FREDDY LAKER Vitte Chianti-boeren vragen erkenning O de laatste Brit met ondernemingsgeest kerk wereld Hulpbisschoppen adviseren maar beslissen niet ;stand in Libanon nageleefd 'Dezelfde woorden als vorig jaar' bij begin VN-debatten Arabische wereld staat op deelnemen PLO aan Genëve Politiechef in Madrid vermoord JJN BRENGEN IN 30DSDIENSTONDERRICHT DOEL VAN BISSCHOPPENSYNODE 1977 JEN LAND .iEIDSE COURANT PACTNA 7 ji onze correspondent Frans Wij ds) HE Het gist in de Cbianti-streek. dit beroemde Middeni taliaanse igebiedwaar niet altijd de beste i gebotteld wordt in sierlijke bol- sen met een rieten ombulseltje, is spirituele discussie op gang geko- l over de vraag of de witte wijn re wijngaarden ook voortaan de tescbermde naam „Chianti" mag Die aanduiding is totnutoe be- tot de geklassitlceerde rode wijn. Ruim eenderde van de wijnboeren in de Chianti-streek, verzameld in enkele grotere coöperaties, is voorstander van een officiële witte Chianti, maar het „Consorzio del Chianti Classico" (met ruim 750 ingeschreven leden) is fel te- „We hebben er jaren over gedaan om tot op regeringsniveau een aantal rode wijnen uit onze streek als officiële Chiantiwijnen geregistreerd te krijgen. Vooral in het buitenland is men duide lijk gebaat bij een dergelijke strenge afbakening. En nu willen een paar grote jongens in ons gebied om puur commer ciële redenen ook de witte wijn als Chianti gaan aanmerken. Dat gaat gro te verwarring geven, en het betekent een devaluatie van onze rode Chianti", aldus de bestuurders van het consor tium. Hun tegenstanders beschuldigen dit be stuur op hun beurt van verkeerd tradi tionalisme. „Ze begrijpen niets van de wereldhan del in onze branche, met name in Ame rika is een toenemende belangstelling voor witte wijn en van die teneur moe ten we gebruik maken. Met verstand en door klasse-wijnen te leveren", aldus woordvoerders van degenen die de wit te Chianti erkend willen zien. „In ande re streken in Italië, zoals in de Veneto en het Merengebied, zijn ook de witte wijnen onder officiële controle gebracht en dat is sterk exportbevorderend ge bleken". aëlische tank van het type Centurion passeert een grensplaats op terugweg uit Zuid Libanon. (ET/TEL AVIV (DPA-UPI) - In Zuid-I.iba- aar zich in de afgelopen elf dagen zware (ten hebben afgespeeld tussen Palestijnen r Israël gesteunde rechtse eenheden, wordt :eren ingegane bestand goed nageleefd. lens dit bestandsakkoord mc Israël zijn troepen uit het zuiden van Libanon terugtrekken en moeten de Palestijnse troepen zich terugtrek ken tot op een afstand van 15 kilometer van de grens tussen Libanon en Israël. Geregelde Libane se troepen zullen deze zone bezetten en er voor zorgdragen dat er geen nieuwe gevechten uitbre ken. ïin haalt lestijnen in It land /(ROBl (AFP) President Amin van Oeganda heeft I eveer 150.000 boeren verdre- en wil op hun grond Pales- en installeren, zo is uit Nai- vernomen uit Oegandese igen. van hun grond verdreven •en en hun gezinnen zouden loos zijn en honger lijden, maken hoofdzakelijk deel van de stam van de Kikoe- i. S Ijw? 1 andese militairen zouden de stijnen beschermen. DOP PRINSES 1CKHOLM (DPA)-In de i slotkerk van Stockholm is daag het jongste lid van de ledse koninklijke familie ge- pt. De op 14 juli vorig jaar jren dochter van koning Ka- Gustaf en koningin Silvia gt de namen Victoria Ingrid re Desirée. NEW YORK (UPD Vol frustraties Is de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties begonnen aan de debatten over de grote wereldvraagstukken. „Als ik hier