j Menten niet genoemd in Russisch rapport De Veluwe moet groen blijven Warm winterteer. Van Coster. Laatste kans voor kabinet van PvdA, CDA en D'66 Militairen mogen 's nachts wegblijven Autoverkoop stijgt met elf procent A&slai RADICALE MAATREGELEN VERWACHT Misdrijven toegenomen met 7 procent coster NIEUWE REGELING NACHTPERMISSIE Vragen over discriminatie politie Assen Fonds voor beter leven van dieren in bio-industrie Openbare school wint zwemstrijd Eerste Pipo overleden GENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 20 OKTOBER 1977 PAGINA 13 Van onze parlementaire redactie) EN HAAG De fractieleiders in PvdA, CDA en D'66 zijn va chtend om 11 uur bij de infonna- lirs Vrolijk en Verdam bijeenge- men om nog één keer te proberen een akkoord te bereiken over de zetelverdeling in het nieuwe kabi net. Als deze bespreking niet tot resultaten leid, leggen de informa teurs het bijltje erbij neer, zo is uit hun directe omgeving vernomen. In dat geval gaan ze naar de konin gin om te vertellen dat de vorming van een kabinet van PvdA, CDA en D'66 niet mogelijk is. De kans daar op wordt in politieke kringen groot geacht. De heren Vrolijk en Verdam hebben de drie fractieleiders gisteravond in een brief laten weten, dat zij tijdens het gesprek beide verdeelsleutels (8- 7-1 en 7-7-2) op tafel zullen leggen. CDA-fraktieleider van Agt, die tot - nu toe niet over de acht-zeven-een formule heeft willen praten, heeft daarin geen aanleiding gezien om de bespreking te negeren. „Ik ga. Mijn standpunten zijn bekend en blijven overeind", zo het Van Agt via zijn woordvoerder weten. De CDA-voor- man betreurt het wel, dat de 7-7-1 formule niet aan de orde komt De informateurs hebben gisteren al sterk met de gedachte gespeeld om hun pogingen PvdA en CDA tot elkaar te brengen op te geven. Flyer blijft eerste KAAPSTAD Het Nederland se jacht Flyer van Cornells van Rietschoten is ook na het incal culeren van de handicap als eer ste geëindigd over het eerste traject van de zeilrace om de wereld, van Portsmouth naar Kaapstad. De Flyer is op 5 okto ber na een recordovertocht van 38 dagen als eerste in Kaapstad gearriveerd. >ee miljoen ipaard op atschappelijk kers HAAG (ANP) Door de veertien maanden oude urestop bij het algemeen chappelijk werk is een ring bereikt van ruim niljoen gulden. eeft minister Van Doorn 2RM gisteren geantwoord hriftelijke vTagen van de de-Kamerleden Cornelis- Van Leeuwen en Garde- Berendsen (allen CDA). ïwindsman verwacht, dat et eind van dit jaar ruim laatsen bij het algemeen chappelijk werk (bejaar- rden, gezinsverzorging en bejaardenwerk) zullen zijn gevallen. Dit betekent, dat 77 ongeveer 2,2 miljoen t bezuinigd. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In de Russische inventari satie direct na de oorlog van oorlogsmis drijven in Polen komt de naam Menten niet voor. Ook Podhorodce en Urycz zijn toen niet door de Russen geregistreerd als plaat sen met massagraven van door de Duitsers geëxecuteerde burgers. De burgers hebben 165 nazis geïdentificeerd die tezamen de dood van 125.000 mensen in Oost Galicië, nu de Sow jet-Unie, op hun geweten hadden. Mr. A. Schroeder, president van de bijzonde re strafkamer van de rechtbank te Amster dam, haalde deze gegevens gisteren op de twintigste zittingsdag in het proces tegen Pieter Menten uit het officieel Russisch rap port uit 1946, dat eerst vorige week vrijdag ter beschikking van de rechtbank is geko men. Getuige-deskundige prof. C. F. Rüter, hoog leraar in het strafrecht aan de universiteit van Amsterdam, verklaarde dat dit globale rapport echt moet zijn, afgaande op de Prof. Rüter heeft bij de bijzondere strafka mer schriftelijk zijn beklag gedaan over de werkwijze van officier van justitie mr. A. Habermehl. Rüter zou discriminerend be handeld zijn, omdat mr. Habermehl de stuk ken wel zonder meer aan „zijn eigen" getui ge-deskundige