LEIDEN HEEFT TEKORT AAN TAL VAN VOORZIENINGEN mBewoners Voorstraat i-moeten zelf kosten riool betalen Atletiekbaan Leidse Hout wordt opgeknapt Parkeermogelijkheden zijn voor Leiden van levensbelang PAGINA 3 )p het directieschellinkje van de Leidse Groenoordhallen is giste- het „Beestenspul '77" met- verve aangekondigd. De 6000 dieren beesten zien met grote interesse de komst van vele tienduizenden egemoet, op zaterdag en zondag a.s. Telkenjare heeft organisator lob Lauwers namens stichting Mens en Dier een presentatie bij le hand, waarop artiesten of andere in het oog springende figuren ven voor de fotografen sollen en poseren met ontroerend en jronkend dierengoed. Ditmaal waren het de zangfenomenen Ciska 'eters en Ben Cramer, die tegen een redelijke vergoeding (want roor niets gaat alleen de zon op en bovendien zit je pak nadien nol honde- en katteharen) hun dierenliefde wilden exposeren. Cis net Boy-Boy, de roze kater, en Ben - die helemaal wild is van ingecoupeerde honden - met wolfshond Timber. Rob Lauwers, ter indersteuning van het komend spul op Europees niveau: „Beesten- ;pul wil meer begrip kweken voor eikaars hobby: vogels, muizen in katten - vaak een doorn in het oog van onze buurman - staan itraks naast elkaar. We willen het dier bijna als een mens m «handelen". luiten de hallen zijn gedurende de twee dagen alle rijbanen van le Willem de Zwijgerlaan berijdbaar. Maandag begint de verkeers- illende opnieuw. Maar daar heeft 't Beestenspul lak aan. Verdere nformatie; asiel Nootdorp zit met een overschot aan katten; deze j lieren zullen op het Beestenspul aan een goed tehuis geholpen vorden. Dan is het voorts wachten op buslandingen Belgen, zoals mi 'orig jaar, en chartervluchten met Engelsen die hun hele economie het honderd laten lopen voor een kat of hond. „Beestenspul heet hen en iedereen van harte welkom. Vanmiddag komt mnie Tober helemaal exclusief naar Leiden om in de hal de piste voor het concours hippique in te rijden. Op een paard. LEIDEN Het sportpark Leidse Hout krijgt een opknapbeurt. Het college van B en W stelt de gemeenteraad binnenkort voor acht ton beschikbaar te stellen voor de verbetering van de atletiekbaan. Het sportpark verkeert in erbarmelijk slech te staat. De atletiekbaan heeft bovendien een voor de atletieksport ongebruikelijke lengte van 349.5 meter. Het college wil mede op grond van enkele minder prettige erva ringen met de baan in het afgelopen atletiek- seizoen geen lapmiddelen gebruiken om de baan te verbeteren. Het heeft gezocht naar middelen om tot een krachtige aanpak te komen. In principe hebben b en w daarom besloten tot een volledige reconstructie tot een vierhonderd meter baan met een kunst stof toplaag en voorzien van de nodige accommodatie voor de technische nummers. De sportstichting zal een uitgewerkt plan maken. Ook de kleed- en kantine-accommodatie is" hoognodig aan vernieuwing toe. Dit zal evenwel nog even op zich laten wachten. Het college verwacht dat als de baan eenmaal is verbeterd het gemakkelijker zal zijn om in samenwerking met de drie atletiekvereni gingen een oplossing voor het accommoda tieproblemen te vinden zal zijn. De problematiek rond het sportpark komt vanavond aan de orde in de raadscommissie sport. