BEDRIJVEN DIE HUN UCHÏ OPSTEKEN OVER ENERGIEBESPARING KRUGEN TOT F1.000.- VAN DE ADVIESKOSTEN VERGOED. KNGV: met onbekende Rus Popov Eversteijn uitblinker in Odeon Renault 20 TS „oud" en toch splinternieuw Vooreen gezonde balans. Verstandig met energie. Nastase: in 1978 geen Davis Cup Tips Duindigt AUTO GRAMMEN WEGWIJS 71SP0RT LEIDSE COURANT TNSDAG 4 OKTOBER 1977 PAGINA 13 'N Tweekamp tussen Timman-Spasski DEN HAAG De oud-wereld kampioen schaken, de Rus Bo ris Spasski, aai van 10 tot 18 oktober in een tweekamp uitko men tegen de Nederlander Jan Timman. De zes partijen wor den in Amsterdam gespeeld. Voor grootmeester Boris Spass ki is dit een laatste voorberei ding op de finalematch van het kandidatentoernooi om het we reldkampioenschap, die hij vol gende maand in Joego Slavië tegen zijn gevluchte landgenoot Kortsjnoj speelt. De winnaar van deze tweekamp komt in 1978 uit tegen wereldkampioen Karpov met als inzet de titel. Ina Schwarzk'achel naar Nw-Zeeland DEN HAAG Nederlands eer ste, maar thans niet meer enige, vrouwelijke beroepsjockey, Ina Schwarxkkchel, heeft een uitno diging ontvangen om enkele weken op de renbanen van Nieuw-Zeeland te komen rij den. Ook haar Duitse vrouwelijke collega, Gisela Herzog kreeg de ze invitatie. In de tweede helft van deze maand vertrekken zij naar Nieuw-Zeeland. De twee dames zullen op vier banen rij den. In Nieuw-Zeeland is voor hen dispensatie gekregen, om dat men daar geen vrouwen in de rensport toestaat. Investeren in energiebesparende maatregelen is in veel gevallen een gezonde zaak. U wilt best, maar de vraag is hoe? Welke maatregelen? En hoe te beginnen? En waarmee? Om u te helpen een goed antwoord op die vragen te vinden heeft de minister van Economische Zaken een regeling in het leven geroepen die u een duwtje in de rug geeft. Die regeling luidt als volgt. Als een Dit is een publikatie van het ministerie van Economische Zaken. ondernemer zich wil laten adviseren over energiebesparing binnen zijn bedrijf, kan hij een subsidie ontvangen die de helft be draagt van de advieskosten.tot een maxi mum van f1.000,-. Als voorwaarden voor de Sub sidie wordt o.a. gesteld dat het advies, moet worden uitgebracht door een onafhankelijke erkende adviseur, en dat desubsidie wordt verleendvoordaf de opdracht aan de externe adviseur wordt ge geven. De SVEN, belast met het uitvoeren van deze regeling,verstrekt zowel de aanvraagfor mulieren als een li>st van erkende adviseurs en een rapportageformulier Wie dus meer wil weten over deze regeling, of over andere zaken aangaandeenergiebesparing, zoals subsidie op de besparingsmaatregelen zelf, kan schrijven aan: SVEN, Postbus 503. 7300AM Apeldoorn.Of bellenftel.055-410141. NIEUWE TRAINER DAMES-TURNPLOEG UTRECHT Joeri Popov, een 39-jarige Rus, die in Nederland volslagen onbe kend is, wordt de nieuwe trainer van de nationale damesturnploeg. Wanneer hij deze maand naar Nederland komt met een Russisch team, dat demonstra ties gaat geven, zal het KNGV voor het eerst met hem kennis maken. Inmiddels ligt een tweejarig contract (ingangsda tum 1 november) met mogelijkheden voor verlenging op bet bondsbureau te wachten op ondertekening. Tien maan den na het vertrek van Eva Bartha heeft de damestop een nieuwe leider. Het KNGV is van plan met Popov, na herentrainer Albert Asarjan de tweede Russische trainer in dienst van het KNGB, een andere koers te gaan varen. Er zal niet naar