Terroristen: harde wraakacties BH DEENSE DOG ONTRUIMT KRAAKPAND Kamerleden vragen stappen tegen Zuid-Afrika Extra injectie van 2,5 mld. voor herstel economie WERKGEVERS EN WERKNEMERS TELEURGESTELD Keurmerk schoenen op komst Winkeldiefstal door geldgebrek 6oiwa/nt lapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wlm Buijtewég enties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) ementen: kwartaal 40,45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. Vrijdag 21 oktober 1977,68e jaargang no. t DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Grote parade „De grote parade" Franse speel film uit 1955 op Ned. II om 22.10 uur. Om 21.15 uur VARA-visie met daarin aandacht verschijn sel koppelbazen. Ned. I om 20.20 uur Kojak en om 21.50 uur Daniel Wayenberg, portret van een pianist Aanhoudend vrij warm Op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden, maar ook ^onnige perioden. Zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidoost. Max. temperaturen rond 18 gr. Morgen zon: 7.17—17.32. Maan: 15.35—1.54. Scheveningen hoog water 11.27—23.54. Laag water 7.06—19.29. TRECHT (ANP) Een Deense dog heeft er ®r gezorgd dat zeven vrouwen van de actie- >p "Blijf van mijn lijf' binnen dertig secon- een kraakpand in Utrecht hebben verlaten. groep wilde in het pand een opvangcentrum. ichten voor vrouwen die door hun echtge- »t of vriend zijn mishandeld. De vrouwen ld en het pand, een garage, gekraakt. Twee lere pogingen een dergelijk centrum te stichten waren al op niets uitgelopen. Woensdag kreeg de politie een melding dat er in een huis aan de Lange Nieuwstraat, het bewuste kraakpand, een tas met kostbaarheden kon worden opgehaald. Toen de politie er aanbelde, opende een van de actievöersters de deur, maar bleek niets van een tas te weten. Juist op het moment dat zij de deur wilde sluiten, kwam er snel een man toegelopen met een niet-aangelijnde Deense dog. Volgens het politierapport was de man de eigenaar van het pand. Samen met zijn hond maakte hij van het ogenblik dat de deur openstond gebruik om het huis binnen te gaan en de vrouwen naar buiten te drijven. De agenten merken in hun rapporta ge op, dat "de hond schijnbaar nooit had gehoord van de actiegroep "Blijf van mijn lijf", want hij beet een van de vrouwen in haar zij, overigens per ongeluk". De vrouwen maakten zich nogal kwaad over het feit dat de aanwezige politieagenten niet hebben ingegrepen. Toen zij daar bij het bu reau hun beklag over kwamen doen, merkte- de dienstdoende wachtcommandant volgens een woordvoerster van de actiegroep op, dat als hij eigenaar was geweest, hij hetzelfde had gedaan. ^DUITSE REGERING MOBILISEERT ll HELE BEVOLKING Onderscheiding Kolonel Ulrich Wegener, commandant van de Westduftse anti-terreurbrigade GSG 9. bekijkt het Kruis van Verdienste, dat hij, 27 van zijn manschappen en de bemanning van de gekaapte Boeing van de Lufthansa uit handen van minis ter Maihofer (binnenlandse zaken) mocht ontvangen. Rechts: bondskanse lier Schmidt. Alle politiemannen in West-Duitsland zijn gisteren begonnen met een gigantische jacht op de moordenaars van Schleyer, Buback en Ponto. Aan de bevolking en de massamedia is verzocht om actief deel te nemen aan de speurtocht. Van een onzer verslaggevers BONN In West-Duitsland is een veldslag uitgebroken, waarvan de uitslag volkomen in het ongewisse ligt. Terwijl bondskanselier Helmut Schmidt gisteren in het parlement de terroristen een ongenadige strijd in het voor uitzicht stelde, zetten deze hun verontwaardi ging over de uiteindelijke mislukte vliegtuig kaping van de Landshut en dood van drie van hun leiders om in rigoreuze dreigemen ten. De z.g. groep Hausner van de Rote Armee Fraktion heeft aangekondigd dat hon derdduizend bomaanslagen de structuur van het Duitse kapitalisme in Europa zullen ver nietigen. De groep Hausner geeft particulieren en het bedrijfsleven drie maanden de tijd om zich van hun Duitse bezittingen te ontdoen: auto's, industriële zowel als medische apparatuur. Op 20 januari zullen in heel Europa de eerste auto's van Duitse merken worden vernietigd. Als eerste politieke konsekwentie van de dood van de drie gevangen Baader Meinhof leiders, Baader, Ensslin en Raspe, in de gevangenis ENORME BRAND BIJ FORD KEULEN KEULEN Een enorme brand in de opslag plaats van reserve-onderdelen van de Ford fabrieken