H Beurs pept op tot liefde voor gesteente en mineralen Mini lezers IAN DEKAFDEUNGTOT „KRAAMKAMERS" 'arkensfokbedrijf bij Aarianderveen het nieuwste van het nieuwste zien owlingplan kan bebouwing Morssingel vertragen LEIDSE FNV VOOR HET EERST BIJEEN m ad/ihegio LEIDSE COURANT WOENSDAG 19 OKTOUER 1977 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Gebouw „De Hoek steen" beter bekend als „Marcanti" aan de Amsterdamse Jan van Galenstraat krijgt ko mende zondag uitzon derlijk volk over de vloer. Enkele duizenden gretige ogen zullen dan een hele dag gevestigd zijn op vele duizenden mineralen, edelstenen, gesteenten, schelpen en fossielen in fantastische kleuren en ongelooflijke vormen. Deze zondag staat „Marcanti" in het teken van de 16e inter nationale GEA-beurs, een halfjaarlijks feno meen dat op geologisch terrein een reuzennaam gekregen heeft. De Stichting GEA (Geologi sche Activiteiten) is één van de twee grootste amateurverenigingen op het gebied van de geolo gie in ons land. Het is tevens een beurs waarin het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie in Leiden een fiks hand heeft. Over één en ander vertelt mej. drs. E. van der Wilk, hoofd Educa- ndat de linkervoet Jet meer de oude was, Jviseerde de dokter lehouder G.N.M. Ange- nt (46) in Aarlander- het wat kalmer te gaan doen: "kijk 'ns man, wat lich- fr werk en optimaal lechaniseren". Dat eeft boer Angenent kh aangetrokken. Hij leeft 33 jaar in de vee- louderij met voorname- ^jk koeien gezeten, (ïaar dat is nu verleden Sjd. Volgende week ko men de varkens 64 op het ogenblik hun in trek nemen in een splin ternieuw varkensfokbe- drijf, dat achter de boer derij aan de Nieuwkoop- se weg 5 is verrezen. Over een jaar, of daar omtrent, draait hopelijk de zaak op volle toeren. Dat wil zeggen, dat te gen die tijd 265 fokzeu- gen in een cirkelgang doen wat van hen wordt verlangd: het werpen van biggen voor de mes- terij. Donderdag en vrij dag a.s. mag iedereen die dat wil, komen kij ken op een „Open Huis" (wat een vinding is dat toch!) hoe Angenent de fokkerij op poten heeft gekregen. Na die dagen gaat de boel hermetisch dicht, dan komt geen vreemde er meer in om besmettingsgevaar te voorkomen. Dan begint het domein voor dier en veearts. Boer Angenent heeft geweldig moeten investeren. Iedere melkveehouder moet vandaag de dag tot het uiterste gaan. Daar heeft Angenent mee ge kapt. Hij gaat de varkens op grote schaal aanpakken. „Deze opzet is vrij groot voor het gebied hier; het Gelderse en de Achterhoek kent meer van deze bedrijven, wel met 500 fokzeugen, maar niet in één grote ruimte zoals hier bij ons. Wij gaan biggen fokken tot 22 kg., daarna gaan ze naar het mesterijbedrijf. Dat doen wij niet zelf; wij plegen alleen de vermeerdering", aldus Ange nent, die straks voor 3,5 ton handel in z'n schuur van 70 meter lengte en 16 meter breedte heeft. „Het modernste tot op heden, maar ook hier staat de ontwikkeling niet stiL Varkensfokker Angenent in de „wachtkamer" met zoon Arjan, die n*et z'n 15 jaren er al alles van weet. Bijvoorbeeld volautomatische voeding zou me al op een slor dige 16 mille extra zijn komen te staan. Daar wacht ik nog even mee; voorlopig voeren we de dieren maar halfautomati- sch. Maar je begrijpt wel waar het naar toe gaat", weet vee houder Angenent De stenen fokkerij is een hal geworden die bijna een var kenspaleis genoemd mag wor den. Onderverdeeld in allerlei afdelingen: drie afdelingen van 21 hokken, één van 14 „kraamhokken", waar in een temperatuur van 21 graden Celcius de biggetjes geboren worden, met nog een warmte- lamp boven hun lijfjes. Vanuit de kraamkamers gaat het grut naar een „biggen-batterij" (daar zijn er twee van; één voor 330 biggen en één voor 220), waar de temperatuur 25 graden is. „Het is er vrij don ker", vertelt Angenent, „dat bevordert de groei en beperkt het vechten, want ze slapen er zowat constant Zelf slapen we ook