Coach Janbroers ziet weer nieuwe lichtpunten HANS VAN HELDEN NU AL UIT KERNPLOEG ^^-'iiacen spaargirorekening bij de Voorzichtigheid en koorddansen beiden Lions jjiog ongeslagen UW INKOMEN EN 1LUWBEIALINGEN Jorussia kil pelen om wereldbeker LEDSE SPAARBANK Rotterdammer Van Rietschoten aan leiding in Wereldzeilrace DRT LEIDSE COURANT ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1977 PAGINA 9 önchengladbach >russia Mónchen- adbach, dat in mei Europa Cupfinale in Liverpool ver- or, staat niet on twillend tegenover t spelen tegen Boca iniors om de we- Idbeker voor clubs, it maakte manager ïlmut Grashoff gis ten bekend, Igens Grashoff was het jzoek gedaan door de Ar- jtijnen. Liverpool, heeft jezien van een wedstrijd de wereldbeker. De En- 1 (sen geven de voorkeur h een wedstrijd tegen (inburger SV voor de Su- 1 f Cup. Grashoff: „We >eten wel om de tafel an zitten omdat ons pro- imma overladen is. Bij ?riissia zien we die twee 1 dstrijden wel zitten. jar moet een oplossing 1 >r gevonden worden". BASKETBALTEAM EINDIGT OP ZEVENDE PLAATS LUIK De „Coup" van België is mislukt. Onze zuiderburen leken aanvankelijk voor eigen publiek de strijd om de vijfde plaats bij de Europese basketbalkampioenschap pen met succes te kunnen gaan voltooien. Maar hoe anders pakte het tenslotte echter uit. Nadat Israël donderdag reeds aan de Belgi sche illusies een verrassend eind had ge maakt, vernietigde gisteravond Nederland voor slechts vierhonderd toeschouwers het laatst overgebleven sprankje hoop op een betere eindklassering dan de achtste plaats: 10489. Bij de rust leidde het door blessures overi gens verzwakte België nog met 49—42, maar binnen vijf minuten schoten daarna met name Akerboom en Woudstra met scherp Nederland naar een voorsprong van tien punten welke uiteindelijk zelfs werd omge bouwd tot een voordelige marge van vijftien punten. Nederland eindigde hiermee op de zevende plaats en Kees Akerboom die voor het eerst sinds de wedstrijd tegen Spanje weer echt goed op dreef was (35 punten) kan zich nu reeds topscorer van het toernooi noemen. Hij maakte 185 punten in zeven ontmoetin gen. De vreugde na afloop van de revanche op België was in Oranje-kringen niettemin vrij gering. Daarvoor heeft het toernooi blijk baar toch te lang geduurd. Maar coach Janbroers zal het boek met aantekeningen toch nog met een glimlach hebben dichtge slagen. Dit aangezien Hagens als spelverde ler, Zwiers en vooral de jeugdige Kragtwijk mogelijkheden in zich hebben om Nederland ook in de toekomst op internationaal peil te houden. Janbroers, die zijn contract als coach overi gens nog niet heeft verlengd, heeft al een lijstje gemaakt van wensen die hij vervuld wil zien om zover te komen dat Nederland over drie jaar bij het Olympisch basketbal- toernooi in Moskou van de partij zal zijn. Vooralsnog dient er evenwel een goed ge sprek plaats te vinden tussen spelers en coach. Door hun onderling gebrekkige ver trouwensrelatie is de Nederlandse ploeg nu „slechts" als zevende geëindigd. Een klasse ring trouwens die voor het toernooi nog als een weelde werd ervaren. Voor Nederland scoorden: Akerboom (35), Woudstra(24), Hagens (11 Kragtwijk (10), Faber (8), Zwiers (7), Kip (3), Linnen (2) Dekker (2), Cramer (2). De treffers van de Belgen kwamen van: Huysmans (23), Peeters (21), Geerts (13), Becknell (8) Marien (7), Stollenberg (6), Van Hertzele (4), Van de Broek (3), Van Poppelen (2) en BeU (2). Tsjechoslowakije is in de strijd om het Europees basketbalkampioenschap derde geworden. De Tsjechen versloegen in Luik Italië met 91—01. Oostenrijk Spanje 8488 (41—44) Frankrijk - Finland 72-73 (40—40) Nederland eindigde tenslotte bij de Europese basketbal kampioenschappen op de zevende plaats dankzij een overwinning met 104-89 op België. Hier een beeld uit deze laatste wedstrijd. De Belg Jos Peeters weet zich in de rug gedekt door Al Faber van Nederland. 