Beestenspul 77" wordt een jnenswaardige kermis graag-geziene figuur Afscheid van zowel omstreden als Ter Aarse scheep- bouwerszoon vecht in voorste gelederen DR. EIJSINK VAN PROVINCIE NAAR EERSTE KAMER fAD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1977 PAGINA 5 Jog een paar dagen en et is miauwen, blaffen, leunen en kreunen ge- lazen in de Leidse Iroenoordhallen die ooit tot rust komen, 'as een neringdoende .eidato, gevolgd door ette veemarktdagen en jen zaterdag en zondag taat de hele overkoepe lde immense ruimte >r beschikking van het ier en zijn bewonder- ar. /at daar zaterdag de poorten pent heet „Beestenspul '77", luropa's grootste dierenshow, e meest uitgebreide en veel- ijdigste huisdierententoon- lelling van het continent: 6000 ieren, samengebracht onder én dak, op een vloeropper- flak van 14.000 m2. Ik heb me 1 eens eerder verslikt in een ipsomming: honden, katten, tanaries, muizen, paarden, ca rta's, dwergezels (de kleinste •zei is al een ezel), parkieten, tonijnen, dwerggeiten, aqua- ia, pauwen, ratten en sier- ïoenders, maar tevens een alpaca's en bijenvolke- fen met hun eigenste konin- rr:: Ik kr Maarten Vrolijk (die eens jour nalist was en derhalve onbe vangen kon schrijven over dergelijke dingen) een kist opent waaruit een koppel wit te duiven het luchtruim zal kiezen. Dit alles - hoe kan het ook anders - in het bijzijn van burgemeester Vis en zijn pro gressieve vervanger wethou der Tinus van Aken. En wie hebben we dan daar? Om 12 uur al verschijnen prominente figuren uit AVRO-, Telegraaf- en Haagsche Courant-kringen op het podium om bekend te maken welke muis gekozen is als Persmuis 1977. De pers begint dus meteel al met per sen. Zaterdagmiddag verschijnt om half drie ene „oom, pardon „Ome Willem", die bekend is van de t.v. en life komt optre den. Dat is dan Edwin Rutten, die dus helemaal levendig op de planken komt staan om het jeugdige volkje een ogenblik betaald bezig te houden. Waar na hij zich spoedt naar de Kind-Hond-show om prijzen aan te bieden. Diezelfde mid dag komt Ronnie Tober (een bekende van het Beestenspul), die eveneens prijzen uitreikt. Omdat zowat iedereen z'n beurt moet krijgen, kiezen stu denten van de sociëteit Miner va die middag hun favoriete geit, hetgeen met enig uitbun dig vertoon gepaard zal gaan, naar ik vrees. Zondag zitten alle dieren weer op hun plaats (eigenaars en verzorgers evenzeer) als het concours hippique begint en de keuringen in de hondenring worden voortgezet. Pootjes omhoog, en daar komt Ciska Peters op. Samen met Pistolen Paultje (die zich voor deze ge legenheid in een burgerpak heeft gestoken) reikt ze prijzen uit voor de mooiste huiskatten en Leidenaar W. A. van Krie ken wordt gehuldigd voor al het werk dat hij voor de vo gels doet. Ben Cramer presen teert een show van honden, „waarbij de oren normaal aan wezig zijn", ongecoupeerd dus. Cramer vindt evenals vele an deren het couperen van staar ten en oren bij honden zinloos. Wat dat betreft kan ik hem de hand schudden. Andere vaderlandse groothe den op beeldscherm- en radio- gebied die op het Beestenspul ingehuurd zijn: André van Duin, Joe Bourn (Amerikaans- Leidse zanger met reputatie), Willem Duys, die van zijn mu- ziek-mozai'ek er met de haren kreeg vandaag de laatste informatie: een show van 125 hondenrassen en een groot concours hippique met tribu nes die een goede zitplaats ga randeren En dan nog de tuin- expositie Floraka '77, met dui zenden