TIMMAN BLIJFT IN VORM Rusland oppermachtig SPORTTRIBUNE PAGINA 20 Dank zij wedstrijdleider Con stant Orbaan heb ik inzage kunnen krijgen in de notatie biljetten van enkele van de grootmeesters. Een grafoloogp zou er ongetwijfeld allerlei be- n slissends uit kunnen afleiden, ti Maar zelfs voor de volstrekte h leek is het vrij spektaculaire v lectuurwaar je op zijn minst g de ellende van een verliezende v, aan kunt afzien. Neem bijvoor- E beeld het notatiebiljet van Joe- ri Balashov (zwart) in zijn partij V tegen Anatoli Karpov (wit), die door wit werd gewonnen. Hijv begint onberispelijk met de lange notatie: "e2-e4, c7-6,n maar naarmate de partij vor-'t dert, wordt zijn handschrift steeds ongewisser en op de" 27ste zet vervalt hij zelfs tot een kriebelig soort korte nota tie. Tijdnood waarschijnlijk en 1 in ieder geval zenuwen. Toch, als je Balashov zo ziet lopen of schaken, is hij de meest onaandoenlijke man van het toernooi, om niet te zeggen een ijzeren Hein. Beziet men nu het notatie-biljet van Kar pov van dezelfde partij, dan kan men constateren dat hij de lange notatie tot de laatste zet j in een helder handschrift handhaaft. Een onverstoorbaar heldere denker dus ook. Genna Sosonko noteert van meet af aan kort in duidelijke letters. En slechts tegen het einde van zijn partij tegen Smyslov is er sprake van een licht trillende beweging. Het meest curieuze geval is Antho ny Miles. Hij noteert niet alleen in het lang, maar ook nog in het Russisch hij staat dan ook be kend als "de Russendoder" en bovendien vermeldt hij achter ie dere zet precies het aantal minu ten dat hij, of zijn tegenstander, tot dan toe heeft gebruikt. Naar ik uit zeer betrouwbare bron heb ver nomen, was een notatiebiljet van Bobby Fischer niet meer om te lezen als hij slecht kwam te staan en bleef het een en al helderheid als hij gewoon won. Hij heeft dan ook maar zeer zelden onduidelijke notatie-biljetten ingeleverd. Verder hoorde ik in de wandelgan gen dat Michael Tal die ont breekt nog in Tilburg met een psychiatrische patiënt schaakte en slechts met de grootste moeite kon winnen. Toen de man (de patiënt dus) genezen verklaard werd en Tal weer eens op het schaakbord ontmoette, speelde hij als een patzer, het in deze kringen ingeburgerde woord voor een knoeier. Wat dan weer eens de stelling van de Poolse schaak grootmeester Tartakower bevestig de. die eens heeft gezegd: "Het is voor schaken op niveau niet nood zakelijk dat men gek is, maar het helpt wel". Gisteren zag ik hoe Smyslov tij dens het ronddrentelen tussen de zet door als hij een wereldkam pioen schaken was geweest, zou hij waarschijnlijk wereldkampioen ijsberen zijn ineens een wel zichtbaar maar beslist onhoorbaar tikje tegen de gong gaf. Een speels gebaar, dat nochtans een hevige onrust in mij opwekte. Want ik zat net te denken: als ik nou ineens "boe", of zoiets riep? Toen ik weer buiten de speelzaal kwam liep ik de wedstrijdleider tegen het lijf. Hij vertrouwde mij toe dat hij soms wel degelijk de neiging voelde die stukken eens duchtig door elkaar te gooien, maar dat hij in zo'n geval gewoon wegging. Kortom, niemand hoeft zich onder welke omstandigheid dan ook nog normaler voor te doen dan hij toch al is. Ook Bobby Fischer heeft jaren geleden eens, toen hij tegen Naj- dorf speelde, het hele bord wegge worpen, schreeuwend: "nou goed dan, het is