Vincentiusvereniging bekijkt nieuwe taken Koningin Juliana: Soldaat van fantastische film kerk wereld kunst Toneelgroep Globe gooit ■net 24 slagroomsoezen ederlands izz-orkest aar New 'rleans Battlefield Band Elvis-her denking in Doelen Rotterdam populariteit voor charismatische beweging ongewenst Aartsbisschop van Canterbury naar Sovjet-Unie Korte metten LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1977 PAGINA 7 ie Stott's „Goed gek" door eelgroep Globe gisteravond de Haagse schouwburg ge- cht mag je op z'n minst een ■kwaardige belevenis noe- Een klucht van het logste iber over een Engels provin- il kruideniertje dat in rode tjes-lectuur de klok heeft en luiden over sexuele be ding, inclusief een gooi- en ftpartij met slagroomsoe- ketchup en alle attributen een grutterswinkel. Op rhand een risicoloos succes r een vrije productie, zou je gen, maar nee, het gesubsi- erde Globe voert het mee in artistieke bagage. Een merk- irdige zaak. Het lijkt wel of groep tijdens de subsidie- moeilijkheden aan het be- van het nieuwe siezoen een iad" heeft willen stellen. Een irschuwende vinger in de itlng van de heren van het l, zo van „pas op hoor, dit we spelen als de centen [blijven". klucht van Mike Stott heeft s in z'n soort niets maar dan ook niets bijzonders. De kruide nier heeft het moeilijk met z'n saaie echtgenote, praat haar doof over sex, huivert even he vig als een nieuwelinge in het dorp metterdaad de sexuele vrijheid belijdt en keert zonder sokken verrukt huiswaarts om daar nog meer problemen te vinden. Een werkje dat meer in de richting van John Lanting's „Theater van de Lach" ligt, maar misschien dat die er zelfs voor bedankt zou hebben. Enige geest zit er niet in, het is alle maal van dik hout zaagt men planken, met als „hoogtepunt" hoofdrolspeler Joost Prinsen - die het ook mocht vertalen - geheel in gips in een ziekbed waar zijn „omgeturnde" vrouw met de vrije buren even het bewijs van haar nieuwverwor- ven kennis op erotisch gebied komt leveren. Regisseur Adrian Brine heeft het allemaal flink aangezet, hier en daar inderdaad wel eens gek ke „gags" ingelast, of een lach wekkend effecht bereikt, maar zelfs zo'n laag-bij-de-gronds kluchtje dat qua onderwerp en zogenaamde vrijmoedigheid En gels-hypocriet en wat Nederland betreft eigenlijk volkomen ach terhaald aandoet, vraagt vak werk, wil er althans enige kraak of smaak aanzitten. De acteurs van Globe konden weinig posi tiefs bijdragen. Amateuristische karikaturen (de achterklappen- de buurvrouw van Jes Vriens, de met elk stuk onnatuurlijker pratende Huib Rooymans) en platte lol. Joost Prinsen was dan nog het best op dreef en had zelfs moeite z'n eigen plezier te onderdrukken toen Allard van der Scheer tijdens hun gevecht wat slagroom uit de neus moest verwijderen. Kortom, een schandalige, onver antwoorde keus, dit „Goed, gek" (Funny peculiar). Er is niets te gen op goede slapstick, maar de eerste de beste Laurel en Har- dy-klucht is beter getimed en uitgewerkt dan het spattende smijtwerk met vierentwintig roomsoezen dat er hier met de haren bijgesleept was. Bah. Bert Jansma Haag Wat alle dixieland- esten buiten Amerika wel len, overkomt voor het eerst je geschiedenis The All Sty- Swing Society. Dit orkest edt op in jazzclubs in het erikaanse New Orleans, de oorteplaats van de jazz. Van »t 18 november wordt gemu it rd in „The Famous Door" in „Dukes' Place" en moge- ook in het onlangs geopen- ,Pete Fountain", [estleider-banjoïst Ed van itzig kan er niet over uit, dat uitnodiging om in New Or is te komen concerteren bin- is. De band bestaat al vijf jaar, werd opgericht in Uda en is een gemeleerd ge- fcchap amateur-musici uit Ut- t, Rotterdam, Schoonhoven, iHaag