koelbloedig PSY in ijzige stilte naar triomf Liverpool verplettert Dinamo Dresden: 5-1 r JEVSKI LOOPT VERGEEFS TORM SCHALKE FORS TEN ONDER BIJ FC Magdeburg ~>ORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 20 OKTOBER 1977 PAGINA 15 al» TIA Tsheu-la "*,g, de grillige rechts- ten van Ajax, zei na >op van het duel te- j Levski Spartak So il2) zeer treffend: Europa-Cupwed- Ijjden moet je niet /beren te voetballen, "ar vechten". Het is erend voor het huidi- Ajax, dat de artistici- 'y van enkele jaren ge- gen heeft ingewisseld ir puur conditievoet- Het zal misschien enige tijd duren irdat de buitenlandse bs dat ook in de ga- hebben, maar Levs- weet er sinds giste- i alles van. een matige wedstrijd heeft k zich dankzij goals van Is en Erkens in een uitste- de positie gemanoeuvreerd r de return in Amsterdam, iner Ivic zou het bereiken de derde ronde in de Euro- (jp al een uitstekende presta- zijn team vinden. „We :n al erg veel jonge spelers, lit seizoen voor het eerst in !uropa-Cup spelen. Dan mag verwachtingen niet al te stellen".Eén van die debu- was doelman Peter Ja- Op indicatie van clubarts had Ivic de nog lang "iitte Piet Schrijvers toch "jl de kant gelaten. Het was ju gok, die goud uitpakte. Ja- y „In het begin was ik wel 'veus met die gillende massa 'Ade tribunes. Na een kwartier s het echter al weer voorbij. U was alleen lastig dat de /garen voorin zulke lange /pen hadden staan". Maar fc^er maakte zijn keuze waar. eet na het beginsignaal van Westduitse Raldinger pakte ^schitterend een knal van Pa- li uit de bovenhoek. Het was opsteker die hij net nodig I. pt Levski startte zoals ver- :ht met een stormachtig of- pief. Ivic had daar rekening gehouden, waardoor alleen fis en Ling voorin te vinden •en. Schoenaker fungeerde een dubbele voorstopper, vijl Lerby, Erkens en Arne- het nodige loopwerk lever- Ivic roemde met name de 5te: „Ik zat ieder moment te jhten tot hij uitgeput m el- ir zou zakken". De Ajacieden gen de stormlopen van Levs- zeer koelbloedig op, al liep trse wegens ruw spel al snel Ruud Geels, duidelijk verheugd met het eerste doelpunt van Ajax dat van zijn voet afkwam. Levski startte na de pauze op dezelfde wijze als het de eerste 45 minuten had gedaan. De Bul garen, die de laatste vijftien jaar thuis geen Europa-Cupduel hadden verloren, liepen telkens weer vast op de Amsterdamse verdedigingslinie. Hoewel Ajax goed weg kwam na een slipper tje van Jager, waarvan Kolev niet kon profiteren. De Amster damse goalie herstelde zich di rect daarop subliem, toen Milia- nov na een defensiefout op twee meter afstand verscheen van Ja ger. De laatste reageerde attent. Grimmig Fraaie actie van doelman Peter Jager van Ajax die zou worden. ondanks zijn goede vorm gisteren een keer gepasseerd een gele kaart op. Maar achterin bleef de zaak dicht. Ivic: „Levs ki heeft de fout gemaakt alle ballen hoog in het centrum te gooien. En daar staan bij ons Krol, Van Dord en Schoenaker, die ook sterk in de lucht zijn". Simpl: isme Het simplisme, waarmee de Bul garen tot succes trachtten te komen, was voor velen een ver rassing. Suurbier vond het zelfs een matige ploeg: „Ze hebben de hele wedstrijd eigenlijk slecht lopen te voetballen. Wij alleen de tweede helft". Levski's trainer Iwan Vudsov haalde daarvoor' het ontbreken van Iv- kov, Grantscharov (beiden ge sehorst) en Borisov (gebles seerd) als excuus naar voren. Maar het