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De stad Leiden heeft een belangrijk tekort aan welzijns- en onderwijs voorzieningen. Ondanks het feit dat de gemeente een aan tal streekverzorgende voorzie ningen herbergt, is dit aanbod ontoereikend gezien de func tie als regionaal-verzorgend centrum die deze stad heeft. Daarom zal het toekomstig beleid gericht moeten zijn op het uitbreiden voor voorzie ningen het versterken van de- te centrumpositie van Leiden terwijl het draagvlak waarop 'het voorzieningenpatroon rust (aantal inwoners) zoveel mo gelijk behouden moet blijven. Dat is de conclusie van een inventariserende nota over welzijnsvoorzieningen in het westelijk deel van Zuid-Hol land die de Provinciale Plano logische Dienst (PPD) gisteren heeft uitgebracht. Het boek werk geeft een overzicht van de bestaande en de wenselijk geachte welzijnsvoorzieningen in het gebied van het Streek plan Zuid-Holland-West. Het provinciaal bestuur heeft zich Provincie inventariseert welzijnsveld ten doel gesteld bepaalde ach terstanden in verschillende re gio's opheffen ten gunste van een evenwichte spreiding van het totale voorzieningenpak ket. H.T.S. In dit kader wordt wat de gemeente Leiden betreft on der meer de noodzaak van het stichten van een Hogere Tech nische School genoemd. Deze HTS is nog niet opgenomen in het scholenbeleid van onder wijswethouder Tesselaar, maar de provincie stelt in de ze nota dat het draagvlak van Leiden als centrum gemeente het stichten van minstens één HTS rechtvaardigt. Het minis terie van O en W heeft zich nog niet met dit denkbeeld kunnen verenigen, naar de overtuiging van de provincie zal er een betere spreiding van de onderwijsvoorzienin gen over Zuid-Holland West tot standkomen als Leiden een HTS krijgt. Over sportvoorzieningen con stateert de provincie een zeke re overcapaciteit in Leiden als het gaat om sportzalen. Wat zwembaden betreft draait'Lei den „quitte". Voor de planning staat in de provinciale nota een honkbalstadion voor na 1980 vermeld. Ook van de Leidse regioge meenten heeft de provincie de welzijnsvoorzieningen in kaart gebracht. Daaruit komen voor al enkele te bouwen sporthal len en zwembaden naar voren. Noordwijk en Noordwijker- hout zouden er een sporthal bij moeten krijgen terwijl in Sassenheim door de PPD een overcapaciteit op dit punt wordt geconstateerd. Voor Voorhout wordt de noodzaak van zowel een sportzaal als een zwembad genoemd. War mond en Rijnsburg springen eruit door het gewenst achten van de vestiging van een di- bliotheek. Over Katwijk merkt de provincie op dat er op sportgebied voldoende capaci teit bestaat, zij het dat er nog wel een zwembad bij zou mo gen komen. Dat zelfde geldt voor de gemeente Voorscho- Gezondheidszorg De provincie wijdt een apart hoofdstuk aan de gezondheids zorg in het betrokken gebied. Geconstateerd wordt een aan zienlijk overschot aan bedden in psychiatrische ziekenhui zen. Voor een betere spreiding van psychiatrische ziekenhui zen over de provincie is een inkrimping in het westelijk deel nodig en nieuwbouw in Zuid-Holland-Oost of Zuid. In dit verband wordt al opge merkt dat de uitvoering van bestaande plannen voor een vermindering van het bedden- overschot zal zorgen. Zo zal het gemeentelijk psychiatrisch ziekenhuis Endegeest bij reno vatie waarschijnlijk 80 bedden kwijtraken. Bij de renovatie van de St. Bavo in Noordwij- kerhout zal een reductie van 150 bedden mogelijk zijn. Een zelfde aantal wordt gesteld voor Sancta Maria in Noord- wijk. Verder noemt de provin cie het opgaan van Sole Mio in Noordwijk, de Annakliniek in Leiden en de revalidatieaf- deling van het Rotterdamsch Zeehospitium in Katwijk aan Zee in een nieuwe revalidatie- kliniek in Leiden. Het Rotter damsch Zeehospitium krijgt dan een functie als verpleeg huis voor jonge somatisch zie ken met 120 plaatsen en een mytylschool. Deze plannen zul len rond 1983 uitgevoerd wor den. '.45 03 Brandje gel-c LEIDEN Het ziet er naar uit dat de gemeente er begin 1978 1< toe overgaat de panden aan de westzijde van de Voorstraat van een