^eidoe (Bomo/nt Verbeten jacht op terroristen na dood Schleyer f. voor Felle kritiek op Vorsters maatregelen Werkgevers stellen zich keihard op Bij nieuw regeerprogramma achterban niet geraadpleegd SPOEDOVERLEG LUCHTTERREUR Politie zoekt Duitser na schoten in Delft Bejaarde uit water gered LTB-voorzitter Verhoef: be: 5t penburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redaeteur: VKim Buijteweg. „ties (excl. BTW) 0.46 per mm. Telefoontjes 1 4.16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) menten: kwartaal 40,45; jaar 150.30; losse nummers: 55 cent. Donderdag 20 oktober 1977,68e jaargang na 20868 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND China „Repetities bij de opera" in de filmdokumentaire van Joris Ivens, waarin we zien wat opera in China betekent op Ned. I om 23.05 uur. Ned. II om 19.35 uur de Dik oormekaar-show en om 21.30 ur de familie Bellamy. Vrij warm Droog weer met wolkenvelden. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Maxima omstreeks 17 graden. Morgen zon: 7.1517.34. Maan 15.07—0.42. Scheveningen hoog water 9.58, 22.40 Laag water 5.23,17.59. De jacht op de overgebleven harde kern van de RAF is in volle hevigheid geo pend. Zoals op Christian Klar (links) en Adelheid Barbara Schulz, die in verband worden gebracht met de dood van Sch leyer. De groene auto (onder) waarin, in de achterbak, het stoffelijk overschot van de ontvoerde Hanns-Martin Schleyer gevon- den werd. De wagen werd in Mulhouse i aangetroffen. BONN/ROME (AP/AFP/UPIJ) Een gigantische klopjacht is in West-Duitsland begonnen ostzPP de zestien medeplichtigen aan de moord op werkgevers voorzitter Hanns Martin Sch leyer, de officier van justitie Siegfried Buback en de ban ier Jürgen Ponto. De politie ,ieeft de bevolking en de mas- Ijsemedia verzocht actief aan fJ het speuren naar de moorde naars en medeplichtigen deel te nemen. De speuractie, die de meest uitgebreide zoekac tie in Duitsland wordt sinds de Tweede Wereldoorlog, is ontketend nadat in de Oost franse stad Mulhouse het stof felijk overschot van Schleyer werd gevonden in een groene Duitse auto. Het lichaam van Schleyer toonde een kogel-- wond aan het hoofd en twee wonden die klaarblijkelijk het gevolg waren van harde slagen. Vanmorgen riep Bondskanselier Hel mut Schmidt in een toespraak tot het parlement het land op tot nationale solidariteit. Hij waarschuwde dat zijn land en de rest van de demokratische wereld een lange strijd tegen de ter reur staat te wachten. Intussen zijn in verschillende Europe se steden harde acties gevoerd tegen Westduitse gebouwen" en instellingen. Bomaanslagen in Genua, Bologna, Li- vorno en Siëna vernielden showrooms van handelaren in Duitse auto's. In Milaan werd een demonstratie van honderden jongeren uiteengeslagen. De aanslagen zijn een reactie op de dood van de drie leden van de Rote Armee Fraktion in de zwaarbewaakte gevangenis Stammheim bij Stuttgart. Duitse justitiële autoriteiten deelden gisteren mee dat het onderzoek van internationale deskundigen op de stof felijke resten van Baader, Ensslin en Raspe ondubbelzinnig had aangetoond dat het drietal zichzelf van het leven Knieval „oude meester" buigt het hoofd. Deze situatie mag symbo lisch worden genoemd voor de gang van za ken gisteren tijdens de Europa Cupvoetbal wedstrijd AZ'67-Barce- lona. Nadat Willem van Hanegem zijn directe opponent Johan Nees- kens al in de beginfase van het duel onzacht kennis had laten ma ken met het gras werd de Alkmaarder later in de wedstrijd door Neeskens onderuit ge haald. Zoals Van Hane gem een „knieval" maakte voor Neeskens, zo moest AZ ervaren dat Barcelona te veel routine meebracht om zich te laten verslaan. De drie andere Nederlandse deelnemers aan de diverse Europa Cuptoernooien, Ajax, PSV en FC Twente, hebben een beter uitzicht op de derde ronde. Voor een uitgebreide verslaggeving van de gisteren gespeelde wedstrij den zie de sportpagina's. heeft beroofd. Daar staat tegenover dat de verdedigers van de drie terro risten hebben medegedeeld dat de ko gels die een einde maakten aan het leven van Andreas Baader en Jan