoudt; Charlotte lijkt zo weggelopen uit een vijftigerja- \jedrfilm, met haar lachjes en haar standjes; de meid is zoals een >RCid moet zijn, doortrapt en brutaal, maar eerlijk als goud; de deèder beheerst het luchtruim als een statige gans; Carel weet ?rajs („Vraag het maar aan Carel"); Jan is een schelm. De kleine 'ien geven de lichte kleuren. opvoeringstijd is wel te lang voor het oorspronkelijke doel drijfstoneel'; meer dan twee uur. Bovendien zijn er duidelijk inenten aan te wijzen, waarop het spel vertraagt als een Willem l Hanegem. De counters die op die vertraging volgen zijn ukkig net zo doeltreffend als de zijne. Zodat we gisteravond voornamelijk erg veel schik hadden. PAUL VAN DER PLANK ng- Surgerlijke stand 1U7i)EN Geboren: Diane, dr. v. A. van Bent en L. J. Kuijt, Esther dr. v. H. A. Kerkvliet en W. van Duijn. Mfltine dr. v. T. A. W. Hakkaart en Y. TTBol. Robert P. M. zn. v. J. Duijndam kmW. J. Nieuwenhuijse, Angelique. dr. r. Plug en J. Guijt, Marleen, dr. v. iran Koetsveld en G. J. van Staaldui- ,zeJ. Karen, dr. v. G. Mos en G. J. T. der Valk. Sergio, zn. v. M. Lopez jggjenez en L. C. F. van Helden. Johan- 33 dr. v. F. T. Tebrugge en J. Schouls, t|a J. E.. dr. v. J. E. Warmenhoven H. A. Ruwaard. Marcella. dr. v. G. rta en C. Schalkers, Dennis, zn. v. f rbee en E. J. van der Zeeuw, is J. zn. v. J. C. M. van Gijlswijk A. van der Niet. Overleden: M. C. Duineveld geb. 1928 geh. met H. Oonk, J. Oudshoorn geb. 1897 man, C. B. C. Molkenboer geb. 1909 geh. gew. met J. H. Kurvers, J. Hilgersom geb. 1893 vrouw, H. A. Klee- mann geb. 1904 geh. gew. met N. J. M. Verwelj, P. J. Degens geb. 1900 man, W. van Duuren geb. 1903 man. W. L. Sonneveld geb. 1895 geh. gew. met D. P van den Bosch. M. J. van der Meulen geb. 1903 gehuwd met J. G. Wetter. S. D. J. v. Beerschoten geb. 1910 geh. gew. met J. G. F. v. Es v. Conkelenberg- he. J. C. M. Gustenhoven geb. 1868 geh. gew. met W. J. H. Wamecke. De Oranjestraat ANDERS KANS OP LANGDURIGE ONTEIGENINGSPROCEDURE LEIDEN— De bewoners van de even (of oost-) zijde van de Leidse Oranjestraat in Noorderkwartier moeten zelf gaan beslis sen of ze zonder slag of stoot zullen accepteren dat de gemeente hun wonin gen (in totaal 21) opkoopt om binnen onafzienbare tijd (Het streven is 1985) tot sloop over te gaan. De sloop van de woningen zal moeten geschieden in het kader van het rehabilitatieplan voor de wijk; omdat de bebouwingsdichtheid in het stuk Lusthoflaan/Oranjestraat/Prin senstraat nogal hoog ligt zal de sloop van een gedeelte ervan het reseterende ge deelte meer levensruimte (zoals tuin) ge ven. „Dus wij moeten onze duur betaalde hui zen gaan opofferen voor een stuk tuin voor de bewoners van de Lusthoflaan", was gisteravond de bittere conclusie van één van 'de even bewoonsters van de Oranjestraat op een toelichtende voorlich tingsavond van de gemeente. Vertegen woordigers van de gemeente en de Wel- zijnsraad moesten dat toegeven, temeer daar de technische conditie van de huizen redelijk is om die reden niet tot sloop zou kunnen worden overgegaan. De gemeente zal de huizen bij een eventuele aankoop wel door een taxateur op de juiste waarde laten schatten en voor betaalbare vervan gende woonruimte zorgen, dat werd de bewoners gisteravond verzekerd. Bij sommige huizenbezitters bestond ook enig ongenoegen over het feit dat ze hun woning niet al te lang geleden met ge meentegarantie hadden gekocht en dat de gemeente niets over een eventuele sloop had gezegd. (Bij gemeentegarantie stelt de gemeente zich borg in geval een koper van een huis zijn