Het hele onderzoek is een puinhoop" Nieuw overleg over lerarensalarissen Gevangenen Veenhuizen in staking Elke maand winnen zon 20 mensen een ton. nïINNENLAND' PIETER MENTEN NOG STEEDS STRIJDBAAR: CeidocSomarit De plicht tot zorgvuldig handelen BESLISSENDE FASE IN ZETEL-OVERLEG ANWB tegen voorlopig rijbewijs Gelderse agenten beter beveiligd Winschoter moord voorafgegaan door verkrachting RECHTBANK GEEFT MINISTERS EEN LESJE HGEUNERS MOGEN MISSCHIEN BLIJVEN Speel mee in de Staatsloterij. I.EIDSF. COURANT DINSDAG 4 OKTOBER 1977 fan een onzer verslaggevers) MSTERDAM Pieter Menten is nog niets tranderd. Stonden zijn procesdagen in mei I augustus al bol van heftige interrupties, Isteren gunde hij zichzelf niet eens de tijd kats te nemen naast zijn verdediger. Nau- elijks was de president van de bijzondere tafkamer in Amsterdam, mr. J.A. Schroe- jr, neergestreken in zijn comfortabele ze- J, of de bejaarde, van oorlogsmisdaden jrdachte Blaricummer nam het woord. rn hem dat terstond werd ontnomen riep fel: „Ik moet gelegenheid krijgen mezelf i verdedigen. Op elk gewenst moment", aar bleef het niet bij. Het duurde een uur K>rdat de strijdbare Menten zich morrend rlegde bij de lijst van nog te horen tuigen. Zijn scherpe woordenwisselingen :t de president volgden elkaar inmiddels frekwent op, dat mr. Schroeder dreigde uit de zaal te laten verwijderen. it was toen de rechtbank (nog) niet bereid eek drie voormalige SS-ers als getuigen lor Menten te laten opdraven. Menten: „Ik voer geen getuigen op die niets te zeggen hebben. De officier van justitie kan zo maar iedereen laten komen om hier met Oosteuro- pese modder naar mij te gooien. Van het hele onderzoek is een puinhoop gemaakt". Op de voorlopige lijst met getuigen staan voor de komende weken onder meer: rech- ter-commissaris Van Duuren, enkele wapen deskundigen, woordvoerder De Leeuw van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie en Hans Knoop. Op de lijst komt ook de in Frankrijk wonende Dirk Menten, broer van Pieter voor, maar mr. Schroeder zei de indruk te hebben dat Dirk niet zal verschij nen. De rechtbank hoorde gisteren als eerste de 53-jarige architect Jan-Pjotr Garbien uit Krakau. Hij was in 1941 als jongste bediende in Mentens rijstpellerij komen werken, om tewerkstelling in Duitsland te voorkomen. Op het kantoor moest hij de telefoon aanne men. Volgens hem werden verreweg de meeste gesprekken gevoerd met SS-officie- ren en hoge Duitse ambtenaren. Garbien verklaarde dat Menten in het voorjaar van. 1941 uitbundig het kantoor binnenkwam en liet weten dat jaar naar Podhorodze en Lemberg te gaan „om de Joden en de bolsjewieken op te ruimen". Garbien: „Later kwam Menten in SS-uniform op kantoor. Ik schrok van hem. Hij zag eruit als een gemo biliseerde reservist. Hij bleef ongeveer twee weken weg. Het was eind juni begin juli. Toen hij terugkwam zag hij er erg opgewon den uit. Ik had de indruk dat hij een diep ingrijpende belevenis achter de rug had". Volgens de Poolse architect waren in de kelder van Mentens huis schilderijen van bekende Poolse schilders, kandelaars en ta pijten opgeslagen. „Later heb ik enkele ke ren gezien hoe wagens vol ingepakte voor werpen werden aangevoerd". Garbien wist gedurende zijn betoog voor de Rechtbank voortdurend de schampere blik van zijn vroegere werkgever op zich gericht. Eenmaal stond Menten met een wegwerpge baar op: „Deze man is een overloper. Zijn moeder was een Duitse, dat wil hij nu niet meer weten. Zijn vader heb ik nog uit een concentratiekamp gehaald". Inspecteur Pasterkamp van de rijkspolitie begeleidt de Poolse getuige Garbien naar de rechtszaal. De uitspraak van de Haagse rechter in het kort geding dat de leraren hadden aangespannen tegen de ministers De Gaay Fortman en Van Kemenade betekent in meer