AZ toch maar een provincieclubje Eowetfo RENSENBRINK HELPT ANDERLECHT AAN ZEGE Loting WK voetbal op 14 januari ergraemjaar K e' Deze treffer iSS van AZ zou afgekeurd worden. Wim van Hane- gem heeft na een vrije trap zijn bekende kromme bal len doelman Artola Rowenta euektbkfhe Barcelona verrast, maar de vrije trap had indirect genomen ALKMAAR Nog veer tien dagen en AZ ver dwijnt van het Europese voetbaltapijt. Volstrekt geruisloos zelfs, want AZ heeft op geen enkele ma nier blijk gegeven een aanwinst te zijn voor het internationale voetbal. De klinkende cijfers op het nietige Red Boys ogen weliswaar spekta- culair, maar toen gister avond het echte spel be gon, bleek AZ nog altijd niets meer en niets min der dan een vriendelijk provincieclubje dat in de competitie weliswaar een belangrijke rol mee kan spelen, omdat de kwaliteit van het Neder landse voetbal nu een maal schrikbarend is te ruggelopen, maar dat voor echte Europese maatstaven nog veel te licht is om ook buiten de landsgrenzen aan de weg te kunnen timmeren. Het Europese bekeravontuur zat er bijna op voor AZ. Niet te verwachten is immers dat Bar celona zich over twee weken in het immense Nou Camp zal la ten verrassen door AZ dat ei genlijk nog zo groen als gras is, zoals gisteravond erg nadrukke lijk werd bewezen. Dat in tegen stelling tot Barcelona. Aller minst een wonderploeg, maar wel een team dat weet wat er bij Europees voetbal precies te koop is en dat daarom terecht een kans van ongeveer negentig procent heeft om zich in de derde ronde van UEFA-beker te voetballen. AZ kan vanaf nu het oog ge richt houden op de Nederlandse competitie. Ook daar dreigt het mis te gaan. Tenzij er op zo kort mogelijke termijn het een en ander gebeurt in Alkmaar. Blijft de technische staf voort modderen met de huidige, in aanvallend op zich kwaliteitslo- ze formatie, dan moet gevreesd worden dat AZ ook op natio naal niveau sterk zal kelderen, omdat het nu eenmaal volstrekt onmogelijk is om enige kans van slagen te hebben zonder een voorhoede. Niet alleen AZ had tegen Barcelona niet alleen last van het gebrek aan vleugelspitsen van formaat. De ploeg bleek tevens verlamd van schrik toen de Duitse scheids rechter Eschweiler het start sein liet klinken. De Alkmaar- ders speelden als onmondige schoolkinderen, die met bange ogen toekeken hoe het gerouti neerde Barcelona in de beginfa se brutaal het initiatief nam. Jan Nootermans: „De ploeg was hagen nederiandt.v. j <-♦ it- hagen neaenjnu liMJUUulf «ccVVtfUTOK» I WJMMWWW t MPS Het moment waar het Alkmaarse publiek waarschijnlijk de hele week op had zitten wachten. Uit een voorzet van Van Rijnsoever kopt Nygaard het enige doelpunt van AZ in. Doelman Artola is verslagen. 1—0. verschrikkelijk nerveus. Vooral in het eerste kwartier ging er daardoor van alles mis. Later herstelden we ons, maar toch bleven we veel te gespannen spelen. Daardoor was er totaal geen speelsheid in onze akties. Die speelsheid ontbrak inder daad. AZ knokte als een leeuw, maar deed dat eigenlijk zonder overtuiging. Slechts Wim van Hanegem en Theo Vonk, en in iets mindere mate Peter Amtz die Johan Cruijff op een belangrijk moment na goed aan banden legde probeerden hun spel nog een extra dimensie te geven door te zoeken naar ope ningen binnen de afweer van Barcelona. Het drietal was ech ter volstrekt kansloos om er iets moois van te maken. Allereerst omdat Barcelona nu eenmaal lang genoeg meeloopt om te we ten hoe je dergelijke acties in moet dammen en vervolgens om dat de rest van de AZ-ploeg tegen Barcelona op bleef kijken al gold het de Chinese muur. Onnodig Een houding die volstrekt onno dig was. want Barcelona mag dan een ploeg zijn die zuigend en treiterend op alle mogelijke manieren probeert de tegenstan der uit het ritme te halen, een echte klasseploeg heeft Michels echter geenszins. Slechts Johan Cruijff en in iets mindere mate Johan Neeskens geven Barcelo na wat extra's. Verder is het