A J. van der Leeuw, weten schappelijk medewerker van het Rijksinsti tuut voor oorlogsdocumentatie, ter beschik king stelde. Rüter kreeg ze alleen door tussenkomst van de strafkamer. Mr. Schroeder vroeg prof. Rüter er begrip voor te hebben dat in deze „ongekend grote en ongewone zaak" dingen gebeuren die strikt formeel gezien niet helemaal gewoon zijn. „Wij willen graag achter de waarheid komen, graag ook zo gauw mogelijk", aldus de president. Draak >ïv¥ Minister Stemerdink van Defensie wil 350 „Dragon" anti-tankwa pens (foto) aanschaf fen. Volgens de be windsman is deze aan schaf dringend nood zakelijk. De „Dragon" is een draagbaar wa pen dat kan worden gebruikt tegen bewe gende doelen op af standen tussen 160 en 1045 meter. Met de be stelling zou een bedrag van 79 miljoen gulden gemoeid zijn. fan één onzer verslaggevers RNHEM Er staan radicale maatregelen op tapel om de Veluwe groen te houden. Schade- jke ontwikkelingen worden afgeremd of ver oden. Zo gaat de provincie Gelderland een alt toeroepen aan de uitbreiding van militai- activiteiten, de recreatie, en wegen. iok de woningbouw gaat op een laag pitje. Na '10 staat de deur van Nederlands grootste ituurgebied nog maar op een kiertje voor liet-Veluwenaren. In de meeste dorpen en ste- komen dan alleen nog huizen voor de eigen ilking. Nieuwelingen kunnen alleen nog te lt in Apeldoorn, Ede en Harderwijk. Die teen ten moeten de eventuele groei van de reluwe opvangen. Ook de werkgelegenheid jvordt er geconcentreerd. De provincie Gelder land trekt niet alleen aan de noodrem. Gunstige _>ntwikkelingen worden gestimuleerd, goéds het ">penbaar vervoer en het afsluiten van wegen jVoor natuurgebieden. Bat zijn de hoofdpunten uit het gisteren ver- chenen ontwerp streekplan Veluwe. Daarin ^tippelen Gedeputeerde Staten de Veluwse koers tot het jaar 2000 uit. Het beleid is het trengst voor het 80.000 ha grote groene hart jan de Veluwe. Natuur en landschap krijgen le absolute voorrang. De landbouw en recrea te zijn daaraan ondergeschikt. G.S. denken jelfs aan het creëeren van stiltegebieden; terrei nen van enkele vierkante kilometers of minder, k,/aar alleen voetgangers en fietsen mogen ko- ktnen. Auto's zijn er taboe. Voor de randgebie- kf|en (samen 110.000 ha) geldt een andere aan- Efak. Ook daar staat de bescherming van natuur De Veluwe moet, hoe dan ook, groen blijven. en landschap voorop, maar de realisering van die doelstelling mist het radicale tintje van het beleid voor het centrale natuurgebied. In de randgebieden wordt de landbouw bijna geen strobreed in de weg gelegd. Ook stedelijke en recreatieve belangen spelen er een rol. G.S. van Gelderland vinden dat het leger wat al té nadrukkelijk aanwezig is op de Veluwe. Er liggen militaire complexen met een totale oppervlakte van 15.000 ha. Veertig procent van de totale oppervlakte aan Nederlandse oefen terreinen en 70 procent van de landelijke schietterreinen liggen op de Veluwe. Gelder land vindt dat veel te veel. Daarom opent het ontwerp streekplan het offensief tegen defen sie. De provincie vindt dat een aantal oefen en schietterreinen moet verdwijnen. Voor de andere moeten regels voor het gebruik komen, bijvoorbeeld: met minder voertuigen en man schappen tegelijk oefenen. Ook voor de dagrecreatie zet het Gelderland het licht op rood. Op de Veluwe zijn 600 terreinen voor sta-caravans en vakantiebunga lows. Ze bieden plaats aan 196.000 slaapplaat sen; een kwart van het Nederlands totaal. In de natuurgebieden liggen 200 terreinen. Daarbij mogen geen nieuwe terreinen of uitbreidingen meer komen. De provincie wil terreinen, die in kwetsbare natuurgebieden liggen, verplaatsen. G.S. denken ook aan het inrichten van terrei nen voor zogenaamd toeristisch kamperen. Dat betekent dat op die terreinen geen vaste stand plaatsen komen. Door die aanpak probeert men te bereiken dat meer Nederlanders van de