Leidse brugwachter ontzegt 'Harderwijkse tjalk overschaduwt Imperium Tekort provincie naar tien miljoen ",,/e mag er niet in want het is vol' !<)NDERDAG 20 OKTOBER 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 i een onzer verslaggevers) PEN/DEN HAAG Even- ■■de stad Leiden kampt ook I Itrovincie Zuid-Holland met "enorm tekort op de begro- voor het volgend jaar. Van 'Ine dag op de andere is het rinciaal begrotingstekort fclopen van een dikke drie {oen naar 10 miljoen gulden, taak hiervan is een brief de minister van Binnen- ^se Zaken waarin de provin- wordt meegedeeld dat zij er van uit mag gaan dat de e financiële regeling voor )vincies die bij de Tweede jer ligt, nog voor 1978 van *ht zal worden. En dit is r een direct gevolg van de inetscrisis en het uitblijven een nieuw kabinet, ivankelijk was de provincie UITBLIJVEN KABINET SPEELT ZUID-HOLLAND PARTEN hoopvol gestemd over het tekort op de begroting. Daarbij was zij ervan uitgegaan dat de bijdrage uit het provinciefonds, waar Zuid-Holland zijn meeste geld vandaan haalt, in het kader van de nieuwe regeling aanzienlijk zou worden opgetrokken (van 95 miljoen naar 102,6 miljoen). De mededeling van de minister dat de provincie dat voor 1978 maar moest vergeten, haalde een pijn lijke steeep door de Zuid-Hol landse financiële rekening. Gedeputeerde drs. Boone (finan ciën) noemde het ministerieel besluit gisteren „triest en treu rig". Volgens hem blijkt op nieuw hoe weinig oog het Rijk heeft voor de grote problemen waarmee Zuid-Holland tekam- pen heeft. „Zoals het nu gaat gaat het helemaal verkeerd en blijft Zuid-Holland een vergeten provincie", aldus drs. Boone. Het tekort van de provincie is volgend jaar groter dan ooit en dat steekt dan schril af tegen de steeds groter wordende reserves van andere provincies. Door de bestaande volgens Zuid-Holland uiterst onrechtvaardige verde ling van het geld krijgt Drenthe bijvoorbeeld 120 gulden per in woner en houdt daar dan jaar lijks zo'n 3 miljoen aan over. Zuid-Holland moet het doen met 25 gulden per inwoner en ziet zijn tekort jaarlijks groeien. Het ministerieel besluit is voor de provincie overigens geen aanleiding op de uitgaven te beknibbelen: „We zullen het gat laten groeien en de begroting niet aanpassen", verklaarde drs. Boone. Wel zal opnieuw met klem bij met name de Zuidhol landse kamerleden de grote noord van de provincie onder de aandacht worden gebracht. In dit verband zullen de drei gende tekorten door de nieuwe bibliotheekwet en andere cultu rele aangelegenheden worden aangeroerd. Ook het dit jaar door de provincie ingestelde fonds stadsvernieuwing, waar van met name de kleinere ge meenten kunnen profiteren door op provinciale kosten amb tenaren aan te trekken kan in dit verband worden genoemd. R.EIDEN „Je komt er niet in want we zitten Jl vol", kreeg Martin van Feggelen afgelopen ^naandag van de brugwachter van de Schrij- versbrug (de brug over-de Oude Rijn in het verlengde van de Herensingel) te horen toen hij met zijn tjalk even in de binnenstad van Leiden wilde afmeren. De uit Harderwijk af komstige scheepstechnicus-ontwerper geloofde niet dat de Leidse binnenstad al geheel verza digd zou zijn aan varend goed en vroeg om ■•nadere opheldering. „Je komt er niet in want we hebben toch al zoveel last met jullie", kreeg n °hij vervolgens van de Leidse bruggenopener te Van Feggelen kon kort en lang of als praten, maar de brugwachter wat juist bereid om het openingsmechanisme van de jSchrijversbrug voor hem in werking te