Kapers kwamen aan boord door zich laat te melden ;tAF wil voosheid van staat aantonen L Medikamenten verhaastten dood Presley Ontslag zes Duitse officieren 'RONK SCHELDT LRME LANDEN SCHULDEN KWIJT Kamermeerderheid wil minder strenge wapenwet }aus bereid 'eb te offeren V oorwaardelijke straf voor getreiterde echtgenoot kabinet Antillen beëdigd DEZEPUILOVERS VALLEN WIID! EN...OP! JITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 20 OKTOBER 1977 PAGINA 9 (Van onze correspondent Richard Gott) N In tegenstelling tot wat veel mensen c4en waren de leden van de Rote Armee Frak- v»in de dagen van Andreas Baader geen nihilis- n die nergens in geloofden. Zij kenden een >n oordachte ideologie van de socialistische revo- Maar ze schreven daarover weinig op, en ie schreven was dat om de strategie die zij >n of ander geval gebruikt hadden te recht- e digen. :e rtikelen die bedoeld waren voor linkse krach- in Duitsland, brachten zij naar voren dat een it iguerrilla-oorlogvoering in West-Duitsland f heet, mogelijk en gerechtvaardigd" was. ai hebben altijd openlijk toegegeven dat hun [egie uit Zuid-Amerika afkomstig was. Deze egie was voornamelijk gebaseerd op de erva- an de Tupamaros in Uruguay en de geschriften van de Braziliaanse revolutionair Car los Marighela. Zoals in feite nu in Duitsland het geval is, hadden de activisteit van de guerrillero in Zuid-Amerika als belangrijkste gevolg dat de desbetreffende regeringen daar naar rechts gedre ven werden. In Uruguay en Brazilië werd zelfs alle schijn van de democratie geheel weggevaagd. De Rote Armee begon haar activiteiten tijdens het hoogtepunt van de oorlog in Vietnam. Destijds heerste de mening onder veel linkse intellectuelen in het gehele Westen dat het waardevol was althans te praten over mogelijke acties om Ameri ka te dwingen zich uit Vietnam terug te trekken. Andreas Baader was met zijn revolutionair groep je degene die woorden in daden omzette. Ze waren het niet alleen oneens met de activiteiten van de VS in het buitenland, maar ook met de Duitse staat zelf. Ze spraken tegen dat het mogelijk was „om alles recht te zetten via parlementaire weg". Maar zij geloofden niet dat gewapend verzet een vervangingsmiddel kon zijn voor andere vormen van legale strijd, of dat de „afzonderlijke acties de klassenstrijd konden vervangen". Het was nog steeds veroorloofd, vonden zij, om politiek werk te verrichten op het industriële front en aan de basis. Het een was een noodzakelijke voorwaarde voor het ander, stelden zij. Maar ze ontdekten dat ze niet beide dingen tegelijk konden doen. „Wij hadden ons voorgesteld dat elk van ons tegelijker tijd zou kunnen werken in gemeenschappen en fabrieken samen met bestaande sociale groeperin gen", schreven zij. Maar in de praktijk bleek dat dit laatste niet zonder dat ze zelf vrij te blijven van politieke bespionering en controle, mogelijk was. Het doel van de RAF was om een „bindende strategie" te ontwikkelen voor de Duitse arbeiders klasse. De revolutionaire tradities in Duitsland waren volgens hen „zwak en gebroken". Maar zonder een revolutionair initiatief, „zonder een praktische revolutionaire interventie van de avant- garde en zonder een concrete anti-imperialistische strijd", zou er geen kans op eenheid zijn. Zij gaven toe dat het misschien nog te vroeg was voor een stadsguerrilla, maar in hun meest aange haalde zinsnede stelde zij dat „wanneer de omstan digheden juist zijn voor een gewapende strijd, het te laat zou zijn ons daarvoor voor te bereiden". Door „afzonderlijke zwakke punten" aan te vallen hoopten zij dat het mogelijk zou worden „mythe van de almachtigheid van de Staat te vernietigen er. haar zwakheid aan te tonen". Ze zijn er niet in geslaagd dat laatste te bewijzen. Copyright The Guardian Van een onzer verslaggevers Den Haag De meerderheid van het parlement voelt er weinig voor de Nederlandse politie