CDA WUST 8-7-1 AF bij Den Helder na gaslek ontruimd 3 Nederlanders in gekaapt vliegtuig in levensgevaar Ifranse duiker omgekomen Iepziekte bedreigt Delfts bomenbestand Lomündo '■■urhrPmmhl Oranje verf naar Beatrix en Claus - (Sowuvnt aponburg 2, Leiden, postbus 11, lel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. anties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes 1 4,16 Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) smenten: kwartaal 40,46: jaar 150,30: losse nummers: 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zaterdag 15 oktober 1977, 68e jaargang na 20864 Lin Chung Lin Chung, Japanse avonturen- serie op Ned. I om 19.55 uur. Ned. II om 20.25 uur Roots: George blijkt een goede hanen- trainer te zijn. Zondag Ned. I om 19.55 uur Omzien in wrok met Hugo Met sers en Josine van Dalsum. Ned. II om 21.40 uur De BV Haast-show. Droog en vrij zonnig, maar in de ochtend eerst nog op diverse plaatsen mist. Zwakke tot matige zuidoostelij ke wind. Maxima rond 15 gr. maar in hardnekkige mistgebieden enke le graden lager. Zondag: zon: 07.06-17.44; maan: 11.19-20.15. Hoog water Sche- veningen: 04.58, 17.17. 3ing Crosby pverleden Ujadrid Tijdens een golfpartij Inet de Spaanse kampioen Ma- Pinero is zanger-acteur king Crosby (73) gisteren in Ma drid aan een hartaanval overle- jen. Multi-miljonair Crosby be- *gon zijn carrière als „crooner" n maakte meer dan zeventig ilms. Crosby, die zich nogal fzijdig hield van de „glamour" ian Hollywood was tweemaal etrouwd. Zijn eerste vrouw Di- lue Lee die in 1952 aan kanker jverleed schonk hem vier zo- hen; zijn tweede vrouw, de 30 jaar jongere Kathryn Grant, twee zoons en een dochter. Zie verder pag. 19. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het CDA heeft het voor stel van de informateurs Verdam en Vrolijk voor de zetelverdeling in het nieuwe kabinet afgewezen- In het stand punt van het CDA is geen enkele wijzi ging gekomen. Evenveel ministersposten in het nieuwe kabinet als de PvdA, is nog steeds de eis van mr. Van Agt De informateurs zullen zich nu *nader bera den'. De twee informateurs hadden gisteren de volgende zetelverdeling voorgesteld: 8 mi nistersposten PvdA, 7 CDA en 1 D'66. Volgens de informateurs rechtvaardigt de verkiezingswinst voor de PvdA deze verdeling. Omdat na 41/2 maand forma tie spoed geboden is, vonden de informa teurs het niet 'zinvol' met andere voor stellen te komen. Van Agt heeft gisteravond nog geant woord dat 15 ministersposten de voor keur verdient boven 16. 7 PvdA, 7 CDA, 1 D'66. „Voor ons doet niet terzake hoe veel de PvdA bij de verkiezingen heeft gewonnen, maar wat de verhoudingen in het parlement zijn", aldus Van Agt in een toelichting. Het CDA handhaaft ook zijn standpunt dat het een eventueel links minderheids kabinet geen dag zal gedogen. Terlouw (D'66) heeft de informateurs la ten weten dat zijn partij de voorkeur geeft aan een zetelverdeling van 7 PvdA, 7 CDA en 2 D'66. Zo'n kabinet zou volgens D'66 stabieler zijn. Een andere wens is dat niet het CDA maar FVdA of D'66 de minister van Justitie levert Terlouw heeft het voorstel van de infor mateurs niet verworpen. Verdere vertra ging van de formatie is onaantrekkelijk. De PvdA heeft weinig moeite met het voorstel. Want de voorgestelde zetelver deling komt vrij aardig overeen met de wensen van de PvdA. Terlouw heeft zich wat 'verwonderd' over de toon waarin het voorstel van de heren Verdam en Vrolijk was gesteld. Hun brief biedt nauwelijks mogelijkheden voor een ander voorstel, zei hij. Aan het Binnenhof wordt nu belangstellend uitge keken naar wat de informateurs gaan doen. Met geen woord hebben zij de mogelijkheid van een ander voorstel opengelaten. Hun brief was overduide lijk: de formatie heeft lang genoeg ge