6% Robert Mitchum ziet eigen films alleen als hij betaald krijgt Bisschoppensynode wil algemene richtlijnen godsdienstonderricht James Bond zorgt voor pretentieloos IcS ATHOS BREEKT MET PATRIARCHAAT VAN MOSKOU PROJECT „ZENDING IN NEDERLAND" MAAKTE VEEL LOS IN ALLE KERKEN Kijk ze eens kijken naarje.Jnjegrof gebreide kabelspencei van En daaronder dt new look bandplooL broek in tweedot flannel vo<n jaren, Praktisch eenstemmig hebben de 204 leden van de rJc bis schoppensynode in het Vati- kaan er zich voor uitgespro ken, dat de paus richtlijnen voor het godsdienstonderricht zal uitgeven, die gelden voor. de gehele kerk. De bisschop pensynode houdt zich bezig met het godsdienstonderricht vooral voor kinderen en jon geren. Na een week van algemene inleidingen en een tweede week van commissievergade ringen worden deze week de resultaten van de commissie vergaderingen aan de algeme ne vergadering medegedeeld. De synode zelf zal zich aan het einde van haar bijeenkomst eind volgende week beperken tot een algemene verklaring met daarin een bijzondere boodschap aan de jeugd. De gedetailleerde uitwerking der besprekingen en conclusies wordt aan de paus overgela ten, dat wil zeggen aan zijn naaste medewerkers in de Ro meinse curie. Een enquête onder de synode deelnemers heeft uitgewezen, dat de synode zich uitdrukke lijk als adviserend lichaam wenst te beschouwen. Hiermee is de gedachte van het Vati- kaanse concilie, dat de synode een collegiaal medebesturend De voordrachten van de Afri kaanse bisschoppen hebben op de bisschoppensynode in Rome tot nu toe het meest de aandacht getrokken, volgens de Amerikaanse aartsbisschop Bernardin op een persconfe rentie. Met name de zeventig Oostafrikaanse bisschoppen, verenigd in de regionale bis schoppenconferentie Amecea, hebben zich de afgelopen maanden intensief voorbereid op de synode. Een en ander is financieel mogelijk gemaakt door de Pauselijke Missiewer ken in Nederland en Duits land. In overleg met de Amecea (waarin samenwerken de bis schoppen van Kenya, Tanza nia, Oeganda, Malawi, Zambia en Soedan) hebben de Pause lijke Missiewerken in totaal dertigduizend gulden ter be schikking gesteld (Nederland 10.000 en Duitsland 20.000 gul den). Met dat geld is onder zoek uitgevoerd in de Oostafri kaanse landen. De resultaten daarvan dienden als basis voor de voordrachten van de bisschoppen op de synode. Voor de Pauselijke Missiewer ken, die de r.k. kerken steunen in de derde wereld, wordt, als gemeld, zondag in alle kath olieke parochies gecollecteerd. KORTE METTEN De oud-katholieke aartsbisschop van Utrecht, mgr. M. Kok en de bisschop van Haarlem, mgr. G. A. van Kleef zullen deelne men aan de internationale bisschoppenconferentie van deze kerk, die volgende week wordt gehouden in Scranton in de Amerikaanse staat Pennsylvania. Daar is de grootste oud-kath olieke kerk, te weten de Poolse katholieke nationale kerk met 350.000 leden, gevestigd. Mgr. Kok is ambtshalve voorzitter van de conferentie, die voor het eerst in de Verenigde Staten wordt gehouden en wel bij gelegenheid van het gouden priesterfeest van de voorzittende bisschop daar, mgr. Thaddeus Zielinski. De Afrikaanse geestelijke James Kauluma is als eerste zwarte geestelijke benoemd tot bisschop van het anglicaanse bisdom Dam ar al and, dat Namibië omvat. Drie blanke voorgangers van Kauluma (Robert Mize, Colin Winter en Richard Wood) werden uitgewezen wegens kritiek op het Zuidafrikaanse regiem Kaulu ma verblijft nog in de Verenigde Staten, waar hij bezig is te promoveren. In januari zal hij in zijn ambt worden bevestigd. De boeddhistische tempel der „Blauwe wolken" in Peking is weer opengesteld. In deze tempel bevindt zich het gedachtenis monument voor Soen Yat Sen, de in 1925 overleden „vader der Chinese republiek". De tempel werd gesloten tijdens de culturele revolutie, vooral ook omdat de weduwe van Mao er zich aan ergerde, dat de mensen zoveel eerbied bleven tonen voor de „democraat" Soen Yat Sen. Men neemt aan, dat nu ook andere beroemde oud tempels weer voor bezoek zullen worden vrijgegeven. De orthodoxe monnikenge meenschap van de heilige berg Athos heeft met het rus- sisch-orthodoxe patriarchaat van Moskou gebroken. Aanlei ding is de bereidheid van de Russen om in dringende ge vallen ook katholieken toe te laten tot de sacramenten. Ook de betrekkingen tussen Athos en het patriarchaat van Konstantinopel zijn al jaren slecht, omdat de konservatieve „Het was een goed projekt, want het heeft gewerkt Het sprak de kerkmensen aan, ze wilden graag meedoen. Ze wa ren actief. De werkgroep in Den Haag blijft bestaan en gaat werken in de Haagse ker ken." De Haagse hervormde predi kant, ds. W. P. ten Kate, heeft dit vastgesteld na de slotcon- sultatie in Driebergen van het oecumenisch beraad „Zending in Nederland". Ds Ten Kate is •een van de pastores, die zich plaatselijk heeft beziggehou den met de voorbereiding en uitvoering van het project, dat enkele maanden heeft gelopen en waarbij onder meer een aantal buitenlandse christenen naar Nederland werd gehaald om de kerken in Nederland kritisch te bekijken. Tijdens de slotbijeenkomst bleek één resultaat van het project in ieder geval te zijn, dat door ajle kerken heen veel is losgemaakt. Kritiek was er ook. Niet alleen van de buitenlanders, maar van Nederlandse deelnemers aan het project in de regio's en van organisaties. Zo was men bang, dat met het rapport van de buitenlandse christe nen en andere resultaten van het project niets gedaan zou worden. Enkele deelnemers wilden dan ook een duidelijke toezegging dat in de toekomst meer soortgelijke projecten zouden plaatsvinden. Ook vroeg men zich af waar om het nodig was geweest om mensen uit verre landen naar Nederland te halen: zou niet dezelfde kritiek zijn gekomen van Nederlandse „dissidenten" christenen, die de kerk niet meer zien zitten? Wat concrete plannen na dit project betreft, zei ds. R. J. van der Veen van de Neder landse Zendingsraad: „De ver antwoordelijkheid ligt nu in de bezochte regio's (Den Haag, Amsterdam, Heerlen en Gro ningen). Wij hopen, dat deze regio's model zullen staan voor andere streken in ons land en dat er in heel Neder land een samenwerking zal ko men tussen de kerken om daadwerkelijk aan de proble men, die naar voren zijn geko men, te werken. Er zijn ook folders gedrukt door de her vormden en gereformeerden, gesteund door de rooms-kath- olieken, waarin vragen zijn ge formuleerd rond de centrale vraag: Waar ligt de zending/- missie van de kerk in Neder land?" aldus ds. Van der Veen. De baptistendominee, Ruben Lores, uit Costa Rica, wilde daaraan toevoegen, dat hij en zijn collega's niet zoveel nieu we dingen hebben opgemerkt Het verschil ligt in het feit, dat de bezoekers aandringen op een diepgaande analyse van de situatie van kerk en maat schappij. „En dan bedoel ik ,niet een heleboel statistieken of een onderzoek. Maar een werkelijk diepe analyse. Het zal dan misschien blijken dat er in de kerken radicale veran deringen moeten komen. De kerk moet dat proces van ver andering aandurven en begin nen. Nederland kan dan, met al zijn bronnen, een voorbeeld worden voor andere landen," /aldus ds. Lores. Athos-monniken sterk gekanj zijn tegen de oecumenische act tiviteiten van Konstantinopel. 6 Athos valt onder verschillend* patriarchaten, omdat de mont niken op Athos uit verschillen'! de orthodoxe kerken afkomfi stig zijn. De republiek omval twintig kloosters, is autonoom)1 maar valt onder de soevereinii teit van Griekenland. De laat!» ste jaren waren de betrekkini gen tussen Moskou en Athos nauwer geworden: het patriar chaat van Moskou liet met toe stemming van de Griekse re-L gering Russische monniken naar Athos gaan, waar df monnikengemeenschap in een steeds sneller tempo dreigt uif te sterven. In de zestiende* eeuw telde Athos veertigdui* zend monniken, in 1972 not maar ruim elfhonderd. Achter de plotselinge breuk» tussen