evenals de Duitse politie vergaande bevoegdheden te geven bij de opsporing van ongeoorloofd wapen bezit. Dat blijkt uit reacties van de grote partijen op het regeringsvoorstel om een veel strengere vuurwapenwet in te voeren. Ze hebben aangekondigd bij het komende Kamerdebat met wijzigingsvoorstel len te komen. Het CDA heeft aangedrongen op scherpere controles op wapen smokkel over de grens met België. Het vindt het nauwelijks zin hebben hier een strengere wet in te voeren zolang de wapenhandel in dit buurland aan veel minder strakke regels is gebonden. S( IKAANSTAD (AP) Paus Paulus heeft al ren op zijn algemene woensdag-audiëntie in toespraak tot 6000 Westduitse pelgrims her- j i dat hij bereid was zich op te offeren als z, en oplossing kon betekenen van zulke ernsti- I5 ragische en dramatische incidenten als dat de revente kaping van het vliegtuig van de hansa. nu in dat geval, aldus de Paus die in het aans sprak, zeer gelukkig zijn. idag had de kerkvorst in een telegram aan !eulse kardinaal Höffner gezegd dat hij zich ijzelaar beschikbaar wilde stellen als dit kon n tot het vrijlaten van de 86 passagiers en ïnningsleden van het gekaapte toestel. vpan op Duitse toer io (AP) De bliksemsnelle en succesvolle e van de Westduitse commando's heeft er toe id dat men in Japan overweegt ook een groep lialisten te stichten om in dergelijke gevallen, in het buitenland te kunnen optreden als er oorbeeld een Japans vliegtuig is gekaapt. Om teginnen zal de politie nauwgezet gaan bestu- en hoe de Westduitse overval is geschied. 1970 heeft Japan al enkele malen toegegeven 1 de eisen van eigen terroristen nadat die een I chine hadden gekaapt en mensen hadden gegij- A&lte laatste maal is dit geschied op 28 septem- -er toa terroristen een machine van de Japan Lines hadden gekaapt toen deze boven Indië \ir Lin MAJORCA/BONN (AFP/RTR) De ka pers van de Boeing „Landshut" zijn aan boord gekomen door tot het laatste ogenblik te wachten, zo heeft de plaat selijke pers van Mallorca meegedeeld. Zij kwamen pas tevoorschijn nadat him namen verscheidene malen door de luidsprekers waren omgeroepen met het verzoek zich direct voor vertrek te mel den. Dat was de oorzaak dat hun baga ge niet is doorzocht. Een bestuurslid van de Lufthansa, Wemer Utter, zei gisteren dat de 37-jarige gezagvoerder Jiirgen Schumann een noodlanding ge maakt had op het vliegveld van Aden. De kans van slagen was zo klein dat de mannen elkaar tot afscheid de hand drukten in de overtuiging dat zij de landing niet zouden overleven, aldus Utter. Schumann ging naar buiten om naar het bescha digde landingsgestel te kijken en liep daarna naar de Jemenitische soldaten die het vliegtuig hadden omsingeld. Volgens tweede piloot Jürgen Victor probeerde hij de militairen ervan te overtuigen dat het vliegtuig niet meteen zou kunnen opstijgen met het beschadigde landingsgestel en dat ook de bemanning te vermoeid was. De Jemenitische regering had geëist dat het vliegtuig onmiddellijk na bijtanken weer zou vertrekken. De leider van de kapers, die zich „martelaar Mahmoud" noemde, sommeerde de gezagvoerder naar het vliegtuig te komen. Hij dacht blijkbaar dat deze de autoriteiten inlichtingen had doen toekomen. Nadat Schumann het vliegtuig weer binnengeko men was greep „Mahmoud" hem beet en schreeuwde in het Engels: „Je bent schuldig" en dwong hem neer te knielen. Toen Schumann wilde uitleggen dat hij de Jeme- nieten er alleen van had willen overtuigen dat de bemanning tijd nodig had om bij te komen schoot de kaper hem in het gezicht. Victor vloog daarna het vliegtuig alleen naar Mogadiscio. De Westduitse minister van binnenlandse zaken, Werner Maihofer, vertelde gisteren dat de eigenlij ke bestorming van het vliegtuig slechts zeven minuten in beslag nam. Allereerst hebben de commando's van de terreurbestrijdingseenheid GSG-9 twee van de vier terroristen na „aanzienlij ke tegenstand" in de cockpit buiten gevecht ge steld. Maar een andere terrorist in de eerste klas coupé opende het vuur. Alhoewel hij al twee schotwon den had opgelopen wierp hij nog een handgranaat naar de achterkant van het vliegtuig. Die ontplofte onder een stoel. Nadat de terrorist door nog meer kogels was geraakt en hieruit kunt u afleiden hoe beestach tig de strijd is geweest wist hij, al vallend, nog een laatste handgranaat tot ontploffing te brengen die verscheidene gegijzelden voetverwondingen be zorgd, aldus Maihofer. Nadat deze terrorist was geëlimineerd, opende plotseling een andere terrorist naar later bleek een vrouw in het achterste toilet het vuur op de commando's dwars door de deur heen. Volgens de Westduitse minister heeft één van de commando's een lichte nekverwonding opgelopen tijdens de felle gevechten. Elf van de gegijzelden moesten na de ontzetting voor lichte verwondingen worden behandeld, maar vijf van hen werden daarna naar West Duitsland teruggevlogen met de overige passagiers en de bemanning. De afgevaardigde van de Westduitse regering, Wischnewski, heeft bekend gemaakt dat de bestor ming van het toestel met volledige instemming van de regering van Somalië was uitgevoerd, zonder dat West-Duitsland voorwaarden vooraf zijn ge steld, zoals hier en daar werd verondersteld. Wischnewski vertelde dat de Somaliërs de terroris ten tot drie maal toe een vrije aftocht uit het land hadden geboden als zij de gegijzelden ongedeerd zouden laten gaan. Elk aanbod werd woedend afgewezen. Nadat de Somaliërs tot tweemaal toe de tijdslimiet die de kapers hadden gesteld hadden kunnen verschui ven werd om tien over vijf maandagmiddag (Ne derlandse tijd) het sein gegeven om met de overval te beginnen. Zeven minuten later gaven de commando's het codewoord: „Gegener Niederkampft". lgiers werden toen zes Japanse terroristen^ gelaten en kregen de kapers een losgeld van" /Üjoen dollar. raaf van Egmond lenhagen (AP) Een medewerker van de ense radio is gisteren geschorst omdat hij Bdag zijn program over het terrorisme in de idsrepubliek had omlijst met de muziek uit .Ouverture Egmond, van Ludwig van Beetho- aaf Lamoraal van Egmond was ten tijde van 80-jarige oorlog tegen de Spanjaarden een zetsam, die door de bezetters ter dood werd iracht Tegen de keuze van deze muziek door radioman, Jörgen Hornemaan, is hevig gepro- leerd door een aantal luisteraars. Hornemann irde als excuus aan dat hij het niet met een laaide bedoeling had gedaan en omdat hij had fonden „dat de aard van de nieuwsuitzending leg om sombere en dramatische muziek". CHELMSFORD (Upi) Reginald Elliott wurgde zijn vrouw nadat deze hem in 17 jaar huwelijksle ven practisch zon der ophouden het bloed onder de nagels had wegge- treiterd. Hij ver liet de rechtbank als vrij man. De 47-jarige El liott, die doodslag had bekend, kreeg een geheel voor waardelijk vonnis met een proeftijd van drie jaar. Zijn verdediger had het slachtoffer, echtgenote Doreen, beschreven als „een afschuwelijke vrouw die nergens plezier in had". Zij zanikte haar man aan het hoofd over diens vermeende ontrouw, over de buren, over de winkels in de buurt en over het feit dat hij naar de tv keek. Ze verborg het toestel soms om met het kijken te beletten. In de 17 jaar, dat hij met Doreen getrouwd was verhuisde Elliott tien keer, waarbij hij ook van baan moest veranderen, om het zijn vrouw naar de zin te maken. Tenslotte heeft hij gewurgd. MEMPHIS (AP) lu het bloed van de op 16 augustus overleden zanger Elvis Presley zijn sporen gevonden van 10 geneesmid delen en andere middelen die tot zijn dood hebben kunnen bijdragen, aldus staat in een rapport dat woensdag is gepubliceerd door een politie-arts in Memphis. Op een persconferentie door de arts zes uur na de dood van Presley gehouden had hij gezegd dat er geen bewijs was geweest van een teveel gebruiken van