financiële verplichtingen niet kan nakomen). „Dat vindt zijn oorzaak in het feit dat er sinds kort een Rijkssaldore- geling bestaat die het gemeenten mogelijk maakt om makkelijker tot huizenaankoop bij stadsvernieuwing over te gaan", aldus de gemeentewoordvoerder. Wat betreft vervangende huisvesting werd de bewoners gewezen op de bouwprojec ten in de „Beschutte sfeer" in Leiden, dat wil zeggen huizenbouw bestemd voor ko pers in de lagere inkomensgroepenIn dit verband werden „Het Spoortje" en Bock- horst/Koppelstein genoemd. Bouw projec ten waar overigens al erg veel animo voor bestaat Het is echter nu aan de bewoners zelf om uit te maken of ze op het aanbod van de gemeente zullen ingaan of niet. Een eventueel „nee" tegen de gemeentelij ke plannen zou de sloop mogelijk kunnen verhinderen. De gemeente zou echter ook tot onteigening kunnen overgaan, met alle langdurige procedures die daaraan ver bonden zijn. njEIDEN De vereniging „Oud-Leiden" viert dit t e ar haar 75-jarig jubileum. Diverse manifestaties .ptillen ter gelegenheid van deze viering in de stad ?r aatsvinden. Zo is er op zaterdag 5 november an tentoonstelling georganiseerd, die voor bet Ribliek gratis toegankelijk is. Deze expositie raagt als titel „Leiden omstreeks 1900" en wordt j ehouden in het gebouw van de Gemeentelijke rchiefdienst aan de Boisotkade 2a. Eveneens zal )ef°P dezelfde dag de tentoonstelling ,3eids r ilver" geopend worden in het stedelijk museum t je Lakenhal, op de Oude Singel 28-32. Oud-Leiden kt vanwege haar verjaardag aan de gemeente e geschenken te geven. Het gaat hier om een pronkelijk tot het stadhuis behorend histo- h mozaïek en een jaarlijks uit te reiken lenning aan een Leidenaar, die op eigen initia- restauratics en verfraaiingen aan huis en erf leeft aangebracht. ee )e vereniging Oud-Leiden is op 5 november 1902 s) 'Pgericht door mr. dr. J. C. Overvoorde. Met de gemaakt zijn, kan het huidige bestuur nog steeds instemmen. Overvoordes tekst uit 1903 stelt, dat de vereniging een grote rol heeft gespeeld door „het wekken van belangstelling in het algemeen, het houden van besprekingen gewijd aan de ge schiedenis, het verzamelen van gegevens over Lei den, vooral op bouwkundig gebied, het bewaren van voorwerpen, het uitgeven van jaarboekjes en steunen van uitgaven betrekking hebbend op de stadsgeschiedenis, het houden van tentoonstellin gen enz." De thans 1230 tellende vereniging, met een om de acht jaar wisselend bestuur, heeft haar activiteiten anno 1978 nog verder uitgebreid. Dr. M. A. van Dongen, voorzitter van Oud-Leiden, zei desge vraagd: „Er is veel overleg en samenwerking tot stand gebracht tussen gelijksoortige historische verenigingen binnen het gebied Leiden-Haarlem. Verder zijn er her en der buiten Leiden correspon denten doende met het ontplooien van allerlei manifestaties, die op de restauratie en het histori sche karakter van monumenten betrekking heb ben. Een voorbeeld is de medewerking, die wij verleend hebben aan het 700-jarig jubileum van Zoeterwoude. In Leiden zelf zetten we ons in voor diverse doeleinden: het rehabilitatieplan van de Pieterswijk kan in dit opzicht als kenmerkend voor onze praktijken worden beschouwd. Dit is op te vatten als het ideële werk van de vereniging. Met name wanneer het gaat om het indienen van bezwaarschriften en dergelijke, kunnen wij gezien de documentatie uit archieven goede hulp bieden aan mensen, die hierom vragen." Buiten haar coördinerende functies om onder houdt Oud-Leiden betrekkingen met verschillende zustersteden, waarmee historische en