,HUP CLUB'NAM DOOR HET DOLLE AFSCHEID VAN ZWEMSEIZOEN '77 Gemengd koor ,Sancta Maria' maakt grammofoonplaat rond 10-jarig bestaan Zoeterwoude blijft zich bekijken via prentenboeken AVANTI GAAT BOMEN VEILEN Leiderdorpse begroting toont gat van bijna 1,3 miljoen Snelle reconstructie Leidseweg-Noord nodig STAD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 4 OKTOBER 1977 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Zoals elk ordentelijk niet overdekt zwembad in den lande trok ook het bad Poelmeer in Oegstgeest vrij dagmorgen 30 september de stop uit de afvoer. Het buitenseizoen 1977 zat er weer op; het water hoeft niet meer ververst en op tempera tuur gehouden te worden, want de kouwelijke elementen staan voor de deur. In het geval van „Poel meer" was de sluiting van het bui tenbad aanleiding voor enkele tien tallen vrouwen, er een „party" van te komen maken. De dames waren leden van de intimere kring bekend staande „Hup Club", doorgewinter de zwemsters onder wie een ijzersterke kern van 65-plussers die maandenlang iedere ochtend het leven weer onder ogen durfden te zien met een ferme duik in het diepe. Die duikerij volhouden van 1 april tot 1 oktober noem ik een prestatie van de bovenste plank en inderdaad, niet zelden wérd het bassin benaderd vanaf „de hoge". Dat is nu even verleden tijd, tot 1 april 1978. „Coach" To Vlasveld, uit Voor hout, staat eigenlijk alweer te trappelen om te kunnen beginnen. „Maar we heb ben het vrijdagmorgen wel erg leuk gehad met elkaar." De Hup Club was er met spandoeken vol wensen. Ik no teerde de quintessens van derzelver in houd: „We willen er een trapje bij, want de oudere dames kunnen niet zo gemak kelijk op de rand wippen." En dan nog: „We willen trap en randen van het zwembad geëgaliseerd hebben, want het is anders zo ruw" en „Wij wensen spoe dig een overdekt bad" (kom nou, da mes, jullie waren zo flink...) en tenslotte: „Wij groeten u heer Rompers, tot 1978". Heer Rompers is de directeur van Poel meer en sinds vrijdag tevens ere-lid van de Hup Club, die de laatste zwemdag gecostumeerd en in optocht uitluidde, achter de clubvlag aan: rood, wit en blauw met een eend erop en verschillen de stickers als benadrukking van het opgeluchte karakter dat de club sedert de oprichting in 1972 siert. De Hup Club-ers hadden zich allerzon derlingst uitgedost. Als majorette bij voorbeeld, of als baby in een kinderwa gen met verpleegster en in nog veel meer andere vermommingen. Het clu blied vol Hup-kreten werd aangeheven en met spreekkoren werd de heer Rom pers opgezocht want die moest be schermheer worden. Heer Rompers werd „graag, vreselijk leuk" bescher mer van de Hup Club. Hij kreeg een medaille, een petitie met eisen en een fles „vochtrijk nat", zoals To Vlasveld het uitdrukte. Mevrouw V.d. Horst uit Warmond werd onder tranen benoemd tot „Sportvrouw 77", 77" want mevrouw V.d. Horst, 69 jaar, pres teert dingen „die asm het ongelooflijke grenzen", aldus de motivering. De da mes gingen vervolgens, door het dolle, gecostumeerd zwemmen en deden aan .Parachute springen" met paraplu's vanaf de hoge. Op het droge werden nog eens de bloemetjes buiten gezet. De Hup Club gaat nooit verloren. Geen, alledaagse gebeurtenis is de geboorte van een spring bok, zoals onlangs in het Die renpark Wassenaar. Spring- bokken bewonen namelijk he te, dorre woestijnsteppen van Zuid-Afrika en het is daarom tegen alle verwachtingen in, dat zij zich in ons kikkerland zouden thuisvoelen. De jonge spruit van het springbokke- nechtpaar in Wassenaar is echter het levend bewijs dat deze diersoort ook best tevre den is met onze zonnewarmte, hoewel menige Nederlander daar weieens anders over zal Springbok