£cldóc0oiucmt KLOPJACHT OP TERRORISTEN RAF-leden schoten in Den Haag om te doden Grens bezuinigingen is nu bereikt onderwijspersoneel VOORZITTER .ANYAL OP CHU DOET WIEGEL lok lat nnacht ir terug LONG TALL ERNIE THESHAKERS lapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: Wim Buijteweg. lenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) lementen: kwartaal 40,45: jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. D AGBLAD V OOR Zl I UID-HOLU \ND Zaterdag 24 september 1977, 67e jaargang no. 20846 Opmars Speelfilm „Opmars der paria's" op Ned. I om 19.45 uur. Om 22.30 uur EUery Queen. Ned. II om 20.25 uur slot van Sil de strandjutter. Om 21.15 uur Bellamy en om 23.25 uur ds. Arie Bestebreurtje. Zondag Ned. I om 19.05 uur Soul to soul. Om 21.40 uur Gilbert Bécaud. Ned. II om 20.40 uur Slavernij (S) en om 21.40 uur Mussolini. Zonnnige perioden Droog weer met zonnige perio den, maar eerst nog plaatselijk mist. Meest matige zuidoostelij ke wind. Maxima circa 18 gra den. Zondag: zon 06.30 - 18.32 Maan 17.31-04.05 Hoogwater Scheveningen 1.23 en 13.52 laagwater 9.27 en 21.46 Maandag: zon 06.32-18.29. Maan 17.56-05.18 Hoogwater Scheveningen 2.13 en 14.3(f laagwater 10.17 en 22.34 PRINS i wordt prins P Friso negen Deze foto van irige prins werd igs gemaakt. een onzer verslag- rs) BILT Om drie rannacht eindigt of- el de op drie april voerde zomertijd, lat tijdstip theo- ch althans moe- Ie klokken, polshor- t en digitale mir ten een uur worden gezet. Uiteraard dat ook wel wat ger of later gebeu- j Vermoedelijk zul- ilecbts feestgangers, telijke werkers en >ctionisten op bet aide tijdstip de te- raai-bandeling ver en klachten heeft de irtijd niet opgele- althans niet bij de missie Zomertijd, (zomer) tijdelijk is ■rgebracht bij het isterie van binnen- se zaken. loreca heeft van een ?re drankomzet het latere donker den weinig gemerkt n juichkreten daar, ir ook geen roep om haffing. Wel wordt )ijvoorbeeld vervoer- kringen door trein- igers gehoopt dat t-Duitsland volgend ook zal meedoen. de expediteurs t de zomertijd- is, en voor de reizi- o.m. in verband overstappen, dit nogal wat moeilijk en opgeleverd, rigens staan de trei- in Frankrijk dat zomertijd heeft nacht een uur stil. klok wordt een uur ggezet en om ervoor or gen dat de treinen een uur te vroeg komen, moeten de •hinisten omstreeks uur hun trein op dichtsbijzijnde sta- een uur parkeren. i worden de reizigers r verder vervoerd. DEN HAAG - De Haag se politie is ervan over tuigd, dat de leden van de Rote Armee Faktion (RAF) die maandag in Den Haag opereerden, schoten om te doden. De politieman Siersema werd getroffen door een loden prop-kogel uit een 45 pistool. Er was gericht op de buik van Siersema. Binnen een minuut is ie mand die zo getroffen wordt, overleden. Hoofdinspecteur J. Post humus van de Haagse re cherche heeft dit gisteren meegedeeld. Uit de leg puzzel van gegevens is ook afgeleid, dat in Den Haag in een groep werd geopereerd. Het moeten tenminste vier personen zijn geweest. Of Brigitte Mohnhaupt de vrouw is, die in Den Haag een auto had ge huurd bij een garage in de Trompstraat, staat niet vast. Garageperso- neel heeft haar niet kun nen herkennen van de fo to, die de politie toonde. De vrouw droeg in Den Haag een bril, had lichter haar dan de vrouw op de foto, en was anders ge kapt. In haar in de gara ge gevonden tasje heeft de politie spullen aange troffen om het haar een lichtere kleur te kunnen geven. De identificatie van de twee leden van de RAF geschiedde aan de hand van een vingerafdruk van de vrouw die de politie vond in de huurauto in Den Haag. Een vingeraf druk van Knut Folkerts werd aangetroffen op het cellofaan van een pak pa pieren zakdoekjes, dat in een tas zat. Deze tas met inhoud had Folkerts in Den Haag zolang in café De Cactus neergezet. De politie nam de tas in be slag. Brigitte Mohnhaupt staat, aldus