Russisch voetbal maakt moeilijke tijden door Karpov wijst terecht remise-aanbod af Ik wil nu weten wat Ling, Peters en Kist kunnen presteren" Willy van der Kuijien wist het al DAGBOEK VAN EEN AMATEUR HAPPEL EXPERIMENTEERT TEGEN RUSLAND GESCHONDEN PRESTIGE IN ROTTERDAM HERSTELLEN SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 4 OKTOBER 1977 PACINA TILBURG Wereldkampioen Anatoli Kar pov heeft gisteren in de negende ronde zeer nadrukkelijk zijn kandidatuur gesteld voor de eindoverwinning. Door een zege op Olafsson liep hij een half punt uit op zijn naaste concurrent, de Brit Miles, die tegen Kavalek niet verder kwam dan remise. Maar het resterende programma van Karpov is niet eenvoudig: vandaag speelt hij in de tiende ronde tegen Andersson, een befaamd remisevechter, en donderdag moet Karpov met zwart aantreden tegen Hort. Miles lijkt het. met partijen tegen Olafsson en Andersson voor de boeg, gemakkelijker te krijgen en misschien is hij zelfs tot een verrassing in staat In het middenspel van de partij Olafsson Karpov leek in evenwicht te zijn. Toen Karpov een remise-aanbod afsloeg, was het duidelijk dat er meer achter de stelling verborgen was. Na luttele zetten bleek dan ook dat Olafsson Traditie niet alleen, zoals gewoonlijk, in tijdnood ver keerde, maar ook dat een aantal van zijn stukken niet zo actief stond opgesteld. Olafs son kwam materiaal achter en liet daarna zijn vrijpion iets te lichtzinnig oprukken. Karpov reageerde genadeloos: 0—1. Jan Tiipman zal in de afgebroken stelling in zijn partij met Gligoric moeite hebben zijn ongeslagen record in dit toernooi te handha ven. Ook al zou Timman zijn koning kunnen redden, dan nog staat hij een punt achter,op de wereldkampioen. Balasjov en Smyslov gingen voort met de traditie, dat de Russen elkaar in dit toernooi geen half punt, laat staan een punt gunnen. De partii werd ook in de tweede zitting afge broken, maar het zal voor de oud-wereldkam pioen niet eenvoudig zijn deze partij remise te houden. Het is overigens een opvallend facet in dit toernooi, dat twee van de drie Russen vermoedelijk buiten de prijzen voor de eerste zes zullen vallen. Uitslagen negende ronde: Gligoric (Joe)—Timman (Ned) afg.; Balasjov (Rus- D—Smyslov (Rusl) afg.; Hiibner (WD1)—Sosonko (Ned) 1/2-1/2; Kavalek (VS)-Miles (GB) 1/2—1/2; Olafsson (IJsl)Karpov (Rusl) 0—1; Andersson (Zwe>—Hort (Tsj) 1/2—1/2. De stand is: 1. Karpov 6 1/2; 2. Miles 6; 3. Timman 5 (+1 afg.); 4. Kavalek en Hort 5. 6. Hübner 4 1/2; 7. Gligoric 4 (+1 afg.); 8. Andersson 4: 9. Smislov 3 1/2 (-t-1 afg.); 10. Balasjov 3 (+1 afg.); 11. Sosonko 3; 12. Olafsson 2 1/2. De partij Olafsson (wit) tegen Karpov (swart) had het volgende verloop: Pgl-f3 Pg8-f6; g2-g3 B7-b6; Lfl-g2 Lc8-b7; 0-0 e7-e6; d2-d3 d7-d5; Pbl-d2 Pb8-d7; c2-c3 Lf8-e7; Ddl-c2 0-0; e2-e4 c7-c5; Tfl-el Dd8-c7, c3-c4 d5xe4; d3xe4 Ta8-d8; h2-h3 Le7-d6; b2-b3 Ld6-e5; Tal-bl h7-h6; Pd2-fl Le5-d4; Lclf4 e6-e5; Lf4-cl Pd7-b8; Pf3-h4 Pb8-c6; a2-a3 a7-a6; Ph4-f5 b6-b5; Lcl-d2 b5-b4; a3xb4 Pc6xb4; Ld2xb4 c5xb4; Pfl-e3 Ld4-c3; Tel-dl a6-a5; Pe3-ö5 Lb7xd5; e4xd5 Kg8-h8; Tdl-d3 a5-a4; d5-d6 Dc7<5; Td3xc3 b4xc3; Dc2xc3 a4xb3; Tblxb3 Td8- b8; Dc3-e3 Dc5xc4; Ktb3-d3 Tf8-d8; Pf5-e7 e5-e4; Td3-d4 Dc4-e6; De3-f4 Tb8-b6; Pe7-f5 g7-g5; Df4<l De6xf5. Wit geeft op. Iedere speeldag staat 's middags tegen half een bij