openbaar riool te voorzien. Een dergelijke ingreep zou beteke nen dat zowel particuliere huizenbezitters als houders van huur woningen voor enorm hoge kosten en ravage worden geplaatst. Slechts gedeeltelijk kunnen b en w in de kosten tegémoetkomen met een subsidieregeling van 40 procent. Particuliere woningbezit ters zullen de resterende 60 procent uit eigen zak moeten betalen. En de huurders, wier woningen goeddeels bezit zijn van de firma zure! en woningbouwvereniging De Eendracht, komen met „de ikstukken" te zitten. •it kwam naar voren in een teravond gehouden vergade- ig in clubhuis „De Mirt" in de Hier waren ondermeer de Plan-begeleidingsgroep De Kooi, de welzijnsraad, wethou- cer Verboom van Volkshuisves ting en een vertegenwoordiger van Geoproject aanwezig. De heer Lek van Volkshuisvesting stelde dat de nieuwe aanleg van Lhet stamriool in de Voorstraat 'lij de gemeente een hoge priori- iit geniet Vooralsnog is het iet mogelijk dat de door het ijk verstrekte subsidie aange- Id wordt door de grote hui- bezitters of woningbouwver- igingen. De kosten komen itendeels voor rekening van bewoners zelf. Zolang de wet [op de stadsvernieuwing er nog iet door is, is renovatie of een ij pende verbetering niet af dwingbaar bij de grote huizen bezitters. Bewoners van de Voorstraat J reageerden hierop met de stel ling dat het riool er dan maar niet moet komen. De heer H. Heetveld van het buurtcomité argumenteerde, dat het oude collecteurriool in de achtertuin en wellicht gerepareerd zou kunnen worden. „Dan is de rot aooi, die we nu krijgen helemaal niet nodig. Nu komen mensen e0! die hun huis particulier ver- nieuwd hebben voor enorm ho ge kosten te zitten. Wie betaalt dit allemaal? Als ik een raming mag maken, dan komen de kos ten op gemiddeld 10.000,- per woning neer. De gemeentesubsi die van 40% is dan maar een schrale troost", aldus de heer Heetveld. De heer Meiman van bouw en woningtoezicht repliceerde, dat de reparatie dan zou dienen te geschieden op „particuliere grond". „Wettelijk bezien heb ben wij hier de bevoegdheid niet toe. Tevens vallen dan alle subsidiemogelijkheden moge lijkheden weg. Want op last van het Hoogheemraadschap Rijn land behoort er een openbaar riool te komen, omdat de oude collecteur-riolen binnenkort die nen te verdwijnen". Dit verwon derde het buurtcomité daar re-" centelijk aan de oostkant van de Voorstraat nog wel van gemeen tewege een reparatie aan het riool van de achtertuinen is aan gebracht. „Maar toen waren er nog geen duidelijke eisen ten aanzien van de rioleringen door hoger hand gesteld", aldus een vertegenwoordiger van Volks huisvesting. Een en ander leidde bij de aan wezigen tot grote verwarring over wat nu wel en niet mocht. De eindconclusie was duidelijke er komt in 1978 een openbaar riool in de Voorstraat. Niet dui delijk bleek het voor de bewo ners van de Voorstraat te zijn waarom de gemeente het buurt comité dan inspraak had ver leend. „Alles stond toch al vast", was het commentaar van de Kooibewoners. Andere zaken die gisteravond besproken werden betroffen eveneens vernieuwingen van de woningen, dan wel openbare straat. Ook hier bleek de grens moeilijk te trekken tussen waar de gemeente wel bevoegd was op te treden en waar niet. Veel huizen die het bezit zijn van de firma Mazurel verdienen een grondige opknapbeurt. Lekka ges en kapotte schoorstenen wa ren een veel gehoord probleem. Hier blijkt de firma weinig aan te willen veranderen zo bleek uit de reacties van de bewoners. De heer Verboom kenschetste het dilemma waarvoor b en w zich geplaatst zien als volgt: „We hebben hoegenaamd niets te zeggen over particuliere wo ningen. Ons