als het donker is, niet waar? Hier wordt wat afgesla- pen, straks. De biggen komen hier op hun gewicht van 22 kg. Per week moeten er over enige tijd ruim 100 biggen de deur uit, als alles naar wens werkt". Dan is er de „dek-afdeling", waar de „welige" zeug op de beer wacht (ik som nu even in omgekeerde volgorde op, naar men zal aannemen), teneinde Angenents fokkerij in stand te houden: „we hebben zelf vier beren en de KI springt er nog eens met vier in". Het is er nu nog leeg, maar over een tijdje wordt het er beregoed. Aan het einde van de fokschuur ligt de „wacht-afdeling" voor 132 „aangebonden" drachtige zeugen, die daar twëeeneen- halve maand moeten verblij ven alvorens naar de „kraa- mafdeling" te verhuizen. Daar begint dan het lieve leven op nieuw, waarna de zeugen weer naar de beer gaan als ze „we lig" zijn. En zo verder. Een kringloop, die de Angenents in het leven moet houden en de biggen naar de slachtbank leidt Maar zo is het bestaan nu eenmaal. Biggetjes zijn er niet om de dans te ontsprin gen, ook al weet Donald Duck het beter. tieve Dienst van „Geolo gie en Mineralogie". „Het is werkelijk een heel apart gebeuren, die GEA- beurs. Ons aandeel wordt gele verd door een aantal schitte rende stukken uit onze echt wel rijke collectie en verder nemen we een paar erg des kundige medewerkers mee die ter plaatse stenen en minera len komen determineren en daarbij de nodige informatie over alles en nog wat .geolo gisch gezien' kunnen geven. De beurs trekt onder andere handelaren die gesteente, fos sielen en mineralen verkopen, maar er is ook een beperkte mogelijkheid tot ruilen. Je vindt er een grote boeken stand met populair-weten- schappelijke literatuur en de geologische kaart van Neder land kan hier worden gekocht Men kan dus ook z'n eigen geologische bezittingen laten determineren en testen. Dat zijn meestal vondsten die op vakanties werden aangetrof fen", aldus drs. van der Wilk. Bij die „geologische vondsten" kan van alles zitten. Mej. van der Wilk: „Daar zijn we we ieens een beetje huiverig voor, omdat de mensen vaak er zo veel van verwachten. Er komt een dermate groot publiek dat men maar staat te dringen; eigenlijk zou je teenbescher mers op je schoenen moeten hebben, want op zo'n beurs- dag zit het tjokvol. Er is nau welijks tijd om alles wat wordt aangeboden minutieus te on derzoeken." Medewerker Van der Linden is het daar roerend mee eens: „Die vakantievond sten bestaan niet zelden uit bak en straatstenen of dak pannen, althans brokstukken daarvan. De mensen vinden het prachtig, want het „kan weieens wat zijn." Maar die toestanden zijn voor ons niet zo leuk; vondsten die amper herkenbaar zijn, vooral als men met het puin van langs de spoorbaan komt opdraven. I Dek je dan maar. Dan valt het niet mee, er even een naam aan te geven. Je staat de hele dag met je loepie te turen, nu I en dan werkelijk voor niets. Ik wil niet lagen; ik zeg het alleen maar." Educatieve chef Van der Wilk: I „Nou, zo'n vaart zal het wel I niet lopen. Wat verhandeld wordt, in elk geval, is niet zelden erg waardevol. In de Alpen, de Dolomieten, bijvoor beeld, worden erg leuke din gen gevonden. Maar ook in Nederland, vooral in de zuid en oosthoek. Hier heb ik een bak met Maas-grint. Dat komt allemaal uit de rivier. Daar kan jaspis bijzitten. Slechte kwaliteit soms, maar dat doet er niet toe, het is jaspis. Dan heb je vulkanisch materiaal, bazalt. Best leuk om te slijpen. Dat witte is meestal kwarts, wat op zich erg aardig ver werkt kan worden voor siera den. Die wat meer opvallende stenen liggen evenwel niet zo maar voor het oprapen; maxi maal is het 1 procent wat tus sen zo'n hap grint zit. Langs het strand, bij aanlandige wind, kun je ook aantrekkelij ke dingen tegenkomen." In het Leidse museum ervaart men, dat de belangstelling voor geologie duidelijk toe neemt. De Educatieve Dienst heeft speciale kindermidda gen, waarop ammonieten