hotel "De Bosrand" in Oisterwijk een aantal taxi's gereed om de grootmeesters naar de speelzaal in Tilburg te brengen. De aanblik daarvan doet mij telkens weer onweerstaanbaar denken aan de aanloop tot een uitvaart Niet eens zo'n onverantwoorde gedachte, want het is helemaal niet uitgesloten dat sommigen van de spelers inderdaad gaan sterven. Je weet op dat moment alleen nog niet wie het nou weer eens zal wezen, maar vast staat dat het verliezen van een schaakpartij iets pee ft van een incidenteel sterven. En zelfs remise spelen kan onder bepaalde omstandigheden alleen maar neerkomen op dood en verderf. Ik heb er bij gestaan toen Genna Sosonko net had geremiseerd met Anatoli Karpov, de wereldkampioen. Een aardig resultaat toch op het eerste (en zelfs tweedegezicht Maar ik heb zelden een mens in zo'n ontredderde toestand aangetroffen. Genna had kunnen winnen. Wat zeg ik? Hij had gewonnen gestaan. De tragiek van het verliezen. Kunnen topschaakspelers tegen hun verlies? Dat is natuurlijk geen vraag. Maar het is toch wel intrigerend enigszins gade te slaan hoe zij hun verlies verwerken. Hoe zij het met hun winst doen is minder interessant In dat geval immers hullen zij zich in een voor de hand liggend, zij het toch wat geforceerd, vertoon van onverschilligheid. Zij nemen dan het air aan van iemand die weliswaar heeft gewonnen, maar zich eigenlijk alleen maar, zij het met wat toevallig posthuum genoegen, hebben overgegeven aan de beslissing van het lot Maar verliezen is dan wat anders. Dat vreet diep door tot in de ziel. Waarschijnlijk ongeveer zo als sommig verdriet Schaalaneester Hans Böhm - die op het Interpolistoernooi als verslaggever aanwezig is, maar als toernooischaker enige persoonlijke ervaring heeft op het gebied van zowel verliezen als winnen - verklaarde het mij eens nader. Het verschrikkelijke van verliezen is dat je het niet kunt afschuiven op een ander. Een zondebok is er nooit bij. Verkeerd licht een glimmend bord? Vergeet het maar. Dat zijn uitsluitend excuses om de (overigens onschuldige) niet-schaker zand in de ogen te strooien. En Constant Orbaan formuleerde het even cryptisch als, denk ik, juist toen hij tegen mij zei: ,Je kunt niet goed schaken als je wel tegen je verlies kunt". Zelf had hij dan ook het toernooischaken eraan gegeven op het moment dat hij na dertien verloren partijen ontdekte dat hij er persoonlijk heel goed tegen kon. Wat allemaal niet wegneemt dat ik Fridrik Olafsson in de "Bosrand" en met name in de bar daarvan, heb zien en ook wel horen zingen op de avond van die vervloekenswaardige dag, dat hij een partij had verloren. Maar hier kan ook sprake zijn geweest van een IJslands folkloristisch gebruik. Zouden topschakers nog enig plezier beleven aan het spel, al is het maar incidenteel? Een vraag, die ongeveer parallel loopt met die andere vraag of een podium-pianist, die zichzelf heeft gespecialiseerd in Chopin, nog wel van muziek kan houden. Welnu, daarover lopen de meningen zeer uiteen. Feit is dat Ulf Andersson, de kleine, ontzettend vriendelijke Zweed, die uit Caissa zelf geboren lijkt te zijn, onlangs met een tegenstander deze kleine conversatie voerde: R: "Speel je op winst?" Ulf: "Nee". R: "Op remise?" Ulf: "Nee". R: "Waar speel je dan voor?" Ulf: "Voor mijn plezier". Zie hier de oprechte amateur. Ofschoon het ook wel