en Reeuwijk: George lier Puil, trompet en zang, ^TfLaanen klarinet, Henk van Mrik trombone en zang, ans van Eijk piano, Thijs Ha- et basgitaar, Willem Huur- in drums en leider Ed van intzig. tn vaste plek is de jazzclub ,,'t antje" in Reeuwijk, waar met regelmaat van de klok wordt ipeeld. De faam van het or- it is in de loop der jaren zó {roeid, dat herhaaldelijk be ide Amerikaanse en Engelse z-grootheden ermee op de nken stonden. Daarbij wa Wild Bill Davison cornet, d Freeman sax, Buddy Tate en Beryl Briden zang en Shboard. testleider van Dantzig heeft m enthousiasme ontmoet ir wat een uniek gebeuren ir de Nederlandse jazzwereld Wrdt genoemd. Tientallen fans ken de reis mee. Niet alleep êeft de dixielandmuziek een [loei in ons land, het blijkt, i velen de wens koesteren de [gfl lermat van de jazz te willen beken. Zeker is, aldus Van Itzig, dat er een vliegtuig vol t, mogelijk worden er twee I) jazzfans gevuld. Battlefield Band uit Glasgow treedt op vrijdag 23 en zondag 25 september op in het volksmu ziektheater De Dansende Beer, Westduinweg 230, Schevenin- gen. De groep bestaat al een aantal jaren, maar werd in 1975 professioneel. Het repertoire komt van alle Britse eilanden, maar ook van Canada en de Verenigde Staten. Vorig jaar be zochten zij Nederland al en zij hebben inmiddels -twee elpees op hun naam staan. In de loop der jaren zijn er nogal wat veranderingen opge treden in de bezetting die nu sterker is dan ooit te voren. De veelzijdigheid van de deelne mers mag blijken uit de instru menten die zij bespelen. Voor leider Brian McNeill zijn dat: viool, altviool, mandoline, ban jo's, concertina en cither. Alan Reid bespeelt gitaar, accordeon, banjo en mandoline en doet het meeste solo-vocale werk. De nieuwste leden zijn JamüMcNe- my (cither, gitaar en mandoline) en John Gahagan (fluiten en concertina). Zingen doen ze alle vier. In close harmony. HAGENAARS GROOTSTE TONEELLIEFHEBBERS Van de inwoners van de vier grote steden zijn de Hagenaars de grooste toneelliefhebbers. Uit het zojuist gepubliceerde ver slag over het seizoen 1974/'75 van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat Den Haag 371 bezoeken telt per 1000 Daarmee laat Den Haag de andere drie steden - Amsterdam, Rotterdam en Ut recht - ver achter zich met resp. 199, 91 en 158 bezoeken per 1000 inwoners. Wat concerten, ope ra/operette en ballet betreft komt Den Haag op de tweede plaats na Amsterdam. (Van een onzer verslag gevers) Amsterdam „De ko ningin zei maar een woord: „Fantastisch". En aangezien ze ons daarbij recht in de ogen keek hebben we alle re den om aan te nemen dat ze dat ook helemaal serieus meende. Ze leek ons erg geëmotioneerd. Na het voorstellen kwam prins Bernhard, die als beschermheer de opnamen een paar keer heeft bijgewoond, nog eens naar ons toe om te verzekeren dat de ko ningin en hij de film „erg goed" vonden". Regisseur Paul Verhoeven en producent Rob Houwer liepen er gisteravond na de koninklij ke wereldpremiere van de nieuwste Nederlandse speel film Soldaat van Oranje in het feestelijke Theater Tuschinsky in Amsterdam in hun nopjes bij. Beiden hadden alle reden om aan te nemen dat hun nieuwste produktie na „Wat zien ik", „Turks Fruit" en „Keetje Tippel" wederom een kassucces wordt. Talrijke ho ge gasten en collega's uit de Nederlandse amusementswe reld feliciteerden hen met de wijze waarop ze het boek van Eric Hazelhoff Roelfzema heb ben verfilmd; niet senstatio- neel of opgeklopt, maar sfeer- rijk en avontuurlijk zoals de Engelandvaarder zelf. Konin gin Juliana beloonde hen op haar eigen wijze: na het zak ken van het doek en het voor stellen van de hoofdrolspelers door Hazelhoff zelf klapte ze