gebrek aan elke vorm van fantasie in het Bulgaarse spel zou waarschijnlijk toch een onoverkomelijk probleem zijn geweest. Bovendien speelde in Sofia de tijd uiteraard voor Ajax. Nadat vooral Tisjansky vergeefs ge probeerd had vanuit de tweede lijn te scoren, ontstond in de twintigste minuut het eerste echte gevaarlijke moment voor het doel van Jager. Schoenaker stopte de doorgebroken Panov onreglementair af. De straf schop waar het publiek gillend om vroeg, bleef achterwege. Al- dmger legde de bal buiten het strafschopgebied, waar Panov faalde. Ajax begreep dat het de eerste fase van de strijd ongeschonden was doorgekomen en probeerde zelfs tot aanvallende acties te komen. Dat leidde na een half uur spelen tot de zeer verrassen de openingstreffer. Everse werd op de Bulgaarse helft door Ni- kolov onderuit gehaald. De ex- Feyenoorder nam zelf de vrije trap die Ling bereikte. En ter wijl de Bulgaarse defensie voor buitenspel bleef staan, schoof Ling de bal naar Geels, die geen moeite had de veel te ver uitge lopen doelman Staikov te passe ren. Levski was duidelijk aangesla gen. Nikolov kreeg kort daarop de gele kaart door weer Everse plat te leggen en even later schoot Ling net naast. Voor de rust sloeg bij de Bulgaren de vlam helemaal in de pan, toen Panov na een onopzettelijke botsing met Jager, zijn been brak en per ambulance werd afgevoerd. Het oorverdovend gefluit dat toen opklonk moet wel haast tot ver in de wijde omtrek te horen zijn geweest. Jager over het incident: „De bal was al uit toen die Panov over de grasrand struikelde en tus sen de fotografen terechtkwam. Een van die lui zat zelfs aan zijn been te sjorren, terwijl hij hui lend op de grond lag". Onder gil- en fluitconcerten liet de moedige arbiter het spel te recht hervatten met een doel- schop voor Ajax. Barzov, de vervanger, was nauwelijks in het veld of Ruud Geels kreeg na een misser van Entsjev een rian te scoormogelijkheid. De blonde spits faalde echter jammerlijk, waarna Aldinger al snel voor rust zorgde. Met het verstrijken van de tijd nam ook de grimmigheid in het veld toe. Zo moest Ling na een grove charge van Voinov zich laten vervangen door Tahama- ta, die even later de gele kaart kreeg voor het wegschoppen van de bal. Ook buiten het veld was de sfeer agressiever. De gemoederen laaiden tot het kookpunt op, toen de arbiter een doelpunt van Jordanov af keurde wegens buitenspel. De Bulgaarse middenvelder moest direct daarop van coach Vudsov plaats maken voor Stankov. Het uitzinnig joelend Bulgaarse publiek zweepte zijn ploeg naar voren. Het zou Levski fataal worden. Tien minuten voor het einde bracht Tahamata Erkens m stelling, die knap doorging, en vervolgens de verkeerd opge stelde Staikov kansloos liet: 02. Erkens later glunderend: „Ik kon ongehinderd doorgaan tot even voor het strafschopge bied. Toen zag ik twee spelers op me afkomen. Het enige wat ik kon was schieten. Gelukkig maar dat die keeper helemaal verkeerd stond". Even was het stadion stil, maar in dezelfde minuut kwamen de gemoederen weer los. Suurbier legde Voinov in het strafschop gebied neer en dat betekende een strafschop. De vertrekkende Ajacied: „Die Bulgaar liep tus sen mij en Ruud Krol in. Ik moet eerlijk zeggen dat hij een schitterende zweefduik nam". Het slachtoffer zelf schoot on der Jager door de stand naar 1—2. Levski had toen al te veel tijd onbenut gelaten om althans