allemaal tactiek kan zijn geweest HERMAN HOFHUIZEP Zwartkruis blijft tot en met België ZEIST Na Nederland-Rus- j i i land, een duel dat als voorbe- LU1£ Q6DUt66rt reiding dient op Noord Ier- land-Oranje volgende week in ,'n /)pgn Belfast voor de kwalificatie Hi KJliillJC voor Argentinië, zal interim- on2e sportredactie) bondscoach Ernst Happel op zeiST - Terwijl de spelers nog in zijn gemak bekijken wat mor- onwetendheid verkeerden - „als het gen Op video wordt opgeno- elftal bekend wordt gemaakt, worden men. Zijn aandacht zal eerst we altijd eerst even apart genomen en en vooral gericht zijn op dat is nu niet gebeurd dus J'- som- Tl, v T - „„„JT de invaller-coach Jan Zwartkruis zon- Tscheu-La Lrng, voorts op der eniee temghoudendheid de sa. Kees Kist en Jan Peters. In menstelling op van het Nederlands tegenstelling tot de ontmoe- elftal, dat morgenavond in het Feye-, ting met IJsland ook voor noordstadion om 20 uur uitkomt tegen de kwalificatie - waarin Hap- Rusland in een vriendschappelijke pel geen enkel risico wilde wedstrijd. Dit is het elftal: - D. Treytel; Suurbier, Krol, Rijsbergen, nemen, IS hij tegen Rusland Hovenkamp; Peter, Wim Jansen, Van een experiment aangegaan. Hanegem; Ling, Kist, René van de Happel Wil wel eens zien wat Kerkhof. Wisselspelers: Jongbloed, er wordt gepresenteerd door Willy van de Kerkhof, Willy van der niet door de wol geverfde Kuijien, Geels, Rep. Tscheu-La Ling, gisteren op de training in Zeist. Oranjespelers als zij de steun moeten missen van vedetten als Cruijff, Neeskens en Ren- senbrink en als ze weten dat de schijnwerper speciaal op hen wordt gericht. Kort en goed gezegd geldt in het bij zonder voor Tscheu-LaLing dat hij zijn eerste en hoogst waarschijnlijk enige kans krijgt want Happels woorden liegen er niet om. Hij wil haring of kuit hebben. Happel heeft letterlijk gezegd: „Er komt of meer concurrentie of meer zekerheid voor de ande ren." Deze woorden sprak hij gisteren in het KNVB-centrum te Zeist door de mond van d^ stand-in van de interimcoach, Jan Zwartkruis. Want Ernst Happel liet zich verontschuldigen. Hij zal er ook morgen niet bij zijn. Dan wordt in België voor de competitie gespeeld: De beminnelijke Jan Zwartkruis moest dus het woord doen maar hij sprak steeds ii\ de derde persoon., beslissingen zal moeten nemen. De Zwartkruis: „Hij heeft gezegd dat hij spelers moeten hun uitverkiezing nu met Noord Ierland en België als tegen- op het veld verdienen. De groei naar standers in het verschiet en hopelijk volwassenheid moet worden doorgezet besloten hen in de basis te zetten, het toernooi om het wereldkampioen- door spelers die zonder Cruijff, Nees- evenals Kees Kist." schap in Argentinië straks belangrijke kens en Rensenbrink de schijnwerper Er zitten dus op de bank Willy van - is. der Kuijien, Willy van de Kerkhof, Ruud Geels, Johnny Rep. Zwartkruis: „Van hen weet Happel voldoende. Hij wil juist taxeren wat zij die nooit of weinig in de basis stonden, presteren. En dan zal hij zijn conclusies trekken. Zwartkruis is er de man niet naar om ergens omheen te draaien. Ook niet als hij de woorden van Happel moet weergeven, met wie hij overigens in volledige harmonie dit experiment aangaat. „We hebben erover gespro ken. Ik mag wissels toepassen, ook als er geen blessures zijn, maar het is de bedoeling dat het