Vliegverkeer twee dagen plat voor u Toast op gelukkige afloop PILOTEN BIJ UITBLIJVEN VN-DEBAT Woede over dood Van Baader c.s.; Duitsers in Itali'è met dood bedreigd bi verkeer sneuvelen jaarlijks miljoenen dieren Veluwe moet „groen blijven" Vreemd voorwerp bleek ster Sirius DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Strand- plezier Een typerend plaat je, waarbij woorden eigenlijk overbodig zijn. Het strand, met de eeuwigdurende golfslag, is voortdu rend een xron van plezier voor jong en oud, zeker nu de herfst probeert nog iets goed te maken van wat de zomer heeft verzuimd te doen. De strandbe- zoeker heeft de strijd tegen de ele menten water en zand al bij voorbaat verloren, maar pro beert desondanks keer op keer op nieuw om de natuur te vlug af te zijn. En al staat de uitslag dan vast, minder plezierig is het daarom niet. Q cl%nburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: Wim Buijtewe gities (excl. BTW) 0.46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) lanpenten: kwartaal 40,45; jaar f 150,30; losse nummers: 55 cent. Woensdag 19 oktober 1977,68e jaargang no. 20867 Laagje goud „Een heel dun laagje goud", te levisiefilm met Robert Long en Liesbeth List op Ned. I om 20.00 uur. Om 20.55 uur Het program ma met de map over de medi sche zorg in Nederland. Ned. II om 21.50 uur Demis Roussos om 23.00 uur Info met beveiliging tegen inbraak. Droog en vrij zonnig In de ochtend eerst nog plaatse lijk mist. Overigens droog en vrij zonnig. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Maximumtemp. rond 17 graden. Morgen zon: 7.13—17.36. Maan: 14.37. Scheveningen hoog water 8.29—21.07. Laag water 4.00-16.25. fan een onzer verslaggevers) lEN HAAG Het wereld- liegverkeer zal waarschijnlijk olgende week dinsdag vanaf 2 uur 's middags gedurende 48 ur volkomen stil liggen. De iternationale piloten organi- ttties van o.m. de Scandinavi- che landen. Nederland, Enge- jnd, Griekenland, Portugal, Pest-Duitsland en België heb- len positief gereageerd op de proep van de Internationale federatie van Verkeersvliegers 1FALPA) over te gaan tot een taking van twee etmalen om de Verenigde Naties te dwin gen tot maatregelen tegen vliegtuigkapingen. Een derge lijk VN-debat beschouwt IFALPA als de laatste kans om het kapingsprobleem uit te bannen. Deze overkoepelende organisatie van 64 nationale vakbonden en belangenorgani saties van 55.000 verkeersvlie gers heeft al meermalen aange drongen op een supranationale aanpak van terreur in de lucht. Voor de IFALPA is de maat met de moord op de Westduitse Lufthansa-gezagvoerder Schu mann thans vol. HILAAN-STUTTGART (Reutcr-DPA- AFP-AP) De zelf gekozen dood van ilrie leden van de harde kern van de Baader-Meinhofgroep in de gevangenis van Stuttgart-Stammheim, Andreas Baader, Jan Carl Raspe, Gudrun Ens- s.\in, heeft her en der in de wereld dende reactie gewekt in links-ex- stische kringen. In Milaan waar- üuwde een lid van de Rode Brigade telefonisch, dat, uit wraak Duitsers terechtgesteld zouden worden. In ver schillende steden in Italië en ook in Parijs werden aanslagen gepleegd op Duitse bedrijven en autobussen; aan slagen die nauwelijks schade en geen persoonlijke ongelukken veroorzaakt hebben. „Wij zullen onze gevallen kameraden in Duitsland eren. Wij waarschuwen u dat vanaf vandaag fascistische Duitsers, die in Italië wonen door doodschieten te recht zullen worden gesteld", zo luidde de boodschap van een onbekend lid van de Rode Brigade. In de Griekse hoofdstad maakte de politie met geweld een einde aan een betoging van extreem-linkse jongeren, die „dood aan Schmidt" schreeuwden en borden droegen met opschriften als „Lang leve Baader Meinhoff". In Rome hielden enkele honderden mensen een mars uit protest tegen de dood van het drietal. Op weg naar de Westduitse ambassade vonden zij de oproerpolitie op hun weg, daarom zet- ten zij koers naar het kantoor van de [Lufthansa, maar ook dat voorkwam de I politie. De betoging was georganiseerd door het linkse radiostation Citta Futu- ra en was ook bedoeld als protest tegen de bevrijdingsactie in Somalië. Zeventien juridische raadslieden van in West-Berlijn gevangen zittende extre misten hebben de officiële lezing over de zelfmoord van Baader, Ensslin en Raspe en de poging van Irmgard Möller in twijfel getrokken. „Wij hebben de indruk, dat de