[grarische welvaartsmotor \oet blijven draaien Filiaalhouder - lokaas voor overvallers - doodgeschoten Meer geld nodig voor hulp aan thuiswonende bejaarden BRIEF AAN BEDRIJFSLEVEN OVER ZUID-AFRIKA Minister is onoprecht Vetzucht krijgt te weinig aandacht SglNNÉNLAND LEIDSE COUR AM' MAANDAG 10 OKTOBER 1977 (door drs. J. J. Schouten voorzitter KNBTB) Drs. Joris Schouten is 51 jaar en een boerenzoon uit Blokker (NH). Na zijn liddelbare schoolopleiding volgde hij de Hogere Landbouwschool te Dordrecht studeerde vervolgens economie te Tilburg. In 1955 trad hij" als cooperatievoor- ichter in dienst van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond, die met meer 129.000 leden de grootste boeren- en tuindersorganisatie van Nederland is. 1960 werd hij benoemd tot adjunct-secretaris van deze organisatie. Per 1 iuari 1967 trok de heer Schouten naar Den Haag om daar als hoofdredakteur van „Boer en Tuinder", het weekblad van de Kath. Ned. Boeren- en Tuinders- bond, te gaan werken. Sinds mei 1975 beeedt drs. Schouten het voorzitterschap van deze Bond. Ook is hij vice-voorzitter van het Landbouwschap, lid van de en lid van het dagelijks bestuur van de Nationale Coöperatieve Raad de voor Land- en Tuinbouw. p| de Memorie van Toelichting bij de Land- Door deze twee feiten heeft de agrarische iting 1978 wordt herhaald wat dit jaar al in het Landbouw-Econo- Bericht 1077 was vermeld: In de zijn de berekende kosten van en vermogen voor slechts 70 pet. I kunnen worden. Dit betekent dat Nederlandse boer In het laatste jaar 30 pet. minder inkomen heeft dan hem toekwam volgens verge- cao-lonen en volgens een gematig de rente voor het in het bedrijf gestoken kapitaal. En daarbij zijn de vele overuren lOie de boer moet maken, nog niet eens LTneegerekend! Hieruit blijkt zonder meer dat de inkomens in de landbouw op een Veel te laag peil liggen. Weliswaar zijn de nog voorlopige cijfers uit de tuin bouwsector iets minder slecht dan die Uit t'a^e landbouw. Maar gemiddeld blijven de bedrijfsopbrengsten in de tuinbouw ook onkchter bij de totaal-berekende kosten. Er maar één conclusie over: in de land- tuinbouw is er vorig jaar na aftrek van 's tolle kosten minder verdiend dan het c.a.o.- 1 f'loon, zoals dit voor de werknemers in de en tuinbouw geldt. ?Velen buiten de agrarische sector zullen dit maar moeilijk kunnen begrijpen, omdat zij 0Q!herirmeringen hebben aan dure aardappelen en hoge prijzen voor bepaalde groenten in 'het vorige jaar en de afgelopen winter. Zij re'dienen echter te bedanken dat de prijzen, ^die zij als consument betalen, veel hoger liggen dan de prijzen, die de boer en tuinder handen krijgen. Maar bovenal moet be- {dacht worden dat hierboven sprake is van i gemiddelden. Boven dit gemiddelde doen ach uitschieters voor. Dit is het geval met een deel van de akkerbouw, die zich niet 'm over lage inkomens in het laatste jaar mag z{ beklagen. Maar hiertegenover staat dan dat op in de melkveehouderij de inkomens veel lager waren dan het gemiddelde van de f land- en tuinbouw in zijn totaliteit. De ge- middelde arbeidsopbrengst van de melkvee- e™ houders was dan ook minder dan n 10.000.—. Dit is als onverantwoord en on mogelijk laag te betitelen. Het moet gezegd zijn: In 1976 was voor de sector, en in ieder geval de melkveehouderij, een grote stap in inkomen terug moeten doen. Dit is in het gesprek in de Stichting van de Arbeid op 16 september door de landbouwvertegenwoordigers benadrukt. Er is toen ook gesteld dat lastenverlichting op alle mogelijke terreinen óók van de loon kosten noodzakelijk is teneinde de inko mens in de agrarische sector niet verder onder druk te zetten. Eveneens bij de overheid, in het bijzonder bij de Minister van Landbouw, is