exotische bloemen en planten die het Beestenspul volgens de organisator Rob i Lauwers tot een „totaalgebeu ren" maken. Vorig jaar 35.000 i bezoekers in twee dagen. Dit i jaar een spul, goed genoeg I voor extra politiemanschap- peo om de verkeersstroom in ritede banen te leiden, even veel met behulp van een heli Gratis busvervoer van- if het station. Een reusachtige tentoonstelling die zowat half Nederland gaat aantrekken. De opening op zaterdagmor gen 10 uur wordt omlijst door de Leidse beroemde muziek vereniging Kunst en genoegen met „vrolijke deuntjes". Vier parachutisten landen, op de =en of andere manier en het wordt nog vrolijker als de der koningin, mr. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. bijgesleept wordt om bekers uit te reiken aan de mooiste konijnen, sierduiven en ca via's. De Heer Vis reikt prijzen uit aan de winnaars van het concours hippique en tussen alles door valt er nog veel meer te beleven, 't Beestenspul '77 zit zich zelf verschrikkelijk op te warmen. Niet ten on rechte, want de Groenoordhal- len zullen bol staan van de dieren en aanverwante we zens. Bij voorbeeld die bijen, een bijenvoorbeeld: volken bij de vleet in vitrines. Koningin en larven hebben geen enkel geheim meer voor ons, als je er oog voor hebt 't Beestenspul is te zien op zaterdag en zondag van 's morgens 10 uur tot 's avonds 6 uur. De door-en-door-liefheb- bers van konijnen, duiven, hoenders en cavia's kunnen vrijdagavond al van 's avonds 7 tot 10 uur een voorproefje van het „totaalgebeuren" ko- mgn nemen in de tweede hal. Extra noot: de Stichting Mens en Dier, die via Rob Lauwers deze uitgestrekte show organi seert, meent, dat het afgelopen moet zijn met dat couperen van oren en staarten. In februari werd al gestart met het invaren van de „Australia" Nog steeds is er ergens ter wereld een stuk Hollands Glo rie, dat op de een of andere manier het respect voor onze Lage Landen levendig houdt Als het geen sleepboten zijn, dan zijn het wel andere boten die de internationale aandacht trekken. Zo is op het ogenblik een Ter Aarse scheepsbou- Werszoon bezig zich met hand en tand te verdedigen tegen buitenlanders. Dat gebeurt rond de felle zeil wedstrijden om de „America Cup", die al enige tijd het uiterste van de deelnemers vergt. Sinds 1851 is deze Cup voor Twaalfmeters niet meer weggeweest uit de Ver. Staten. 'Op het ogenblik kampt een Ter Aarse scheepsbouwers- zoon om de titel, met een zeil jacht van eigen makelij. Het is Johan Valentijn, kleinzoon van J. W. Valentijn die rond 1910 in Ter Aar een werf anno 1731 overnam en binnen- vaartsschepen en motorjacht en begon te bouwen. In Langeraar bestaat nog steeds de scheepswerf „Gerar- dus Majella", van de fa. J. W. Valentijn en Zonen. Een eeu wenoude werf die blijkbaar nog onverminderd jonge vruchten voortbrengt. Vooral met platbodems heeft de Ter Aarse firma zich lauweren vergaard. Na de oorlog werd met succes, zo hoorde ik, ge probeerd zeiljachten te expor teren. Ter Aarse typen als „Al cyone" en „Cormorant" varen over de hele wereld, nog steeds. De ontwerper van deze schepen, ir. M. F. Gunning, had nog meer pijlen op zijn boog, eigenlijk nog meer op zijn kerfstok, want hij ont wierp tevens de befaamde on derzeeërs van het type „Dol fijn", een „duikboot" die uit drie „huizen" bestond. Hoe dan ook, de schepen van Va lentijn zijn de enige onkenter- bare en zelfrichtende platbo dems ter wereld. En zo is er ook maar één