in Keulen heeft gisteren voor min stens 100 miljoen mark schade aangericht. Door tot nog toe onopgehelderde oorzaak brak omstreeks half drie in de middag brand uit in het 115.000 vierkante meter grote ge bouw. Toen de brand uitbrak waren ongeveer 1.000 werknemers in het gebouw. Zij konden zich allen in veiligheid stellen. van Stuttgart-Stammheim is de minister van justitie van de Westduitse deelstaat Baden- Württemberg afgetreden. De gebeurtenissen in de gevangenis vielen onder zijn verant woordelijkheid. Het openbaar ministerie heeft bekendgemaakt dat Baader, Ensslin, Raspe en de zwaar ge wonde Möller, ondanks hun isolement, kenne lijk verschillende mogelijkheden hadden in de gevangenis van cel tot cel met elkaar te communiceren. In hun cellen werden kabels, stekkercombinaties en batterijen gevonden. De gevangenen gebruikten de buizen van de radioleidingen die onder de pleisterlaag var. de vloer lagen om met elkaar te spreken. Verder werden nog een batterij en een ther mostaat gevonden die zo waren omgebouwd dat communicatie tussen de gevangenen door middel van morsetekens mogelijk was. Duizenden politiemensen in uniform en in burger brachten gisteren veel verkeer tot stilstand om auto's en inzittenden te onderzoe ken. Via vlugschriften, affiches en radiouit zendingen zijn foto's van de gezochten ver spreid en heeft men hun stemmen laten ho ren. Talrijke woningen zijn al doorzocht De justitie heeft 50.000 Mark uitgeloofd voor aan wijzingen die tot het oppakken van de gezoch te anarchisten kunnen leiden. Tot nu toe zijn er al duizenden tips binnengekomen. Ondanks dreigementen van de kant van de terreurorganisaties dat de strijd maar pas is begonnen, verwachten sommige Westduitse veiligheidsfunctionarissen dat er eerst een pauze van een a twee jaar in zal treden voordat het terrorisme weer in volle hevigheid de kop zal opsteken. Na politie, regeringsfunctionarissen en indus triëlen zullen nu ambtenaren onder de top en mogelijk vertegenwoordigers van de persme dia het doelwit worden van de terroristen. Volgens veiligheidsfunctionarissen opereren er naar schatting drie vier terreurcellen in West-Duitsland. Het totale ledental van de overkoepelende Rode Leger Fraktie bestaat uit ongeveer 45 tot 60 activisten. VUURZEE IN ZAANDAM (Van een onzer verslaggevers) ZAANDAM Een enorme brand in Zaandam heeft vanmorgen vroeg twee aan de Zaan gelegen pakhuizen in de as gelegd. Daar bij is een schade aangericht die zeker in de miljoenen guldens loopt. In de pakhuizen waren voornamelijk granen en zaden opgeslagen. De oorzaak van de brand, die om kwart over vier uitbrak, was te gen het middaguur nog niet be kend. Bij de bestrijding van het vuur werd de brandweer van Zaandam geassisteerd door de korpsen van Koog a.d. Zaan en Zaandijk. Rond zeven uur was men de brand meester. Voor zover bekend liep niemand ver woningen op. DEN HAAG (ANP-Reuter/AP) De Tweede Kamerleden Scholten, Aarts en Gualtherie van Weezei, allen CDA, hebben minister Van der Stoel schriftelijk gevraagd om de Nederlandse ambassadeur in Pretoria voor consultatie terug te roepen; het drietal verzoekt verder om stappen van de Nederlandse regering in Europees verband tegen Zuid-Afrika, waar, zoals bekend, vergaande maatregelen zijn geno men tegen personen en instellingen die het niet eens zijn met de apartheid. Het Kamerlid Scholten heeft voorts in Den Haag vandaag suggesties gedaan voor een economische boycot tegen Zuid-Afrika met inbegrip van een olie-embargo. Hij kreeg daarbij de steun van het Kamerlid Ter Beek (PvdA). Al eerder had minister Van der Stoel de Zuidafrikaanse ambassadeur De Villiers Booysen op het matje geroepen en hem gezegd dat het beleid van Pretoria zonder meer rampzalig is. Ook de landen van het Britse gemenebest hebben de suggestie van een olieboycot opgeworpen. In Zuid-Afrika zelf zijn de maatregelen uiterst slecht gevallen. Zelfs de regeringsgezinde pers stelt zich zeer kritisch op. In Johannesburg opende de politie het vuur op een 300 zwarte jongeren, die stenen naar auto's gooiden. Elders in het land kwamen eveneens ongeregeld heden voor, waarbij arrestaties verricht werden. Er is voorts een schoolstaking uitgeroepen, waaraan 200.000 zwarte jongeren deelne men. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u een geurig boeket bloemen van de Fleurop bloemist. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant adres: woonplaats Stuur als dank voor de moeite het boeket bloemen naar: naam: adres: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: ^ntwoordnr. 349, Leiden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Werkgevers en vakbeweging zijn bijzonder teleurgesteld over het resultaat van het eerste, oriënterend gesprek gisteren met een kabi netsdelegatie over de sociaal- en financieel-econo- mische problemen. De regering heeft voorgesteld een extra bijdrage uit de Staatskas van één miljard gulden beschikbaar te stellen als een bijdrage om de koopkracht van de modale werk nemer (inkomen circa 30.000,-) volgend jaar op peil te houden. Daarnaast wil de regering nog eens 1,5 miljard extra uittrekken voor bestrijding van de werkloosheid. Teleurgesteld zijn werkgevers en werknemers, dat de regering nog niet weet hoe de bijdrage van één miljard besteed gaat worden. Dat wordt eerst volgende week beslist en bekend gemaakt. Teleur- „Luister Boersma. die plannen van jullie zijn beslist onvoldoende voor een begin van herstel van de economie", lijkt werkgeversvoorzitter mr. Van Veen tegen de minister van sociale zaken te zeggen, tijdens het eerste oriënterende gesprek voor een sociaal akkoord voor 1978. gesteld is men ook, omdat de besteding in ieder geval anders gaat verlopen, dan werkgevers en werknemers zich in hun ingediende plannen had den gedacht. Betwijfeld wordt of het miljard voldoende is om de koopkracht te handhaven. De regering denkt aan verlaging van de sociale verzekeringspremies, ook voor de werkgevers, aan een uitkering ineens uit de belastingpot, aan een latere ingangsdatum voor de prijsverhoging van aardgas, aan een latere ingang van de huurverho ging in 1978 (én een lager percentage). Samen met de reeds voorgestelde inflatiecorrectie op de loon- en inkomstenbelasting en een nieuwe kinderbij slagregeling moet het volgens minister Boersma mogelijk zijn de koopkracht van het modale inko men op niveau te houden en die van het minimum loon met anderhalf tot twee procent te laten stijgen. De vakbeweging betreurt het dat het kabinet niet wil afzien van de inflatiecorrectie en ook dat er in de te verwachten maatregelen geen inkomens herverdelingseffect zit. Het niet meteen volledig verhogen van het minimumloon (tot 5,1 procent) zal op fel verzet van de FNV stuiten. De vakbewe ging is het er evenmin mee eens, dat de maatrege len slechts voor een jaar gelden. De werkgevers vinden, dat de maatregelen onvoldoende zijn voor een begin van herstel van de economie. „Plakkers" aangehouden De Haagse politie heeft van nacht een 20-jarige scholier en een 24-jarige journalist aange houden, die in de binnenstad illegaal affiches plakten, met onder andere de tekst „Ver moord: Andreas Baader, Gu- drun Enssling en Jan Carl Ras pe". De plakkers zijn na ver hoor heengezonden met een pro ces verbaal. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN - Begin volgend jaar komt er een keurmerk voor schoenen op de markt. De Stichting Voet en Schoeisel in Eindhoven die dit merk gaat uitreiken, wil daarmee berei ken dat de Nederlanders beter schoeisel gaan dragen. Uit on derzoekingen blijkt, dat zestig tot zeventig procent van de kin deren verkeerde schoenen draagt. Op hogere leeftijden zijn deze percentages iets minder hoog. De schoenen die het keurmerk krijgen, moeten aan een aantal eisen voldoen, zoals flexibiliteit en goede pasvorm. Door niet goed passende schoenen te dra gen krijgen mensen allerlei klachten als voetbeklemmingen, likdoorns en rugklachten, aldus de Stichting Voet en Schoeisel. De keuring van de schoenen waartoe al veel schoenfabrikan ten zich bereid hebben ver klaard, wordt ondersteund door het TNO-instituut voor leder en schoeisel in Waalwijk. LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren een 22-jarige Leidse vrouw aangehouden wegens winkeldiefstal. De vrouw ontvreemdde in een warenhuis aan de Breestraat voor ruim 650 gulden aan kinderkleding. Eerder deze week had zij in het winkelcentrum De Kopermolen in de Merenwijk een aanzienlijke hoeveelheid electri- sche apparaten gestolen. Als motief voor haar daden voerde de vrouw geldgebrek aan. Geen krant ontvangen? Bel tusfeen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog ge bracht

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1