stellen. g l.Het is gewoon willekeur wat die brugwachter Twdeed", zegt Martin van Feggelen in de gezellige kajuit van de tjalk „Marie Johanna", die inmid- Eels de Oude Rijn nabij de Leiderdorpse brug ls ligplaats heeft gekozen. „Die man heeft van e gemeente opdracht om alles wat in zijn ogen niet deugt de toegang tot de stad te weigeren, •pat is hetzelfde als een agent in een willekeurige ^.straat gaat staan en tegen voetgangers zegt: q,Sorry, je komt er niet in want je uiterlijk staat Xjme niet aan", aldus de gebelgde Van Feggelen die samen met zijn gezin op herfstvakantie is en voor het eerst Leiden met een varend bezoek Woonboot van Feggelen weet inmiddels wel waar- chbm de brugwachter tot zijn belemmerende han overging. „Ze zijn in Leiden, net zoals andere steden bang dat ze gespuis binnenkrij- n gen dat het vaartuig waarmee ze binnenvaren sniot een permanente woonplaats in de stad gaan 'X'; Schipper Martin van Feggelen op de tjalk maken. Vooral grote boten vertrouwen ze niet. Maar hoe beoordeelt zo'n brugwachter of wat die voor zijn brug krijgt betrouwbaar is of niet; dat kan hij zeker aan iemands neus zien", aldus de netjes bebaarde Martin van Feggelen wiens 23 meter lange tjalk ook niet de indruk geeft als zou zich er louter a-sociaal gespuis op bevinden. „In Amsterdam laten ze je een briefje tekenen waarop je belooft je niet blijvend in de binnenstad te gaan vestigen op de boot. Dat is tenminste correct. Maar die brugwachter hier zei dat ik maar een doorvaartpermissie bij het gemeentehuis moest gaan halen. De vorige eige naar, een beurtschipper, die de tjalk eerst voor zijn werk gebruikte en later als plezierjacht zoals ik nu, zou een hartverlamming gekregen hebben als hem om een dergelijke reden de toegang tot een stad zou zijn geweigerd". Traditie Het is overigens niet de eerste keer dat Martin van Feggelen moeilijkheden ondervindt bij de watersportrecreatie in Nederland. „Er varen ongeveer 20 van deze tjalken in Nederland in hun originele zeilstaat. Zelf heb ik naast deze tjalk nog een zeiltjalk van dezelfde lengte die ik in zijn oorspronkelijke zeilstaat heb terugge bracht. Ook deze tot beurtschip verbouwde zeil tjalk ga ik in de oorspronkelijke staat terug brengen. Het schip dateert uit 1899. En behalve ikzelf zijn er nog veel anderen die er alles voor over hebben om de oorspronkelijke Nederlandse binnenvaart in de oude glorie willen herstellen. En het enige wat de overheid doet is aan deze vorm van monumentenzorg is de eigenaars als paria's te behandelen als ze ergens willen gaan liggen. Het gaat me niet eens zozeer om de behandeling in Leiden, ik wil liever een lans breken voor al degenen die zo worden dwarsge zeten als ze een stukje Nederlandse historie willen bewaren", aldus Martin van Feggelen die van plan is om over vijf jaar met de dan volledig tot zeiltjalk verbouwde Marie Johanna weer eens Leiden wil aandoen. „Ik ben be nieuwd of ze me dan doorlaten", aldus de in Leiden teleurgestelde Harderwijker. |CRO-THEATER WIJKT VOOR RENOVATIE PANCRAS-OOST rajlDEN Micro-theater Impe- in bestaat in november 20 jr. Dat zou op zichzelf reden zijn voor een heleboel (vreugde, ware het niet dat jubileum wordt overscha- d door een september gear- aanzegging die het iter vriendelijk doch drin- verzoekt het pand toch per 1 januari 1978 te iten. In verband met de :rende renovatiewerkzaam- len in het kader van het itemmingsplan Pancras-Oost et het fabrieksgebouw aan Ves test raat 40, waar Impe\ m is gehuisvest, verdwijnen zal er op