Johan Valentijn, die het ont werp maakte van het Australi sche jacht „Australia", dat thans om de America Cup strijdt; van de 14 wedstrijden heeft het jacht er al 12 gewon nen. Dezer dagen legt hij het loodje bijzonder eervol of hij vergaart nieuwe „Holland se" glorie. Maar als hij aan het langste eind trekt, betekent dit tevens een heel groot succes voor een in Ter Aar geboren scheepsbouwerszoon. Johan heeft een goede leerschool ge had in New York, waar hij meewerkte aan het ontwerp van de „Courageous", een schip dat nu voor Amerika de Cup aan het verdedigen is. raakte slaags met politie DEN HAAG/LEIDEN De Haagse politierechter heeft een 19-jarige Leidenaar veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf en voorwaardelijk een jaar in trekking van het rijbewijs en 350,- boete. De Leidenaar raakte op de Voorschotenseweg in Voorschoten slaags met de politie. Hij had in Voorschoten een café bezocht en was op weg naar huis. Hij passeerde een surveil lancewagen van de politie. De inzittenden van deze wagen von den het met de rijvaardigheid van de automobilist niet zo best gesteld en sommeerden hem naar de kant te komen. Een en ander mondde uit in een vecht partij. De verdediger, mr. De Clercq, gaf toe dat verdachte moeilijk heden had met drankmisbruik, het was uiteraard zeer kwalijk met de politie te gaan vechten maar dat alles vloeide voort uit de drank. De verdediger vroeg de rechter het rijbewijs van de Leidenaar, die vertegenwoordi ger is, niet in te trekken. Hiertoe besloot de rechter na verhoging van de door de officier geëiste gevangenisstraf. bent u al op de hoogte van de voordelen van het leasen van uw zakenauto's? Eén telefoontje naar de heer C Eltering ot de heer Th W de Goede is genoeg om aan de weet te komen of het voor uw bedrijf interessant is om uw wagenpark te leasen' Bij Multtlease vindt u gespecialiseerde know-how op dit gebied onder gebracht. gekoppeld aan een uitstekende service U kunt ieder merk leasen en het onderhoud desgewenst door uw dealer laten uitvoeren Goed leasen is'Multileasen'! Multileasebv Vondellaan 80 Postbus 44 Leiden Tel 071 -7b02 02 buiten kantooruren 02521-13025) vee mannequins tonen een paar van de broekrokmodellen van Gronheid EIDEN Nu we wat minder ui het zonnetje buiten kunnen rofiteren, krijgen weer veel rouwen de gelegenehid om innen hun naaicapaciteiten at te vieren. Inspiratie genoeg racht gisteravond in de Leidse tadsgehoorzaal de firma Gron- Bid, in samenwerking met het todeblad Neue Mode, waarvan e patronen in de zaal verkrijg- aar waren. Vijf mannequins tonden dansend of met ritmi- ahe bewegingen de nieuwe erfst- en wintermodellen. 'oor jong en voor minder jong 'erd, geheel in het wit, op aan- rekkelijke wijze de muzikale how geopend. In de zogenaam- Ie Engelse Norfolk-stijl (maar Gronheid levert patronen voor donker seizoen beslist niet mijn smaak) zagen we gemakkelijke en zeer ruim- vallende pantalons, overigens gecombineerd met bijzonder mooi gesneden jasjes. Erg „in" zijn ook de zg. „methalic" mate rialen, maar waar wel kleurige sjaals aan te pas moeten komen om er wat van te kunnen ma ken. Voor de rest erg veel sortieve kleding voor de vrouw, maar wellicht ook aantrekkelijk voor de huidige man. Dan springen beslist in het oog de gebloemde gerende en geplisseerde rokken die makkelijk en het hele jaar door draagbaar zijn. Bijzonder mooi waren eveneens de diep geplooide broekrokken met bij passende jasjes en de jurkjes van soepel vallende zwarte stof jes. Tot slot trok volgens mij wel elke vrouw (en elke man) de klassieke zwart-wit combinatie aan van een fluwelen page pan talon met wijde wit satijnen blouse en ondersteund door Zwarte laklaarzen. A.P.