aange drongen op lastenverlichting. Ook omdat in verschillende andere EEG-lidstaten de over heid de kosten van diergezondheidszorg, kwaliteitsbewaking, afzetbevordering, we tenschappelijk onderzoek e.d. geheel of ge deeltelijk voor haar rekening neemt, kan de Nederlandse overheid op deze terreinen meer doen dan tot nu toe het geval is. Bij de komende kabinet zal dit onderwerp op nieuw en met nog meer nadruk aan de orde worden gesteld. Lastenverlichting is ook broodnodig, om zo veel mogelijk te voorkomen dat de Neder landse agrariërs de produktie te veel uitbrei den. Er zijn namelijk duidelijke aanwijzin gen dat individuele boeren en tuinders tot vergroting van de produktie overgaan om te pogen hun inkomen zoveel mogelijk op peil te houden, ondanks de steeds hogere kosten. Zowel voor de individuele agrariër vanwege een te grote lichamelijke en psychische (in)spanning als voor de belan gen van de sector als geheel vanwege de kans van een te grote produktie en een oververzadigde markt liggen hier grote gevaren op de loer. Met het oog op de gevaren van een overpro duce is er de laatste jaren binnen de agrarische sektor van verschillende zijde gewezen op de noodzaak om „niet meer" maar beter te produceren. Dit „beter" duidt niet alleen op kwaliteit, maar veel meer op „met minder kosten, met minder arbeid, met minder moeite". Mede uit deze gedachten- gang zijn de ideeën voor het beleid voor de zogenaamde middenbedrijven voortgeko- men.- Dit beleid is erop gericht om het melkveehouderij een bijzonder slecht jaar struktuurbeleid en de daaruit voortspruiten de (rente)subsidies voor bedrijfsverbeterin- gen minder te richten op de grotere en sterkere bedrijven, die duidelijke toekomst kansen hebben, maar meer op de wat kleine re bedrijven, die op het moment steun in de rug nodig hebben om levensvatbaar te worden of te blijven, zonder dat zij hun produktie sterk uitbreiden. vanwege de uitzonderlijke droogte. Maar in 1975 kregen de ondernemers in deze sector ook nog slechts 90 pet. van hun arbeids- en rentekosten vergoed. En het laat zich niet aanzien dat het in het lopende jaar beter zal zijn. Immers, de productiekosten zijn de laatste twee jaar sterk gestegen, terwijl de opbrengsten veel minder omhoog zijn ge- gaan. Dit is in april jL bij de EEG-prijsbe- Gehoopt wordt dat een goede uitvoering van slissingen duidelijk gebleken. Tegenover een dit middenbedrijvenbeleid tot gevolg zal kostenstijging van ongeveer negen procent hebben dat zoveel mogelijk bedrijven kun- in de Nederlandse landbouw kwam slechts nen blijven bestaan en dat zoveel mogelijk een prijsverhoging van vier procent voor mensen in de land- en tuinbouw werkzaam i melk, granen en suikerbieten tot stand. Voor kunnen blijven en daarin arbeidsvreugde en jai de melkveehouderij komt daarbij dan nog levensvoldoening kunnen vinden. Bovendien or] dat er vanaf 16 september jL een heffing levert dit beleid een bijdrage in het tegen- rdi van 89 cent per 100 kg melk moet worden gaan van de groei van de werkloosheid, m betaald in het kader van de zogenaamde Bij dit alles mag niet uit het oog worden medeverantwoordelijkheid voor het oprui- verloren, dat gunstige werkomstandigheden er! men van de zuiveloverschotten. ..op het veld" voor de middenbedrijven van rol—- het grootste belang zijn. Ruilverkavelingen en andere cultuurtechnische werken dienen daarom onverminderd voort te gaan. Na tuurlijk dient hier met landschapsbelangen rekening te worden gehouden. Maar het landschap mag geen voorrang krijgen op landbouw, omdat dan tienduizenden boeren gezinnen zouden verpauperen en de land- en tuinbouw als één van de grote motoren van de Nederlandse economie zijn rol niet meer zou kunnen spelen. In 1976 