remise". En Teichmann, een grootmeester uit de vorige eeuw, deed ongeveer hetzelfde toen hij de hele zaak tegen de grond lazerde onder de klassiek geworden uitroep: „Genug des Stumpfsinns". Hij bleek 's avonds naar het circus te willen. HERMAN HOFHUIZEN Scheidsrechter gemolesteerd MAASSLUIS Scheidtrechter Kel|zer uit Alphen aan den Rl|n Is zaterdag In Maassluis gemoles teerd na de wedstrijd Excelsior Maassluis Oranje WH (Oord- recht) in de tweede klasse A van het zaterdagvoetbal. Een kwartier voor het einde maak te Henny Duchene 1—0 voor Ex celsior. De scheidsrechter, wiens leiding discutabel was, keurde de treffer in eerste instantie toe. De vlaggende Dordtse grensrechter zei echter dat de bal eerst de achterlijn had gepasseerd en Keij- zer keurde het doelpunt af. Het bleef in de resterende tijd bij schelden van de toeschouwers, maar bij zijn gang naar de kleed kamer liep Keijzer flinke klappen op. Een ijlings gevormd cordon kon verdere onaangenaamheden voorkomen. Drie weken geleden was de scheidsrechter betrokken bij onre gelmatigheden tussen spelers van Rijsoord en ASWH. ARNHEM Een dikke deken moet hem warm houden. Werkend aan zfjn examen van het avond- atheneum, het wereldrecord op de tien kilometer, maar vooral zijn gezondheid kan Gerard Tebroke geen risico lopen. „Een beetje tocht, geen deken en na een uurtje zitten kan Ik me nauwelijks meer bewegen", luktt zijn simpele verklaring. Zes arteen hebben zich met hem bemoeid, een ope ratie was noodzakelijk en na vijf jaar Is er vrijwel niets veranderd. In het geval van de Arnhemse atleet kan het niet toevallig zijn, dat op een van de boekenplanken In zijn kamer zeven delen van de moderne medische encyclopedie vlak naast de roman Straks niet meer" van Frank Bljlsma staan. Onder de „R" van rugklachten vermeldt een van de zeven delen hooguit wat Tebroke kan voelen. Zeker niet hoe hij er af kan komen. Ongeveer vijf jaar geleden kreeg hij van onder uit zijn rug last van uitstralende pijnen naar de bilspie ren, knieholte of achillespees. Soms viel zijn rechterbeen na een tijdje lopen volledig lam. Naarmate het programma zwaarder werd, kreeg hij steeds meer moeilijkhe den tot hij zijn been al na luttele meters niet meer kon bewegen. Een trieste tocht eerst langs zijn huisarts, daarna dr. Strikwerda, dr. Volder in Hoogeveen (advies: stop pen), dr. Harting, clubarts (advies: oefeningen) en dr. Hermans in Hil versum (advies: opereren) bracht hem tenslotte bij specialist Veraart in Arnhem. Er waren zeshonderd spoedgevallen voor hem, waardoor hij bijna een jaar moest wachten. „Mijn linkerbeen raakte overbelast met als gevolg dat ik daar ook blessures aan kreeg. Dat jaar was ik helemaal in de lappenmand en ik verspeelde er de Olympische Spelen van München 1972 mee. Het jaar dat ik op de ingreep wachtte, was ook verspild en het jaar daarna moest ik weer hele maal opnieuw beginnen. Ik ben er dus drie jaar door kwijtgeraakt en ik heb nog altijd last van die pijnen. Je kunt ze het best vergelij ken met kiespijn, óók zenuwpijn; daarbij is spierpijn echt niets". „In 1975 liep ik eigenlijk voor het eerst weer redelijk, maar de Spe len van Montreal 1976 kon ik niet halen, ook omdat er te weinig goede wedstrijden waren. Daarna ben ik beter gaan lopen. Dit jaar is het voor het eerst na de operatie dat ik vanaf april goede wedstrij den heb kunnen lopen". Unieker