medikamenten, met andere woorden, dat hier geen sprake was van zelfmoord. Presley is zijn leven lang een enorm gelover in en gebruiker van alle mogelijke geneesmiddelen geweest en dit heeft op de duur zijn hart aangetast Toen zijn lijk werd geschouwd bleek zijn hart haast 50 percent groter te zijn dan normaal. De Westduitse Bondskanselier Helmut Schmidt en zijn echtgenote Hannelore Op een persconferentie in Bonn hebben de verdedigers van de drie dode woonden gisteren in Bonn een speciale kerkdienst bij, namelijk een dankdienst terroristen, Andreas Baader, Jan Carl Raspe en Gudrun Ensslin hun twijfel voor de redding van de gegijzelden in de Boeing van de Lufthansa. uitgesproken of het drietal wel zelfmoord heeft gepleegd. Rechts de Nederlandse jurist, mr. Bakker Schut, die ook de in Nederland gevangen zittende Knut Folkerts verdedigt. Hij verklaarde: „Ik ga uit van moord Links de advocaat van Gudrun Ensslin, Otto Schily. BONN (DPA) Zes van de elf Westduitse officieren die in München bij antisemitische incidenten betrokken waren, zullen op staande voet uit de „Bundeswehr" ontslagen worden. Naar een woordvoerder van het ministerie van defensie woensdag aan de pers meedeelde, zijn de desbetreffende procedures begon nen. De overige vijf zullen zich voor de krijgsraad moeten verantwoor den. De elf zijn sinds enige tijd geschorst. Ze hebben, naar eind september bekend werd, in een dronken bui .jodenverbranding" gespeeld en het.Horst Wessel-lied" gezongen. Ook de commandan ten van de betrokken officieren zullen zich moeten verantwoorden. LLEMSTAD (ANP) Met de beëdiging van twee ministers eft gouverneur Leito gisteren het nieuwe kabinet van de derlandse Antillen voorlopig gecompleteerd. Eind vorige week dden al zeven ministers de eed afgelegd. Het kabinet zal nog irden uitgebreid met een tiende minister, maar daarvoor moet st de Iandverordening worden gewijzigd. steren werden mr. M. L. Larmonie (economische zaken) en A. Winklaar (verkeer en vervoer) beëdigd. Beide bewindslieden tegenwoordigen de nationale volkspartij-unie van ex-premier ertsz, die zelf niet in het kabinet is teruggekeerd. Antilliaanse kabinet is verder als volgt samengesteld: voor de nocratische partij Curacao hebben zitting S. G. M. Rozendal inister-president en algemene zaken), H. L. Spencer (sociale ten en arbeid) en G. T. Hernandez (volksgezondheid). Arubaanse PP A is vertegenwoordigd door L. A. I. Change stitie en eerste vice-premier), M. Croes (financiën en staatkundige uktuur der eilanden) en mej. F. M. Frank (onderwijs). Verder voor de Union Patriotico Boneriano M. Paxpoa Pourier (wel- Ttszorg) in het kabinet. EN HAAG (ANP) Minister Pronk voor ontwikke- Dgssamenwerking heeft een aantal zeer arme lan en (onder meer India en Pakistan) rente en aflossing nn hun schulden over het jaar 1977 kwijtgescholden, 'ermee is een bedrag van 20,7 miljoen gulden emoeid. °°r schulden tot een bedrag van 18,8 miljoen gulden is voorts to zodanige regeling getroffen, dat aflossing is opgeschort en de tote sterk verlaagd. De looptijd van deze schulden is gebracht >50 jaar, tien jaar aflossingsvrij, en het rentepercentage is S 'lï&agd tot 0,75 procent. is het derde achtereenvolgende jaar dat Nederland een schul- tairegeling treft voor de landen, die behoren tot de groep van ütost-ontwikkelde landen en de greep van landen, die het meest 'Jn getroffen door de economische crisis. Strandmode voorjaar 1978 Deze twee mannequins tonen in Parijs korte strandkledij voor het voorjaar 1978. De ensembles zijn vervaardigd van witte stof met lichtbruine opdruk. Het ontwerp is van de Japanse ontwerper Jun Asjida. Ruime pullover van 100% Wijde pullover van 50% katoenen velours. Bruin, zwart of écru.^2 Bloesende pullover van 100% Acryl/50% viscose. Marine, katoen. Beige, bruin of camel of beige. 32, marine. 38,

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9