Carl Raspe, van achter waren afge vuurd. In afwachting van het officiële rap port van de deskundigen is de directie van de Stammheim gevangenis ge schorst. De klopjacht die alle politiemannen in West-Duitsland hebben ingezet op de vermoedelijke moordenaars ên mede plichtigen, richt zich op tien vrouwen en zes mannen. Gerhard Boeden, de terreurbestrijdingsdeskundige die dinsdag in Mogadisjoe was om de commando-actie te coördineren, zei dat zeven vrouwen en vijf mannen verantwoordelijk zijn voor de dood van Schleyer, zijn chauffeur en drie politiebegeleiders. Zij worden ook ge zocht in verband met de moorden op Ponto en Buback, een mislukte rake taanslag op de kantoren van het Bun- deskriminalamt in Wiesbaden en het voorbereiden van de vliegtuigkaping. Het gaat om Susanne Albrecht, die volgens ooggetuigen bij de moord op Ponto aanwezig was en Brigitte Mohn- haupt, de vrouw die volgens de Neder landse politie Knut Folkerts in Ut recht vergezelde. Folkerts is na de schietpartij aangehouden en zit nu in een marechausse-kazerne bij Utrecht in gevangenschap. De vijf andere vrouwelijke verdachten zijn Friederi- ke Krabbe, Silke Maier-Witte, Adel heid Schulz, Sigrid Sternebeck en An- gelika Speitei De vijf gezochte man nen zijn Rolf Heissler, Christian Klar, Willy Peter Stoll, Christoph Wackerna- gel en Rolf Clemens Wagner. Verder worden nog vier andere verdachten gezocht, tegen wie kennelijk nog on voldoende materiaal is verzameld om hun aandeel in de dood van Schleyer te kunnen bewijzen. Regeringswoordvoerder Klaus Boiling zei gisteren dat de verdachten geen rust zullen vinden. „De regering is vervuld van smart en woede. De laf hartige moord op Schleyer bewijst dat de verantwoordelijken werkelijk on- verbetelijk zijn", aldus Bolling. NEW YORK (Rtr/AP) - De voorritter van de internationale pilotenbond Ifalpa, Derry Pearce, heeft vandaag spoedoverleg gevoerd met secretaris- generaal Kurt Waldheim van de Ver enigde Naties over vliegtuigkapingen. Pearce, die door Waldheim was uitge nodigd, eist dat de VN aan de lucht- terreur een speciale zitting zal wij den. Als de VN niet snel beleid zijn om aan het kapingsprobleem iets te doen, wil de Ifalpa vanaf aanstaande dins dag in 64 landen een 48-uurs staking houden. Waldheim heeft al voorberei dingen getroffen om de kapingen in assemblee vervroegd te bespreken.In- middels hebben pilotenorganisaties in tal van 1 einden, waaronder Nederland, aangekondigd te zullen deelnemen aan de staking. Op alle Spaanse luchtha vens zijn sinds dinsdag zeer strenge veiligheidsmaatregelen van kracht El ke passagier wordt uitgebreid gefouil leerd. De bagage moet tijdelijk wor den afgegeven en wordt dan onder zocht en geregistreerd. Juist tegen de passagierscontrole op Spaanse vlieg velden hebben de kamerleden Van den Berg en Rienks (beiden PvdA) deze week bij minister Van der Stoel van buitenlandse zaken bezwaar ge maakt Zij noemen de Spaanse contro le slordig en oppervlakkig. (Van een onzer verslaggevers) DELFT De politiekorpsen uit de regio Delft/Rotterdam hebben afgelopen nacht een intensieve zoekactie ondernomen naar een door een Duitse man bestuurde Ford personenwagen van waaruit rond middernacht twee schoten waren gelost. De actie is zonder resultaat gebleven. De melding van de schoten is afkomstig van een Delftenaar die zijn hond uitliet. Deze wandelaar werd op de Vrijheidslaan in Delf-Zuid door de bestuurder aangesproken met het verzoek hem de weg te wijzen naar Schiedam. De schoten werden gelost nadat de Delftenaar aan het verzoek had voldaan en de wagen waarin waarschijnlijk nog twee andere inzittenden zaten, weer was wegge reden. Nimand raakte gewond. Prins stopt met jacht in Haagse duinen DEN HAAG (ANP) Prins Bernhard heeft be sloten niet meer deel te nemen aan drijfjachten in het duingebied tussen Den Haag en Wassenaar. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft dit gisteren bekend gemaakt. Tegen de jacht in de dui nen is al geruime tijd ge protesteerd. Afgelopen zo mer kwamen burgemeester en wethouders, na vragen uit de gemeenteraad en op grond van een advies van het Meijendelcomité tot de uitspraak dat de drijfjacht in het gebied minder ge wenst is. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP-Reuter) De wereld buiten Zuid- Afrika heeft buitengewoon scherp gereageerd op de maatregelen die de regering Vorster gisteren afge kondigd heeft tegen personen, instellingen, dag- en weekbladen, die zich in het verleden kritisch hebben opgesteld tegenover Vorsters politiek. Dag- en weekbladen hebben een verschijningsverbod gekregen, personen zijn gearresteerd of hun werd beperkte bewegingsvrijheid opgelegd, zoals het geval is met de leider van het Christelijk Instituut dr. C. F. Beyers-Naudé en instituten en verenigingen werden tot liquidatie gedwongen. De Nederlandse regering met name, heeft zijn verbijstering over de maatregelen uitgesproken. „Deze maatregelen die in strijd zijn met de meest algemene rechtsbeginselen, zijn volstrekt af te keuren. Zij maken bovendien de problemen in Zuid-Afrika nog onoplos baarder", aldus een officiële verklaring. „Nederland moet het cultureel akkoord met Zuid-Afrika opzeggen", meent CDA-woordvoerder Nico Scholten in de VARA-rubriek „Dingen van de dag". Ook van de kerkelijke rijde is scherp gereageerd: tien met de Nederlandse Raad van Kerken verbonden kerken hebben telegra fisch bij Vorster zeer krachtig geprotesteerd. Het internationaal verbond van vakverenigingen (IWV) heeft als wens uitgesproken dat een wereldwijd olieëmbargo tegen Zuid-Afrika wordt ingesteld. De Verenigde Staten hebben de maatregelen scherp veroordeeld en laten weten dat deze maatregelen ernstige gevolgen kunnen hebben voor de betrekkingen met Washington (Zie ook pag. 14). LAATSTE WIL VAN EEN KARDINAAL Dit voorjaar werd hij vermoord. Emile Biayenda (50). kardinaal aartsbisschop van Brazzaville in Centraal Afrika. In zijn laatste brief betoogt hij dat de kerk in Afrika veel mag verwachten van de meisjes en jonge vrouwen, die zich als zusters willen inzetten voor de ontwikkeling van de samenleving en voor de opbouw van de geloofs gemeenschap. Maar wel moet dan hun opleiding meer Afrikaans worden. "Bij het ontwikkelen van die vormings programma's hebben wij Uw hulp dringend nodig", aldus de laatste wens van Emile Biayenda. Uit de opbrengst van de koliekte en giro-aktie rond Wereldmissiedag wordt o m. de vernieuwde opleiding van Afrikaanse en Aziatische zusters mogelijk gemaakt GIRO 8725 WERELDMISSIEDAG DEN HAAG Geneesmiddel tegen te hoge prijs verkocht DEN HAAG (ANP) De Euro- pese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de Gemeenschap, stelt een onderzoek in naar het geneesmiddel Primperan, een raiddel tegen maagklachten waarvan de prijs in apotheken tachtig maal zo hoog blijkt als de kostprijs. Dit antwoordt de commissie op vragen van een Luxemburgs lid van het Euro pese Parlement. Het werkzame deel van het be treffende geneesmiddel is meta- clopramide dat in het Franse Caen wordt vervaardigd vooi~ 100 francs per kilo. Via filialen en laboratoria in België en Zwit serland verschijnt het op de Bel gische markt waar het middel tachtig keer zo duur kost per kilo. De Eu Vese Commissie schrijft te zuiLn nagaan of deze prijsvormir- het gevolg is van een machtspositie van een on derneming of een kartel van ondernemingen. Indien sprake is van schending van de concur- rentiebepalingen kan de com missie geldboeten opleggen om aan deze praktijk een eind te maken. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het „schaap met de 5 poten". Een mooi kadootje, nietwaarl NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het schaap met de 5 poten naar: naam: adres: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. (Van onze sociaal/economische redaktie) zaken als vervroegd pensioen, vijfploegendiensten, kunnen komen, heeft de vakbeweging al meteen dan de cao-lonen. Het prijsbeleid moet herzien DEN HAAG De gezamenlijke werkgeversorga- verkorting van de werkweek, vakantieverlenging even krachtig gesteld dat het systeem van volledi- worden zodat de loonkosten royaler doorberekend nisaties hebben vanmiddag in een eerste confron- en dergelijke, ge automatische