een ploeg die eigenlijk niet boven de middelmaat uitkomt, alhoewel daarbij wel aangetekend moet worden dat het centrale verde digingsduo Migueli-Olmo van sterk kaliber is. Migueli en Olmo hadden het echter verdraaid gemakkelijk. Want opnieuw was het gebrek aan kwaliteit op de vleugels fu nest voor AZ. Op rechts deed Metgod helemaal niets goeds en op links bewees Nygaard erg nadrukkelijk dat iedere verdere poging om hem tot linkerspits om te bouwen al bij voorbaat tot mislukken gedoemd is. Het gevaar van AZ moest daardoor weer eens alleen van Kist ko men, en juist Kist speelde ver beneden zijn normale niveau waardoor Barcelona eigenlijk een gemakkelijke avond had. Toch kreeg AZ mogelijkheden. En dan vooral dankzij Van Ha negem en Van Rijnsoever. Met name Van Rijnsoever waagde zich nog al eens in de vuurlinie en steeds opnieuw zorgde dat nog voor enig gevaar. Hij was het ook die aan de basis stond van de enige treffer die AZ produceerde. Vier minuten voor rust bemachtigde hij helemaal op links de bal, gaf een afgeme ten voorzet waarop Nygaard koppend gemakkelijk kon sco ren: 1—0. Moeten Voor die tijd had AZ ook al toe moeten slaan. Peters met name, die na een pass van Arntz al leen voor Artola verscheen en Arntz die een voorzet van Ny gaard in de handen van dezelf de Artola kopte. Dat waren de enige momenten dat AZ dicht bij een doelpunt was. Het bleef echter bij „dichtbij", alhoewel Van Hanegem daar voor nog een keer gescoord had. Scheidsrechter Eschweiler keur de die treffer op advies van zijn grensrechter af omdat Van Ha negem de indirekte vrije trap ineens achter Artola liet ploffen. Na dat doelpunt kort voor de rust heeft AZ even de hoop gekend dat alsnog middelen ge vonden zouden kunnen worden om Barcelona op de knieën te krijgen. Die hoop vervloog ech ter al in de eerse minuut van de tweede helft toen Metgod de bal onnodig verspeelde aan De la Cruz. Barcelona's linkervleu gelverdediger lanceerde Cruijff, die daarop voor de eerste en tevens laatste maal Arntz uit speelde. De strakke voorzat van Cruijff werd door de toesnellen de Neeskens keihard achter de opnieuw onzekere Meskovic ge schoten. AZ heeft die klap niet meer verwerkt. Als wildemannen pro beerde AZ alsnog openingen te forceren in de afweer van Bar celona maar van enig overleg was geen sprake. Daar kwam geen verandering in toen Kraay Nygaard plaats liet maken voor Ursem. Een onbegrijpelijke wis sel temeer omdat Kraay Ursem posteerde als centrumspits. Een positie die Ursem als lichtvoeti ge vleugelman uiteraard niet aan kan. En dat Kraay zich dat niet van tevoren realiseerde, pleit niet voor zijn inzicht. Kansloos AZ was dan ook kansloos tegen Barcelona. In feite ging het duel daardoor als een nacht kaars uit. Eigenlijk was die kaars trouwens nauwelijks aan geweest, want van spanning was slechts zelden sprake. Om van goed voetbal maar hele maal niet te spreken. In-en in triest was het eigenlijk wat AZ en Barcelona de 20.000 niet warm te krijgen tribuneklanten voorschotelden. Hard was het wel. Voor een belangrijk gedeelte terug te voe ren op Eschweiler die blijk gaf niet de kwaliteit te hebben om op internationaal niveau te kun nen fluiten. Die vijf gele kaarten die Eschweiler uitdeelde waren echter terecht. Neeskens, San chez, Zuviria en Hovenkamp gingen inderdaad ver over de streep bij hun poging de tegen stander plat te krijgen. Ook de gele kaart van Van Hanegem was volkomen terecht. De Kromme leed weer eens aan zijn oude kwaal: praten tegen de scheidsrechter. Dat betekent dat Van Hanegem er over veer tien dagen niet bij zal zijn om dat hij tegen Red Boys voor hetzelfde vergrijp ook al werd bestraft. Ook Sanchez speelt in Nou Camp niet, want ook voor hem was het de tweede gele kaart. Veel drukte maakte Barcelona daar niet om. Terecht niet. Ri- nus Michels: „We hebben goed gespeeld. Misschien niet altijd even mooi, maar wel in het nut tige. Normaal gesproken moeten we het werk over