niet gebeurt. Met de Russen zullen we ook geen afspraak maken om meer dan de gebruikelijk twee wissels toe te passen. Hieruit blijkt ook al dat Happel per se wil weten waar hij aan toe is met Ling, Peters en Kist. Haring of kuit, zoals ik al zei." Een bijna „wrede" opgave voor een speler als Jan Peters die destijds schitterde in het duel Engeland-Ne- der land en die prestatie zo niet moet ZEIST Het Nederlands elftal zal de komende drie interlands een twee delige leiding hebben, Happel en Zwartkruis. Happel is en blijft de verantwoordelijke man maar Zwart kruis zal hem terzijde staan. Zwartkruis: "Ik heb destijds gekozen voor mijn baan in het leger. Mijn gezin heeft daarbij de grootste rol gespeeld. Toen de Belgen bleven zeu ren over Happel, heeft men mij ge vraagd. Help ons, we zitten zo moei lijk. Dat heb ik gedaan, voelde ik me toe verplicht. Maar je kunt deze wed strijd tegen Rusland en de duels met Noord Ierland en België niet scheiden. Die zijn onverbrekelijk aan elkaar verbonden. Ik kan niet morgen als coach optreden en de andere twee wedstrijden laten op zich gericht weten. Het is vooral herhalen dan toch benaderen. Voor voor Jan Peters en Tscheu-La Ling Tscheu-La Ling die in een keer moet een uitdaging. Daarom heeft Happel bewijzen dat hij ook internationaal het grote talent is dat hij nationaal al - min of meer want constant is hij niet Voor Kees Kist, die afgelopen zater dag zo veel indruk maakte - gevoegd bij eerdere sublieme vertolkingen - dat hij die morgen moet bevestigen. Uit de opstelling blijkt ook dat Happel weinig meer zal wijzigen aan de defen sie. Als Van Beveren van zijn blessure genezen is, zal hij er weer bij zijn. Maar Treytel kan tegen de Russen bewijzen de tweede man te zijn zo lang Schrijvers nog niet beschikbaar is. Wellicht de vaste tweede man in dien hij een zodanige prestatie levert en hij verkeert in uitstekende vorm - dat Happel meteen de knoop door hakt. Want zo is hij. Aan treuzelen, heeft hij een broertje dood. Hij beslist meteen zonder aanzien des- persoons. Dat biedt weliswaar perspectieven voor sommigen maar op de keper beschouwd veel minder voor Ling (vooral), Kist en Peters die het in een keer moeten doen. De video-opnamen zullen scherprechter zijn. HERMAN VAN BERGEM (Van onze sportifcdactie) Daarmee hielp Willy van der Kuijien ZEIST - Vorige week donderdag v00r de zoveelste keer het fabeltje uit kreeg Willy van der Knijlen een tele- dt' wereld dat hij maar matig gernte- foontje van Jan Zwartkruis: "Willy,: resseerd zou zun in Oranje. Natuur- je alt in de selectie van Oranje". b,)k ^aag, m h8t Nederl?nds Gisteren lat hij in het KNVB-cen- elftal' heb ik wel eens wat moeilijk- trum in Zeist en hoorde dat hij mor- heden sehad. Anders zou ik hier toch gen niet aal spelen. Zijn eerste reac- öpnterkelijli fede w00r- tie: 'Toen ik de selectie zag met Van del> van \an der Kuij en afkomstig Hanegem erin, wist ik al dat ik er van Mn Ploe6 dle het hefst, zoals ze niet bij aou zijn. Maar je blijft toch dat m Brabant zeggen, "op zijn eigen altijd hopen". is"» ^ch voorkeur in anonimiteit hult maar intussen wel furore maakt, vleid als je in de selectie wordt geko- eenendertig jaar. "Ik zou er wel wat r, zen. Dat ik niet speel, vind ik niet erg. voor voelen om nog wat in Amerika WiZ fin Als ik zo dikwijls erbij was geweest te voetballen. Daar krijg je alle ruimte 8e „1 als bijvoorbeeld Jan Peters, zou ik ook om te spelen, net iets voor mij. Maar rustig, als er fetsTdït de eraag 86115 *?