Veluwe kunnen genieten. Het provinciale beleid dat alleen slaagt als (financiële) instrumenten beschikbaar komen sluit aan bij de gedachte die het Rijk heeft over nationale landschapsparken. De Veluwe is aan gewezen als proefgebied. De bedoeling van de proef is de voetangels en klemmen op te spo ren, die een totale aanpak van het beheer in de weg staan. DEN HAAG (ANP) Het aantal mis drijven, dat ter ken nis van de politie is gekomen, is in de eerste helft van dit jaar met zeven pro cent toegenomen in vergelijking met de eerste helft van het vorige jaar. Volgens het Centraal Bureau voor de statistiek waren er dit jaar 268.000 misdrijven j tegen verleden jaar 251.000. Bedrog, ver nielingen, rijden on der invloed en door rijden na ongeval vertonen de grootste toeneming. Het aantal mishande lingen liep op van 5.333 in de eerste helft van 1976 tot 5.588 in de eerste helft van 1977 (plus 5 pet). De misdrijven tegen het leven na men echter af van 603 tot 526 (min 13 ADVERTENTIE Echt Ieren vacht-jack. Met ruime ritszakken. Hebt u vele lange winters plezier van. Beige. Q Q Q mt 46-54 Oï/Ö»™ Uitstekend pigskin winter jack. Geheel gevoerd. Grote echte bontkraag. Zwart en bruin. (IQ Q mt 46-58 voor vaderen zoon Haarlemmerstraat 115-117, Leiden UTRECHT (ANP) Op een langdurige vergadering van de bijzondere commissie koninklij ke landmacht, waarin vertegen woordigers zitten van de mili taire belangenverenigingen en van het ministerie van defen-. sie, is gisteren overeenstem ming bereikt over de nachtper- missieregeling. Tijdens een woordvoerder van de vereniging van dienstplichti ge militairen is defensie tege moet gekomen aan enkele eisen die de WDM, onder meer via acties in de kazernes, op tafel had gelegd. Afgesproken is, dat de comman danten van de opleidingskazer nes dienstplichtige militairem hoogstens gedurende de eerste vier oefenweken het recht op nachtpermissie kunnen ontzeg gen. Na die vier weken krijgen de militairen dat recht in princi- pe wel. Het houdt in, dat ze 's nachts niet op de kazernes hoeven te zijn, als ze zich de volgende morgen om acht uur maar weer melden. De militairen mogen in nachte lijke uren de kazerne weer bin nengaan als orde én rust daar- door niet worden verstoord. Voor de registratie was door de bevelhebber van de landstrijd krachten aanvankelijk voorge steld, dat de militairen een ver zoek om nachtpermissie schrif telijk bij de compagniescom mandant zouden moeten indie nen en dat de commandant het desbetreffende formulier zou moeten tekenen. Maar op aan drang van de WDM is nu afge sproken, dat de militédren die weg willen alleen maar hun naam en registratienummer in vullen op een intekenlijst DEN HAAG (ANP) Het Tweede-Kamerlid me vrouw Beckers- De Bruin (PPR) heeft, met haar fractiegenoot Waltmans, minister De Gaay Fort-' man van binnenlandse zaken en van justitie schriftelijk gevraagd of er aanwijzingen bestaan voor discriminatie door de politie te Assen ten aanzien van de Nederlandse gemeenschap. De politie zou anders optreden tegen overtredin gen begaan door Zuid-Molukkers dan tegen over tredingen van plaatselijk geboren Nederlanders. Uitgangspunt voor de vraag van de kamerleden is een inleiding van dr D. Mulder, districtspsychia ter van het departement van justitie op een Neder lands- Israëlisch symposium nabij Jeruzalem. Dr. Mulder maakte daar gevang van de discriminatie en deed voorts de mededeling, dat voorafgaand aan de jongste gijzelingacties bepaalde gebieden soms hermetisch waren afgesloten door de para militaire organisatie van de Zuidmolukkers. De kamerleden vragen of een en ander op waarheid berust. DEN HAAG (ANP) - Er komt een speciaal fonds om het welzijn van kippen, varkens en kalveren in de bio-industrie (de intensieve veehouderij) te verbeteren. Dit heeft het bestuur van het pro- duktschap voor veevoeder gisteren besloten. Om te beginnen zal een