Raadsels rond reis Beatrix Meeste Nederlanders staan achter kabinet PvdA-CDA Gekaapt JAL- vliegtuig in Dacca geland „Dwing scholieren niet tot hoger onderwijs" 'erroristen pp verdwenen eil jacht? Hek AVRO moet stoppen metOpsporing verzocht' Zwart jaar alpinisme DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND lapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Lnties fexcl. BTW) 0.46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (16.00 tot 19.00 uur) menten: kwartaal 40,45; jaar 150.30; losse nummers: 55 cent. Woensdag 28 september 1977,67e jaargang no. 20849 Simenon Interview met Georges Sime non, de vader van Maigret, op Ned. I, om 20.50 uur. Om 20.00 uur Scenesuit een huwelijk. Ned. II om 20.30 uur documen taire over het behoud van wal vissen en om 23.00 uur Robin Hood. Wolkenvelden Wolkenvelden maar op de mees te plaatsen droog weer. Tot ma tige of vrij krachtig toenemende wind uit zuid tot zuidwest. Ma ximumtemperaturen omstreeks 20 graden. Morgen zon: 6.37—18.22. Maan: 19.11—8.46. Scheveningen hoog water 4.06, 16.26. Laag water 12.12. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bijna 70 procent van de Nederlandse kiezers vindt dat de PvdA en het CDA samen in een kabinet moe ten zitten. In de afgelopen tien jaar is de voorkeur voor een dergelijke coalitie steeds toegenomen. In 1967 wilde nog maar 46 procent van de kiezers een dergelijk kabinet Het meest bekende politieke vraagstuk van deze tijd blijkt de abortuskwestie te zijn. Een overgrote meerderheid van de personen boven de 18 jaar heeft daar een duidelijk standpunt over. Als meest be langrijke politieke probleem noemt 70 procent van de kiezers het vraagstuk van de werkloosheid. Dit zijn enkele resultaten van de „Natio naal Kiezersonderzoek", dat dit jaar vlak voor en kort na de verkiezingen van 25 mei is uitgevoerd door een aantal politi cologen van universiteiten en hogescho len in ons land. In 1967 zijn politicologen van de Vrije Universiteit in Amsterdam met een dergelijk wetenschappelijk on derzoek begonnen. Bij elke Tweede Ka merverkiezing is sindsdien een „Natio naal Kiezersonderzoek" gehouden. Wat de abortus betreft, zijn de onder vraagde kiezers even verdeeld in hun meningen als de politieke partijen. Een meerderheid (51 procent) wil de abortus .vrij geven, terwijl 34 procent neigt naar ,een verbod van abortus. Ruim een kwart van de ondervraagden wist overigens niet hoe de abortus-standpunten van PvdA en CDA luiden en bijna een derde bleek niet te weten hoe de VVD erover denkt. j crematie van brigadier Kranenburg werd steren bijgewoond door talloze verslagen bllega's uit het hele land. •ekacties duren voort (Van een o r verslaggevers) |)EN HAAG/UTRECHT De Nederland- te justitie speurt naarstig naar een wit polyester zeiljacht, dat Duitsers in Lem per hebben gehuurd. Het schip, met de buitse plaatsnaam „Neuss" op de boeg, is liet op tijd bij de eigenaar teruggebracht, /be politie, die met name op en rond het Usseimeer alert is, brengt de verdwijning van de boot in verband met de voort vluchtige drie Rote-Armee-vrouwen. Zij zouden vorige week betrokken zijn ge weest bij schietpartijen in Den Haag en Utrecht, waarbij een politieman het leven verloor en twee collega's zwaar gewond raakten. Ook gisteren en vandaag zijn op tal van plaatsen in het land mensen aangehouden en gecontroleerd, van wie vermoed werd dat zij iets te maken hebben met de Rote Armee Fraktion. In Utrecht hebben gistermiddag enkele honderden belangstellenden de crematie bijgewoond van de Utrechtse brigadier Kranenburg. Hij werd doodgeschoten door |de Duitse terrorist Knut Folkerts, toen hij jdeze wilde arresteren. pij de rouwplechtigheid waren onder meer minister De Gaay Fortman, burgemeester [Vonhoff van Utrecht en de Duitse ambas sadeur aanwezig. Zij werden geëscorteerd door politiemensen met machinepistolen in de aanslag. Brigadier Kranenburg werd' [beschreven als eenman, die geweld princi- Ipieel verafschuwde, maar er niet voor opzij ging. Volgens hoofdcommissaris Van Doesburg van de Utrechtse politie zal de zer dagen antwoord worden gegeven op de vragen, die zijn gerezen over de omstandig heden waaronder de politieman de dood vond. Hoewel 52 procent van de ondervraagden zei, geen behoefte te hebben aan confes- .sionele partijen (dit percentage is de af gelopen tien jaar regelmatig gestegen), blijken dit jaar meer kerkelijk géörien- teerde