deze plaats een mmig park verschijnen, et zal nog wel een jaartje üopen", weet Kees Visser, )rzitter van het micro-theater melden. „De drukkerij die c in dit gebouw zit is toege- !d tot 1979 te kunnen blijven s dan zitten wij ook nog wel ïn goed. We zijn echter al ik bezig om een nieuw ge- uw te zoeken en het moet zegd worden dat de gemeente haar best doet. We hadden na het kerkje van de Aposto- che Gemeente aan de Rem- andtstraat kunnen hebben aar dat is op het laatste mo- ent verkocht aan iemand an- rs. We hebben nu weer een der kerkje op het oog, maar t moet eerst gerestaureerd >rden en het zal zeker vijf jaar iren voor we daar in zouden innen trekken. Als tussenop- ssing voor die vijf jaar is ons n zaal in de Witte Poort-kazer- aangeboden, maar persoon- k zie ik meer in het pand aan Rembrandtstraat waar voor in de drankgroothandel Ha- mdijk was gehuisvest. Dat ind is makkelijk als overbrug- ng in te richten", aldus Kees Visser die nog geen definitieve toezegging van de gemeente heeft gekregen. „Ze zijn het er wel over eens dat Imperium moet blijven en we kunnen eventueel op een subsidie reke nen", aldus Visser. Grap Voorlopig zal Imperium haar voorstellingen in het eigen thea tertje aan de Vestestraat 40 blij ven voortzetten. Hoog wegge borgen achter de statige gevel van het fabriekspand. In de wat sombere Vestestraat is een uit hangbord het enige levensteken van het micro-theater. Zes ver veloze trappen omhoog in het kale gebouw blijkt zich achter twee deuren ineens een zeer knusse, met hout betimmerde ruimte te bevinden waarin het goed toneelkijken is, compleet met royale bar. Het is precies 10 jaar geleden dat Imperium de zolder van de voormalige wollen deken-fabriek Van Wijk in haar huidige staat omknutsel- de. In de tien jaar daarvoor, toen het Imperium aan eigen ruimte ontbrak werden voorstellingen gegeven in andere gebouwen. Kees Visser: „Twintig jaar gele den besloot een groepje vrien den, dat lekenspelfragmenten in kerkdiensten speelde op een avond een toneelgroep op te richten. Het zou iets kleins wor den dus werd de naam maar groot gehouden. (Imperium-kei zerrijk). Het was eigenlijk een grap, ze gingen volledig op de Romeinse toer door consuls te benoemen etc., maar het kwam uiteindelijk toch tot een vereni ging voor amateurtoneel en eind 1957 werd de eerste uitvoering gegeven, het stuk „De Herber gierster" van Coldoni. Er volg den jaarlijks toneelstukken en opk werd er rond kerstmis steeds een kerstspel gespeeld, in ziekenhuizen, inrichtingen, be jaardencentra en dergelijke". Eigen theater In 1967, bij het 10-jarig jubileum ontstond het dolle idee om een eigen theater te maken. De kale ruimte aan de Vestestraat ver anderde na een waar acteurs- vlijt in de gezellige toneelruimte van nu. Kees Visser: „We heb ben sindsdien al onze theater winsten in ons theatertje ge stopt. We doen bijna alles ook zelf. We maken de kostuums, de decors - waar Visser als tekenle raar aan de Pedagogische Aca demie in IN Oegstgeest in be langrijke mate verantwoordelijk voor is en we proberen voor elke voorstelling binnen het budget van 200 gulden te blij ven. Je moet dan alles zo goed koop mogelijk proberen te doen, en het resultaat is dikwijls lang niet gek. al moet je vaak impro viseren". Het micro-theater verzorgt jaar lijks drie verschillende toneel stukken, in de periode oktober/- november, februari/maart en april/mei. In totaal worden er jaarlijks 40 voorstellingen gege ven. Dit seizoen, in het jubi leumjaar worden er maar twee