Gezagvoerder na vlucht weer aan kapers uitgeleverd Franse anti-rookwet van kracht geworden Koopjes bij liquidatie dierentuin britse adviseurs hielpen dt als in Drente ook u uitse commandoes „WE WERDEN ALS BEESTEN BEHANDELD" Praagse dissidenten na proces veroordeeld ^jïENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 19 OKTOBER 1977 PAGINA 7 elifen anti-terreurcommando's van de Duitse Grenswacht vjcesvolle actie in Mogadisjoe terugvloog naar Bonn. srlaten het vliegtuig dat her HEDIE GRANAAT DEED HET WEER GOED 1 DEN (AP) De Westduitse antiterro- i brigade heeft bij haar bestorming iet gekaapte vliegtuig op het vliegveld Wogadisjoe gebruik gemaakt van een m Brits wapen. De „stun-grenade" lp het wapen genoemd wordt is ontwik- ^'door een elite eenheid van hët Britse en bedoeld om een gewapende tegen- Ier uit te schakelen voordat hij het kan openen. Twee officieren van deze r eenheid, het „Special air services regi- 5 1" (SAS), hebben de Westduitse com- ,io-eenheid op het Somalische vliegveld yiseerd. ministerie weigerde commentaar te leve- e pp de berichten als zouden de Westduit- glvan het wapen gebruik hebben ge- De wapens zijn geheim, aldus het' fsterie. Goedingelichte militaire kringen 1J en echter dat de SAS de wapens aan f. Duitsers ter beschikking hadden gesteld, wapen vormt wellicht het antwoord op grootste obstakel in de bestorming van yristen, namelijk, het gevaar dat zij hun doden voordat zij kunnen worden termeesterd. De granaat veroorzaakt naast zware knal een enorme lichtflits. Deze j^binatie verlamt de boosdoener geduren- rpngeveer 10 seconden binnen welke pe- e het reddingscommando zijn werk moet i om te voorkomen dat de man weer ^oende tot zijn positieven komt om zijn "laars te doden. De Amerikaanse ambas- in Somalië die twee waarnemers op het gveld had geposteerd meldde dat de lorming werd ingeleid door de ontplof- 1 van verscheidene granaten op ongeveer ^honderd meter voor de neus van het toestel. Van de verwarring veroorzaakt door de enorme lichtflitsen en het geweldige la waai maakten de commando's vermoedelijk gebruik om het vliegtuig van achteren bin nen te dringen en de kapers buiten gevecht te stellen. De Westduitse bondskanselier Helmut Sch midt had al eerder op de dag de Britse premier James Callaghan in een telegram bedankt voor zijn raad en actieve steun in het kapingsdrama. In zijn telegram verwees Schmidt naar de hulp van Britse deskundi gen bij de pogingen van de federale regering om de kaping tot een goed einde te brengen. Dit is trouwens niet de eerste keer dat leden van de SAS geassisteerd hebben bij de oplossing van een gijzeling. Twee of drie SAS officieren hielpen in juni van dit jaar de Nederlandse regering bij het maken van de plannen voor de bestorming van de trein bij de punt en de school in Bovensmilde. Ook bij deze kapingszaak zouden de „stun- -grenades" beschikbaar zijn gesteld, maar voor zover bekend is daar geen gebruik van gemaakt. Het SAS regiment wordt overigens omgeven door een waas van geheimzinnigheid. Door het toenemende terrorisme is het aantal eenheden van deze dienst echter uitgebreid. De SAS werd in de tweede wereldoorlog opgezet voor sabotagedoeleinden diep in vij andelijk gebied. Op het ogenblik wordt het elite regiment voornamelijk getraind in anti- terreur technieken. Zij zijn al ingezet bij de gewelddadigheden in Noord-Ierland en bij de terroristische activiteiten in Londen en op het Londense vliegveld Heathrow. FRANKFORT PUI/AFP) - De terroristen hebben de gijzelaars in de Landshut als beesten behandeld, zo heeft één van de bevrijde passagiers van de Lufthansa-ma chine dinsdag gezegd. Zij mochten niet opstaan en zelfs vaak niet naar de toilet. Er is geslagen en getrapt en de kinderen werd het zwijgen opgelegd. Jürgen Schu mann, de gezagvoerder van het gekaapte Lufthansa-toestel Landshut werd door de kapers, dood geschoten nadat hij er in Aden in geslaagd was uit het