ontbreekt nu een maal het „juridisch gereed schap" om de zaken nu eens grondig aan te pakken. De ge meente kan alleen maar bemid delen tussen huurder en huis baas". Ditzelfde gold de behoef te van de buurt aan brandgan gen aan beide straateinden van de Voorstraat. Enerzijds zou de gemeente hierover met woning bouwvereniging De Eendracht moeten redekavelen, anderzijds met scheepswerf Boot aan de oostkant van de Voorstraat. „De problematiek van deze buurt is vervat in de moeilijk te maken grensoverschrijding tussen wat wel gemeentelijk gebied is en wat aan particulieren behoort", aldus de heer Verboom. Het comité „Iedereen wil wonen" organiseert zaterdag 24 september een „1-ste paalactie" om het grote woningtekort en de veel te hoge huren van „één- en tweepersoonswonin gen" onder de aandacht van de Leidse bevolking te brengen. Op symbolische wijze slaat het comité de eerste paal op het terrein aan het Schuttersveld, een plaats waar mogelijk voor één- en tweepersoons huishoudens woningen gebouwd kunnen worden. Begin oktober zal er tevens een handteken actie, gericht op de gemeente Leiden, van start gaan ter ondersteuning van de gestelde eisen. Het comité „Iedereen wil wonen" is een vereniging van twintig organisaties en instellingen, die bij een betere huisvesting voor kleine huishoudens gebaat zijn. Het comité dringt er bij de gemeente Leiden op aan, dat deze alles in het werk stelt om de bouwactiviteiten voor betaalbare één- en tweepersoons huishoudens te verhogen. Dit mag echter niet ten koste gaan van woningbouw voor andere categorieën woningzoekenden. De nonnen van de A-urgentie dienen verruimd te worden opdat 18- tot 23-jarigen voor zelfstandige woonruimte in aanmerking kunnen komen. De huursubsidieregelingen dienen verbeterd te worden. Ten slotte wijst het comité op de noodzaak van het tot stand komen van een opvangcentrum voor daklozen in Leiden. Het comité is van mening dat het veel te weinig betrokken is bij de activiteiten van de Leidse stuurgroep Huisvesting Alleenstaanden en Tweepersoonshuishoudens. Het eist ook dat er drie vertegenwoordigers van de „belangenbeharti gers" zitting zullen krijgen in deze stuurgroep. Inlichtingen worden verstrekt door Maarten Witkam op telefoonnummer Sfinx K en O/LJA en het Leids Vrijetijdscentrum brengen op vrijdagavond 24 september de bekende popgroep „Sfinx" in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat in Leiden. Deze groep die in 1974 werd opgericht, zal eigen compsotities ten gehore brengen. De eerste single van de groep zal vermoedelijk dit jaar op de markt komen. De groep bestaat uit John Philipp, Peter Langerak, Kees Nix, Harm Bieger en Frank Papendrecht. John Hellendoorn heeft de verant woordelijke taak om de muziek van Sfinx te mixen tot de zo karakteristieke „Sfinx-sound". Het optreden van Sfinx zal omlijst worden door een „lightshow" met bewegende diabeelden. De toegangsprijzen zijn vastgesteld op drie gul den voor inschrijvers van K en O en leden van het LVC en op vier gulden voor alle andere belangstellenden. Geslaagden Bonaventuza Scholengemeenschap Bonaventua-Kijckenborg meldt' voor het „tweede tijdvak" de volgende geslaagde kandidaten: Mavo-3: Peter den Eisen; Mavo-4: Carla Aulich, Annemarie Bonnes, Hans van Heel, Adrie van Klink, An ja van Leeuwen, Jeannette van der Salm, Thea van Schie, Hans de Vries en Karin van der Werff. Havo: Annemieke Arnoldus, Wil Corne- lissen, Marianne Engelen, Loek Engels en Leon Straathof. Gymnasium ATon Wesselman; Gymnasium B: Rob van Reisen; Atheneum A: Liesbeth Alkemade, Atheneum B: Paul Ebskamp en Bernadette Wolters. Prinsenstraat Het braakliggende terrein tussen de huisnummers 