- keer de basis heb- hoe kom je er. Ik zou dan wel alleen grote klok hangen. Van der Kuijien: "Al is het meegeno men, voor het geld, de premie doe ik het beslist niet. Als dat zo was had voetballoopbaan al bij PSV, verheelt weggegaan omdat ik het nergens beter ik bij de w.k. in Duitsland niet afge- niet dat hij bezig is zijn carrière af kan krijgen. Ja, misschien in Ameri- haakt. Je voelt je als voetballer ge- te bouwen. In december wordt hij ka..." DEN HAAG Het Russische voetbal maakt moeilijke tijden door. Op internationaal niveau zijn de meest recente gebeurte nissen bepaald niet altijd even glorieus. Zowel wat de ver schillende clubteams als ook wat de nationale ploeg betreft,' bleven de prestaties over het algemeen de laatste tijd royaal onder de maat. Zo zijn de Russen inmiddels reeds bij voorbaat afgevallen voor deelneming aan de wereldkampioenschappen 1978 in Argentinië. In voorronde-poule negen moest Rusland deze eer aan het opvallend sterk voor de dag komende Hongarije laten. Een nederlaag bij Griekenland deed de Rus sen tenslotte de das om. Landskampioen Torpedo Moskou werd vorige week in de eerste de beste ronde door een geenszins groots Ben- fica uit de strijd om Europa Cup I gewerkt. Dynamo Kiev onderging in het toernooi om de UEFA Cup hetzelf de trieste lot tegen Eintracht Braunschweig. Enkele tot de verbeelding sprekende voorbeelden van de teruglopende kwa liteit van het Russische voetbal. De vriendschappelijke confrontatie met Nederland morgenavond heeft voor de Oosteuropeanen dan ook een heel aparte betekenis. Niet zo maar een ontspannen partijtje om het ritme op peil te houden, maar wel degelijk een serieuze poging ohi de geschonden faam enigszins te herstellen. Het teleurgestelde thuisfront zal de verrichtingen van hun favorieten in Stadion Feyenoord op vele duizenden kilometers met argusogen volgen. Al zwakt coach Nikita Simon jan dit lie ver veiligheidshalve iets af. „We hebben veel pech gehad. Belang rijke wedstrijden vielen steeds op juist verkeerde momenten. Wanneer de competitie bij ons stil lag bijvoor beeld. Ook nu is Rusland zeker nog niet in allerbeste vorm. Maar we blij ven vooruitzien. Nu wordt naar de volgende Europese kampioenschap pen toegewerkt. De wedstrijd tegèn Nederland is een eerste stap op deze lange weg." De sympathieke Simonjan weet beter dan wie ook dat er dringend successen verwacht worden. Een overwinning op de nummer twee van de wereld - want aldus staat Nederland bij de Russi sche coach nog altijd aangeschreven - zou prima in diens straatje passen. Doch daarover maakt Simonjan zich toch nog niet al te veel voorbarige illussies. Niettemin reageert hij onmis kenbaar opgelucht bij het horen van de afwezigheid in Rotterdam van het kennelijk ook in Rusland gevreesde duo Cruyff-Neeskens. „Nederland heeft echter nog voldoen de goede voetballers achter de hand," vindt Simonjan. „Een Jan Peters of een Willy van de Kerkhof kunnen even zo goed een elftal dragen. Wan neer Nederland hetzelfde patroon als in 1974 bij de WK in West-Duitsland vast weet te houden, toen jullie toch duidelijk het toernooi hebben be paald, hoort jullie land zeker tot de allergrootste