PvdA, CDA» D'66 nu zelf verantwoordelijk Brand Voorschoten wellicht aangestoken Democratie glijdt af naar politiestaat EX-INFORMATEUR VERINGA K VERZEKERING BROMFIETS FORS OMHOOG Koffieprijzen dalen verder KONINGIN ONDERBREEKT WERKBEZOEK Verbijsterde reacties Ceidóe (Bou/ia/nt Etdj i tBH Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - BanK: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: Wim Buijteweg. ertenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) idnnementen: kwartaal 40.45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. Vrijdag 7 oktober 1977,68e jaargang no. 20857 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND De dokter verzuipt De Nederlandse speelfilm „Help! De dokter verzuipt" met o.a. Jules Croiset, Martine Bijl en Leen Jongewaard op Ned. I om 19.55 uur. Ned. II om 20.25 uur Klaverwei de en om 22.05 uur de Ameri kaanse speelfilm „Hester Street". Veel bewolking In het algemeen veel bewolking en af en toe regen. Meest matige zuidoostelijke wind. Max. tem peraturen circa 16 gr. Morgen zon: 6.51—18.02. Maan 1.2415.51. Scheveningen hoog water 11.37. Laag water 7.00., 'ette' (Van een onzer verslaggevers) DOORSCHOTEN De rijkspolitie in lelefoDoorschoten beeft de vier directeuren langeran de Indiase textielbedrijf Euro-Im- vócpex b.v. in voorlopige hechtenis geno- nen. De directeuren worden verdacht brandstichting. Zij zouden afgelo- vrijdagavond het vuur hebben ont- om met venekeringspenningen :t bedrijf uit de financiële moeilijkhe- te helpen. De brandstichting liep iter uit de hand: het vuur sloeg over naar aanliggende industriën en ver woestte in totaal vier bedrijven. De totale schade aan het industriecomplex Rouwkooplaan in Voorschoten wordt geraamd op minstens vijf miljoen. Het textielbedrijf Euro-Impex b.v. zou deze week verplaatst worden naar een andere gemeente. Na de brand ontdekte de politie bij Euro-Impex een brand kast In de kluis bevond zich een bedrag van vijftig mille alsmede papieren die wezen op moeilijkheden binnen het be drijf. Op basis van deze gegevens werd zaterdagavond een eerste Indiase direc teur aangehouden. De voorlopige hech tenis werd deze week verlengd. In de loop van deze week werden de drie andere Indiase directeuren ook aange houden en ingesloten. De rijksplitie heeft de tenlastelegging nog niet rond. „Het is uiterst moeilijk brandstichting te bewijzen, want alles is immers ver brand," aldus een woordvoerder van de Voorschotense politie. AMSTERDAM (ANP) Jac. Her mans Prijs-Slag b.v. (O.A. Profi- markt) vandaag de koffieprijzen met dertig tot vijftig cent per pak van 250 gram verlaagd. Dat houdt verband met een verdere daling van de koffieprijzen op de wereldmarkt. Terwijl de grote koffiebranders nog met duur gekochte oude voorraden zitten, profiteert Her mans direct van de gedaalde prij zen op de wereldmarkt Het einde van de prijsverlagingen van kof fie is nog niet in zicht. Als het zo doorgaat zal er over enige tijd beslist een verdere verlaging van de koffieprijzen inzitten, zo zei het bedrijf. Eindelijk getrouwd.. De 117-jarige Lebai Omar uit Koeala Loem- poer (Maleisië) tekent hier zijn huwelijksacte. Hij is nu offi cieel gehuwd met de 40-jarige Doyah Binti Dan (derde van rechts). Tevoren had hij 78 dollar boete gekregen, omdat hij zon der "boterbrief je" met Doyah samenwoonde. s (Van een onzer verslaggevers) OSS/DEN HAAG Koningin Juliana heeft gisteren haar werkbezoek aan Noord-Brabant moeten onderbreken in verband met het vastlopen van de infor matiebesprekingen. Gisteravond nog heeft zij de informateurs Veringa en Den Uyl ontvangen, om hun rapportage over de problemen in ontvangst te nemen. Vandaag zou de koningin naar Noord- Brabant vliegen om haar werkbezoek aldaar voort te kunnen zetten. (Van onze parlementaire redaictie) DEN HAAG Ex-informateur dr. G. Veringa heeft „enigermate be schaamd en onthutst" moeten vast stellen dat de bij de kabinetsinfor matie betrokken fracties van PvdA, CDA en D'66 geen openingen hebben geboden om tot een gezamenlijk voorstel inzake de zetelverdeling