Gekaapte DC-8 uit Damascus met 19 gegijzelden ft* Leraren winnen Oppas (17) bekent drievoudige moord Gróte partij hasj gevonden Storm hield vooral huis in Zeeland ZUUR KOOL Ontploffing in Uruguay: 14 doden £eid4e6oma/nt i Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hailewas Chef-redacteur: Wim Buijteweg Advertenties (excl. BTW) 0.46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 40,45: jaar 150,30: losse nummers: 55 cent. Maandag 3 oktober 1977, 68e jaargang no. 20853 DAGBLAD, VOOR ZÜID-HOLLAND Walraff film De journalist Günther Walraff onthult de werkwijze bij „Bild Zeitung" o.a. met geheime film opnamen op Ned. I om 19.54 uur. Om 20.40 uur Charles Az- navour en om 21.50 uur Peter Wimsey. Ned. II om 20.25 uur de Wrekers en om 21.15 uur De Muppet- show. Nog een enkele bui In het algemeen veel bewolking en perioden met regen. Krachtig tot hard toenemende zuidweste lijke wind. Minimumtemp. elf graden in het westen. Maxima omstreeks veertien graden. Morgen zon: 6.45—18.11. Maan: 22.25—13.32. Scheveningen hoogwater 6.52—19.11. Laagwa- ter 2.41—14.49. DAMASCUS (AUPI-Reuter-AP) Met nog twaalf passagiers en zeven bemanningsleden - in totaal dus 19 gegijzelden - voorts met vijf kapers en met zes ex-gevangenen, is vanmorgen de gekaapte DC-8 van de Japanse luchtvaartmij JAL uit Da mascus (Syrië) vertrokken met, naar vermoed wordt, bestemming Algiers. Het toestel was gis teravond uit Dacca, waar 101 passagiers vrij waren gelaten, vertrokken en had vannacht eerst in Koeweit en later in Damascus een landing gemaakt waar, in ruil voor brandstof en voedsel, weer een aantal passagiers waren vrijgelaten. Het vliegtuig met kapers, passagiers, ex-gevange nen en bemanning was gisteravond met veel vijven en zessen van het vliegveld van Dacca vertrokken, na urenlange onderhandelingen en na een ingewik kelde procedure van uitwisseling van passagiers en overdracht van de geëiste vijftien miljoen gulden en zes Japanse gevangenen, wier vrijlating de kapers eveneens afgedwongen hadden Heel de 0e eerste groep vrijgelaten passagiers van het gekaap- procedure werd nog bijna doorkruist door een te JAL-toestel is uit Dacca in Tokio aangekomen. Op militaire opstand in Bangladesj, die evenwel na ,je voorgrond het Indiase echtpaar Vergh'ese met hun enige uren bloedig werd neergeslagen, ten koste tweejarig kind en op de achtergrond (met gekruiste van honderd doden. tasriemen) de Amerikaan K. A. Krueger. Het vliegtuig vertrok nadat de kapers 101 gegijzel den hadden vrijgelaten, onder wie de met de dood bedreigde Amerikaanse bankier John Gabriël, die onmiddellijk daarna in een ziekenhuis moest wor den opgenomen, maar daar inmiddels alweer uit ontslagen is. Het vliegtuig zette eerst koers naar Koeweit, maar Koeweit zag niet zoveel heil in het geven van landingstoestemming. Nadat de DC-8 twee uur over de stad had gecirkeld, kreeg het tenslotte uit humanitaire overwegingen toestemming om te lan den. Een aantal gegijzelden werd vrijgelaten in ruil voor brandstof en voedsel. De volgende bestemming was Damascus en ook Damascus was niet erg happig op een landing, maar gaf toe. Het toestel werd naar een afgelegen deel van het vliegveld gedirigeerd en onder zware bewaking gesteld. De kapers hebben de komst geëist van de Japanse ambassadeur van Syrië. Zij lieten verder weer passagiers vrij, zodat er nu nog twaalf passagiers in gijzeling worden gehouden. Intussen is het vliegtuig