waren in de Nederlandse land- en tuinbouw ongeveer 300.000 personen werk zaam. Minstens evenveel arbeidskrachten vinden afgeleide werkgelegenheid in de toe levering van gror\d- en hulpstoffen, in de verwerking en verhandeling van de agrari sche produkten- in het transport rond de land- en tuinbouw enz. Alleen al hierdoor kan de agrarische sektor als een hoofdmotor van de Nederlandse economie worden be stempeld. In- en uitvoercijfers spreken nog duidelijker taal. Vorig jaar bedroeg de netto-uitvoer waarde van de Nederlandse land- en tuin bouw de respektabele waarde van miljard. Bij een teruglopende uitvoer van aardgas na 1980 zullen deze agrarische ex portoverschotten een groot deel van de in voer van grondstoffen voor de Nederlandse industrie moeten „betalen". De land- tuinbouw is hierdoor dus direkt de drager van handhaving van industriële werkgele-' genheid. Reeds nu dient de Nederlandse samenleving grote aandacht te geven aan de instandhouding van de land- en tuinbouw als welvaartsbron voor de toekomst. Aan de agrarische ondernemers zal het niet liggen om hun belangrijke rol te blijven spelen. Ondanks alle inkomensproblemen zijn zij driftig aan het investeren. Zeer onlangs liet Rabobanktopman Lardinois ho ren dat in de tuinbouw de kredieten voor investeringen dit jaar weer 40 procent groter zijn dan het vorig jaar. In de landbouw zouden volgens ingewijden de investe- ringscijfers ook heel hoog Üggen. De boeren en tuinders blijven dus optimistisch en mo derniseren wat zij kunnen uit een laag inko men! Voor de werkgelegenheid in andere sektoren op dit moment is dit van het grootste belang! Een sektor, die in tegenstel ling tot zovele andere takken van bedrijvig heid zoveel investeringslust toont, dient dan ook de nodige armslag te krijgen, zowel vandaag als morgen. Dit laatste geldt temeer, nu ook de konkur- rentiepositie van onze land- en tuinbouw aangetast blijkt te worden door het te hoge Nederlandse kostenpeil. In vele omringende landen blijken de kosten minder te stijgen dan in ons land. Daarom dient met alle kracht een nationale politiek tot lasten ver- lichting-op-zeer-korte termijn nagestreefd te worden. Het is voor het komende kabinet een grote uitdaging om van de aanvang af de ondernemers ook de agrarische onder nemers met meer zorgen te omgeven en met minder kritiek te beladen. Zonder vele kleine ondernemers is geen welvaart in Ne derland mogelijk! AMERSFOORT (ANP) - „Ge zien de beperkende maatrege len die zijn genomen met be trekking tot de uitbreiding van het aantal bejaardenoorden en de extra druk op de instellin gen voor gezinsverzorging, die daarvan het gevolg Is, moeten deze instellingen meer midde len krijgen cm thuiswonende bejaarden voldoende hulp te bieden." Dit zeiden In een met algemene stemmen aangeno men motie, de congresgangers op het vrijdag en zaterdag In Amersfoort gehouden Humani- tascongres-1977. De discussie op het congres was toegespitst op de nota bejaar- denwerk „Voet tussen de deur", die werd samengesteld door de landelijke bestuurscommissie bejaardenwerk van Humanitas. In zijn inleiding zei de nieuwe voorzitter van Humanitas, de heer Rengelirik, dat „wij - pra tend over oudere mensen in te huizen- onszelf moeten afvra gen of bejaardentehuizen wel een aanlokkelijk perspectief bie den". Tijdens de discussie over de voorstellen bleken de menin gen nogal verdeeld, maar men kwam toch tot de conclusie dat het een ongezonde ontwikkeling is dat de leeftijdsgroepen in on ze samenleving uiteengroeien en dat de jongvolwassenen tot norm verheven worden. We zou- HDMANITASCONGRES: den ons moeten bezinnen op de plaats van de oudere en ouder wordende mens in de samenle ving. Het verzorgingstehuis, als resultante