Chateau de Lisse als huiswijn Derde Leidse Folkfestival zoekt het dichter bij huis Geraldine Chaplin in knappe film van Saura Veel kijkgenot met Twee missionarissen EN VERDER... De Nachtegaal Serie concerten op Goldfuszorgel vanavond van start Expositie mediamieke schilderijen in „Schakel" Galerie De Pomp stelt deeg figuren en foto's tentoon niet meer geschikt voor con sumptie omdat ze zijn bestre ken met verf en lak. Zij kun nen als wand versiering dienst doen. Pieter Sleeboom maakte de fo to's die de wanden van de galerie sieren. Het zijn detai lopnamen met een verrassend effect. De tentoonstelling is dagelijks geopend van drie tot vijf uur en van zeven tot ne gen uur. Op woensdagmorgen is de galerie geopend van tien tot twaalf uur. De films van de Spaanse ci neast Carlos Saura, waarin zijn vriendin Geraldine Cha plin steeds een voorname rol speelt, zijn nog wel eens op buitenlandse festivals te zien, maar de Nederlandse bio scoopbezoeker krijgt ze vrij wel nooit voorgezet. Dat dit een gemis is, kan men deze week constateren met „Cria cuervos", een razend knap spel met verbeelding en wer kelijkheid en met de tijd. Hoewel Geraldine Chaplin er weer in meespeelt is de hoof drol toch weggelegd voor een stil, donkerogig achtjarig meisje, dat kinderlijk en toch wijs voor haar leeftijd rea geert op wat zij allemaal in de grote mensen-wereld zwijgend observeert. Haar moeder Geraldine, die ook het meisje Ana van de toekomst speelt is na een slepende ziekte overleden en STUDIO: Cria Cuervos (16) met Ana Torrant en Geraldine Chaplin. Regie: Carlos Saura. het meisje Ana ziet haar va der, een rokkenjager, als de schuldige. Dus vergiftigt zij de melk van haar vader, biedt de invalide oma, die alleen nog maar ja en nee kan knikken aan haar uit haar lijden te verlossen (wat vriendelijk afgewezen wordt) en besluit tante Pauli ne, die het huishouden over neemt, eveneens uit de weg te ruimen. Maar öf tante is zo sterk als een olifant, of het "gif is niet deugdelijk geweest, want het feest gaat niet door. Het is werkelijk verbluffend wat Saura als regisseur met de kleine, ernstig kijkende Ana Torrent heeft weten te berei ken. Terwijl haar oudere en haar jongere (film) zusje nog echte kinderen zijn, die ver stoppertje spelen en verkleed partijtjes organiseren, leidt Ana een heel eigen leventje met haar cavia Tony, de goedi ge huishoudster en haar spel met de dood. Saura weeft verleden, heden en toekomst op een ingenieuze en toch heldere manier door elkaar, alles gezien door de ogen van een achtjarig meisje, dat bijna onopgemerkt haar omgeving critisch maar zwij gend onder de loupe neemt. Zij ontdekt dat het huwelijk van haar ouders niet zo best is, dat haar vader het houdt met de echtgenote van een col lega en dat deze op zijn beurt tante weer tracht te versieren. Waarop ze haar eigen maatre gelen neemt. MILO Niet altijd komt Terence Hill als overwinnaar uit het strijdperk in ,,De twee missionarissen", zoals bijvoorbeeld in dit geval. Franco Rossi levert met zijn Twee missionarissen" de zo veelste aflevering in de serie spaghetti-westerns. Het ijzer- sterke duo Bud Spencer-Te rence Hill laat onder zijn lei ding niets nieuws zien, maar de nodige grappen en grollen van het duo zullen de bio scoopbezoeker toch voldoende kijkplezier verschaffen. De oersterke Bud Spencer 0 TRIANON: De twee mis sionarissen (12), met Bud Spencer en Terence Hill. Regie: Franco Rossi. helpt als missionaris, onder steund door de blauwogige Te rence Hill, een ontsnapte ge vangenisboef, die zich voor priester uitgeeft, de onder drukten in hun strijd tegen corrupte machthebbers en wrede militairen. Voor een goed sluitend verhaal hoeft men bij Franco Rossi niet aan te komen, maar de regisseur exploiteert het duo Spencer- Hill en hun onderlinge tegen stelling de bezadigde dom mekracht en de sluwe versier der tot op de bodem. CAMERA - Jaws (12). Êoed in beeld brengt en een Bloedstollende verfilming van internationaal niveau kent een mensenetende haai in de (tweede week). VS. Met tal van trucages, on- f LIDO II - A fistfull of dersteund door voortreffelijke dollars (16). Een van de betere geluidseffecten. Op