Felle kritiek op ontwikkelingsschetsen voor binnenstad Mevr. Van der Blom ereburgeres Leiden Duizenden liepen uit voor taptoe '77 „ANGSTKREET" VAN BINNENSTADSW1JKEN Leids Folkfestival: klasse en variatie Feest voor gehandicapten >W,J r,j I I LEIDEN De ene helft van Lelden keek zater dagavond naar de andere helft, toen de „grote taptoe" door de binnenstad defileerde. De stoet» bestaande uit tientallen muziekkorpsen en vereni gingen uit Leiden en omstreken leverden een boeiende show. Schier eindeloos kronkelde de feestslang door de Leidse straten. Het sprookjes achtige licht van de fakkels weerspiegelde in de plassen, die de najaarsregen 's middags over de stad had uitgegoten. Vanaf de Kaasmarkt tot aan de Geregracht sloeg een duizendkoppig publiek in een aaneengesloten rij de bonte lichtstoet gade. Ondanks de kilte en de flinke wind was de stemming opperbest Over Een feestslang trekt door de Leidse straten en weer werden schouderklopjes vanuit de stil staande rij van het publiek aan de voorbijtrekken de optocht uitgedeeld. Kleurig ontstoken lampions, in de wind wapperende vlaggen, opgeheven banie ren en brandende fakkels gaven aan het feestelijk geheel een statig tintje. Bij het defileren langs het standbeeld van P; A. van der Werf en het Jan van Hout-monument in het Plantsoen lieten de dragers hun vaandels neigen. Burgemeester en wethouders brachten hier een hulde aan de nage dachtenis van de grote mannen van 1574. Er werd een krans gelegd voor beide monumenten. Na deze plechtighied werd de taptoe ontbonden. Het 3 October feest was hiermee officieel ingeluid. Politie-woordvoerders spraken achteraf -van een „rustig verloop met slechts een klein incident". Dat kleine incident vond plaats bij een studentensocië teit, waar politie te paard wat jongeren op zach taardige wijze tot kalmte moest manen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Alle vijf door de projectgroep ontworpen ont wikkelingsschetsen voor de binnenstad zijn volstrekt ver werpelijk. Tot deze conclusie komen de wijken Maredorp, Noord-vest, Pancras-Oost en Maredi jkkwartier in een geza menlijke reactie op de schet sen, geformuleerd in een „angstkreet van binnenstads- wijken". Ook de reacties van andere belangengroepen ade men een kritische toon. In felle bewoordingen hekelen de wijkcomité's de diverse schetsen van de projectgroep op vrijwel alle punten: een zakencentrum wordt overbo dig geacht en de wenselijkheid van parkeergarages wordt evenzeer in twijfel getrokken. „Het is volstrekt onduidelijk waarom in alle gemaakte schetsen wordt uitgegaan van een nieuw zaken- of winkel centrum", stellen de wijken. Zij vragen zich af hoe er spra ke kan zijn van een vrije keu ze over de wenselijke ontwik keling van de Leidse binnen stad, als voor de richting er van reeds gekozen is. „De in spraak is gedegradeerd tot een lokatieprobleem, hetgeen we principieel onaanvaardbaar achten", aldus de wijken. Volgens hen is tot op heden niemand er in geslaagd de wenselijkheid van een nieuw zakencentrum aan te tonen. Bovendien zou- een zakencen trum naar het oordeel van de wijken geenszins bijdragen aan een leniging van de werk loosheid, omdat deze het hoogst is onder de handarbei ders en niet onder het kan toorpersoneel. Het gevolg zal volgens de wijken dan ook zijn, dat een aanzienlijk aantal forensen naar Leiden zal wor den getrokken om in dit za kencentrum werk te vinden en dat, voorzover zij zich in Lei den zullen vestigen, daardoor de woningmarkt nog krapper zal worden. De wijken wijzen ook op het feit dat de kanto ren aan Schuttersveld en Von dellaan geruime tijd hebben leeggestaan, of nog niet