wor den afgegoten, steentjes wor den gedetermineerd, of de jeugd leert er hoe een gebergte Mej" drs. E. van der Wilk met kwarts, pyriet (uit Roemenië), zwavel, amethyst en bergkristal: „een tripje voor de zondag kan al wonderen opbrengen..." Even over de grens, in het Sauerland, geeft de aarde al verrassingen prijs, zoals deze calciet van een halve meter lengte, die je in steengroeven kunt aantreffen. ontstaat. In klei wordt zo'n gebergte of de doorsnee ervan nagemaakt. Wat dit aangaat kunnen de kinderen later ber gen verzetten, want ze steken van die leerzame woensdag middagen erg veel op. „Dit jaar", aldus mej. Van der Wilk, „hadden wij 300 aanvra gen voor die middagen". Sinds steeds meer mensen naar het buitenland op vakantie gaan, is de interesse voor de geolo gie gegroeid. Men treft iets aan, aan vreemde kust, en dan is het algauw: „Gut, hoe zou dat nou zijn, daar zou ik wel meer van willen weten." En dan zig je al spoedig in de geologie. Dat zijn leuke dingen voor het Leidse museum en GEA. De beurs heeft zondag „voor elck wat wils." Van gewone steentjes tot schitterende kris tallen die in de verkoop dui zenden gulden kunnen opbren gen. Wat ook erg „in" aan het worden is zijn de kleine stuk jes mineraal die in doosjes gemonteerd kunnen worden en onder een microscoop of onder de loep nog veel mooier kunnen zijn. Mej. Van der Wilk: „Dat is „mirco moun ting". Daar worden steeds meer verzamelingen van aan gelegd. Maar het is met n ralen en gesteente niet enkel maar verzamelen, je kunt er ook wat mee doen: stenen po lijsten (bijvoorbeeld voor tafelblad), slijpen, in sieraden verwerken. Een systematsiche collectie opbouwen vereist tuurlijk wel wat diepgaander aandacht. Maar die aandacht kan gekweekt worden. Na zo'n dagje kijken op de GEA-beurs komen niet weinigen met nieuwe hobby thuis. Een ge weldige ervaring is het in ie der geval." De GEA-beurs (Jan van Ga lenstraat 6-10, Amsterdam) is zondag geopend van 10 tot 17 uur. De toegangsprijs is laag: een rijksdaalder voor volwas senen, een gulden voor jeugdi gen van 7 tot 14 jaar; kinderen onder de 7 hebben onder gelei de gratis toegang. t IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII (Van een onzer verslaggevers) u IDEN Door de discussies over het dan niet gewenst zijn van een bow- 1 intrum op de hoek van de Morssin- en de Stationsweg bestaat een grote dat de bouwplannen voor flats aan Morssingel vertraagd zullen worden, bleek gisteravond in een vergade- van de commissie voor economische en van de Leidse raad. Deze commis- maakte ander maal grote bezwaren en het onverwacht opnemen van een rlingcentrum in het ontwerp-bestem- ngsplan. at komt maandagavond in de gemeente- ad aan de orde. Wethouder Van Aken ied gisteren een laatste poging met euwe informatie te bewerkstelligen dat plan ongewijzigd door de raad zal kunnen worden vastgesteld. In eerste in stantie maakten de leden van zijn com missie immers bezwaren tegen de concur rentie die de naburige horecavestiging In den Vergulden Turk zou ondervinden van een nieuw horecacentrum aan de Morssingel. Dat bezwaar is in zoverre ondervangen dat de eigenaar-exploitatie van het bowlingcentrum op zich zou ne men. Daardoor zou middels een onderlin ge regeling niet van concurrentieverval sing sprake hoeven te zijn, omdat de restaurantfunctie van de "Dirk versterkt zou worden, terwijl bij de bowling een Jimri,u„lirn TTn ....iw-.