Moskou en Athos zien. kerkelijke waarnemers echter diepere achtergronden. Im-L mers de beslissing om kath-f olieken tot de sacramenten toe* te laten is jaren geleden alïj door de Moskouse synode ge-r' nomen. Men vermoedt dat def Griekse kloosters bang zijnf voor een wederopleving vanr de Russisch-orthodoxe invloedr op Athos: vóór de Russischer revolutie in 1917 telde Athos® meer dan drieduizend Russi-L sch-orthodoxe monniken, on-* geveer de helft van het totaal F aantal monniken. En ook del Grieks-orthodoxe kloosters r zien in deze tijd hun monni-k ken-aantal snel dalen. Mitchum, lui achterover in z'n Amsterdamse hotelkamer: Roept u maar. een kat-en-muisspelletje waaraan hij misschien ook nog wel een beetje plezier kan beleven. En als het via z'n uiterlijk („Hoe komt u toch aan dat handelsmerk dat u er altijd vermoeid uitziet, meneer Mitchum?" „Omdat ik zo weinig slaap krijg") op vragen, publiek en journalisten komt, gaat de kraan langzaam aan open. Dorpsgek Robert Mitchum: „Ik kom een man in Oklahoma te gen die me staande houdt en zegt Hé Mr. Mitchum, ik heb u pas in de film gezien, geweldig, hoe heet- ie ook weer? Ik zeg: Ik zou 't niet weten. Hij: Ja, maar u speelde er toch in mee? Er zat ook een paard in en een meisje. Kom, u weet toch waar ik 't over heb? Of opmerkingen als: Me neer Mitchum, hoe ont houdt u al die tekst toch? En dan heeft de journalist die het zogenaamd „diepe interview" gaat plegen. Of ik volgens de „methode Stanislawski" werk, of vol gens een andere Rus. Ik heb 'm verteld dat ik vol gens de methode Smirnoff speel (voor niet-kenniser: Een wodka-merk) en jawel hoor, hij schrijft: Mitchum, leerling uit de Smirnoff- school. Nee, ik haat journa listen niet. Ik begrijp best waarom ze me dingen vra gen. Ik ben de bezienswaar digheid, ik ben de dorps gek: Ja hoor, hij kan ook eten, geef 'm maar een ape nootje. 't Is niet makkelijk om zo'n „freak" te zijn. Ik sta daar metersgroot op het doek en iedereen kent mij, maar ik ken niemand." Over filmen zelf hoef je van Mitchum ook geen lyri sche tirades te verwachten: „Als acteur ben ik een stuk van het meubilair. Ze heb ben me me om m'n mooie gezicht genomen en ze ver tellen me wel of ik van links naar rechts moet schuiven of omgekeerd. Ik heb allang afgeleerd me verder met de film te be moeien. Tegen regisseur Robert Clouse van „The Amsterdam Kill" heb ik in het begin nog twintig minu ten staan praten over het hoe en waarom en wat ik dacht van de film. Ik ben uitgepraat en hij begint me teen over iets anders. Die man is gewoon doof-in-ste- reo. En dat communicatie probleem heb je voortdu rend. Film is als kunstvorm begonnen, maar volkomen uit de hand gelopen. Film wordt door commerciële factoren bepaald, of door dat de producer toevallig een vriendinnetje heeft die er haar achterste in wil la ten zien. Ik ga niet eens naar m'n eigen films kij ken, als ze me d'r niet voor betalen. Nee, zonde van de twee uur dat ik niks had kunnen doen. Ik speel om dat ik dat blijkbaar goed doe, want ze vragen me steeds weer. En ik ben de goedkoopste acteur die er rond loopt. Ik kom op tijd, ken m'n tekst en als de heren denken dat ze zich een verongelukte Mitchum' kunnen permitteren doe ik m'n stunts ook zelf. De stuntman van „The Am sterdam Kill" is me nog een jaar diner-tjes schuldig voor al het werk dat ik voor 'm gedaan heb." Toilet Wie zou gaan denken dat Mitchum een tragisch, te leurgestelde figuur is, krijgt van hem onmiddel lijk de kous op de kop: "t Is mijn vak en dat doe ik. Ik neem rollen aan omdat het onderwerp me interes seert, of omdat me het me op een andere manier goed uitkomt. Voor „Midway" werd ik gebeld voor de rol van generaal Fletcher. Hoe lang gaat dat duren, vroeg ik. Tien weken. Vergeet 't maar, zei ik. Of ik dan een andere generaal zou willen spelen. Vijf weken op een oorlogsschip. Nou haat ik die dingen, dus dat ook niet Word ik weer gebeld, of generaal Halsey iets voor me is. Eén dag en dan