hele maal bezet zijn. Verkeer Ook de verkeersafwikkeling krijgt in de reactie van de wijken veel aandacht. De City- ring speelt -in de betrokken buurten een bijzonder belang rijke -rol en in dit verband wijzen zij de plannen van de gemeente de Valkbrug in twee richtingen open te stellen in het kader van de opening van de Goormeerlaan resoluut van de hand. Ook de voorgestane oplossing van de parkeerproblemen in de binnenstad door middel van het bouwen van drie tot vier parkeergarages kan in de ogen van de wijken in het noordelijk deel van de binnen- stf d geen genade vinden. Een van de grieven van Noordvest, Maredorp, Pancras-Oost en Maredijkkwartier is dat in de schetsen op geen enkele wijze wordt aangegeven hoe de ge meente concreet bij denkt te dragen aan een vermindering van het straatparkeren als de garages een feit zijn. FPR: alternatief Als enige In de raad vertegen woordigde partij is de PPR met een eigen commentaar op de ontwikkelingsschetsen van de projectgroep gekomen. Een commentaar dat in feite neer komt op een zesde alternatief. Hoofdlijnen in dit plan zijn het drastisch terugdringen van de auto door het autovrij maken van drie pleinen in de binnenstad, en het spreiden van het zakencentrum over de hele stad. Volgens de PPR ademen de ontwikkelingsschetsen veel te veel aandacht voor een kanto rencentrum en het particulier vervoer. Het stoort de Leidse radikalen dat tal van oude pleinen in Leiden dagelijks vol staan met „blik". Vandaar het plan om in elk geval drie van deze pleinen in hun oude func tie van gezellig ontmoetings punt te herstellen: de Beesten markt, het Stadhuisplein en het Pieterskerkplein. Volgens eigen berekeningen zou dit een verües van 146 parkeerplaat sen opleveren. De pleinen zou den volgens de Leidse radika len getooid moeten worden met bankjes, bloemperken en andere groenvoorzieningen. Met name de Beestenmarkt zou een toeristische functie moeten krijgen. ENWB De Eerste Enige Echte Neder landse Wielrijdersbond of kortweg ENWB heeft laten weten weinig te voelen voor <de bouw van een grootschalig zakencentrum in Leiden. De Leidse ENWB-leden stellen in hun schrijven aan de ge meente veel meer te voelen voor een aanmerkelijk minder groot zakencentrum en indien mogelijk in de nabije omge ving van het station. Wel dient dan zorg te worden gedragen voor een bemoeilijkte bereik baarheid per auto. „Omdat", zo stellen de ENWB-ers in hun schrijven, „de verkeerssituatie op het Stationsplein al gevaar lijk genoeg is". Bovendien is de Leidse afdeling van de ENWB van mening dat de si tuering van een zakencentrum in de omgeving van het station Milieubeheer De werkgroep Milieubeheer Leiden pleit in haar commen taar, voor een uitbreiding van de woonfunctie in de binnen stad. Door het realiseren van het Witte Singelcomplex van de universiteit en de bebou wing op het Doelenterrein zal, volgens de werkgroep, vol doende kantoorruimte door de universiteit worden verlaten. Een deel van die ruimte kan worden bestemd voor „wo nen". Ook op het Schutters veld zal een belangrijk contin gent woningen dienen te wor den gebouwd. De werkgroep Milieubeheer is van mening dat de invloed van de Schiphollijn op Leiden als zakencentrum wordt over schat „Thans rijden tien tot elf treinen per uur naar Den Haag, waarvan er zes zeven doorrijden naar Rotterdam, vier treinen per uur naar Am sterdam en twee naar Alphen aan den Rijn en Utrecht Ver der is het Stationsplein via de Plasmanlaan rechtstreeks met rijksweg A 44 verbonden. Het is niet direct duidelijk, dat een paar minuten tijdwinst in de verbinding met Amsterdam en een soepeler verbinding met Schiphol