kiezers confessioneel te hebben gestemd dan in 1972. De oorzaak hiervan is vooral de oprichting van het CDA geweest Volgens de onderzoekers zouden KVP, ARP en CHU tesamen dit jaar 2,5 procent hebben verloren als het CDA er niet was gekomen. De WD zou daarvan het meest geprofiteerd hebben (1,5 pro cent winst) en de PvdA zou er 1 procent door hebben gewonnen. De onderzoeksresultaten maken voorts duidelijk, dat de verkiezingswinst die de PvdA dit jaar heeft geboekt vrijwel uit sluitend afkomstig is van degenen die dit jaar voor het eerst gingen stemmen (jon ge kiezers) en van hen die in 1972 thuis bleven. Ook zijn veel ex-PPR- en -CPN- stemmers naar de PvdA overgegaan, maar de PvdA heeft anderzijds ook heel wat kiezers verloren ten gunste van het wedergeboren D'66. Van de ondervraag den die zichzelf rooms-katholiek noem den stemde 51 procent op het CDA. Van de gereformeerden, inclusief vrijgemaak- ten en christelijk gereformeerden, stemde maar liefst 76 procent op het CDA en het percentage hervormde CDA-stem- mers bedroeg 29. De totale CDA-aanhang bestaat nu voor 56 procent uit katholie ken, voor 17 procent uit hervormden, voor 16 procent uit gereformeerden en voor 3 procent uit kleinere protestantse groeperingen. Bezoek al lang vastgesteld99 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Na een dag vol gissingen en misverstanden is gis teravond gebleken, dat het bezoek van prinses Beatrix en prins Claus aan Amerika al enige maan den geleden vastgesteld is. De Rijksvoorlichtingsdienst zorgde gistermorgen ongewild voor de misverstanden toen bekend werd .gemaakt bijna op hetzelfde ogenblik dat het Zweedse prinses je Victoria gedoopt werd dat prinses Beatrix niet als meter van het prinsesje in Stockholm bij de doop aanwezig zou zijn. De Zweedse kranten schreven zelfs over „de grote afwezige". Nog dezelfde avond is tenslotte bekendgemaakt dat prinses Bea trix twaalf dagen geleden koningin Silvia, van Zweden persoonlijk ver» teld hieeft, dat zij gisteren onmoge lijk aanwezig zou kunnen zijn bij de doopplechtigheid. Het prinselijk paar kwam gister avond in New York aan in het ongewisse over de stroom van ge ruchten, die gisteren over de voor de buitenwereld onverwachte reis was ontstaan. Het is een particu lier bezoek aan Amerika, aldus de Rijksvoorlichtingsdienst. Prinses Prinses Victoria van Zweden in de armen van haar moeder koningin Silvia en bewonderd door haar vader koning Carl Gustaaf is gisteren gedoopt. Achter het koninklijk paar de ouders van de koningin de heer en mevrouw Sommerlath. Beatrix en prins Claus zullen er lijk paar, zo veronderstelt men in wel contacten hebben met enkele Den Haag, een bezoek brengen belangrijke instanties en hoogge- aan de Algemene Vergadering van plaatste personen. Van een offi- de Verenigde Naties. Vandaag zou cieel bezoek aan president Carter het reisprogramma bekend ge- is geen sprake. Wel zal het prinse- maakt worden. te vliegtuig. Japans toestel neergestort KOEALA LOEMPOER, (AP) Een DC8 van de luchtvaartmaatschappij Japan Airlines is gisteren tijdens een zwaar nood weer neergestort in een rubberplantage ten noord en van Koeala Loempoer. Een woordvoerder van de luchtvaartmaatschappij heeft meegedeeld, dat er 20 doden zijn en dat 47 men sen de ramp hebben over leefd. Er zijn 26 gewonden onder wie twee Nederlan ders, en zes personen wor den nog vermist. Nadat het vliegtuig was neergestort brak het voor ste gedeelte af en ging in vlammen op. Van tien le den van de bemanning heeft slechts een stewar dess de brand overleefd. De politie is volgens de au toriteiten gealarmeerd door een van de overlevenden die zich door het kreupel hout naar een weg spoedde en van een passerende au tomobilist een lift kreeg naar het dichtstbijzijnde politiebureau. NEW DELHI (AP) Een gekaapte DC-8 van de luchtvaartmaatschappij Japan Airlines met 156 per sonen aan boord is vanmorgen geland op het vlieg veld van Dacca in Bangladesj, aldus heeft de betref fende luchtvaartmaatschappij in Tokio bekend ge maakt. Het vliegtuig werd boven India gekaapt enkele minuten nadat het was opgestegen van de luchthaven van Bombay voor een lijnvlucht naar Bangkok. Volgens funktionarissen van de Japanse luchtvaart maatschappij had men genoeg brandstof aan boord om zes uur te kunnen vliegen. Volgens berichten uit Tokio hebben de kapers zichzelf bekend gemaakt als leden van het Japanse Rode