woord voor woord hetzelfde zou zeggen' als vorig jaar, dan zou niemand de herhaling opvallen", aldus de Canadese minister Don Jamieson, die als een van de eersten in het nieuwe zittingsjaar het woord voerde. „Het stemt tot droefheid dat geen enkel van de grote, door mij en vele anderen aan de orde gestelde vraagstukken momenteel is opgelost. Veel van die vraagstukken vormen thans zelfs een grotere bedreiging voor vrede en veiligheid dan 12 maanden geleden", aldus Jamieson. Met name voor het Midden-Oosten en zuidelijk Afrika kijken de Verenigde Staten terug op een slecht jaar. De twintig resoluties over het Midden-Oosten van het vorig jaar hebben nauwelijks iets uitgehaald, omdat ze geen praktische voorstellen voor aktie hebben bevat. Jamieson en de Braziliaanse afgevaardigde keerden zich tegen de vestigingspolitiek van Israël op de bezette Jordaanoever. Brazilië hekelde bovendien de Amerikaanse „interventiepolitiek" inzake de mensenrechten, die vaak ter sprake worden gebracht voor doeleind en die niets met de mensenrechten te maken hebben. BEIROET (UPI/Rtr) De Arabische wereld ziet geen wezenlijke doorbraak ln het Israëlische regeringsbesluit om akkoord te gaan met beperkte Palestijnse deelneming aan de Geneefse vredesconfe rentie over het Midden-Oosten. Volgens Israël zouden er Palestij nen zitting mogen hebben in een pan-Arabische delegatie. Deze Palestijnen zouden echter niet mogen optreden als of namens de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO). Het Arabische oordeel over deze Israëlische standpuntswijziging varieerde gisteren van een .tac tische manoeuvre' tot een .po ging om de hervatting van Ge nëve onmogelijk te maken'. De Egyptische minister van buiten landse zaken Ismail Fahmi, in New York voor de VN-assem- blee, stelde dat de door Israël aanvaarde formule zonder wer kelijke betekenis is, aangezien zij de PLO nog steeds buiten spel zet Volgens Fahmi is er geen spra ke van, dat de Arabische wereld - in welke vorm dan ook - naar Genève gaat als de PLO niet als deelnemer wordt toegelaten. Hoewel verheugd dat Israël is afgestapt van zijn verzet tegen een gemeenschappelijke Arabi sche delegatie op een hernieuw de vredesconferentie, heeft de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Vance gisteren verklaard dat „er tussen ons verschillen bestaan" over het Palestijnse vraagstuk. Hij ver klaarde daarmee dat de Ameri kaanse regering niet kan mee gaan met de voorwaarden die de Israëlische regering zondag stelde aan de instemming met de aanwezigheid van een geza menlijke Arabische afvaardi ging tijdens de plechtige ope ningszitting van een nieuwe vre desconferentie te Genève. Z,Zij weerspiegelen niet geheel onze gezichtspunten' zei Vance. De voornaamste voorwaarde waar aan Israël vasthoudt is dat er geen bekende leden van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie aan het overleg mogen deelne- Doden en gewonden in Zuid-Afrika JOHANNESBURG (Reuter) - Bij verschillende incidenten in zwarte stadsgebieden heeft de Zuidafrikaanse politie gisteren twee zwarten doodgeschoten, zo hebben politiewoordvoerders bekendgemaakt. In Soweto werd bij een vuurge vecht een zwarte gedood en twee blanke politiemannen ge wond. In het stadsgebied Dim- baza, in de buurt van King Wil liams town, werd een zwarte jongen doodgeschoten door de politie. De agenten openden het vuur toen een betoging tegen de dood van de zwarte nationalis tenleider Steve Biko uitliep op gewelddadigheden. MADRID (AP) - Een aantal onbekend gebleven mannen hebben