Jockey Wetemans zigzag met outsider Fair Hunter naar zege Bolten verwisselt sproeiers en verspeelt nationale race-titel Lauda voorzichtig naar wereldtitel SPORTTRIBUNE ZIJDELINGS Hinault bevestigt doorbraak Merckx en Fiat uit elkaar Guy Druf niet terug als amateur Nederland wint speedwayinterland Gymnaestrada niet in Barcelona Racket met dubbele besnaring verboden Tweede plaats voor Pro Patria Bridgecompetitie weer van start Zwemtrainers gaan zich bezinnen op prioriteiten DE KROES WEER IN WINNAARSRING Ijshockeyers Feenstra ronde verder LEIDSE COURANT MAANDAG 3 OKTOBER 1977 PAGINA 13 CANNES De 22-|arlge Frans man Bernard Hinault heeft met een zege In de grote landenprljs zijn doorbraak naar de top van de professionele wielersport beves tigd. Hij won 's werelds grootste Individuele tijdrit (negentig kilo meter) In Cannes met ruim drie minuten voorsprong op Joop Zoe temelk. De Belg Freddy Maertens, alge meen erkend als de beste tijdrijder ter wereld, beleefde met een elfde plaats de grootste afgang in zijn loopbaan. Verrassend was de vijf de plaats van Fedor den Hertog, die zijn krachten dit keer goed verdeelde en niet te hard van start ging. Knetemann, die zich op de afstand verkeek, werd zevende. CANNES Eddy Merckx en zijn huidige werkgever, Flat, hebben besloten aan het einde van dit seizoen uit elkaar te gaan. „Het is geen breuk, maar een overeenkomst", verklaarde ploeg leider Geminiani gisteren in Can nes na de grote landenprijs. „Merckx wil zich toeleggen op het rijden van één of twee grote ron des. Dat komt niet overeen met onze doeleinden om zoveel moge lijk wedstrijden te rijden, vooral in Frankrijk". PARIJS De Franse Atletiek Fe deratie heeft gisteren het verzoek afgewezen van Guy Drut om zijn amateurstatus terug te krijgen. Drut, die bij de Olympische Spelen in Montreal in 1976 de 110 meter horden won, werd door de Franse Atletiek Federatie uitgestoten na dat hij verklaard had betalingen voor wedstrijden te hebben aan vaard. GELEEN - De vriendschappelijke speedway-interlandontmoeting tussen Nederland en Polen Is geëindigd In een overwinning voor Nederland. In Geleen was zaterdag de einduit slag 54-42 voor Nederland met als beste Nederlander de nationale kampioen Frits Koppe met dertien punten. Tweede beste Nederlander was Rudie Muts met elf punten. In Hengelo te Overijssel werd gis teren de tweede wedstrijddag ver reden. Door de slechte weersom standigheden kon slechts tot de zestiende heat worden gereden. Tot dan was de stand gelijk, 48-48. ZURICH De Gymnaestrada, die In 1979 In Barcelona zou worden gehouden, gaat niet door. De Spaanse turnbond heeft de opdracht aan de internationale turnbond teruggegeven, omdat de Spaanse overheid niet bereid is mee te dragen in de kosten. BARCELONA De internationale lawn-tennis federatie (ILTF) heeft zaterdag in Barcelona besloten om het gebruik van het tennisracket met dubbele besnaring en „elk ander racket met een dergelijk uitsteeksel of afwijking op zijn fra- me" te verbieden. LEVERKUSEN - Pro Patria uit Zoetermeer Is zaterdag als twee-' de geëindigd bij het turntoernool voor verenigingen In het West- dultse Leverkusen. De Kieler TB Brunswik zegevierde voor tweeduizend toeschouwers, met 71,30 punten. Pro Patria kwam uit op 67,95 punten en de verte genwoordiging van de Zwitserse stad Luzern werd derde met 65,50 punten. Individueel winnares werd Ute Maiwald van Kiel. AMSTERDAM De Nederlandse bridgecompetitie voor viertallen Is zaterdag van start gegaan. In de meesterklasse werden de eerste, tweede en derde wedstrijd ge speeld. ABC 1 lijkt regelrecht op prolonga tie van de titel af te stevenen. De Amstelveners behaalden uit drie wedstrijden de maximale score van zestig punten. De uitslagen in de meesterklasse ABC 1 - ABC 2 20-0; Buitenhof Continental 19 1 strafpunt) -0; Star Studiecentrum 14-6; USS 1 USS 2 20 min 4. Studiecentrum ABC 1 0-20; Continental ABC 2 10-10; USS 2 Buitenhof 19-1; Star U$S 1 12-8. Continental ABC 1 0-20; ABC 2 USS 2 0—20; Buitenhof Star 3-17; USS 1 Studiecentrum min 3-20. Stand; ABC 1 60 