3 (Van onze sportredactie) eflERENVEEN Voordat er ook iar één meter is geschaatst, zijn er ^iveer moeilijkheden in de kernploeg. ns van Helden, één van de grootste van Nederland, is gisteren jr de landelijke technische commis- 5 (LTC) de wacht aangezegd. Daar lef het niet bij. Nadat Van Helden igerde de voorgeschreven kracht- iningen uit te voeren werd hem te uien gegeven dat hij geen deel meer D uitmaken van de kernploeg, ns van Helden: „Ik weet van mezelf j krachtoefeningen waarbij mijn rug knieën belast worden voor mij niet ïd zijn. Ik kan dat niet hebben. Een ital jaren geleden liep ik een gebro- i been op en nog altijd sukkel ik met [gevolgen hiervan. M'n knieën en êen i mijn rugwervels zijn altijd zwak (leven. Doktoren hebben mij altijd eraden met gewichten te werken als belasting op rug of knieën terecht komen. Uiteraard moeten schaat- ijders krachttraining volgen. Dat is iwoordig onontbeerlijk. Ik heb ech- Hans van Helden in zichtbaar betere tijden. Hier juicht hij samen met coach Leen Pfrommer - inmiddels overigens (ook) al van het schaatsto- neel verdwenen - na een overwinning op de vijfduizend meter in Heerenveen. ter zelf instrumenten ontworpenwaar bij praktisch hetzelfde spierversterken- de resultaat behaald wordt maar waar van ik geen bijverschijnselen kan over houden. Dat heeft tot op heden prima gefunctioneerd". „Tjaart Kloosterboer leek voor dit pro bleem in eerste instantie begrip te heb ben. Ik mocht van hem mijn eigen aangepaste circuittraining doen. Hier mee zou ik nauwelijks achterraken op mijn collega-kernploegleden". Ook dit probleem leek opgelost. Het liep alle maal anders voor individualist van Hel den. „Eigenlijk heb ik altijd geweten dat Kloosterboer het er niet mee eens was. Toen een KNSB-arts, de heer Van Eist, hem na een keuring liet weten dat concentionele krachttraining nauwelijks risico's voor hem mee zouden brengen barstte de bom. Van Helden: „Vorige week moest en zou ik de normale krachtoefeningen mee doen. Ik heb gezegd dat ik daar niet aan wilde beginnen". Hij voegde eraan toe zelf te willen bepalen wat hij met zijn lichaam deed. „De KNSB heeft nog steeds niet te bepalen hoe Hans van Helden zich voorbereidt. Dat kan ik zelf het beste weten en voelen", zo vertelde een teleurgestelde Van Helden. Ultimatum In Heerenveen werd vervolgens een gesprek belegd tussen Van Helden en de LTC-leden Sake Santema en Peter de Groot. Het ultimatum werd snel duidelijk: trainen zoals alle kernploeg jongens of wegwezen met verlies van alle faciliteiten, Hans van Helden koos toen maar voor het laatste omdat nie mand hem ervan kan overtuigen dat krachttrainingen, zoals voorgeschreven worden, goed zijn voor de gezondheid. De LTC zit dus met een op wraak beluste Hans van Helden in de maag. Peter de Groot, lid van de LTC reageer de: „Voordat de zomertrainingen begon nen, hebben wij de kernploegleden ge wezen op de noodzaak van de kracht trainingen. Van Helden maakte toen al bezwaren. Er is een aangepaste training voor hem samengesteld zolang de zaak niet uitgezocht was. Na het onderzoek zijn wij echter tot de conclusie gekomen dat het wel mogelijk moest zijn. Dr. Van der Eist heeft bij dit onderzoek zelfs ruggespraak gehad met dr. Her mans die Van Helden twee jaar geleden al onderzocht had wegens