dan één opzicht een duidelijke aanwijzing hoe te handelen. De rechter immers heeft duidelijk vastgesteld, dat de overheid - vertegenwoordigd door de twee ministers - onzorgvuldig gehandeld heeft. Zij had immers een nogal ingrijpende beslissing genomen over de salariëring van beginnende leraren zonder hierover een goed overleg met de daarvoor ingestelde ambtenarencommissie te hebben gevoerd. De rechter is thans corrigerend opgetreden en de ministers - vertegenwoordigers van de overheid - hebben deze correctie begrepen. Zij zullen het overleg zo snel mogelijk gaan voeren. Dat iè éen kant van de uitspraak. De andere is waar schijnlijk voor de Nederlandse burgers veel belangrijker. De overwegingen van de Haagse rechter maken namelijk zonder meer duidelijk, dat zeker de overheid zorgvuldig dient te handelen alvorens een besluit te nemen. Dat geldt tegenover georganiseerde burgers, maar ook tegenover de individuele Nederlander. Deze weet nu opnieuw, dat niet zo maar over hem beslist kan worden, zonder hem eerst te hebben gehoord. Het heeft er soms de schijn van, dat dit lang niet altijd het geval is. De jongste rechterlijke uitspraak moet de overheid - van rijk tot en met gemeente - te denken geven. Er kan niet zo maar wat gedaan worden. Zorgvuldig handelen is zeker de plicht van hen, die geroe pen zijn de staat - dat zijn alle medeburgers - te dienen. \inister Van der Stee: lagelschade raitteelt e verzekeren fan onze parlementaire redac- EN HAAG Hagelschade be kort in de fruitteelt tot norma- I risico's waartegen de telers ich kunnen verzekeren. Ont- tnning hiervan (vanwege de atige financiële resultaten in de laatste tien jaren en de jer hoge verzekeringspremies) in onjuist zijn. Het niet-verze- pren verheft de hagelschade pst tot buitengewoon risico. fit schrijft minister Van der lee Oandbouw en visserij) in Dn antwoord op vragen van het Weede-Kamerlid ir. G. Braks :da). 'ruittelers met levensvatbare edrijven die zodanige hagel- Made hebben gehad dat zij in un bestaan worden bedreigd n niet op andere wijze in het luiditeits-tekort kunnen voor- en kunnen een beroep doen op rijksgroepsregeling zelfstan-' gen. Bij deze hulpverlening ordt overigens rekening ge- juden met de te betalen verze- eringspremie. et aantal verzekerden bij de nderlinge Fruittelers Hagel- irzekeringsmaatschappij daal- in de periode 1970-1975 van 071 naar 1.630. Het verzekerde kdrag bleef hierbij vrijwel ge- jk op rond 70 miljoen. Een In de oorzaken van de terug- mg in het aantal verzekerden het sterk teruglopende aantal uit bedrijven (een daling met i procent van 1970 tot 1975) en et afnemende fruitareaal (in ezelfde jaren daling met 18 rocent). Ook de premiehoogte an een rol spelen. DEN HELDER (ANP) - Het Nederlandse wetenschappelijke station op het Noorse eiland Kapp Lee (Spitsbergen) is deze zomer hersteld dankzij inspan ningen van een drie maanden geleden vertrokken expeditie van de Stichting voor Arotisch Natuurwetenschappelijk On derzoek. De expeditie keert vanmiddag in Den Helder terug van „een bovenverwachting geslaagde Herstel van het KappLee-station was overigens niet het belang rijkste doel van de vijftien leden tellende Spitsbergenexpeditie. Nederlanders terug uit Spitsbergen Met steun van de noorse over heid werd het verblijf op het eiland (120 x 80 km) vooral aan gewend voor onderzoek naar de door olieboringen bedreigde ve getatie op het eiland en de le vensomstandigheden van de bij na 1200 daar levende rendieren. (\7an een onzer verslaggevers) VEENHUIZEN In de gevangenis Esserheem in Veenhuizen zijn gisteren de gevangenen, honderd man in totaal, in staking gegaan. Zij willen net als de gedetineerden in de Alkmaarse strafinrich ting Schutterswei in aanmerking komen voor een hogere uitkering per werkdag. Die bedraagt nu