van ontwikkelingen in het verleden, zou daarbij niet buiten schot kunnen blijven. Om te kunnen garanderen dat bejaarden in alle vrijheid de beslissing kunnen nemen om naar een verzorgingstehuis te gaan, is het volgens Humanitas gewenst de al eens eerder voor gestelde proefperiode in te voe ren. Tijdens deze proefperiode, die in elk geval drie maanden zal moeten duren, moet de wo ning die de betrokkene verlaat tot zijn beschikking blijven. Van dit recht op een proefperiode kan natuurlijk de betrokkene zelf afzien. Toestand zesling-baby ROTTERDAM (ANP) Hoewel er nog altijd levensgevaar aan wezig is, noemen de artsen de toestand van Dennis Nijssen, de jongste van de Leidse zesling, bevredigend. Dennis moest vrijdag worden geopereerd wegens een darm- perforatie. „Enig optimisme is gewettigd", aldus een woord voerder van het Sophia-zieken- huis in Rotterdam waar de zes ling is opgenomen. De conditie van Dennis is stabiel. Naar ver wachting blijft zijn toestand nog een paar dagen hetzelfde. De andere vijf kinderen maken het goed. Onderzoek naar corruptie van agenten gereed AMSTERDAM (ANP) Het ge rechtelijk vooronderzoek naar mogelijke corruptie binnen het Amsterdamse politie-apparaat is voorlopig afgerond. De resul taten van het onderzoek, waar aan rijksrecherche en rechter commissaris ruim een jaar heb ben gewerkt, zijn inmiddels voorgelegd aan de officier van justitie te Amsterdam mr. F. H. von Meyenfeldt Deze zal binnen afzienbare tijd beslissen over het al dan niet instellen van een strafrechtelij ke vervolging. De mogelijkheid bestaat ook dat hij de zaak voor een nader onderzoek zal terug verwijzen naar de rechter-com- Het vooronderzoek, dat in het najaar van 1976 werd ingesteld naar aanleiding van geruchten over corruptie binnen het bu reau Warmoesstraat, leidde in april dit jaar tot de arrestatie van acht agenten. Zij worden ervan verdacht steekpenningen en geschenken te hebben aange nomen en ongeoorloofde betrek kingen te hebben onderhouden met de Chinese onderwerld. Al le agenten zijn inmiddels han gende het onderzoek weer op vrije voeten gesteld. mü Constantijn. Prins Constantijn, de jongste zoon van prinses Beatrix en prins Claus viert morgen zijn achtste verjaardag. POEDELPRIJS Op de dit weekeinde in Schayk gehouden keuringsdag voor jonge Duitse doggen verschenen ook Willem en Truus van Hanegem. Ditmaal niet vanwege Willems faam als voetballer, maar gewoon als deelnemers aan de keuring. Hun twee doggen Tamara (15 maanden) en Ranger (13 maanden) moesten genoegen nemen met een poedelprijs. KNIL-MIUTAIREN: LIENDEN (ANP) De stichting Rechtsherstel KNIL is ongerust over wat zij noemt een nieuwe onoprechtheid van de Staat jegens haar soldaten. Deze ongerustheid is een gevolg van het feit dat minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken de stichting heeft laten weten dat de Staat zich het recht voorbehoudt in het proces om drie jaar soldij van 40.000 KNIL-militairen zich er op te beroepen dat hun zaak zou zijn verjaard. De minister ontkent onlangs de stichting het tegendeel te hebben toegezegd. Volgens de stichting is dit in strijd met de waarheid. Zij heeft aangekondigd de minister te zullen houden aan wat hij „ondubbelzinnig heeft beloofd". Op 18 oktober moet de Staat aan de rechtbank in Den Haag zijn antwoord inleveren op de eis van de stichting. Spelen met vuur: vier gezinnen dakloos GEERTRUIDENBERG (ANP) Het spelen met vuur door een vijfjarig jongetje was giste ren de oorzaak van een felle brand die één woning geheel verwoestte en waardoor tevens nog drie woningen zodanig wer den beschadigd dat zij voorlo pig onbewoonbaar zijn. Het gezin uit de woning waarin de brand uitbrak kon zich ter nauwernood in veiligheid bren