getankt met een hoeveel heid brandstof, voldoende voor zeven vlieguren. MONTEVIDEO Veertien mensen hebben het leven verlo ren» vier raakten gewond en één is verdwenen bij een ont ploffing zaterdag in een steen groeve op 25 kilometer van de Uruguayaanse hoofdstad Mon tevideo. Er zouden twintig blik ken dynamiet zijn ontploft, ter wijl ze in een gat werden ge plaatst. De oorzaak is niet be kend. De ontploffing was zo hevig, dat de lijken van enkele slachtoffers tweehonderd meter verder te recht zijn gekomen. (Van een onzer verslaggevers) WINSCHOTEN De 17-jarige Onno P. uit Winschoten heeft bekend in de nacht van vrijdag op zaterdag de 31-jarige mevrouw A. Koster, haar 6-jarig dochtertje Natasja en haar 5-jarig zoontje Andrej met messteken om het leven te hebben gebracht Aanvankelijk had de politie de 43-ja- rige caféhouder F. L. uit Oudeschans aangehouden, die van tafel en bed gescheiden van de vrouw leefde. Een tragische bijkomstigheid is, dat de gruwelijke drievoudige moord werd ontdekt door de caféhouder, die nog wel contacten met zijn gezin on derhield en voor hen bezig was met de verbouwing van de woning. Toen hij zaterdagmorgen voor dit doel weer in Winschoten verscheen, ontdekte hij de gruwelijk verminkte lijken. Omdat zijn eerste verklaringen de politie niet helemaal bevredigden, werd de man gearresteerd. Tijdens het buurtonderzoek dook en-, kele malen de naam op van de 17-jari- ge Onno P., een goede bekende van het gezin, die regelmatig op de kinde ren paste als de moeder niet thuis was. Bij het sporenonderzoek werd een voetafdruk van de jongeman ge vonden. Gistermiddag om half zes werd hij in zijn ouderlijke woning aangehouden, enkele uren later legde hij een bekentenis af. In de woning van de jongeman werd het mes gevon den, waarmee hij als een waanzinnige op de vrouw en de twee kinderen had 'ingestoken. Op het stoffelijk overschot van de vrouw alleen al werden meer dan twintig messteken gevonden. Over het motief van de drievoudige moord heeft de jongeman nog geen verklaring gegeven. Vermoedelijk is er ruzie ontstaan tussen de vrouw en de jongeman. Het zoontje is waarschijn lijk door het lawaai nog uit zijn bedje gekomen. Het meisje lag dood in bed. De dader heeft zich vermoedelijk aan de kinderen vergrepen om getuigen van zijn daad uit te schakelen. IJMUIDEN (ANP) Op een Panamese vissersboot in de haven van Umuiden heeft de politie gisterochtend een partij hasj van 5.000 kg ontdekt en in beslag genomen. De hasj bleek afkomstig uit Libanon en heeft volgens ruwe schattingen een verkoopwaarde van rond 17,5 miljoen gulden. De zeven bemanningsleden van het vaartuig zijn gearresteerd. Over hun nationaliteit wil de politie nog niets meedelen. Volgens een politiefunctionaris is dit één van de grootste vangsten hasj in Nederland. De vondst werd gedaan tijdens een routinecon trole door de Amsterdamse rijkspolitie te water, de gemeentepolitie van Velsen en de douanerecherche uit Amsterdam. Sinds kort bestaat er een verscherpt toezicht van het scheepvaart verkeer in en rond IJmuiden nadat eerdere pogingen waren ontdekt om hasj via de kust het land in te krijgen. De 5.000 kg hasj aan boord van de vissersboot was in plakken gesneden verborgen in zakken, die her en der op het vaartuig lagen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog" ge-i bracht. J ADVERTENTIE STAAT DER NEDERLANDEN 7%% LENING 1977 PER 1978/1997 bedrag open bedrag de koers wordt