8 en 48 van de Prinsenstraat wordt binnenkort waarschijnlijk opge fleurd met speelmateriaal en beplantingen. De gemeente wil dit plan eerst nog met de buurt bespreken. Hiertoe nodigt de afdeling „Stedebouw" alle betrokkenen uit om in de renovatiewinkel van de buurt een bespreking te voeren. De bijeenkomst heeft plaats op maandag 26 september om acht uur 's avonds. Meer informatie wordt door de heer F. Schutter van de afdeling Stedebouw telefonisch verstrekt. Zijn nummer is 769241, toestel 156. Donateurs De Stichting Zijlwijk vraagt alle bewoners van de Zijlwijk en de Leedewijk om financiële steun om de jaarlijkse activiteiten en het onderhoud van clubgebouw „De Bocht" te kunnen bekostigen. De sichting stelt een „minimum donatie" van tien gulden erg op prijs. Zonder financiële steun zouden de volgende programma-onderdelen van het najaarsseizoen in moeilijkheden kunnen geraken: Engelse conversatie voor volwassenen, kinderspelen, jazzgymnas- tiek, zaalvoetbal, volksdansen en andere spel- en sportevene menten. Bijdragen kunnen gestort worden op girorekening 33.29.432 ten gunste van de penningmeester „Stichting Zijl wijk". (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „Het totstandko men van voldoende parkeer- mogelijkheden is voor het centrum van Leiden van le vensbelang". Dat constateert de studienota „Detailhandel in Zuid-Holland-West", die gisteren door de Provinciale Planologische Dienst van Zuid-Holland is uitgebracht. In die studie komt de Leidse binnenstad als het belangrijk ste winkelgebied van de pro vincie op dat van Den Haag na naar voren. Deze situatie zou naar het oordeel van de provincie nog versterkt moe ten worden. Dat zou onder meer bereikt moeten worden door een specialisering van het winkelbestand, waarvoor de winkels in Haarlemmer straat en Breestraat het meest in aanmerking komen. Als aanvulling hierop noemt PROVINCIALE STUDIE OVER DETAILHANDEL: de PPD het belangrijk dat er een geringe uitbreiding van het winkeloppervlak in waren huizen en kledingbedrijven in de Leidse binnenstad plaats vindt. Stadsuitbreidingen en stadsvernieuwing kunnen ver der een welkomen aanvulling van het draagvlak van het stadscentrum betekenen, aldus de provincie. Uitbreiding van het winkeloppervlak in Leider dorp en Oegstgeest wijst de provincie van de hand. In Kat wijk mag wel sprake zijn van een zij het gefaseerde toename van het winkeloppervlak. Hil- legom, Noordwijk en Voor hout kennen Volgens de studie nota van de PPD al een over- bewinkeling, terwijl in Noord wij kerhout een tekort aan win kels wordt geconstateerd. De provinciale nota besteed ook aandacht aan de zoge naamde perifere vestigingen, de grote supermarkten aan de rand van de stad. In Leiden worden in dit verband de Net- torama en de Consumarkt ge noemd. Van de laatste beveelt de provincie een verplaatsing aan naar een centraler deel van de binnenstad, opdat wordt voorkomen dat het Le vendaal zich tot winkelstraat gaat ontwikkelen. Over de ves tiging van nieuwe „supersto res" wil de provincie zich nog niet uitspreken. Het rapport noemt wel de wens van Ahold (Albert Heijn) om aan de Ples- manlaan een Miro van 8 tot 10.000 m2 te vestigen. Uitspra ken hierover worden echter eengehouden tot de uitkom sten van het regionaaldistribu- tieplanologisch onderzoek die binnenkort zullen worden ge publiceerd. Een nieuwe warenhuisvesti ging in de binnenstad zou wel een verbetering van het city- winkelapparaat kunnen bete kenen, aldus de provinciale nota, die verder de mogelijk heid van een intensivering van de horecavestigingen rond de Beestenmarkt suggereert

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3