la eigenlijk, dat hij het vol heeft weten te houden. De winter ervoor nog sloeg een keelontste king over naar bronchitis. De toe gediende antibiotica maakten een sukkelaar van hem. En ook: „Mijn voeten staan naar binnen. Ik heb platvoeten. In mijn loopschoenen Idat wel te verhelpen, maar In spikes niet". „Bovendien wikkel ik mijn voeten niet goed af. Ik loop te veel op mijn hielen en dat geeft, vooral op kunststofbanen, een terugslag op je rug. En naarmate je vermoeider raakt, ga je meer achterover lopen waardoor het allemaal erger wordt. Kijk maar eens naar Juantorena. Die gaat steigerend door de finish. Ik heb veel last van blaren onder mijn voeten. Er zijn wel eens wed strijden geweest waarna mijn voe ten helemaal kapot waren. Het bloed stond dan in mijn schoe nen". Gerard Tebroke valt beslist niet in de categorie „klagers". Maar toch: „Vooral in die periode dat de ene blessure nog niet over was en ik de andere al weer had, heb ik wel eens gedacht: „Waar doe je het in hemelsnaam allemaal voor? Als ik geluk heb, zijn er in de zomer een paar weken dat ik helemaal zonder pijn loop. Maar aan de andere kant: ik heb altijd alles met moeite moeten verdienen. Als het, te gemakkelijk gaatben je al bij worden. Waarvoor, dat Interes seert me nauwelijks". De steeds goed gemutste Tebroke wordt ook niet kwaad als de naam van Jos Hermens onvermijdelijk ter tafel komt. „Jos was de eerste, die me in Londen met mijn Nederland se record feliciteerde. Het enige waar ik me wel eens druk over maak, is als ik merk dat er stem ming gemaakt wordt tussen ons. Zoiets is natuurlijk erg gemakke lijk. Maar Jos en ik kunnen toeval lig erg goed met elkaar opschie ten. We zien elkaar overigens wei nig. En objectief gezien is het natuurlijk uitstekend dat er op de tien kilometer nu twee gelijkwaar dige mensen zijn. Dat stimuleert alleen maar. Op de vijf kilometer nog niet. daar is Jos nog sterker Uitleven de minste of geringste tegenslag weg. Ik verwacht eigenlijk al dat er het een of ander misgaat. Daar om richt ik me ook niet op de Olympische Spelen van Moskou 1980. Er kan nog zo veel gebeu- Veeboer Op zijn kleine Arnhemse etage, waar elke vorm van luxe ontbreekt, praat de nationale recordhouder op de 10.000 meter graag over zijn grootste liefhebberii. „Na het Atheneum ga ik waar schijnlijk iets doen in de richting van biologie of chemie. Maar het liefste zou ik veeboer worden. Of een gemengd bedrijf, dat vind ik ook wel fijn". „Maar daar heb je kapitaal voor nodig en dat heb ik nu eenmaal niet. In de vakanties heb ik altijd als boerenknecht gewerkt. Ik ver diende bijna niets, maar het was heerlijk werk. Het enige waar ik voor uit moest kijken, was als ik weer eens het hokkie met tien stieren in moest. De kans op bles sures was dan wel aanwezig. Wist je overigens dat je een stier, die op zijn achterpoten staat, met één hand omhoog kunt houden?" Terug weer naar die andere lief hebberij, de atletiek. Sponsorlo pen de deur niet bepaald plat bij de 27-jarige atleet van Clko. „Er Is een mannetje uit Utrecht ge weest, dat nog eens zou terugko men. Dat Is alles. Ik ga er niet om smeken hoor, al zou Ik best een beetje gesponsord willen „Er Is ook wel gesuggereerd dat mijn nationale record nog een uit vloeisel was van die B-loop in Zurich. Natuurlijk was ik kwaad dat ik, ondanks een uitnodiging, niet in de A-loop mocht