bedrag van 1 2 miljoen gulden per jaar in het fonds worden gestort door het veevoederbedrijfsleven, de veehouderij en de overheid. Een van de eerste problemen die men wil aanpak ken is de huisvesting van mestvarkens en fokzeu- gen, die nu bestaat uit een betonnen roostervloer zonder stro. Men gaat proeven nemen met verbe terde huisvesting. De kooien van kippen in legbatterijen zullen - zo is de bedoeling worden voorzien van zitstokken en legnesten. Maar ook dit gebeurt eerst op proef. Ook zal worden bezien hoe het leven van vleeskal veren, die nu in boxen worden gehouden en geen ruwvoer krijgen, kan worden verbeterd. Daarom zal er geld worden gestoken in een onderzoek naar de mogelijkheid van groepshuisvesting en het ver strekken van stro aan de dieren. pet). De vernielingen stegen van 15.740 tot 20.266 (plus 29 pet). Het totaal aantal ver mogensdelicten nam toe van 192.792 tot 200.604 (plus 4 pet). Hiervan steeg bedrog van 1.441 tot 1.748 (plus 21 pet), inbraak van 56.419 tot 59.792 (plus 6 pet) en een voudige diefstal van 120.797 tot 124.288 (plus 3 pet). Een groot deel van de diefstallen betrof voertuigen: 50.926 fietsen, 13.712 brom fietsen en 5.118 per sonenauto's. Het aan tal gestolen fietsen was ongeveer even groot als in het eerste halfjaar 1976, het aantal gestolen brom fietsen en personen auto's daalde met resp. 1 en 7 procent. De sexuele misdrij ven namen met 2 pet af ten opzichte van het eerste halfjaar 1976. BEURTVAART De Amsterdamse wethouder voor haven en monumentenzorg, mr. C. Goekoop, heeft gisteren het startsein gegeven voor de jaarlijkse beurt vaart tussen Workum en Amsterdam. Hij deed dit door in Workum de geheel gerestaureerde historische scheepstimmerwerf De Hoop (foto) in gebruik te stellen. NOORDWIJK De Openbare eindigde de Jeroenschool, ge- School heeft gisteren de school- volgd door de Mariaschool. De zwemwedstrijden van Noord- prijzen werden uitgereikt door wijk gewonnen. Als tweede wethouder T. Jansen. Illlllllllllllllllllllllllll (Van onze correspodent) jaren kort na de tweede werel- ZWOLLE Op 81-jarige leef- doorlog furore gemaakt Hij tijd is dinsdag in het Brabantse bleef gedurende zijn gehele car- Terheijden de oud-circusclown rière hetzelfde circus, dat van Breur Lijnberg overleden. On- de Nederlandse familie Van Be- der zijn artiestennaam Pipo ver, trouw. In 1959 stopte hij heeft Lijnberg met name in de met zijn clowns-optreden. Illlllllllllllllllllllllllllllll Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De RAI rekent er op dat dit jaar in totaal ongeveer 560.000 nieuwe auto's verkocht zullen worden. Dit zou een nieuw record betekenen. Vorig jaar bedroeg het totaal aantal verkochte wagens 508.451. Tussen januari en september geeft de verkoop al een stijging te zien van 11 procent. De merken met de drie grootste autoverkopen zijn General Motors (met Opel), Ford en Vokkswagen. In de eerste negen maanden van dit jaar verkocht General Motors in Nederland 62.905 auto's waarvan ruim 57 duizend Opeis. Ford verkocht in die periode iets meer dan 48 duizend auto's, terwijl Volkswagen in zijn verkoop daar ongeveer met 10 duizend exempla ren onder lag. Renault is vierde met ruim 37 duizend exemplaren, terwijl Chrysler (met het merk Simca) met ongeveer 30 duizend auto's vijfde is. Een ander Frans merk, Peugeot, is de grens van de 30 duizend dicht genaderd. Van de Japanse merken is Toyota lijstaanvoerder gebleven met bijna 25 duizend auto's. De andere Japanse merken Datsun, Mazda en Honda blijven allen onder de 20 duizend. Na Toyota op de zevende plaats komen Citroen en Fiat op de achtste en negende plaats met respectievelijk 24 en 23 duizend. Het aantal verkochte auto's van het merk Volvo bedraagt in de periode van januari tot september ruim 16 duizend, waarvan het aantal Dafs ruim tweeënhalf duizend is.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13