culturele banden bestaan: zoals Dordrecht en internationaal met Oxford en Gent. Voor de toekomst denkt secretaris drs. R. Ekkart aan het instellen van een zogeheten „monumentenwacht". Het gaat hier om een groep van mensen uit de vereniging die zich gaat bezighouden met het toezicht op het verval van belangrijke monumenten in de oude binnen stad. „Met de viering van drie maal het zilveren "luctnim" Mont Ho hoor V™ O..H Tov den grotere bekendheid onder het Leidse publiek zal krijgen. Het is zonder meer al zo, dat het merendeel van onze leden in Leiden uit winkeliers bestaat. Hiermee nemen we het misverstand weg, dat we een club van oude intellectuelen zouden zijn. Dat is beslist niet het geval", aldus de voorzit ter van de vereniging. De expositie „Leiden en omstreken" wordt gehou den van 5 november tot 3 december. De tentoon stelling is samengesteld door medewerkers v« gemeentelijke archiefdienst en enkele bestuursle den van de vereniging. Aan de hand van foto's, tekeningen, prenten, enkele voorwerpen en ar chiefstukken wordt een beeld gegeven van de oprichting van de vereniging. „Leids Zilver" in de Lakenhal is te bezichtigen van 5 november tot en met 31 december. Uit het hele land hebben parti culieren en musea zilverwerk afgestaan om de tentoonstelling te doen slagen. Door middel van ongeveer 300 stukken wordt een beeld gegeven van de Leidse zilverkunst van de late middeleeuwen Kinderboekenweek In het kader van de Kinderboekenweek organiseerde de Leidse Jeugd Bibliotheek gistermorgen een spannende speurtocht door zeven zalen van de afdeling Indonesië in het museum voor Land en Volkenkunde. Meer dan 80 kinderen deden aan het boeiende spel mee. In groepjes van drie of vier man hield de jeugd van tien tot twaalf jaar een ontdekkingsreis in den vreemde, waarbij hun ervaringen opgetekend werden in een speciaal ontworpen boekje. Op vijftien vragen moesten de jonge speurneuzen antwoord geven en dit opschrijven in het tot de uitrusting behorend reisjournaal. Voordien waren zij door het museum al voor gelicht over wat hen tijdens hun twee uur durende reis te wachten stond. Hiertoe had men een dia-klankbeeldvoorstel ling in elkaar gezet, waar erg van te genieten viel. Na afloop van het geslaagde spel, werd de kinderen geadviseerd nog meer naar de bibliotheek en het museum te gaan, omdat hier erg veel te leren valt Schrijversbrug Schrijversbrug Schijversbrug is vannacht enkele uren voor alle verkeer afgesloten. Dit in verband met onderhoudswerk zaamheden waarbij de brug in geopende stand moet blijven. De stremming zal van één tot vijf uur duren. De omleidings routes zullen met borden worden aangegeven. Les Freres Jacques Vanavond treden in de Leidse Schouwburg „Les Frères Jacques" op. Het Franse kwartet heren, dat ai 30 jaar bestaat brengt een mengelmoes van oude be kende en nieuwe chansons, die een vrij nauwkeurig beeld geven van wat Les Frères Jacques in die dertig jaar voor de internationale kleinkunst hebben betekend. Naast traditiegetrouwe nummers als Meli Melo en Les Footbaiieurs zijn ook de laatste succesnummers La Fotografie en La Confiture opgenomen. Aanvang 20.15 Violen Paultje Het Amsterdams Elektrisch Circus voert zondag 23 oktober het muzikantentheaterstuk „Violen Paultje" op in het LAK- theater. De voorstelling begint om drie uur en is speciaal voor kinderen bestemd. Het stuk behandelt de avonturen van een violist, genaamd Violen Paultje (Maurice Horsthuis) die gaat studeren in Amerika. Hier doet hij aanvankelijk erg zijn best, maar hij komt bij het overwinnen van grote