vliegtuig te ont snappen. De piloot ging na de noodlanding op de luchthaven van Aden naar buiten, aldus de gijzelaar, een vrouw die haar naam niet wilde noemen. Hij wilde het vliegtuig van buiten controleren om te zien of er iets was gebeurd. Toen hij eenmaal buiten was, rende hij weg. In een gesprek met de Zuidjemenitische autoriteiten dreigde een van de vier kapers toen volgens de vrouw om het vliegtuig met alle inzittenden op te blazen als de piloot niet zou worden uitgeleverd. Hij werd uitgeleverd en meteen doodgescho ten, vertelde de vrouw, die met verslagge vers sprak nadat zij en 79 andere ex-gijze laars uit de Somalische hoofdstad Mogadis joe in Frankfort was teruggekeerd. De vrouw zei dat zij bij het eerste schot flauw viel. Ik kwam weer bij kennis en zag hoe hij langs mijn stoel werd gesleept, door een van de passagiers zo zei zij. Onderminister Hans-Jürgen Wischnewski, die het gekaapte Luthansa-vliegtuig op zijn tocht door het Midden-Oosten naar Somalië was gevolgd om met de kapers te onderhan delen, zei dat de Westduitse regering een onderzoek instelde naar de berichten over Schumanns ontsnappingspoging. De vrouw die het verhaal over de moord op de gezagvoerder aan de pers vertelde, beschreef de actie van de Westduitse com mando's als een perfecte operatie. Ik zat gelukkig bij de nooduitgang, vertelde zij. Ik hoorde niets, zelfs niet het kleinste geluidje. En toen viel iemand boven op ons. Alles wat ik hoorde was: hoofden naar beneden, iede reen en iemand dekte ons met zijn lichaam en ze riepen: hoofden naar beneden, niet bang zijn. Een andere vrouw, die ook haar naam niet wilde noemen, zei dat een aantal van de gijzelaars onder hun stoelen waren gekro pen toen de commandoactie begon. En toen kwamen er ontploffingen en iemand riep: naar buiten, naar buiten maar niemand durfde zich te bewegen. Volgens de vrouw hadden de meeste passagiers tijdens de vijf dagen van hun gijzeling goede hoop op redding gehouden. Het is waar dat we di kwijls dachten dat het einde was gekomen, vertelde zij, maar we vatten telkens opnieuw weer goede moed. Een van de mannelijke ex-gijzelaars zei dat alle vier de luchtpiraten Arabieren waren. Een andere passagier was het daar mee eens ja, het waren vier Arabieren, twee jongens en twee meisjes. Ze onderhandelden in het Engels maar onder elkaar spraken ze Arabi sch. Marion Schumann, de weduwe van de door de terroristen doodgeschoten gezagvoerder van de Boeing 737, gisteren tijdens de herdenkings plechtigheid op het vliegveld van Frankfurt. Een jongeman die voor het vertrek van de ex-gijzelaars uit Mogadisjoe door de West duitse telvisie werd geïnterviewd, vertelde dat de kapers hadden geëist dat de gezag voerder tegenover de passagiers zou beken nen dat hij geprobeerd had te ontsnappen. Hij moest in het gangpad van het vliegtuig knielen nadat de Jemenitische autoriteiten op de luchthaven van Aden hem naar het vliegtuig hadden teruggestuurd, zo zei hij. Zij verklaarden dat Schumann was gevlucht onder het voorwendsel dat hij buiten de vluchtwaardigheid van het toestel moest controleren. Hij was er kennelijk in geslaagd de verkeerstoren van het vliegveld te berei ken. Maar de Jemenitische autoriteiten zwichtten voor de eis van de kapers dat hij onmiddellijk teruggebracht moest worden en daarom werd hij doodgeschoten. Een jonge vrouwelijke passagier vertelde dat de leider van de kapers herhaaldelijk in het Engels aan de geknielde Schumann had gevraagd: pleit u schuldig of onschul dig? Zij vertelde dat Schumann een rechtstreeks antwoord ontweek, en toen hij begon te gebaren in een twistgesprek met de leider, „schoot de terrorist hem plotseling dood zonder dat iemand dat verwacht had. Het allerergste was de moord op de gezagvoer der die voor onze ogen werd gepleegd. Het was afschuwelijk, vertelde een ongeveer 20- De co-piloot van het gekaapte Lufthansatoestel Jürgen Vietor en zijn echtgenote na aankomst