enten kan niet [rij komen door ten kort geding Meer kinderen met gaaf gebit f sBR: „BEPERK AANTAL KEREN RIJ-EXAMEN" Nederlands hoger mderwijs is luurste ter wereld £eidóc Somcmt Bonvoor makkelijk sparen bij de postgiro 4% ..postgiro en rijkspostspaarbank Terrorisme in strijd met de democratie Dubieuze symboliek schaadt Peter Schats Houdini Minder werklozen Renterekening Plusrekening Sterrekening ENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1977 pagina 9 aadh iderieenonzer verslaggeefsters) HAAG - „Er dient een eind te i aan de mogelijkheid dat ie- een onbeperkt aantal pogingen jidernemen zijn rijbewijs te ha- r zijn gevallen bekend van men ie pas na 32 keer proberen het in de schoot legden". Dit zei n mr. G.A.W.C. Baron van He- mert tot Dingshof voorzitter van het CBR tijdens de „CBR-dag" die werd gehouden in het Haagse Congresge bouw ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van het Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbewijzen. De voorzitter had trouwens nog meer wensen op zijn lijstje: een rijbewijs voor bromfietsen; internationaal ge lijkluidende eisen die aan het behalen van een rijbewijs dienen te worden gesteld; aan rijscholen (zeker waar les wordt gegeven in motorrijden) moet verplicht worden gesteld dat er een instructielokaal aan verbonden is en tenslotte zou hij graag zien dat aan de verkeerswet van 1976 nu eindelijk eens uitvoering wordt gegeven. Deze wet houdt in dat mensen met een bepaalde ziekte elk jaar een medisch rapport moeten overleggen, waarna- hun rijbewijs weer kan worden ver lengd. Ten aanzien van de gelijkluidende ei sen die aan het behalen van een rijbe wijs moeten worden gesteld zei minis ter Westerterp van Verkeer en Water staat, die ook op de CBR-dag aanwe zig was, dat dat een moeilijk haalbare zaak is. Allerlei landen, met allerlei andere eisen en voorwaarden zouden dan allemaal iets moeten „inleveren" om tot harmonisering te komen. Met het nemen van EEG-maatregelen kampt men daar dagelijks mee en binnen dat beperkt aantal landen is het al moeilijk om tot besluiten te komen, aldus minister Westerterp. dsadvocaat Droogleever Fortuijn: !en onzer verslaggevers) (VG „Het betoog van mr. Van Heijnin- loort hier niet thuis. Daarvoor moet hij zijn bijzondere strafkamer in Amsterdam, die dacht tegen de heer Menten in behande ling heeft Daar kunt u niets mee doen. Het is niet uw taak in te grijpen in de loop van een strafproces." Dit zei landsadvocaat mr. E. Droog leever Fortuijn gistermiddg in Den Haag tegen rechtbankpresident mr. J. H. Blaauw tijdens het kort geding dat Pieter Menten heeft aangespan nen tegen de staat. De verdediger van Menten, mr. Van Heijningen, had onmiddellijke invrij- heidsstelling van zijn cliënt gevorderd. De Haagse advocaat argumenteerde dat er nog geen bewijs is gevonden dat strafvervolging recht vaardigt, dat Menten op onrechtmatige wijze door de Zwitserse autoriteiten in handen van de justitie is gespeeld, dat zijn cliënt al eens voor dezelfde feiten is vrijgesproken, dat de zaak in het begin van de jaren vijftig werd geseponeerd en dat in die 25 jaar veel bewijsmateriaal van Menten verlo ren is gegaan en bovendien getuigen, die gunstige verklaringen zouden kunnen afleggen, zijn overle den. Pieter Menten bepaalde zich tijdens het langdurige kort geding tot aanwijzingen aan zijn advocaat. Niet één keer wendde hij zich zoals hij dat deed tijdens zijn proces in Amsterdam, luidruchtig tot de rechtbankpresident. Namens de staat ging mr. Droogleever Fortuijn systematisch in op alle gronden waarop Menten in vrijheid zou moeten worden gesteld, maar kwam telkens weer tot dezelfde conclusie: het is aan de president van de Amsterdamse strafkamer om te oordelen. Hij kent het volledige strafdossier. De Haagse rechtbankpresident niet. Hij vroeg deze dan ook de eis af te wijzen. De landsadvocaat tot slot: „Ik ben wel van mening dat er een eind dient te komen aan ongecontroleerde en oncontroleerba re uitlatingen over deze zaak. Daarom moet er een uitspraak van de strafkamer komen. Dat is ook in het belang van verdachte zelf, zeker als hij steeds in alle talen uitroept onschuldig te zijn". pDSTAA TSSECRETAEIS KLEIN: Met het aansnijden van een enorme 4W-- kaas heeft minister Van der Stee (land- Si bouw) gisteren het nieuwe Zuivelcon- trole-instituut in Leusden officieel geopend. In dit in stituut werken een zestal instellingen samen bij de keu ring en het onder zoek van melk- en melkprodukten. Met de zware verwonding van een Haagse en de dood van een Utrechtse politieman is niet voor de eerste maal het politieke geweld vanuit het buitenland binnen onze grenzen gebracht. De gijzeling in de Franse Ambassade te Den Haag ligt bij velen nog vers in de herinnering. Ook elders in de wereld heeft het politiek getinte terrorisme al vele slachtoffers, vaak geheel onschuldige, geeist De democratische samenleving kan onder geen voorwaarde dergelijk geweld aanvaarden, noch goedpraten. Politieke doeleinden dienen in een democratische samenleving op democratische manier te worden nagestreefd. Wie zich als zeer kleine minderheid, zoals de Duitse terroristen van de Rote Armee Fraktion, met geweld tegen de samenleving verzet, plaatst zichzelf buiten de democratie, die alle bur gers gelijke rechten en bescherming biedt. Niet de afwijken de politieke opvatting, maar wel de afwijkende methode is strijdig met de democratische rechtsstaat. En dat geldt zowel voor Nederland als voor de Duitse Bondsrepubliek. Het is onbegrijpelijk, dat ook in ons land deze terroristen, zij het varf kleine groepen, ondersteuning en sympathie ondervinden. Moordenaars blijven moordenaars ook al heb ben enkele media, waaronder de NOS-radio- en televisie, sinds enkele dagen de term „stadsguerrilla" voor deze terroristen gekozen. Het is vanzelfsprekend, dat de Nederlandse politie en justitie alles doen om deze groep, die zichzelf met een zeker politiek aureool omringt, achter slot en grendel te krijgen. De gebeurtenissen dwingen de bevoegde autoriteiten op binnenlandse zaken en justitie echter opnieuw tot bezinning op de sterkte en de opleiding, maar ook op een verdergaan de specialisatie binnen het gehele politieapparaat. De aanzet daartoe is in ieder geval in het regeerakkoord voor het nieuwe kabinet gegeven. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het aantal kinderen met gave gebitjes neemt flink toe. Bij veel schooltandverzorgingsdiensten blijkt een vijfde van de kinderen met een gebit binnen te komen dat in het ge heel niet is aangetast door cariës. Dit vertelde de Katwijkse schooltandarts M. D. Hage op een wetenschappelijk congres ter gelegenheid van het eeuw feest van het tandheelkundig onder wijs in Nederland. Volgens de heer Hage lijkt het werk van mondhygiënistes en de voorlichting over mondhygiëne en gezonde eet- en snoepgewoonten duidelijk effect te gaan krijgen. Overigens wilde hij nog niet spreken van een rooskleurige situa tie. Prof. Backer Dirks constateerde dat er de laatste jaren beweging zit in de preventie van tandbederf afgezien van de door vrijwel alle tandartsen diep betreurde afschaffing van de drinkwa- terfluoridering. Hij voorspelde dat het aantal mensen zonder tandbederf in de toekomst belangrijk zal toenemen, maar dat anderzijds het tandbederf bij hen die daar