drie gulden en vijfentachtig cent. Bij wijze van experiment is in Alkmaar per 1 oktober een loonregeling van start gegaan waarbij de gevangenen iets meer dan veertig gulden per week gaan verdienen. De directie in Veenhuizen staat niet afwijzend tegenover het streven van de gevangenen. De gedetineerden die ook op 19 september het werk onderbraken, zijn opnieuw tot staking overgegaan na binnenkomst van de brief van het ministerie van justitie waarin hun eerder gedane voorstel len tot verhoging van de uitkering werden afgewezen. Aan de afwijzing zouden louter budgettaire overwegingen ten grondslag liggen. Volgens directeur Nanninga is de sfeer in de gevangenis rustig. De gedetineerden zitten in de verblijfszaaL Hij heeft welis waar de bevoegdheid in te grijpen, maar gelooft dat dit bij een aantal van honderd man niet goed mogelijk is. Volgens Nanninga is het enige, dat nog zinvol is, met de gevangenen over hun eisen van gedachten te wisselen. In de jeugdgevangenis te Vught hebben de gedetineerden met toestemming van de directie een uur lang het werk onderbroken om dezelfde eis tot verhoging van de uitkering kracht bij te zetten. Informateurs willen vandaag antwoord (Van onzer ver- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De informateurs Veringa en Den Uyl hebben na het voortgezette beraad over de zetelverdeling in het nieuwe kabinet geen eenslui dende conclusie kunnen trekken. Vandaag hebben de Kamerfracties van PvdA, CDA en D'66 de knoop doorgehakt. Zij kregen twee voorstellen voorgelegd: een zetelverdeling van acht minister sposten voor PvdA, zeven CDA en een D'66 en een zetelverdeling van zeven PvdA, zeven CDA en twee D'66. Tot diep in de nacht hebben de informateurs maandag met de fractievoorzitters Van Thijn (Pv dA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66) het beraad voortgezet. Daarbij is niet alleen gesproken over de verdeling van de ministersposten over de drie partijen, maar ook over de bezetting van die posten. De kwestie van de zetelverdeling leidde niet tot een akkoord. Uiteindelijk hebben de informateurs twee alternatieven voorgelegd. De fractievoorzit ters hebben de verzekering gegeven dat zij in het fractieberaad wel hun voorkeur zouden laten ho ren, maar geen van de twee mogelijkheden zouden afraden. De Kamerfracties zijn tegen het einde van de morgen met hun vergaderingen begonnen. De wens van de informateurs was om hun voor drie uur te laten weten wat de uitslag van het beraad was. De PvdA heeft steeds vastgehouden aan acht ministersposten tegen zéven voor het CDA. Maar Van Agt heeft van het begin af aan voor het CDA evenveel zetels bedongen als voor de PvdA. DEN HAAG (ANP) De ANWB acht de invoering van een voorlopig rijbewijs dat na slechts enkele rijlessen zou kunnen worden verstrekt niet bevorderlijk voor de verkeers veiligheid, daar betrokken au tomobilisten de noodzakelijke omdat dit in overeenstemming rij-ervaring missen om verant- is met de hoge verkeersintensi- woord aan het verkeer te kim- teit in Nederland en vanwege de nen deelnemen. bevordering van de verkeers- Het Nederlands rij-examen is doorstroming. Een en ander inderdaad zwaar te noemen, heeft de ANWB gisteren in een maar de ANWB acht dit juist verklaring gezegd. ARNHEM Agen ten van zeven Gel derse politiekorpsen kunnen binnenkort via hun mobilofoon rechtstreeks infor matie opvragen over verdachte personen. Via een speciale lijn met een centraal in formatiecentrum op het hoofdbureau in Arnhem kan hij zich zo snel op de hoogste stellen van de speci fieke eigenschappen van de verdachte die hij wil aresteren; vuurgevaarlijk, snel bereid tot gebruik van geweld, etc. Volgens de Arnhemse hoofdcommissaris Bakker, die dit gisteren bekend maakte, is het nieuwe systeem een stap in de richting van een betere