één bepaald evenement worden toegewerkt, maar meer op langere termij nen worden gedacht. De recente moeilijkheden bij het herenturnen, waar de een na de ander de centrale training verliet, ligt onder meer ten grond slag aan die beleidsvisie. De wereldkampioen schappen van volgend jaar hoeven nog geen ge weldige resultaten op te leveren en ook de Olympi sche Spelen van Moskou zijn niet het sluitstuk. Met name de B-selectie, die in voorgaande jaren werd verwaarloosd, krijgt meer aandacht Ook wordt er een sub-A-top ingesteld met zes meisjes, die, door welke omstandigheid dan ook, niet door de week op Papendal kunnen of willen trainen. Het gaat hier om Ingrid en Monique Bolleboom, Liesbeth Lengkeek, Inge Wulz, Ria Hoogendoorn (allen Pro Patria) en Carla Braan (St Mauritius). In de weekeinden zullen zij aan de centrale trainingen deelnemen onder leiding van Hans van Zetten, die zijn functie van trainer bij Pro Patria neerlegt Nadat onderhandelingen met de Hongaar John Herb waren mislukt, is het KNGV bij de aanstel ling van Popov volledig blind gevaren op Joeri Titov, zowel voorzitter van de Russische bond als van de internationale federatie (FIG). De persoon lijke vriend van directeur Wim de Wolf raadde deze 'meester in de sport', met een functie in het leger, aan. Het KNGV ging er bovendien van uit, dat Rusland zijn reputatie op het spel zet als het land een inferieure trainer stuurt. Van Popov is wel bekend geworden, dat hij gespe cialiseerd is in acrobatische onderdelen. En juist daarop heeft het Nederlandse damestumen inter nationaal een flinke achterstand. Met de aanstel ling van de turnleraar lichamelijke opvoeding in Moskou, kwam een einde aan de wrevel, die was ontstaan tussen bondsbestuur en afdelingsbestuur keurturnen dames. Reden voor die spanning was het zo lang uitblijven van de naam van Bartha's opvolger. Als Popov over enige maanden meer is dan een naam, kan hij beginnen aan de taak het Neder landse damestumen terug te brengen naar onge veer de tiende plaats op de wereldranglijst Want hoe of wanneer dan ook, prestaties worden door het KNGV wel degelijk van hem geëist. DICK HOFLAND llie Nastase: ontoelaatbaar gedrag. LONDEN,- De Roemeense tennisser llie Nastase is uitgesloten van het toernooi om de Davis Cup in 1978 vanwege zijn gedrag in de Davis Cup Wedstrijd Roemenië - Groot Brittanië, die in juni dit jaar in Boekarest gespeeld werd. Dit is gisteren in Londen door het organisatiecomité van het Davis Cup Toernooi bekendgemaakt De klacht over het gedrag van Nastase tijdens de Davis Cup-wedstrijd was door de aanvoerder van het Britse team, Paul Hutchins, bij het organisatiecomité ingediend. Niet alleen de aanvoerder van het Britse Davis Cupteam, had geklaagd over het gedrag van Nastase. Ook de Spaanse scheids rechter Jaime Bartroli had een klacht ingediend. Volgerts Bartroli had de Roemeen zich tijdens de wedstrijd bediend van „vulgair taalgebruik". Ook zou Nastase „onbeschofte gebaren met de vin gers" naar het publiek gemaakt hebben. De Spaanse scheidsrechter karakteriseerde de wedstrijd Roeme nië—Groot Brittannië als „zeer spannend" en hij vertelde het comité dat Nastase door het provoceren van de Britse tennisser David Lloyd de aanleiding was van een incident in de tweede set van het dubbelspel tussen Nastase-Tiriac en John en David Lloyd. David Gray, de secretaris van het organisatiecomité van de Davis- club, gaf in een