produkties op touw gezet, maar dat zijn dan gelijk ook twee stukken in grote bezetting. Mo menteel wordt „Don Quichotte" gespeeld, waarvoor als regisseur (de enige salarispost) Rein Ed- zard is ingehuurd en in het voorjaar komt „Becket of de Eer van Goud" van Jean Anouilh. Beide stukken worden ongeveer twintig keer gespeeld. Onderwijzers 'De gemiddelde leeftijd van de Imperiumacteurs ligt zo rond de twintig jaar en het percentage onderwijzers of onderwijzers in wording is opvallend hoog. Kees Visser: „Er wordt wel eens ge zegd dat Imperium alleen voor onderwijzers zou zijn maar dat is niet waar. Onderwijzers bezit ten nou eenmaaleen beetje ac- teercapaciteiten omdat ze dage lijks voor een klas moeten op treden. Maar iedereen is verder welkom. Het is echter niet zo dat iemand de ene dag bij ons binnenloopt en gelijk de andere dag optreedt. Het gaat heel ge leidelijk. Iemand bezoekt eens een voorstelling van Imperium, gaat eens wat helpen met het versjouwen van dingen (bijvoor beeld bier zes trappen op, want ook dat moet gebeuren), dan krijgt hij op een gegeven mo ment een klein rolletje en als het leuk loopt maken we hem lid. Er zijn twintig min of meer vaste leden, maar daar zit veel verloop in. Van het gezelschapje dat 20 jaar geleden begon is alleen nog maar de penning- meesteresse, Ans Alting (45) over". Achter deze statige gevel van het fabriekspand aan de Vestestraat zet Imperium voorlopig nog de voorstellingen voort. Collage Wat betreft de keuze van het repertoire moet worden gezegd dat Imperium het moeilijke werk niet uit de weg gaat. Stuk ken van Camus, Sartre en Anouilh behoren niet tot de meest eenvoudige toneellitera tuur. Ook de zogenaamde „col lage-vorm", waarbij een stuk uit improvisatie ontstaat, een me thode die door Rein Edzard wordt toegepast is niet bepaald een eenvoudige. „Don Quichot te", dat momenteel wordt ge speeld is zo'n collagestuk. „Over het algemeen slaan de collage- stukken meer bij het jongere publiek aan. Ouderen zien liever tekststukken. De hoeveelheid publiek varieert ook met de moeilijkheidsgraad van het stuk. We proberen het repertoi re daarom maar wat af te wisse len want ook de baromzet is een belangrijke financiële factor. Na een moeilijk stuk blijven de mensen niet zo makkelijk zitten. Onze voorstellingen worden over het algemeen goed bezocht, gemiddeld zo'n zestig mensen. (Imperium heeft 96 zitplaatsen. Een micro-theater mag niet meer dan 100 plaatsen hebben)", aldus Kees Visser. Reünie Het 20-jarig bestaan van Impe- riym wordt onder meer gevierd iTKit een reünie op vier novem ber. „Don Quichotte" wordt dan voor een besloten gezelschap ge speeld. „We gaan al die oud-le den om een handtekening vra gen en die handtekeningen wil len we dan op lapjes laten bor duren eri al die lapjes met die handtekeningen worden dan één grote lappendeken (patch work). We vragen er gelijk een bijdrage want we zijn driftig aan het sparen om straks alle kosten van verhuizingen en in richtingen te kunnen betalen. Een verhuizing zal ons in ieder geval straks één groot voordeel brengen: in onze volgende thea terruimte zullen er waarschijn lijk geen zes trappen zijn waar we tegen op moeten klimmen en wat vooral voor de oudere be zoekers wel eens bezwaarlijk is", aldus Joop Visser. In het jaar 322 voor Christus overleed in Chalkis (Grieken land) de "wijsgeer Aristoteles". Vooruitlopend op het her denkingsjaar 1978, wordt dit jaar te Leiden reeds een aantal lezingen gehouden door het dispuut Sint Thomas van Aqui no. De