Oeganda land van bloed en terreur Rechter stelt Indira Gandhi op vrije voeten Minister Healey belooft Britten lagere belasting MINISTER VAN AMIN DOET BOEK OPEN: Arrestaties in zaak Sehleyer Mensenrechten centraal in Belgrado Flyer op gedeelde le plaats NA ARRESTATIE WEGENS CORRUPTIE BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 4 OKTOBER 1977 PAGINA 7 (Van een onzer redacteuren) SCHIPHOL Er zijn niet veel mensen in staat een zo volledig overzicht te geven van de terreurdaden van Idi Amin, als gedaan is door zijn voormalige minister van gezondheid, Henry Kyemba. Kyemba is in april uit Oeganda vertrokken en heeft het niet meer gewaagd terug te keren. Vandaag, bij een bezoek aan Nederland, heeft hij op Schiphol de Nederlandse uitgave gepresenteerd van zijn boek „Oeganda, staat van bloed en terreur" (uitg. Het Wereldvenster, Baarn). Kyemba is uitstekend van de toestand in zijn land op de hoogte. Toen Amin in 1971 de macht aan zich trok, was hij privé-secretaris van de uit zijn macht ontzette president Obote. Door Amin, die zelf nauwe lijks schrijven kan, werd hij in die functie gehand haafd. Later volgde zijn benoeming tot staatssecreta ris voor cultuur, weer later tot minister van gezond heid, in welke functie hij vice-president van de Wereld Gezondheidsorganisatie werd. In die functie kon hij ook zijn land ontvluchten, voor een bezoek aan ondermeer Genève. Een tijdige loyaliteitsverkla ring aan het adres van Amin zorgde ervoor dat zijn inmiddels gevangen genomen vrouw Elisabeth en hun kinderen Henry en Susan weer op vrije voeten kwa men. Met Kyemba verdween een van de laatste o ver blij venden van het vroegere bewind van Oegan da, die aan Amins bewind nog een schijn van recht matigheid kon verlenen. Kyemba heeft lang geaarzeld voor hij de conclusie trok dat hij zijn land beter kon verlaten, omdat de gunsten van de onberekenbare Amin een onvoldoen de garantie voor zijn veiligheid .betekenden. Het aantal doden dat hij in zes jaar van terreur heeft zien vallen, schat hij op 150.000. H^t zijn geen naamlo zen: behalve zijn oudste broer, eens Amins zwager, somt hij de namen op van 99 anderen: een opperrech ter, aartsbisschop Loewoem, een lange rij ministers, staatssecretarissen en andere regeringsfunctionaris sen, hoge militairen, mensen uit bedrijfsleven en wetenschap, artsen, Amins tweede vrouw Kay, mevr. Nora Bloch uit het gekaapte Israëlische vliegtuig in Entebbe, politiemensen, studenten. Met velen van hen was hij persoonlijk bevriend. Velen van hen waren ook vrienden van Amin zelf. Wie is Amin? Veel te lang is hij beschouwd als een clown. Hij is een clown, als hij dit verkiest. In een persoonlijk gesprek is hij ontspannen en charmant, lijkt hij niet tot wandaden of wraak in staat. Maar dat is een facade. In wezen is hij een manipulator, die in zijn charme en vrijgevigheid zijn voornaamste wapens bezit. En hij moordt koelbloedig en met voorbedachten rade. De basis van zijn macht wordt gevormd door de mohammedaanse Zuidsoedanezen of Nubiërs, die langzamerhand alle belangrijke func ties in regering, leger en openbaar leven hebben ingenomen. Hun trouw wordt gekocht door ze de vrije hand te geven de bezittingen van hun slachtoffers te plunderen. Amins handelwijze is intuïtief, onberekenbaar. Hij zette president Obote, die helemaal op hem steunde, aan de kant in een actie zonder aanvalsplan, zonder voorafgaande vergaderingen, dus zonder Obote de kans te geven tot tegenmaatregelen. Heel weinig mensen wisten iets van de coup, voordat hij plaats had. Zijn intuïtie, een zesde zintuig, redde hem ook meermalen bij aanslagen.' Amin is voortdurend on derweg, hij blijft nooit lang op een plaats, komt onverwacht gn vertrekt onverwacht, en maakt het daarom moeilijk voor eventuele aanslagplegers het juiste moment voor hun actie te bepalen. Voor zijn ministers is het vervullen van