edere millimeter heeft Emancipatie in speelgoedwereld UUI HUIS UT lieuw initiatief van Jitroën: prijzen all-in Lagv lukt nog niet erg Garantietermijnen verlengd WEGWIJS AUTO-INDUSTRIE: HALF MILJOEN ARBEIDSPLAATSEN Run op laatste „kevers Nieuwe deodorant op kruidenbasis )AG 27 SEPTEMBER 1977 li LEIUbE COURANT PAU11NA XX door ff Jan Louwen Diverse autofabrikanten hebben de garantie termijn voor nieuwe auto's verlengd. De KNAC heeft de termijnen eens op een rijtje gezet. We ontlenen daaraan de volgende lijst. Drie jaar garanties: Rolls Royce en Bentley (of 80.000 km)" Een jaar garantie (waarin een onbeperkt aantal kilometers): Alfa Romeo, Rudi BMW, Chrysler Europa (alle merken), Citroen, Datsun, Fiat- Seat-Autobianchi (lak 2 jaar), Ford Europa en USA incl. Mercury en Lincoln, GM-Europa (alle merken), Honda, Leyland (alle merken), Mazda, Mercedes-Benz, Misubishi, Porsche (carrosserie 6 jaar), Renault - Alpine, Renault (carrosserie 5 jaar), Ruska (carrosserie en bodem 3 jaar), Saab, Subaru Toyota, TUR, Volkswagen en Volvo. Eén jaar garantie en - of 20.000 km: AMC-Jeep (alle merken), Lada. Eén jaar garantie en- of 18.000 km: Morgan en Peugeot, 15.000 km: Ferrai, Polski-Fiat, 12.000 km: Reliant, Zes maanden garantie en - of 20.000 km: Chrysler USA (alle merken) en Maserati. 15.000 km: Lancia, onbeperkt aantal kilometers: Lotus, 12.000 km: Lamborghini, De Tomaso en Skoda (6 mnd. op arbeidsloon, 9 mnd. op onderdelen), 10.000 km.: Aston Martin-Lagonda Onbekend: Daihatsu. Ondanks de betrekkelijk ge ringe omvang van de auto-in dustrie in Nederland, leeft ruim een half miljoen mensen van deze industrie. Dit is meer dan in de gehele bouw nijverheid. Direct rijn 150.000 mensen voor hun boterham afhanke lijk van de autohandel en -in dustrie. Van hen rijn 60.000 werkzaam in auto- en garage bedrijven, 40.000 bij benrine- maatschppijen en pompsta tions, 20.000 bij de fabrikage en handel in onderdelen en 17.000 bij autofabrieken en im porteurs. Indirect rijn 360.000 mensen bij de auto betrokken. Er zijn 270.000 chauffeurs in eigen en het beroepsgoederenvervoer, 12.000 buschauffeurs in eigen en het beroepsgoederenver voer, 12.000 buschauffeurs en 10.000 rij-instructeurs. Onge veer 45.000 mensen werken aan de wegenbouw en bij aan verwante bedrijven. Nog een paar honderd Ameri kanen kunnen een spiksl in ter- nieuwe Volkswagen „kever" aanschaffen maar dan is 't op. Ze moeten echter snel zijn want op de laatste 700 is een ware run ontstaan, nadat be kend was geworden dat de import van de kever zou wor den stopgezet In 28 jaar rijn meer dan vijf miljoen kevers in de Verenig de Staten verkocht. De auto is daarmee verreweg de meest succesvolle importwagen uit de Amerikaanse automobiel geschiedenis. De verkoop van kevers is de laatste jaren scherp gedaald. Na het topjaar 1968 (423.000 stuks) ging het steeds "harder bergafwaarts. Vorig jaar werden er nog maar 27.000 verkocht en dit jaar zal men op circa 18.000 blijven steken. Dat rijn nog redelijke cijfers maar bij uw wil men zich nu volledig con centreren op de Golf (in Ame rika „Rabbit"), die een groot succes belooft te worden. De kever heeft het vooral moeten voorzitter van de zie nog het ge- de generaal wiens lef had met alle ge wilde heb- moeder em in de armen is al weer heel jes geleden, maar het eeft er niets van over- n. Zo'n jongen hoort >t de hoge uitzonderin- ians wat het verlangen n poppekind betreft laten het er niet bij- lo deden dan de body- de krachtpatsers de ran zes miljoen hun in de speelgoedwin- raaie kunststofuitvoe- ïgenshanden frommel de meisjes is ruimte gescha- ir de verwisseling vn in de speel- maar de kinderen niet zo erg mee. Ze i de pedagogen, de psy- i Wen, de agogen maar puz- 'en wippen met houtjes j open haard. „Mijn Trien ien- hijskraan" blijft nog k Tome wens van sommige ^s. In de poppenwereld 't nog steeds vreemd toe. PER JAAR VOOR 