rugklachten". Peter de Groot vervolgt: „Hans ging in eerste instantie akkoord met de bevin dingen van de artsen. Toen het er ech ter op aan kwam, wilde hij weer niet meewerken. Hij bleef weigeren en dan is er maar een conclusie mogelijk". Vlak voor het seizoen barst er dus al iets in de kernploeg. Peter de Groot liet desgevraagd weten geen plannen te hebben een ander aan te wijzen voor Hans van Helden: „Kleine, Vriend, Derksen, Van der Duim, Kramer, Broe- re en Schalij blijven gewoon doorgaan. Hieruit zal straks de definitieve selec tie komen". De kernploeg zal dus zon der Hans van Helden op 30 september een trainingskamp in Leiden of Haar lem betrekken, terwijl half november het eerste trainingskamp in Inzeil zal volgen, Van Helden mag thuisblijven. ADVERTENTIE (Van onze sportredactie) DEN Het gelijke spel (4—4) tegen het Amsterdamse De chop (ORWO) werd door het Ton Menken Ushockeyteam na )p begroet als een overwinning. De Leiden Lions hadden in tveede helft van de laatste periode een 24 achterstand weten te werken en wisten daarmee verrassend nog op gelijke {te te komen met de eerste-divisionist. len Lions, dat gehandicapt was door het ontbreken van de twee E goalies Hans Koeton en Rob de Jong (beiden geblesseerd), de een korte periode met de reservedoelman van De Bisschop, Ir daarop met Mark Dobbelaar, die een betrouwbare sluitpost k te zijn. Ondanks die defensieve onzekerheid startte het Ton Ikenteam overtuigend in de eerste periode: er werd een 2—0 rsprong genomen. De Bisschop sloeg in de tweede twintig liten echter terug: 0—3. Toen de gasten ook in de laatste periode voorsprong namen, leken de Leidenaars naar hun eerste innederlaag te worden gespeeld. John van Sloun en Iwan anda tilden Leiden Lions evenwel verrassend naar 44. Even i De Bisschop met tempospel (en via power-play, nadat Gert ili op de strafbank was beland) toch nog door te drukken, maar len Lions wist stand te houden in de slotfase, feverloop, eerste periode: 1—0 Iwan Koe an da; 2—0 Frank ibelaar. Tweede periode: 2—1 Huizinga; 2—2 'Klooster; 2—3 {el. Derde periode: 2—4 Schaffer; 3—4 John van Sloun; 4—4 In Koe an da. TILBURG Voorzichtigheid en koorddansen, twee hoofdkenmerken van de gistermiddag begonnen eerste ronde in het Tilburgse Interpolis-schaaktoernooi. Het koorddansen speelde zich af aan het bord van, wereldkampioen Anatoli Karpov en grootmeester Jan Timman. De eerste zet 1. e4, verricht door toernooi- voorzitter Rennings, leidde tot een pirc-verdediging, waarin Karpov een vrij-pion liet oprukken tot de zesde rij. En passant installeerde Timman een verdragend loperpaar op de achterste lijn, werkte aan tegenspel op de damevleugel, doch zag zich tijdens die bedrijvig heid fors gestoord door een stukoffer van de wereld kampioen. Het ging om een paard, dat voorlopig in een aanval werd gestoken. Die onderneming deed de vlam in de pan slaan. Velen dachten dat Timman - die bovendien zuinigjes met zijn tijd moest omspringen - het hoofd zou buigen voor het geweld, doch de Nederlandse grootmeester had zijn defensieve kansen perfect getaxeerd. Hij slaagde er in veel materiaal te ruilen - onder andere bewerkstelligde hij de ruil van zijn dame tegen twee torens - en een eindspel te halen, waarin hij reële winstkansen lijkt te hebben. Er werd afgebroken na vijftig zetten. De voorzichtigheid was troef aan alle andere borden. Het tempo lag bovendien zeer laag. Dat is in deze wedstrijd, categorie veertien van de wereldschaakbond, geen wonder. De geringste misstap wordt door de allergrootsten vrijwel altijd meedogenloos afgestraft. Na meer dan drie uur spelen