gen. De man en vrouw liepen brandwonden op. Het dochtertje kon worden gered door haar uit het raam te gooien en ook de vrouw kon zich alleen door een sprong uit het raam redden. Miami-Nightmare trok 2000 bezoekers AMSTERDAM (ANP) Twee- duizend mensen hebben zater dagnacht in een uitverkocht concertgebouw in Amsterdam tijdens het concert „Miami- Nightmare" gedemonstreerd te gen de „heksenjacht" op homo-, fielen in de Verenigde Staten door de ex-schoonheidskonin gin Anita Bryant De opbrengst van het concert ruim een ton stelt de „Sich- ting Vrije Relatierechten" in staat een advertentie te plaat sen in het kerstnummer van het Amerikaanse weekblad „Time", tegen de campagne van Anita Bryant en haar groep „Redt on ze Kinderen". Anita Bryant beschouwt homo filie als „godslasterlijk" en vol gens haar hebben homofielen een slechte invloed op kinderen. UTRECHT (ANP) Het vraagstuk vetzucht krijgt in Nederland niet de aandacht die met het oog op de volksgezondheid wenselijk is. Dit concludeert prof. dr. J. Hautvast van de vakgroep humane voeding van de landbouwhogeschool in een artikel over de l] behandeling van vetzucht dat hij met een diëtist en een psycho- loog heeft gepubliceerd in het Nederlands Tijdschrift voor Genees- kunde. Het is erg moeilijk om (te) dikke mensen te behandelen, aldus de I hoogleraar. Velen stoppen halverwege de behandeling, anderen 01 verliezen onvoldoende gewicht en de meesten komen na een kuur D! weer snel aan. i Het mislukken van vele pogingen om een streefgewicht te bereiken heeft volgens prof. Hautvast een commercieel interessant afzetge bied geopend voor allerlei speciale voedingen en kuren. Hij vindt „modieuze" voedingen als de sherry-kuur, de fruitkuur of bijvoor beeld een Atkins-dieet ongewenst, omdat ze niet leiden tot betere voedingsgewoonten, terwijl ze vaak ook eentonig, weinig smakelijk en buiten de huiselijke kring moeilijk vol te houden zijn. Hij spreekt zich ook uit tegen „maaltijdvervangende" produkten zoals speciale koekjes, wafels of dranken omdat die foutieve eetgewoonten evenmin corrigeren en omdat ze een tekort aan bepaalde voedingsstoffen tot gevolg kunnen hebben. Het gebruik van vervangende produkten als bijvoorbeeld knackebrod of halva mel kan daarentegen wel een goede ondersteuning geven aan een minder calorierijke voeding. Van Zeil in bestuur EUCDW DEN HAAG (ANP) Tijdens het eerste congres van de Euro pese Unie van Christen-demo-' cratische werknemers (EUCDW) óp 7 en 8 oktober in Brussel, is de heer P. H. van Zeil van de CDA-Tweede Kamerfractie tot bestuurslid gekozen. De EUCDW is het verbond van Eu ropese werknemers die zich wil len baseren op de Christelijke sociale leer. SCHAATSSEIZOEN BEGONNEN Vallen en opstaan, dat was weer het vertrouwde winterbeeld op de Amsterdamse Jaap Edenljsbaan die dit weekeinde haar poorten opende. De ijsmakers hadden vanwego het zachte weer de grootste moeite het ijs hard te houden. Behalve wat blauwe plekken hielden sommigen er ook nog een nat pak aan over Psoriasis-kuur in Israël wordt niet vergoed UTRECHT (ANP) Een psoriasis-patiënt, die een kuur volgt aan de Dode Zee in Israël om van zijn hardnekki ge huidziekte af te ko men, kan niet rekenen op een vergoeding van de kosten door het zie kenfonds. Dit heeft de Centrale Raad van Beroep be paald bij de uitspraak in een zaak van een Am sterdamse psoriasis-pa tiënt, die verschillende malen voor een kuur in Israël was. Hiermee be vestigt de Centrale Raad van Beroep (het hoogste rechtscollege in geschil len- over o.a. sociale wet geving) een uitspraak van de Raad van Beroep in Amsterdam. In zijn overwegingen bij de uitspraak stelt de raad vast, dat de psoria sis-kuur aan de Dode Zee niet duidelijk staat omschreven als