uitkomen. Vooral omdat er mensen in zaten, die slechter waren. In je eerstvol gende wedstrijd leef je je dan wel uit. Dat heb ik in Bamberg gedaan waar ik net onder het Nederlands record bleef. Maar een week later in Londen was dat al lang weer over. Daar was gewoon een erg sterk veld en dat inspireert. Ik kon mezelf alleen wel voor mijn kop slaan dat ik niet in de gaten had dat het zo snel ging. Ik was die avond in staat een wereldrecord te lopen". „Als het goed gaat, denk je nauwe lijks en heb je weinig tijd voor de dingen om e heen. Af en toe hoorde ik wel een Engelse coach iets langs de baan roepen, maar het was vaak onverstaanbaar. Ik heb geen persoonlijke coach meer Vroeger was dat Hans Prinsen. Bij wedstrijden werkte hij net als een schaatscoach, met vingers om hoog of omlaag, en met schema's. Dat is erg gemakkelijk. Meestal moet je nog heel ingewikkeld lo pen rekenen en naar het score bord kijken. Af en toe helpt Cees Koppelaar me wel. Hij heeft zo'n beetje de centrale training op zich genomen. We trainen één keer per maand op Papendal". „Ik heb niet het idee, dat ik mijn top heb bereikt. Zeker niet na Londen. Meestal ben ik na zo'n race moe en moet ik een paar minuten bijkomen. Toen was ik nog zo fris als een hoentje. Tegen de Kenianen heb ik ook nog nooit op volle snelheid gelopen. Op die tien kilometer kan ik zeker nog wel tien of vijftien seconden sneller". Zijn constatering is even nuchter als zorgeloos. Hij praat of er nooit problemen Lijn. Of er geen gevaar bestaat dat hij als een halve invali de verder moet leven. DICK HOFLAND De Fransman Jean-Loup Migue» smasht de bal door het Nederlandse blok, gevormd door Bert Goedkoop en Peter van Velzen. HELSINKI De Europese volleybaltltel Is zowel bij de dames als bij de heren naar Rusland gegaan. De Sowjet-mannen versloegen in de finale wereld- en Olympisch kampioen Polen met 3-1. De eindstrijd der dames werd een regelrechte aanfluiting. In precies vijfenveertig minuten wonnen de op eenzame hoogte staande Russische dames moeiteloos met 3-0 (15-1,15-2,15-10) van Oost-Duitsland. De Russische heren namen in de finale duidelijk revanche voor de eerder in het toernooi geleden nederlaag. Polen begon opnieuw erg gretig en vooral door Thomas Wojtowicz werd het Russische blok aanvankelijk keer op keer gepasseerd. Met 15-11 won Polen de eerste set dan ook geheel verdiend. Nadien werden de Polen echter onder leiding van Vladimir Onda constant onder zware druk gezet. Met het gevolg dat de Poolse mannen geen moment meer hun niveau van de eerste set konden ber.eiken. Met 15-9,15-11,15-12 klaarde Rusland tenslotte het karwei. De Nederlandse heren reikten niet verder dan de twaalfde en laatste plaats. Zaterdag werd in Turku kansloos met 3-0 van Frankrijk verloren. Tegen Finland kwam de op alle fronten falende formatie van bondscoach Jaap Korsloot niet verder dan een nederlaag van 3-1. De kwalificatie voor de wereldkampioenschappen ging zodoende gigantisch de mist in. Daar waar de heren faalden, slaagden de dames. In een zeer wisselvallige wedstrijd won Nederland zaterdag in Lahti met 3-2 op het nippertje van Italië. Een nederlaag met 3-0 in de laatste wedstrijd tegen Joego-Sla- vië betekende een tiende plaats in het eindklassement. Daarmee werden de wereldkampioenschappen volgend jaar in Rusland bereikt. De ploeg van coach Jaap Akkerhuis heeft aldus aan het gestelde doel voldaan. Eindstand heren: 1. Rusland, 2- Polen. 