duurd, de mensen kunnen die niet meer begrijpen, niet verder zeuren Wanneer de informateurs na zo'n duidelijke stel- lingname toch met een ander voorstel komen, zal dat weerstanden bij de PvdA ondervinden. Met een ander voorstel zou den de informateurs trouwens de argu mentatie uit hun brief van vrijdag ver zwakken. f DEN HELDER (ANP) De Nederland se Aardoliemaatschappij heeft gister avond het platform FA 1 ontruimd, omdat vlakbij het booreiland aardgas in zee stroomt uit een defecte afsluiter in een pijpleiding. Het lek is gistermid dag ontstaan, toen twee duikers aan i het werk waren met een afsluiter die het platform moet aansluiten op de j pijp die gas aan land brengt in Callant- soog. Een van beide duikers, Fransen, is tijdens dit werk om het leven geko men. Zijn stoffelijk overschot is van nacht in Den Helder aan de wal ge bracht. De politie onderzoekt de dood soorzaak. Op het platform, dat staat op 80 km ten noordwesten van Den Helder, wa ren ongeveer 50 technici aan het werk, toen de moeilijkheden met de afsluiter ontstonden. Het platform zou de ko mende week aangesloten worden op de Pennzoil-pijp. Deze Amerikaanse maat schappij treedt op als uitvoerder van de Nederlandse combinatie .Noordwin- ningsgroep'. Volgens Pennzoil wordt de pijpleiding nu leeggepompt. Het gas wordt ,afge- fakkeld' op het eigen platform en bij de gasbehandelingsinstallatie in Den Helder. In de pijpleiding bevinden zich naar schatting enkele miljoenen kubie ke meters aardgas, waarvan een deel in zee stroomt Volgens een woordvoerder van de NAM is er geen sprake van een milieuramp. Het gas is vluchtig en verdwijnt snel aan de oppervlakte. Wel is er explosie gevaar. Een tiental gecharterde vissers schepen ligt rond het lek om de scheep vaart te waarschuwen voor het gevaar. Bij een explosie en een daaropvolgende brand op het Deense booreiland .Maersk Explorer' in de Noordzee zijn drie van de 59 bemanningsleden ge wond geraakt. De hele bemanning is in veiligheid gebracht. Op het platform, dat ongeveer 200 km ten westen van Esbjerg ligt, was men onverwacht op een gasbel gestoten. Het uitstromende gas was ontploft Er zou geen gevaar bestaan voor verontreiniging door olie. De opening van de Amsterdamse metro is niet woners langs het metrotraject, in een rouwstoet zonder incidenten verlopen. Een jongeman wierp hun ongenoegen blijken over de aanleg van de twee zakjes oranje verf naar prinses Beatrix op het metro. Minister Westerterp kondigde overigens aan moment dat zij het station Weesperplein verliet. Niet zij, maar wel prins Claus en minister Wester terp liepen een paar spatten op. De jongeman is ons land. meent hij. gearresteerd. Elders lieten demonstranten, buurtbe- Cleveringastoel voor het eerst bezet door vrouw LEIDEN Prof. Irma Adel man, hoogleraar in de economie aan de universiteit van Mary land, heeft gisteren het ambt van buitengewoon hoogleraar aanvaard aan de Leidse univer siteit Zij deed dit in het Groot Auditorium met het uitspreken van een oratie, getiteld „State- gics for Equitable Growth". Prof. Adelman, die gedurende het academisch jaar 1977/1978 in Leiden doceert over het on derwerp .Armoede en ongelijk heid" is de eerste vrouw, die hiermede Cleveringsleerstoel bezet Haar voorgangers zijn de heren prof. dr. Sijes, prof. dr. Edward Shils, prof. dr. J. Tin bergen en M. H. Gans. Deze leerstoel, die in 1970 is ingesteld ter herinnering aan de in 1940 door prof. mr. R. P. Cleveringa gehouden protestrede tegen de afzetting van joodse hooglera ren en andere medewerkers, is bestemd voor personen, die zich zeer verdienstelijk hebben ge maakt met de wetenschappelij ke bestudering van de belang rijkste politieke en maatschap pelijke vraagstukken van de twintigste eeuw. In haar oratie presenteerde