Leger, een ultra-linkse terreurorganisatie. Volgens een funktionarisvan de luchtvaartmaatschappij in New Delhi hebben de kapers hen nog niet ingelicht over hun mogelijke eisen. Het Japanse persbureau Kyodo meldt dat het twee kapers betreft die zouden hebben gezegd dat de aktie werd ondernomen om de Japanse regering „te weerstaan". Wetenschappelijke Raad voor Regeringsbeleid maakt zich irgen over het toenemend ziekte- rzuim. fef aantal niet-actieven neemt terk toe, zodat de actieven veel zwaar belast worden om de itkeringen te kunnen opbrengen., Voorgesteld wordt om de eerste ziektedag maar als verlofdag te 'ekenen. Seen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe- fier wordt de krant alsnog ge bracht. UTRECHT „Een recht op hoger onderwijs is aanvaardvaar, mits niet de gedachte wordt gewekt dat men tot dit hoger onderwijs zou mogen worden gedwongen en dat iedereen er geschikt voor zou zijn". Dit betoogde prof. I. A Diepenhorst van de Vrije Universiteit vandaag in een rede over onderwijs en samenleving op het eeuwfeestcongres over het onderwijs in de tandheelkunde in Utrecht De voorspiegeling dat iedereen het even ver kan brengen noemde hij vals. Er mag niet terwille van het democratisch ideaal worden gedaan of er gelijkheid van gaven zou zijn en dat een selectie die iets anders uitwijst, daarom eenzijdig zou zijn. „Het is in het algemeen ongewenst om het onderwijs voor maat schappelijke hervormingen te gebruiken", aldus prof. Diepen horst. Overigens verwacht hij dat de massaliteit van het hoger onder wijs op twee manieren zal wor den ingedamd. Diepenhorst meent dat bij voortgaande sociale spreiding de omvang van de studenten lichtingen waarschijnlijk zal af nemen. Verder voorziet hij dat het aantal studenten zal dalen doordat een academische studie minder lonend is als vroeger. Vastgebonden Een 42-jarige vrouw uit Baltimore wordt er van beschuldigd, samen met haar dochter, haar man gedu rende zes maanden aan een bed- destijl te hebben vastgebonden. Zij dreigden de man met uithon gering als hij zijn cheques niet ondertekende zodat zij die kon den innen. Afgelopen vrijdag ontsnapte het slachtoffer, de 64- jarige Rufus West. Hij wist zich van het touw waarmee hij zat vastgebonden te ontdoen en door het raam de woning te verlaten om vervolgens van de eerste verdieping te springen. (Van onze radio- entv-redactie) HILVERSUM AVRO-tv zal moeten stoppen met zijn programma „Opsporing verzocht", waar in onopgeloste misdrijven werden behandeld te neinde de politie aan tipgevers te helpen. Een commissie van het ministerie van Justitie heeft laten weten, dat de twee proefuitzendingen niet aan de verwachtingen hebben beantwoord. Beide uitzendingen hebben niet geleid tot ophelde ring, o.a. de moord op een Haagse vrouw. De justitiecommissie meent, dat in voorkomende gevallen kan worden volstaan met een kort opspo ringsbericht in het NOS-joumaal, waarvan volgens haar te weinig gebruik gemaakt wordt. VERGISSING ROME Een onbekende inbre ker heeft zich lelijk verrekend toen hij begin deze week wilde inbreken in een juwelierszaak in Rome. Toen hij na urenlange arbeid een gat in het plafond van een kelder had gemaakt, had hij zich niet toegang tot de juwelierszaak verschaft maar tot een apotheek. Inhoud van de kas: nihil. MÜNCHEN (AFP) Met tot dusver 400 dodelijke ongeluk ken dreigt 1977 een ongekend zwart jaar voor de internatio nale bergsport te worden. Volgens de Westduitse vereni ging voor alpinisme zijn er dit jaar alleen al in Italië, Zwitser land en Frankrijk ongeveer 100 klimmers omgekomen. De ver eniging meent dat dit vooral te wijten is aan een prestatiedrift waarmee het kunnen en de con ditie in veel gevallen geen gelij ke tred houden. Verplicht rusten noth in de Lon- dense City, het financiële hart van de Britse hoofdstad, lig gen vermoeide zakenmensen en bankiers in de paden. Zij ne men deel aan een poging tot relaxen, onder leiding van een fysiotherapeute. De pastoor van de kerk heeft hiertoe de aan zet gegeven; hij acht de relax- bijeenkomsten noodzakelijk als aanvulling op zijn meditaties, waarbij veel van zijn toehoorders in slaap vallen. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u een geurig boeket bloemen van de Fleurop bloemist. naam: adres woonplaats Stuur als dank voor de moeite het boeket bloemen naar: naam adres woonplaats Oeze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1