opeens een enorme stimulans zullen zijn voor een kantoorontwikkeling", aldus de werkgroep Milieubeheer. Stichting Leidse Binnenstad Concentratie van een toekom stig zakencentrum op het Schuttersveld staat voorop in de reactie van de Stichting Leidse Binnenstad op de ont wikkelingsschetsen van de projectgroep. „Gezien de opti male bereikbaarheid van dit terrein leent deze plaats zich het meest voor een zakencen trum met niet publiektrek- kende dienstverlenende in stellingen". De concentratie van het zakencentrum door ook delen van Langegracht en Hooigracht een dergelijke be stemming te geven, wijst de Stichting af. Vooral het in de knel komen van de woonfunc tie in deze stadsdelen en de toeneming van de verkeers druk met een geringer wor dende bereikbaarheid pleiten naar het oordeel van de Stich ting tegen dergelijke ideeën. Het bestaande winkelcentrum wil de Stichting nadrukkelijk gehandhaafd zien. De door de projectgroep ten beste gege ven opvatting dat het deel van de Haarlemmerstraat bij de Blauwpoortsbrug en de Steen straat af moet sterven, acht de Stichting tegenstrijdig met de door haar wel aanvaarde sug gestie dat op deze plaats ook aan een parkeergarage moet worden gedacht. Kritiek uit de Stichting voorts op het ontbreken van aan dacht voor de ruimtelijke wen sen van de Rijksuniversiteit in de ontwikkelingsschetsen. Vooruitlopend op het ver keerscirculatieplan wordt op gemerkt dat de binnenstad hoe dan ook voor zowel open baar als particulier vervoer goed bereikbaar moet blijven. De Nieuwe Vaart 38 leerlingen van „De Nieuwe Vaart", school voor LEAO hebben de afgelopen week een uniek stageprogramma afge werkt Bij het warenhuis V&D aan de Leidse Breestraat werd stage gelopen in het kader van het vak winkelpraktijk, één van de specialiteiten van de school. Bestaat een stage in de meeste gevallen uit het „meelopen" op een bepaalde afdeling van het bedrijf, in dit geval lopen de leerlingen alle afdelin gen af, hetgeen een ruim inzicht geeft in het verkoopgebeu- ren. Iedere morgen werden de leerlingen geïnstrueerd en vervolgens werd de kennis op dezelfde dag onder begeleiding van een verkoopmanager in praktijk gebracht Ook werden de afdelingen „achter de schermen" bezocht Om een indruk te krijgen van het bevoorradingssysteem werd een excursie naar het Regionaal Distributie Centrum te Aalsmeer georga niseerd. Op de laatste stagedag stonden de leerlingen voor de taak de klant te woord te staan. De reacties van de leerlingen op de stagewaren zeer goed. „Enig werk, die klanten helpen" en „kan ik hier niet komen werken" zijn een paar van die reacties. Voordat de leerlingen echt in deze sector aan het werk kunnen moet wel eerst even het LEAO- diploma worden behaald Petrus-info De St Petrus-parochie heeft sinds kort een eigen maand blad, „Petrus-info" genaamd. De redactie beoogt alle paro chianen op de hoogte te brengen van de activiteiten en hen bij het werk te betrekken. Het eerste nummer bevat nieuws over de werkgroepen voor missie en ontwikkelingssamen werking, voor liturgie, voor de kosterij, voor het jeugdwerk en de werkgroep voor de bejaardenzorg. Verder bevat het blad alle adressen die voor het werk in de parochie van belang gijn. Oud Papier De inzamelingsactie van oud papier die onlangs in de Merenwijk werd gehouden, heeft bijna 7500 kilo papier opgeleverd. De opbrengst komt ten goede aan het bouwfonds voor het nieuwe kerkelijk centrum. Aangemoedigd door dit succes hebben de organisatoren besloten begin november weer een inzamelingsactie te houden. Politiek café De journalist Nico Haasbroek houdt dinsdag 4 oktober een verhandeling over de politieke