veiligheid voor de agenten. Volgens hem is het wel duidelijk dat maatregelen die op stapel staan om de politieman te beveiligen nu in versneld tempo worden doorgevoerd. Zo noemde hij de wijze waarop nu automobilisten worden aangehouden te gevaarlijk: „Als de politieauto voor de verdachte gaat rijden, dienen de agenten als schietschijf, wanneer de man een vuurwapen gebruikt. Veiliger is het om schuin achter de aan te houden auto te rijden. Zo doet men dat in de VS. De automobilist ziet door zijn achteruitkijkspiegel „stop politie". Deze woorden staan in spiegelschrift op de voorzijde van de politiewagen". De agenten van de Gelderse gemeenten krijgen bovendien aanvullende schiet lessen. Men acht de lessen van de opleidingsschool niet toereikend. Voor de nieuwe cursus worden vijf instructeurs aangetrokken, die zich ook met de mentaliteit van de politieman zullen bezighouden. (Van een onzer verslaggevers) WINSCHOTEN De 17-jarige molenbouwer Onno J. P. uit Winschoten blijkt voordat hij vrijdagnacht zijn 31-jarige plaatsgenote A. Landschreiber en haar twee kinderen doodde, de vrouw eerst te hebben verkracht. Tussen de vrouw en de dader bestond geen intieme verhouding, zo is volgens de politie met zekerheid gebleken. Wel kenden zij elkaar al geruime tijd. De molenbouwer paste regelmatig op de kinderen als de vrouw van huis was. In de nacht van vrijdag op zaterdag voelde de dader, zo heeft hij tegenover de politie verklaard, een onweer staanbaar verlangen naar de vrouw. Omstreeks kwart voor twee kwam hij bij de alleenstaande woning aan en vroeg binnengelaten te worden. De vrouw, die een uitstekende reputatie genoot, voelde daar aanvankelijk niets voor. Met een smoesje wist P. mevrouw Land schreiber vervolgens toch zover te krijgen dat zij toegaf. Direct daarna trok hij een mes en dwong de vrouw aan zijn verlangens te voldoen. Na beëindiging van zijn daad raakte hij in paniek, stak eerst de vrouw dood en vervolgens de twee kinderen, Natasja (6) en Andrej (5), van wie de laatste uit zijn bedje was gekomen toen hij zijn moeder had horen schreeuwen. Waarschijnlijk door dat het hard waaide drong van het gebeuren niets tot de buren door. Na afloop van het drama ging de molenbouwer terug naar zijn huis, een eindje verderop. Daar was hij zaterdag en zondag getuige van de opspo ringsactiviteiten van de politie. Tegen het einde van de zondagmiddag werd hij aangehouden. Ie van Onderwijs en De Gaay Fortman van binnenlandse Zaken willen het overleg met Ie Bijzondere Commissie over de salarie- ing van beginnende eerste-graads leraren o spoedig mogelijk heropenen. Daartoe zal b de eerstvolgende bijeenkomst van het 'oon overleg een nadere afspraak ge kt worden. De bewindslieden zijn tot dit besluit gekomen nadat de president van de Haagse rechtbank mr. J. H. Blaauw gisteren de eis van het Ambtenarencentrum in kort geding had ingewilligd dat de Staat der Nederlanden het overleg over de sala rissen zou moeten heropenen. In 'zijn vonnis overwoog de Haagse recht bankpresident onder meer het feit dat bij voorgaand overleg de bijzondere positie van leraren ten opzichte van andere bij het rijk werkzame academici in acht was genomen. Hij meende daarom dat bij het doorvoeren van de salarisverlaging voor alle bij het rijk werkzame academici en vergelijkbare groe pen rekening moest worden gehouden met de bijzondere rechtspositie van de leraren. Namens minister Van Kemenade had lands advocaat mr. Groen tijdens het kort geding verklaard dat het gevoerde overleg slechts bedoeld was voor de technische uitwerking van de maatregel. Bovendien was mr. J. H. Blaauw van oordeel dat het overleg over de technische uitvoering van de salarismaatre gel niet correct was gevoerd omdat het Ambtenarencentrum, dat de leraren verte genwoordigt, niet aanwezig