verklaring over de uitsluiting van Nastase als reden dat „Nastase door zijn gedrag de wedstrijd en de tennissport in diskrediet heeft gebracht". DEN HAAG Zeven draverij en en drie rennen staan woens dagmiddag op het programma van de Wassenaars* renbaan Duindigt. De eerste start is om half twee. Onze tips: SCHEEMDAPRIJS: Pon Manza, OU V en Partner. SCHOONHOVENPRUS: Plenty Speed, Magnifique en Orson Anjo SCHIEDAMPR1JS. Ricky Moore. Ruby del Sol en Roldy W. LEERLINGKAMPIOENSCHAP: Nazgul Ambiles, O Bento en Milo. SCHOKLANDPRIJS: Otavi, Orp heus en Nino Song. SCHAGENPRUS: Nathan Olivier. Lola Hollandia en Ludwin S. Scbooriprijs: Posthuma K, Paco D en Ona Kid. PERNODPRLIS: Feuerstar. Pfalzta ler en Raldo. MOBLER LASTPRUS: Esther. Ar tois en Moortje. LYMP CREATCREPRUS: Mar got. Une de Roi en D Huisjes naar Post ALMELO Jan Huisjes heeft gisteren een contract getekend bij Tc-Raleigh, de unieker ploeg van Peter Post. De Almelose neo-prof, die in de vijf maanden dat hij als be roepsrenner heeft gereden, een voortreffelijke indruk achterliet, zal op 1 januari bij zijn nieuwe werkgever in dienst treden. ROTTERDAM Slechts één bokspartij was gisteravond in gebouw Odeon in Rotterdam het aankijken meer dan waard. Het was alleen jammer dat juist deze partij niet uitgebokst kon worden. De pupil van Theo Huizenaar, Cor Ever steijn: „Het ging net zo lekker. Ik be grijp niet hoe Arie van Helden plotse ling die wenkbrauwblessure kreeg. Wat een pech voor die jongen. Ook Arie van Helden, duidelijk de min dere van Cor Eversteijn, kon niet over zijn blessure uit „Plotseling was mijn wenkbrauw kapot. De heb er geen stoot op gehad". Het grote raadsel in een uitstekend gevuld Odeon was de wenk brauw van Arie van Helden. En zo kwam het dat deze partij maar twee ronden duurde. Winnaar Eversteijn dreigde bij herhaling met zijn rechtse, maar zette de aanval steeds in met zijn eveneens uitstekende linkse, die bij Arie van Helden (Bredase Ring) steeds door kwam. Van Helden moest het hoofdzake lijk hebben van een enkele counter. De stijlprijs was, ondanks die twee ronden, voor Cor Eversteijn. De tweede A-partij van de avond was de revanche tussen Wim Ra dings (De Haan, Schiedam) en René Rutten (Gemertse BC). Enkele weken geleden had de Schie- damse halfzwaargewicht gewonnen in zijn eigen woonplaats. Maar volgens ve len was deze uitslag aanvechtbaar. Rut ten maakte dan ook nu duidelijk dat zijn verliespartij een vergissing is geweest. Hij zegevierde in een matig gevecht op punten. In de laatste ronde verhoogde Radings het tempo wel, maar een behoor lijke stoot kon hij niet plaatsen. René Rutten was de bokser met meer techniek en bovendien is hij niet zo onbesuisd als zijn tegenstander. Voor de rest was het een droevige boks avond in Rotterdam. Eén gelukkig mens kwam er zeker uit de ring. Wim Lode- wijks sloeg zijn tegenstander neer met een linkse hoek, maar werd toch verlie zer. Hij werd gedikwalificeerd omdat hij de stoot bij Hazelhof plaatste toen de scheidsrechter al „stop" had geroepen. De overige uitslagen: Nieuwelingen( middenge wicht W. v.d. Weide (Verkade, Westland) wint met K.O. in de derde ronde van P. Dumaint. (Dekker, Driebergen); welter G. v.d. Besselaar (Gem. B.C.) w.o.p. van K. den Haan (Huize naar); halfzwaargewicht G. v. Voorden (De Haan Schiedam) wint door K.O. in de eerste ronde van J. Hessels (Huizenaar); halfzw; ------ w - naar) onbeslist tegen fteth (De Haan). wicht J. Visser (Dekker) w.o.p. van Van Ber^eï (Verkade); halfzwaargewicht L Hessels (Huize- C-Klasse: halfzwaargewicht A. Boetelaar (Uem. B.C.) winnaar door opgave in de derde ronde van C. Sar (B.V.