moeilijkheden geleidelijk aan tot inzicht dat de motieven van de kunstenaars, die hij leert bepaald twijfelachtig zijn. Moniek Toebosch vervult de rollen van zangeres en secretaresse. Ka telijne Hoorweg speelt een dirigent en een kapitein. Michel Waisvisz is de verteller. Tevens zorgt hij voor het geluid. Cadeaus voor speel-o-theken Leiders en leidsters van tien speel-o-tbeken uit heel Neder land krijgen vanmiddag een cadeautje van de Leidse Onder wijsinstellingen aangeboden. Mevrouw M. v.d. Hoek, admi nistratrice van de stichting Studiefonds van de LOI over handigde de schenkingen op speelse wijze. De schenkingen vloeien voort uit bet principe van winstloosheid, dat de LOI voorstaat. Cursisten die door bepaalde omstandigheden bet normale lesgeld niet kunnen voldoen, kunnen dit fonds aanspreken. Tevens ondersteunt het fonds bijzondere onder wijskundige en maatschappelijke projecten. Zo werd al eens steun gegeven aan een onderwijsvernieuwingsproject in Leiden en kreeg een dagverblijf voor gehandicapten een aangepaste auto aangeboden. Dit keer is aan elk van de tien speel-o-theken 2.000,- aangeboden. Onder de gelukki gen bevindt zich de Leidse speel-o-theek „Pinokkio". Speelgoedtentoonstelling De Onderwijswinkel en de speel-o-theek „Pinokkio" zullen de komende anderhalve week met een reizende speelgoedten toonstelling negen kleuterscholen in Leiden-Noord bezoeken. De tentoonstelling is bedoeld voor ouders en leerkrachten van de kleuterscholen en van de eerste en tweede klas van de basisscholen. Er zal niet alleen speelgoed worden getoond, maar ook materiaal, waarmee het kind thuis bezig kan zijn, zoals klei, plaksel en verf. Rusland-actie De Leidse afdeling van Amnesty International houdt in de maanden oktober en november een Rusland-actie. Morgen is er een zogenaamde „stille wacht" op het Stadhuisplein. Leden van de werkgroep zullen de komende weken huis-aan- huis handtekeningen verzamelen tegen de behandeling van politieke gevangenen in de USSR. Donderdag 27 oktober is er een informatie-avond over Rusland in het Breehuys, Breestraat 19, Leiden. Eveneens in het Breehuys wordt donderdag 3 november een schrijfavond gehouden, waar brieven kunnen worden geschreven aan Russische autoritei ten ten behoeve van de politieke en godsdienstige gevange nen. Beide bijeenkomsten beginnen om negen uur. Schubertmis Het zangkoor St Caecilia verleent zondag 23 oktober mede werking aan een plechtige hoogmis in de Hartebrugkerk ter gelegenheid van een 50-jarig huwelijksfeest Uitgevoerd wordt de Messe in G-dur van Franz Schubert onder leiding van gastdirigent Coen Ruivenkamp uit Den Haag. Het orgel wordt bespeeld door Truus Ammerlaan. De hoogmis begint om kwart voor elf. Lord's Folks Jongerengroep „The Lord's Folks" verleent morgen, 22 okto ber. medewerking aan een eucharistieviering in de Herensin gelkerk. Het thema is „Gods zwakke plek". Voorganger is pastor Severings. De eucharistieviering begint om zeven uur. Natuurwandeling De a/deling Leiden van bet Instituut voor Natuurbescher mingseducatie (I.V.N.) organiseert een, ongeveer 2 uur du rende, natuurwandeling onder leiding van natuurgidsen. Iedereen kan aan deze wandeling zonder voorafgaande opgave deelnemen. De wandeling wordt gehouden zondag 23 oktober in „De Horsten" te Wassenaar. De aanvangstijd is 's middags om twee uur en er wordt gestart vanuit de ingang van de Papelaan in Wassenaar. Dit punt is te bereiken met de N.Z.H.-bus 43. Dag- en jaarkaarten kunnen bij de ingang verkregen worden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3