geboren in Dierenpark Wassenaar denken. De naam springbok is nogal misleidend, want met HAZERSWOUDE Ta feltennisvereniging Avanti houdt aanstaande donderdagavond vanaf 20.00 uur een grote bo- menveiling voor hande laars en kwekers in het clubgebouw aan de Sportparklaan te Hazers- woude-dorp. Driehon derd artikelen, aan de vereniging geschonken bomen en planten, zullen dan bij opbod worden verkocht. Veilingmeester is de Boskoper Piet Both. Twee maal eerder zette Avanti een soortgelijke veiling op touw. Toen werden respectievelijk 18.000,— en 23.000,— geïnd ten behoeve van de kas van de vereniging. Vrijdagmiddag zal het bestuur van Avanti ten aanhoren van een vertegenwoordiging van het college van b. en w. en van leden van de commissie planolo gie een mondelinge toelichting geven op het schriftelijke be zwaar dat is ingediend tegen het ontwerp-bestemmingsplan be drijfsterrein Katjesweg. Avanti vindt dat ze in de toekomst door de vestiging van het industrie terrein in de nabijheid van haar clubgebouw wordt belemmerd in de uitvoering van de (recrea- tieve)sport WONINGBOUW BLIJFT ACHTER BIJ PROGNOSES LEIDERDORP Alle optimistische ver wachtingen ten spijt zal de begroting van de gemeente Leiderdorp voor het volgend jaar een tekort vertonen van 1.290.000,—. Dit in tegenstelling tot een verwacht over schot van 16.000,— volgens de budget prognose voortvloeiende uit het in Leider dorp gehanteerde systeem van integrale beleidsplanning. Het tekort wordt nog opvallender tegen de achtergrond van de verwachtingen die er bestonden bij de aanbieding van. de begro ting voor het jaar 1977, toen nog rekening werd gehouden met een batig saldo van omstreeks één miljoen gulden. Ook dit jaar is er een tekort van 785.000,—, waarop nog 100.000,zal worden bezuinigd. Het colle ge van B. en W. bericht thans aan de raad, dat de oorzaak van de tegenvallende progno ses een gevolg is van een vertraging in de woningbouwproduktie, waardoor het aantal inwoners per 1 januari 1978 niét boven de 20.000 zal stijgen. Aangenomen werd dat dit jaar een aantal van 846 nieuwe woningen zou gereed komen. Het aantal woningen zou daardoor per 1 januari 1978 komen op 6520. Gerekend met een gemiddelde woningbezetting van 3.13 werd het aantal inwoners geschat op 20.473. Er is echter twijfel gerezen omtrent de gemaakte schattingen. Nadere berekeningen hebben aangetoond dat het meer reëel is te veronderstellen, dat in 1977 geen 846 doch slechts 286 woningen gereed komen. Dien overeenkomstig wordt gerekend met een inwonertal van 19.000. Voor het gemeentebe stuur betekent dit een ernstige financiële strop, omdat de uitkeringen uit het gemeen tefonds onder meer op het aantal inwoners is gebaseerd. Het college van B. W. tilt overigens niet zo zwaar aan het te verwachten tekort. Bij een totaal aan uitgaven van ruim 35,5 mil joen, wordt een afwijking van circa 1,5% redelijk en aanvaardbaar geacht. De begro tingsbehandeling in de Leiderdorpse raad zal medio december worden gehouden. VOORSCHOTEN De Kon- taktgroep Leidseweg-Noord heeft een brief geschreven naar de gemeenteraad van Voorscho ten over de verkeerssituatie Leidseweg-Noord. Leidseweg- Noord is de vroegere provincia- leweg die loopt van De Vink naar De Zilverfabriek. Onlangs werd een hoorzitting gehouden voor de bewoners van deze weg en kwamen de tekeningen ter tafel, die van deze weg een behoorlijk veilige weg moet maken. De Kontaktgroep heeft tijdens deze hoorzitting zich groten deels aangesloten bij de visie van het Voorschotense gemeen tebestuur. Die visie is een weg met voet- en fietspaden, de breedte van de autoweg wordt zodanig dat inhalen gewoon niet mogelijk is. Uitgegaan werd van het gegeven dat de