500 MILJOEN VERKOCHT De echte belangstelling van meisjes gaat toch niet uit naar de mooie plastic playboys en jongens keuren de rondborsti ge Barbies geen blik waardig. Jammer, hier schijnen geen frustraties te vangen rijn. Sta pel rijn de kleine moedertjes in spé op pop First Love 384 (eervolle vermelding) van 39,75. Vies „De mooiste pop is het viest werd dikwijls door ouders ge constateerd, maar deze pop mag zich nou 'ns vies maken; ze kan met het kind mee in het bad en voelt zo slap aan als een echte baby. Educatief is ze daarom ook; kinderen leren hoe ze baby's (broertjes of zusjes) moeten aanpakken. De zachtgemaakte kunststof laat de pop bewegen als een pas geboren zuigeling. Koppe tje valt om als je het niet steunt, een knuffelding dus met zachte gewrichten. Men ziet alweer, ook in de speelgoedwereld is de man nen- en vrouwenémancipatie nog een precaire zaak. Het duurt nog wel even voordat pa voor zijn zoon een baby- duwwagentje koopt en moe der een stoommachine voor de dochter. Ze krijgen echter wel de kans want het fiat van de Stichting is ervoor verkre gen. Van stoommachine gesproken. Eervolle vermelding kreeg de Wilesco stoommachine 140) eveneens geschikt voor spelen met pa samen), een mooi geval dat werkt door samengaan van water met vuur. Het heeft veel spelmogelijkheden en leert het kind ook omgaan met ONveiligheid door de esbit- Tekst: Tiny Francis Dén Nederland hanteert als eerste impor» in ons land prijzen voor nieuwe auto's osief afleveringskosten. Men meent dat de geldende catalogusprijzen teveel verbloe- i, in die zin dat de koper nog enkele derden guldens meer moet betalen dan het rag dat op het prijskaartje van de auto it vermeld. een voorbeeld te noemen: Citroën biedt rtaan een bepaald model aan voor tiendui- i gulden. In dit bedrag, uiteraard inclusief V, zijn de volgende kosten begrepen: tectyle- transportkosten, kosten voor het aflever- (klaar maken, kosten van de kentekenplaten de NL-transfer. Niet in de nieuwe prijs repen rijn de leges van het kentekenbewijs Van 5 liter benzine. In feite betaalt de koper cent meer dan tot nu toe, alleen is het waarvoor Citroën nu een auto afleverde roën komt bovendien met de kroon-garantie, geen wil zeggen: één jaar totale garantie op n cei onderdelen en arbeidsloon zonder kilometerbe perking, 2 jaar totale garantie op de vering van de GS, de CX-modellen met een maxinfjm van 100.000 kilometer, 5 jaar anti-corrossie-garantie op alle getectyleerde delen van de auto, mits na een en drie jaar de auto op dit punt ter controle wordt aangeboden en hulp van een Citroëngarage als men onverhoopt als gevolg van een technische storing langs de kant van de weg komt te staan. Wat de 1978-modellen betreft is er over Citroën nog te melden: een 1130 cc motor vervangt die van 1015 cc in de G Special en de GSX. Volgens een opgave van de fabriek wordt het benzine verbruik hierdoor gunstig beïnvloed en ligt dat nu rond de één op twaalf. De CX Prestige wordt voortaan afgeleverd met een verhoogd dak, een motor met electrische benzine-inspui- ting, alsmede met vijf-versnellings-bak. De 2CV (lelijke eend) kreeg een nieuw en kleiner stuur wiel De Dyane 6 is voorzien van schrijf remmen vóór. lieve rood-wit„b!auwe" babytrainer (Ami Toys) die breekt met jnele vorm van gymrekjes in de box etc. 29.75. en dan zeg ik': Ik heb er geen zin in en dan word ik kwaad. Ik ga naar buiten kijken". Als het vriendje er niet is laten ze het speelgoed liggen. Als meest bemind van alle speel goed werd Lego genoemd. En hierop inspireert men zich: constructief, creatief werken. Spelen met prefabricated, goed speelgoed is een „must" voor de ontwikkeling van het kind. Het gerommel met weg werp spullen: best! Maar de belangstelling moet geleid worden. Hier ligt de taak van de speelgoedontwerper, die de kinderziel (om 't eens mooi te zeggen) peilen kan. Construc tie-element is