prijscompensatie onaangetast kunnen worden. tatie met de overheid en de vakbeweging over dat rij handhaving van de koopkracht een moet blijven. Zelfs dan zijn er aanvullende maat- Mr. C. van Veen heeft namens- de werkgevers het arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1978 keihard goede zaak, vinden, maar dat de overheid daar- regelen nodig in de belasting- en premiesfeer om gezegd dat de stellingname past in een beleid voor gesteld: voor maar moet zorgen, de koopkracht niet aan te tasten. Voor het overige eèn reeks van jaren, dat gericht moet rijn op dat rij niet van plan rijn echt loonsverhogin- dat zij zelf ook nog eens een miljard per jaar werd van die zijde gesteld, dat voordat men eigen herstel van ruimte voor het bedrijfsleven, van de gen te geven, moeten krijgen uit de staatskas omdat de loonont- posities kan innemen eerst de achterban nog moet rendementen en daarmee van de werkgelegenheid. dat een volledige prijscompensatie hun te duur wikkeling dit jaar is tegengevallen. worden geraadpleegd. Ze vinden een beperking van de prijscompensatie uitkomt en dat deze daarom over het hele jaar Hoewel de bijeenkomst van vandaag nog geen De in de raad van bestuur in arbeidszaken samen- niet erg, want de overheid verdient er zoveel aan gerekend met één procent moet worden vermin- onderhandelingen als doel had, maar vooral dien- werkende werkgevers in industrie, middenstand (minder loonstijging en lagere prijsstijging) dat ze derd, de om aan de weet te komen wat de overheid aan en landbouw hebben voorts gesteld, dat het mini- gemakkelijk belastingverlaging kan toestaan, zo- dat rij niet bereid zijn geld uit te geven voor te bieden heeft om tot een sociaal akkoord te mumloon op 1 januari a.s. niet sterker mag stijgen dat de koopkracht gehandhaafd blijft LEIDEN Een 72-jarige inwo ner van Leiden kwam gister middag in het Rijn- en Schieka- naal terecht. Oorzaak van de ongewilde zwempartij was een hond, die de man aan het schrikken maakte. Dit gebeurde toen de man op zijn fiets langs het kanaal reed. De hond hapte naar zijn benen, waardoor de man de macht over het stuur verloor en in het water viel. De fiets bleef op de kant. De qian werd door een nog onbekende vrouw uit het water gered. Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht. TER AAR/DELFT Burge meester P. J. Verhoef van Ter Aar heeft gisteravond in zijn functie als voorzitter van de Land- en Tuinbouw Bond in een vergadering voor de leden van de Kring Delftstreek van de LTB het feit gehekeld dat de invulling van het grondbe leid in het nieuwe regeerpro gramma de achterban niet is geraadpleegd. .Alleen het Landbouwschap is geraad pleegd", aldus de algemeen voorritter in de druk bezochte vergadering in de parochiezaal aan de Simonsstraat. Verder wees hij de nationalise ring van de grond zoals die op het PvdA-congres werd gewenst volledig van de hand. De grond kan echter niet helemaal vrij worden gelaten, mede door de sterke prijsstijging waardoor het voor de jonge agrariër bij een prijs van veertig, vijftig gul den de vierkante meter onmoge lijk wordt te beginnen De heer Verhoef zei dat op de een of ander manier een voorkeurs recht en toelatingsbeleid zal moeten worden ingevoerd. Hij wilde daarbij uitgaan van het doelmatigheidsbeginsel: alleen mensen die de grond nodig heb ben moeten ze krijgen, in ieder geval moet ze niet voor specu lanten beschikbaar komen. ,3ij dat beleid moeten de voorwaar den duidelijk en helder worden gesteld", zo besloot voorritter Verhoef. Bij de levendige discussie na de pauze tekenden zich opmeuw de verschillen af tussen tuinders en veehouders, de tuinder wil een zo vrij mogelijke grondpolitiek terwijl de veehouder meer be scherming wenst. Vanuit de ver gadering werd scherpe kritiek geuit op gemeenten die gronden een beperkt agrarische bestem ming geven waardoor het bij voorbeeld voor tuinders onmo gelijk wordt kassen te bouwen. Als voorbeeld werd Waddinx- veen genoemd waar niet minder dan driehonderd hectare een be perkte agrarisch bestemming heeft gekregen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1