in Frankfurt. Moe en diep terneergeslagen door het verlies van zijn gezagvoerder Jürgen Schumann. jarige Duitser. Hij zei dat de kaping begon nen was toen het vliegtuig zich boven de Franse Rivièra bevond. We waren net be gonnen een hapje te eten toen die vent door het gangpad rende en riep dat hij het vlieg tuig had gekaapt. Achter hem liepen twee vrouwen en er was nog een andere man. Twee waren Arabieren en twee zagen er Turks uit. Wij moesten allemaal ons pas poort en eventuele scherpe voorwerpen inle veren, vertelde de jongeman. De passagiers moesten het grootste gedeelte van het ka pingsdrama met hun veiligheidsriemen om in hun stoelen blijven zitten, zo vertelde een oudere dame. Alle vrouwen moesten hun kousen uittrek ken en de kapers gebruikten die om ons extra vast te binden, zo vertelde zij. Een wat oudere man zei dat de kaping bijzonder neerdrukkend voor ons allemaal was, in het bijzonder omdat de leider om het kwartier van bui veranderde. Hij was waarschijnlijk krankzinnig. Een andere Duitse passagier vertelde dat de gijzelaars op de luchthaven van Dubai genoeg te eten kregen, maar de hulpmotoren vielen dikwijls uit Dan ging het licht uit en stopte de luchtverversing. Het was heet en klam. De Westduitse tv-verslaggever Kurt Stenzei slaagde er maandag in de luchthaven van Mogadisjoe te bereiken en zag hoe voorbe reidingen voor de commandoactie werden getroffen. Om 18.30 uur plaatselijke tijd, zo vertelde hij, werd een noodziekenhuis inge richt in de belastingvrije winkel van de luchthaven door een aantal artsen, onder wie enkele Italianen. Een uur later zag ik een derde Lufthansa vliegtuig landen met slechts een paar van zijn landings- en posi- tieüchten ingeschakeld. Het toestel stopte, draaide om een taxiede naar een niet ver licht gedeelte van een par allele landings baan waar het zonder verlichting werd ge parkeerd. Ik vermoedde al dat er een speciale troepe neenheid aan boord van dit toestel was en dat bleek inderdaad het geval, aldus Stenzel. Hij zei dat hij na de bevrijding van de gijzelaars vernam dat de terroristen en de meeste passagiers niet hadden gemerkt dat dit derde Lufthansa vliegtuig was geland. Volgens Stenzel konden de commando's een geconcentreerde aanval op het vliegtuig uit voeren omdat de vier terroristen zich alleen in de cockpit van het toestel bevonden. Hans-Jürgen Wischnewski, de afgezant van de Westduitse regering die er in besprekin gen met de Somalische autoriteiten in slaag de toestemming voor de commandoactie te krijgen, verwelkomde de bevrijde gijzelaars in het luchthavengebouw van Mogadisjoe. Op de films van Stenzel is te zien hoe de Westduitse bewindsman, die er bezweet en vermoeid uitzag, een gesprek voerde met de tweede piloot van het gekaapte toestel, Jür gen Vietor. nesty tot Indonesië iat politieke rangenen vrij 1 den (Rtr) Amnesty Inter- onal, de internationale orga- itie die zich het lot van de tieke gevangenen op de we- aantrekt, heeft gisteren In- ist^sië verweten wel 100.000 gdisen die om politieke rede- lct| zijn gearresteerd, vast te Ie Iden en aangedrongen op onmiddellijke vrijlating. International zegt dat on: een wereldomspannende' to^ipagne voorbereidt om tot de (middellijke en onvoorwaar- vrijlating" van alle poli ce gevangenen in Indonesië komen. „In geen enkel ander aajd op de wereld zitten mensen 2 j om politieke redenen zijn n jrresteerd, zo lang zonder >ces vast", aldus Amnesty. Ivintig gewonden Ij aanslag op ali'é-expres [ljrlsnihe (DPA) Bij een aan- ig op de Italia-expres Kopen- gen-Rome zijn in de nacht n maandag op dinsdag onge- twintig reizigers gewond, ^n wie twaalf ernstig maar ?Vt levensgevaarlijk. De mate schade bedraagt minstens e7ee miljoen mark. exprestrein, die circa hon- ,rj(Td mensen vervoerde, ont lorde kort na middernacht j de Westduitse plaats Em- endingen, in het Rijndal, met Laalf wagens en de locomotief ordat van 33 spoorrails 132 varen losgedraaid