prof. Adelman een theorie voor een economische strategie voor ontwikkelingslanden. Gifvat zoek HILLEGOM (ANP) - De rijk spolitie is op zoek naar een jer rycan met zwaar gif, die gister middag op de weg Hillegom- Noordwijkerhout van een vrachtwagen is gevallen. De blauwe jerrycan bevat 20 liter Polynix, een onkruidverdel- gingsmiddel dat bij inwendig gebruik dodelijk is. Op het vat staat niet aangegeven dat het een giftige stof bevat ssese brandstichter voorgeleid SE De 24-jarige inwoner Lisse, die woensdag op ver- king van brandstichting rd aangehouden, is gister- ïdag voorgeleid aan de offi- i Justitie. Hij is beschul- n brandstichting in de 'istelijk Nationale School i de Broekweg, een poging brandstichting in een .benzi netankstation en het vernielen van een winkelruit van een ra dio- en televisiezaak. De man wordt vooralsnog niet beschul digd van andere brandstichtin gen. De man pleegde zijn daden in de vroege dinsdagmorgen 11 ok tober. Hij heeft tegenover de Lissese politie bekend de daden uit „balorigheid" te hebben ge pleegd. In eerste instantie ver onderstelde de rijkspolitie, in Lisse, dat met de arrestatie de golf van brandstichtingen (Har-' lekino, Qbus en Poelhuys) van de afgelopen maanden was op gelost. Tijdens de verhoren is een en ander niet vast komen te staan. De 24-jarige jongeman heeft de andere brandstichtin gen niet bekend. Hij blijft wel licht voorlopig nog in hechtenis. DELFT Het bomenbestand van Delft wordt momenteel ernstig bedreigd door een zeer agressieve vorm van iepziekte. Deze week heeft de afdeling plantsoenen van de gemeente de eerste iepen al moeten rooien, maar men vreest dat als de ziekte niet tijdig een halt wordt toegeroepen, er nog vele honderden zul len volgen. De Delftse plantsoenendienst ontdekte de iepziekte onlangs. Uit steekproeven is inmiddels gebleken dat op diverse plaat sen verspreid door de stad iepen door de ziekte zijn besmet. De ziekte kan zich vrij snel verspreiden. De zieke en vaak half dode iepen zijn namelijk de broedplaats van de iepspint, een mijt, die de ziekte weer naar elders overbrengt Vooral het komende voorjaar zullen duizenden jon ge parasieten de ziekte verder kunnen verspreiden als er nu geen maatregelen worden genomen. Het aantal iepen in Delft wordt geschat op circa tienduizend. De iepziekte valt met chemische middelen niet te bestrij den. Rooien is de enige praktische metho de om de ziekte een halt toe te roepen. De gemeente, die de situatie als „drei gend" omschrijft, heeft inmiddels specia le voorlichtingsmid^Agen georganiseerd, waarvan de bevolking uitgebreide infor matie over het herkennen van de ziekte kan krijgen. ADVERTENTIE HELPEN ET ALLE RESPECT hebben nog veel hulp nodig onze zusterkerken in >pa", verklaarden de 325 laanse bisschoppen op een hun laatste bijeenkomsten. ar sinds onze volken onaf- kelijk zijn geworden, is het groot belang, hóe die hulp oden wordt.Jn dit verband iten we de Wereldmissiedag- ragen waarderen, die niet m de meest regelmatige zijn. ar die ons ook vrij laten, zélf eslissen over de ontwikkeling ^onze Afrikaanse kerken." r een hulp die zó gewaardeerd dt is er de kerkkollekte op oktober en GIRO 8725 WERELDMISSIEDAG DEN HAAG loemenen geen mevrouwof Weneer" meer DEKAREST (Rtr) - De Roe- enen moeten elkaar niet lan- 'r meer aanspreken als „me- ouw" of „meneer", zo heeft "esident Ceausescu bevolen. e Roemeense samenleving is •et meer ingericht op de be- 'tppen die achter die woorden aa.h- Alle Roemenen zijn nu ;11)k, ofwel „kameraad" of lurger" DUBAI/BONN (DPA/AP/ANP) In het gekaapte Lufthansa- vliegtuig op de luchthaven van Dubai, een van de verenigde Arabische emiraten aan de Per zische Golf, zitten drie Neder landers. Het zijn de 20-jarige Nijmeegse telefoniste Helma van