wel onder gebukt gaan, steeds ernstiger zal worden. „Het verschil tus sen arm en rijk in dit opzicht zal steeds groter worden", aldus prof. Backer Dirks. an een onzer verslaggevers) ■RECHT Oud-s taatssec re is G. Klein van Onderwijs Wetenschappen vindt dat derland het duurste hoger lerwijs ter wereld heeft". In- nationaal bescheurt men h over het inkomen van onze ogleraren en over de omvang in de wetenschappelijke sta- i de Nederlandse univer- eiten. De hoeveelheid weten- tappers ligt per student drie vier keer zo hoog als elders, j hebben in ons landje net zoveel hoogleraren als in Groot-Brittannië. Buitenlan ders die hier komen kijken hun ogen uit", zo zegt Klein in een vraaggesprek met de Vak bondskrant van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV). De oud staatssecretaris verde digt daarin ook zijn plannen het aantal hoogleraren lectoren en wetenschappelijk medewerkers te verminderen met niet-acade- mici in te schakelen bij het on derwijs aan lagere jaars-studen- ten. Een wetenschappelijk per soneelslid heeft landelijk gezien gemiddeld de zorg voor zes stu denten. Klein zegt dat de hoge lasten van het universitaire onderwijs gepaard aan de zeer comforta bele positie van de wetenschap pelijke staf publiekelijk niet meer te verkopen zijn. Hij ge looft dat men dat ook bij de universiteiten wel aanvoelt. De kosten van dit onderwijs namen sinds 1950 volgens Klein ruim drie keer zoveel toe als het aan tal studenten. ??J Het menselijk leven ontstond niet op andere hemellichamen, maar alleen op de aarde. Er is geen leven na de dood want er is geen andere hemel dan 'de mensheid die zich van al zijn boeien moet bevrijden en op weg moet gaan „naar wat er dan ook blinkt". Ziehier de dubieuze moraal van de opera die de Engelse dichter Adrian Mitchell en de Amsterdamse componist Peter Schat maakten en die gisteren in het uitverkochte Amsterdamse Carré enthousiast is bejubeld en daar nog zes keer zal worden herhaald. De opera geeft hoogtepunten in leven en werk van Houdini, die in het eerste kwart van deze eeuw een befaamd boeienkoning en illusionist was. Li brettist en componist zien in hem onafgebroken het symbool van de gevangen mens die zich moet bevrijden, ook van de politie en de inlichtingen diensten die hij uitdaagt. Op twee platforms, met elkens wisselde tapijten vol mysterieuze tekens, wordt de symboliek uitgebeeld. Op kleine kale zijtonen is doorgaans de banale werkelijkheid van zijn leven te zien. Als Houdini's moeder, die in zijn leven centraal bleef staan, komt te sterven, stelt hij zijn hoop op spiritisten om haar als geest weer te ontmoeten. Hij ontmaskert de spiritisten als bedriegers maar dat verhindert niet dat hij bij zijn eigen dood zijn vrouw belooft op spiritistische séances te zullen verschijnen. Dat lukt niet en tien jaar na zijn dood geeft zijn vrouw de hoop op hem als geest weer te zien. Slotmoraal zie boven. Van dit dramatisch boeiende maar niet sterk uitgewerkte gegeven heeft de regisseuse en choreo grafe Donya Feuer met uitbundige medewerking van decorateur Floris Guntenaar en kostuumont werpster Leonie Polak een overdadig spektakel stuk gemaakt. De simpele plot en de strekking ervan zouden er bij gebaat zijn als Houdini's leven eenvoudiger en strakker was weergegeven en als de symboliek, die de makers er in willen zien, aan het slot bondiger en pakkender was samengevat. Buiten de zwakke structuur om, kon men veel bewondering hebben voor de wijze waarop de acrobatische danser Clint Farha en de escapoloog Howard Peters verbluffende staaltjes van Houdi ni's kunst imiteerden. De persoon van Houdini werd zingend en acte rend, een