bijvoorbeeld vo lop aanwezig in „Steengoed", een basispakket, waarmee hui zen rijn te bouwen. Techniek Maar wel eerst zelf de steen tjes maken en dan van de zelfgemaakte steentjes weer een kerk, een bungalow, een boerderij in elkaar zetten. (ƒ32,95). Al bouwend fantase ren is het motto. Philips expe rimenteerdoos (ƒ35,-) zet zo den aan de „leerdijk". Electro- nica sluipt de speelwereld bin nen, maar voor sommige kin deren is het een verrukking iets van techniek te weten te komen. Bovendien is dit een aardige proef om te zien of kinderen inderdaad technische aanleg hebben, een probleem waar veel ouders mee tobben als het om schoolselectie gaat aan het einde van de zesde klas lagere school. Weliswaar heeft het school hoofd bij de keuze een grote vinger in de pap, maar de ouders mogen toch ook wel een woordje meespreken. Ze worden door het rapport van het schoolhoofd met het ver volgonderwijs soms in een be paalde richting gedwongen. Vooral de laatste tijd lijkt het of men over zijn eigen kind geen oordeel meer mag heb ben wat de schoolkeuze na de lagere school betreft Het is goed dat Philips partici peert in speelgoed met kennis verwervende elementen, die ouders inzicht geven in aanleg, belangstelling (en intelligentie) van hun spruiten. Samen spe len met kinderen door ouders wordt door de Stichting dan ook warm aanbevolen. Speel goed is geen zoethoudertje meer. Niet alleen kinderen „le ren door spelen", meer ook ouders. Óver hun kinderen. De Arancaria is een van de sierlijkste, grilligste planten. De plant, die ook wel „kamer- den" wordt genoemd is een mooie conifeer, die in de ver ste verte geen familie is van de den. Hoe verwarrend de naam ook in die richting duidt. De decoratieve kamer den, die een saaie kamerhoek enorm kan opkrikken, hoort tot de Zilversparachtigen. Ze is ontdekt door zekere kapi tein Cook die in 1775 de Phi- lipseilanden doorkruiste. Deze Engelse globetrotter moet wel blij rijn geweest met rijn vondst, want de „Araucaria excelsa" (zoals ze op z'n def tigst heet) is vooral vroeger erg in de gratie geweest. Een tijdje wqs ze „out" en nu is ze weer „in", zoals dit gaat met rages, die ook de plantenwe reld niet onberoerd laten. Zo'n kamerden verlangt een lichte tot matig lichte plaats; ze is niet dol op hoge temperaturen en droge lucht Bij 14-15° voelt ze zich „net lekker". Cs Win ters wil ze 6-10°). In de zomer moet men ze mesten en verder maar laten groeien. Deze plant die in de Gouden Eeuw gezel ligheid bracht in grote oude herenhuizen blijft vragen om ruimte. Ze wil haar takken strekken, dus voor een kleine flat is ze niet aan te raden. De in étages groeiende plant moet de vrijheid hebben. Tot okto ber mag de kamerden wat lucht happen in de tuin (in de pot houden) in de schaduw. Binnen moet ze goed worden besproeid, tenzij het in de ka mer lekt, krijgt ze anders geen vocht op de naaldjes en dat is nu juist nodig. Bruine naalden en kaalheid rijn de straf als ze te weinig water, te droge grond en te kort aan lucht krijgt Als er wortels uit het potgat gluren, moet men- ze gauw verpotten De plant wordt in natuur natuurlijks soms wel 2 m. hoog. Die van de afbeelding is hoger dan 1 meter en kost 150,-. Als men er nu een koopt is het moge lijk er met Kerstmis zilveren ballen in te hangen „WIE BEN IK?" (Imp. Otto Maier, Amersfoort). Voor spelers vanaf zeven jaar vier dezelfde stevige kaarten waarop 64 kinderen staan afgebeeld allemaal met andere kleuren en andere Igoed. Een van de spelers kiest een kind op de kaart en anderen proberen door slimme ï'n en met behulp van detailkaartjes het juiste kind te raden. Leuk voor in de auto, trein ziekte. (18,50 gulden). Lucifersdoosje-poppetjes als kleine mascottes. In makkelijke speelpakjes en te draaien in allerlei houdingen. Verpakt in doosje. Leuk voor kleintjes. Van oudsher is azuleen een probaat middel geweest tegen hinderlijke