hun taak bijna onmogelijk. Omdat Amin een hekel heeft aan geschreven tekst, zijn de ministers voor de beslissin gen van Amin afhankelijk van openbare toespraken, vaak van mededelingen van radio Oeganda. Veel van die beslissingen gaan over personen. „Geef hem een VIP-behandeling" betekent iemands doodvonnis, evenals ,3reng hem naar Malire". Rondreizende een heden van de „Openbare Veiligheidseenheid" zorgen dan voor de uitvoering. De voornaamste taak van de regering lijkt het om Amin, zijn familie en vrienden van voedsel, kleding en luxe te voorzien. Amin beschouwt de Bank van Oeganda als zijn privékas. In financieel opzicht is de chaos compleet. Na het gedwongen vertrek van de Aziaten uit Oeganda werden hun bedrijven in handen gesteld van mensen die Amin zijn gunsten moest verlenen, dus vaak ongeletterde officieren van het leger. Analfabeten kwamen in het bezit van grote meubelzaken, autobedrijven, textielwinkels en wer den soms fabelachtig rijk. De nieuwe eigenaar van een kledingzaak dacht dat de boordmaat van de overhemden de prijs aanduidde. Een nieuwe apo theek verkocht alle medicamenten aan wie er maar om vroeg. Niemand was bereid in zijn zaak te investeren. Ieder nam wat hij pakken kon, en wat in tientallen jaren was opgebouwd, was vaak in enkele weken verdwenen. Van zuivelbedrijven werd het melkvee geslacht, importfirma's verdwenen, in het land ontstond een groot gebrek aan zaken als zout en suiker, brood en kaas, auto's en onderdelen, huishoudelijke artikelen e.d. Amin zelf verrijkte zich buitensporig. Het duidelijkst uit de terreur zich in moorden op eenlingen maar ook op honderden tegelijk. De stamle den van Obote, de Langi's, kregen het zwaar te verduren, nadat Obote was afgezet. Maar ook ieder die om welke reden dan ook Amin onwelgevallig werd, kon zeker zijn van zijn dood als hij niet kon vluchten. De brief van de bisschoppen van dit jaar betekende de dood van aartsbisschop Loewoem. Mi nister Ondoga van buitenlandse zaken werd ontslagen terwijl hij een toespraak van Amin aanhoorde, en had toen al te lang met vluchten gewacht Hij werd op straat ontvoerd toen hij zijn dochter naar school bracht. Zijn beeldschone opvolgster, prinses Elisabeth Bagaya, speelde met haar leven door Amins avances af te wijzen. Amin had haar geprezen als veel intelligenter dan Kissinger, maar korte tijd later beschuldigde hij haar van sexueel wangedrag op het vliegveld Charles de Gaulle in Parijs. Zij vluchtte later naar Kenya. Kyemba, en velen met hem, vraagt zich af hoelang de terreur van Amin, die soms de waterkrachtcentra les langs de rivieren doet verstoppen van de lijken, nog zal duren. Demonstraties in het land zijn uitgeslo ten. Zelfs op vrouwen en kinderen wordt geschoten. Bovendien is het land zo vruchtbaar dat acute hon gersnood niet te verwachten is, hoe groot het gebrek aan bepaalde artikelen ook zal zijn. Een legercoup kan de oplossing brengen. Velen in het land, ook veel hoge militairen, zijn vaak door Amin vernederd en kunnen op wraak zinnen. Maar pas als de invoer van luxe goederen uit het buiten land, de cadeaus voor zijn trawanten, komt stil te liggen, maakt een dergelijke coup een goede kans. Zolang het Westen zorgt voor luxe, de Arabische landen voor geld en Oost-Europa voor wapens, üjkt de bende van Amin eenjreilig bestaan te hebben. Begin lijdt aan ontsteking van hartvlies TEL AVTV (AP) - De Israëli sche premier Begin heeft vol gens zijn arts dr. Shlomo Lania- do een lichte ontsteking van het vlies dat het hart omgeeft. De ziekte staat bekend als pericar ditis, en moet volgens de arts worden gezien 'als „een teken dat Begin geneest" van de zwa re hartaanval die hem in maart van dit haar heeft getroffen. In mei heeft Begin ook al pericar ditis gehad. Volgens dr. Laniado zal de Is raëlische premier binnen vier of vijf dagen het Ichilov ziekenhuis in Tel Aviv