de eerste thuisnederlaag sinds vijftien jaar nog te kunnen ont komen. HENK WAGEMAN Opstellingen: Levski: Staikov; Niko lov, Tisjansky, Entsjev, Aladjof; Pa vlov, Jordanov, Panov (Barzov); Voi nov, Milainov, Kolev. Ajax: Jager; Suurbier, Krol, Van Dord, Everse; Erkens, Schoenaker, Lerby; Lang (Tahamata), Geels en Arnessen. DEN HAAG De meeste gerennommeerde ploegen, die uitkomen in het Europees bekertoernooi van de landskampioenen, hebben gisteravond reeds in de eerste wedstrijd hun kandidatuur gesteld voor een plaats in de kwartfinales. Ajax, Borussia Monchenglad- bach en Juventus deden dat door hun uitwedstrijden tegen respectievelijk Levski/Spartak Sofia (2—1), Rode Ster Belgrado (3—0) en Glentoran Belgast (1—0) te winnen, terwijl bekerhouder Liverpool (5—1 tegen Dinamo Dresden) en FC Brugge (2—0 tegen Panathinaikos op eigen veld hun visitekaartje afgaven. Voeg daarbij de kansrijke positie die Atletico Madrie in Nantes verwierf, dankzij een gelijkspel van 1—1, en ook de Spaanse club lijkt zicht in de returnwedstrijd bij de laatste acht te kunnen plaatsen. Verrassend daarentegen en niet zo uitgesproken is het resultaat van de ontmoeting tussen Celtic Glasgow en SSW Inns bruck, de ploeg van Georg Kessler. Pas twaalf minuten voor het einde stelde Celtic op eigen veld, voor maar 30.000 toeschouwers de overwinning van 2—1 veilig. De grootste verrassing was de nadrukkelijke manier waarop de Westduiste kampioen Borussia Mönchengladbach zich distantieerde van Rode Ster, nota bene in het met bijna 100.000 toeschouwers gevulde stadion in Belgrado. Door treffers van Schafer, Heynckes en Simonsen behaalde Borus sia een soortgelijke triomf als in de uitwedstrijd van de eerste ronde tegen Vasas (30). Juventus won ook een uitwedstrijd. Causio maakte in Belfast de winnende treffer voor de Italiaanse kampioen. Bekerhouder Liver pool, de eerste ronde vrijgesteld, de derde over het eens redelijk befaamde Dinamo Dresden heen: 5—1. De Engelsen, die voor 40.000 toeschouwers op Anfield Road speelden, leidden op een gegeven moment zelfs met 5—0. FC Brugge gaf op eigen veld wel z'n visitekaartje af tegen Panathinaikos (2—0), maar het ging geenszins gemakkelijk. De Grieken vertraagden in de slotminuten het spel zelfs, zo overtuigd leken zij dat de marge van twee treffers (van Davies uit een strafschop en van Cools na rust) in Athene niet onoverkomelijk zal zijn. Atletico Madrid nam in Nantes tegen de Franse kampioen de leiding, kort voor rust, door de van Barcelona overgekomen aanvaller Marcial. Even na de hervatting scoorde Lacombe tegen, maar verder liet de Franse kampioen, die het in de competitie zeer matig doet, het niet komen. De grootste surprise van de tweede ronde lijkt SSW Innsbruck te worden. Was de uitschakeling van FC Bazel in de eerste ronde nog niet zo opvallend, als Celtic Glasgow over veertien dagen in Innsbruck door de ploeg van Kessler mogelijk zal worden uitge schakeld, heeft de man die ooit Nederlands bondscoach was zijn reputatie weer eens bevestigd. DEN HAAG In de eerste wedstrijdenreeks van de twee de ronde van het toernooi om de UEFA-beker hebben Ein- tracht Franfurt (WDL), Dynamo Tiflis (Rus) en ook PSV zich zo goed als zeker gekwalificeerd voor de derde ronde. Deze drie ploegen boekten in uitwedstrij den zulke overtuigende over winningen dat de returns op eigen veld voor de verdere deel neming aan het toernooi