situatie in Duitsland en de Rote Armee Fraktion in het politiek café van studentenver eniging „Catena". Haasbroek was enige jaren correspondent West-Duitsland voor de VPRO en de Haagse Post. Hiervoor verleende hij medewerking aan de VPRO-programma's „Em bargo" en „Het Gat van Nederland". Deze maand vertrekt hij naar de Verenigde Staten. De bijeenkomst, die om negen uur begint wordt gehouden in het eigen huis van „Catena" aan de Kolfmakersteeg 8. Energieproblemen Het Instituut voor Internationale Studie van de Leidse Universiteit organiseert een cursus „Aspecten van de inter nationale energieproblematiek". Dit in het kader van de interfacultaire cursus milieukunde 1977. Tijdens deze cursus komen achtereenvolgens aan de orde „Voorraden van energiebronnen en technologie" op woens dag 5 oktober, „Energieverbruik, groei, mogelijkheden voor besparing" op woensdag 12 oktober, „Kernenergie en steen kool; twee opties" op woensdag 19 oktober, „Politieke aspecten van de kernenergie" op woensdag 26 oktober, „Vervoer en verkeer en energie" op maandag 31 oktober, „Landbouw en Energie" op dinsdag 1 november, „Energie en overheidsbeleid" op woensdag 2 november, „Consumen tengedrag en -organisaties en energie" op donderdag 3 november, „Excursie naar de kleine Aarde" op vrijdag 4 november, „Energie en internationale politiek" op woensdag 9 november en „Energie en maatschappelijke en technologi sche ontwikkeling" op woensdag 16 november. De bijeenkomsten worden gehouden van 14.15-17.00 uur in het gebouw Stationsplein 12. Wie aan de cursus wil deelne men kan zich opgeven bij het secretariaat van het Instituut voor Internationale Studiën,, Hugo de Grootstraat 27, Lei den, tel. 071-149641, toestel 324. Voor inlichtingen kan men daar ook terecht. LEIDEN Zaterdag kon een groot publiek van liefhebbers van folk-muziek uit Leiden en de verre omtrek zijn hart ophalen tijdens een bijzonder geslaagd festival. De sterke bezetting, met goede artiesten uit binnen- en buitenland, de perfecte organisatie, maar vooral de goede stemming van het enthousiaste publiek maakten van dit evenement weer een bijzondere gebeurtenis. Het was alweer het derde Leidse folkfestival, georganiseerd door een hardwerkend groepje mensen dat al vaker met dat bijltje gehakt had, en het is te hopen dat Leiden nog een lange reeks van dergelijke dagen te wachten staat. Het festival speelde zich af op twee plaatsen tegelijk, omdat men vreesde, dat de grote toe loop in één ruimte teveel zou worden. Het Leids Vrijetijdscentrum was over het algemeen iets drukker bezocht dan het LAK- theater aan het Levendaal, maar de sfeer was in beide ruimtes evên goed. Hoe kan het ook anders: met een zo afwisse lend programma moet de sfeer stille Schot Iain Mackintosh, die met meezingballades vol komi sche wendingen en woordgrap pen de zaal op kookpunt wist te brengen. Na hem kwam weer een Leidse groep, ditmaal ge specialiseerd in Zuidamerikaan- se muziek: Conjunto Yaravi, pas in Zuid-Amerika geweest om nieuwe indrukken op te doen, en daarvan kreeg de zaal dan ook een zeer geslaagde demon stratie. op een folkfestival wel uitste- Bijzondere vermelding verdient kend zijn. het optreden van het Brabantse In het L.V.C. opende Csérdés de duo Maotwerk, die in hun eigen middag met vrolijke volksdan sen uit de Balkanlanden. In het Leids Vrijetijdscentrum taal het publiek toezongen, en daarmee vooral bij de liefheb bers van stille humor veel suc- boeiende luisterliedjes het pu- 's Avonds was er in de kleine- bliek moeiteloos een uur bezig- zaal een „open podium": allerlei, hielden. Chris Rohmann, die muzikanten maakten van de ge- zichzelf