vandaag, precies twee jaar na de executie van vijf linkse guerrillastrijders door het Franco-regime, in Madrid een commandant van politie doodgeschoten. Commandant Florencio Hergue- ras werd voor zijn woning neer geschoten door enkele mannen, die wisten te ontsnappen'Voor dat de politie ter plekke arri veerde. Volgens de autoriteiten moet de moordaanslag worden toegeschreven aan linkse ele menten, die de terechtstelling van de guerrillastrijders in 1975 wilden wreken. Autovrije zondag per jaar in Zwitserland BERN (AFP) Zwitserland is voortaan op de derde zondag in september een voetgangerspa radijs. Het parlement in Bern heeft gisteren met 73 stemmen voor en 70 tegen besloten een jaarlijkse autoloze zondag in te. voeren, waarvoor de derde zon dag in september is gekozen. Met een vertraging van vijf minuten is gistermiddag de Skytrain van Freddy Laker van Gatwick Airport opgestegen voor de eerste vlucht tegen sterk gereduceerde prijs naar de Verenigde Staten. De uit Londen afkomstige Ann Campbell toont het eerste vliegtuigticket, nadat ze 48 uur in de rij had gestaan. Achter de kassa zwaait Freddie Laker met de zojuist voor een enkele reis ontvangen 59 Britse ponden (ongeveer 270 gulden). Tegen de verwachting in waren niet alle stoelen van de DC-10 bezet. Slechts 271 passagiers zaten in het toestel. De overige 74 stoelen bleven onbezet. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN - Als Freddy Laker (55) dood is, krijgt hij een standbeeld, dichtbij de vlieg- haven van Gatwick. Op de voet van dat monument zal in grote letters dit opschrift aan gebracht worden: „Hij was de laatste Britse particulier met ondernemingsgeest." Maar Freddy Laker, hoofd van de kleine Engelse onaf hankelijke luchtvaartmaat schappij Laker Airways, is kennelijk niet van plan het al op te geven. Hij zit nog boor devol ideeën. „Ik krijg ze 's- avonds in bad", zegt hij. „Zes jaar geleden kwam ik daar op het idee van de luchttrein." De Skytrain is een omwente ling op het gebied van sociaal luchttransport Freddy Laker zegt trots: „Mijn luchttrein kan een nieuwe Amerikaanse revolutie veroorzaken. Duizen den mensen, die zich vroeger nooit een grote luchtreis kon den veroorloven, kunnen nu voor 77 pond 340,-) van New York naar Londen vliegen en terugkeren voor 59 pond 260,-). Ik heb het dertig jaar oude monopoly van de grote luchtvaartmaatschappijen, die de passagiers gevangen hiel den in een net van vastgestel de prijzen, voorgoed ge kraakt." Het spreekt vanzelf, dat de machtige maatschappijen, die Lakers luchttrein als een ge vaarlijke uitdaging beschou wen, hard terug slaan. De standby- of reservetarieven (één van de 18 verschillende prijsmogelijkheden tussen Londen en New York) zijn maar een paar pond hoger dan wat Laker vraagt voor een Skytrain-biljet. Aan boord van de luchttrein moet je beta len voor warm eten en drank jes, terwijl je als standby-pas- sagier wel een gratis maal krijgt Je weet echter nooit van tevoren, wanneer je zult kunnen vertrekken, want dit hangt van de beschikbare vrij- gebleven plaatsen af. Laker daarentegen garandeert 's winters dagelijks 375 plaat sen en zomers dubbel zoveel. Het kan gebeuren dat je voor een reisbiljet in de rij moet staan, maar over het algemeen zal dat wel loslopen. Freddy Laker rekent op gemiddeld 250 passagiers per Skytrain. Hij hoopt later een soortgelij ke verbinding te kunnen be ginnen tussen Engeland en Australië. Het Europese vaste land staat jammer genoeg nog niet op zijn programma. Daar zou hij nochtans ook veel goed werk kunnen