harder en langer dan wie ook van de koninklijke familie, on der wie prinses Beatrix, prins Claus, prinses Margriet en Pie- ter van Vollenhoven. De meeste eer ging naar Rut- ger Hauer, die volgens oogge tuigen welhaast als twee drup pels water lijkt op Eric Hazel hoff Roelfzema in zijn jongen jaren. Maar ook Jeroen Krab be, Lex van Delden, Derek de Lint, Dolf de Vries, Eddie Habbema, Peter Faber, Guus Hermus de Engelse Susan Penhaligon vergeten en niet te vergeten Rijk de Gooijer deel den in de eer. Verhinderd wa ren Huub Rooymans, die el ders in het land op de planken stond en Belinda Meuldijk, die juist gisteravond in de Engelse tv-serie „Dracula" aan haar „einde" kwam. Ook Andrea Domburg, die volgens konin gin Juliana haar moeder „voortreffelijk" uitbeeldde, was op het galafeest niet aan wezig. Huwelijksperikelen hielden haar vast in Frankrijk. De regering werd o.a. verte genwoordigd door de minis ters De Gaay Fortman, Lub bers, Westerterp en Stemer- dink, van wie de eerste tijdens het champagnefeest na de ga lapremière verklaarde „erg onder de indruk te zijn". „Ik heb die tijd zelf meegemaakt en als je dan beelden terugziet dan grijpt dat je erg aan", aldus de huidige vice-premier. De veel jongere defensie-mi nister Stemerdink, „nog een De koninklijke première van de nieuwste Nederlandse speelfilm „Soldèat van Oranje", gisteravond in het Amsterdamse Theater Tuschinsky, ging met veel vaderlands vlagvertoon gepaard. Toen de koninklijke gasfen in het theater arriveer den vormden 50 zeekadetten een ere-haag in de hal. Hier wordt onze vorstin voorgesteld aan mevrouw Houwer, echrgenote van filmproducent Rob Houwer (met baard rechts van de Koningin). Na de voorstelling begrotte koningin Juliana huisvriend Eric Hazelhof Roelfzema, de schrijver van het nu verfilmde boek Soldaat van Oranje. broekje tijdens de oorlog", sprak van een „goede film", waarnaar hij met plezier had gekeken, „vooral vanwege de vele humoristische momen ten" Burgemeester Vis van Leiden, in wiens stad de film zich voor een groot deel afspeelt, prees vooral de sfeertekening in het eerste deel van de film. „Ik zat toevallig naast het VVD-Ka- merlid Frits Portheine. We hebben voor de oorlog onze studententijd in Leiden door gebracht. Op een gegeven mo ment zei ik tegen hem: „Frits, zo was het helemaal". Lichte kritiek kwam alleen uit de hoek van de oorlogs-ver- zetsvriendjes van Hazelhoff. De angst die de verzetsnfènsen tijdens de donkere oorlogsja ren vaak vervulden zou onvol doende tot uiting zijn geko men. Weerwoord van regisseur Verhoeven: „Daarvan is in het boek van Hazelhoff ook nau welijks sprake. Het is het boek van een avonturier die in bit ter ernstige situatie terecht komt". Weer nederlaag Carter WASHINGTON (Reuter) Het Dit besluit betekent een zware Amerikaanse Huis van Afge- tegenvaller voor president Car- vaardigden heeft een voorstel ter die de bouw van sneUe aangenomen om het komende kweekreactors (die meer pluto- jaar 150 miljoen dollar beschik- nium maken dan ze verbruiken) baar te stellen voor de bouw wü tegengaan van een snelle kweekreactor Rotterdam De onlangs overle den Amerikaanse zanger Elvis Presley wordt zondag 23 okto ber in de Rotterdamse Doelen herdacht Bert Huhn zal liedjes van de gevierde zanger zingen. Vervolgens worden films ver toond, die een overzicht geven van Elvis' carrière, de laatste show van de zanger en gefilmde interviews rhet o.a. zijn vader. Een van de organisatoren, Gert Lupgens uit Rotterdam, ver wacht een grote opkomst. Hij rekent op bijna tweeduizend be langstellenden. De in 1962 opge richt Nederlandse fanclub „It's Elvis Time" zal de opbrengst van „Elvis In Memoriam" ten goede laten komen aan het St