een ver strekking van het zie kenfonds. Hij bena drukt, dat voor een uit breiding van het zieken fondspakket een alge mene maatregel van be stuur nodig is van de staatssecretaris van volksgezondheid. BRUSSEL (ANP) - Minister Van der Stoel en minister Lubbers zullen een klemmend beroep doen op het Nederlandse bedrijfsleven om zich strikt te houden aan de onlangs door de EEG vastgestelde gedragscode voor economisch ver keer met Zuid-Afrika. Na afloop van een dit weekeinde in België gehouden besloten overleg tussen de EEG-ministers van buitenlandse zaken zeiden de Nederlandse bewindslieden dat zij hier over op korte termijn een brief zullen sturen aan het bedrijfsleven in ons land. De EEG-gedragscode houdt ondermeer in dat dat Zuidafrikaanse dochterondernemingen van Euro pese bedrijven hun zwarte werknemers het recht moeten toekennen zich bij vakorganisaties van hun keuze aan te sluiten en dat zij de zwarte te krijgen." werknemers dezelfde beloning en dezelfde kansen De EEG-ministers van buitenlandse zaken spraken moeten geven als hun blanke collega's. Aan de met elkaar over de toestand in Afrika en zuidelijk gedragscode zijn geen strafmaatregelen verbonden Afrika in het bijzonder, de problemen rond de tegen bedrijven die de aanbevelingen negeren, uitbreiding van de EEG met landen als Grieken- Niettemin stelde minister Van der Stoel dat „de land, Portugal en Spanje en het rapport-Tinde- negen landen van de EEG vastbesloten zijn het mans over de uitbouw van de EEG tot een Europe- uiterste te doen om de gedragscode verwezenlijkt se Unie. Gerechtshof: politie was fout (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De politie mag niet iemand bewust aan ge weldpleging blootstellen. Zij heeft niet het recht informatie over nog te plegen misdrijven voor het eventuele slachtoffer geheim te houden. Doet zij dat toch, dan pleegt zij een onrecht matige daad. Met deze uitspraak heeft het gerechtshof in Den Haag duide lijk laten uitkomen dat de Schiedamse en Rotterdamse po litie fout hebben gehandeld door op vrijdagavond 6 juli 1972 de Schiedamse filiaalhouder van een grootwinkelbedrijf J. van den Bosch als lokaas te gebruiken om twee overvallers op heterdaad te kunnen betrap pen. De Schiedamse politie had een tip gekregen, dat twee mannen de heer Van den Bosch zouden beroven als hij na afloop van de koopavond de kas mee naar huis zou nemen. De tipgever zei ook, dat de overvallers gewa pend zouden zijn. De Schiedamse politie, voor de ze gelegenheid geassisteerd door de Rotterdamse, was van plan, de twee overvallers bij het ver laten van het flatgebouw te pak ken. Daartoe werd het gebouw door een grote politiemacht om singeld. Plotseling klonk even wel een schot; de filiaalhouder overleed ter plaatse. De politie beriep er zich later op, dat uit nader onderzoek de zekerheid was verkregen dat de overvallers niet gewapend zou den zijn. Men verwachtte een gewone straatroof, waarbij het slachtoffer slechts licht lichame lijk letsel zou oplopen. Het gerechtshof zegt in zijn uit spraak, dat de politie er van uit had moeten gaan dat de over vallers gewapend zouden zijn. Zij had tenminste de filiaalhou der moeten waarschuwen en hem door speciale veiligheids maatregelen moeten bescher men. Met deze uitspraak vernietigde het gerechtshof het vonnis van de Haagse rechtbank, dat eer der gesteld had dat de politie juist was opgetreden. In het Algemeen Politieblad van vorige week wordt aan deze uit spraak uitvoerig aandacht be steed. De advocaat van de weduwe die met drie kinderen is achterge bleven, probeert nu met de Staat der Nederlanden tot een vergelijk te komen over de hoogte van de schadevergoe ding.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5