punten; 2. Star 43; 3. USS 2 35; 4. Studiecentrum 26; 5. USS 1 25; 6. Buitenhof 23; 7. ABC 2 10; 8. Continental 10. Iets doen Indien enerzijds moeilijk heden zijn ontstaan tussen coach en spelers (basket- ballbond) en anderzijds de resultaten zienderogen te ruglopen (zwembond) be seft eenieder dat er iets gedaan moet worden. In het eerste geval gaat het om een vorm van „rebel lie" maar in het tweede om het gaandeweg verlie zen van een grote naam die de zwemsport in Ne derland eens in de wereld had. Het is niet verwon derlijk dat de resultaten minderen als het aantal werkelijke cracks daalt en de trainingsmethoden in andere landen (nog) har der zijn en er vooral veel meer facilielten ter be schikking staan. Deson danks wil Nederland trach ten om te blijven „aanha ken" en de vereniging van zwemsporttrainers (twee honderd man sterk) wil daaraan zijn steentje bij dragen. Dat moet gebeu ren door nauwere samen werking met de medische commissie, sportcommis- sie en polocommissie en een cürsus over krachttrai ning. Er zal de trainers nog wel het een en ander te binnen schieten want wat zij willen mag geïnspi reerd worden genoemd op hetgeen in het buitenland (vooral Oosteuropese lan den) reeds lang geschied. Daar zijn de medici meer dan „begeleiders", daar wordt de krachttraining ver volgens velen te ver doorgevoerd. Er is geen andere keus indien Neder land bij wil blijven en liefst weer bij de top komen. Of het een terechte keus is en of hij strookt met onze volksaard is een vraag waaraan de verantwoorde lijke zwemleiders, inclusief trainers en medici, be paald nog menig uur zul len moeten spenderen. En wat de basketballers be treft. Nederland speelt op Europees en dus zeker op wereldniveau een beschei den rol. Herrie, controver ses en onenigheid kunnen die positie slechts ver zwakken. Indien de spe lers voet bij stuk houden en de coach verdwijnt, zou het niet onlogisch zijn te vragen wij zij als alter natief hebben aan te dra gen. Van hun kant mag op dit punt een bijdrage wor den verwacht. Rapporteren Manchester United mag doorbekeren op Europees niveau, zij het eenmaal in Plymouth en niet in eigen omgeving. Waarschijnlijk zal nooit bekend worden welke de juiste gronden zijn geweest waarop de commissie van beroep van de UEFA het besluit van de tuchtcommissie van dat lichaam nietig verklaarde. Zo'n rapport maakt de UE FA nu eenmaal niet be kend. Er mag wel worden aangenomen dat de komst van de Britse delegatie on der leiding van de legen darische Sir Matt Busby daartoe heeft bijgedragen, benevens het schimmige rapport dat de waarnemer van de UEFA, de Deen Hyldstrup, opstelde en bo vendien het feit dat St. Etienne naar later bleek niet alle voorgeschreven voorzorgsmaatregelen had genomen en de spelers van United zich keurig hadden gedragen op het veld. Wat doet dan zo'n waarnemer vraagt men zich af. Hij rapporteert wat hij ziet vanaf zijn plaats op de eretribune. Hij infor meert later niet maar be geeft zich naar het banket. Hij weet dus niet dat St. Etienne ook in gebreke is gebleven, informeert niet bij de politie, laat staan bij het ziekenhuis. Als dan blijkt dat er „verzachten de" omstandigheden zijn, wordt de straf herzien, zoals is gebleken. Er blij ven echter twee zaken staande: de waarnemer heeft gefaald, is althans onvolledig geweest in zijn rapporteren en het feit dat niet mag worden ontkend dat Britse supporters kleine groepen tot de „fanatiekste" van Europa behoren. Niet voor niets werd in 1972 Glasgow Rangers voor een jaar uit geschakeld van Europees voetbal en in 1975 Leeds United voor twee jaar, al werd die straf later bekort. ZANDVOORT De laatste autoraces van het seizoen op het circuit van Zandvoort Kenden door de barre weersomstandigheden vrijwel geen bekijks ofschoon In de meeste klassen het kampioenschap van Nederland nog beslist moest worden. Dat was niet het geval in de formule Ford 2000-klasse. Daarin was Ros de Giaxa de Salvi al zeker van de titel. Dat was maar goed ook. want op de slotdag blunderde hij bij het kiezen van de banden. Giaxa de Salvi