doen, want een retourvlucht Londen-Parijs te gen het normale tarief kost momenteel al 69 pond 300,-). De grote luchtvaartmaat schappijen, die Lakers werk met lede ogen aanzien, geloven dat hij zich financieel in de grond zal boren. Hij meent echter te kunnen slagen, op voorwaarde dat het publiek hem niet in de steek laat „Mijn tarief van 59 pond Lon- den-New York is zo berekend, dat ik het zelfs in deze tijd van inflatie een jaar lang zal kun nen handhaven", zegt hij. Toch zit Laker diep in de schulden. Vliegtuigen kosten enorm veel geld. Voor een wei nig gebruikte occasion-DC-10 moest hij 30 miljoen dollar betalen. Laker Airways heeft echter slechts 1.000 man in dienst, terwijl bij de genatio naliseerde Britse maatschap pij British Airways 56.000 mensen werken. De kantoren van Freddy La ker in centraal Londen en New York zijn ook weer min der luxueus dan die van grote luchtvaartmaatschappijen. In de vlieghaven van Gatwick- Londen zit hij met zijn staf ergens aan de achterkant, vijf hoog en zonder licht Wanneer je Laker Airways opbelt, kan het gebeuren dat je Freddy direct zelf aan de telefoon krijgt want als het nodig is springt hij overal in. Hoewel Laker zijn personeel niet royaal betaalt, laten zijn mensen hem niet gauw in de steek. Zijn onvermoeibare werklust (overigens hoogst on gewoon voor een Engelsman) en het doorzettingsvermogen schijnen een weldoende inspi rerende en fascinerende in vloed te hebben. Bovendien is hij, zoals trouwens iedere Brit, een beetje excentriek en zelfs een tikkeltje gek. Volgens de andere luchtvaart maatschappijen uit dat laatste zich in zijn gok met de Sky train, ofschoon Laker daar zes jaar voor gevochten heeft te gen Britse en Amerikaanse au toriteiten. In het gewone leven doet hij af en toe ook wel vreemd. Freddy Laker kocht onlangs dertig paar schoenen. En toch verschijnt hij nog ge regeld op zijn kantoor met schoenen (en sokken), die niet bij elkaar passen. Laker bezit een dure witte Rolls Royce, die er praktisch altijd smerig uitziet en zelden gewassen wordt. Bovendien ontbreekt een van de naafdop- pen. „En wie rijdt er nu met een Rolls Royce met een ont brekende naafdop?" vroeg de ze dag een Londense krant in een artikel, gewijd aan Freddy Laker en de Skytrain. Engelands meest controversio- nele zakenman is ook eigenaar van twee grote boerderijen en een luxueus jacht dat in Mal- lorca voor anker ligt Als La ker Airways bankroet gaat weet Freddy wel waar hij zich kan terugtrekken. oe en waar kunnen we heden i dage de jongeren met een en katechese bereiken?" en at denken de jongeren zelf irover?" worden de belang- kste vragen, die - althans vol ts het secretariaat-generaal - a dqorde zullen komen tij- as de vierde algemene verga ring van de bisschoppensyno- die komende vrijdag 30 sep- nber te Rome begint en vier 'ken zal duren. Het thema is t godsdienstonderricht van ideren en jongeren. synode zelf, is een uitvloeisel de' collegialiteitsgedachte, tijdens het tweede Vatikaan- se concilie mede op aansporing van kardinaal Alfrink is ontwik keld. Een collegiaal overleg met de paus is de bisschoppensyno de echter niet geworden. Zij is> meer adviesorgaan. De resulta ten der beraadslagingen hebben dan ook geen besluitkracht. Het Vatikaan kiest eruit wat het no dig acht. Aan de algemene synodeverga dering 1977 nemen ruim twee honderd bisschoppen uit de hele wereld deel als afgevaardigden van de landelijke of regionale bisschoppenconferenties, alsme de de leiders van de Romeinse curie en van de kloosterorden en congregaties. Voor