Jude Hospital in Memphis, de geboorteplaats van de zanger. Elvis Presley is in dit ziekenhuis overleden. Kappler niet uitgeleverd BONN (DPA) De uit Rome landse zaken in Bonn verklaart, naar de Duitse Bondsrepubliek heeft de regering dit standpunt gevluchte voormalige Gestapo- bekrachtigd in een nota die aan chef Herbert Kappler kan niet de Italiaanse ambassadeur is aan Italië worden uitgeleverd, overhandigd. Naar het ministerie van buiten- kunst en kunstenaars Galerie De Kunstkop, Weissen- bruchstraat la Den Haag, expo seert van 26 september - 21 ok tober schilderijen van Willy Boel. Het Danzi Kwintet, bestaande uit Frans Vester fluit, Jan Spronk hobo, Piet Honingh kla rinet, Brian Pollard fagot en Adriaan van Woudenberg hoorn, treedt op donderdag 29 september op in Kasteel Dui venvoorde te Voorschoten. De concertserie Bij-de-tijdse- muziek van het Haagse Ge meentemuseum wordt dit sei zoen voortgezet Aan de orde komen diverse stromingen en stijlen van de kamermuziek uit de laatste 25 jaar. Het eerste concert, gratis toegankelijk, wordt op zondagmiddag 25 sep tember gegeven door het Rijn mond Saxofoon Kwartet, vier jonge musici die o.m. recente werken spelen die speciaal voor dit ensemble geschreven zijn. In Museum Boymans-Van Beu- ningen te Rotterdam wordt van 1 oktobter tm. 27 november een tentoonstelling gehouden van oude grafiek, verworven in de afgelopen vijf jaar. Het Stedelijk Museum te Am sterdam exposeert van 23 sep tember - 6 november schilderij en van Hans van Hoek. Pianiste Eleonore Krullaarts geeft donderdagavond 29 sep tember een concert in de Nieu we Kerk, Duinstraat te Scheven- ingen. Zij zal werken spelen van Mozart, Brahms en Chopin. Ziekenhuis St. Antoniushove te Leidschendam start op 27 sep tember in de hal van de polikli nieken een nieuwe tentoonstel ling van keramiek van de groep van de Leidschendamse kunste nares Martine Dohé en foto's van de fotokring Leidschendam. Kunsthandel Ico Bouwman, Lange Voorhout 16 Den Haag, exposeert van 1-22 oktober wer ken van de Haagse School en Impressionisten. De catalogus vermeldt de namen van o.a. Jongkind, Vignon, J. Maris, Weissenbruch en J. Israëls. Moordspel, thriller van Anthony Shaffer met in de hoofdrollen Guus Hermus en Jeroen Krab bé, is zaterdag 1 oktober te zien in de Kleine Schouwburg te Rijswijk. Het Haagse Gemeentemuseum zal op maandag 26 september gesloten zijn. Vincentiusvereniging, een van de •otste sociaal-charitatieve organisa- in Nederland, gaat zich bij haar .willige hulpverlening meer op spe- laïe taken richten. Hierbij wordt voor- 1 gedacht aan de steeds groter wor- lende problematiek van de ouderwor- inde mens. De vereniging wil haar nilpverlening echter ook meer gaan oespitsen op jonge mensen, die in noeilijke situaties verkeren. Beide mogelijkheden zullen besproken worden op een zaterdag 24 september te Utrecht te houden landdag, waaraan ongeveer 250 vertegenwoordigers van afdelingen uit het hele land zullen, deel nemen. De Vincentiusvereniging is een in het midden van de vorige eeuw door de Franse professor Frédéric Ozanam ge stichte charitatieve organisatie op chris telijke grondslag, die zich sindsdien over de hele wereld heeft verspreid en •ruim een miljoen leden in 120 landen telt. De Vincentiusvereniging heeft zich in het verleden en het heden telkens aan gepast aan gewijzigde maatschappelijke omstandigheden en haar hulpverlening daarop gericht. Ook dit landelijk be raad richt zich daarop evenzeer als de zich ontwikkelende relatie van de vrij williger en zijn religieuze en maatschap pelijke motivatie. De vereniging houdt zich al geruime tijd ook met ontwikkelingswerk bezig door middelen bijeen te brengen voor Vincentiusverenigingen