—waa.Uyu«MMuaH,vr café gevestigd zoui worden. Toch kwamen Van Aken toezegde het bowlingcentrum ningen rijn opgenomen, kunnen vertra- e °,c ora"nri mp r' ,p alsnog in een inspraakprocedure te bren- gen. De exploitatie van het hele complex gen deed daar niets aan af. Het feit dat is in belangrijke mate geènt op een hore een bowlingcentrum ook de nodige auto's cavoorriening als een bowlingbaan op de zal aantrekken waar dan weer parkeer- hoek Morssingel/Stationsweg. het feit dat deze horecavoorriening niet Mey (SGP/GPV) een ernstig bezwaar. Met is ingepast in een breder verband. Hij name de laatste kritiseerde het feit dat haalde de ontwikkelingsschetsen van de over parkeren tot nog toe helemaal niet projectgroep aan, die de aanzet vormen was gesproken. „Op deze manier krijgen tot een structuurplan voor de Leidse de omwonenden straks weer een auto op binnenstad en vroeg zich daarbij af of de stoep", vreesde het raadslid. Duidelijk een bowlingcentrum annex café wel in bleek dat in de meeste fracties weerzin de filosofie van dat plan past. Banner bestaat tegen het idee van een bowling- noemde de aanvulling van het ontwerp- centrum op deze plaats, zeker als dit al bestemmingsplan met een bowlingcen- maanden lang moet worden vastgelegd, trum - overigens na afloop van de in- Een vrijblijvende dan wel afwachtende spraaktermijn - een voorbeeld van „hap- opstelling zou echter de uitvoering van snap-politiek". Het feit dat wethouder de bouwplannen, waarbij ook 192 flatwo- de raadsleden gisteravond met kritiek op het plan. Deze betrof onder meer het feit, dat Skol ook al in het te bouwen zwem bad aan de Boshuizerlaan een aantal bowlingbanen wil vestigen. IIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIim arel Doormanschool weer kampioen onze sportredactie «EIDEN De Karei Doormanschool is opnieuw schoolvoetbal- unpioen van Leiden geworden. De basisschool klopte in de finale Julianaschool met 1—0. Pas ver in de tweede helft scoorde tonnie de Roode de winnende treffer. De wedstrijd om de derde vierde plaats werd in het voordeel beslist van de Du Rieu. let het nemen van strafschoppen bleek Du Rieu schoWaardiger an de Stadhouderslaan. De overwinning was volledig verdiend vant de gehele wedstrijd was Du Rieu sterker geweest. Jitslagen: Poule 1: Karei Doormanschool—De Hoeksteen 20; telderskadeDu Rieu 01; Karei Doormanschool-Telderskade 0; Du Rieu—De Hoeksteen 00; Karei Doormanschool—Du Rieu De Hoeksteen—Telderskade 30; Du Rieu—De Hoeksteen H); Karei Doormanschool—Du Rieu 5—0; De Hoeksteen—Telders kade 0—1. Poule 2 Kon. Juliana-Stadhouderslaan 1—1; Stadhouderslaan—Pe- l^sschool 2—2; Petrusschool—Kon. Juliana 01. Om derde en vierde plaats: Du Rieu—Stadhouderslaan. De Du Rieu w.n.s. Finale: Karei Doormanschool—Kon. Juliana 1—0. LEIDEN— De Leidse afdeling van de Federatie Nederlandse Vakbeweging hield gisteren een presentatiebijeenkomst. Het was de eerste samenkomst van deze afdeling, die in mei 1977 ontstond door het fuseren van de plaatselijke NW- en NKV- centrales. Het dagelijks bestuur van de FNV-Leiden bestaat de heren Bloem en De Wilde (voor zitters; zij wisselen om de drie maanden), de heren De la Rivie re en Wortel (sekretarissen) en de heren Rietdijk en Verdegaal (penningmeesters). Als gastspreker voerde de heer F. Drabbe, hoofdbestuurslid van de FNV, het woord. Hij schetste het arbeidsvoorwaar denbeleid zoals dat onlangs door de FNV gepresenteerd is. Doel is handhaving van de koopdracht via de prijscompen satie en het-niet doorvoeren van de hogere BTW op aardgas en van de inflatiecorrectie. In plaats hiervan moet een uitke ring ineens gegeven worden. De heer Drabbe benadrukte dat de vakbeweging voor het eerst sinds twintig jaar geen reële loonstijging vraagt; dit omdat daar geen ruimte voor is, wil je de sociale uitkeringen niet aan tasten. Het tweede onderdeel van dit arbeidsvoorwaardenbeleid is verbetering van de werkgele genheid. Belangrijk hiervoor, al dus Drabbe, is de omzetting van winst in werk (hij stelde dat ondernemers overleg met de vakbeweging moeten plegen over nieuwe investeringen) en de herverdeling van arbeid. Over dit laatste leven bij de FNV allerlei ideeën, die nog op de ledenvergaderingen doorge praat moeten worden. Te den ken valt aan vrijwillige ver vroegde pensionering voor 63-en 64-jarigen, aan arbeidstijdver korting en aan uitbreiding van de basisvakantie van 20 naar 25 dagen. Andere punten uit het