mogelijkheid van een executie van politieke gevangenen bij wijze van vergelding inmiddels door feiten is gestaafd", zo hebben zij aan minister van justitie Vogel getelegra feerd. Ensslins verdediger, Otto Schily heeft gevraagd bij de lijkschouwing aanwezig te zijn en wil verder dat Irm gard Möller als getuige wordt gehoord. Intussen blijft voor de autoriteiten de hamvraag hoe Baader en Raspe aan vuurwapens zijn gekomen en Irmgard Möller aan een broodmes. Baader had een 7.65 mm pistool en Raspe een 9 mm pistool, allebei van het merk Hckler und Koch, dat niet in gebruik is bij het gevangenispersoneel. De cellen werden" vrijwel dagelijks doorzocht. In Baaders cel is bovendien een camera gevonden. Erg scheutig met mededelingen zijn de autoriteiten niet. Vandaar ook de aan vankelijk nogal tegenstrijdige bericht geving over de wijze waarop zij hun daad volvoerd hebben. Baader en Ras pe schoten zichzelf voor het hoofd. Zij waren om drie uur 's nachts nog in leven. Raspe heeft nog een uur geleefd, nadat hij gevonden was. Gudrun Esslin die de vorige dag om 4 uur nog leefde heeft zich opgehangen en Irmgard"Möl ler heeft geprobeerd zich de keel door te snijden. Zij is thans buiten levensge vaar. Er zal lijkschouwing worden verricht in aanwezigheid van artsen uit Oostenrijk, Zwitserland en België en men hoopt ook op een vertegenwoordiger van Am nesty International. De stakingsoproep voor verkeersvlie gers werd gisteren gedaan door de Brit se IFALPA-voorzitter captain Derry Pearce. De nationale vliegersorganisa ties dienen volgens Pierce bij de rege ringen van hun eigen landen aan te kloppen om steun bij het afdwingen van het gewenste VN-debat Secretaris generaal Kurt Waldheim heeft IFALPA gisteren geantwoord dat hij het verzoek in studie heeft. Waldheim herinnerde er aan, dat het nemen van gijzelaars als algemeen probleem reeds voorkomt op de agenda van de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties. Hij was eveneens van mening dat het vraagstuk van de vliegtuigterreur de hoogste prio riteit dient te worden gegeven. De internationale organisatie voor het luchtverkeer LATA wijt het feit dat de vliegtuigkapingen de afgelopen maan den weer praktisch aan de orde van de dag zijn aan een verslapping in de controle op de luchthavens. De voorlichter van LATA, Anthony Vandyk, zei gisteren in Manilla dat de kapers eveneens hebben „bijgeleerd". Ze zijn goed op de hoogte van de procedures bij diverse maatschappijen. Sommigen reizen volgens hem eerste klas en bij terreurakties zijn steeds meer vrouwen betrokken. Volgens Van dyk plegen veiligheidsagenten op de vliegvelden ten onrechte minder arg waan te koesteren tegen vrouwen. De zwakste schakel in het controlesysteem zit ir de binnenlandse vluchten. Verder zijn luchthavens in de toeristenlanden kwetsbaarder dan de grote internatio nale luchthavens, hoewel kapingen nog steeds overal kunnen gebeuren, aldus Vandyk. Ook de transportarbeiders willen akties tegen de groeiende terreur. De voorzit ter van de Internationale Federatie van Transportarbeiders, Fritz Prechtl riep gisteren in Wenen op tot een boycot van alle landen die op hun grondgebied terroristen toelaten en ze de vrije hand geven. Prechtl zei dat men zulke landen zou kunnen treffen door hun lucht vaartmaatschappijen de toegang te ont zeggen. Onlangs verleende Algerije een aantal Japanse vliegtuigkapers toegang. Deze zouden inmiddels al weer zijn vertrokken en gevreesd wordt dat ze nieuwe terreurakties aan het voorberei den zijn. Gekleed in uniform van de Luft hansa keerden gisteren de 20-jarige Helma van Dreumel en haar ver loofde, de 24-jarige dienstplichtige militair Gerry Wetenkamp op Schiphol terug na hun verschrikke lijke ervaringen in de gekaapte Boeing 737 Landshut van de Luft hansa. De Nederlandse Luchtmacht had aangeboden hen per helicopter van Frankfurt naar huis te vliegen, maar het-verloofde stel gaf er de voorkeur aan het aanbod van de Lufthansa te accepteren om hen naar Schiphol te brengen. In Am sterdam werden zij opgevangen door o.a. kapitein R.A.J. Bloemkolk van de medische sociale dienst van het ministerie van defensie. Helma en Gerry hebben een uitdrukkelijk zwijgplicht opgedragen gekregen, vooral over de bestorming van het toestel. Gerry zal hierover deze da gen een verslag doen tegenover mi litaire en justitiële autoriteiten