reconstructie van deze weg zou moeten ge schieden zonder de voortuinen aan te tasten. BEWONERS VOORSCHOTEN: De Kontaktgroep Leidseweg- Noord schrijft naar de gemeen teraad dat de inspraak er wel geweest is, maar de uitvoering van de plannen te lang op zich laat wachten. Reeds op 5 decem ber 1975 schreef het college van b. en w. bij een voorbereidings krediet tot de gemeenteraad: „De verkeersintensiteit en daar door de verkeersonveiligheid op de Leidseweg-Noord neemt, zoals u bekend is, steeds grotere vormen aan. Het is dan ook niet te verwonderen, dat ook van de zijde van de bewoners aange drongen wordt op het nemen van maatregelen". Thans twee jaar later menen de bewoners te mogen konstateren dat er vrij wel niets is gebeurd, terwijl bo vendien de reconstructie van de Leidseweg-Noord wordt opge hangen aan een provinciale sub- Inderdaad is binnen de gemeen teraad aangedrongen op provin ciale subsidie. Leidseweg-Noord werd door de provincie afgesto ten omdat de sgn. „Leidse Baan" de nieuwe provinciale- weg zou worden en bovendien kan de Leidseweg-Noord geheel bebouwd moeilijk anders meer gezien worden als een gemeen telijke weg binnen de bebouwde kom. De Leidse Baan is in de ijskast gegaan en ondanks de bebouwing heeft de Leidseweg nog steeds dezelfde funktie, waardoor het gemeentebestuur meent aanspraak te kunnen ma ken op provinciale subsidie. Ambtelijke molens malen lang zaam en zeker te langzaam voor de bewoners van de Leidseweg- Noord. Zij willen in hun brief dat de reconstructie direkt ter hand wordt genomen, het ge deelte tussen de Trompweg (be gin Noord-Hofland) en de Piet Heynlaan (inrit naar Noord-Ho fland) overwijld gesloten wordt voor vrachtverkeer. Daarnaast willen zij het aanbrengen van de toegezegde verkeerslichten bij de Trompweg met een „groen- stelling" voor de Trompweg. Het gesloten verklaren voor vrachtverkeer komt voort uit de thans gebezigde sluiproute door het vrachtverkeer Tien jaar gemengd koor „Sancta Ma ria" betekent tien jaar klankvolle, on dersteunende bijdrage aan het zondag se kerkelijke leven in de kapel van de psychiatrische inrichting „Sancta Ma ria" in Noordwijkerhout. Het bekent ook tien jaar lang intens muzikaal ple zier en het uitdragen van een stuk cultuur voor ongeveer zestig inwoners van Noord wijkerhout, Voorhout, Sas- senheim, en zelfs Leiden en een aantal personeelsleden. Van al die vruchten en verworvenheden mocht bij het twee de lustrum van het gemengd koor best wel eens een proeve naar buiten gele verd worden. Dat is het afgelopen weekeinde dan ook gebeurd. Urenlang was men paraat voor plaatopnamen. Zaterdagmiddag was het koor druk doende met het Leids Kamerorkest, waaronder leden van het Leids Toon kunstorkest, om bijvoorbeeld werken van Mozart, Haydn, Gallus en Marcello in de groeven te krijgen, althans voor lopig op de banden die de firma EMI uit Heemstede heeft gemaakt. werking van de Harmonie „St. Jeanne d'Arc" uit Noordwijkerhout. Beide keren stond het geheel onder leiding van Willem Jan van Geldre, die niet alleen de leiding van het koor heeft maar ook nog eens in het dagelijks leven hoofd van de muziek-therapie op Sancta Maria is. Willem Jan van Geldre: „Sinds tien jaar is het de taak van ons koor, de zondagse diensten in de kapel op te luisteren. Daarbij wordt vrij veel aandacht besteed aan onder andere de bevordering van de zang in de volkstaal, ik zou zeggen: de „functionele" muziek, waarnaast ook de „aankle ding" door meerstemmige liederen de nodige zorg krijgt. Een keer of zes per jaar kennen wij hoogtepunten; dan werken we met orkestbegelei ding, omdat we als koor ook dragers willen zijn van culturele rijkdom." Op de grammofoonplaat die „Sancta