de Haagse politie, thans gesigna leerd wegens medeplich tigheid aan een poging tot doodslag in Den Haag. Hoofdinspecteur Posthu mus deelde mee, dat de vrouw in Den Haag ken nelijk door anderen werd beschermd. Bij de verlen ging van de huur van een auto gebruikte zij een vals rijbewijs, waarop de gegevens bovendien ook vals waren. Bij het eerste schriftelijke contact via Interpol toonde de West- duitse politie veel meer belangstelling voor wat in Den Haag was voorge vallen dan we in zulke gevallen gewend zijn, al dus de politie. In Den Haag is de vrouw, toen de gealarmeerde po litie maandagavond bij de garage verscheen, ge waarschuwd door een man bij de ingang. De vrouw vluchtte daarop. Even later ingehaald door politieman Sierse ma, was er een andere man ten tonele versche nen, die met een pistool schot Siersema uitscha kelde. Uit de reconstructie van wat maandagavond in en bij de garage en omlig gende straten is voorge vallen weet de politie, dat nog twee personenau to's werden gebruikt, die op het Piet Heinplein hebben gestaan: een gele Datsun 120Y en een gele of okerkleurige Opel Ka- dett. Hoogstwaarschijn lijk hadden deze auto's Nederlandse kentekens. De man die Siersema neerschoot heeft de be stuurder van de Datsun een teken gegeven op te rijden en te verdwijnen. Met de vrouw stapte hij in de andere auto die ach ter de Datsun had gere den. Het kan zijn dat een van de bestuurders van deze auto's ook de man was, die bij de garage-in gang de vrouw waar schuwde toen de politie verscheen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/BONN Politie en justitie hebben van nacht in heel Nederland een felle klopjacht gehouden op' leden van de Duitse Rote Armee Fraktion die betrokken zouden zijn bij de schietpartij van donder dag in Utrecht waarbij een brigadier van politie om het leven kwam en een andere politieman ernstig werd gewond. In het hele land werden automobilisten aangehouden, hotels, pensions, campings en café's uitgekamd. Bij de grens werd, extra gepatrouilleerd. De Centrale Recherche en Inlichtingendienst en de BVD hadden extra personeel ingezet om dossiers van verdachte personen door te lichten. Minister de Gaay Fortman van justitie en van binnenlandse zaken heeft de opsporingsactiviteiten gecentraliseerd en gecoördi neerd. In het belang van het onderzoek zal grote terughoudendheid worden betracht in het verstrekken van informatie. Premier Den Uyl noemde de gebeurte nissen een buitengewoon ernstige zaak. Duitsland zal niet om uitlevering vragen van de 25-jarige Knut Folkerts, de man die in Utrecht werd gearresteerd en wordt gezocht in verband met de moord op procureur- generaal Siegfried Bruback op 7 april in Karlsruhe. Premier Den Uyl zei gisteravond na de ministerraad dat politie en justitie de grootste aandacht schenken aan, de aanslagen op politiemensen in Den Haag en Utrecht. „De ernst van de zaak kan men moeilijk overschatten. Grote waakzaamheid is geboden en alles wordt gedaan om de voortvluchtige vrouw, Brigitte Mohnhaupt, op te sporen, aldus Den Uyl. Bondskanse lier Schmidt heeft Den Uyl telefonisch het leedwezen van de Duitse regering betuigd en voorts de situatie rond de terroristische activiteiten met hem besproken. De Duitse justitie zal niet om uitlevering van Folkerts vragen daar zij vindt dat Nederland de „eerste rech ten" heeft nu Folkerts een Nederlander heeft gedood. Minister-president Den Uyl ontzenuwde berichten die melding maakten van meer arrestaties. De vrouw die gistermorgen in Schagen werd aangehouden, bleek een onschuldige toeriste te zijn, die niets met de Rote Armee Fraktion heeft te maken. Volgens mr. F. Smits van Oyen, hoofd van het bureau Diverse instellingen en personen in Nederland zijn in verband met de activiteiten van de Rote Armee onder zware bewaking gesteld. Één van de extra beveiligde personen is de Westduitse consul-generaal