reprise in westerns. Voor de tweede Leiden (tweede week). maal in Leiden (tweede week). O 'LIDO I Soldaat van Oranje (16). Voor Nederlandse begrippen kostbare vaderland se speelfilm over de Tweede Wereldoorlog. Een onderhou- LIDO III - Turks Fruit (16). Uitstekende Nederlandse film, die inmiddels internatio nale faam heeft verworven, dende film, die de verzetssfeer Rutger Hauwer (ook in Lido I present) en Monique van der Ven spelen de hoofdrollen (zestiende week). REX Droom der wellust (16). Louter voor de liefheb bers van het kwalitatief zwak ke sexwerk. LUXOR - Blazing Mag num (16). Een keiharde film waarin Stuart Whitman wordt opgedragen de georganiseerde misdaad uit te roeien (eerste week). LISSE Even buiten Lisse, gelegen aan de Heereweg tussen Lisse en Hillegom opende het hotelbedrijf Van de Velde vorig jaar het specialiteitenrestaurant „De Nachtegaal". Wie niet geplaagd wordt door een voortdurend gebrek aan contan ten moet beslist eens een bezoek brengen aan dit exclusieve restaurant. Het berei den van een maaltijd wordt er bijzonder serieus opgevat. Alle gerechten worden a la minute klaargemaakt en de geserveerde groenten zijn elke dag vers. De Nachtegaal biedt de mogelijkheid om ook in kleine gezelschappen te dineren. Recepties, koud buffet en diners worden verzorgd voor maximaal 250 personen. De sfeervolle feestkelder kan door 60 perso nen tegelijk gebruikt worden. Lunchge rechten en snacks worden geserveerd in het café van de Nachtegaal. De gezellige aperitief-bar is ook bestemd voor de gasten die 's avonds even „aanwippen". Je kunt in „De Nachtegaal" niet „even" gaan eten. Het lijkt haast een misdaad om de super- correcte bediening die de obers geven te willen haasten. Met de grootst mogelijke zorg worden de gerechten klaargemaakt en uitgeserveerd. De obers blijven in de buurt om onmiddellijk in te kunnen haken op de wensen van de gasten, die door het personeel beslist geen „klanten" genoemd worden. Ober-kelner Le Large gelooft dat de Ne derlanders weer prijs gaan stellen op een klassieke bediening. „We hebben een tijdje uit de muur gegeten, daarna een tijdje van de bistro-plank en nu gaan we gelukkig weer stijlvol dineren". Het restaurant be schikt over een uitstekende houtskoolgrill. Toch gruwt manager Maarschalkerweert bij de gedachte een T-bone steak op een plankje te moeten aanbieden. Een andere opmerkelijke zaak is dat de gasten van „De Nachtegaal" van harte uitgenodigd worden om eens een kijkje in de keuken te nemen. De keuken is dan ook niet een afdeling waarvoor de chef-kok zich zou moeten schamen. Het menu van het restaurant biedt een ruime keus. Een bijzonder aanbevelens waardig voorgerecht is „Jacobine", gerook te paling met zalm, het geheel aan tafel getrancheerd voor nog geen 20 gulden. Bij elk voorgerecht wordt stokbrood en een potje kruidenboter geserveerd. Ook bij „Boscal Tosca", een coctail van kip, selde rij, ananas en appel, het geheel geserveerd in een heerlijke saus. De Velouté Lady Curson, gebonden schildpadsoep is een gerecht om zeker eens te proberen (6 gul den). Het hoofdgerecht kan gekozen worden uit 20 vis- en vleesgerechten. Het parade paardje van „De Nachtegaal" is .Entrecóte Double" van de grill, geserveerd in een pittige pepersaus. Aanbevolen wordt de „Truite la Beauséjour", forel in bierbe slag gefrituurd, voorzien van een tartaar- saus (22,50 gulden). Een bijzonder aardig gerecht is de Sole Papillote van de houts koolgrill, dit is verse zeetong geserveerd met home-made kruidenboter (32.50 gul den). Wij hielden het op de „Tournedos au poivre". De pepersaus wordt aan tafel geflambeerd voor slechts 30 gulden. Volgende maand hoopt ober-kelner Le Large ook wild op het menu te kunnen zetten. Een prijsverhoging van 20 procent is beslist te verwachten voor de wildge- rechten. Het is zelfs een heel karwei om wat van het schaarse wild te bemachtigen. Naast de huis-, tuin- en keukennagerechten serveert „De Nachtegaal" graag een „Par fait Grand Marnier", dit is luchtig ijs afgemaakt met onder andere kiwi-vruch ten (6,75). Wij kozen voor een gezellig potje verse koffie met kandijklonten. Specialiteit van het restaurant is de „Omelette confitu re flambée" (15 gulden voor 2 personen). De wijnkaart van het specialiteitenrestau rant is minstens zo uitgebreid als de menu kaart. Een overheerlijke witte wijn is de „Gewurztraminer Mambourg '73". Een zachte kruidige wijn, bij uitstek geschikt voor geroosterd vlees. (24.50 gulden). Een opmerkelijke rode wijn is de Cha teau de Lisse '74". In het Bordeau-gebied is zowaar een plaatsje dat Saint-Etienne- de-Lisse heet. De connectie met het even charmante bollendorp is niet erg duide lijk. Een vaststaand feit is dat de wijn uit Saint-Etienne-de-Lisse een prima zach t/droge wijn is, met een plezierig bouquet. Morgen wordt in restaurant „De Nachte gaal" het traditionele diner-dansant gehou den. Deelnemers moeten wel even van tevoren een tafel reserveren. Het hoofdge recht bestaat uit een ribstuk „FaQon du chef" (37.50 gulden). Gezien de belangstel ling wordt dit evenement elke laatste zater dag van de maand herhaald. Boeuf a la Wellington Exclusief voor de kokkerellende Leidse Courant-lezer stelt chef-de-cuisine Hein tjes één van zijn uitgelezen recepten be schikbaar. Filets de Boeuf a la Wellington. 1000 gram ossehaas voor 6 personen. Dit wordt zeer licht aangebraden en afgekoeld. Een du- xelles maken van vers gehakte champig nons, ui, paprika, knoflook, verse kruiden en tomaten. Dit geheel wordt gefruit, daarna tomatenpuree toevoegen en ontzu ren. De Ossehaas wordt in korstdeeg ge wikkeld na door de duxelles bestreken te zijn. Het korstdeeg wordt met eigeel be streken en met deeg weer gegarneerd. Op een bakplaat in een matig warme oven afbakken. Een jardinière met diverse groenten en aardappelen zorgt voor de afwerking. Manager Maarschalkerweert in „zijn" Nachtegaal SASSENHEIM De stichting Goldfusz-con- certen heeft deze winter weer een serie aan trekkelijke orgelconcerten op het programma staan. De serie gaat vanavond van start met een concert van de Spaanse organist, Josep Maria Mas i Bonet. De werken, die hij speelt worden toegelicht door Nelly van Ree uit Bennebroek. Oud-leerlingen van het Amsterdams Conserva torium zullen vrijdag 28 oktober door het Gold fuszorgel in de Dorpskerk van Sassenheim worden begeleid, wanneer zij een concert ge ven. De uitvoerenden bespelen strijkinstrumen ten, een klavecimbel en een dwarsfluit. Een van de oud-leerlingen verzorgt het vocale gedeelte (sopraan). Vrijdag 25 november is er sprake van een muzikale happening in de Dorpskerk. Dan is er een concert met vier orgels, trompetten, hoorns en pauken. De organisten zijn Hans van Nieuwkoop, Folkert Grondsma, Nico de Raad en Bert Lassing. Het violistenechtpaar Jeaqne Vos en Bouw Tannahill Weavers LEIDEN Het derde Leidse Folkfestival dat morgen 1 ok tober om zich heen zal gaan grijpen, zal een nationaler ka rakter dragen dan in voor gaande jaren het geval was. De organisatoren, de Stich ting Leids Folkfestival en de Folkklub Horus hebben de ar tiesten dit jaar dichter bij huis gezocht, al zal er toch nog een redelijke hoeveelheid buitenlandse inbreng zijn. Verder zal het festival, dat van 14.00 tot 01.00 uur 's nachts duurt plaatsvinden in twee gebouwen, het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 en het LAK- theater aan het Levendaal 150. De organisatoren hebben het programma echter zoda nig afgestemd dat de met eni ge looplust toegeruste toe hoorder de acht minuten lo pen die de twee gebouwen van elkaar scheiden zodanig kan overbruggen dat hij geen enkele attractie hoeft te mis sen. Het derde Leidse Folkfestival kent twee prolongaties: Het zijn de Schotse Tannahill Wea vers, vorig jaar een daverend succes in Leiden en de even eens Schotse Iain Mackintosh, de revelatie van het vorige folkfestival; hij kreeg de uni versitaire mensa De Bak toen volledig stil en geroerd. In het LAK-theater is voor de mid dag een traditioneel Neder lands programma opgezet met achtereenvolgens de Vlaamse groep „De Snaar", een drietal dat Vlaamse liederen ten geho re brengt; de twee Brabanders Gerard van Maasakkers en Marc Zeegers die tezamen het duo „Maotwerk" vormen, lied jes in het Brabantse dialect; De Tannahill Weavers. De avond in het LAK-theater wordt door de