koos voor regenbanden terwijl de rest op Slicks reed. Het' was op dat moment droog en dat bleef het ook, 'waardoor de Nederlandse kampioen, die de snelste was in de training, niet verder kwam dan de zestiende plaats. Aardig was dat de slotrace gewonnen werd door een vrouw, de in Den Haag woonachtige Zuidafrikaanse Desire Wilson. Op de laatste racedag was ook de strijd om de Nederlandse titel in de Renault 5-klasse nog geheel open. De beste puntenverzamelaar gedu rende het seizoen, John Bolten. werd uitgeslo ten, omdat hij lucht- en benzinesproeier had verwisseld, waardoor zijn wagen sneller werd. Hierdoor kon Hans Deen de meeste aanspraak maken op de titel. Hij had na de diskwalificatie van Bolten de meeste punten. De slipinstructeur won de laatste wedstrijd na een fel duel met Geerlof Stam. Met veel spanning werd óok uitgekeken naar de wedstrijd in de zwaarste klasse van de toerwagens in groep 1. Het verschil in het klassement tussen Fred Frankenhout en Huub Vermeulen was zo gering, dat de laatste wed strijd de beslissing moest brengen. In de voor laatste wedstrijd hadden de beide kemphanen, die overigens meermalen een équipe vormden in de 24-uursrace van Franchorchamps. wiel aan wiel gestreden. Het duel leverde veel deu ken en de zege voor Frankenhout op. Zo'n wedstrijd kwam er zondag niet uit. Ver meulen startte veel beter dan Frankenhout en had na een paar minuten al een niet meer in te halen voorsprong. Voor Frankenhout, die zich nog wel verzette, restte slechts de tweede plaats. lullen komen met een lijst van zaken, die op korte termlln dienen te worden aangepakt Bondscoach Bert Sitters, cfie uitleg gaf van zijn werkwijze vóór en tijdens de Europese kampioenschappen in Jönköping, gaf er al enkele aan: veel grotere samenwerking met de medische commissie, sportcommissie en waterpolocommissie van de KNZB. Ruud Beele gaf een ander aspect aan: het ontbreken van kennis bij de trainers over krachttraining en de gevolgen ervan. De vereniging wil op dit gebied een applicatiecursus entameren. Zwemster Annelies Maas verhaalde in een drie kwartier durend betoog haar ervaringen tijdens de zevenweekse trainingsstage in Amerika. AMERSFOORT De vereniging van zwem sporttrainers, die mo menteel bijna twee honderd leden telt, gaat zich bezinnen op prioriteiten. T1|dens de jaarvergadering van de vereniging, zater dag In Amersfoort, zegde het bestuur toe vóór 1 januari a.s. te WATKINS GLEN Nlkl Lauda, de koele rekenaar, heeft gisteren op Watklns Glen gedaan wat nodig was, niet meer en niet minder. Hij moest bij de eerste zes rijden om zeker te zijn van de wereldtitel. HIJ kwam als vierde binnen na een race, die In voortdurende regen werd gereden. Lauda had alle reden voorzichtig te zijn nadat Ferrari duidelijk de oorlog had verklaard aan de coureur, die de stal gaat verlaten om volgend seizoen bij Brabham te rijden. De laatste zet in de strijd was het ontslag van Lauda's eerste mechanicien Ermano Cuoghi, die gisteren ontbrak in de pits van Ferrari. Teammanager Antonio Tomaini vertelde dat Cuoghi bij Ferrari was verdwenen; hij gaf geen reden op. Uit de Ferrari-pits kwam echter het hardnekkige gerucht dat Cuoghi gisterochtend van de grote baas, de 79-jarige Enzo Ferrari, persoonlijk zijn congé had gekregen omdat hij weigerde te ontkennen dat hij in het nieuwe seizoen met Lauda naar Brabham zou vertrekken. De wedstrijd zelf kende weinig hoogtepunten. Hans Joachim Stuck voerde het veld ongeveer een kwart van de wedstrijd aan, maar verdween wegens mechanische problemen met zijn Brabham. Hunt nam op dat moment de koppositie over en na hem kwamen Andretti, Scheckter en Lauda. Die positie bleef ongewijzigd tot de finish. De uitslag van de grote prijs van de Verenigde Staten Is: 1. James Hunt (GBr), McLaren, 59 ronden, 320,65 km met een gemiddelde van 161,5 km/u., 2. Mario Andretti (Ita), Lotus op 2,026 seconden, 3. Jody Scheckter (ZAf), Wolf, 4. Niki Lauda (Oos), Ferrari, 5. Clay Regazzoni (Zwit), Ensign, 6. Carlos Reutemann (Arg), Ferrari, op één ronde, 7. Jacques Lafitte (Fra), Ligier-Matra. 