Maria" heeft gemaakt en in januari '78 wordt uitge bracht, staat een keur aan repertoirestukken die in de afgelopen tien jaar een brok geestelijk bezit van het koor zijn geworden. Vooral afgelopen zondag bleek, dat de patiënten het samenzingen en het betrokken zijn bij deze vrij unieke gang van zaken bijzonder op prijs hebben gesteld. Leider Van Geldre verwacht zonder meer, dat de plaats straks erg zal aanslaan bij alle betrok kenen, kennissen, vrienden en magen; „ook de anthousiaste medewerking van orkestleden en de mensen van de Harmonie, die steeds weer graag hun krachten inzetten, staat borg voor een muzi kaal document met een meer dan oppervlakkige waarde." Een aantal jaren geleden maakte de uitgave van „Oude prentkaarten vertellen over Zoeter woude Dorp/Rijndijk en Stompwijk" furore binnen de inheemse gemeenschap van de ge meente onder de rook van Leiden. Die oude prenten en prentbriefkaarten vertelden dingen die de meesten alweer zowat vergeten waren maar opeens het geheugen kwamen opfrissen. In een mum was de oplage bijna uitgeput. Jac. Dorrepaal sinds overleden had succes van zijn werk in 1971 en de verspreiders, Repro-Holland, te Alphen, en de fa. B. P. M. van Leeuwen, Zoeterwoude, mochten ook niet klagen. Misschien daarom al, dat die firma Van Leeuwen het uitbrengen van deel 2 een „grandioos idee" noemt. Het is namelijk gebleken, dat er nog veel meer oude aangezichtskaarten over Zoeterwoude beschikbaar zijn. Bovendien werden tijdens de vie ring van „Zoeterwoude 700 jaar" zo veel aardige kieken van vaak prima kwaliteit gemaakt, dat een vreedzaam samengaan van oude prenten en gewel dige „700 jaarfoto's" in één plaatjesboek best te realiseren viel. „Daarom", zo vertelt „opzetter" Ben van Leeuwen, „is er in deel 2 van „Oude prentkaarten vertellen over Zoeterwoude", ruimte voor zowel „oude beel den" als voor foto's die de unieke sfeer van de feestviering van een paar maanden geleden hebben vastgelegd". Een documentatie dus over oud en nieuw die weer verlekkerend gaat werken. De inzen dingen voor het nieuwste Zoeterwoudse prenten boek (ook het „familieportret 700 jaar Zoeterwoude" men weet wel: 700 jaar en nog zo groen als gras, sloeg in als een feestelijke bom) zijn inmiddels binnen. Zaterdag boog een jury, onder leiding van burge meester J. A. Detmers, zich over de verzamelde collectie. De jury die het niet moeilijk heeft gehad, moet nog geboren worden en ook deze keer werd gewikt en gewogen en geselecteerd. Ook deze jury kwam er tenslotte uit, alvorens met enige hoofdpijn naar huis terug te keren. Ongeveer twintig van de meest sfeervolle plaatjes lagen op tafel, blootgesteld aan de deskundigheid van de jury die op de been bleef met brokken speculaas, ter beschikking ge steld door Zoeterwoudes eerste burgeres. Ook de drie prijswinnaars zijn bekend. Maar daar vertel ik verder niets over. Op 11 november a.s. zal Zoeterwoude zichzelf weer- eens kunnen bekijken. Ik durf voorspellen, dat burgemeester Detmers gelijk krijgt. Die zei, moet u weten (terwijl hij op het punt stond een brokstuk van een ouwe vrijster te verorberen): „deel drie zie ik ook nog wel zitten, nietwaar, meneer Van Leeu wen?" bokken hebben deze ranke an tilopen, die vanwege hun gra tie en snelheid tot de gazellen worden gerekend, hoege naamd niets gemeen, maar in Zuid-Afrika noemt men nu eenmaal elke antiloop eenvou digweg bok. De jonge spring bok deed reeds enkele minu ten na de geboorte pogingen om te gaan staan. Waren zijn eerste stappen nog wat wan kel, momenteel kan ook hij bijzonder snel uit de voeten komen en dartelt met grote (springjbokkesprongen achter zijn vader en moeder aan.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5