eerste lezing behandelt het onderwerp "Het zielsbe- grip bij Aristoteles", dat door drs. P. van Kempen gehouden wordt De aanvangstijd van deze cyclus is vanavond om acht uur in bet Academiegebouw aan het Rapenburg 73. Huwelijksbedrog In het Lak-theater heeft vanavond de première plaats van het Wederzijds Huwelijksbedrog door toneelgezelschap T L. Een bijzondere gebeurtenis, omdat de productie van het begin af achtervolgd is door tegenslagen. Dankzij de grote inzet van het sterk onderbezette gezelschap is het stuk toch nog tot stand gekomen. Het Wederzijds Huwelijksbedrog is geschreven in 1714 door Pieter Langendijk. Het spel heeft een bewerking ondergaan waarbij geprobeerd is, zon der het karakter aan te tasten, te komen tot een meer eigentijdse vormgeving. Het verhaal gaat over een aan lager wal geraak te edelman, Lodewijk, en de arme maagd, Charlotte, die een verloving tot stand proberen te brengen, waarvan zij beiden denken wijzer te kunnen worden. Uiteindelijk blijkt door talrijke intriges het winstoogmerk door echte liefde te zijn vervangen. T L hoopt met deze productie een toemee langs amateur-theaters, wijkcentra en scholen te kunnen maken en nodigt gegadigden uit de première bij te wonen. PvdA bezoekt Leiden Een delegatie van de tweede kamer fractie van de Partij van de Arbeid brengt maandag 31 oktober een bezoek aan Leiden. Deze maal zullen vooral de kamerleden die zich bezighouden met economische zaken deel uitmaken van de delegatie, te weten: Dolman, Castricum, Hartmeijer, Van der Hek, De Kam en Wöltgens. Van het stadhuis vergezellen enkele wethouders en fractieleden van de Partij van de Arbeid de kamerleden op hun tocht door de stad. 's Middags om twee uur is er de ontvangst in de Groenoordhallen. Een welkomstrede wordt dan ge houden door wethouder Van Aken (economische zaken) en de directeur van het GAB. Tijdens een rondrit door de stad worden er achtereenvol gens bezoeken gebracht aan de K.N.G. (Grofsmederij) en het industrieterrein "de grote Polder". Om kwart over vier bezoekt het gezelschap machinefabriek "van der Nat" en het industriegebied "de Waard". Tegen vijven ontvangt de Kamer van Koophandel de delegatie. Hier zal een gesprek gehouden worden met vertegenwoordigers van de K.v.K. en de Leidse vereniging van Industrieëlen. Rond zessen wordt voor de innerlijke mens gezorgd, 's Avonds om half acht volgt er een vergadering met vakbonden en leden van ondernemingsraden over de werkgelegenheidpproblematiek in de Leidse regio. Tot besluit is er een persconferentie om half tien in het Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. Jamsessie Verschillende Leidse popgroepen houden morgenavond 21 oktober om acht uur de eerste „Jamsessie" van dit seizoen in het Leids Vrijetijdscentrum. Zoals gebruikelijk ligt het accent bij sessies op improviserende muziek waarbij blues-, rock- en jazzinvloeden duidelijk te horen zullen zijn. Naast de Jamsessie is er ook een „Open Podium", waar Leidse groepen de kans krijgen kort (ongeveer 20 minuten) te laten horen waartoe ze in staat zijn. Dit is speciaal bedoeld voor groepen die niet of weinig voor publiek gespeeld hebben. Groepen, die aan Open Podium willen meedoen en muzikan ten die willen meejammen worden verzocht zich voor vrijdag op te geven bij het Vrije Tijdscentrum. Breestraat 66 te Leiden. Men kan zich ook telefonisch opgeven bij Ferry op nummer 146449. De voorstellingen beginnen om acht uur en de toegangsprijs is 2,- voor leden en 3,- voor niet-le- den. Actie vogelasiel