kon zijn bij spoedeisend overleg in vakantietijd. Zowel het Ambtenarencentrum als het Ne derlands Genootschap van Leraren (NGL) toonden zich voldaan over de uitkomst van het kort geding. Voorzitter drs. F. Roefs van het NGL zei te hopen dat minister Van Kemenade wat geleerd heeft van de uit spraak van de onafhankelijke rechter en dat hij zijn cesaristische werkwijze in het over leg in de trant van, zo gebeurt het en niet anders, in het vervolg zou laten varen. Het ambtenarencentrum sprak er zijn voldoe ning over uit dat de rechter van de overheid die toch al de eindbeslissing in deze zaken heeft, een behoorlijk overleg verlangt. Het Ambtenarencentrum blijft intussen het on aanvaardbaar uitspreken over het plan van de rijksoverheid „de structurele voorsprong van de jonge leraren te niet te doen". Het centrum blijft er aan vasthouden dat jonge leraren zich in een bijzondere positie bevin den omdat zij direct na hun aanstelling de volle zwaarte van hun taak op de schouders gelegd krijgen. >EN HAAG (ANP) De regering onderzoekt of alle zigeuners ie tot en met gisteren ons land zijn binnengekomen en hier nu Uegaal vertoeven een langdurig verblijf kan worden toegestaan. )m voor een desbetreffende vergunning in aanmerking te komen noeten de zigeuners zich vandaag, morgen of overmorgen bij een Teemdelingendienst melden. Toestemming voor verblijf zal overi- ;ens pas kunnen worden verleend nadat terreinen zijn gevonden /aarop de buitenlanders hun bivak kunnen opslaan. Buitenlandse igeuners die vanaf vandaag ons land trachten binnen te komen n die niet of niet meer voldoen aan de bepalingen van de Teemdelingenwet, zullen aan de grens worden geweigerd. Vindplaats skelet voormalig kerkhof EINDHOVEN (ANP) De ach tertuin van een woning aan de Strijpsestraat in Eindhnvpn, waar zaterdag een vrijwel com pleet menselijk skelet werd ge vonden, maakte vroeger deel uit van een kerkhof. Dat kerkhof zo is gebleken, da teert in ieder geval van voor 1935. In dat jaar werden op de bewuste plaats woningen ge bouwd. De beenderen zullen nu in overleg met de Sint-Trudopa- rochie, waartoe het kerkhof be hoorde, elders opnieuw worden begraven. Elke maand zijn er ruim 700.000 prijzen te winnen, waar onder het half miljoen, het kwart miljoen en zo'n 20x de honderd duizend. Elke loterij heeft 3 trekkingen. Met elk lot speelt u dus 3x mee. Op gemiddeld 4 van de 10 loten valt een prijs. Een heel lot kost f25,- en 'n vijfje f 5,-. U kunt ze vanaf de eerste maandag van de maand kopen bij de Staatsloterijkantoren. De adfessen vindt u in de Gouden Gids. De uitslagen komen op t.v. en in de krant. Per giro spelen kan ook. Zelfs automatisch. Alle informatie: 070 - 653955. WD op de bres voor samenwonen" DEN HAAG (ANP) De WD-kamerleden Verkerk-Terpstra en Lauxtermann hebben stelling genomen tegen de bepaling in een aantal gemeenten dat men zich voor het verkrijgen van een woonvergunning akkoord moet verklaren om binnen een termijn van enkele maanden in het huwelijk te treden. In schriftelijke vragen aan de ministers van vokshuisvesting en van binnenlandse zaken informeren deze kamerleden naar de reden van een dergelijke regeling. Zij menen dat de noodzaak om een „boterbriefje" te halen discriminerend zou kunnen werken ten opzichte van alternatieve vormen van duurzame samenleving. Geen vooruitgang Dennis Nijssen (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De gezondheidstoe stand van Dennis Nijssen, de jongste van de Heemkerkse zes- ling, blijft kritiek. den meldde vanmorgen, dat er een geringe darmfunctie is te ruggekeerd. De infectie is gro tendeels onderdrukt Maar on danks deze vooruitgang blijven de artsen spreken van een „kri tieke toestand". De andere vijf kinderen maken het goed.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9