een formaliteit moet zijn. Goede uitgangsposities door middel van overwinningen ver wierven zich ook FC Magde burg (4-2 tegen Schalke), Aston Villa (2—0 tegen Gornik), Lazio (2-0 tegen Lens), Bayern "Mun- chen (3-0 tegen Marek Stanke, Dosza Ujpest (2-0 tegen Bilbao) en Torino (3-1 tegen Zagreb). Opvallend was de zware neder laag van Schalke '04, lijstaan voerder in de Bundesliga, tegen het Oostduitse FC Magdeburg. Schalke werd overdonderd en stond snel met 2-0 achter door treffers van Jilrgen Sparwasser. Het werd door een tegenoffen sief nog gelijk, maar Sparwas ser sloeg nog eens toe, waarna Schalke het hoofd boog en zelfs met 4-2 naar huis moest. De Westduitsers scoorden echter twee doelpunten. Een overwin ning met 2-0 in Gelsenkirchen kan voor Schalke nog goed zijn voor de derde ronde. Knappe resultaten in uitwed strijden boekten Standard Luik (2-2 bij AEK Athene) en Carl Zeiss Jena (1-1 bij Molenbeek). Voor deze teams wordt kwalifi catie zeker door een kleine over winning thuis. fDZ De afstraffing van YVidzew Lodz leek een kwestie van tijd, maar toen lakte PSV een fout die Widzew in de eerste wedstrijd voor de tweede ronde h het UEFA-Cuptoernooi toch nog uitzicht bood redelijk weg te komen. Zeker, Emdhovenaren kan een plaats in de volgende ronde van het toernooi vrijwel Jt meer ontgaan. Maar het verschil had aanmerkelijk groter kunnen zijn dan 53 die nu op het scorebord kwam. it lag in eerste instantie aan René van de Kerkhof, die na de hervatting, toen Polen er met een achterstand van 3—1 niet meer in geloofden volkomen ïodig in de strijd ging met twee tegenstanders op de rand van het strafschopge- d. Dat „kleineringsduel" liep fataal af. Van de Kerkhof verloor de bal aan wenicki, die Widzew niet alleen zeer dicht bij PSV bracht, maar de ploeg ;ens deed inzien dat de Nederlanders wel degelijk kwetsbaar zijn. Widzew. vond er zijn kracht door. Rijvers haalde René van de Kerkhof vrijwel direct irop uit de ploeg, maar het kwaad was al geschied. chts een kleine twintig minuten hebben de 35.000 toeschouwers in het Verkochte stadion van LKS overigens eigenlijk maar illusies mogen koesteren de eerste fase van de ontmoeting was PSV te gretig, de verdedigers gingen onstuimig in als de tegenstander kwam met zijn wervelende acties. Toen mocht rossige Zbigniev Boniek, negentien maal international, zijn kracht tonen als ïvallende middenvelder. Hij deed de nerveuze verdediging van PSV wankelen. I zelfs meer dan dat. Een dekkingsfout zorgde na een kwartier voor hysterie jhet volgepakte stadion. Chodakowski stapte over een voorzet van links heen ►sborski kreeg daardoor een vrije schietkans en maakte geen fout. PSV eaniseerde daarna zijn verdediging beter en vond vervolgens snel de zwakke fkken bij de tegenstander. In het centrum werd slecht verdedigd. Het linkerblok h de defensie miste duidelijk snelheid. Een factor die vooral René van de jrkhof veelvuldig uitbuitte. eer lange p treffers van de Nederlan- !rs kwamen dan ook aanvan- ïlijk niet na knappe acties, aar door fouten van de tegen- anders. Zo bereikte na 25 mi lten Deijkers, in een wel zeer ®ge één-twee, met een knappe Iss, de geheel vrij staande éacy, die gelijk maakte, plverlies van Widzew maakte Pt PSV met een voorsprong }n8 rusten. Deacy onderbrak Fn Poolse actie. Deijkers was p dat moment zijn bewaker [rebosz volkomen kwijt. Daar bij kwam dat Janas niet was