arbeids voorwaardenbeleid rijn de handhaving van het minimum loon bij de leer- en arbeidsover eenkomst voor jongeren, het ge lijktrekken van de beloning voor man en vrouw, meer moge lijkheden voor educatief verlof en scholing en het verkrijgen van dezelfde rechtspositie als gewone werknemers voor part timers. Politie Hieronder willen we beschrijven hoe „prettig" de politie werkt In onze buurt is al meer dan een jaar een illegale autospuiter be zig. Hij werkt zonder vergun ning en hij bezorgt de omwo nenden veel stankoverlast. We zijn voor deze zaak al heel vaak bij de gemeente en politie geweest. Zonder resultaat Voor al van de politie kregen we de indruk dat ze de zaak niet zo belangrijk vonden. Omdat we zo langzamerhand het vertrouwen in de politie verloren hadden, wilden we een gesprek met de commissaris van politie. Er werd een afspraak gemaakt. Maar niet, zoals wij dachten, met de commissaris, maar met een hoofdinspecteur. Hier kwa men we echter pas achter toen we op afgesproken tijd en da tum op het buro kwamen: de commissaris wist van niets. De hoofdinspekteur zelf was niet aanwezig. We konden wel praten met iemand die ons al tijd al te woord had gestaan. 3rieven graag kort en luidelijk geschreven. De edactie behoudt zich iet recht voor ingezon- fen .stukken te bekorten. Deze man had. ons dus niets nieuws te melden. Voor de zo veelste keer voor niets een be roep op de politie gedaan, die toch geacht wordt burgers te beschermen tegen onwettighe den. De zaak werd afgedaan met voorbeelden van andere za ken waar de politie het ook al zo moeilijk mee heeft. Ook willen we hiermee aanto nen dat het voor gewone men sen erg moeilijk is om verant woording te vragen aan de poli tie. Namens buurtcomité Noordvest, Anja Kreffer Katrien van de Westering. LEIDEN Geboren: Maria C. W. dr. van M. Houtman en W. Vavler, Anlta C. A. dr. v. P. M. Kortekaas en H. R. Vink, Sophie R. dr. v. J. E. Pfauth en E. C. Arbman, Isabella M. L P.dr. v. J. de Lange en E. L. S. Vlnkeateljn, Miranda C. dr. v. R. C. van der ReIJden en E. J. E. J. Dubbelaar, Thomas L zn. v. J. A. M. Woltera en M. L. C. M. Poelhekke, Ronald J. zn. v. J. van der Plas en E. L. van Egmond, Wendy E. J. dr. v. J. Vogelenzang en W. P. F. van de Kooy, Jeroen C. zn. v. T. Harteveld en J. C. van der Plas, Florls zn. v. G. Ouwehand en C. Krijgsman, Gerardus T. zn. v. G. Hartevett en N. KurtJc, Guldo, zn v. F. N. A. van Beunlngen en W. J. v.d. Stelt, Johan C, zn. v. Th van der Mark en G. Souverljn, Mlchlel zn. v. H. Menalda van Schouwenburg en E. S. Staal, Evelyn dr. v. H. v. Duivenvoorde en der Marei, Paul A. zn. V. K. Verbeek en F. J. Volbeda, Sabine, dr. v. J. Hollem en A. P. M. Jansen. Overleden: J. van der Bijl geb. 1907 man. E. Verhoogt geb. 1894 gehuwd geweest met: G. Brinks. H. J. G. J. Ekker geb. 1922 geh. gew. m: E. J A. Bouscholte. J. Slegtenhorst geb. 1918 man. H. S. P. Vink geb. 1977 zn. v. H. S. P. Vink en L. Brouwer. S. J. Matthijs- se geb. 1914 man. I. M. Verhaar geb. 1977 dr. v. T. G. Verhaar en H. de Jong. J. P. Kramer geb 1900 man, L. E. J. Sikkema geb. 1908 man, J. Heijmans geb. 1888 man bent u ai op ae hoogte van de voordelen van het leasen van uw zakenauto's? Eén telefoontje naar de heer C Elfermg of de heer Th W de Goede is genoeg om aan de weet te komen of het voor uw bedrijf interessant is om uw wagenpark te leasen' Bij Multilëase vindt u gespecialiseerde know-how op dit gebied onder gebracht. gekoppeld aan een uitstekende service U kunt ieder merk leasen en het onderhoud desgewenst door uw dealer laten uitvoeren Goed leasen is'Multileasen'! Multileasebv Vondellaan 80 Postbus 44 Leiden Tel 071-760202 I buiten kantooruren 02521-13025) S FLEUR ÓP Verrassing: een Fleurop bloemen- cheque. 't Zonnetje tussen alle "aanslagen" op een goed humeur. Verstuur er eens vaker ééi Uw Fleuropbloemist heeft ze in voorraad.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5