organisatoren als „contemporary" aange merkt. Achtereenvolgens tre den dan in het folkvoetlicht (na een pauze van 18.00 tot 19.00 uur) Paul Millns, een Londense zanger/pianist/com ponist die een mengelmoes van blues, folk, jazz en eigen composities ten gehore brengt, Piers Hayman en Johnny Kui per, een Engels/Nederlands duo; Chris Rohmann, een Amerikaanse zanger die in Leiden al enige bekendheid geniet; Nick Seeger, oud-Lei- denaar (op 15-jarige leeftijd naar Amerika vertrokken) met folk, blues en country; Johnny Silvo, de zanger-entertainer met zijn humorvolle repertoi re, dat zich uitstrekt van jazz, blues en soul tot oude ever greens; de kleurrijke Balkan- muziek van de Leidse groep Csérdas. Het Leids Vrijetijdscentrum begint met een middag zigeu- nermuziek, waarin de eerder genoemde groep Csérdós, Piers Hayman en Johnny Kui per, Chris Rohmann en John ny Silvo optreden. Na de pau ze zijn er 'savonds reprises van de optredens van Moat- werk en de Tannahill Weavers. Daarnaast treden op de Blue- grass Clodhoppers, zes man sterk; de vermaarde Iain Mac kintosh met zijn bloedserieuze ballades en komische liederen; Conjuno Yaravi, het overbe kende Leidse Latijns-Ameri kaanse quintet en tenslotte Andy Irvine, oud-Planxty-man en sinds kort op de solotoer. Ook de toeschouwers zelf kun nen in het derde Leidse Folk festival aan de bak komen, evenals vorig jaar. Iedereen die iets op een instrument kan, wordt verzocht vooral zijn speeltuig mee te brengen om te debuteren in de workshops en het open podium in het Leids Vrijetijdscentrum. Daar naast zijn in het Leids Vrije tijdscentrum ook de verdere activiteiten, zoals sessions en platenverkoop. De kaarten voor het festival zijn verkrijgbaar bij VW-Lei- den, tel. 071-146846 en op de zaterdagavonden bij Folkklub Horus, Kolfmakerssteeg 8 in Leiden. Verder aan de zaal op de dag zelf. Prijs: 12,50. LEIDSCHENDAM/OEGSTGEEST In „De Schakel", het ten- toonstellings- en informatiecentrum in het winkelcentrum Leidsenhage, wordt van 1 tot en met 28 oktober een expositie gehouden van mediamiek ontvangen schilderijen en tekeningen van de 29-jarige in Oegstgeest geboren Jan van der Heide. Jan van der Heide die zich mediamiek schilder noemt, studeerde na de middelbare school een exact vak om een bestaanszeker heid te verwerven. Behalve schilderijen en tekeningen vervaar digt hij ook automatisch schrift. Midden november zal er van hem een op mediamieke wijze ontvangen boekje worden uitgege ven. Zijn werk wordt wel getypeerd als „metafysisch realisme" Volgens de kunstenaar komt het automatisme voor bij schilde ren, schrijven, muziek en aanverwante terreinen. Door een beperkt bewustzijn weet hij niet „bewust" wat hij maakt. Op wetenschappelijke grondslag is een uitwendige oorzaak van inwerkingen niet aantoonbaar, aldus Van der Heide, die evenwel toegeeft dat het bewijs dat er geen bovenaardse krachten bestaan die in potentie invloed kunnen uitoefenen evenmin valt te leveren. Wellicht zijn de ongeziene, vooralsnog niet meetbare, krachten van grotere invloed op het leven dan wij ons tot op heden kunnen realiseren, aldus Jan van der Heide in een toelichting op zijn werk. Vorig jaar exposeerde Van der Heide op twee tentoonstellingen in Leiden, dit jaar in de openbare bibliotheek in Voorschoten. De tentoonstelling die zoals gewoonlijk vrij toegankelijk is, is op dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdag geopend van half 11 tot 12 uur en van half 1 tot 4 uur, op maandag van half 1 tot half 5 en op donderdag van half 1 tot half 5 en 's avonds van 7 tot 9 uur. Lemkes geeft vrijdag 27 januari een concert in de Dorpskerk. Het duo wordt op het orgel begeleid door Haite van der Scaaf. Het slotcon- cert in de serie is op vrijdag 24 februari. Albert de Klerk uit Haarlem bespeelt het orgel. Het Zaans Cantatekoor brengt mottetten ten geho- Alle concerten beginnen om acht uur. WARMOND In galerie De Pomp is weer een nieuwe ten toonstelling geopend. Ditmaal zijn er figuren van brooddeeg en foto's te zien. Malou Zweypfenning vervaardigde de brooddeegfiguurtjes. De figuurtjes zijn uiteraard

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7