dr. J. Deutz, die hier onder zware politiebewaking zijn kantoor aan de Rotter damse Parklaan verlaat. openbare orde van het kabinet van de commissaris van de koningin in Zuid-Holland is de Nederlandse politie mentaal niet afgestemd op de bestrijding van terroris ten. Ze is er ook onvoldoende voor uitgerust. Op het Congres van de International Police Association dat in Hillegom wordt gehouden zei de heer Smits van Oyen dat de politiemensen wel een groot gevoel van saamhorigheid kennen. Dat noemde hij een lichtpunt in de bestrijding van het terrorisme. In verband met het onderzoek naar de schietpartijen in Den Haag (maandag) en in Utrecht wil de politie graag weten of er sinds 1 september en vooral 19 september in Den Haag en 22 september in Utrecht gehuurde panden zonder voorafgaand bericht plotse ling zijn verlaten door de huurders. Mensen die over dergelijke informatie beschikken wordt verzocht con tact op te nemen met de politie in Utrecht of Den Haag. Een gisteren uitgevoerde reconstructie van de schiet partij heeft volgens de Utrechtse politie uitgewezen dat alleen Knut Folkerts donderdag het autobedrijf is binnengegaan. De Duitse vrouw Brigitte Mohnhaupt bleef buiten. Zij nam de benen zodra ze schoten hoorde. Van de twee verdachten blijkt ook alleen de man bij het treffen met de politie een vuurwapen te hebben gebruikt. Hij heeft zijn Colt .38 vrijwel leegge schoten. Onze correspondent Ami van Vree in Bonn meldt dat de arrestatie van Folkerts in West-Duitsland zeer veel aandacht heeft gekregen. Men legt een sterk verband tussen de moord op procureur-generaal Bruback en de ontvoering van werkgeversvoorzitter Schleyer. De Westduitse criminele recherche die nauw samenwerkt met de Nederlandse politie weet niet zeker of de vrouw die in Utrecht wist te ontsnappen inderdaad de terro- riste Brigitte Mohnhaupt is, die enkele maanden gele den uit de gevangenis is ontslagen. Inmiddels heeft de Utrechtse advocaat mr. H. P. Bakker Schut besloten als raadsman op te treden van Knut Folkerts, die gevangen wordt gehouden in een zwaar bewaakte kazerne van de marechaussee. Bakker Schut heeft twee jaar geleden de in West-Duitsland gevangen Nederlander Ronald Augustin, die lid is van de Rote Armee Fraktion, verdedigd. De Utrechtse advocaat had kritiek op de behandeling van zijn cliënt Folkerts. Volgens Bakker Schut wordt Folkerts hoofd zakelijk ondervraagd door Duitse rechercheurs. Op het ene moment wordt, aldus Bakker Schut, Folkerts uitgescholden en hem een ophanging toegewenst, op het andere moment worden hem door Duitse functióna- rissen een miljoen Duitse Mark en een nieuwe pas in het vooruitzicht gesteld als hij zou meewerken aan het onderzoek in de zaak Schleyer. Ook zou Folkerts hebben geklaagd dat hij in de nacht van donderdag op vrijdag niet mocht slapen. Hij moest rechtop zitten met geboeide voeten en mocht zijn ogen niet sluiten. Van zijn kleding mocht hij alleen een trui en onder broek aanhouden. Zie ook pag. 17 Met volle zeilen liep gistermiddag laat de Charlotte Rhodes de Scheveningse haven binnen. Al gauw nam de zeilclub van het in genieursbureau Badger bezit van de driemast topzeil schoener, ei gendom van de heer Terhaak uit Amster dam. uit de bekende televisieserie „The Onedin Line". De on geveer veertig cluble den gingen vanoch tend vroeg het want in om uit te varen richting Den Helder, waarna men zondagavond met het 73 jaar oude schip behouden hoopt terug te keren in Schevenin gen. De voor vanmid dag voorspelde wind kracht 7 deed niemand van de 20-jarige Sarah Williams tot en met de 59-jarige mevrouw Gel derman de Stepanoff, afzien van de enthou siaste zeilplannen, al hoewel de gigantische ladingen drank en zoutjes misschien nau welijks aangeroerd zul len worden onder die omstandigheden. On der de 430 vierkante meter zeil van de in Denemarken gebouw de boot wil men twee dagen