nog in bed. Dat leek me ideaal, ik heb 't gedaan en 't geld ervoor aan het Mo tion Picture Relief (Steun)- Fonds gegeven. De meeste films zijn waardeloos. Ik kreeg het script van „The Sorcerer" (een werkje in Excorcist-stijl) in handen voor een rol. Ik moest naar het toilet rennen om over te geven. Een film van re gisseur Billy Friedkin, die daarvoor al die ellendige „French connection" had gemaakt: Een hoop autora cen door New York, en ver der een namaak-film over drugs. Want 't gaat hele maal niet om wat er in die film gebeurt, 't Gaat er om dat die miljoenen aan her oine die ze toen gepakt heb ben, daarna bij de politie spoorloos verdwenen zijn. Aan „The Amsterdam Kill" ben ik begonnen omdat 't onderwerp me iets zei, om dat ik ervoor naar Amster dam en Hong Kong kon, omdat ze me een gratis lunch hadden beloofd en omdat ze me ook nog wat geld aanboden. Natuurlijk interesseren drugs me. Ik kijk om me heen, ik ben getuige. Ik heb „The Am sterdam Kill" nog niet ge zien, kan er niets over zeg gen, maar het script laat wel iets zien van de macht van drugs, van de dubbel rollen die allerlei mensen er om economische en poli tieke redenen mee spelen. Het drugprobleem moet op een veel hoger niveau dan dat van de politie worden aangepakt De Verenigde Naties zouden zich ermee behoren te bemoeien. Want 't maakt mensen slaven en er bestaan toch wetten te gen slavernij?" In de loop van het gesprek is Robert Mitchum veran derd. Hij lardeert z'n be toog nog steeds met kracht termen, maar is van achter uit z'n bank naar voren ge komen. Robert Mitchum, de filmster die geen films ziet („De enige films waar ik achter kan staan zijn technische films, documen taires, waarin werkelijk verteld wordt waarom 't gaat"). Robert Mitchum die niet tot de „jetset" van Hollywood behoort („Ik heb niet één wijnhandelaar, niet één modehuis of een coiffeur. Ik ben nog nooit van m'n leven twee keer naar dezelfde kapper ge weest. Robert Mitchum heeft zich bloot gegeven en in de lift op weg naar bui ten bedenk je dat 't eigen lijk best een goeie vent is. „Nee", verbetert de begelei dende publiciteitsman van de filmmaatschappij. „Nee. Hij is eerlijk". BERT JASMA BREESTRAAT-LEIDEN ARNHEM Met de nieuwste James Bond film „The spy who loved me", die pas rond kerst mis in Nederlandse première zal gaan, werd de filmweek 1977 gisteravond op luchtige wijze afgesloten. Een door de onvermoeibare cinefielen nogal bekritiseerde keuze, maar de meesten die de hele filmweek hadden uitgezeten met vaak moeilijke en vermoeiende films in de laatste avondvoorstelling, na een toch drukbezette dag, vonden het best dat zij nu eens niet behoefden na te denken. Een film als Valerio Zurlini's „De woestijn der tartaren" naar de roman van Dino BuzzaU, vergt bijvoorbeeld veel meer van de toeschouwer in de laat ste avonduren, omdat in een Kafka-achtige sfeer gewacht wordt op de actie, die niet komt. In wonderschone beelden laat Zurlini zien hoe de jonge luite nant Drogo wordt gedetacheerd in het afgelegen fort Bastiano aan de noordgrens uitkijkend op de onherbergzame woestijn der tartaren. Met veel zorg schetst de regisseur vervolgens het leven van de officieren, een wordt gestuurd, aan de horizon kleine elitegemeenschap, die ver duizenden ruiters verschijnen. Fümweéh Arnhem 1977 1 n volle concentratie van de toe- bleven en dat gaf regisseur 1 schouwer vergt. wis Gilbert de vrije hand <f allerlei onwaarschijnlijke ave Dit is niet nodig met de nieuwe turen in te lassen met Egypte" James Bond film, die weer zeer Sardinië als voornaamste loi vele spektaculaire stunts en gro- ües. teske, op effect berekende sce nes bevat, maar als verhaal wei nig orti het lijf heeft. Scheeps- magnaat Curd Jürgens is dit keer de grote booswicht, die in Vooraf werd op deze slotavoF Paul Driessen's in Annecy ni de Grand Prix bekroonde tekej film „David" vertoond, een vi zijn drijvend laboratorium van de weinige korte Nederland' achter een toetsenbord de