en bielsen waren verschoven, dader liet een papier achter rop stond „hartelijke groen- i van monsieur X". De onbe- ie die zich „monsieur X" emt heeft in de afgelopen ^ee jaar op het traject tussen [arlsruhe en Freiburg al twaalf anslagen gepleegd PRAAG (Reuter—DPA) Vier vooraanstaande Tsjechoslowaakse dissidenten zijn gisteren in Praag veroordeeld tot gevangenisstraffen varië rend van 14 maanden tot 3.5 jaar. Ze werden allen schuldig bevonden aan het plegen van ondermij nende activiteiten tegen de staat. Ze hebben alle vier aangekondigd in hoger beroep te zullen gaan. De vroegere theaterdirecteur Ota Ornest kreeg de zwaarste straf van 3.5 jaar cel opgelegd wegens het, zoals het Tsjechoslowaakse persbureau -CTK meldde, „samenzweren" met buitenlandse diplo maten en agenten in Frankrijk en Italië. Jiri Lederer, journalist, werd op dezelfde beschuldi ging tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. De twee andere aangeklaagden kregen beide voor waardelijke straffen. Oud-theaterdirecteur Franti- sek Pavhcek hoorde 17 maanden voorwaardelijk tegen zich uitspreken, met een proeftijd van drie jaar. Hij zou de Tsjechoslowaakse staat hebben belasterd via in het buitenland gepubliceerde arti kelen. De toneelschrijver Vaclav havel, veroor deeld wegens pogingen de verboden memoires van een vroegere tsjechoslowaakse minister naar het buitenland te smokkelen, kreeg 14 maanden voor waardelijk en eveneens een proeftijd van drie jaar. Het was het grootste proces dat de afgelopen vijf jaar tegen dissidenten in Tsjechoslowakije is ge voerd. Eerder op de dag had openbare aanklager Jaroslav Adamec lichte straffen tegen de verdach ten geëist. Met uitzondering van Ornest hadden de verdachten verklaard zich schuldig te achten. OPPASSERS: „PAK DE DIEREN ZELF MAAR...' Bing Crosby naar laatste rustplaats De zoons van Bing Crosby dragen het stoffelijk overschot van hun vader naar het graf, nadat in Los Angeles een uitvaartmis was opgedragen. Tweede van links zoon Nathaniël en vervolgens naar rechts, Harry, Dennis. Lindsay en Phillip. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Liefhebbers van leeuwen, tijgers, krokodillen, slangen en andere exotische dieren kunnen tot december koopjes doen in Dudley, een stad in midden-Engeland. Daarna wordt de veertigjari ge dierentuin van Dudley gesloten. Een klein deel van de 1500 wilde dieren verhuist naar de Zoo van Pickering, in het graafschap Yorkshire, die toebehoort aan dezelfde Londense maatschappij. Alle andere dieren worden verkocht. Kooplustige dierenvrienden moeten er wel voor zorgen, dat zij hun koopjes zelf te pakken krijgen, want de 23 oppassers van Dudley's dierentuin weigeren te helpen. Zij proberen hun dierentuin en hun baan, waaraan in veel gevallen een woning verbonden is, te redden door middel van passief verzet tegen de beslissing van de maatschappij Scotia investments Ltd. in Londen. „We hebben geen schijn van kans om onze dierentuin te redden als wij de beesten laten vertrekken", zegt Graham Chilton, hoofdop passer van de reptielen en bovendien afgevaardigde bij de vakbond van het personeel. „Als ze naar me toekomen en zeggen: „We hebben uw krokodillen gekocht, ga ze even pakken, dan zal ik antwoorden: „Wie ze van u gekocht heeft, moet ze maar zelf komen vangen. En als iemand tegen mij zegt: wij kopen uw ratelslangen, stop ze in een zak en doe hem op de post, dan antwoord ik: „Doe het zelf'. De meeste dieren van Dudley's Zoo zijn ofwel te gevaarlijk ofwel te schichtig om zonder risico gepakt te worden door andere personen dan hun vaste oppassers. Het personeel hoopt met zijn actie een vroegtijdige sluiting van de dierentuin te kunnen voorko men. In afwachting probeert men voldoende geld in te zamelen om de dagelijkse exploitatiekosten te kunnen betalen. Volgens Chilton kost het 800 pond per week om de 1500 dieren te voeden en warm te houden. Tengevolge van de inflatie en een sterke daling van het aantal bezoekers hebben de meer dan honderd Britse dierentuinen en Safariparken het tegenwoordig niet gemakkelijk. Vier jaar geleden kregen ze twintig miljoen mensen op bezoek. Dit cijfer is nu gedaald tot onder de 15 miljoen. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De nieuwe anti-rookwet die het voor de Fransen onmogelijk maakt evenveel in het openbaar te roken als in het verleden, is in Frankrijk van kracht geworden. Op het overtre den van de wetsbepalingen zijn hoge boetes ge steld. De nieuwe wet verbiedt het roken op postkanto ren, banken, in alle openbare bestuursgebouwen waartoe het publiek toegang heeft, in scholen, ontspanningscentra, ziekenhuizen en klinieken, winkels waar levensmiddelen verkocht worden (behalve in winkels waar deze ter plaatse genut tigd worden), alle openbare gelegenheden waar jongelieden beneden 16 jaar toegang hebben en verder in het algemeen in alle lokaliteiten waartoe het publiek toegang heeft en die niet voldoende geventileerd zijn. De wet heeft betrekking op alle rookartikelen. Sedert 1 oktober is een andere wet van kracht die roken verbiedt in liften, kabel- en zweefbanen en bergspoorwegen enz. en verder alle transport middelen waarin jeugdigen van minder dan 16 jaar toegang hebben. Verder moet in alle collectie ve openbare vervoermiddelen minstens de helft van de plaatsen beschikbaar zijn voor niet-rokers. In de komende dagen zal voorts een decreet gepubliceerd worden dat de aan kranten en tijd schriften voor rookartikelen bestede ruimte be perkt. De boeten die op het overtreden staan variëren van 40 tot 80 francs (ongeveer 20 tot 40 gulden). De maatregelen zijn een deel van de anti-tabak-campagne van de overheid en in het kader daarvan wordt het publiek voor de schade lijke gevolgen van roken gewaarschuwd, terwijl over enige tijd sigaretten-verpakkingen verplichte waarschuwingen moeten dragen, zoals dat in de Verenigde Staten sedert geruime tijd al het geval Aan de campagne heeft de overheid meer dan 1.200.000 gulden besteed. De wet bepaalt dat in alle onderwijsinstellingen en in het bijzonder in de medische faculteiten van de universiteiten speciale lessen en colleges gege ven moeten worden over de voor de gezondheid nadelige gevolgen van tabaksgebruik. Oud-president Ford thans docent Philadelphia (AP) Gerald Ford, oud-president van de Ver enigde Staten, is in Philadelphia benoemd tot docent in de poli tieke wetenschap op de univer siteit aldaar. Hij werd gisteren op de universiteit ingeleid door prof. Oliver Williams die al eer der Ford had geprezen „omdat die het ambt van president zijn waardigheid had teruggegeven". Gerald Ford die 25 jaar lid is geweest van het Huis van Afge vaardigden en bijna vier jaar president was, zei voor zijn re gering de „sterkst mogelijke liefde" te koesteren. „De ben niet cynisch, misschien teleurgesteld over een paar van de dingen, die wij hebben verloren maar daar staan dan weer veel plus punten tegenover". Amerikaanse wapenverkoop in onderzoek Washington (AP) De Ameri kaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft gisteren eenstemmig bij president Carter aangedrongen op een beperking van Ameri- kaanse wapenverkopen aan Iran, Saoedi-Arabië en andere Perzische golf-staten. De commissie verzoekt de rege ring het congres eerst een „ade- kwate studie" ter hand te stellen van het militair evenwicht in het gebied en het vermogen van de betrokken landen om moderne Amerikaanse militaire techni sche kennis op te nemen. Vliegtuig stort op stadswijk Manilla (AFP) Een indone- sisch tweemotorig straalvlieg tuig is gisteren neergestort op een buitenwijk van de Filippijn se hoofdstad Manilla. De piloot en de boordwerktuigkundige verbranden in het wrak. Op de grond kwamen een vrouw en twee kinderen om het leven. De overige drie bemanningsleden zijn gewond in een ziekenhuis opgenomen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7