ouderwets ge nieten van wind en wa ter. bolle zeilen, schui mende boeggolven, krakende spanten en masten en de lucht van geteerd hout. Bene- dendeks is een bar in gericht. een slaapruim- te gecreëerd en is voor noodgevallen - lees windstilte - een Rolls Royce dieselmotor aanwezig om maandag op tijd weer op het werk te kunnen ver schijnen. "J Massaal protest DEN HAAG Duizenden ar beidskrachten in het onderwijs hebben vandaag in Den Haag op demonstratieve wijze gepro testeerd tegen de bezuinigingen op de onderwijsuitgaven. Na een manifestatie in het Con gresgebouw, bijgewoond door minister Van Kemenade van onderwijs, trok het betogende onderwijspersoneel door de stad om aan zijn eisen kracht bij te zetten. Die eisen luiden: behoud en uitbreiding van de werkgelegenheid in het onder wijs; geen aantasting van sala rissen en rechtspositie van al len die in het onderwijs wer ken; herstel van de voorrang voor het onderwijs. In zeer krasse taal trokken de bestuurders van de drie FNV- bonden ABVA, KAB O en ABOP, die de aktie op touw hebben gezet, van leer tegen het personeelsbeleid dat de afgelo pen vier jaar is gevoerd en te gen de besnoeiingen die de laat ste jaren op de onderwijsbegro ting zijn aangebracht. Aan het adres van het nieuwe kabinet werd duidelijk gemaakt, dat de grens van de bezuinigingen nu is bereikt. ABOP-voorzitter Jan van den Bosch: „Het is onaanvaardbaar dat in een periode van economi sche teruggang het onderwijs, dat het laatste heeft geprofi teerd van onze welvaart nu het eerste wordt afgeschoven. De kortzichtigheid en domheid die spreekt uit de bezuinigingen zul len nog generaties lang onze economie teisteren". FNV-secretaris Hugenholtz pleitte voor verdere afroming van de hoogste salarissen in het onderwijs, vooral in het weten schappelijk onderwijs. ABV A-bestuurder Treffers vroeg met name aandacht voor de zwakke positie van het niet- onderwijzend personeel bij kleuter-, lager en voortgezet on derwijs, zoals concierges, ama nuenses, technisch en admini stratief personeel en schoonma kers, en de laagste rangen in het wetenschappelijk onderwijs. Hij constateerde dat de afgelopen vier jaar tevergeefs pogingen zijn gedaan om de rechtspositie van deze mensen, die er niet is of zeer onbevredigend is, te ver beteren. Dat zal de komende jaren moeten veranderen. (Van onze parlementaire redactie) (ECHT „Het botte oppositie voeren zal de I) misschien wel zieltjes opleveren, maar geen ele mogelijkheid bieden om binnen afzienbare regeringsverantwoordelijkheid te dragen. de VVD wordt de keus steeds onvermijdelij- tussen enerzijds Wiegel plus veel Kamerleden Ier regeringsverantwoordelijkheid en ander- s een gematigder figuur met minder Kamerle- om zich heen maar met wel regeringsverant- irdelijkheid. Dat is de kern van de problema- waar de VVD in de nabije toekomst niet ïr om heen kan". Dit zei de voorzitter van de U, mr. O. W. R. baron van Verschuer vanmor- aan het begin van eem Unieraadsvergadering Jtrecht. Hij reageerde daarmee op een aanval WD-fractieleider Wiegel onlangs op een ver- zingsbijeenkomst in Tiel op de CHU en haar itievoorzitter Kruisinga deed. on van Verschuer laakte ook formateur Den 's houding, toen in de formatie de sociaal-eco- nische paragraaf en het abortusprobleem aan orde kwamen. „De formateur faalde toen in alle opzichten". Veringa moet, aldus de CHU-voor- zitter, in de eerste frontlinie Den Uyl's gebrek van een niet boven de partijen uitgroeiend staatsman corrigeren. Volgens Van Verschuer vérdienen frac tieleden als Van Agt en mevrouw Gardeniers bewondering om de door hen betoonde moed; zij waren bereid om zich ten aanzien van het abortu sprobleem akkoord te verklaren met de minst slechte van alle oplossingen en lieten daardoor bereidheid blijken om mede-verantwoordelijkheid te willen dragen voor een oplossing die niet geheel de hunne is. De CHU-voorzitter deelde