transpiratiegeur. Het is een vluchtige olie, die voor komt in het extract van kamillebloempjes (Matricaria Chamo- milla) en in het extract van de bast van wortels en takken en van de bladeren van hamamelis (Hamamelis Virginiana). Kamil len- en hamamelisextracten komen we ook tegen in allerlei schoonheidsmiddelen zoals crèmes, lotions, kalmerende com- pressen en maskers. Thans rijn deze geurige kruiden door Mijnhardt in Amersfoort onder de toepasselijke naam Camilde en Hamilde als natuurlijke ingrediënten verwerkt in moderne deodorants en antitransparants. Camilde en zusje Hamilde in de vorm van een deodorant pompverstuiver, bedoeld voor het hele gezin en uitsluitend Camilde als deodorant stick voor persoonlijk gebruik. Als transparant is ze er in de vorm van een roller. Milde geuren, frisse produkten voor mensen die last hebben van allergieën. KAMERDEN: VERWAR RENDE NAAM blokjes (opgesloten in een laadje) die echter giftig rijn. De jury die de prijzen bepaal de wil dat alleen oudere kinde ren ermee spelen en dat juist het (uiterst kleine) gevaar edu catief is. Kinderen leren dat ze niet alles kunnen opeten. Ach ter deze mening kan men een vraagteken zetten, maar men kan ook voorrang geven aan de beslissing van een uiterst verantwoordelijk te werk gaande jury. Verrukkelijk re sultaten leverde een enquête onder kinderen (opgenomen op de band) die in een cam ping verbleven. Met de micro foon in de hand stelde de en quêteur hamvragen als: „Wat doe je het liefst?". Een jochie: „dropwater maken"; Een an der: „doosjes uit de kast ha len". Het is overigens een be kend feit dat de jeugd het meeste lol heeft met verpak kingsmateriaal of afval. Een manneke (naar de stem te oor delen een jaar of acht) beken de dat hij het liefst speelde „met stukken ijzer van vader". „Wat doe je ermee?", „Weet ik niet", was het verbluffende antwoord, maar schik had hij. Vervelen doen kinderen zich vaak. 30% verveelt zich, vol gens de enquête; 38% verveelt zich zo nu en dan; 56% vrijwel nooit. (Niet helemaal 100% sa men, maar dat moeten we de enquêteurs vergeven). Als er geen vriendjes waren om sa men mee te spelen verveelden de kinderen zich het meest. „Dan heb ik geen zin in auto's vast te leggen is het niet, maar er jaar in Nederland zeker voor ca. aan kinderspeelgoed verkocht. Te valt, aldus de „Stichting voor dat er ook in deze sector een aan de gang is. Het rollenpa- door. Bij de eerste uitreikin- „Speelgoed van het Jaar predika- prik bij de Stichting, kehde men nog de rubrieken: Jongens en Meisjes-speel goed. Nu komt deze scheiding niet meer voor, Zonder slag of stoot, zonder spandoeken: „Jan moet zijn eigen piaspop" Wat is de praktijk? Meer laat men een jongen los in de speelgoed winkel dan holt hij gewoon naar een autootje en een meisje valt net als eenkeer voor de poppenwieg, ondanks sputterende pedagogen. Zweedse PTT test electrische auto's De Zweedse PTT test momen teel een tweetal door Saab ont worpen „elektrische" auto's. Voor de energie wordt gebruik gemaakt van een speciale lood-batterij van 144 volt De elektro-motor werkt als een dynamo wanneer geen „gas" wordt gegeven en laadt dan de accu weer op. Door deze feed back wordt 10 tot 15 procent meer energie verkregen. In het gebruik als bestelauto met 400 starts en stops is het bereik per volle batterij-lading onge veer 35 km. Bij gewoon stads- gebruik ligt de reikwijdte rond de 80 km. Bij Saab rekent men er op dat binnenkort betere batterijen ter beschikking zul len komen die 100 tot 120 km stadsverkeer op één oplading mogelijk zullen maken. afleggen tegen de dalende waarde van de dollar (de koopsom ging van ruim 4000 naar ruim 9000 gulden), de steeds scherper wordende vei ligheids- en milieu-eisen en de toenemende Japanse concur rentie. Datsun en Toyota prij ken nu bovenaan de Ameri kaanse importlij sten.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11