te komen. „Er was geen begin van een opening", aldus de ex-informateur vanmorgen op een persbijeenkomst. Hij wees er verder op, dat de betrok ken fracties thans „op eigen verant woordelijkheid zijn teruggeworpen", er tevens de nadruk op leggend, dat er voor het vraagstuk van de zetel verdeling in het nieuwe kabinet „geen oplossing komt als men de realiteit niet onder ogen wil zien." Ex-informateur Den Uyl acht de vorming van een kabinet van PvdA, CDA en D'66 nog steeds mogelijk. Hij beseft wel dat de vorming van zo'n kabinet uiterst moeizaam verloopt. Den Uyl verklaarde dat de kwestie van de zetelverdeling, waarop de informatie vastgelo pen is, een beperkt probleem is. Waardevol was dat de fractievoorzitters van PvdA, CDA en D'66 het eens geworden waren over een regeerprogram. Den Uyl noemde dat nogal uniek. Ook over het kabinet als geheel waren de besprekingen vergevorderd. Het grote pro bleem was de zetelverdeling over de drie par tijen en de bezetting van de ministerspost op justitie. De twee informateurs zijn niet in staat geble ken om met een eigen voorstel voor de oplos sing van het conflict te komen doordat de situatie „geblokkeerd" was. We wisten bij voorbaat dat een gezamenlijk voorstel door een van de partijen zou zijn verworpen, aldus Den Uyl. Veringa vond de informatieperjode geen verlo ren tijd. Hij vond wel dat toen als gevolg van de meningsverschillen over de zetelverdeling de zaak vast zat, hij en Den Uyl als informa teurs moesten terugtreden en de weg moesten vrijmaken voor een nieuwe beslissing van het staatshoofd. Den Uyl constateerde dat bij PvdA, CDA en D'66 wel de wil is gebleken om samen een parlementair meerderheidskabinet te vormen. Hij meende dat de situatie niet al te veel moet worden gedramatiseerd. Er mag niet geconclu- Informateur Veringa: 7-7-2 deerd worden (Jat op basis van de verkiezings uitslag geen parlementair meerderheidskabi net zou kunnen worden gevormd. Den Uyl beseft wel dat de hele formatie door de opstel ling van de verschillende partijen uiterst moei zaam verloopt. Hij achtte het echter van zeer groot belang dat de drie partijen elkaar gevon den hadden op een regeerprogram voor een toekomstig kabinet D'66-fraktieleider Terlouw hekelde gisteren met van hem ongekende nij digheid het optreden van PvdA-frac- tieleider Van Thijn tijdens de onder handelingen over de zetelverdeling. Terlouw toonde zich vooral verbol gen over het geringe vertrouwen dat de socialisten in D'66 stellen. Informateur Den Uyl: 8-7-1 Koningin Juliana: voor de derde keer beraad (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Sinds gistermiddag zijn tal van verbijsterde commentaren verschenen over het voor de derde keer vastlopen van de kabinets-informatie. Los van de boze reac ties van de bij de informatie direkt betrokken drie fractieleiders Van Thijn, Van Agt en Terlouw stelde liberale fractieleider Wiegel vast de hele gang van zaken een „beschamen de vertoning" te vinden. „Ik vind dat deze partijen zichzelf een brevet van onvermogen hebben gegeven", aldus Wie gel, die opnieuw pleitte voor een nationaal kabinet. Voorzitter Van Veen van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen riep de politiek partijen op tot het vormen van een program- kabinet. „En dat zo snel mogelijk. De andere dan de financieel-economische problemen moeten dan maar zo lang blijven liggen", aldus de VNO-voorzitter. CNV-voorzitter Jan Lanser stelde verbitterd vast, dat volgens hem de politieke partijen „een ergelijke vertoning hebben opgevoerd", terwijl FNV-voorzitter Wik Kok zelfs sprak van „het onbestuurbaar worden van het land". ADVERTENTIE Diverse Opel Rekord modellen van het type 1977 nü met kortingen tot 2.500,- Uw voordelige Opel-dealer Het Motorhuis •een krant ontvangen? Bel tus- en 18.00 en 19.00 uur nummer "1-122244 en per speciale koe ter wordt de krant alsnog ge- Tacht. DEN HAAG (ANP) - De verze keringen voor brom- en snor fietsen worden aanripnlijlr duurder. Minister Lubbers van economische zaken heeft inge stemd met een premieverho ging