-Westland); lichtgewicht R Franken (Bredase Ring) wint door K.O. in de tweede ronde van H. Esaias (Huizenaar). ARTHUR VAN RIJSWIJK Niet nieuw en toch splinternieuw. Deze ietwat tegenstrijdige karakteristiek slaat op de 20 TS, het model dat Re nault aan de 20-30 serie toevoegde voor het modeljaar 1978. En uiteraard voor de daarop volgende jaren. Zoals bekend „loopt" de R 20 al enige tijd. Eind 1975 verscheen dit model voor het eerst op de Franse wegen. Ruim een half jaar later konden de Nederlanders kennis maken met de R 20, voorzien van een 1647 cc (90 DIN pk) motor. Het nieuwe aan de R 20 TS is op het eerste oog niet te zien, want het ligt goed verborgen, namelijk onder de motor- Renault ontwikkelde in eigen beheer voor de 20 TS een watergekoelde vierci- linder krachtbron in lijn met een door een tandriem aangedreven bovenliggen de nokkenas. De motor wordt gemaakt in de fabriek te Douvrin, waar ook de zescilinders voor de R 30 en de 604 van Peugeot vandaan komen. Het hoeft geen verbazing te wekken indien de binnenkort te verwachten Peugeot 405 dezelfde motor krijgt als de R 20 TS. Er is echter nog iets geheel nieuws aan de R 20 TS: De auto is standaard voorzien van een bijzonder precieze •stuurbekrachtiging, die het rijden (stu ren) in deze auto tot een onverdeeld genoegen maakt. De prestaties van de R 20 TS liggen waarneembaar op een hoger niveau dan die van de R 20 TL. Op zich niet verbazingwekkend want de 20 TS heeft met een 1995 cc motor (110 DIN pk) 20 „paardekrachten" meer in huis dan zijn voorganger. De topsnelheid van de R 20 TS ligt net onder de 170 km per uur. Waarschijnlijk had er meer in gezeten maar hebben de constructeurs terwille van de zuinigheid opzettelijk deze top als uitgangspunten gekozen. Gezien de afmetingen van de wagen Gengte 4.53 m., gewicht 1282 kg) blijft de consump tie van de voorgeschreven super-benzi- ne binnen de grenzen van het redelijke. Bij normaal gebruik ligt dat zo rond de 1 op 9 tot 1 op 10. Het weggedrag van de R 20 TS verdient een zeer ruime voldoende. Oneffenhe den in het wegdek worden „ongezien" meegenomen dankzij de prima vering. Zowel op de rechte weg als in bochten blijft de R 20 TS op koers liggen. Zoals te doen gebruikelijk bij Renault, ook de R 20 TS wordt op de voorwielen aange dreven Die voorwielen zijn voorzien van schijfremmen, achter zijn trommel - remmen gemonteerd. Op het dashboard een waarschuwingslampje voor re'm- drukverlies of eventueel versleten schij- fremblokken. De R 20 TS biedt plaats aan vijf volwas senen. Voorin vorstelijke stoelen, ach terin een ruim bemeten bank.. Indien nodig kunnen alle passagiers flink wat bagage meenemen want de ruimte waarin koffers en tassen moeten wor den opgeborgen is erg groot via een grote achterdeur heel gemakkelijk te bereiken. Reist men maar met zijn tweeën dan kan de achterbank geheel worden opgeklapt. Uiteraard, zou je haast zeggen, beschikt de R 20 TS over zaken als ruitewissers met twee snelheden, elektrische ruite- sproeier, elektrische achterruitverwar ming, hoofdsteunen op de stoelen, drie- punts gordels (oprol), mistachterlichten, toerenteller, elektrisch te bedienen rui ten voor en een centraal vergrendelsys- teem van