mogen verlaten. Hij werd vrijdag j.l. opgenomen. Saljoet krijgt waarschijnlijk bemanning MOSKOU (Rtr) Een Sovje* trussische ruimtevaartleider, Boris Petrov, heeft laten door schemeren dat het ruimtevaart stadion SaIjoet-6, dat vorige week is gelanceerd, wordt be mand. Hij noemde geen datum. Petrov is hoofd van de interna tionale afdeling van het Sovjet- ruimtevaartprogramma. Hij zei dat er na de lancering van een nieuw ruimtestation m een baan om de aarde een proefperiode nodig is. „Zoals u weet kan het station zowel zelfstandig werken als door piloten worden be stuurd". De lancering van de Saljoet-6 vorige week donderdag wekte in Moskou het vermoeden op dat de Russen ter gelegenheid van de 60ste verjaardag van de Rus sische revolutie, ofwel op de verjaardag van de Spoetnik vandaag iets spectaculairs op ruimtevaartgebied zouden gaan ondernemen. Sovjet-ruimte- vluchten worden echter altijd pas bekend gemaakt wanneer de lancering achter de rug is en de zaken goed gaan. Boefjes van 3 tot 7 jaar LONDEN (UPI) De ar men vol met brood, spek en boter, de haren in de war en met jam nog rond de lippen, zo trof de politie de jeugdigste bende van Lon den- aan, net nadat deze in de keuken van een kleuter school had ingebroken. De vijf rakkers, in leeftijd variërend van zeven tot drie jaar, moesten mee naar het bureau. Na een hartige toespraak van de politie leverde deze de boefjes bij hun ouders af. PORTSMOUTH (Reuter) - Het Nederlandse schip „Flyer" en het Britse „Kings Legend" de len na 6000 zeemijlen in de zeilrace rond de wereld de eer ste plaats. De „Flyer" van schipper-eige- naar Van Rietschoten en de „Kings Legend" zijn volgens de organisatoren in Portsmouth op een afstand van 600 zeemijlen van Kaapstad in Zuid-Afrika, alwaar de eerste van de in totaal vier etappes eindigt. De tweede Nederlandse deelne mer, schipper Dirk Nauta met het zeejacht Tielsa, neemt de twaalfde positie in. KARLSRUHE (AP) In het noorden van de Bondsrepubliek heeft de politie in zijn klop jacht op de ontvoerders van werkgeversvoorzitter Hanns Martin Sehleyer twee personen gearresteerd zo heeft het bu reau van de federale openbare aanklager bekend gemaakt. De twee, een man en een vrouw, werden zondagavond aan boord van een passagiers trein in hech tenis genomen. Sehleyer, die be halve zijn voorzitterschap van de Westduitse werkgeversorga nisatie nog een aantal andere Hess kandidaat Europese verkiezingen FUERTH (Reuter) Rudolf Hess, Hitiers voormalige rech terhand die sinds 1946 gevan gen zit in de Westberlijnse Spandau-gevangenis, is door een nieuwe rechtse partij in Beieren kandidaat gesteld in de komende verkiezingen voor een rechtstreeks gekozen Europees parlement. Het doel van die stunt is pressie uit te oefenen om Hess vrij te krijgen. De partij die Hess voor „Straatsburg" naar voren heeft geschoven is de „actiegroep voor een nationaal Europa". Zij wil vooral druk uitoefenen op de Sovjet-Unie, aangezien Mos kou zich als enige van het kwar tet grote mogendheden uit WO-2 tegen Hess' vrijlating blijft ver zetten. belangrijke functies bekleedt, werd een maand geleden ont voerd door terroristen die in ruil voor zijn vrijlating de in vrijheidstelling van elf van hun gevangen kameraden eisen. De westduitse regering voert via de bemiddeling van een Zwit serse advocaat in Genéve gehei me onderhandelingen met de ontvoerders. Goed ingelichte zegslieden in Karslruhe identificeerden de twee arrestanten als Volker Speitel en Rosemarie Priess. Speitel is de echtgenoot van de 25-jarige Angelika Speitel, die verdaoht wordt van medeplich tigheid aan de moorden op de Westduitse bankier Jürgen Pon- to en de federale aanklager Siegfried Buback. Angelika Speitel wordt ook in Nederland gezocht in verband met schiet partijen in Utrecht en Den Haag. Rosemarie Spiess is een voormalige medewerkster van de hamburgse advocaat