vakkundig begeleidde legenheid gebruik voor een ent- op de gitaar, wist het publiek housiast publiek te kunnen op- zeer te boeien, en tot meezingen treden in een zeer ongedwongen te bewegen. In de kleine zaal sfeer. De Vlaamse groep „De werden intussen sessies gehou- Snaar" mocht zich daarbij ver den: eerst doedelzakmuziek, la- heugen in een jeugdige solodan- ter een bonte afwisseling van ser, en vooral in een in het zanggroepen. In de grote zaal programma niet voorziene extra sloot Johnny Silvo inmiddels begeleiding door de Leidse tap- het middagprogramma af met toe-optocht, die door de Bree- een dynamisch optreden van straat trok, nietsvermoedend grote klasse. van de hilariteit die zij achter 's Avonds was in het LVC een de muren van het LVC verwek- van de grote hoogtepunten uit te. het festival te beluisteren: de TON HARMSEN Uitstekend amusement werd af gelopen zaterdag in de Stadsge hoorzaal ten beste gegeven door een keur van bekende artiesten en orkesten, die de geestelijk, gehandicapte jeugd een schitte rende morgen gaven. De fees- tochtend was georganiseerd door de 3 October-Vereeniging. De Leidse karnavalsvereniging „De Hutspotten" en de bóeren- blaaskapel" „De Bierkouwers" wisten de jeugd tot groot ent housiasme te brengen. De voe- tjes gingen van de vloer en meni geen danste vrolijk de polonaise. „Wat een opkomst':, verzuchtte een van de initiatiefnemers van het feest. En dat was waar, want niet minder dan 800 kinderen en begeleiders waren aanwezig in de tot berstens toe gevulde zaal. Er werd genoten van Toby Rix en zijn Toeterix, die eventjes de illusie wekten alsof het hele wa genpark van Leiden uitgereden was met de vinger op de claxon; Edwin Rutten. in de hoedanig heid van „Ome Willem", besloot de voorstelling. Hij leverde top- vermaak en bracht iedereen aan het schaterlachen met zijn dol komische act. LEIDEN Mevrouw J. M. van der Blom—Vijlbrief (76) is za terdagavond onderscheiden met de erepenning der gemeente Leiden bij de gelegenheid van de herdenking van Leidens Ontzet De plechtigheid had 's avonds op het stadhuis plaats. Burgemeester Vis reikte de ere burgeres deze hoge onderschei ding uit vanwege de veelvuldi ge wijze waarop zij zich voor de belangen van de Leidse be volking heeft ingezet. Zij heeft tijdens de oorlogsjaren actief deelgenomen aan het ver zet Hierbij heeft zij ondermeer onderduikers uit de gemeente Leiden van huisvesting voor zien. Als gevolg daarvan heeft mevrouw van der Blom—Vijl brief gevangen gezeten in diver se Duitse concentratiekampen. Na de oorlog heeft zij zich inge zet voor de opvang van oorlogs slachtoffers doormiddel van haar lidmaatschap van het Co mité Vrouwen van Ravensbruck en de Vereniging van Ex-politie ke Gevangenen (Expogé). Op maatschappelijk en politiek ge bied heeft de ere-burgeres met kracht haar activiteiten hervat mede blijkend uit haar talloze functies schonk zij speciale aan dacht aan de verbetering van de volksgezondheid, de huisvesting van minder bedeelde groeperin gen in de Leidse samenleving en het opbouwwerk in de wijken. Thans is zij voorzitster van het overkoepelend- orgaan in het Noorderkwartier, Het Wijkcol- lectief Plan Noord. Mevrouw Van der Blom—Vijlbrief heeft een groot aandeel gehad in het bewustwordingsproces ter ver betering van de positie van de vrouw in de maatschappij en mede in de lokale gemeenschap.- Zij was al zeer actief als lid van de Nederlandse Vrouwenbewe ging werkzaam, voordat de emancipatiebeweging voor de vrouw op grote schaal in Neder land van de grond kwam. Burgmeester Vis overhandigt de erepenning

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3