in de ontwikke lingslanden. De Nederlandse vereniging richt zich bij haar adoptie-actie vooral op India om de zusterverenigingen daar te helpen bij de bouw van woningen en bejaardentehuizen voor minvermogen den, de oprichting van vakscholen, me dische hulppostenen van mobiele oog klinieken. r i internationaal bekende charismatische voorman Ir. David du Plessis, initiatiefnemer tot de Pinkster- wereldconferenties, heeft de overtuiging uitgespro- dat „de Heer zeker niet de bedoeling heeft, dat r een (afzonderlijke) charismatische kerk of denomi- |atie komt".. t een vraaggesprek in Washington, waarin hij deze arschuwing uitte, zei Du Plessis te hopen, dat de irismatissche beweging niet populair zou worden, i waardering in brede kring zou de charismatische hernieuwing haar werkelijke kracht ontnemen. Bij een aantal groepen charismatische presbyteria nen, die als zodanig naar officiële erkenning verlan gen, heeft hij erop aangedrongen, die erkenning niet na te streven. Zo'n erkenning zou controle, inkapse ling en institutionalisering met zich meebrengen. Ernstiger nog acht Du Plesses het gevaar „van binnen uit", dat een handvol leiders, geïnteresseerd in een of ander aspect van de gewenste vernieuwing van de kerken, zouden proberen de charismatische ver nieuwing tot een „beweging" of een „denominatie" (afzonderlijk kerkgenootschap) onder hun invloed te maken. Daarentegen zouden de charismatische christenen in de verschillende kerken geestelijk vruchtbaar bezig moeten zijn door middel van gebed en voorlichting, daarbij geduldig en vasthoudend te werk gaand. „Ik weet zeker", aldus Du Plessis, „dat de Heer niet 'de bedoeling heeft dat er een charismatische kerk of denominatie komt De vernieuwing is den invloed, een inspiratie, gericht op alle kerken. En zij is spiritueel. Geestelijke eenheid is wat Jezus voorheeft voor zijn kerk". 9e aartsbisschop van Canterbury, dr. Donald Coggan, is vandaag naar Mos kou vertrokken voor een bezoek van Iwaalf dagen aan de Sowjet-Unie, het 11 'e laatste bezoek van een reeks, die tot IS" loei had de banden tussen de christe lijke kerken in de wereld nauwer aan k Ie halen. I flfiet is het eerste bezoek aan de Sovjet- voor de 67-jarige leider van de vijfentwintig miljoen anglikanen sinds hij twee jaar geleden geïntroniseerd werd. Zijn voorganger, Lord Ramsey, bezocht Moskou vijftien jaar geleden. Coggan gaat naar de Sovjet-Unie op uitnodiging van patriarch Pimen, het hoofd van de Russisch-orthodoxe kerk en het hoofd van de Armeense kerk, Vazgen. Laatst genoemde heeft Coggan al eens in Londen bezocht. Coggan zal tot maandag 26 september in Moskou blijven. Daarna gaat hij naar Kiev in de Oekraï ne en vervolgens naar ArmeniéjWaar hij van donderdag 29 september tot de volgende maandag blijft. Hij/zal lokale kerkdiensten en informele t> ij eenkom sten bijwonen en theologische gesprek ken met kerkleiders voeren. In Moskou en Kiev wil de aartsbisschop ook bap- tistengemeenten en synagogen bezoe ken. Coggan zal tevens Zagorsk bij Moskou bezoeken, waar de patriarch van de Russisch-orthodoze kerk zetelt. Coggan wordt op zijn reis onder ande ren vergezeld van de bisschop van St. Albans, Robert Runcie. Sinds hij aarts bisschop werd, heeft Donald Coggan achttien landen bezocht. Eerder dit jaar was hij bij paus Paulus, de oecumeni sche en Armeense patriarchen in Istan- boel en de Wereldraad van Kerken in Genève. Ds. Van Weelie, secretaris van het Hervormd Werelddiaconaat, is een visum voor Zuid-Afrika geweigerd. Hij zou eind deze maand deelnemen aan een conferentie van Zuidafrikaanse predikanten. Hij is de laatste jaren geregeld in Zuid-Afrika geweest om projecten te bezoeken, die het hervormd