enkele maal ook sprekend, heel be kwaam uitgebeeld door Jerold Norman. Indruk wekkend, en het geheel dominerend, was de crea tie van Sarah Velden als Houdini's moeder, die in haar zang en stille spel deze magnifieke rol in het hart trof. De talloze andere partijen kunnen hier onmogelijk apart worden besproken. Zij wa ren stuk voor stuk bevredigend bezet maar uit schieters waren er niet bij. Rest de muziek van Peter Schat waarvan de aandacht door het overdadige toneelgebeuren no gal eens werd afgeleid. Voor de dans was zij trouwens veelal minder gelukkig geschreven. De zangpartijen waren aanmerkelijk beter en kregen de kans tot hun recht te komen maar Schats kracht ligt in de instrumenten waarvan hij er heel wat nodig had. Behalve het groot bezette Amster damse Concertgebouworkest dat door Hans Vonk knap en met bezieling werd geleid, kwamen er het Amsterdams Electrisch Circus, een steelband en een psalterkwintet aan te pas. Met dat al kon ook Schat de overtrokken symboliek muzikaal toch niet waar maken. Met een paar flarden uit de Internationale is dat natuurlijk niet gedaan. Het is een pover muzikaal trucje er de politiek in te betrekken, even pover als het ten tonele brengen van vrouwelijke politiekorpsen. Ontwerper Guntenaar heeft in een interview laten blijken dat hij het betreurt dat „Houdini" niet in een eenvoudiger en directer vorm in een tent of zelfs gewoon op straat kan worden gespeeld. Dat is een heel goede tip. Door een overmaat aan middelen schoten librettist en componist naast hun doel. Een versoberingskuur en een bondiger for mulering zullen met een zuiverder strekking het werk kunnen redden. J. KASANDER DEN HAAG (ANP) Volgens een eerste, voorlopige telling van het ministerie van Sociale Zaken is het aantal werklozen deze maand gedaald met 3.500 vergeleken met augustus. Dat betekent dat nu 216.300 mensen werkloos zijn. De geregistreerde vraag naar arbeidskrachten daalde met 1300 tot 57.200 personen. Het ministerie loopt met deze cijfers vooruit op de definitieve en meer gedetailleerde cijfers die binnenkort in het maandverslag arbeidsmarkt van het ministerie van Sociale Zaken gepubliceerd worden. [ogelijkheid oor korte ruisereizen Van een onzer verslaggevers) EN HAAG Eind volgend ar of begin 1979 zal de on- ngs opgerichte Nederlandse uisevaart Maatschappij Be- evaer uit Rotterdam beginnen et korte meerdaagse cruise- chten. maatschappij zal met een iderlands schip en met Neder- ndse bemanning korte cruise- izen organiseren in Europa en tar Noord-Afrika. Een mark- nderzoek zou hebben uitgewe- n dat voor deze korte meer- eagse reizen grote belangstel- ig bestaat. «sparing lektriciteit door omertijd niet zo [root KNHEM (ANP) De invoe- ng van de zomertijd heeft, ver het gehele jaar gerekend, en elektriciteitsbesparing op- eleverd van een half procent 1 iets meer. n de periode van de zomertijd [as de besparing op het elektri- iteitsverbruik 1 1,5 procent, n geld uitgedrukt ruim tien mil ten gulden. In het totale ener- ieverbruik heeft de zomertijd jezorgd voor een besparing van d procent, aldus ir. J. H. Bak- ;er. directeur van de SEP (Sa- jnerw/erkende Elektriciteits-Pro- nuktiebedrijven), op de vergade ring van de commissarissen. ADVERTENTIE Waarom is sparen bij de postgiro zo makkelijk? Omdat u het op uw gemak thuis doet Omdat u kunt inleggen en opnemen zonder minimum of maximum. Omdat u dat met uw eigen giro-overschrijvingskaarten doet.' Omdat u altijd onmiddellijk via uw postrekening kunt opnemen, zonder opzegtermijn. Omdat u zélf de voordeligste spaarrekening kiest uit deze drie: denkt te hebben Rente: Als u uw spaargeld weer snel nodig Voordeliger