stopten Sosonko en Andersson er mee. Wit had net zestien zetten achter de rug: remise. In het daaropvolgende uur presteerden Miles-Hort, Balasjov-Hübner, Smyslow-Olafsson en Gligoric-Kava- lek hetzelfde. Balashow en Hübner rekten de onvermij delijke remise het langst: vierentwintig zetten. Vandaag en morgen worden de tweede en derde ronde gespeeld. Maandag staan afgebroken partijen op het programma. Jan Timman opende gisteren het Interpolis-schaaktoernooi in Tilburg met een partij tegen de Russische wereldkam pioen Anatoli Karpov. Na 53 zetten werd de partij afgebro ken met reële winstkansen voor de Nederlander. Het programma van morgen: Miles-Timman, Sosonko-Karpov, Syslov- Hort, Gligoric-Andersson, Balaijov-Olafsson, Hübner-Kavalek. Afgebroken Wit: Karpov (Rus). Zwart: Timman (Ned) Pirc-verdediging. Tai-dl Lg4-d7, 11. Pf3-el Pf6-g4, 12.' Le2xg4 Ld7x'g4.' 13. (2-f3 Lgid7| Tfl-f8, 42. Dd7-c6 teS-dS, 43. Dc6xc5 Tf8-f6, Td6-e6, 46. De5-dS Te6-e8, 47. a4-a5 Tf6-f4, 48. Dd5-c6 Te8xe4, 49. Dc6xa6 Te4-a4, 50. Da6-b6 Tf4-f8, 51. Db6-b5 Ta4-al, 52. h3-h4 g5xh4, 53. DbSeS Pel-f3 17-f6, 23. c2-c4 Kg8-h8, 24. Kgl-hl Le6-g8, 25. Pe2-g3 c6-c5. •f2 b7-b5, 28. Lh6xg7+ Kh8xg7. 29. Pg3-fl b5xc4, - - „.o 15 33 Dd2xd5 Dd8_bgi Le3-h6 a7-a6, 27. Tfl- 30 b3xc4 34. Tdl-" (Van een onzer verslaggevers) Den Haaè Het in Nederland gebouwde jacht Flyer van de oud-Rotterdammer Cor van Rietschoten ligt niet alleen in tijd op kop in de Whitbread zeilrace rónd de wereld, maar ook volgens de handicapfor-- mule. Het schip heeft de laat ste week een royale voor sprong kunnen nemen op alle concurrenten en lijkt nu onbe dreigd op de finish van de eerste étappe af te stevenen. Gevolgd door de Great Brit- tain 2 en het eveneens Engelse schip Kings Legend bevindt de Flyer zich op iets minder dan 2.000 mijl afstand van Kaap stad tussen de 10 en 20 graden zuiderbreedte. De verwachting is dat het snelste schip uit het deelnemersveld van vijftien, zo rond de vijfde oktober zal binnenlopen. Van Rietschoten had zijn jacht de vorige week al naar een derde positie gestuurd. In die zelfde tijd moest de leidende Treaty of Rome, het jacht met de EEG-bemanning veel ter rein prijs geven en ligt nu op de achte plaats, vlak achter de Great Brittain 2, die nu aan een stevige opmars bezig is. Lange tijd heeft dit grootste jacht uit het veld in handicap ver achtergelegen. De Tielsa van Dirk Nauta, die best wat zwaarder weer kan gebruiken, (de windkracht was in de afge lopen weken niet veel hoger dan twintig knopen met vaak aftoppingen naar tien), ligt op de 13e plaats. De grote verlie zer is op het ogenblik het als favoriet uitgevaren Britse jacht Condor dat de haven van Monrovia in Liberia op motorkracht moest binnenva ren vanwege een gebroken mast. Het schip ligt daar nog steeds, maar zal vermoedelijk vandaag weer kunnen uitva ren, omdat de pep vliegtuig in drie delen overgebrachte mast gisteren kon worden opgezet. Waren er onder de bemanning van de Tielsa gedurende de tocht wat lichamelijke onge makken die men met medicij nen de baas kon blijven, het Franse schip Japy Hermes heeft de hulp van een Brazi liaanse vrachtvaarder moeten inroepen voor een bemanning slid dat ernstige buikklachten had, waardoor het niet verant woord was hem langer aan boord te laten. Opnieuw verlies voor MSV Duisburg BONN Voor de Duitse bun- desliga is gisteren één wed strijd gespeeld. VFB Stuttgart zegevierde op eigen terrein met 1_0 over MSV Duisburg. Het enige doelpunt werd in de 63ste minuut gemaakt door Martin. ,De strijd om het leiderschap in de Franse eerste divisie tussen Nice en Monaco