veertien da gen rustig af kunnen maken". ROB HARTOG Opstellingen: AZ: Meskovic; Van Rijnsoever, Spel- bos, Vonk, Hovenkamp; Peters, Arntz, Van Hanegem; Metgod, Kist, Nygaard, (Ursem). Barcelona: Artola; Ramos, Migueli, Olmo, De la Cruz; Neeskens, Asensi, Sanchez; Heredia, Cruijff, Zuviria. Eindronde EK voetbal in Italié of Engelanq Zürich De eindronde va toernooi om het Europese balkampioenschap voor lad teams zal iD 1980 niet in Ï1 land plaatsvinden. De wedj den zullen of in Engeland Italië worden gehouden. I Dit is het resultaat vanP voorselectie, die de Eur< voetbalunie gisteren in Zj hield. Nederland had zichj West-Duitsland, Griekem Italië, Zwitserland en Engt. voor de organisatie kand. gesteld. De speciale comirj van de UEFA wilde gisl direct Italië, dat de eindro'1 reeds binnen de grenzen hP 1968, aanwijzen. Engj kwam daar echter nog bij.* nen afzienbare tijd zal de U een definitieve beslissing! men. ii De indeling en loting vaf zeven groepen voor de voo;i den van het toernooi orfl Europese titel, die op 18 no ber in het organiserende u zouden worden gehouden,», voor onbepaalde tijd uitge(j UEFA-jeugd speelt t gelijk tegen Finland 2 TURKU - Het Nederln UEFA-elftal (spelers van iC 18 jaar) heeft in Truku kwalificatiewedstrijd voor^ eind toernooi vcor de UIr jeugd tegen Finland gelij speeld: 1—1. Deze stand reeds bij de rust bereikt treffers van Ilkka Moehatj] (16e minuut) en de Ajacied^ win Cramer (22e minuut). De uitslag gaf de kracht^ houding goed weer. Beide w gen hadden momenten, way ze sterk in het offensief w%] Bij Nederland blonken daa, de aanvallers Cramer (Ajaxgi Lorié (FC Den Haag) uit. By speler van het veld echter »r Michiel Valke van Sparta. der maakten doelman Van[f Meulen (Eindhoven) en verdg ger Bastiani (FC Amsterc\j voor Oranje een goede indj Ronald Kascha van FC Tw^, kreeg van de Zweedse scha rechter Jonsson een waars» wing. 1 Blankenburg., naar Chenoig! Geneve HAMBURG De voormai, Ajacied Horst Blankenbit heeft een nieuwe werkgevern vonden. Hij is door de Zwit- se eerste divisieclub Chei Genéve voor een ton overgc men van Hamburger SV, Club waarbij hij in ongen was gevallen. De 30-jarige Blankenburg 1 afgelopen zomer voor opsch ding gezorgd, doordat hij zo bij Girondins Bordeaux als Paris St. Germain een conti zou hebben getekend. De Fr se voetbalbond weigerde daa Blankenburg een spelerslicei te te geven. Eerste divisieclub Heerenv heeft gisteren opnieuw de 25 rige Joego-Slavische spits scha Karadzik gecontracteerd Karadzik was vorig seizoen een conflict met de toenmal Heerenveen-trainer Laszlo Zi naar zijn vaderland terug keerd. Jan Teunissen werd SPORTLEIDSE COURANT)" DONDERDAG 20 OKTOBER 1977 pagina ijl seizoen echter de nieuwe trail van de Friese club, reden vl de Joego-Slaaf om zijn bezv ren tegen Heerenveen o\j boord te zetten. Karadzik he een contract tot aan het eii van het lopende seizoen. Het verschrikte gezicht van Dusbaba zal niet nog treuriger worden. Keiler heeft een doelrijpe kans gemist. Anderlecht won de ontmoeting tegen HSV in de laatste minuten door een doelpunt van Rensenbrink. HAMBURG Anderlecht heeft wraak ge nomen voor de nederlaag in mei in het Olympisch Stadion te Amsterdam in de finale van het Europese bekertoernooi voor bekerwinnaars tegen HSV. De Brusselse club met zoveel Nederlandse inbreng won nog wel in Hamburg van de Westduit- se bekerhouder. De eindstand was 1—2. Het winnende doelpunt werd twee minuten voor het einde gescoord door Rob Rensen brink, die zijn tweede wedstrijd speelde na zijn langdurige blessure. Hoe belangrijk Rensenbrink voor Ander lecht is, bewees hij gisteravond in het met 55.000 toeschouwers gevulde Volkspark-sta dion in Hamburg. De Nederlandse linker spits scoorde niet alleen vlak voor het eind signaal het winnende doelpunt, hij was ook de voorbereider van de openingstreffer van Ludo Cöck in de 22e minuut. Rensenbrink kopte de bal uit een hoekschop van Nielsen precies voor