mee dat in de komende tijd hard gewerkt zal moeten worden aan een verdere interne versterking van de organisatie van het CDA. Vice-voorzitter van het CDA, dr. R. J. A. Kruisin ga, zei dat er elementen in het donderdag tot stand gekomen regeerakkoord zijn waarmee een aantal fractieleden grote moéite heeft, bijv. passages uit de onderwij sparagraaf en elementen uit het VAD- akkoord. „Maar ook voor de PvdA is het een compromis. Het is een zaak geweest van geven en nemen". egering bevriest cultureel akkoord Zuid Afrika Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! an onze parlementaire redactie) SN HAAG De Neder- ndse regering heeft be oten het cultureel ak- ord met Zuid-Afrika te ^vriezen, nu de Zuida- regering een eputatie van de Neder- Hervormde Kerk de toegang tot dat land heeft geweigerd. De stillegging van het cultureel akkoord houdt in, dat de uitzen ding van groepen naar Zuid- Afrika voorlopig niet doorgaat. Het nieuwe kabinet zal moeten beslissen wat er verder met be trekking tussen Nederland en Zuid-Afrika zal moeten gebeu ren. De delegatie van de Nederland se Hervormde Kerk zou hebben moeten bestaan uit Synodevoor zitter ds. Splilt, waarnemend voorzitter drs. De Liefde en al gemeen secretaris dr. Van den Heuvel. Het drietal zou in op dracht van de Synode ginds het beleid van de Ned. Herv. Kerk ten opzichte van Zuid-Afrika gaan toelichten. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar: naam: adres:v woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. Cholera eist 500 doden in Bangladesj DACCA (Rtr) De cholera heeft in de afgelopen veertien dagen in Bangladesj zeker 500 mensenlevens geëist. Volgens officiële gegevens zijn 307 mensen aan cholera bezwe ken, maar van onofficiële zijde is erop gewezen dat in dit cijfer niet de slachtoffers in sommige ver afgelegen gebieden zijn be grepen. TROS en AVRO hechten weinig waarde aan oproep FNV (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - De TROS laat zich weinig gelegen liggen aan de oproep in de Vakbonds krant, orgaan van de FNV, om lid te worden van KRO of VA RA, omdat deze omroepen hun taak verrichten vanuit duide lijk herkenbare levensbeschou welijke of maatschappelijke op vattingen. Desgevraagd gaf de TROS als commentaar, dat voor haar het enige uitgangspunt en tevens fi losofie is om zodanige program ma's te brengen, dat deze de kijker aanspreken. Alleen op basis hiervan krijg je als om roep binding met je achterban en niet door enige politiek of levensovertuiging. De AVRO vindt het ongebruikelijk, dat een vakbond aan ledenwerving doet AMSTERDAM (ANP) Prins Bern- hard en prins Claus zullen binnenkort proefpersonen zijn in een wetenschappelijk onderzoek naar Ne derlands taalgebruik door Duitstaligen. Dit onderzoek wordt ver richt door prof. A. H. Touber aan het Duit se seminarie van de universiteit van Am sterdam. Volgens prof. Touber hebben beide prinsen het voor zijn onder zoek belangrijke voordeel dat hun stemmen in het verle den veelvuldig op de band zijn opgeno men. De ontwikke ling in hun Neder lands taalgebruik is zodoende uitstekend te volgen. Prins Bernhard heeft toe gezegd volgende week het Duitse se minarie te bezoeken. Prins Claus komt medio oktober. Bernhard en Claus proefpersonen wetenschappelijk onderzoek Overigens wordt het onderzoek van prof. Touber niet gesteund door de universitaire besturen. Omdat de hoogleraar tot nu toe heeft geweigerd zijn onderzoekproject voor te leggen aan het volgens hem „on wettige" bestuur van de vakgroep Duits aan de universiteit, heeft de universiteits raad Toubers subsi- die-aanvraag voor het onderzoek afge wezen. De hoogleraar is toch vast zijn on derzoek gestart in de verwachtmg, dat de Universiteitsraad op haar standpunt te rugkomt ZATERDAG 24 SEPTEMBER Aanvang 21.00 uur BEVERLY HILLS - NIEUWKOOP

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1