die de techniek van deze bestorming zullen verwerken in de strijdmetho- den tegen gijzelingen door terroris ten. Het gezin van boer Melis Verstegen uit het Gelderse Rhe- noy kan een paar dagen eten van de reuze-pieper die hij deze week rooide. En misschien mag het buurjongetje Jan Joris ook wel meeëten, nadat hij zoveel moeite heeft gedaan om de aard appel stil te houden tot hij op de plaat was vastgelegd. Radicale maatregelen ARNHEM Er staan radicale maatregelen op stapel om de Veluwe groen te houden. Schadelijke ontwik kelingen worden afgeremd of verboden. Zo gaat de provincie Gelderland een halt toeroepen aan de uitbreiding van militaire activiteiten, de recreatie en wegen. Ook de woningbouw gaat op een laag pitje. Na 1980 staat de deur van Nederlands grootste natuurgebied nog maar op een kiertje voor niet-Veluwenaren. In de meeste dorpen en steden komen dan alleen nog huizen voor de eigen bevolking. Nieuwelingen kunnen dan nog terecht in Apeldoorn, Ede en Harderwijk. Die gemeenten moeten de eventuele groei van de Veluwe opvangen. Ook de werkgelegenheid wordt er geconcentreerd. De provincie Gelderland trekt niet alleen aan de noodrem. Gunstige ontwikkelingen worden gestimuleerd, zoals het openbaar vervoer en het afsluiten van wegen door natuurgebieden. Dat zijn de hoofdpunten uit het vandaag gepubliceer de ontwerp streekplan Veluwe. ARNHEM Het „vreemd lichtgevende voorwerp" dat medio september door enkele tientallen Ensche- dese politiemensen en personeelsleden van de vlieg basis Twente is waargenomen, moet de ster Sirius zijn geweest. De waarnemers kon den het verschijn sel, helder wit tot rood en langzaam bewegend, niet thuisbrengen. De werkgroep No- bovo (Nederlands onderzoek bureau voor ongeïdentifi ceerde vliegende objecten) heeft de waarnemingen on derzocht. Daarbij is komen vast te staan dat de in die tijd zeer heldere laag van de aan de oostelijke tot noordoostelijke horizon staande ster voor alle op winding heeft ge zorgd. Leidenaars raakten slaags LEIDEN Twee 26-jarige Lei denaars zijn vannacht door de politie aangehouden wegens mishandeling van twee stadsge noten. Het duo zat in een perso nenauto en kreeg na een foute verkeersmanoeuvre op de Nieuwsteegbrug ruzie met twee voetgangers. Dat leidde tot een handgemeen waarbij de twee voetgangers met wurgstokjes werden bewerkt. Een slachtof fer liep daarbij een gebroken pols op. De twee aanvallers zijn na verhoor heengezonden. ROTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de feidse Courant naam adres woonplaats. fetuur als dank voor de moeite de 4-kleuren balpen naar: nam pdres:, woonplaats: ^eze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. ZEIST Jaarlijks sneuvelen in Ne derland minstens 800.000 dieren door het verkeer. Aange nomen moet wor den dat dit aantal werkelijkheid viermaal zo hoog is, omdat waarschijnlijk slechts een kwart van de kadavers wordt gevonden. De onderzoekers D. Jonkers en G. de Vries zeggen dit in het rapport „Ver keersslachtoffers onder de fauna"* dat gisteren aan de Nederlandse vereni ging tot bescher ming van vogels is aangeboden. Het rapport bevat de weerslag van een onderzoek dat twee jaar heeft geduurd en waarbij de twee onderzoekers wer- i geassisteerd door 150 medewerkers. Tot de meest gevonden dode vogelsoorten op de Nederlandse wegen behoren de in ons land talrijke broedvogels als merel, huismus, spreeuw en kokmeeuw. Ook huisdieren worden vaak het slachtof fer. In het rapport worden aanbevelingen gedaan om de sterfte onder de fauna te voorkomen. Het werpen van etensresten uit autoraamp jes wordt uit den boze geacht. Reuze pieper Nieuwe wegen, waarbij een keuze tussen een hoog en laag talud kan worden gemaakt moeten volgens de onderzoekers omgeven worden door een hoog talud, terwijl planten van restdragende bomen en heesters in de bermen moet worden vermeden. Voorko men moet worden, dat de muizenstand in de bermen toeneemt; muizen trekken immers weer roofvogels als valken en uilen aan, die tot de vele verkeersslachtoffers behoren. De onderzoekers menen dat in de omgeving van vogelconcentraties een snelheid van 60 tot 70 km. de vogels nog de gelegenheid biedt tijdig weg te komen. Deze matstalen 4-kleurenbalpen is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor I het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1