dan de Renterekening als uw spaargeld langer dan 6 maanden kan staan, omdat bij opname l%van het opgenomen bedrag CO/ van uw tegoed af gaat Rente: W /0 Voordeliger dan de Plusrekening als uw spaargeld langer dan 12 maanden kan staan, omdat bij opname 296 van het opgenomen bedrag 0/. van uw tegoed af gaat Rente: JL /0 Méér informatie is verkrijgbaar: - met de bon - op het postkantoor - via tel. 0017 (grans) of (020) 5 89 3137. Betaling van kinderpostzegels per giro of bank DEN HAAG (ANP) Het betalen van kinderpostzegels mag dit jaar met girobetaalkaarten en bankbetaalcheques. Deze maatregel is genomen om de kinderen, die met de postzegels langs de deur gaan, minder het risico te laten lopen beroofd te worden van het ontvangen geld. De voorzitter van het comité kinderpostzegels zou zelfs graag zien, dat men zoveel mogelijk van deze betalingswijze gebruik maakt als de kinderen woensdag 5 oktober de postzegels komen verkopen. Officier eist negen jaar cel tegen Chinezen ROTTERDAM De officier van justitie in Rotterdam heeft gisteren tegen twee Chinezen negen jaar gevangenisstraf geëist wegens het smokkelen van een recordhoeveelheid ver dovende middelen. De beide mannen werden ervan beschul digd in maart van dit jaar 126 kilo heroïne en 5 kilo opium per schip te hebben binnenge bracht in de haven van Rotter dam. Het was de grootste heroï- nevangst die ooit in West-Euro pa is gedaan. De groothandels waarde bedraagt bijna negen miljoen gulden. Volgens de offi cier van Justitie, mr. W. A. de Saint au Laire, was de smokkel opgezet door een grote interna tionale bende en zijn „zoals zo vaak gebeurt in dit soort za ken" de grote bazen buiten schot bleven. De beide Chine zen kenschetste de officier als luitenants van de bende. Geen controle werknemers door bazen DEN HAAG (ANP) Minister Boersma van Sociale Zaken gaat geen wettelijke maatregelen nemen om werkgevers te verplichten bij het in dienst nemen van nieuwe werknemers persoonsgegevens te controleren. Het staat iedere werkgever vrij een werknemer om enige legitimatie te vragen, aldus de minister, maar hij vindt het niet juist de werkgever te belasten met een verplichting die neerkomt op een politietaak ten opzichte van zijn werknemers. Deze taak hoort bij de overheid thuis, aldus schrijft minister Boersma in antwoord op vragen van PPR-Tweede Kamerleden. Deze hadden om een wettelijke maatregel gevraagd om te voorko men dat mensen een dubbel inkomen genieten door onder v^lse naam te werken en onder de eigen naam een sociale uitkering te genieten. Rekening telefoon specificeren DEN HAAG (ANP) - De Twee de- Kamerleden Weijers en Van Zeil (CDA) hebben staatssecre taris Van Huiten (Verkeer) ge vraagd maatregelen te nemen zodat telefoonabonnees voor taan een overzicht kunnen krij gen van gevoerde telefoonge sprekken. Iets dergelijks is in het buitenland gebruikelijk, al dus de Kamerleden. De vragen stellers zijn er over gevallen dat de telefoondienst bij klach ten de telefoonrekeningen niet bewijsbaar kan maken. Ambtenaren verhoord voor vermoedelijke verduistering HEERLEN (ANP) In verband met de vermoedelijke verduiste ring van een aantal goederen die eigendom zijn van de dienst publieke werken van de gemeente Heerlen, beeft de Heerlense politie gisteren twintig ambtenaren van de gemeente verhoord. De Heerlense politie die slechts bevestigde dat de verhoren inder daad hebben plaatsgehad, heeft de processen-verbaal doorgestuurd aan de officier van justitie in Maastricht Van de zijde van de gemeente Heerlen wilde men niet nader op de kwestie ingaan en weigerde men elk commentaar.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9