Nederland zal bisschop J. Bluyssen van Den Bosch aan de synode deelnemen. Hij wordt geassisteerd door pater C. J. Neven, secretaris van de r.k. Nationale Raad voor Katechese en directeur van het Hoger Ka- techetisch Instituut in Nijme gen. Kardinaal Willebrands, aartsbisschop van Utecht, neemt ook aan de synodedeel, maar dan in zijn functie van hoofd van het curie-secretariaat voor de christelijke eenheid. De bedoeling van de komende synode is lijn te brengen in het godsdienstonderricht. Het bouwt daarbij voort op het alge mener gestelde onderwerp van de bisschoppensynode van 1974, die zich bezig heeft gehouden met de geloofsverkondiging in de wereld, de missie. Uit de rapporten, die in Rome zijn binnengekomen ter voorbe reiding van de synode, blijkt, dat er in de rk. kerk algemeen behoefte bestaat aan gericht godsdienstonderwijs, zowel ge baseerd op de behoefte van kin deren en jongeren als op de grote veranderingen in de maat schappij. Het tweede Vatikaan- se concilie heeft overigens zelf, veel in de kerk te weeg ge bracht, hetgeen moet doorwer ken in de basis. Kortgeleden hebben de bis schoppen en anderen, die aan de synode deelnemen, een klein boekwerk gekregen, dat in grote lijnen schetst wat de synode wil behandelen. Uitdrukkelijk stelt het secretariaat dat het een werk document is, geen verza meling richtlijnen, die alleen maar behoeven te worden goed gekeurd. In dit ruim zestig 'pagi na's tellende document, waarop wij deze week nog hopen terug te komen, heeft het synode-se cretariaat een samenvatting ge maakt van hetgeen de bisschop pen uit de hele wereld in eerde re enquetes en rapporten naar voren hebben gebracht Korte metten )e aartsbisschop van Canterbu- y, dr. Donald Coggan, is erelid feworden van de theologische icademie van de Russisch-ort- todoxe kerk in Moskou. Dr. -oggan, die momenteel de Sow- et-Unie bezoekt, zei daarbij, fat een voortdurend gesprek lussen verschillende religies be langrijk is en dat hij hoopte, Jat zijn bezoek de eenheid tus sen de Anglicaanse en Russi- De internationale overkoepelen de organisatie van katholieke instellingen voor ontwikkelings hulp, CIDSE, viert dezer dagen het tienjarig bestaan. Bij CIDSE zijn vierentwintig nationale or ganisaties uit Europa, Amerika en de derde wereld aangesloten. CIDSE zelf is aangesloten bij de FAO, de Unctad, werkt samen met de Unesco en is lid van de pauselijke raad Cór Unum. Voorzitter is Meinrad Hengart- ner, directeur van de Zwitserse bisschoppelijke vastenactie. De aartsbisschop van Phila delphia, kardinaal John Krol en de aartsbisschop van Cinci- natti, kardinaal Joseph Bernar- din brengen dezer dagen een bezoek aan de r.k. kerk in Hon garije. Het bezoek is goedge keurd door de Hongaarse rege ring, die streeft naar nauwere betrekkingen met de Verenigde Staten. Kardinaal Krol zal be sprekingen voeren met Imre Miklós, voorzitter van de raad voor religieuze zaken van Hon garije. Het Vaticaan heeft een nieuwe rite gepubliceerd voor de wij ding van nieuwe kerkgebouwen. Een der onderdelen, die verval len zijn, is de zogenaamde rite van het exorcisfne, de uitdrij ving van duivel en kwaad. Voor de rest zijn de plechtigheden aanzienlijk verkort De inwij ding behoeft voortaan niet lan ger dan twee uur te duren. Sinds twee jaar is in Argentinië een sterke toeneming van het aantal priesterroepingen te con stateren. Het zelfde geldt voor Brazilië, Porto Rico en Chili. In het laatste land is het aantal seminaristen sinds 1970 meer dan verdubbeld. In de diocesen Valparaiso, Rancagua en