3. Roemenië, 4. Hongarije. 5. Bulgarije, 6. Tsjecho-Siowakije, 7. Joego-Slavië, 8. Italië, 9. Oost-Duitsland, 10. Frankrijk, 11. Finland, 12. Nederland. Dames: 1. Rusland. 2. Oost-Duitsland. 3. Hongarije. 4. Polen. 5. Tsjecho-Siowakije, 6. Roemenië, 7. Bulgarije. 8. West-Duitsland, 9. Joego-Slavië, 10. Nederland, 11. Italië, 12. Finland. TILBURG Het Interpoiistoernool mag zich verheugen In een grote publieke belangstel ling. Zaterdag 1400 en gisteren 1600 schaa kliefhebbers in de demonstratieruimte waren daarvan een goede Illustratie. De twaalf groot meesters ontgaat deze toeloop echter goed deels. Opgesloten in de speelzaal werkten zij het afgelopen weekeinde twee loodzware ron den af. Of liever gezegd anderhalf, want giste ren reikte de eerzucht nauwelijks verder dan puntendellngen. Na de totaal twaalf partijen van het weekeinde is er aan de kop van het klassement nauwelijks iets veranderd. Wereldkampioen Anatoli Karpov en de Engelse grootmeester Anthony Miles gaan nog steeds aan de leiding met 5 1/2 uit 8. Jan Timman, die in een glanzende vorm steekt, volgt met 5 uit 8. Gisteren waren de helden duidelijk vermoeid. Vaak was er sprake van een goede opzet, maar de finishing touch werd gesmoord in gerouti neerde afweer, zodat remise onontkoombaar was. Zaterdag daarentegen viel er volop te genieten. Smyslov bracht een sterk spelende Timman in het nauw, maar met een prachtig torenoffer kon de Nederlander de balans weer in evenwicht brengen. Miles bood Balashov remise aan, maar toen deze zijn aanbod weiger de, gaf hij hem geen kans meer. Hüber, schuife lend door een dameloos middenspel, werd ge nadeloos verslagen door wereldkampioen Kar pov. Kortom, zaterdag werd alle klasse' geeta- leerd; categorie 14 van de wereldschaakbond waardig. Het zettenverloop van de partij tussen Balas hov en Miles was als volgt: Wit: BaJashov (Rus) Zwart: Miles (Eng.) 1. <J2-d4 <J7-d5; 2. c2-c4 d5xc4; 3. Pg1-f3 Pg8-f6; 4. e2-e3 Lc*g4; 5. Lf1xo4 e7-e6; 6. Pb1-c3 Pb^d7; 7. h2-h3 Lg4-h5; 8. Lc4-e2 Lf8-d6; 9. 0-0 0-0; 10. e3«4 e6-e5; 11. d4xe5 Pd7xe5; 12. Pf3xe6 Lh5xe2; 13. 0d1xe2 Ld6xe5; 14. Lc1-o5 Dd6e8; 15. Tf1-e1 La5xc3; 16. h2xc3 De8-e5; 16. b2xc3 De6«5; 17. De2-e3 TfÖ-e8; 18. f2-f3 h7-h6; 19. Lg5-f4 De5-a5; 20. De3-d4 Ta8-d8; 21. Dd4-c4 c7-c6; 22. Ta1-b1 Td8<J7; 23. Lf4-e3 Te8-d8; 24. Le3-d4 Pf6-h5; 25. Ld4-e3 Da5-e5; 26. Dc4-c5 De5xc5; 27. Le3xc5 Td7-d2; 28. Tb1xb7 Td2xa2; 29. Tb7xa7 Ta2-c2; 30. Lc5e3 Td8-b8; 31. g2-o4 Ph5-g3; 32. Le3-f2 Pg3-e2f; 33. Kg1-f1 Tb8-b2; 34. Ta7-a1 Pe2-f4; 35. Lf2-g3 Pf4-g2; 36. c3-c4 Pg2xe1; 37. Lg3xe1 Tb2-b3; wit geeft op. Ds uitslagen zijn: Zevende ronde: Smyslov (Rus)—Timman (Ned) 1/2—1/2, Gligoric (Joe)—Sosonko (Ned) 1—0, Balas hov (Rus)—Miles (Eng) 0—1, Hüber (WDI)—Karpov (Rus) 0-1, Kavaiek (VSt)—Hort (Tsj) 1/2-1/2, Olafsson (Usl)—Andersson (Zwe) 1/2—1/2, Achtste ronde: Timman—Andersson 1/2—1/2, Hort—Olafsson 1/2—1/2, Karpov—Kavaiek 1/2—1/2, Miles—Hüber 1/2—1/2, Sosonko—Balashov 1/2—1/2, Smyslov—Gli goric 1/2—1/2, Stand na acht ronden: 1./2. Karpov. Miles 5 1/2, 3. Timman 5. 4./5. Kavaiek, Hort 4 1/2, 6./7. Gligoric. Hübner 4, 8./9. Smyslov, soS*o2 v2.'2 Ba,asho" 3' Ola,sso" sn Karpov (links) in het begin van zijn partij tegen Kavaiek, gisteren gespeeld.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 20