Dreumel, haar 24-jarige verloofde, de dienstplichtige militair Gerrie Wetenkamp, ook uit Nijmegen, en de 22-jari- ge Elise van der Eist, als Ste wardess in dienst van een Spaanse luchtvaartmaatschap pij. Zij woont op Majorca. Hei- ma van Dreumel is een van de elf schoonheidskoninginnen in het toestel, die een week vakan tie op Majorca hebben doorge bracht. De 91 inzittenden van het toestel wachten met spanning op de beslissing van de regeringen van West-Duitsland en Turkije met betrekking tot de eis van de - vermoedelijk vier - kapers: de vrijlating van elf leden van de Baader-Meinhofgroep in West- Duitsland en van twee door Turkije tot levenslang veroor deelde Palestijnse terroristen. Vóór zondagmorgen 9 uur moe ten deze dertien met een losgeld van 15 miljoen dollar in Soma lië, Zuid-Jemen of Vietnam zijn aangekomen. De twee in Tur kije veroordeelde terroristen hebben in augustus 1976 een Deze foto van Schleyer werd gisteren op het Franse dagblad France Soir ontvangen. Achter Schleyer een papier met de namen van de commandogroepen die zeggen verantwoordelijk te zijn voor zijn ontvoe ring. aanval gedaan op de luchthaven De regering in Bonn staat nu van Istanboel, waarbij twee Is- met de rug tegen de muur. De raëliërs, een Japanner en een ontvoerders van werkgevers- Amerikaan om het leven kwa- voorzitter Hanns-Martin Sch- men. leyer hebben nog steeds geen succes gehad bij hun eisen om vrijlating van Duitse gevange nen. Door de gijzeling van de inzittenden van het toestel van Lufthansa heeft Bonn maar weinig manoeuvreerruimte. In Parijs heeft het dagblad Li- bëration een videobandje ont vangen, waarop Schleyer een beroep doet op de regering in Bonn om zijn vrijlating te be werkstelligen. Schleyer zag er afgemat uit na vijf weken gijze ling. Op het bandje zegt hij dat hij jaren heeft gewerkt voor een vrij maatschappelijk bestel in West-Duitsland, maar dat veel van de gebeurtenissen van de laatste dagen daar een farce van hebben gemaakt. Schleyer leest ook gedeelten voor uit het dagblad Die Welt van donder dag, als teken dat hij nog in leven is. Volgens het Oostenrijkse dag blad Kurier heeft de Duitse re gering geprobeerd de gijzelaars aan boord van het Lufthansa- toestel donderdag op Cyprus te bevrijden. Bonn had Cyprus ge vraagd de banden van het toe stel lek te schieten, waarna van het oponthoud gebruik gemaakt had kunnen worden om een an ti-terreurgroep het toestel te la ten bestormen. De commissaris van politie op de luchthaven Larnaca zou evenwel hiertoe geen toestemming hebben ver leend. Dronken vader doodde baby LEEK (ANP) De 24-jarige vader van de elf weken oude baby, die donderdagavond met verbrijzelde schedel in een wo ning in het Groningse Leek was aangetroffen, heeft bekend het kind te hebben gedood. De man was onder invloed van alcohol thuisgekomen en had ruzie met zijn vrouw gekregen over het geven van de fles aan de baby. De vrouw vluchtte uit de wo ning, waarna de man zijn woede op het kind koelde. Bus in Japan gekaapt Nagasaki (Rtr) Twee gemas kerde mannen, van wie er een gewapend is met een jachtge weer met afgezaagde loop, heb ben vanmorgen een bus ge kaapt in het Japanse Nagasaki. Volgens tekens op de maskers zijn de kapers leden van het Japanse rode leger, een terroris tische organisatie die kortgele den een Japans vliegtuig kaapte boven India. Na korte tijd lieten de overvallers een jongetje van 4 jaar oud vrij. De bus werd door ongeveer honderd politie- omsingeld. Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht. Dit zoor persoonlijke Qeschenk ontvangt u als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. naam adres woonplaats Stuur als dank voor de moeite het sterrenbeeld i naam adres woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1