we- films in het hoofdprogramn van de bewoonde wereld al ja- Met een sterrenbezetting met reld wil vernietigen om er een van de Filmweek. Dit in tege wacht op de wijand, die zich ondermeer Max von Sydow, Vit- niet laat zien. Al Drogo's pogin- torio Gassman, Jean Louis Trin- plaats te stellen. Als hij echter het werk van Nederlandse i gen om overplaatsing te krijgen, tignant, Philippe Noiret en Jac- voor dit doel ook atoomduikbo- neasten een betere kans kree ques Perrin en een fascinerend ten gaat kapen, komen de Britse Maar ja, de vertoonde filij" en Russische geheime dienst in de vorm van Roger Moore en Barbara Bach. Van Ian Flemin g's boek is alleen de titel overge- mislukken en hij wordt soort gevangene van zijn omge- natuurlijk decor, dat ergens i ving. De ironie wil, dat juist als hij na jaren als een wraak om gezondheidsredenen naar huis de buurt van Teheran te vinden is, heeft Zurlini een beklemmen de film gemaakt, die echter de worden steeds langer en latl steeds minder ruimte over vo| het bijwerk. OTTOMHJ PAGINA 4 Een afspraak voor een in terview hebben met film ster Robert Mitchum bete kent van te voren gewaar schuwd worden, sombere seinen van bezorgde colle ga's: „Pas op, hij veegt de vloer met je aan. 't Is een kreng, hij haat inter views." Je wil je wapenen, maar je weet niet hoe en als Mitchum als een niet- geamuseerde slaapwande laar voor de foto hij het Amsterdams Hotel de l'Eu- rope staat, krijg je pats, boem de bevestiging. Je hoort dat mevrouw Mit chum ergens in Amster dam op weg is na^r een museum, je vraagt - om maar een simpele opening voor een straatgesprekje te hebben - of hij met de hele familie is en Mitchum komt met: „Ja, en ik ben érg bezorgd over m'n grootmoeder. Die ligt in het hotel op me te wach ten." Robert Mitchum, Amerikaans ster-acteur in zo'n zeventig films, ver moeid en slaperig ogend fenomeen, privé en op het witte doek thuis in de har de, cynische rollen van de man die het allemaal niet kan schelen en dat in ste vig taalgebruik laat mer ken. 't Is 'm. Mitchum heeft nog meer in petto. De fotograaf die hem in de richting van een rond vaartboot sleept krijgt te horen: „Gaan we nog ver? Heb je m'n paspoort no dig?", een vraag naar een nieuwe film beantwoordt hij met niet voor krantele zers weggelegde scabreuze onzin en op z'n hotelkamer komen er eerst geen andere antwoorden dan ronde ja en nee's. Wil Mitchum geen antwoorden geven, speelt-ie een prikkelspelletje hoever hij kan gaan, of is die hou ding alleen maar een faca de vraag je je af. Robert Mitchum, zestig jaar, is in Amsterdam voor de we reldpremière van „The Am sterdam Kill", een in Hong Kong en Neerlands hoofd stad opgenomen film over, hoe kan het anders, de her oïnehandel en de bestrij ding ervan. Een werkstukje van regisseur Robert Clou- se die het mocht vervaardi gen in opdracht van de Chinese producer Ray mond Chow, groot gewor den via de bami-westerns van bloed, zweet en karate. Mitchum is er een zelf aan de naald geraakte, ontsla gen agent van de narcotica brigade in die het spoor teruggevonden heeft en aan een alles-of-nietsêenmans- kruistocht begint Mitchum, groot hoekig, de borst stereotiep vooruit, overheerst de film op een manier die een Amerikaan se journaliste eens tot de uitspraak bracht: .Mit chum is een van de weinige acteurs die indrukwekken der worden naarmate ze ouder zijn Hij ziet er ge weldig uit, alsof hij van geen rimpel in z'n gezicht spijt heeft" Die Mitchum mag „The Amsterdam Kill" een publiciteitsstootje hel pen geven Hij gaat er in de hotelkamer lui voor ach terover zitten met een air van Roept-u-maar. Je zou je een soepeler public rela- tionsman kunnen voorstel len. Maar na nog wat gek kigheid zijnerzijds komt er speling in Mitchums mar kante kop. De wenkbrau wen gaan naar een meer geamuseerde stand om hoog, z'n ogen gaan monke len alsof hij bezig is aan LEIDSE COURANT DONDERDAG 20 OKTOBER

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4