-v.d. S. „Dat bestuurlijke gevecht, die confrontaties met je mede-be stuurders, die ga ik missen. Nee, ik ga niet juichend weg, want het is eigenlijk nog te vroeg om te vertrekken. Maar dat lidmaatschap van de Eerste Kamer is een bijzonder leuke afsluiting van mijn politieke carrière en een kostelijke moge lijkheid om actief te blijven." Voor dr. R. E ijs ink (59) zit het provinciale werk er na 29 sep tember definitief op. Na bijna 27 jaar lid te zijn geweest van het provinciale bestuur, waar van de laatste elf jaar als gede puteerde, neemt hij per die da tum zitting in de fractie van het CDA in de Eerste Kamer der Staten-Gcneraal. Hij ver wacht moeite te hebben om niet langer „provinciaal", maar landelijk te denken, maar ge looft dat de ervaring uit zijn eerste baan (onderwijzer) hem bij het werk in de senaat kan helpen: bet nakijken van het werk van de Tweede Kamer. In zijn werkkamer op het Pro vinciehuis gaat hij die 27 jaren langs. Hij vergelijkt: „In 1950 was het provinciaal bestuur een traditioneel, maatschappelijk gezelschap van niet al te hard werkende mensen. Er werd maar twee keer per jaar verga derd, waarbij de statenleden vaak nog te laat kwamen ook omdat sommigen per schip van het platteland moesten komen. Voor extra vergaderingen was een Koninklijk Besluit nodig". „Nu is dat een klein beetje an ders", zegt hij lichtelijk ironisch. „De staten vergaderen nu maan delijks en zijn duidelijk veel ac tiever." Goed dertig jaar (de leeftijd waarop men toen passief kies recht verkreeg) nam de jonge EÏJsink in zijn eerste jaar als statenlid „van alles" aan. Dat ,,Hoe moeilijker het werd, des te beter voelde ik mij" resulteerde in de loop der jaren in een indrukwekkende waslijst van functies en (onbetaalde) ne venfuncties. Van huis uit cultu reel antropoloog legde hij zich die eerste jaren toe op twee gebieden: volksgezondheid en ruimtelijke ordening. De laatste jaren hield hij zich voorname lijk bezig met het provinciale welzijnsbeleid. Hij vergelijkt verder: „De be langstelling van het publiek voor het werk van de provincie was toen nihil. Nu is die niet veel groter. De provincie is bij de mensen nog lang niet genoeg bekend. Ik ervaar dat zelf wel eens, als ik word aangesproken met „gedupeerde". Dr. Eijsink dicht „de krant" een belangrijke rol toe in het populair maken van het werk van de provincie. Zij licht de insprekers in over de provinciale problemen en draagt de nodige informatie aan. De provincie stimuleert dat proces. Zij organiseert voor de pers maandelijks een lunch met het provincie-bestuur. „Ook dat was in 1950 ondenkbaar." Inspraak Inspraak, ook bij de provincie de laatste jaren een gevleugeld woord. Dr. Eijsink erkent het grote belang daarvan: „Toen ik statenlid werd, begon ik met niefes te doen. Het eerste jaar moest je zeker zwijgen en veel leren. Inspraak was er toen nog niet, zelfs niet voor de jongste statenleden. Ook dat ligt nu an ders. Merkwaardig is het om te zien hoe er een samenhang be staat tussen de populariteit van de inspreker en zijn inspraak: alleen belanghebbenden spre ken doorgaans bij de provincie in." Dr. Eijsink is voorstander van een feed-back-systeem rond die inspraak: snel de achterban