de deuren. Conclusie: De R 20 TS is een (zeer) aantrekkelijke nieuwe aanbieding in de met concurrenten sterk bezette top van de middenklasse. Gezien de kwaliteit van de R 20 TS (ruim interieur, comple te uitrusting en prima prestaties bij een sober verbruik) is de prijs van 23.950 alleszins redelijk. Wie dat bedrag te hoog vindt kan bij Renault toch nog wel terecht, want de R 20 TL kost thans 20.300 gulden en de R 20 GTL 22.800 gulden. Het is heel goed mogelijk dat de R 20 TS juist voor beide laatst genoemde modellen de grootste concur rent zal blijken te zijn. En verder voor bijvoorbeeld Audi 100, Citroën CX 2000, Ford Granada, Opel Rekord en BMW Honda, dat een snelle op mars in ons land maakt met zijn Civic en Accord heeft voor de '78-modellen enkele veranderingen aangebracht De voornaamste is uitbreiding van de Civic 1200 met een vijfdeurs model. Het motor vermogen is iets vergroot, evenals de wielbasis. Ook grill, motorkap en bumpers zijn ge wijzigd. Binnenin is de uitrus ting vervolmaakt. Er zijn van af '73 nu 1.300.000 Civics ver kocht. Ook de jonge Accord is al, gewijzigd: opvouwbare hoe- denplank, mistachterlicht, ha logeen koplampen en staalgor- del radiaalbanden. Wie last heeft van de zon in de auto zou het eens kun nen proberen met een filter- gordijn bestaande uit dun pvc- doek met perforaties.Het weerkaatst de zonnestralen en filtert het indringende licht zonder het zicht te bemoeilij- ken. Er zijn nieuwe modellen op de markt van het merk Filtravedo (importeur; Mupro bv te Delft) in alle breedten en dus voor alle achterruiten en zijruiten geschikt. Er is ook een mini-oprolgordijn voor zij ruiten te koop. 9 In Frankfurt was voor de eerste maal de nieuwe Mitsu bishi Sapporo Coupé te zien, gebouwd op basis van de Ga lant Sigma modellen. Er zijn uitvoeringen met 1600 cc en met 2000 CC motor. De Sappo ro zal echter pas begin vol gend jaar in ons land te leve ren zijn en de prijs komt dan waarschijnlijk ruim boven de 20.000 gulden. Op de Italiaanse autowegen mag 130 in plaats van 120 km/u worden gereden. Op de overige wegen buiten de be bouwde kom blijft het 100 km. De 130 km-grens geldt echter niet voor alle wagens. Auto's tot 500 cc mogen op de auto wegen niet sneller dan 90 km en tot 800 cc niet harder dan 110. Kort geleden zijn de geldboe tes voor te hard rijden in Italië drastisch verhoogd. Rempedaal 450.000 keer ingetrapt Laten we aannemen dat u een auto uit de kleine midden klasse heeft en dat u er hon derdduizend kilometer mee heeft gereden. Dat kan net, voordat-ie naar de schroot hoop gaat. Hoeveel handelin gen zijn er dan in die auto verricht om hem rijdende te krijgen en te houden?. Bij Volkswagen hebben ze daar eens een gefundeerde slag naar geslagen. Een paar wagens hebben ze in Wolfs burg uigerust met telmecha- niekjes en tenslotte heeft de rekenmachine alles opgeteld. Telkens kwamen er twee ge tallen uit de bus: „één voor stadsrijden en één voor het rijden op autosnelwegen. Die uitkomsten zijn tenslotte ge- door Jan Louwen groepeerd rond een tekening van een opengewerkte auto Men leert eruit dat de koppe ling in stadsverkeer- liefst 330.000 maal is ingedrukt, dat de voet rem 450.000 is gebruikt, dat het portier 33.000 maal is opengedaan en dichtgeslagen en dat er 45.000 maal achteruit is gereden. Op bijgaande tekening staat alles overzichtelijk bij elkaar.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13