Patrick van der Valk houdt morgen 21 oktober in zijn buurt (Anna van Saksenlaan 7 te Leiderdorp) een inzamelingsactie voor het vogelasiel „Rijnland", dat nabij molen de Valk in Leiden gelegen is. Patrick is een van de twintig scholieren, die de heer Van Krieken in zijn taak van vogelbeschermer bijstaat. Onlangs werd deze dierenliefhebber door de beken de Pistolen Paultje voor zijn bijzondere verdiensten onder scheiden met een gouden horloge. Er is echter meer nodig om de onkosten voor medicijnen, de bouw van hokken en voedsel te kunnen betalen. Daarom heeft de gemeente Leider dorp toestemming tot deze actie gegeven. Het telefoonnum mer van Patrick van der Valk is 895776. Europese beweging De afdeling Leiden van de Europese Beweging Nederland houdt binnenkort een serie voorlichtingsbijeenkomsten in Alphen aan den Rijn, de Bollenstreek en Leiden. Morgen 21 oktober staat een bijeenkomst in het Antonius Clubhuis in Leiden op het programma. Er zal een serie dia's worden vertoond onder de titel „Het Europese parlement in twintig dia's". Vervolgens worden twee films vertoond. De bijeen komst begint om acht uur. Berkheide De werkgroep Berkheide houdt zaterdag 22 oktober haar eerste studiedag in de grote collegezaal van het Zoölogisch Laboratorium aan de Kaiserstraat. Het doel van de studiedag is informatie te verschaffen over de effecten van waterwin ning en recreatie zoals die in het duingebied plaatshebben, op het natuurlijke duinmilieu. Er zullen 's morgens lezingen worden gegeven door de heren. Van Ommering, Bal, Van Dijk en Runhaar, 's Middags is er een excursie door het noordelijke deel van Berkheide (Verzamelen bij de waterto ren van de LDM aan de Can tine weg in Katwijk a/d Rijn). Karakterloos gitaarspel tijdens Rijksdaalderconcert LEIDEN De gebruikelijke informatie over achtergrond en opleiding van de optredende solist was deze keer achterwege gebleven op het programma velletje van K O voor het Rijksdaal derconcert in de Kapelzaal. Dat vind ik een goed initiatief: er wordt geen poging gedaan het oordeel van het publiek al bij voorbaat te beïnvloeden en zo kan het spel voor zich spreken. Gitarist Rob Bakker, gesteund door een solide geluidsinstallatie, bracht een tamelijk conventioneel en zeker niet verrassend pro gramma. Voor de pauze wat gemengd klassiek werk en erna het Spaanse vuurwerk. Wel verrassend was de weinjg artistieke aanpak van Rob Bakker. Aanvankelijk leek het of hij nog zijn draai moest vinden; „My Lady Hunsdon's Puffe" kreeg als openingsstuk te weinig relief in frasering, dynamiek en articulatie om echt aan te spreken. Maar deze speeltrant bleek krakteristiek te zijn voor alles wat Rob Bakker ons voorschotelde. Met als gevolg dat alle stukken van Dowland tot en met Iglesias hetzelfde klonken, vormloos en krakterloos. Zelfs de overbekende en zeer geliefde Prelude nr. 1 van Heitor Villa-Labos onderging dit droeve lot Wanneer je het ene stuk na het andere zo slordig afgeraffeld hoort spelen vraag je je wel af of iemand als Rob Bakker zichzelf nog wel eens dwingt tot kritische beschouwing van zijn interpretatie. Daarnaast schoot hij ook enorm te kort aan techniek, een gebrek dat de perfecte versterkers nog eens pijnlijk onderstreepte. Alleen al het in deze zaal overbodige en dus ondoordachte gebruiken van technische hulpmiddelen deed twijfelen aan de muzikale instelling van de gitarist, maar die twijfels zijn in de loop der avond helemaal weg^2nomea PAULA KONINÓ

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3