raadplegen bij hangende kwest ies. „Met verdergaande decen tralisatie van het landsbestuur kunnen inspraak en publiciteit de betekenis en de bekendheid van de provincie vergroten. Maar we moeten er wel voor oppassen dat de efficiency en de besluitvorming er niet door wor den aangetast." Dr. Eijsink benadrukt het be lang van een hechte samen werking tussen de verschillen de provincies. Weliswaar wordt er veelvuldig contact gepleegd in de Inter Provinciale Overle gorganen (de IPO's), maar die instanties werken, aldus dr. Eij sink, nog lang niet naar beho ren. „De IPO's moeten informe le clubs van gedeputeerden worden. Het kwam voor dat een gedeputeerde die het niet met de gang van zaken eens was, eruit stapte. De IPO's moeten juist versterkt worden, samen met de Nederlandse Ver eniging van Gemeenten een goede lobby vormen voor de bestuurlijke organisatie van de regio's." „De provincies worden nu nog veel te weinig gehoord", vindt dr. Eijsink. Hij pleit dan ook voor een samengaan van alle lagere bestuursorganen: regio's, gemeenten en provincies tegen over de gecentraliseerde macht van 'Se ministeries". Hij tekent een toekomst-perspectief: „in terprovinciaal overleg waarbij ook alle statenleden betrokken zijn". Ook de samenhang in het pro vinciale ambtenaren-apparaat kan volgens dr. Eijsink nog sterk worden verbeterd. Hij staat een „verzwagering" voor tussen de beleidsvoorbereidende en de beleidsbepalende ambte naren. „Ook bij de beleidsvoor bereidende ambtenaren moet een stuk verantwoordelijkheid berusten. Dat is meer en meer nodig. Vooral om het politieke bewustzijn van de ambtenaar als staatsburger te ontwikkelen. De ambtenaar moet een politiek bewuste burger zijn, geen appa raat in de bureaucratie." Over dat provinciale apparaat wil dr. Eijsink nog iets kwijt „De provincie Zuid-Holland is veel te zwaar belast fysiek en psychisch. Er zijn meer gedepu teerden nodig en er zijn te wei nig werkers-in-het-veld die zich op de problemen in de provincie kunnen oriënteren. Zoals het nu is, is er bijna geen ruimte voor menselijk contact Als in het provinciehuis iemand twee ge deputeerden tegelijk nodig heeft, rammelt het hele huis van opwinding." Zeven-en-twintig jaar bestuur slid v^p de provincie hebben dr. Eijsink tot een zowel omstreden als graag-geziene figuur ge maakt Hij schrok er niet voor terug de dingen bij hun naam te noemen. Dat leidde soms tot harde confrontaties, zoals in 1974 bij de affaire Rosenburg. Zijn uitlatingen over het be stuur van deze in discrediet ge raakte psychiatrische inrichting oogstten veel verontwaardiging. Toch noemt hij deze zaak „een van de glanspunten van mijn carrière". „Die zaak betekende een verlevendiging van het pro vinciale werk. Hoe moeilijker het werd, des te beter ik me erbij voelde, naar alle kanten toe", bekent hij nu. Zijn inspan ningen voor de Leidsebaan noemt hij „mijn grootste af gang". Maar die verlevendiging, dat vindt dr. Eijsink van groot be lang voor het bekender worden van het werk van de provincie. Aan het eind van dit gesprek beveelt hij aan zijn opvolger in het college van gedeputeerden, mr. N. W. A. Brink uit Wasse naar, kritisch te volgen, hem te „attaqueren" als dat nodig is. Waar dr. Eijsink zich in de se naat mee gaat bezig houden wil hij nu nog niet zeggen.„Ik kom er als een jonkie en moet maar afwachten waar ze mij geschikt voor vinden." JOS TEUNISSEN

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5