voor lopende verzekerin gen met ingang van 1 maart van het volgend jaar en met het duurder maken van nieuwe ver zekeringen vanaf 1 december aanstaande. De premies voor wettelijke aan sprakelijkheid gaan met 22,80 omhoog naar 75,— per jaar. Wie een all-riskverzekering heeft, mo»t daarbij nog een pre mieverhoging voor de cascover zekering van minimaal 30,— en maximaal 150,— betalen.. Voor alle cascoschaden komt er een eigen risico van tien pro cent. Dames-en herentruien - met colly«^ Prachtige kinder skijack 39.50 Playtexbtfs nu speciale prijs14.95 voor nieuwe najaarsmode naar 4f.0€Ut\/mi Noordelnde 17 Roe lof arendsveer) Vrijdagavond koopavond Genua onder water Zwaar noodweer heeft van Genua een soort bin nenzee ge maakt. De auto's staan tot aan hun koplampen in het water en wie droog de straat wil over komen moet dat dan maar doen f| op de rug van een hulpvaardi- f Meer regen in stad dan op platteland (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Als gevolg van extra verontrei niging en verwarming van de lucht valt in de Nederlandse steden gemiddeld tien procent meer neerslag dan op het platteland. Voor de stedelijke buishouding brengt dat extra problemen met zich mee, maar het betekent niet dat de afvoer van water in de steden duurder is dan op bet platte land. Dat is de mening van ruim honderd in Amsterdam congresserende waterdeskundigen die onder meer uitgebreid spraken over de voor- en nadelen van gescheiden rioleringssystemen. Pas als huishoude lijk afvalwater en regenwater in aparte rioleringen worden afgevoerd kunnen de zuiveringsinstallaties goedkoper worden. In Nederland gebeurt dit al leen in nieuwbouwsteden als Lelystad en Almere. KARDINAAL A NLÏKERK (ANP) Kardinaal Alfrink, de president van de internationale vredesbeweging Pax Christi, vreest dat de democra tische samenleving langzaam en geleidelijk afglijdt naar een politiestaat. Hij zei, dat gisteravond in zijn geboorteplaats Nijkerk in een rede over de bewapeningswedloop. Hij toonde zich bezorgd over de bouw en uitbreiding van kernener giecentrales en opwerkingsfabrieken. Wil men het mogelijke mis bruik ervan in de hand houden, dan blijkt een uitgebreid veilig heidsapparaat nodig te zijn. Deze veiligheidsdiensten gaan een steeds belangrijker rol spelen in de samenleving. Een bedenkelijke paradox: om het voortbestaan van de democratische samenlevingen mogelijk te maken grijpt men naar middelen die op de lange duur deze democratie juist bedrei gen. Scherp keerde de kardinaal zich ook tegen de voorsprekers van de neutronenbom als een zogenaamd humaan wapen. Hij vroeg zich verbijsterd af hoe men een kernwapen dat tot gevolg heeft het vernietigen en langzaam doodstralen van menselijk leven Jiumaan" kan noemen, omdat het gebouwen en fabrieken overeind laat staan. Deze wedloop, zo zei hij, is een „ontaarding, een perversie van de vrede". SCHADE 8.000,— Keukenbrandje op 5 Meilaan LEIDEN In een keuken van een woning aan de Vijf Meilaan is gistermiddag rond vier uur een brandje uitgebroken. De be woonster van het huis wilde haar fornuis aansteken, toen deze plotseling door onbekende oorzaak in lichterlaaie vloog. De schade aan het interieur van de keuken wordt geschat op achtduizend gulden. Lanser wethouder in Utrecht? UTRECHT (ANP) CNV-voorzitter Jan Lanser wordt misschien opvolger van Wim Vergeer (voorzitter KVP) als wethouder in de gemeente Utrecht Als Lanser dit doet, zal hij zijn functie bij het CNV neerleggen. Vergeer is benoemd tot lid van het Europees Parlement In verband daarmee treedt hij binnenkort af als wethouder. Het CDA-Utrecht heeft nu Jan Lanser gevraagd om zijn lijstaanvoerder te zijn tijdens de komende gemeenteraadsverkiezingen (eind mei). Dit houdt in dat hij vrijwel automatisch wethouder zal worden. Deze matstalen 4-kleurenbalpen is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. alS nieuw kwartaalabonnee van de naam: adres woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de 4-kleuren balpen naar: naam adres woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1