na de inschrijving op dinsdag 4 oktober 1977 vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waartegen is ingeschreven (tendersysteem) 4 oktober 1977 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten Zeer rijke buit in Hillegersberg ROTTERDAM (ANP) Inbrekers hebben dit weekeinde hun slag' geslagen in de Rotterdamse villawijk Hillegersberg. Uit drie huizen werden antiek, zilver, kunstvoorwerpen, beelden, schilde rijen en sieraden gestolen ter waarde van enkele tonnen. Eén familie werd het zwaarst gedupeerd. Zij raakte voor ƒ200.000 kwijt aan antiekzilver, enkele beelden en schilderen. Leids feest op volle toeren De viering van Leidens Ontzet, het zogeheten 3-Oktober feest is dit weekeinde In alle hevig heid losgebarsten. Zelfs het bulderende hersft- weer kon de feestvreugde niet temperen. Zater dag was het al zover: de kermis daverde op volle toeren, de taptoe slingerde zich als een sprookjesachtige slang door het donker en de horeca mocht wat later sluiten. De festiviteiten vonden vanmiddag hun absolute hoogtepunt in de traditionele optocht, dit keer in het teken van stripfiguren. Vele tienduizenden verdrongen zich in dikke rijen langs het parcours. De Leidse politie, die doorgaans de handen vol heeft aan veelal door alcohol benevelde perso nen, sprak vanmorgen van een „opmerkelijk rustig weekeinde". Van de verkeersoverlast door de afsluiting van de binnenstad had men ook niet te veel last. In het weekeinde vonden wel ruim 25 aanrijding plaats, maar deze waren niet het gevolg van de omleidingsroutea. Koninklijke kus Ruim een uur had mevrouw Hoopes uit Hoogkerk het rollend ledikant met haar 12-jarig zoontje' Bouke geduwd om in het Groningse Aduard de koningin te zien die daar op werkbezoek was. Bouke is ernstig invalide en heeft een hersentumor. Een de koningin hééft hij gezien. Zij maakte een praatje met zijn moeder en Bouke strekte spontaan zijn armen uit. Zoveel aanhankelijkheid kon koningin Juliana niet ontgaan en ontroerd kuste zij de jongen ten afscheid. Toestand jongste van zesling blijft kritiek LEIDEN (ANP) De toestand van Dennis Nijs- sen, de jongste van de Leidse zesling, blijft onverminderd kritiek, zo heeft een woordvoerder van het Academisch Ziekenhuis in Leiden meege deeld. De darmen van het kind werken slechts zeer minimaal. De toestand van de andere kinderen is naar omstandigheden goed. Zij zijn nu allen ver boven hun geboortegewicht. Voor wat Dennis be treft is er echter wel enige hoop omdat hij onder de ingestelde behandeling niet verder achteruit gaat VLISSINGEN (ANP) - De storm die het afgelopen week einde over ons land is gegaan, heeft vooral in de Zeeuwse wa teren tot moeilijkheden geleid. Van twee zeiljachten braken za terdag de masten terwijl 's mid dags het Belgische vrachtschip Fortuna, geladen met 280 ton fosfaat op de strekdam van Ter- neuzen aan de grond liep. Een andere Belgische coaster raakte voor Cadzand op drift. Beide schepen konden door sleepbo ten voor ernstiger gevolgen wor den behoed. De zee nam even eens bezit van het Griekse vrachtschip Attican Unity dat al vanaf 25 augustus op het strand van Cadzand ligt. Een goot deel van de lading koolzaad is uit het ruim gespoeld, terwijl de chemi caliën en het giftige bluswater aan boord zich nu met het zee water vermengen. Volgens ber gingsdeskundigen is het zaak het schip nu zo snel mogelijk te lossen en een haven binnen te slepen. Zowel in Zeeuws als in