favorieten voor de we reldtitel in Argentinië. Want Neder land kdn reclame voor het voetbal bieden." Loftuitingen te over. In de riante loun ge-bar van het Atlantic-hotel in Kijk duin, met schitterend uitzicht op zee, filosofeert Simonjan - bijgestaan door Nikita Simonjan: "Het Russische voetbal is in een opbouwfase". een al even gemoedelijke tolk - verder over het voetbal in zijn land. En dan blijkt duidelijk, dat voetbal nog altijd de onbetwist populairste sport in Rusland is. Nummer twee, ijshockey, ligt straatlengten achter. Ook daarom al mogen de tegenvallen de resultaten geen gewoonte worden. Want ddt kan men zich in Moskou, Kiev, Leningrad, Erewan en Tiflis be slist niet permitteren. Het Russische nationale elftal bestond nog niet eens zo gek lang geleden enkel en alleen uit spelers van Dyna mo Kiev. De formatie, bestaande uit voornamelijk legerofficieren, wés Rus land. Alleen werd af en toe even van shirt gewisseld. Deze merkwaardige situatie is vol tooid verleden tijd, de structuur is ingrijpend veranderd. De selectie geeft nu een compleet andere aanblik. Weliswaar lopen er nog altijd ver scheidene spelers van Kiev in rond, maar de eerder bestaande monopolie positie is verdwenen. Simonjan legt uit dat er nu ook op andere plaatsen jonge, getalenteerde spelers zijn opgestaan. „Rusland is in een nieuwe opbouwfase. Diverse nieu welingen staan op het punt om defini tief door te breken. Daar ligt onze toekomst. Mannen als Bessonov, Pri- goda en Boebnov moeten het straks gaan maken. En dat zal ook zeker gebeuren, daar ben ik heilig van over tuigd." De grootste trekpleister bij de Russen is en blijft vooralsnog Oleg Blochin. De blonde linkerspits is een gevaar voor iedere vijandelijke verdediging. De supersnelle aanvaller van Dynamo Kiev bezit een rijk arsenaal schijnbe wegingen. Geruchten dat hij in een vormcrisis verkeert, worden resoluut tegengesproken. Jongstleden zondag scoorde hij tweemaal. Wim Suurbier kan zijn lol op. Een vast ingeburgerde naam, die men ditmaal niet meer in de basisopstelling zal tegenkomen, is die van doelman Oleg Blochin, de grootste trekpleister van het Russische voetbal, knijpend met de ogen tegen de in Kijkduin opduikende zon. Rudakov. De „reus" van Dynamo Kiev Haag te gast. Ook was hij twee jaar is met de actieve voetbalsport gestopt, actief bij Ararat Erewan. Inmiddels Hij kreeg een geweldig afscheid. In de heeft hij er één jaar als nationaal loop der jaren was Rudakov een soort bondscoach opzitten, tweede Lev Yashin voor Russische begrippen geworden. Pe .vri81}d8l:Lkl Ndula Simonjan Nikita Simonjan beseft terdege waar hoopt op 12 oktober zijn 51ste verjaar- bij over praat. In de jaren vijftig was da6 te vleren- «Een zege op Nederland hij zelf topscorer bij Spartak Moskou. 20u een passend cadeau zijn. En bo- Met vierendertig treffers in één sei- .vendien een sümulans voor het voet- zoen bezit hij nog altijd trots het bal m Rusland. Nederland gooit nog schuttersrecord van de Russische steeds hoge ogen bij ons publiek. PSV, competitie. De oorspronkelijk uit de Feyenoord en Ajax zijn de bekende staat Armenië afkomstige Simonjan namen. Nederland ,s een tegenstander was vele jaren geleden als trainer van om resPe v00r te hebben. Spartak Moskou al eens eerder in Den DICK KIERS

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11