de linkervoet van Cöck, die hard raak schoot Dat doelpunt viel na een periode, waarin Hamburger SV via een sterk openingsoffensief had geprobeerd An derlecht op achterstand te zetten. Ander lecht bleef moeilijk overeind, maar het was alleen aan doelman Nico de Bree te danken dat het tot de 22e minuut 0—0 bleef. De Bree reageerde in de beginfase uitstekend op schoten van de vrijgespeelde Keiler. Wending Het verrassende doelpunt van Cöck gaf de wedstrijd een geheel andere wending. Het Duitse publiek was zeer teleurgesteld en koos partij voor de uit België gekomen tegenstander. HSV, in Amsterdam met 2—0 meester over Anderlecht en sindsdien versterkt met voor al de Britse vedette Keegan, kwam met moeite aan de gelijkmaker. Dat gebeurde in de 69e minuut door Keller, die eerder zoveel, kansen miste. Vanaf dat moment stond Anderlecht onder bestendige druk. Trainer Goethals wisselde zijn aanvaller Nielsen voor de verdediger Dockx na de Duitse gelijkmaker. Hij had kennelijk ook vrede met een 1—1, maar er zat meer in. Twee minuten voor tijd benutte Rob Rensenbrink de ruimte op de Westduit- se helft. Hij ondernam een solo, die hij met een fraaie treffer besloot: 1—2. Een meer dan verrassende overwinning van Ander lecht, dat over twee weken de wraak op Hamburger SV kan vervolmaken met kwali ficatie voor de kwartfinales. De opstellingen waren: HSV: Kargus; Nogly, Memering, Kaltz, Hidien; Magath, Reimann, Keegan; Steffenhagen, Keiler, Voflcert. Anderlecht: De Bree; Van Binst, Dusbaba, Broos, Thissen; Vercauteren, Haan, Cöck; Nielsen (Dockx), Van der Eist, Rensenbrink. Stal Mielec loopt in WARSCHAU - Stal Miel heeft gisteren in de Poolse cc petitie goed geprofiteerd t de gelijke spelen van Wi Krakow en LKS Lodz. Stal staat door de overwinni van 3—0 op Arka Gdynia nu de derde plaats met zestien pi ten. Krakow blijft evenwel k< loper na het gelijke spel teg Ruch Chorzow, 1—1. LKS Lo speelde doelpuntloos gelijk gen Polonia. De stand: 1. Wil Kwakow 21 punten: 2. Lodz 3. Stal Mielec 16. ROTTACH-EGERN De loting voor de vier groepen in de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap, dat volgend jaar in Argentinië wordt gehouden, zal op 14 januari om 18.00 uur plaatselijke tijd - 22.00 uur Nederlandse tijd - in het San Martin theater van Buenos Aires plaatsvinden. De beslissing welke nationale elftallen naast de reeds geplaatste teams van West-Duitsland - als titelverdediger - en Argentinië - als organise rend land - als groepsaanvoerders worden aan gewezen, wordt op 12 of 13 januari door de WK-commissie van de internationale voetbal federatie (FIFA) genomen. De openingswedstrijd van het elfde toernooi om het wereldkampioenschap voetbal begint op 1 juni 1978 om 15.00 uur plaatselijke tijd dat is 20.00 uur Nederlandse zomertijd - in het River Platestadion van Buenos Aires. De wedstrijden in de vier groepen zullen om 14.00 uur (voor de Europese ploegen), 16.30 uur of 17.00 uur plaatselijke tijd beginnen, behalve de wedstrijden van het Argentijnse nationale elftal, waarbij om 19.00 uur plaatselijke tijd (middernacht Nederlandse zomertijd) het begin- signaal zal klinken. De internationale voetbalbond (FIFA) zal een onderzoek instellen naar aanleiding van uit spraken van Stefan Kovacs, de bondscoach van het Roemeense elftal, die in interviews de veronderstelling heeft geuit dat de Spaanse voetbalbond zich schuldig zou maken aan ma nipulaties in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal. Volgens de oud-Ajax-trainer zou er tussen Spanje en Joego-Slaviè, de twee andere landen in groep acht naast Roemenië, een afspraak zijn gemaakt om Roemenië te trachten af te houden van kwalificatie voor het eindtoernooi in Argentinië. 5 Ojoor ejrvw"*} intbelort uwoqwj Ergra opticiens en kontaktlensspeaahsten Laan van Meerdervooit 135 - telefoon 070 650855 Heulstraat 19 - teleloon 070 657388 Van Hoytemastraat 107 - teletoon 070 249470

Leidse Courant | 1977 | | pagina 16