is gisteravond onbeslist geëindigd: 1—1. Beide clubs hebben nu veertien pun ten uit acht wedstrijden. De uitslagen: Nantes-Bastia 2—0, Metz-Nancy 3—0, Nimes-Sochaux 1—1, Troyes-Laval 0—0, Strasbourg-Bordeaux 30, Marseille-Reims 2—1, Valenciennes- Lens 3—3, Lyon-Paris Saint Germain 2—3, Rouen-Saint Etienne 1—2, Nice- Monaco 1—1. Het aantrekkelijke van het internationale schaakmilieu heb ik altijd gevonden, dat het gaat om zo'n in bet oog lopend stel ongeregeld goed. Op hoog niveau dan uiteraard. Ik krijg de komende weken nog wel de gelegenheid dit iets nader uit te werken. Maar ik kan u nu reeds verzekeren dat wij inmiddels met z'n allen - enkele van de schakers en de karavaan die zij in navolging van de renners uit de Tour de France wel degelijk in hun kielzog meeslepen inmiddels al een vrolijke avond achter de rug hebben. Zodat wij het in hotel „De Bosrand" te Oisterwijk mochten beleven, dat Wassily Smyslov losbrak in een luid gezang. In het Russisch uiteraard. Het eerste chanson viel, ook voor degenen die de taal niet helemaal machtig zijn, gemakkelijk te deterneren. als het „Wolga-sleperslied" en het tweede ging - zoals een Slavist in ons midden mij meedeelde - over „zwarte ogen". Russische zwarte ogen uiteraard. Wassily bleek overigens over een riante bariton te beschikken. Maar als je de grootmeester ziet lopen, denk je onwillekeurig: die man doet alles, behalve zingen. Een schokkende ervaring dus, de zich in het Belcanto stortende Smyslov. Ik geef toe. dat ik waarschijnlijk nog meer verrast zou zijn als ik Johnny Hoes zou zien zitten schaken. Maar hij, Wassily, bleek min of meer het startsein te hebben gelost voor een heel spontaan concert Want na hem traden onder meer nog zingend op: Fridrik Olafsson, die een waarschijnlijk IJslands smartlapje zong en ook Hans Böhm, de Nederlandse schaakmeester, die ons herinnerde aan het feit j „uit Rotterdam vertrokken". Dezelfde Rotterdamse Hans Böhm legde de gisteren gespeelde partijen uit aan ons, het wel deelnemende, maar toch op een in alle opzichten eerbiedige afstand staande volk. Behalve natuurlijk om zijn doorzicht in het aangrijpende gebeuren op het bord, dat Jan Timman en Anatoli Karpov tussen zich in hadden staan, wekte hij ook mijn bewondering door een opmerking als „Het is nooit prettig te beginnen met een verliespunt, althans niet zo aangenaam als te beginnen met een winstpunt". Maar hij stal bepaald mijn hart met de onthulling dat hij nog eens ooit met Ulf Andersson had gewed wie het eerst meester zou wordendat Ulf dat toen had gewonnen en dat de Zweed dat met het grootmeesterschap nog eens een keer had herhaald. Inmiddels heeft een bekend restaurant in Tilburg het menu geheel afgestemd op het schaakgebeuren. Zo heeft men een halve .Jiomard a Karpov" op de lijst gezet, die dan ook 28 gulden kost wat niet in overeenstemming kan worden genoemd met het aantal van diens elo-punten, maar waarbij dan ook onder meer salade, ei, asperges, toast en boter worden geserveerd. Jan Timman mag zijn naam geven aan een begrijpehjke haringsalade", Genna Sosonko aan zacht gebraden kikerbilletjes, Robert Hübner aan „Pilze mit Muschln". Verder kan men slechts hopen dat de duidelijk waarneembare Tsjech Vlastimil Hort het niet op zijn fatsoen zal trekken dat naar hem een gebraden zij het met Slivoviz overgoten en dus afgebluste varkenscotelet is genoemd. Zoals men er vrijwel van overtuigd kan zijn, dat Olafsson zeer ingenomen zal zijn met het feit dat naar hem een „verfijnde ijscompositie" is vernoemd. HERMAN HOFHUIZEN

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9