Con- cepcion zijn de sinds enkele jaren gesloten seminaries weer heropend in de afgelopen maan den. Vooral bij de salesianen en de jezuïeten is eert sterke toe loop te bespeuren. Mgr. Bluyssen van Den Bosch zal geen hulp- bischop(pen) aan Rome vragen en voor zover hij weet overwegen geen andere Nederlandse bisschoppen dan kardinaal Willebrands om hulpbisschoppen te vragen. Bisschop Bluyssen zei dit desgevraagd tijdens de vergadering van de Diocesane Pastorale Raad van het bisdom Den Bosch. Volgens mgr. Bluyssen krijgen hulpbisschoppen, zoals kardinaal Willebrands die aan Rome vraagt, krachtens artikel vijf van het door Rome goedgekeurde statuut van de Nederlandse bis schoppenconferentie wel een adviserende maar geen beslissende stem. Zij mogen wel meepraten, maar niet meebe slissen op de bisschoppenvergaderingen. Al leen hulpbisschoppen met recht van opvolging hebben wel stemrecht. Overigens wees mgr. Bluyssen erop, dat er zelden of nooit wordt gestemd in de bisschoppenvergaderingen De Diocesane Pastorale Raad, die voor een bezinning op zijn werk van de afgelopen drie jaar bijeen was, meende in het verder verloop van de vergadering, dat hij eerder ingescha keld dient te worden bij plannen, die bisschop en staf van het bisdom voorbereiden. Voor stellen werden aangenomen om de werkwijze en de samenstelling van de raad te verbete ren. Bij de voorbereiding van de volgende verga dering van de raad, die zal gaan over het thema „Dienst aan de kerk", sprak mgr. Bluijssen de hoop uit dat er overal in zijn bisdom kleine actieve kernen van gelovigen ontstaan. Daaruit zullen zich naar zijn mening weer mensen aan kunnen bieden voor het priesterambt. Het gaat er nu om de leken werkelijk in te schakelen in de geloofsge meenschap. Van de priesters van nu wordt verwacht dat zij inspirators van zo'n levende gemeenschap zijn, aldus de" bisschop. Hij gaf cijfers om zijn betoog te onderstrepen: het aantal priesters daalde van 1966 tot 1977 van 1071 tot 879, in die tijd werden 54 nieuwe priesters gewijd, de laatste vijf jaar zelfs maar twaalf. Veel verandering in het aantal nieuwe priesters zit er in de komende jaren volgens de bisschop niet in. Wel zal door pensionering en door dood het aantal pries ters met -twintig tot vijfentwintig per jaar dalen. Er zijn daarentegen ook jonge nieuwe krach ten in de pastoraal werkzaam: zevenenvijftig pastorale werkers zijn momenteel aan het werk. Zij hebben een volledige opleiding tot pastoraal werk ontvangen. Daarnaast zijn ve le leken, af of niet gehuwd, werkzaam als katacheet. Mensen in Nood bood voor 13 miljoen hulp De stichting Mensen in Nood in Den Bosch, de Nederlandse tak van de internationale katholieke organisatie voor hulpverlening Caritas Internationalis, heeft vorig jaar voor dertien miljoen gulden aan hulp geboden. Dit blijkt uit het jaarverslag, dat als grootste onderdeel aangeeft het voedselhulpprogram ma, dat in samenwerking met de overheid wordt uitgevoerd. Meer dan 2500 ton voe dingsmiddelen ter waarde van ruim zeven miljoen gulden werd ter beschikking gesteld aan zeventig projecten in eenentwintig landen in Afrika, Azië en Latijns-Amerika. Andere omvangrijke hulp werd verleend aan slachtoffers van aardbèvingen in Guatemala (1,8 miljoen), medische hulp, onderwijs, vor ming en training in twintig landen (1,3 mil joen) en hulp aan projecten in meer dan veertig landen voor landbouw, onderwijs, ge zondheidszorg, vluchtelingen, sociaal werk en noodhulp (ruim 2 miljoen).

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7