Belgisch Vlaanderen werden tal van bomen ontworteld wat hier en daar stagnatie in het wegver- kger tot gevolg had. ADVERTENTIE - iNKIUO VeRPM10"6 Kort geding contra Van Kemenade (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Van Kemenade van Onderwijs zal opnieuw overleg moeten voeren over de verlaging van de leraren salarissen voor eerste-graads leraren die 1 oktober had moeten ingaan. De president van de Haagse rechtbank, mr. J. H. Blaauw wees vanmorgen de eis in kort geding van het namens de leraren optredende Ambtenarencentrum toe dat een Koninklijk Besluit dat de verlaging regelt niet eerder mag worden ingevoerd dan. na behoorlijk overleg. In zijn uitspraak had de president van de Haagse rechtbank overwogen dat aan de bijzondere positie van de leraren in het overleg geen recht was gedaan. De landsadvocaat had namens de minister betoogd dat in het bijzonder overleg met de leraren slechts kon worden gesproken over de technische uitvoering van de maatregel. Deze was in 1975 in de ministerraad uitgevaardigd. Daarbij werd bepaald dat alle bij het rijk werkende academici een salarisverlaging zouden ondergaan. Drie van FC Den Haag in selectie ZEIST Voor de vriendschappelijke wedstrijd Jong De- nemarken-Jong Oranje op 8 okto ber In Aalborg zijn drie spelers van FC Den Haag geselec teerd: Hans Galjé, Martin Jol en Henk van Leeuwen. De selectie bestaat verder uit Hoek (Vo- lendam), Metgod en Ursem (beiden AZ'67), Woudstra (Go Ahead Eagles), Taha- mata (Ajax), Vermeulen (Roda JC). De Leeuw (FC Amster dam). Brard en Snoeck (beiden Feijenoord) en Wildschut (FC Twente), Brandts, Van Kraay, Poortvliet (allen PSV). Van Beveren veertien hechtingen EINDHOVEN Jan van Beveren speelt woensdag niet In de vriendschappelijke Interland tegen Rusland. HIJ liep zaterdagavond In het duel met NEC een blessure op die zijn totaal aan hechtingen In één been op veertien bracht Halverwege de tweede helft kwam Van Beveren bij een hoekschop voor NEC zijn doel uit, stompte de bal weg en werd geraakt door de te hoog schoppende verdediger van NEC. Dries Visser, die naar voren was gegaan. Van Beveren bleef liggen, er kwam een brancard maar hij gaf er de voorkeur aan tussen twee man te worden weggedra gen. Van Beveren: „Die schoen van Visser veroorzaakte een gaatje in mijn rechterdijbeen en een flinke bloeduitstoring. Er zitten twee hechtingen in. En ik had er al twaalf in dat been, het onderbeen dan. want drie weken geleden liep ik pardoes door een glazen deur en drongen er stukjes glas in mijn been. Ik zag die deur helemaal niet hoewel er als waarschuwing een sticker op zat. een van PSV nog wel. Ik ga niet naar Zeist in het trainingskamp. Dat heeft geen enkele zin, met veertien hechtingen in mijn been. Bij FC Den Haag-PSV over veertien dagen ben ik er wel weer bij en ik hoop ook Noord-lerland-Nederland op 12 oktober te halen". Rini van Bracht ernstig gewond Waarschijnlijk als gevolg van een „black out" raakte hij vrijdagavond laat op de rijksweg Nijmegen—Oen Bosch enkele malen de vangrails en reed vervolgens in op een voor hem rijdende vrachtauto. Bij de ven uit de schedel botsing werd Van in het Bossche Ca- Bracht met het rolusziekenhuis de- hoofd door de voor- den zich ernstige ruit van zijn auto complicaties voor. geslingerd. Bij het Van Bracht moest operatief verwijde- aan beide ogen ren van glasscher- worden geopereerd.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1