Werelddia conaat in Zuid-Afrika financiert Ds. Van Weelie heeft de Zuidafrikaanse ambassade in Den Haag gevraagd naar de reden om hem een visum te weigeren. Hij hoopt alsnog te kunnen vertrekken. Nu Catalonië zijn autonomie herkrijgt van de Spaanse overheid, willen de Catalaanse katholieken, dat het gebied een zelfstandige kerkprovincie wordt met een eigen bisschoppenconferentie. De grenzen van de bisdommen moeten gelijk lopen met die van Catalonië, met insluiting van het Frans-Catalaanse bisdom Perpignan en de Balearen. Een en ander is vervat in een resolutie, die zal worden behandeld op 2 oktober door het Catalaanse congres voor cultuur. Kardinaal Udo Pletti, vicaris-generaal van de paus voor bet bisdom Rome, heeft alle parochies, religieuze instituten en gemeenschappen in de stad opgeroepen komende zondag, aan de vooravond van de tachtigste verjaardag van paus Paulus een gebedszondag te houden. De priesters, religieuzen en de andere Romeinen zijn uitgenodigd om op 16 oktober in de Sint-Pieter een plechtige dienst bij te wonen. Per 1 november is de heer H. Jansen (34) te Zoetermer benoemd tot voorlichtingsfunctionaris bij de hervormde landelijke Gene rale Diaconale Raad (GDR) te Utrecht De heer Jansen is coördinator van de Protestantse Stichting voor Verantwoorde Gezinsvorming te Den Haag en eindredacteur van het maand blad van deze stichting „Gezond Gezin". Een Ierse rooms-katholieke religieuze, zuster Tersa Corby, die drie jaar lang als arts heeft gewerkt op een afgelegen missie post, is door de Rhodesische regering uitgewezen. Een reden is niet genoemd. Zelf zei ze geen banden te hebben met de commissie „Justitia et Pax" (Gerechtigheid en Vrede) in Rho- desië. Vier leden van deze commissie staat een berechting te wachten op grond van de Rhodesische veiligheidswetten. Paus Paulus heeft de abt-primaat van de benedictijnse confede ratie, Rembert Weakland, benoemd tot aartsbisschop van Mul- waukee in de Verenigde Staten. Pater Weakland (50) volgt mgr. W. E. Cousins op, die vanwege het bereiken van de 75-jarige leeftijd ontslag heeft genomen. Rembert Weakland komt uit Patton in de V.S. Hij is sedert 1967 abt-primaat der benedictij nen. In 1973 werd hij opnieuw tot abt-primaat gekozen. Zijn ambtstermijn liep dit jaar af. Westduitse bisschoppen: „Verwarring der geesten" Kardinaal Hoeffner van Keu len heeft bij de opening van de Westduitse r.k. bisschop penconferentie, die momen teel in Fulda bijeen is, de ontvoering van de voorzitter der Westduitse werkgeversor ganisatie, Hanns Martin Scb- leyer en de daarmee gepaard gaande moord op diens bewa kers getypeerd als een duide lijk voorbeeld van het moreel verval in West-Duitsland. Die gebeurtenissen werpen een duidelijk licht op de vor men, die de „cynische onmen selijkheid" aangenomen heb ben, zo verklaarde hij. De Westduitse bisschoppen conferentie en de Raad van Evangelische Kerken in West- Duitsland hebben in een eer der stadium de gebeurtenissen scherp veroordeeld. Bonds kanselier Helmut Schmidt heeft telegrafisch de kerken bedankt voor het feit, dat zij evenals andere grote maat- schappeljke groepen de West duitse samenleving en haar basisordening van vrijheid steunen. In West-Duitsland staan volgend Schmidt de menselijke waardigheid en de mensenrechten centraal. Deze solidariteit met de politiek ver antwoordelijken is bemoedi gend, aldus Schmidt In zijn openingstoespraak bij de r.k. bisschoppenconferentie wees kardinaal Hoeffner erop, dat er op het terrein der zede lijke normen een chaos heerst die iedere dag geconstateerd •kan worden. Er heerst volgens Hoeffner een complete „ver warring der geesten".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7