Kurt Groenewold, die wegens zijn contacten met terroristen uit de Westduitse orde van advocaten is gestoten. De aanklachtenkamer van het hof van appel in Parijs, die maandag bijeen is gekomen om te beslissen of de voormalige Duitse advocaat Klaus Crois sant gevangen moet blijven of niet, heeft na drie uur beraad besloten volgende week maan dag opnieuw in zitting bijeen te komen. Croissant blijft in ieder geval tot dan gevangen. Croissant, die verdacht wordt van steun aan Baader-Meinhof- gevangenen, werd vrijdag in Pa rijs aangehouden. Incidenten in Rome bij begrafenis linkse strijder ROME (ANP) Na de begrafe nis van het militante lid van de extreem-linkse beweging „Lotta Continua" (voortdurende strijd) Walter Rossi is het gisteren in Rome, tot felle incidenten geko men. Groepen betogers vielen de bureaus aan van de neo-fas- cistische beweging MSI. Auto's werden in brand gestoken. Op roerpolitie vuurde traangasgra naten af om de duizenden beto gers te verspreiden. De 20-jarige Rossi werd vrijdag door neo-fascisten doodgescho ten, waarop er tijdens het week einde in heel Italië felle betogin gen ontstonden. Vier officieren uit Oeganda ontsnapt NAIROBI (AFP) - Vier Oegan- dese officieren die berecht zou den worden op beschuldiging van poging tot omverwerping van het bewind van president Idi Amin, zijn elf dagen gele den uit Oegandese gevangen schap ontsnapt. Ze zijn in Ke nia aangekomen. Na de ontsnapping had presi dent Amin besloten het hoofd van de geheime dienst, luite nant-kolonel Francis Itabuka, een andere functie te geven. Voorts werden tien leden van de geheime dienst gevangen geno men. Zij worden ondervraagd over de omstandigheden van de vlucht. Verschillende andere le den van de dienst zouden Oe ganda ontvlucht zijn. Margaret en .Valentino' De Britse pri- nes Margaret ontmoet dan- (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Ruim twee jaar na de plechtige ondertekening van een verklaring over veilig heid en samenwerking in Euro pa door vijfendertig staats hoofden en regeringsleiders uit Europa, de Verenigde Staten en Canada, zijn vandaag afgevaar digden van diezelfde 35 landen bijeengekomen in Belgrado om te zien wat ervan terechtgeko-* men is. Deze toetsingsbijeenkomst in de Joegoslavische hoofdstad Bel grado zal officieel tot 22 decem ber duren, maar iedereen houdt er nu al rekening mee dat er meer vergaderdagen nodig zul len zijn voordat men de dikke dossiers zal hebben behandeld. Europa, waaronder inbegrepen In verschillende besloten verga- het bevorderen van gezinsher- deringen zullen werkgroepen eniging staat centraal. Voorts overleg voeren over veiligheids- zijn er nog steeds veel moeilijk aspecten, de economische sa- heden bij de verspreiding van menwerking en de mensenrech- boeken, kranten en tijdschriften ten. en de werkomstandigheden van Vooral de 'vermenselijking' van journalisten en schrijvers. Twee kinderen ontvoerd Ontvoerders hebben gisteren weer tweemaal toegeslagen. In Geneve werd de vijfjarige Graziella Ortiz Patino, die tot de familie van de Boliviaanse tinmiljonair Antenor Patino behoort, gistermorgen met geweld, uit het huis van haar ou ders gehaald (links). In Turijn werd de kleinzoon van de voorzitter van de voetbalclub AC Turijn, de vierjarige Giorgio Garbe- ro, ontvoerd. De voorzitter van AC Turijn, Orfeo Pianelli, is een be kende industrieel. ser Rudolf Noerejef tij dens de ko ninklijke pre mière van de film Valenti no in een theater in Londen. Noerejev speelt de ti telrol in de film. Tussen hen beiden in Leslie Ca- ron, de vrou- welijke hoof drolspeel ster. De ba ten van de première wa ren voor het Londens fes tival ballet. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse minister van financiën Denis Healey voorspelt, dat het van nu af op nieuw beter zal gaan met de Britse levensstan daard. Hij verwacht ook, dat de werkloosheid zal dalen. „In de afgelopen twaalf maanden werd de strijd tegen de inflatie eindelijk gewonnen", ver klaarde hij op het Labour Congres in het nieuwe conferentie centrum van de Engelse badplaats Brighton dat dat negen miljoen pond gekost heeft. Minister Healy wil in de nabije toekomst lichte reflatiemaatregelen nemen, die volgens hem echt niet tot doel zullen hebben een kunstmatige hoog conjunctuur te veroorzaken omdat Groot-Brittan- nië nieuwe verkiezingen voor de boeg heeft. Hoe wel premier Callaghan nog tot in de herfst 1979 de tijd heeft om de Britten naar te stembus te roepen, heerst er op het Labour Congres in Brigh ton toch al een onvervalste elektorale atmosfeer. Minister Healy liet een kleine belastingverlaging doorschemeren, op voorwaarde dat de Bitse werk nemers gematigd blijven in hun looneisen, wat echter volgens de meeste waarnemers hoogst on waarschijnlijk is. De minister van financiën be zwoer de arbeiders vooral niet hoger dan tien procent te gaan. Het ontbreekt de Britse industrie trouwens aan het nodige geld om meer te kunnen betalen, ook al gaat het met de economie nu zo veel beter dan een jaar geleden. Denis Healy oogstte geen uitbundig succes. De meeste congresgangers bleven onbewogen. Na de minister van financiën kwamen enkele linkse vak bondsleiders aan de beurt, die geen blad voor de mond namen. Hoewel een reflatie van twee mil jard pond slechts 75000 extra arbeidsplaatsen zou opbrengen, spoorden zij de minderheidsregering aan niet zuinig te zijn op maatregelen om de inflatie ongedaan te maken. Talrijke sprekers eisten een alternatief economisch beleid en geen bezuiniging meer op de openbare uitgaven. NEW DELHI (AP) KPT) De voormalige premier van India, Indira Gandhi, die gisteren gearresteerd was, is vanmorgen na zestien uur in gevangenschap te hebben doorgebracht weer op vrije voeten gesteld. Zij was vanochtend voorgeleid voor de rechtbank, terwijl de politie met traangasgranaten de menigte die buiten het gerechtsgebouw demonstreerde probeerde te versprei den. De kreten van zowel voor- als tegenstanders van mevrouw Gandhi dreigden de argumenten van de aanklager en de plei dooien van de advocaten bijna te overstemmen. De advocaten vochten de juist- Ook voor de woning van pre heid van de arrestatie aan en mier Morarji Desai werd gede- waren van mening dat de voor- monstreerd. „Waar zijn jullie malige premier niet langer in handboeien" vroeg mevrouw arrest mocht worden gehouden. Gandhi toen de politie haar thuis kwam ophalen. Daarop werd geantwoord dat hand boeien niet nodig waren voor de beschuldiging van corruptie waarvoor zij gearresteerd werd. Mevrouw Gandhi werd gearres teerd omdat zij haar functie van premier had gebruikt „voor het zich toeëigenen van jeeps van particuliere firma's voor haar en haar partij tijdens de verkie zingscampagne van maart", al dus een woordvoerder van de politie. Mevrouw Gandhi verklaarde te hebben getracht het volk en het land zo goed mogeüjk te dienen. „Het doet er niet toe welke be schuldiging tegen mij wordt in gebracht, deze arrestatie is een politieke. Zij is bedoeld om mij ervan te weerhouden naar het volk te gaan. Het is een poging mij in de ogen van het volk en van de wereld in diskrediet te brengen". Met oud-premier Gandhi wer den vier van haar voormalige ministers gearresteerd, van wie er een op borgtocht werd vrijge laten. Ook zij worden beschul digd van corruptie. De arrestatie van mevrouw Gandhi bracht veel opschud ding teweeg. Bij haar huis in het centrum van nieuw Delhi deden zich chaotische tonelen voor. Een paar duizend aanhangers zongen pro-Gandhileuzen. Som mige aanhangers probeerden het pclitiekonvooi dat mevrouw Gandhi escorteerde te versto- Mevrouw Indira Gandhi wordt, omringd door politiefunc tionarissen, weggeleid uit haar woning.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7