meegekomen waardoor de aan valler van PSV niet buiten spel stond. De Brit zag de riante mogelijkheid en schoof de bal naar zijn teamgenoot, die scoor de. LJzig stil was het in het stadion. Die rust bleef, want PSV be heerste de strijd daarna volko men, maar nam geen enkel risi co. Trainer Bronistav Waligora kon niets anders doen dan voor de aanval kiezen. Hij haalde in de rust Grebosz uit de ploeg en verving hem door aanvaller Da- wid. Het baatte weinig. René van de Kerkhof bleef Zawadski er in de sprint uitlopen. Dat resulteerde een tiental minuten na de rust in de derde treffer. Deijkers kreeg bij zijn doeltref fende actie echter de steun van doelman Burzynski, die mistast te op een voorzet van René van de Kerkhof en vrijwel op de lijn staande scoorde (1—3). Toen kwam halverwege de tweede helft de fout die Widzew weer wat dichter bij de tegenstander bracht. Weliswaar herstelde Wil- ly van der Kuijlen, na 26 minu ten het verschil van twee tref- Gerrie Deykers schiet PSV naar een voorsprong van 2—1 fers. Opnieuw moest Zawaoski zijn directe tegenstander los la ten. Bij de voorzet die volgde was doelman Burzynski eigen lijk al verslagen: 24. Maar Widzew begreep dat er toch nog mogelijkheden waren om de achterstand te beperken. Aan vankelijk zou het verschil nog rianter worden. Quy Francois, amper twee minuten vervanger van René van de Kerkhof, zorg de daarvoor met een fraaie solo: 2-5. Boniek, die na zijn sprankelen de start aanmerkelijk minder greep op het spel kreeg, zorgde er voor dat de uitslag voor Wid zew toch nog enigszins redelijk werd. Hij sneed door de verde diging van PSV en bepaalde de eindstand op 5—3. Een schrale troost overigens voor de 35.000 toeschouwers in het stadion. Ze zwegen en bleven zwijgen, we tend dat m feite het vonnis over hun favorieten al is geveld. Stoornis „Dat het aanvankelijk bij ons niet klopte lag aan een commu nicatiestoornis", lichtte Kees Rijvers na afloop toe, „Ernie Brandts moest op Kowenicki staan, die nummer vijf, maar Harry Lubse nam hem voor zijn rekening. Ik heb van de kant af geroepen dat het fout ging. Daarna werd de mandekking veel beter doorgevoerd". „Het is me overigens hierin ook meegevallen met de tegenstand van Widzew. Maar nu die ploeg driemaal heeft gescoord in de eerste wedstrijd, kan het in Eindhoven toch nog een interes sante ontmoeting worden". Overigens heeft Rijvers de ver vanging van René van de Kerk hof niet doorgevoerd, omdat hij de fout maakte waardoor het tweede doelpunt van Widzew ontstond. „Daarvoor al wisten de spelers op de bank wat ik zou doen. Trouwens, het ligt niet in mijn lijn iemand op zo danige wijze af te straffen voor een fout. De drie doelpunten die we hier tegen kregen vormen op zich overigens wel een goede waarschuwing voor de competi tie". „Het liep zoals we dachten", was de memng van aanvoerder Willy van der Kuylen", we wis ten dat die Polen direct zouden komen. Na zo'n twintig minuten begrepen we hoe we tegenstand moesten bieden. Daarna zijn we vrijwel niet meer in gevaar ge weest". Opstellingen Widzew Lodz: Burzunski, Kostrzewinski, Grebosz, Dawida, Tlokinski. Janas, Za wadski. Boniek. Rosborski; Kowenicki. Ga- pinski, Chodakowski. PSV: Van Be veren, Stevens, Van Kraay, Brandts, Poortvliet; W. v.d. Kerkhof, Deijkers (Smits), Lubse; R. v.d. Kertchof (Francois), Van der Kuylen. Deacy.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15