8. Rupert Keegan (GBr). Hesketh, 9. Jean-Pierre Jarier (Fra), Shadow, 10. Brett Lunger (VSt), McLaren, op twee ronden. Na 15 van de 17 wedstrl|dsn ziet het klassement om hst wersldkamploenschsp formule 1 er als volgt uit: 1. en wereldkampioen Niki Lauda (Oos). Ferrari 72 punten, 2. Mario Andretti (Ita). Lotus 47, 3. Jody Scheckter (ZAf). Wolf 46. 4. Carlos Reutemann (Arg). Ferrari 3fi 5 .lamel Hunt IftRrl Mrl aror\ 11 Niki Lauda hoefde slechts bij de eerste zes te eindigen in Watkins Glen om wereldkampioen te worden. Hij werd vierde. HEERENVEEN - Feenstra Ver warming heeft zaterdagavond de tweede ronde bereikt van het Eu ropese bekertoernooi voor ijshoc- keyploegen. Met 7—6 werd de kampioen van Noorwegen, Man- glerud Stars, verslagen. De eerste wedstrijd eindigde in 3—3. Voor Feenstra scoorden De Heer (2), Koopmans (3), Van Wieren en Palmiscino. Het winnende doel punt kwam voor de 5.000 toe schouwers zeventien seconden voor het einde tot stand. WASSENAAR - Plotseling stond Ger de Kroes, de Haag se superslager die de Neder landse rensport enkele Jaren geleden een nieuwe Impuls heeft gegeven, weer In de winnaarsrlng van Duindlgt. Het door hem zelf gefokte paard Fair Hunter won een van de belangrijkste grote nummers op Duindlgt en te vens de laatste ren van het seizoen met „rijk" prijzengeld, het Kampioenschap der Ne derlandse paarden. Een overwinning, die voor een groot gedeelte op naam komt van jockey Rober Wetemans, die op het laatste stuk uit het niets met Fair Hunter naar vo ren kwam en zich zigzaggend binnendoor en buitenom langs zijn tegenstanders naar de eindstreep spoedde en als gro te outsider de eerste prijs van vijftien mille en de eer voor Stal Geran binnen haalde. Ger de Kroes was een gelukkig man. Immers, de man die zoveel investeert in de rensport maakt een erg slecht seizoen door. Zo slecht zelfs dat Ger de Kroes bijna al zijn paarden op de „transfer- lijst" heeft geplaatst en er al vele van de hand heeft gedaan. Met een paardje of acht wil hij het volgend seizoen toch bij de ren sport betrokken blijven. En dan te weten dat de Wassenaarder er meer dan vijf keer zoveel heeft gehad! Op papier had Frances Hope met Toni Treanor de beste kans. Maar de Derby-winnaar van vorig jaar mbest genoegen nemen met een derde plaats. Achter Fair Hunter ging Trouble Maker als tweede over de eindstreep met In het zadel Dieter Welss. Rober Wetemans na het kampioen schap; „Het is een heerlijk paard. Ik heb altijd wel geweten dat hij heel wat in zijn mars heeft. In de Derby was hij tweede en in de St. Leger derde, maar in feite is hij steeds beter geworden". Eigenaar Zo blij was Ger de Kroes met de overwinning van Fair Hunter, gereden door Robert Wetemans. Ger de Kroes zal Fair Hunter niet verkopen. Terecht, want de fokker moet natuurlijk zelf ook een goed „reclamepaardje" in de baan heb ben. Rond dit kampioenschap was een zeer sterk programma opgebouwd. De dag stond in het teken van de KLM. De Grote KLM-prijs, met een eerste prijs van (slechts) vijfdui zend gulden, werd gewonnen door Speedy Volita met Gerard Gom- mans. Op papier kon niemand de merrie van de Zaanse milionair Piet Meijn van de zege afhouden. Maar in een koers is alles moge lijk. Het paard moest vijfentwintig meter aan de koppaarden geven. Karei Duke nam de leiding en hield het lang vol. Speedy ging Karei Duke in het laatste stuk voorbij maar het paard vocht terug en verloor met een hoofd verschil. Tien van de beste tweejarige dra vers kwamen aan de start in hun grootste klassieker, de Produkten- draverij met ruim vierenzestig mille aan prijzen. Favoriet en winnaar van de Jofferprijs. Rieka Hanover, faalde aan de start en mede daar door werd het een dubbel succes voor trainer Leo Schoonhoven. Zijn eerste knecht, Henk Slagter. bracht in een koersrecordtijd van 1.20.7 over de kilometer, de merrie Reema Beroona als eerste over de streep. Achter hem finishte de tot dan nog ongeslagen Ralph Spen cer met Leo Schoonhoven zelf. ARTHUR VAN RIJSWIJK

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13